'pdracht tot staakt-het-vuren Pleidooi voor proef met twee snipperdagen voor scholieren Angst in kelder kinderziekenhuis Alle sofinummers gecontroleerd bij belastingdienst Kroaten moeten blokkades opheffen Luchtaanval op Zagreb nspectie lezorgd over oedienen uggeprik Onderzoek snoepjes 11 m^^mm^^mm 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. later wolkenvelden De dag begint met een nevelig zonne- In de middag komen er wolkenvel- <i. De zuidoostelijke ivind is matig. Temperatuur 17 graden. 234e jaargang no. 237 Dinsdag 8 oktober 1991 |Vcm onze correspondenten) ,GREB - Het Joegoslavische laatspresdium heeft gister- rond het federale leger op- jracht gegeven vanaf midder- icht de gevechten te staken en gelijkertijd van Kroatië jëisl dat het voor dinsdag mid- luitsland steunt :h Nederlandse iG-voorstellen HAAG (GPD) - Duitsland toch van plan de Nederlandse torstellen voor de Europese ilitieke eenwording op hoofd- te steunen. Dat zei de litse staatssecretaris voor iropese zaken Lutz Stavenha- n gisteravond op de BBC-te- jévisie. „Wanneer we macht en Ivoegdheden aan Europa jverdragen is een sterk en jiachtig Europees Parlement ihontbeerlijk", aldus Staven- Jagen. let versterken van het Euro- fees parlement vormde de kern [an het Nederlandse ontwerp- erdrag voor een Europese Poli tieke Unie <EPU). Staatssecreta- js Stavenhagen dreigde gister- ivond voor de BBC-camera zelfs at hij de monetaire eenwording [an Europa wil torpederen als Europa geen democratischer ka- rakter krijgt. ge Duitse bewindsman pleitte iteren voor een vetorecht en itgevende bevoedgheden voor »t Europese parlement voor 'itzelfde Straatsburgse parle- lent. fe hoeven het niet allemaal in- [ns te hebben", benadrukte ïvenhagen, „maar de deur iet op zijn minst op een kier irden gezet". )EN HAAG (GPD) - De Inspec tie van de Volksgezondheid heeft alle ziekenhuizen een brief gestuurd waarin wordt aangedrongen op meer zorgvul digheid bij het inspuiten van contrastvloeistof voor hernia- Onderzoek. De geneeskundige inspectie doet deze oproep na dat kort na elkaar twee patiën ten in ziekenhuizen overleden als gevolg van het toedienen Van een verkeerde contrast vloeistof. De geneeskundige inspectie dringt er bij de ziekenhuizen op m de regels bij dergelijke in grepen goed toe te passen. gVanneer iets routine wordt moetje regelmatig kijken of de Pigheidsmaatregelen rond |o'n ingreep nog wel juist zijn. Daarom hebben wij die brief ge stuurd", zegt geneeskundige in- pcteur J. de Koning. „Wij ho llen dat de ziekenhuizen ook ge trokken zijn van de twee on- "lukken en op hun eigen afde- g nog eens nagaan hoe de vei- jheidsmaatregelen rond dit «tingrepen zijn". weede geval Est afgelopen weekeinde over- pel in het Grootziekengasthuis B Den Bosch een 33-jarige 'uw aan de gevolgen van een ïgeprik. De directie van het 'henhuis heeft toegegeven dat feen fout is gemaakt met de Contrastvloeistof. «ft is binnen korte tijd het twee- pe sterfgeval in een ziekenhuis Pa toediening van verkeerde contrastvloeistof. In het Spaar- Fjekenhuis in Haarlem over man kort geleden eveneens een puw door een dergelijke fout. F Inspectie van de Volksge zondheid beschouwt de twee ?mten als incidenten. „Het is pselijk voor de nabestaanden, paar wij zien het als incidenten. Wt is zeker niet zo dat het struc turele fouten zijn die hebben ge- pi tot deze sterfgevallen", al- rUs De Koning. {Advertentie 33 334. schelfhorst keukens dernacht alle blokkades rond kazernes van het leger opheft. Legt Kroatië dit ultimatum naast zich neer, dan zal het leger „de reeds begonnen operatie ter bevrijding van de garnizoenen in Kroatië hervatten". Het pre sidium eist van de Europese Ge meenschap de garantie dat ook Kroatië het bestand volledig respecteert. Het besluit voor het bestand werd genomen door de vertegen woordigers van het pro-Servi sche blok in het presidium (Ser vië, Montenegro, Vojvodina en Montenegro), twee uur voor het aflopen van het ultimatum dat de Europese Gemeenschap de strijdende partijen had gesteld op straffe van economische sancties. De overige vertegen woordigers in het presidium zou den wel zijn uitgenodigd maar niet komen opdagen. De Servische factie in het presi dium verklaarde dat bij „iedere nieuwe afspraak duidelijke garanties worden geëist van de EG. Als zulke garanties niet wor den gegeven, is het leger ver plicht zijn operatie voort te zet ten". Paleis De 'operatie' bereikte gisteren een climax met een luchtaanval op het presidentieel paleis in de hoofdstad Zagreb waarbij aan zienlijke schade aan de rege ringszetel werd aangericht. De aanval volgde enkele uren na een dreigement van generaal A. Raseta van het vijfde Joegosla vische leger dat een aanval op Zagreb op handen was. De aan val is in verschillende westerse landen veroordeeld. De Verenig de Staten hebben sancties 'in sa menwerking met de EG' aange kondigd. Bij de beschieting raakten enke le Kroaten gewond. President F. Tudjman, die zich samen met de Joegoslavische federale presi dent Mesic (een Kroaat) en de Joegoslavische premier Marko- vic in het pand bevond, bleef on gedeerd. Tudjman beschuldigde het leger en en Servië van een Een door een mortiergranaat verwond jongetje luistert in de schuilkelder onder het kinderziekenhuis in Zagreb angstig naar het luchtalarm (foto Robert Rajtic/EPA) (Van onze correspondent ZAGREB - Directeur I. Fatto- rini van het kinderziekenhuis van Zagreb heeft maandag middag net besloten dat hij de ongeveer 30G patiëntjes in de atoomschuilkelder van het hospitaal zal laten slapen of het volgende luchtalarm loeit alweer. Geroutineerd bren gen de verpleegsters in een paar minuten tijd de zieke en gewonde kinderen naar de kelder. Veilig, dat wel, maar de angst bij de kinderen en hun ouders en verpleegsters is er niet min der door. Verpleegsters met niets om handen raken in tra nen als ze een hele serie dreu nen voelen. Anderen kijken somber als ze zich voorstellen wat er buiten gaande moet zijn. Als het luchtalarm voorbij is. blijkt dat de regeringszetel van president Tudjman met enkele raketten is beschoten. Verder lijkt er weinig gebeurd te zijn. Die vele andere dreu nen moeten afkomstig zijn van het dertig kilometer verderop liggende front. Stapelbedden De kelder bestaat uit een aan eenschakeling van betonnen ruimten, door dikke deuren gescheiden. De honderden zie ke kinderen liggen driehoog in stapelbedden dicht op elkaar. De peuters delen hun britsen. Een meisje van drie. vier jaar ligt onbedaarlijk te huilen. Tot zij wat speelgoed krijgt toege stopt. Een paar meisjes gie chelen terwijl ze eikaars haar kammen. Sinds vorige maand worden niet-urgente ingrepen niet meer uitgevoerd in dit zieken huis. Zo is ruimte vrijgekomen om kinderen op te nemen uit Vukovar, Pakrac, Osijek of Gospic, waar de hospitalen zijn verwoest. Volgens onvolledige gegevens zijn zeker honderd kinderen zwaar gewond geraakt, rond de twintig overleefden de ge vechten niet. In Zagreb liggen nu ongeveer tien zwaargewon den. Zo verloor Alexander Bion- dich (13) vrijdag in Pakrac een been toen een raket insloeg op zijn speelveldje. Ook zijn va der en zijn broer raakten ge wond bij de aanval. Zijn moe der is verdwenen. Slobodan Damjanovic. 12 jaar en Serviër, ligt naast Alexan der. Ook hij komt uit Pakrac. Hij verloor beide benen toen hij door de stad fietste en vlak bij hem een bom ontplofte. Kinderarts Fattorini had ver slaggevers uitgerekend maan dag naar zijn ziekenhuis ge haald als onderdeel van de We reldkinderdag. „Let wel, in Joegoslavië is men zo gek dat het vandaag ook de dag van de artillerie is". In september is Fattorini ver bitterd geraakt over de rest van de wereld, zegt hij. „We vragen om medicijnen bij het Rode Kruis, en die moeten dan aangevraagd worden" via Belgrado. Die spullen krijgen we dus niet van onze Servische vijand". De kinderarts was een aantal keren als sportarts verbonden aan de Olympische ploeg. „Ik voelde me Joegoslaaf. Maar nu niet meer". Commissie wil spreiding krokus- en herfstvakantie DEN HAAG (ANP) - Er moet een proef komen met twee snipper dagen voor leerlingen. Boven dien moeten ook de herfst- en de voorjaarsvakantie worden ge spreid. Deze twee aanbevelin gen doet de commissie vakan tiespreiding van de voorlopige adviesraad voor de openlucht recreatie, waarin de onderwijs wereld, werkgevers en werkne mers en de toeristenbranche zit ten. Voorzitter mr. W. Aantjes van de commissie overhandigde het ad vies voor de vakantiespreiding voor de komende zes jaar maan dag in Den Haag aan staatsse cretaris Gabor, coördinerend bewindsman voor de openlucht recreatie. Het advies is ook ge richt aan de ministeries van eco nomische zaken, onderwijs en sociale zaken. De commissie stelt een experi ment met twee snipperdagen per jaar voor leerlingen voor op een aantal proefscholen. Een on derzoek onder ouders leerde de commissie dat er veel behoefte bestaat bij de ouders aan snip perdagen voor hun kinderen. Dat maakt het hen mogelijk op atv-dagen, die veelal aansluiten bij de weekeinden, met de kinde ren een lang weekeind weg te gaan. Ook wordt het mogelijk om eendaagse tripjes tussen door te maken met het gezin. Hoewel staatssecretaris Wallage van onderwijs dezelfde organisa torische en onderwijskundige bezwaren heeft die de commissie opsomt in het rapport, zijn de onderwijsvertegenwoordigers in de commissie toch akkoord ge gaan met de aanbeveling. Aan tjes benadrukte dat het om een experiment gaat. „Wij vinden het niet zonder meer een goede zaak, maar wel de moeite waard eens uit te zoeken of de bezwa ren tegen snipperdagen voor leerlingen werkelijk zo groot zijn. En misschien zijn de erva ringen dan wel positief." Aantjes wees er op dat de ver antwoordelijkheid voor het op nemen van snipperdagen bij de ouders ligt. Het experiment moet van start gaan in het schooljaar 1992-1993 en twee jaar duren. De commissie bepleit spreiding (Slot zie pagina 3 kolom 6) aanslag op zijn leven en noemde de aanval op het paleis een 'poli tieke en culturele misdaad'. Een van de afgeschoten raket ten raakte de werkkamer van Tudjman. Het dak van het rege ringsgebouw is zwaar bescha digd. Ook in de omgeving, elders in de oude stad van Zagreb, wer den enkele inslagen gemeld. Markovic, die in Zagreb woont, zei niet naar Belgrado terug te gaan voordat minister van de fensie Kadijevic is afgetreden. Hoewel de premier geen ontslag heeft genomen, komt wegblijven uit Belgrado daar in feite wel op neer. Het ministerie van defensie in Belgrado ontkende gisteravond overigens botweg iedere betrok kenheid bij de luchtaanval op het presidentieel paleis in Za greb. Volgens een woordvoerder zou de aanval het werk van Kroatische gardisten zijn. De gevechten in Kroatië esca leerden gisteren op alle fronten. Het Joegoslavische federale le ger zal alle middelen inzetten om 25.000 in kazernes ingesloten soldaten en hun families uit Kroatië weg te halen. Dat zei de Joegoslavische vice-president, de Montenegrijn Branko Kostic gisteren in het Montenegrin nse parlement. Het is volgens Kostic niet de bedoeling Kroatië blij vend te bezetten. De vice-president, die feitelijk de functie van staatshoofd be kleedt sinds Servië vorige week de macht in het presidium over nam, verklaarde dat de bevrij ding van de soldaten geen mili tair vraagstuk is, maar een kwestie van mensenrechten. De betrokken kazernes zijn al sinds weken van water en electriciteit afgesloten. Autogordel op achterbank vanaf drie jaar (Van onze correspondent LUXEMBURG - Iedereen ouder dan drie jaar moet vanaf 1993 in de auto ook op de achterbank een gordel omhebben. De ver plichting geldt binnen de hele Europese Gemeenschap. De EG-ministers van transportza ken hebben dat maandag in Lu xemburg besloten. Zij maakten met hun besluit een eind aan een slepend meningsverschil tussen met name Engeland en Frankrijk over het gebruik van veiligheidsgordels in personen wagens. In Nederland is het gebruik van autogordels op de achterbank niet verplicht, Kinderen mogen in ons land niet op de voorbank zitten. De twaalf landen waren het er al over eens dat voor personen ou der dan 12 jaar de gordel op voor- en achterbank verplicht moet worden. Weer arrestaties in top Dopharma BREDA (ANP) - Het openbaar ministerie in Breda heeft op nieuw drie mensen laten arres teren die ervan worden ver dacht betrokken te zijn bij de handel in verboden groeibevor- derende middelen. Dit heeft de Bredase persofficier mr. W. Koops maandag bekendge maakt. Het gaat onder meer om de di recteur van Dopharma Interna tional, een dochteronderneming van Dopharma in Raamsdonks- veer, die was belast met de in koop van hormonale grondstof fen en pure clenbuterol in het buitenland. Verder is het hoofd verkoop binnenland van het ma nagementteam van Dopharma gearresteerd. RIO DE JANEIRO - Brazilaanse inspecteurs onderzoeken do zen met in dat land gefabriceerd Van Melle-snoepgoed na be richten dat in enkele snoepjes cocaine is aangetroffen. De Bre dase fabrikant heeft een Nederlands onderzoeksinstituut op dracht gegeven voor een onafhankelijk onderzoek naar „de ver meende besmetting" met cocaïne van een deel van zijn produk- ten in Brazilië. Het bedrijf heeft dat maandag meegedeeld. De affaire speelt al sinds 27 september toen elf kinderen van een school in Sao Paulo een vergiftiging door zuivere cocaïne oplie pen na het eten van snoep van Van Melle dat gekocht was bij straatventers. Onderzoek wees uit dat kleine hoeveelheden zui vere cocaïne met behulp van injectienaalden in het snoepgoed was gespoten. In de mededeling zegt Van Melle tot op heden van Braziliaanse overheidsinstanties „geen met feiten onderbouwde" mededelin gen te hebben ontvangen over de aard en toedracht van de zaak. Ook heeft het bedrijf zelf nog geen snoep in handen kunnen krij gen dat besmet was met cocaïne foto Antonio Scorza/AFP) Medicijnen mm Gent-Terneuzen Vertegenwoordigers van de ha vens Gent en Terneuzen hebben maandag de basis gelegd voor een verregaande samenwer king. Een volledige fusie is ech ter nog niet aan de orde gezien de juridische aspecten van grensoverschrij dende samemverking. Vreugde bij de Duitse fysio loog Erwin Neher nadat hij gisteren had vernomen samen met zijn landgenoot Bert Sak- mann de Nobelprijs 1991 voor medicijnen te hebben gekregen. De beide wetenschappers heb ben een belangrijke bijdrage ge leverd tot de kennis van de celmechanis men. Brandweerman Vergeleken met Nederland loopt de Poolse brandweer zo'n 15 jaar achter. Een Poolse brand weerfunctionaris was maandag tijdens een bezoek aan de brand weer van Middelburg erg onder de indruk van de moderne appa ratuur ivaarover het korps de beschikking O heeft. I éL Volleybal Peter Murphy, coach van de Ne derlandse volleybalsters, wil In- grid Piersma op andere gedach ten brengen. De speelster, die na het EK zondag afscheid nam van Oranje, is volgens de keuzeheer nog on- misbaar. I DEN HAAG (ANP) - Alle uitke ringsinstanties gaan de sofi nummers van hun cliënten een malig controleren bij de belas tingdienst in Apeldoorn. Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken schrijft dit in haar schriftelijk antwoord op kant tekeningen van de Tweede Ka mer bij baar wetsvoorstel tot invoering van het sofinummer bij gemeenten. Het moment van controle is in de drie maanden nadat het par lement de wet heeft aangeno men. Het is de eerste stap in een rich ting van een intensieve, en slui tende gegevensuitwisseling tus sen alle uitkeringsinstanties, van de belastingdienst tot de subsidieverleners, zoals VROM (individuele huursubsidie) en de Informatiseringsbank (studiefi nanciering). Staatssecretaris Ter Veld over weegt arbeidsbureaus in dit ge- gevenscircuit te betrekken, maar kondigt dat beleidsvoor nemen nog steed6 niet definitief aan. Het is de minister van finan ciën, die daar over beslist, en wel pas als de arbeidsbureaus daar via hun landelijk bestuur (het CBH) om vragen, schrijft zij. Die extra schakel in het circuit is van belang om na te gaan of mensen met een uitkering wel ingeschreven zijn bij het ar beidsbureau voor een baan. Als die stap wordt gezet moeten mensen met een uitkering erop rekenen dat de Gemeentelijke Sociale Dienst, de belastings dienst en de bedrijfsverenigin gen onderling gegevens kunnen uitwisselen - per computer - over gezinssituatie, woonsituatie, scholing, enzovoort, aldus Ter Veld. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlisslngen Bellen gaat sneller. 01184-842)6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1