iestand grotendeels ïageleefd in Kroatië aland haalt in Senaat bakzeil PontMeyer«> Kok belooft subsidies in deze periode niet verder te korten 17 Jaar. Vernederd Afgeranseld Uit huis gevlucht Verhoudingen CDA-Zeeland totaal verziekt kleintjes Christo ontvouwt parasols Derde aanvaring van Kaland en kabinet A Jackpot van 1,3 miljoen met inzet van 3 gulden SALAMANDERS City Lubbers houdt vast aan nieuwe ziekteverzekering op 1 januari Optimisme Vismijn RAF-piloot VCV Zeeland Israël actief boven Irak Zondagavond 13 oktober om 21.20 uur bij RTL4. Geef zwerfkinderen een thuis: giro 100.000. fen toe zon jkenveldeii, maar ook van tijd tot j zon. Maximumtemperatuur rond graden. Tot vrij krachtig toenemen- toost tot zuidoostemvind. I4e jaargang no. 239 Liderdag 10 oktober1991 GOES - Ernstige persoonlijke tegenstellingen en het najagen van eigen ambities hebben afgelopen tien jaar de verhoudingen in de Zeeuwse CDA-slatenfrac- tie verziekt. De positie en bestuurskracht van het CDA zijn hierdoor bedreigd. De commissie Van Dijk, die een intern onderzoek naar de gang van zaken in stelde en daarover woensdag rapporteerde, noemt de ontwikkelingen 'sterk ontluisterend'. De commissie, geleid door oud-minister van Binnenlandse Zaken drs C. P. van Dijk, meent dat statenlid en oud-gedepu teerde mr J. A. de Boe, als grootste dwarsligger in de huidige fractie, moet opstappen. De Boe geeft volgens de commissie Van Dijk 'in zo hoge mate blijk van starheid en onverzoenlijkheid', dat van hem geen bijdrage aan normalisering van de verhou dingen te verwachten is. Daarom vindt de commissie dat hij zijn statenzetel moet opgeven, net als fractievoorzitter J. B. Ventevo- gel vorige week eigener beweging al deed. Naast De Boe zijn er drie andere statenleden die zich ernstig moeten beraden op hun functioneren binnen de CDA- fractie. De namen van deze drie andere dwarsliggers wil noch de commissie Van Dijk, noch het partijbe stuur geven. Zij vormen samen met De Boe een 'Groep van Vier', die zich onder meer verzette tegen benoeming van L. Ne- derhoed-Zijlstra tot gedeputeerde. G. J. A. M. Adan, L. Coppoolse en G. Christiaanse zijn in dit verband de meest genoemde statenleden. Barbé Deze dissidente statenleden mogen blijven, maar ze moeten dan wel beloven con amore mee te werken aan een nieuw begin. Willen ze dat niet, dan behoren zij ook af te treden, aldus de commissie Van Dijk. De rappor tage haalt vernietigend uit naar ex-lijsttrekker drs R. C. E. Barbé. die het verwijt krijgt te veel eigenbelang te hebben nagestreefd. Het provinciaal CDA-bestuur is tekort geschoten bij het beteugelen van de conflicten. Te lang is het als zachte heelmeester opgetreden en daardoor kon de ontluistering van de grootste partij in Zeeland voort woekeren. Met bijstand van oud-gedienden uit de Zeeuwse politiek moet het bestuur zich krachtig be moeien met de sanering van de fractie, stelt de com missie Van Dijk. Het landelijk CDA-bestuur heeft de conclusies van de commissie omarmd. Het provinciaal partijbestuur en de statenfractie beraden zich, Bedoe ling is nog dit jaar schoon schip te maken. (Zie ook de pagina's 3 en 15) N HAAG (GPD) - De CDA- -wi c(je in de Eerste Kamer heeft ir verzet tegen de behande- van het nieuwe stelsel van ktekostenverzekeringen (het n-Simons) opgegeven. Na irleg tussen CDA en PvdA in Senaat, is fractievoorzitter land alsnog akkoord gegaan behandeling van het wets- ['"flwerp. Het schriftelijke deel behandeling begint f, een week later dan ge lid. rerigens betekent dit nog niet het nieuwe stelsel ook kelijk op 1 januari kan wor- ingevoerd. Het CDA is daar- en en wordt gesteund door de D, die helemaal niets moet iben van het plan-Simons. het CDA gaat de invoe- ig te snel en moet er zorgvuldi- r naar de consequenties wor- r ngekeken. Het is maar zeer de of de schriftelijke voorbe- reiding van het wetsontwerp in de Eerste Kamer snel genoeg kan worden afgerond om de mondelinge behandeling nog voor het einde van het jaar te la ten plaatsvinden. Premier Lubbers wil 'er alles aan doen' om de invoering van het nieuwe stelsel van ziektekosten verzekeringen op 1 januari 1992 te halen. Dinsdag schortte de Senaat de behandeling van dit wetsontwerp op, omdat er vol gens CDA en VVD teveel risico's kleven aan die snelle invoering'. Tijdens de voortzetting van de algemene beschouwingen, giste ren in de Tweede Kamer, wees Lubbers op de onrechtvaardig heid die in het huidige verzeke ringsstelsel zit. Jongeren die vaak ook nog een tegemoetko ming van de werkgever hebben, betalen gemiddeld slechts 28 gulden per maand premie. Voor bejaarden met een klein aanvul lend pensioen kan de premie op lopen tot 311 gulden per maand. „Dat is een fundamenteel pro bleem in ons stelsel", aldus Lub bers. Sabotage De premier wilde overigens geen al te forse kritiek leveren op de handelwijze van de meerderheid van de Eerste Kamer. Hij wei gerde de kwalificatie van de PvdA, dat er sprake zou zijn van 'politieke sabotage', over te ne men. „Die woorden wil ik niet in mijn mond nemen", zei Lubbers. Hij liet echter wel duidelijk blij ken niet erg gecharmeerd te zijn van zijn partijgenoten in de Se naat. „Maar ik wil niet treden in de handelwijze van de Eerste Kamer. -Die bepaalt zijn eigen orde". Uit cijfers van het ministerie van (Slot zie pagina 3 kolom 2) HH IVan onze correspondent) JDAPEST - De wapenstil- land in Kroatië werd gisteren rolendeels nageleefd, hoewel fin de loop van de dag wel een anlal ernstige incidenten wer- gemeld. Vukovar werd vol- s de Kroatische radio met lortieren bestookt. Ook bij Pa- racen Osijek zou zijn gevoch- «e esondanks schatte een woord eerder van de EG-waarnemers 12 i kans voor deze wapenstil- uJ land hoger in dan de eerdere ze- 'eic en overeenkomsten die zijn af- H Kloten, Belangrijk is volgens Dem dat de beide partijen zijn ïereengekomen iedere och- (1[ end met elkaar te overleggen. H! ovendien zijn er voor het eerst note afspraken gemaakt over i uitvoering van het staakt- it-vuren. et Joegoslavische leger kwam ROTTERDAM (GPD) - De gokkast Grand Ra pid van het Holland Ca sino Rotterdam heeft een bedrag uitgekeerd van f. 1.308.842,74. De ge lukkige winnaar, die nog onbekend is geble ven, had volgens de di rectie van het casino slechts drie gulden in de machine gestopt om vijf zevens op een rij te krij gen. De ruim 1.3 miljoen gul den is de grootste jack pot die ooit door een Ne derlands casino is uitbe taald. Het oude record «ond op f. 638.593,45 en werd uitgekeerd in Val kenburg. Het record van Rotterdam stond op f. 276.563,64. Woordvoerster Marja fan Gent van het Bu reau voor Gokproble- men in Rotterdam is niet so blij met het vallen van de enorme jackpot. „Het zs leuk voor de winnaar, maar ik ben bang dat er daardoor alleen maar meer gokverslaafden bij komen". gisteren ten dele zijn toezegging na om de Kroatische kust te ont ruimen. Uit twee havensteden konden de eerste veerboten ver trekken. De blokkade rond de historische stad Dubrovnik is overigens nog steeds niet opge heven. Volgens het Servische dagblad Borba wordt Dubrovnik in Bel grado gezien als een belangrijk object bij toekomstige onder handelingen. De Kroaten zou den deze puur Kroatische en voor het toerisme zeer belangrij ke stad terug kunnen krijgen in ruil voor de erkenning van nieu we grenzen. De Kroaten op hun beurt heb ben inmiddels duidelijk laten merken eigenlijk weinig voor dit staakt-het-vuren te voelen. Een regeringswoordvoerder ver klaarde gisteren dat de repu bliek eigenlijk gedwongen is het akkoord te accepteren en dat ondertekening van het bestand het minste van twee kwaden was. Kroatië heeft tot nu toe weinig aanstalte gemaakt zijn deel van de afspraken na te komen en de blokkades van de kazernes op te heffen. De Kroatische gardisten voor de kazernepoorten ver klaarden geen bevel te hebben gehad om weg te gaan. Onduidelijk is, in hoeverre het EG-dreigement om alle econo mische contacten met Joegosla vië stop te zetten, een rol heeft gespeeld in het huidige staakt- het-vuren. Joegoslavië heeft sinds tien jaar de status van meest begunstig de handelspartner van de EG en is voor 46 procent van zijn ex port en 44 procent van zijn im port afhankelijk van de Europe se markt. Volgens Tomislav Po- po.vic, directeur van het Econo misch Instituut in Belgrado, zou Joegoslavië door een boycot ge dwongen worden over te schake len op ruilhandel en een oorlog economie. Slovenië Met het oog op de totale ineen storting van de Joegoslavische munt, de dinar, heeft Slovenië besloten op zeer korte termijn een nieuwe geldsoort in te voe ren, de tolar. Sinds gisteren wor den dinars omgewisseld in cou pons. De Joegoslavische munt is nog maar tot eind deze week geldig in de Sloveense winkels. Een probleem is overigens dat Slove nië slechts 140 miljoen Duitse Mark aan harde valuta in kas heeft. Dat is te weinig om een ei gen muntsoort dekking te ge ven. Advertentie Voet je prettig met... VOOR VERKOOPPUNTEN: 013/63.88.15 HITACHI-OTA - Honderden gekleurde para sols sieren sinds gisteren een dal ten noorden van Tokyo. Onder grote publieke belangstel ling is daar woensdag het parasol-project van de landschapskunstenaar Christo uitgevoerd, dat behalve in Japan ook te zien is op een berg pas ten noorden van Los Angeles. Na een dag uitstel vanwege de regen werd woensdag de slotfase van het jongste project van de van oorsprong Bulgaarse kunstenaar gerealiseerd. Honderden Japanse boeren ke ken toe hoe in hun vallei, 120 kilometer van To kyo. 1.340 azuurblauwe parasols (zes meter hoog en een diameter van negen meter) tot „bloei" kwamen. Bij zonsopgang 20 uur latei- op de bergpas 112 km boven Los Angeles ont vouwden zich 1.760 gele parasols. De kunste naar zelf was op beide plaatsen aanwezig. Christo verklaarde dat hij voor de twee loka- ties had gekozen om zowel de verschillen als de overeenkomsten tussen de cultuur en geogra fie van beide gebieden te accentueren. De kun stenaar was zeer te spreken over het resultaat van zijn project en hij was niet de enige.. Ook de Japanse landschapsartiest Namiyo Kubo was verrukt. Zij bracht de nacht in haar auto door om de parasols over een lengte van 19 kilome ter in haar land tot bloei te zien komen. De 56-jarige kunstenaar verwierf eerder faam met de Pont Neuf in Parijs die in zijde werd ver pakt en zijn tientallen kilometers lange 'run ning fence' van textiel in Californië foto Kazuhiro NogilAFP Premier Lubbers schuift de schuld rond de afgang van het Nederlandse EPU-plan naar het ministerie van buitenlandse za ken. Staatssecretaris Donkert heeft de signalen van de andere EG-leden te O optimistisch vertaald O De vismijii in Vlissingen bereidt zich voor op de toekomst. De Eu ropese Gemeenschap zal stren gere kwaliteitseisen stellen en daarom gaat de gemeente Vlis singen - eigenaresse van de vis mijn - volgend jaar al- vast fors investeren in O verbeteringen. I w Voormalig RAF-piloot William A. Wise was gisteren even terug op de plek ivaar pre cies vijftig jaar geleden zijn Wellington bommenwerper door de Dziitsers werd neergescho ten. In de duinen van Haamste de lagen nog brokstukken, waarvan hij er een paar meenam als sou- 1 C venir. I w Ook debutant TOP was gisteren een maatje te groot voor VCV Zeeland: 4-2. In het eerste-divi- sieduel raakten de Zeeuwse spe lers John Jasperse en Ad de Jong gebles- O seerd. I nnnnHni DEN HAAG (GPD) - De CDA-fractie in de Eerste Kamer onder lei ding van A. J. Kaland uit Zoutelande, heeft al eerder dwarsgelegen bij kabinetsplannen. Zo uitten de CDA-senatoren felle kritiek op de plannen met de AAW (Algemene Arbeidsongeschiktheidswet) en de verhoging van het huurwaardeforfait. Pas nadat vice-premier Kok met zijn portefeuille zwaaide, ging de CDA-fractie in de Senaat akkoord met de wijzigingsplannen van de AAW. En bij de verhoging van het huurwaardeforfait moest premier Lubbers eerst het machtswoord uitspreken, voordat Kaland en de zijnen zich erbij neerlegden. (pagina 4: senator Kaland en de noodrem) van hypocrisie is bereikt in een gebied waar cynisme en hypocri sie toch al de boventoon voeren. De Iraakse regering, die zonder enige provocatie veertig raket ten in de richting van Israëlische bevolkingscentra stuurde, pro testeerde bij de Verenigde Na ties omdat Israëlische straalja gers boven Irak zouden hebben gevlogen. Ik denk dat velen in Is raël teleurgesteld waren toen ze zagen dat de Verenigde Staten hun stem toevoegden aan dit soort protest". (Van onze correspondent) TEL AVIV (GPD) - De Israëli sche minister van defensie, Moshe Arens, heeft gisteren in bedekte termen toegegeven dat de Israëlische luchtmacht ac tief is boven Irak. Hij noemde, het Iraakse protest daartegen bij de VN „het toppunt van hy pocrisie" en toonde zich er te leurgesteld over dat de Ameri kanen zich bij dat protest heb ben aangesloten. Israël zal doorgaan met acties die het noodzakelijk acht voor zijn vei ligheid, voegde hij eraan toe. Voor een gehoor van leiders van Amerikaanse joodse organisa ties herinnerde Arens eraan dat Irak in de loop van de Golfoorlog veertig Scud-raketten heeft ge lanceerd tegen Israëlische be volkingscentra. Volgens Israël beschikt Saddam Husayn nog steeds over lanceermogelijkhe- den en zal hij die mogelijk op nieuw gebruiken. „Met dat gevaar hebben we te maken en het is een zware ver antwoordelijkheid die rust op de schouders van de Israëlische re gering". zei Arens. „Ik denk dat gisteren een nieuw hoogtepunt Advertentie OPEN HUIS Info Markt Voor professionals Vrijdag 11 okt. van 16.00-19.00 uur Kleverskerkseweg 29 Middelburg Tel.: 01180-24442 Advertentie DEN HAAG (GPD) - In deze kabinetsperio de zal niet meer worden gekort op subsi dies. Minister Kok van financiën heeft dit gisteravond in de Kamer gezegd. Volgens Kok is het kabinet met de nu bestaande plannen voor subsidies al tot de grens ge gaan van hetgeen maatschappelijk aan vaardbaar is. De minister zei dat er veel te gemakkelijk gedacht wordt over verdere subsidiekortin gen zonder te letten op de economische ef fecten, de gevolgen voor de gebruikers en de inkomens. Kok maakte zijn opmerkingen naar aanleiding van het VVD-alternatief voor de Miljoenennota 1992. Daarin staat een extra subsidiekorting van 650 miljoen gulden in 1992, oplopend naar 2 miljard gul den in 1994, Premier Lubbers en Kok kraakten het VVD-plan af. „Ik heb daar grote aarzeling over, om het mild uit te drukken", aldus de premier. Hij wees erop dat de VVD niet al leen wil snijden in nieuw beleid maar ook in bestaand. „Hoe ver wilt u de gemeenschaps voorzieningen terugdringen? De grenzen zijn wel bereikt", aldus Lubbers. De door de VVD beloofde lastenverlichting „klinkt mooi", meende de minister-presi dent, „maar het wordt wel elders wegge haald. De koopkracht onderin wordt slech ter bij eeh verbetering bovenin. Dat is een politieker*keuze die het kabinet niet over neemt". Kok wees het VVD-plan ronduit af. Hij noemde de plannen „niet solide" en uitte harde kritiek op talrijke onderdelen. Nadat VVD'er De Korte de minister had verweten dat ook in de Miljoenennota veel losse ein den zitten en bedragen zijn opgenomen zon der die in te vullen, merkte Kok op: „Als u hetzelfde doet als ik, waarom maakt u dan een tegenbegroting?" Zondagavond bij RTL 4 zwerfkinderen in Nederland. Kinderen van dertien, veertien jaar. Soms wat ouder, soms zelfs nog jonger. Door ouders of verzorgers verwaarloosd. Mishandeld. Op straat gezet. Of zelfvan huis weggelopen. Duizenden kinderen die hulp nodig hebben. Dus is er geld nodig. Geld voor opvanghuizen. Eten. Kleren. Onderwijs. Werk. Het begin van een geregeld leven. Uw bijdrage is meer dan welkom op gironr. 100.000 ten name van 'Doen! Zwerfkinderen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1