Jamenwerking havens dichterbij Vlaketunnel afgelopen nacht voor het verkeer afgesloten egio-omroep i verzet tegen ogere opslag Brouwershaven verlengt seizoen Reddertjes kampioen Motor botst tegen rund Helm \rneuzen en Gent richten overlegplatform op Geen nieuwe fabriek Hoechst in Vlissingen :9" Werkzaamheden bij de Vlaketunnel, maandag ifoto Willem Mieras) Buizen straks geschikt voor vervoer gevaarlijke stoffen VLAKE - De Vlaketunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland is afgelopen nacht gestremd ge weest. Rijkswaterstaat moest in de tunnelbuizen de belijning aanpassen en tevens enkele an dere werkzaamheden in de tun nel verrichten. Dat kan niet als daar hel verkeer doorheen raast. Het zou volgens een woordvoerder van Rijkswater staat levensgevaarlijk zijn om in die omstandigheden iemand de tunnel in te sturen. De Vlaketunnel wordt momen teel geschikt gemaakt voor ver voer van gevaarlijke stoffen. Als gevolg van die werkzaamheden rijdt het verkeer over één rij baan, namelijk de vluchtstrook. Om beter aan te geven hoe het verkeer moet rijden, zijn afgelo pen nacht lijnen op de weg aan gebracht. Tevens zijn langs de vluchtstroken nog kleinere werkzaamheden uitgevoerd. Zo moest een deur nog van het op schrift 'nooddeur' worden voor zien. Er moest nog een luik ge dicht worden en enkele schilden moesten rechtgezet worden. De noordbuis - dat is de buis aan de zijde van de Vlakebruggen - werd om 19.00 uur afgesloten, de zuidbuis om 22.00 uur. Het ver keer wordt bij de kruispunten Vierwegen en aan de andere zij- dé voor de Zanddijk tegenge houden. Volgens het draaiboek dat Rijkswaterstaat voor het karwei van afgelopen nacht op stelde moest de noordbuis om 24.00 uur weer vrij zijn en de zuidbuis om 04.00 uur. De Vlaketunnel wordt aange pakt in het kader van de renova tie van 10 tunnels in Nederland. NOORDGOUWE - Een loslopende koe heeft zondagavond om acht uur op de kruising Heereweg-Schouwsedijk bij Noordgouwe een ongeluk veroorzaakt. Een motorrijder die in de richting van Kerwerve reed zag in het duister de koe te Iaat en kon het dier net niet meer ontwijken. Bestuurder R. D. uit Brouwershaven en zijn passagiere N. V. uit Burgli- Haamstede maakten daardoor een buiteling. De vrouw is met letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee, de .man kwam er zonder verwondingen af. De mo tor werd zwaar beschadigd. De koe liep een gebroken teen op. Het werk moet 1 juni 1992 gereed zijn. Dan kunnen vrachtwagens die gevaarlijke stoffen vervoeren ook door de tunnel. Dat geldt overigens niet voor vrachtwa gens met explosieve stoffen. De overheid moet nog beslissen of die in de toekomst ook gebruik mogen maken van de gereno veerde tunnels. De werkzaamheden bestaan uit het aanbrengen van geëmail leerde stalen platen aan de tun- nelwanden. Voorts worden hulp posten heringericht (ze krijgen brandblusapparatuur) en wor den vluchtwegen aangegeven die in geval van calamiteiten moeten worden gebruikt. Het plafond wordt voorzien van hit- tewerend materiaal. Over ongeveer twee weken wordt de Vlaketunnel opnieuw een nacht afgesloten. De werk zaamheden zullen dan in één .buis klaar zijn en dan wordt het materiaal verhuisd naai' de an dere tunnelbuis. Van safari tot verwen-weekend BROUWERSHAVEN - Op safari in Zeeland. Over nachten in stoere trekkers hutten en vervolgens onder leiding van een gids de vrije natuur in. In Brouwersha ven begint deze ontdek kingstocht. Speciaal be doeld voor toeristen die in de herfst en winter eens lek ker willen bijkomen op Schou wen-Du iveland. De gemeente Brouwersha ven wil méér zijn dan een zo mers toevluchtsoord voor waterrecreanten. Ook bui ten het hoogseizoen ziet de gemeente graag toeristen rond het standbeeld van Ja cob Cats drentelen. Sei zoensverlenging is een al ja ren gekoesterde wens. Sinds maandagmorgen kan de plaatselijke VVV toeris ten in het naseizoen zeven 'hoofdschotels' aanbieden, variërend van een safari door Zeeland tot een ver wenweekendje. compleet met algenbehandeling en hydro-massage met zeewa ter. Ook aan creatievelingen is gedacht. Zij kunnen een paar daagjes dekbedden met Texelse schapewol vul len, of een cursus bloem schikken volgen. De VVV Brouwershaven denkt met deze arrangemen ten de concurrentie met de grote bungalowparken aan te kunnen gaan: „Wij willen de toeristen het gevoel ge ven dat ze hier alles binnen één hek kunnen doen", zegt de voorzitter van de WV, H. B. Zuiderent. ..Dus laten we ze bijvoorbeeld overnachten in Den Osse en als ze dan naar een beautyfarm willen, laten we gewoon een taxi voorrijden." De zeven tips voor een mid week of weekeinde bijkomen in Brouwershaven staan ver meld in een nieuwe folder van de WV. Voor rustzoe- kers en natuurgenieters in het land van Brouwershaven heeft de WV een andere fol der samengesteld. Burge meester L. N. Labruyère deed maandagmorgen het eerste informatiepakketje met daarin de twee nieuwe folders op de post. Zowel Labruyère als Zuide rent is buitengewoon in zijn sas met de promotie-activi teiten van de WV: „Onze le den lieten wel eens klagende geluiden horen dat we te wei nig voor hen deden. Met de arrangementen worden ze op hun wenken bediend", al dus Zuiderent. De samen stelling van het project kost te de gemeente 30.000 gul den. De Kamer van Koop handel verleende veertig procent subsidie. Voor de VVV breekt nu een nieuwe periode aan. Met het verzenden van het folderma teriaal is de eerste stap gezet richting verdergaande pro fessionalisering. Niet langer wordt gewacht op het mo ment dat de toerist zich aan de balie komt melden. „We zoeken mensen die van rust en natuur houden", zegt Zuiderent. „Het is nu nog moeilijk om prognoses te maken over het aantal toe risten dat van de arrange menten gebruik gaat ma ken. Ik denk dat we pas na een jaar of drie kunnen over zien of het project inderdaad is aangeslagen." zeeuwse almanak 1111111111 M i ii M 1111111111 Iedere dag fietst die ambte nares uit Zoutelande naar haar bureel in Middelburg. Een routine die onlangs abrupt doorbroken werd door een lekke band. Daar stond ze ietwat hulpeloos op het fietspad. Totdat een meisje op een bromfiets pas seerde dat de situatie snel doorhad. Spring maar ach terop. zei ze. dan kun je mee rijden. Dat ging prima tot het mo ment waarop het duo de dorpsgrens van Koudeker- ke passeerde. Daar stond een overijverige diender die constateerde dat één van de dames op de bromfiets geen helm op had. Daar staat een boete van 35 gulden op en er hielp geen moedertjelief aan. De ambtenares uit Zoutelande trok haar porte monnee en kwam tot de slot som dat ze voortaan op haar fiets ook al een val helm op moet hebben. Je weet immers maar nooit wanneer je weer een lekke band hebt. VLISSINGEN - De junioren van de Dr A. Staver- manbrigade in Vlissingen zijn afgelopen weekein de Nederlands kampioen zwemmend redden ge worden. Zowel het jongens- als het meisjesteam behaalde bij de westrijden in Eindhoven de eerste plaats. In een deelnemersveld van negentien teams presteerden de Vlissingse junioren, in de leeftijd tot vijftien jaar, boven verwachting. Om- dal beide teams nog in de opbouw zitten, werd vooraf een plaats bij de eerste tien al mooi gevon den. Het meisjesteam. bestaande uit Mirjam Buisman, Renske Hamelink, Sonja de Kam, Saskia Markx, Baukje Meesen en Jessica Steyn, wist na een span nende strijd met het team uit Echt drie van de vijf onderdelen te winnen. Ze werden kampioen met een minieme voorsprong van 2,2 seconden. Het jongensteam (Arne Braas, Marcel van den Driest, Marko Jazbec, Friso de Jong, Rene van Poeijer en Pancho Timmerman) won vier van de vijf onderdelen en werd onbedreigd kampioen met een voorsprong van ruim 34 seconden op het team uit Naaldwijk. Dankzij de eerste plaatsen van beide teams werd de Dr A. Stavermanbrigade, net als vorig jaar, win naar van het totaalklassement. De Vlissingse junio ren zijn uitgenodigd voor internationale wedstrij den in Eindhoven, in januari 1992. Daar zullen on der meer ook teams uit Engeland en Duitsland aan deelnemen. De kampioensjunioren van de Stavermanbrigade in het Vlissingse zwembad (foto Oscar van Beest) PZC zeeland DINSDAG 8 OKTOBER 1991 Wiesbaden krijgt uitbreiding TAED VLISSINGEN - De raad van be stuur van Hoechst AG in Frank furt geeft voor de uitbreiding van de produktiecapaciteil van de bleekmiddelactivator TAED de voorkeur aan vestiging in Wiesbaden. Daarmee gaat een nieuwe fabriek aan Hoechst Holland NV in Vlissingen voor- bij. Vlissingen en Wiesbaden, die Spoor van vernielingen Kloosterzande KLOOSTERZANDE - In de nacht van zondag op maandag hebben tot nu toe onbekende daders een spoor van vernielin gen getrokken in de bebouwde kom van Kloosterzande. Vanaf de Tulpstraat richting Oosthof werden net na middernacht verschillende brandjes ge sticht. Naast vuilniszakken stak men ook postbussen, deur bellen, jonge boompjes met aan leunende paaltjes, plastic ver pakking van stenen en zelfs een spoiler van een auto in brand. Het vuur kon door omwonen den gedoofd worden. Volgens een woordvoerder van de politie is het niet de eerste keer dat deze vorm van vanda lisme optreedt. Waarschijnlijk gaat het om barbezoekers, die rond middernacht huiswaarts keren. De politie stelt een nader onderzoek in en verzoekt getui gen en benadeelden, die nog geen aangifte hebben gedaan, contact op te nemen met het bu reau in Kloosterzande. telefoon 01148-2110. beide al een TAED-fabriek heb ben, waren kandidaat voor ver groting van de produktiecapaci- teit. Bij wasmiddelfabrikanten bestaat een goede vraag naar de bleekmiddelactivator. die aan wasmiddelen wordt toegevoegd om bij lage temperaturen een wasresultaat te krijgen dat an ders alleen bij hogere tempera turen mogelijk is. De TAED-pro- duktie in Vlissingen heeft vorig jaar in belangrijke mate bijge dragen aan de winst van Hoechst Holland. Een van de redenen waarom de Vlissingse vestiging de eerste TEAD-fabriek mocht bouwen, was de vlotte verlening van al lerlei vergunningen. Ook nu was Hoechst op voorhand al bezig de medewerking van bijvoorbeeld de provincie te krijgen. Procedure De procedure daarvoor zal ge woon worden afgewikkeld, ook al gaat de vestiging van een tweede TAED-fabriek niet door. In de overweging van de Hoechst-top te kiezen voor Wies- baden heeft mogelijk een rol ge speeld dat daar eerder dit jaar arbeidsplaatsen verloren zijn ge gaan bij de opheffing van een aantal activiteiten. Uitbreiding van de TAED-capaciteit kan de gevolgen daarvan enigszins ver minderen. Directeur prof ir H. P. van Heel van Hoechst Vlissingen meldde de keus voor Wiesbaden laco niek. „Het is natuurlijk jam mer", zei hij, „maar je kunt niet elke wedstrijd winnen." Overi gens verzekerde hij dat Hoechst Holland blijft proberen de acti viteiten in Vlissingen te verbre den. NEUZEN - Aan boord van jndvaartboot de Jacob van ivclde is maandag de basis ;d voor een verregaande sa- Iverking tussen de havens Genten Terneuzen. Binnen- ivordt een overlegplatform el leven geroepen dat zich uigen over de uitbouw van fegeninfrastructuur in de aalzone, over de havenont- jngen en over de grensover- ijdende milieuproblemen. Tijdens het overleg maandag werd ook afgesproken enkele aanvullingen op de eerderge noemde nota te formuleren. De nota handelt voornamelijk over juridische aspecten van een grensoverschrijdende samen werking. De beide delegaties menen dat ook enkele artikelen over de economische samen hang en de behoefte om die te versterken in de nota dienen te worden opgenomen alvorens de raden van Terneuzen en Gent zich over een samenwerking tus sen de havensteden op basis van die nota uitspreken. Spoorweg „Ook moet duidelijk zijn hoe de beide havensteden denken over bepaalde infrastructurele werken, bijvoorbeeld de spoor wegverbinding Gent-Terneuzen op de oostelijke kanaaloever, de ondertunneling van het kanaal Gent-Terneuzen en de wegver binding na realisatie van de WOV", vervolgde Barbé. Dat de beide gemeenten, of lie ver havens, nu zelf toenadering hebben gezocht in plaats van in Euregio-verband te wachten op vorderingen, heeft volgens Bar bé te maken met de 'ruimere chargeermogelijkheden van de gemeenten'. Sneller „We kunnen als gemeenten snel ler handelen. We hebben alleen rekening te houden met elkaar. In Euregioverband spelen er meer partijen mee en moet er re kening gehouden worden met meerdere zaken. Een verster king van de economie in de Ka naalzone aan weerszijden van de grens is slechts één zaak, zaken als cultuurhistorische routes en een versterking van de toeristi sche sector worden door andere bestuurders in Euregio-verband zeker zo belangrijk geacht", be nadrukte hij. het nieuwe overlegorgaan ;enstafleden van het Gentse ènbedrijf en vertegenwoor- rs van het Havenschap Ter- ien zitting. Vertegenwoordi- van de stad Gent en het tse Havenbedrijf zijn dit gis- n overeengekomen na over- met het college van b en w Terneuzen. ■emeester drs R. C. E. Bar- leleider van de Nederlandse .gatie, zei na afloop van de Itvergadering dat de verte- Koordigers van beide ge- nten (Gent en Terneuzen) nikkel ijk de wens hebben esproken te komen tot een istitutionaliseerde samen- iangsvorm. De nota 'Een ha- van Gent tot Terneuzen', die indagochtend door de sa- istellers werd toegelicht, nt de basis om tot die sa- iwerking te komen. nenteel, en dat bleek ook tij de bijeenkomst, zijn er ech te veel juridische haken en lom tot een formele samen- king te komen. Een volledige e is nog lang niet in beeld. nenhang Belgische staatsbestel is debet aan. Toch menen de eenten dat nu al gezocht t worden naar andere sa- werkingsvormen. Vandaar dat overlegplatform, aldus jging met 200 pet dreigt l'ERSUM - De regionale iepen (gebundeld in ROOS) boos over de nieuwe finan- ingsplannen van het minis- van Welzijn, Volksgezond- en Cultuur. ROOS zal zich kracht verzetten tegen het nemen het maximum van gulden voor de provinciale oepbijdrage los te laten. Dit 1de coördinator van ROOS, Groenendijk, maandag in iersurn bekendgemaakt, provincies heffen een tientje mroepbijdrage voor hun re- ale omroepen, Zeeland 30. Gezamenlijk halen rovincies zo 50 miljoen gul- binnen. Aangezien voor de male omroepen in totaal 70 len gulden nodig is, past het jaarlijks 20 miljoen gulden "t een ambtelijke notitie WVC blijkt dat het Rijk, on- de vlag van decentralisatie, Male financiering bij de pro- ies wil leggen, meldt Groe- Ijk. levoland zou de provinciale ag met 470 procent omhoog ten naar 57 gulden, in Zee- I met ruim 200 procent van naar ruim 30 gulden en in 'the zou 150 procent extra laid moeten worden tot 25 lm leputeerde A. J. Dijkwel is te- »'n verhoging. „Maar ik zeg ~P persoonlijke titel, want lebben er in het college nog over gesproken en dat zal r ook wel niet gebeuren, is eerst - 24 oktober in eht - overleg over deze "ie tussen de twaalf provin- en de vier grote steden. Ik 2 !®er me nog de grote bezwa- fspreksgroep r vrouwen sexueel - n misbruikt ij J ®ELBURG - Fiom Zeeland W M dinsdag 29 oktober een Rksgroep voor vrouwen die I eel misbruikt zijn. De groep 'vijftien maal bijeen van 20 2 uur in het Fiom-gebouw Bellinkstraat in Middel den is dat sexueel mis tte vrouwen elkaar kunnen in als ze praten over het- 'ben is overkomen. ren van de statenleden tegen de bijdrage van een tientje. Tegen de plannen van WVC zeg ik op dit moment: ammenooitniet." ROOS ontvouwde ook plannen voor een laatste poging tot sa menwerking met de Hilversum- se omroepen. In deze plannen krijgt de NOS enkele keren per dag zendtijd op het netwerk van de regionale omroepen, om de landelijke en internationale be richtgeving te verzorgen. De plannen, neergelegd in de nota Met het oog op 1994, zijn een ant woord op de vraag van minister D'Ancona aan NOS, Radio Ne derland Wereldomroep en ROOS om met een visie te ko men op een samenhangend ra- diobestel. ROOS pleit voor een stelsel van gekleurde landelijke zenders (waaronder een landelij ke nieuwszender) in combinatie met een regionaal netwerk, dat gemengd programmeert. Groenendijk voorziet dat de 're gionalen' hun eigen weg gaan, als de Hilversumse omroepen deze laatste poging voor samen werking niet aangrijpen. Dan is niet uitgesloten dat de samen werking met uitgevers wordt uitgebreid en dat voor de lande lijke en internationale nieuws voorziening een beroep gedaan wordt op samenwerkingsver banden als de Gemeenschappe lijke Persdienst <GPD) en de Persunie. Reclame De meeste regionale omroepen hebben voorbereidingen getrof fen voor de introductie van re clame. Daartoe zijn afspraken gemaakt met plaatselijke uitge vers voor een gezamenlijke ex ploitatie van de reclamezend tijd. Omroep Brabant begint 15 november met de reclameuit zendingen. De andere omroepen (behalve Zeeland en Flevoland) beginnen 1 januari. Omroep Zee land staat afwijzend tegenover de invoering van reclame, om dat die verliesgevend zou zijn. In de toekomst willen de regio- nalè omroepen ook regionale te levisie, die bij voorkeur deel moet uitmaken van het lande lijk televisienet. Per provincie zou dagelijks een half tot één uur vrijgemaakt moeten worden voor een regionaal magazine met actualiteiten. Radio Oost begint binnenkort met een expe riment met regionale televisie. Zeeland heeft geen plannen in die richting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21