reigend conflict over milieu Kroatië en federale leger tekenen staakt-het-vuren kleintjes Klaar voor de algemene beschouwingen Parijs: overleg geen aanval op Den Haag Invoering onzeker van nieuw stelsel voor ziektekosten Kurden en Iraakse troepen in felle strijd I?Coalitie oneens over brandstofheffing Geen wijziging WAO-standpunt NV Rustig herfstweer vanochtend vroeg is er nog plaatselijk mist. Overigens nevelig met een zönne- W'Middagtemperatuur 16 graden. De oostelijke wind is matig. !4e jaargang no. 238 oensdag 9 oktober 1991 g,,;. jn HAAG (GPD) - Tussen de liliepartners CDA en PvdA igl een conflict over de fi- nciering; van het milieube lt Het CDA wil zich niet bin- ,7'f n aan het kabinetsvoorstel de milieuheffing op brand- Ten volgend jaar met 550 Ijoen gulden te verhogen. De dA daarentegen steunt het jinetsvoornemen. De onenig- :fe!s d kwam gisteren in de Ka- Hül i naar voren bij de algemene litieke beschouwingen. Tweede Kamer zal het de re- ingdeze week bij de debatten »r de begroting voor volgend s overigens niet al te moeilijk r A ken CDA en PvdA lieten Liuisdag blijken slechts op enke- ^»onderdelen (lesgeld, jeugd- |p, bejaarden) bezuinigingen /willen verzachten of terug- iroeven. Voor de WAO-plan- i van het kabinet werden isdag geen ingrijpende voor- ilen tot wijziging meer ge- San die kunnen rekenen op een rime lerderheid in de Kamer. DA-fractieleider Brinkman be- igde dat voor het optrekken 1 de brandstofheffing eerst der overleg nodig is met alle trokkenen. Daarbij is ook een Sjevardnadze waarschuwt voor nieuwe staatsgreep MOSKOU/BLACK- POOL (UPI/DPA/RTR) - Het gevaar bestaat dat in de Sovjetunie nog maals een staatsgreep BjJIL wordt gepleegd. Dat zei Edoeard Sjevardnadze, voormalig Sovjetminis ter van buitenlandse za- i» ken dinsdag gezegd in tuit een re(je voor een groep Amerikaanse zakenlie den in Moskou. t ?e: Orthodoxe communis- ten en rechtse nationa- T listen spelen in op de nioi groeiende ontevreden- dras rheid, aldus Sjevardnad- Lif ze. Volgens de ex-minis- ;r® ter komt de dreiging dit 'in' keer niet van het leger. Ook de Litouwse presi dent Landsbergis waar schuwde gisteren voor 'een nieuwe staatsgreep. Tijdens een bezoek aan I het congres van de Brit- li se Conservatieve Partij in Blackpool zei hij dat de structuren van de -communistische partij nog intact zijn. ..Zij zul- len natuurlijk proberen Ann die macht te behouden. gs i Ac chaotische toestand geeft hen gelegenheid aan belang te winnen", aldus Landsbergis. Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk KI VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Volgende week vrijdag 18 oktober Cotton Club met René Froger en Dezz Voorverkoop 12,50 ICosmo, de Foyer, Frapo's) betere inbedding in het totaal van milieubelastingen nodig en een nadere verdeling van lasten tussen de verschillende vervui lers. Brinkman kreeg steun van zijn VVD-collega Bolkestein. Vol gens de liberaal is de hogere brandstoffenheffing een „ordi naire belastinghark ter bestrij ding van het financieringste kort". Van Mierlo (D66) stelde voor te komen tot een echte mi lieubelasting per soort vervui ling. Namens de PvdA noemde financieel specialist Melkert het verhogen van de heffing volgend jaar „volstrekt redelijk". Hij waarschuwde voor het niet door gaan van het plan. „Het alterna tief van een gat in de milieu-uit gaven is natuurlijk onverant woord", aldus Melkert. Brinkman en Woltgens bepleit ten in het debat een kritische heroverweging van de defensie uitgaven. Alleen over het tijd stip waarop waren zij het on eens. Brinkman stelde eind 1992 voor. Dan moet duidelijk zijn wat er terechtkomt van de ont wapeningsinitiatieven van Bush en Gorbatsjov. Namens de PvdA vroeg Melkert echter nog vóór begin 1992 een „prioriteitenno ta" van het kabinet, waarin een nieuwe afweging van de defen sie-inspanning wordt gemaakt. De algemene politieke beschou wingen verliepen in eerste ter mijn vrij tam en ongeïnspireerd. Zoals verwacht, gaven Brink man en Woltgens steun aan het beleid van het kabinet, inclusief de maatregelen voor Ziektewet en WAO. Beiden schetsten de contouren voor een nieuwe ver zorgingsstaat, waarin evenwicht sovjets uit Polen KonfARSCHAU (AFP) - Polen en Sovjetunie hebben dinsdag ereenstemming bereikt over terugtrekking van de reste- ïde Sovjettroepen uit het ld. De laatste Sovjetman- i&appenmoeten vooreind 1992 roei ilen hebben verlaten. Beide ntb; den werden het voorts eens >r een vriendschaps- en sa- nwerkingsverdrag dat nog :e maand in Warschau wordt dertekend. DEN HAAG - De ministers en hun staatssecretarissen zitten en staan klaar voor de algemene beschouwingen. Achter de regerings tafel vlnr. de ministers Alders, De Vries, Van den Broek, Lubbers, Kok en D'Ancona. Achter hen vlnr. de staatssecretarissen Walla ge, Van Amelsvoort, Van Voorst tot Voorst en Dankert (foto Ed Oudenaarden!ANP) ZAGREB/DEN HAAG (RTR/ GPD) - Kroatië en het Joegosla vische leger hebben dinsdag avond een algemeen staakt- het-vnren ondertekend voor ge heel Kroatië. Dat heeft het hoofd van de EG-waarnemers- missie in Joegoslavië, de Neder lander Derk Jan van Houten, in Zagreb bekendgemaakt. Van Houten kondigde de over eenkomst aan na een dag van onderhandelingen met de fede rale generaal Andrija Raseta, plaatsvervangend commandant van het vijfde militaire district (waaronder Kroatië valt), de Kroatische onderminister van defensie Stepan Adamic en ko lonel Imre Agotic, lid van de Kroatische generale staf. „Ik denk dat wij een akkoord hebben bereikt dat het in zich heeft nageleefd te worden en be ter is dan de voorgaande over eenkomsten over een staakt- het-vuren", zei Van Houten. Het akkoord voorziet tevens in het opheffen van de Kroatische blokkades van de federale kazer nes in de deelrepubliek. De fede rale troepen mogen de kazernes met behoud van hun wapens verlaten, Beide partijen zijn overeengekomen gelijktijdig een einde te maken aan alle blokkades ter land en ter zee, al dus Van Houten. Van Houten verklaarde dat het staakt-het- vuren met terugwerkende kracht dinsdagavond om 18.00 plaatselijke tijd was ingegaan. Het Kroatische parlement heeft dinsdagavond besloten zich met onmiddellijke ingang af te schei den van Joegoslavië. Tijdens een speciale stemming besloten de afgevaardigden alle banden met het federale gezag te verbre ken. Volgens de Kroatische ra dio stemden alle parlementsle den voor onafhankelijkheid. Met de stemming in Zagreb treedt de onafhankelijkheids verklaring van 25 juni weer in werking die het Kroatische par lement op 7 juli op verzoek van de EG had bevroren. Het instellen van een bufferzone tussen Kroatië en Servië met controle door een vredesmacht van de Verenigde Naties kan een einde maken aan het bloedver gieten in Joegoslavië. Dat heeft de Joegoslavische president Sti pe Mesic dinsdagavond gezegd in Straatsburg tijdens een on verwacht bezoek aan het Euro pees Parlement. Mesic verklaarde zijn komst - per auto - naar Straatsburg uit de behoefte de buitenwereld op nieuw nadrukkelijk op de hoog te te brengen van de wanhopige situatie waarin Kroatië zich be vindt. De Europese Gemeen- De Joegoslavische president Mesic bij de vlaggen in het Europese Parlement (foto Jean-Philippe KsiazeklAFP) schap schortte in een reactie op de hervatte onderhandelingen mogelijke sancties tegen Joego slavië op. Minister van den Broek (Buitenlandse Zaken) wil vandaag (woensdag) of morgen een ontmoeting hebben met de presidenten Milosevic van Ser vië en Tudjman van Kroatië en de federale minister van defen sie generaal Kadijevic over de toestand in Joegoslavië. Ook de voorzitter van de vredesconfe rentie in Den Haag, Lord Car- rington, en ambassadeur Wij- naendts. coördinator van de conferentie, zullen daarbij aan wezig zijn. Eerste ronde Intussen hebben de drie werk groepen van de vredesconferen tie met vertegenwoordigers uit de zes republieken de eerste ron de besloten. Daarbij werd vol gens Wijnaendts bereikt dat Kroatië bereid is internationale arbitrage toe te staan bij de nale ving van de mensenrechten van minderheden in deze republiek. moet ontstaan tussen rechten en plichten. Overheidsvoorzie ningen moeten alleen ten goede komen aan degenen die ze echt nodig hebben. Het sociale en fis cale stelsel moet meer geënt worden op de behoeften van het individu, waarbij draagkracht een belangrijke rol speelt. In het debat kwamen Brinkman, Bolkestein en Van Mierlo met ideeën over het minimumloon. De CDA'er denkt aan een bevrie zing daarvan in 1993. Bolkestein stelde een verlaging met 30 pro cent voor, direct door te voeren. Ook Van Mierlo zag een verla ging van het minimumloon wel zitten, omdat dit banen kan op leveren. Bij de PvdA werd in alle talen gezwegen over de hoogte van het minimumloon. Vrijwel de hele Kamer (de rege ringspartijen, WD en D66) wij zen verhoging van het lesgeld met, bijna 300 gulden per jaar af. Dit kabinetsplan zal het dan ook niet halen. Er werden talrijke al ternatieve bezuinigingen voor aangedragen. Lasten Brinkman zei alleen voor 1992 akkoord te kunnen gaan met een lastenverhoging, mits de las ten daarna weer omlaag gaan. Hij wil daarbij vooral de midden inkomens ontzien. Woltgens pleitte daarentegen voor het ontzien van lagere inkomens groepen. WD-fractievoorzitter Bolke stein hekelde het kabinetsbe leid. Volgens hem moet terugge keerd worden naar het succes volle beleid van de jaren '80: ex tra bezuinigingen en lagere las ten die leiden tot herstel van be drijfswinsten en investeringen en daarmee een forse banen groei. Anderhalf miljoen mensen met aids UTRECHT (ANP) - De Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) schat dat 1,5 miljoen mensen over de hele wereld sinds het begin van de epidemie aids heb ben ontwikkeld. Onder hen zijn een half miljoen kinderen. Op 1 oktober stonden 418.403 aids-patiënten uit 163 landen ge registreerd. Dat betekent sinds 1 juli een toename van 46.600 men sen. De WHO houdt echter ern stig rekening met een groot aan tal patiënten dat (nog) niet aan gemeld is. Nog steeds krijgt bijna elke per soon die besmet is met HIV uit eindelijk aids, gemiddeld na tien jaar. De WHO schat verder dat minstens 9 tot 11 miljoen men sen ter wereld besmet zijn-met HIV. Dagelijks zou het om zo'n 5.000 mensen gaan. WHO-topman dr. M. Merson heeft deze deze week opgeroe pen tot meer en sterkere voor lichtingscampagnes PvdA ziet einde taak van Gabor DEN HAAG (GPD) - De landin richting en het natuurbeleid kunnen aan provincies en ge meenten overgedragen worden. Daarmee heeft staatssecretaris Gabor zichzelf „na een kort ver blijf in ons midden, weg-gede- centraliseerd". Dat zei PvdA-fractieleider Wolt gens gisteren in de Kamer tij dens de politieke beschouwin gen. Volgens de sociaal-demo craat was er „geen groter com pliment aan de bewindsman te maken". (Va?i onze correspondent) PARIJS - Het overleg van de Franse. Duitse en Spaanse minis ters van buitenlandse zaken vrijdag in Parijs is bedoeld om het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap te steunen. Dat heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegdeeld. De gedachtenwis- seling over de impasse rond de Europese Politieke Unie moet bijdragen tot een succesvolle top in Maastricht. De bijeenkomst is. aldus de woordvoerder van de Quai d'Orsay. „geen aanval op het Nederlandse voorzitterschap". De drie mi nisters willen hun ideeën op elkaar afstemmen om ze vervolgens aan het Nederlandse voorzitterschap voor te leggen. Van het pas seren van Nederland is geen sprake, zo stelde de woordvoerder met klem. Frankrijk en Duitsland kondigden afgelopen weekeinde, na af loop van de informele bijeenkomst van de EG-ministers van bui tenlandse zaken in Haarzuilens, aan dat ze vrijdag in Parijs on derling overleg wilden. Dit tot woede premier Lubbers en minis ter Van den Broek. Denemarken sloot zich aan bij de Nederland se kritiek. Volgens het Franse ministerie van buitenlandse zaken is het 'misverstand' inmiddels uit de weg geruimd. Minister Van den Broek heeft gistermorgen uitvoerig telefonisch overleg gevoerd met zijn Franse ambtsgenoot Dumas. Volgens zijn woordvoerder heeft Van den Broek Dumas en zijn Duitse collega Genscher duidelijk gemaakt „verbaasd en veront rust" te zijn over de gang van zaken. Van den Broek zal de bijeen komst in Parijs niet bijwonen, zo heeft hij zijn twee collega's laten weten. Zijn woordvoerder noemde het onaanvaardbaar dat een dergelijke bijeenkomst plaatsvindt. Motor De bijeenkomst in Parijs is volgens de Franse zegsman „een heel normale bijeenkomst in het kader van de Frans-Duitse politieke samenwerkingFrankrijk en Duitsland beschouwen hun sa menwerking als 'de motor achter de Europese eenwording'. Dat ook Spanje dit keer van de partij is, heeft te maken met de toene mende samenwerking tussen Parijs en Madrid. Groot-Brittannie zal niet deelnemen aan het Parijse 'onderons je', zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. Volgens de Britse re gering biedt het werkprogramma van het Nederlands voorzitter schap de beste kansen om tot een akkoord te komen. Volgens de Franse woordvoerder waren de Britten overigens niet uitgeno digd voor het Parijse overleg. Waarschuwing De onderzoeksorganisatie TNO zoekt tiaar een stuk weg waar het nieuwe signaleringssys teem voor zaken als mist en gladheid kan worden getest. Al lerlei itformatie over gevaarlij ke situaties wordt met sensoren waargenomen en via een com puter vertaald in een waarschuwing aan de C weggebniiker. w Kerkuil De kerkuil verkeert in gevaar. Vooral de provinciale iveg tus sen Zierikzee en Moriaanshoofd is voor de uilen een 'dode- mansweg'. Vorig jaar kwamen daar tien kerkuilen aan hun eind. Rinus van 't Hof uit Nieu- werkerk doet er alles aan om de uilenlevens Q te sparen. Inzameling Een inzamelingsactie in Temeu- zen ten behoeve van Kroaten loopt als een trein. De goeder en stromen binnen. Er is voor al behoefte aan medicijnen, winterkleding, baby voeding en melkpoe- 4 O der. I O Wielrennen Davy Dubbeldam heeft gister en de afsluiting skoers van het Zeeuwse wieier seizoen in Hulst op zijn naam geschreven. In Hulst maakte districtscon sul Arjaan de Schipper bekeiid, dat hij zal trachten om de beste Zeeuwse amateurs in de toekomst in één ploeg onder te bren- gen. I O Aanvaring coalitie in Senaat DEN HAAG (GPD) - Er is een ernstig conflict ontstaan tussen de regeringspartijen CDA en PvdA over de plannen van staatssecretaris Simons voor een nieuw stelsel van ziektekos tenverzekering. De CDA-fractie in de Eerste Kamer weigert aan de behandeling van de plannen mee te werken. De christen-democraten vinden dat er teveel onzekerheden en onduidelijkheden in zitten. De WD-senatoren steunen het CDA, zodat een meerderheid de verdere behandeling ervan ver hindert. Het lijkt daardoor zeker dat de volgende fase van het nieuwe ziektekostenstelsel niet per 1 januari volgend jaar kan worden ingevoerd. De houding van het CDA heeft grote woede veroorzaakt bij coa litiegenoot PvdA. De sociaal-de mocraten verdenken het CDA van politieke sabotage. Men vraagt zich af in hoeverre het CDA nog bereid is de coalitie te steunen. Tot nu toe was het CDA in de Tweede Kamer, zij het niet van harte, akkoord gegaan met de plannen-Simons. De nu ontstane pat-stelling heeft gisteravond geleid tot poli tiek beraad tussen premier Lub bers (CDA), vice-premier Kok en staatssecretaris Simons (beiden {Slot zie pagina 3 kolom 3) Actiedag van onderwijs op 12 november HOUTEN (ANP) - De 'dag van het onderwijs' op 12 november is uitgeroepen tol landelijke ac tiedag tegen de bezuinigings plannen van minister Ritzen van onderwijs. Organisaties van scholieren, studenten, ou ders, jongeren en onderwijs bonden hebben dit dinsdag na gezamenlijk beraad in Houten besloten. NICOSIA (AP) - De strijd tussen Iraakse regeringstroepen en Kurdische rebellen rond de noordelijke stad Sulaymaniya is dinsdag in volle hevigheid opgelaaid. Volgens afzonderlij ke meldingen van rebellen en medische teams van Artsen Zonder Grenzen zijn daarbij honderden doden en gewonden gevallen en zijn duizenden bur gers op de vlucht geslagen. Eerder dinsdag gaven Kurdi sche leiders toe dat hun aanhan gers in Sulaymaniya 60 ontwa pende Iraakse krijgsgevange nen hadden vermoord. Een woordvoerder van de Pa triottische Unie van Kurdistan (PUK) in de Turkse hoofdstad Ankara verklaarde dat Sulay maniya vanuit het zuiden en oosten door Iraakse artillerie on der vuur was genomen. De be schieting hield urenlang aan. Een woordvoerster van Artsen Zonder Grenzen in Brussel, de medische hulporganisatie die in Irak werkzaam is, verklaarde dat in Sulaymaniya 400 doden waren gevallen. In het plaatselij ke ziekenhuis lagen 500 gewon den van wie het merendeel er ernstig aan toe was. Een ander team van Artsen Zon der Grenzen in Sayed Sadiz, 40 kilometer ten zuidoosten van Sulaymaniya, meldde dat 40 van de 250 gewonden die in hun veld hospitaal waren binnenge bracht waren overleden. Door de gevechten konden de zwaarste gevallen niet worden overge bracht naar het provinciale zie kenhuis. Naar schatting 25,000 mensen waren naar de grens met Iran ge vlucht, aldus Artsen Zonder Grenzen. De Kurdische Democratische Partij (KDPi maakte bekend dat een onderzoek werd inge steld om vast te stellen wie ver antwoordelijk was voor de moord op 60 gevangen genomen Iraakse soldaten, maandag in een gebouw in Sulaymaniya. Volgens nieuwsberichten wer den de soldaten doodgeschoten terwijl zij geknield op de grond zaten met hun handen op het hoofd gevouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1