)rankrijder verliest rijbewijs Joegoslavische presidium komt terug op afspraken Parijs' voor •G-defensie in èlaats NAVO Strijd rond dorp Permanent toezicht van VN op militaire industrie van Irak DE NIEUWE anDijke 1992 Strengere straffen in aantocht Berechting na februari sneller Philips investeert in jnieuwe LCD-fabriek Boek van DDR-spion reportage vrije tijd •walkt en koeler iibewolkingkans op enkele buien. Iliclclags mogelijk opklaringenMa- wind uit zuidelijke richting. Mid- jtemperatuur 16 graden. jaargang no. 241 erdag 12 oktober 1991 AKANT! ELAND Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES 01100-11440 MODELLEN CARAVANS NU IN ONZE SHOWROOM IHAAG (GPD)-Weggebrui- onder invloed worden van- bruari volgend jaar veel er aangepakt. Niet alleen ze in veel gevallen bij de role direct hun rijbewijs l.hen wacht ook een snelle- erechting. Verder studeert openbaar ministerie op igere straffen. n maatregelen zijn een uit- isel van een, na driejaar de ren, in mei door de Tweede er aangenomen wijziging (s artikel 27 van de Wegenver- swet, Omdat politie enjusti- larvoor hun werkwijze moe- anpassen, gaan de wijzigin- ias in februari in. wel de wet vrij duidelijk is, st er toch een heel pakket we afspraken tussen open- t'1 ministerie en rechterlijke vat dei macht worden gemaakt. Verder was het wachten op een geauto matiseerd systeem waarbij inge trokken rijbewijzen door de poli tie direct worden doorgegeven aan het Centraal register rijbe wijzen, zodat de informatie met een na de controle landelijk be schikbaar is", aldus J. P. Schef fer, secretaris van de Verkeers Commissie Openbaar Ministerie (VECOM). De aangescherpte wet bepaalt dat de politie verplicht is het rij bewijs in te nemen van wegge bruikers die bij de blaasproef een alcoholpromillage hebben van 1,3 (570 microgram). Binnen tien dagen beslist de officier van justitie dan of het rijbewijs in gevorderd blijft tot de rechtszit ting. Voorheen moest de officier daar- li el i EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat investeren in een fabriek voor massaproduktie van platte LCD-beeldschermen in Eindhoven. Met de uitvoering van de eerste fase van het project zal meer dan f200 miljoen zijn gemoeid. De eerste commerciële leveringen moeten in de eerste helft van 1993 plaatsvinden. Als de fabriek op topcapaciteit draait, zal zij aan 450 mensen werk bieden, aldus Philips, i z De beeldschermen worden geleverd aan zowel verschillende Philips-divisies als aan derden. Er vinden gesprekken plaats ia met andere bedrijven over hun mogelijke deelneming in een b gezamenlijke onderneming, waarvan de nieuwe fabriek dan lij i het produktiecentrum zal zijn. ïg Philips verwacht dat de markt voor produkten waarin LCD- beeldschermen worden verwerkt de komende jaren aanzien- Hilijk zal groeien. LCD-beeldschermen worden in een breed cala van produkten toegepast, onder meer in TV's en in chootcomputers. torstel in 'onderonsje' onze correspondent .RIJS - Frankrijk, Duitsland ipanje hebben vrijdag in Pa- e een nieuw voorstel gelan- 5® rdom te komen tot een Euro- Politieke Unie (EPU). Vol de ministers van buiten ge zaken van de drie landen maar één manier om uit de dige impasse te komen: be ien over het toekomstige ge- e'ienlijke defensie- en veilig- Isbeleid, het heetste hang- r, zouden voortaan met n ïrderheid van stemmen ge nen moeten worden. De drie len zijn bovendien voor- ider van een EG-defensiepo- ek zonder enige band met de VO. ïeli is de eerste keer dat Hans- Genscher (Duitsland), land Dumas (Frankrijk) en icisco Ordonez (Spanje) zich neel uitspreken voor het ind icipe van de 'gekwalificeerde iur?|erderheid' van stemmen, nu toe kan de Europese ad van Ministers, het hoogste •orgaan, alleen met algeme- stemmen besluiten nemen, of twee dwarsliggers kun- daardoor een veto uitspre- over plannen die door de AZ1ïrgrote meerderheid van de '-landen gesteund worden. Genscher en zijn collega's precies onder een 'gekwalifi- rde meerderheid' verstaan, iben ze niet verduidelijkt. -lap ministers van buitenlandse ten van de drie landen troffen aar gisteren tijdens een werk- ich in Parijs. Een bijeenkomst bepaald niet onomstreden O s. Vorige week zondag, na af- ;.|p Van de informele bijeen lost van de Europese minis- s van buitenlandse zaken in Advertentie In de Zeelandhallen 17 lm 20 oktober meubels en keukens Wonen Wensen Vrije tijd, huis, mode., ii Beurs voor het hele gezin bij aannemlijk kunnen maken dat kans op herhaling bestond. Nu ligt in de wet vast dat bij een alcoholpromillage van 1.8 (785 microgram) het rijbewijs auto matisch in het bezit van justitie blijft. Ook als een weggebruiker niet aan de ademanalyse mee werkt, is hij zijn rijbevoegdheid kwijt. Het papiertje blijft verder in bewaring als, los van de hoog te van het promillage, kans op herhaling bestaat. Als vuistregel geldt, dat één al coholische consumptie leidt tot een promillage van 0.15. Een weggebruiker is dus na het nut- Haarzuilens, kondigden Gen scher en Dumas totaal over- wacht aan dat ze vrijdag in Pa rijs onderling verder wilden pra ten over de politieke unie. De bijeenkomst wordt door Ne derland. dat momenteel het voorzitterschap van de EG be kleedt, als een klap in het ge zicht ervaren. Ook andere lan den spraken zich uit tegen het onderonsje. Maar Genscher en Dumas zetten door. Alleen hun Spaanse collega Ordonez kreeg een uitnodiging. Genscher en Dumas hebben steeds volgehouden dat het niet hen bedoeling is Nederland voor de voeten te lopen, Ze willen het Nederlandse voorzitterschap juist steunen bij het oplossen van de problemen rond de poli tieke unie. zo heet het. Het drietal is verder van mening dat het toekomstige gezamenlij ke Europese veiligheids- en de fensiebeleid een taak dient te worden van de West-Europese Unie (WEU). „De WEU, die inte graal deel uitmaakt van het pro ces dat naar Europese eenheid leidt, zou verantwoordelijk moe ten zijn voor het implementeren van het veiligheids- en defensie beleid", zo stellen Genscher. Du mas en Ordonez in het slotcom muniqué. Een standpunt dat vrijwel haaks staat op de voorstellen die Enge land en Italië enkele weken gele den deden voor een toekomstig veiligheidsbeleid. Volgens Enge land en Italiè moet de NAVO ook in de toekomst een hoofdrol spelen in de Europese defensie. De WEU zou hooguit tot een Eu ropese 'poot' van de NAVO mo gen uitgroeien. Volgens Frank rijk. dat geen lid is van de mili taire vleugel van de NAVO. moet de EG zelf uiteindelijk verant woordelijk worden voor de Euro pese defensie. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken wilde vrij dag niet inhoudelijk ingaan op de Parijse slotverklaring, omdat het ministerie dit resultaat van het overleg tussen Dumas. Gen scher en Ordonez „gewoon ziet als een bijdrage aan de discussie over de Europese Politieke Unie", aldus een woordvoerder. BADI JE VINA - Een Kroatische militair rent weg uit het brandende dorp Badjevina tijdens een zuiveringsactie. foto Romeo Ibrisevic/EPA DEN HAAG (ANP/AP) - Het Joegoslavische staatspresi- dium heeft gisteren minister van den Broek per brief laten weten dat het federale leger zich voorlopig niet uit Kroatië zal terugtrekken. Alle eenheden moeten blijven waar ze zich nu bevinden tot een politieke op lossing voor de crisis in Joego slavië is gevonden. Terugtrekking uit de gebieden waar Serviërs wonen, zou detfe blootstellen aan liquidatie. Wel verlangt het presidium dat de blokkade van legerplaatsen in Kroatië wordt opgeheven, aldus de brief van het door Servië be heerste presidium. Minister Van den Broek noemde dit standpunt volledig in strijd met wat donderdag was afge sproken tussen de presidenten Milosevic (Servië) en Tudjman (Kroatië) en de federale minister van defensie Kadijevic. Toen werd terugtrekking binnen een maand van het leger uit Kroatië overeengekomen Van den Broek heeft het Joego slavische ministerie van defen sie verzocht de donderdag ge maakte afspraken te bevestigen. Anders zal de EG-partners wor den voorgesteld tegen Servië, Montenegro en het federale le ger maatregelen te nemen zoals in de verklaring van Haarzuilens op 6 oktober is afgesproken. Eerder vrijdag ontkende het fe derale leger dat het een overeen komst heeft gëtekend waarin het belooft zich terug te trekken. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag bevestigde dat geen officieel wapenstil standsverdrag was getekend. maar dat wel sprake is van een „overeenkomst waaraan alle partijen zich hebben gebonden", De eerste indruk vrijdag was echter dat het bestand in Kroa tië redelijk werd nageleefd en dat er een begin kon worden ge- FRANKFURT - Markus Wolf, voormalig topman van de DDR-geheime dienst, presenteert zijn nieuwe boek op de boekenbeurs van Frankfurt. f0(0 frank Klee(eldt/DPA tigen van zo'n tien pilsjes bij een controle zijn rijbewijs direct voor maximaal tien dagen kwijt en hij moet het papiertje min stens tot de rechtzitting missen als vijftien glazen of meer zijn ge dronken. De weggebruiker kan bij de raadkamer van de recht bank in beroep gaan tegen in trekking van zijn rijbewijs. Veder is in overleg met de procu reurs-generaal deze week verder besloten dat mensen van wie het rijbewijs is ingenomen binnen het half jaar voor de rechter moeten verschijnen. Zo niet, dan krijgen ze hun document terug. Scheffer: „Daarvoor moeten de procedures bij de meeste parket ten worden versneld. In Amster dam duurt het nu gemiddeld elf maanden voordat iemand moet voorkomen. Elders ligt dat rond de acht a negen maanden. Al leen Almelo en Assen werken sneller. De parketten bekijken deze maanden welke maatrege len nodig zijn om de afhandeling van de drankzaken te versnel len". Maximum straf Voor de termijn van zes maan den is gekozen, om de uitspraak van de rechter nog enig effect te laten hebben. De maximum straf voor rijden onder invloed met een promillage van 1.8 is na melijk negen maanden rij-ont- zegging, twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van vijftienhonderd gul den. De straffen zijn nog niet ver hoogd. De procureurs-generaal studeren in een werkgroep op verhoging van de eisen tijdens strafzaken. Scheffer verwacht binnen drie maanden voorstel len van de werkgroep. Twee doden bij afmeren van vrachtschip DEN HAAG (ANP) - Een tienja rig jongetje uit Den Haag en een 32-jarige man zijn vrijdagmid dag in de Eerste Binnenhaven van Scheveningen om het leven gekomen, toen zij stonden te kij ken naar het afmeren van een Russische vrachtboot. Eén van de kabeltrossen van het schip knapte en sloeg tegen de lichamen van het tweetal. Het jongetje was op slag dood, de man is op weg naar het zieken huis overleden. Een 28-jarige vriendin van de man liep een ge kneusde arm en schouder op. De Haagse politie heeft in sa menwerking met de rijkspolitie en de politie te water een onder zoek naar het gebeurde inge steld. In 1992 is het 500 jaar geleden dat Columbus de Nieuwe Wereld ontdekte. Spanje en de Verenig de Staten maken zich op voor een grootse herdenking. Wie was die eigenzinnige ontdekkings reiziger? Verder in de bijlage Re portage: De spoorwegen stoeien met dubbeldekkers Philips zoekt nieuwe markt in Hollywood De drempels van de Raad van State Londen is vies. maar wil het niet weten Welke democraat wil er van Bush verliezen? De Olympi sche Winterspelen trekken een verwoestend spoor door de Al pen. 19 t/m 25 Vlieger Prince uit Schuddebeurs kent het zuidwesten van ons land op zijn duimpje. Verder in de bijlage Vrije Tijd Wandelen met de Witte Wieven op de hielen: Sagenroutes door Overijssel Hofplein S: Officier van Justitie in beeld Monsterverband tussen aartsvijan den Apple en IBM Ocimum Basilicum, een waar koningskruid Romantici in Nederlandse rock'n'rollband Spo. Dee. O. Dee 27 t/m 31 maakt met de scheiding van de federale en Kroatische troepen. Her en der deden zich vrijdag nog wel kleine schermutselin gen voor, maar Kroatische gar disten begonnen vrijdag met het weghalen van de blokkades en mijnen rond de Borongaj-kazer- ne in Zagreb. Het leger beloofde de kazerne na opheffing van alle blokkades binnen 24 uur te zul len ontruimen. Ook aan de Adriatische kust kwam de troepenscheiding op gang. De blokkades van federale bases in Zadar zijn opgeheven en de federale troepen zijn be gonnen aan dc aftocht uit de ha venstad. die de afgelopen week permanent onder vuur lag. Konvooi Een door EG-waarnemers bege leid konvooi dat met voedsel en medicijnen op weg was van de Kroatische hoofdstad naar Vu- kovar is vrijdagochtend bescho ten. Niemand raakte gewond. De 50 vrachtauto's, ambulances en jeeps met EG-waarnemers werden in het dorpje Nustar on der vuur genomen, vermoedelijk door Servische guerrillastrij ders, zo zeiden verslaggevers. Het konvooi maakte later rechtsomkeerd toen een hand granaat in een wagen van het Rode Kruis gevonden werd. Vandaag wordt een nieuwe po ging ondernomen Vukovar te bereiken. NEW YORK (AFP/RTR) - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft vrijdag una niem besloten om een perma nent toezicht in te stellen op we tenschappelijk onderzoek en de industrie in Irak om te voorko men dat dit land massavernieti gingswapens bouwt. De controle is uniek in de ge schiedenis van overwonnen sta ten. Irak kan zich er niet aan ont trekken. Het toezicht omvat alle civiele en militaire installaties en alle instellingen voor weten schappelijk onderzoek die dooi de VN of het Internationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) worden verdacht betrok ken te zijn bij de produktie van atoom-, chemische- of bacterio logische wapens (ABC-wapens) of raketten. In het besluit wordt verwezen naar Hoofdstuk VII van het VN- verdrag, dat de VN het recht geeft geweld te gebruiken als een land weigert zich aan een re solutie te houden. Volgens de regels voor het toe zicht, dat voor onbeperkte tijd wordt ingesteld, kunnen VN-in- Nederlanders deden mee aan kinderhandel BERLIJN (DPA) - De politie in Berlijn heeft een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen onder meer twee Nederlanders.' Zij worden gezocht voor hun aan deel in een volgens de Berlijnse politie internationaal georgani seerde bende gericht op de han del in kleine kinderen. De politie kwam de bende op het spoor, toen donderdag uit een Berlijns asielzoekerscentrum een kind van één jaar werd ge roofd. Twee daders. Roemenen, hebben de daad inmiddels be kend en zitten in Berlijn vast. In middels zijn nog negen arresta ties verricht. De politie zoekt nog naar zes an dere verdachten waaronder ook de twee Nederlanders. Daarbij gaat het om de in Breda geboren 50-jarige L.B. en de in Den Haag geboren M D. de B. De eerste geldt als een van de hoofdver dachten in de zaak. Het kind is inmiddels weer terug bij haar ouders. Dat geldt ook voor een drie-jarig meisje dat half september waarschijnlijk door de zelfde bende uit een asielzoekerscentrum in Brauns- weich werd geroofd. specteurs vrij rondreizen in Irak. zowel te land als in de lucht, alles fotograferen of meenemen wat zij van belang achten, al het per soneel ondervragen en overal apparatuur installeren om elek tronisch toezicht uit te oefenen. Irak moet wetgeving doorvoe ren waarin elke Iraki wordt ver boden om door VN-resoluties verboden activiteiten uit te voe ren. Parkeerboete fors omhoog DEN HAAG (GPD) - De, boete op fout parkeren wordt verhoogd van 35 gulden naar 50 gulden. De boete op het ten on rechte parkeren op een invalidenparkeerplaats gaat omhoog van 35 gul den naar honderd gul den. Het kabinet heeft dit gis teren besloten- De verho gingen gaan in op 1 no vember. Dan treedt ook het nieuwe Reglement Verkeersregels en Ver keerstekens in werking. Dat beoogt een vereen voudiging van de ver keersregels en -borden tot stand te brengen. Daarin zullen ook de be langen van zwakkere •verkeersdeelnemers als voetgangers en fietsers zwaar worden gewogen. AdvertentieI Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 We hebben nogal wat in huis. TRN Groep A Zie pag. 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1