Felle strijd roeiers scouting Koordirigent St Jansteen koninklijk onderscheiden lerinneringen aan oude chooltijd in Reuzenhoek CNV boos om (erlengen tol VERBRUGGE Kortgene op de bres voor beroepsvissers Het geheim is een schop in hoogveen BMW Leasing Tel. 01150-81000 Jaarlijks treffen Admiraliteit Zeeuwse Stromen agenda MAANDAG 7 OKTOBER 1991 2 Oprichter en dirigent Jan de Potter (rechts) kreeg de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Na ssau. Ook werd hij, evenals tien andere leden van het dameskoor, verrast met een Gregoriusspeld foto Camile Schelstraete) SINT JANSTEEN - Het vijfen twintigjarig jubileum van het dameszangkoor in Sint Jan steen kreeg zaterdag een extra feestelijk tintje door de uitrei king van een koninklijke onder scheiding en elf Gregoriusspel- den aan leden van de zangver eniging. Oprichter en dirigent Jan de Potter werd vanwege zijn buitengwone verdiensten koninklijk onderscheiden met de zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. De bij behorende versierselen werden hem opgespeld door burge meester mr A.A.L.G.M. Kessen van Hulst. De burgemeester had waarde rende woorden voor de oprichter van het koor, die ook al dertig jaar het orgel bespeelt in de pa rochiekerk. De Potter heeft in middels wel aangekondigd een punt te zullen zetten achter zijn" werkzaamheden. Mevrouw De Potter kreeg van de burgemees ter een bos bloemen. Pastoor G. Claessens zette elf le den in het zonnetje vanwege hun vijfentwintigjarige inzet voor het koor. De pastoor uitte zijn dankbaarheid ook naar het hele koor. dat in 1966 na het concilie en de tijd van vernieuwingen in de liturgie tot stand kwam. Claessens: ,,Dit gezelschap on dersteunt op vocale wijze de li turgie in de kerk en streeft er naar om de deelname van de mensen aan de dienst zo groot mogelijk te laten zijn. Hun har monie komt niet alleen tot ui ting in de stemmen maar ook in de omgang met elkaar. Daar door houden zij met strakke re gelmaat hun wekelijkse repeti tie en verzorgen ze de gezangen bij de rouw-, trouw- en zaterdag avonddiensten in de parochie kerk." De volgende leden kregen de draagspeld van de Gregorius- Gehandicapte ruiters krijgen aangepast zadel SLUIS - De gehandicapte rui tertjes van de rijvcreniging I)e Marjanstappertjes krijgen bin nenkort de beschikking over twee aangepaste zadels. De Marjanstappertjes, die hun ritjes maken bij manege Ric- mens in Nieuwvliet, worden met deze gift bedacht door een aantal Sluisse verenigingen. Zeven toneel-, en muziekvereni gingen, koren en andere clubs traden vrijdagavond op in de Sluisse sporthal. Een volle zaal publiek zorgde voor een op brengst van vijfduizend gulden. „Er wordt wel eens gezegd dat een Sluissenaar alleen denkt aan geld verdienen, maar aan zo'n succesvolle clubactie is toch wel te zien dat het hart van de meeste inwoners op de juiste plaats zit", liet wethouder A. Oosterling zaterdag weten. vereniging voor vijfentwintig jaar lidmaatschap: Jan de Pot ter (koorleider), en de dames E. Pleunis-Vonck, A. Buysrogge- Pieters, R. Beugels-Van Dorse- laer, T. van Looy-Weemaes. M. Peersman-Ferket. V. van Dors- selaer-Braem, V. Ysebaert-Naes- sens. A. de Burger-Weemaes. A. Hendriks-Spoonselee en G, Ver- straeten-De Guchteneire. Tijdens de mis 's avonds in de kerk ontvingen de jubilarissen ook een oorkonde. De gezangen tijdens deze dienst werden ver zorgd door de Cantorij der Basi liek in Hulst onder leiding van Anton de Kort. Na afloop volgde een gezellig samenzijn in De Wa rande. waarbij de negenentwin tig dames van het koor enkele sketches opvoerden. NBO kiest oorzitter IjjlKENSZAND - Het gewest éiand van de Algemene Ne- rlandse Bond voor Ouderen ludt dinsdag 22 oktober een jaarsvergadering in ontmoe- gscentrum De Stenge te [jilcenszand. Op het program maat onder meer de benoe- ngvan een nieuwe voorzitter, ^ryoor is de heer J. van Wezel Dreischor voorgedragen. Jegrilleerde osbief met ode wijnsaus oor 6-8 personen) „Vef kan heel goed in de joven aan het spit worden erd. Het vlees moet dan wel aan beide zijden geveer even dik zijn want an nual het vlees aan de dunne jntJzijde eerder gaar zijn en Kioende gemakkelijk grauw en ai worden, ilo rosbief ijfolie per en zout lorde rode wijnsaus: rea3,5 deciliter rode wijn jalotje iele takjes peterselie of sel- "j rkruimeld stukje van en niillonblokje of-poeder lesbinder spies van het draaispil iiiel een beetje olie en steek man het vlees. Bestrijk ook li lees met olie en grilleer de shief in 25-30 minuten in de m het vlees van de spies en d het minstens enkele minu- uMampen. Kruid het vlees ilpeper en zout. ol ondertussen de rode wijn vuur met het gepelde jolje en de peterselie- of Seide ll kjes ongeveer een kwartier- lichtjes trekken. Neem het iotje en de kruiden uit de rode jn en breng dit op smaak met I bouillonpoeder of een ver meld stukje van een blokje. saus op de door u miste dikte door er wat alles- 8der in te strooien. Laat liet intje boter in de saus smelten, ijd de rosbief in plakken en !f de saus erbij. Janny van der Lee MIDDELBURG - De jaarlijkse roeiwedstrijden van de Admi raliteit Zeeuwse Stromen van Scouting Nederland leverden zaterdagmiddag in het Arneka- naal in Middelburg veel span nende momenten op. Er werd felle strijd geleverd tussen de verschillende ploegen. Bij de einduitslag ging het soms slechts om een seconde ver schil. In totaal deden er zo'n 320 waterscouts, afkomstig van tien waterwerkgroepen en één landgroep uit heel Zeeland, aan het evenement mee. Ook uit Bergen op Zoom nam een groep deel. De deelnemers streden in vier categorieën (jongens, meis jes, wilde vaart en groep). In totaal zijn er zaterdagmiddag 91 wedstrijden geroeid. Elke bak roeide driemaal op tijd. Om de groepsprijs, een vrije categorie zonder leeftijdsbeperking, stre den zeven roeiploegen. De wed strijden werden georganiseerd door de Middelburgse Paul Kru- gergroep. Op de wal hield de lei ding van de deelnemende groe pen allerlei nevenactiviteiten, zoals skilopen en blikgooien. Troostprijs 4* t" Tim- De enige landgroep die in de strijd om de groepsprijs als eer ste afviel, kreeg als troost en als aandenken de (enige) gebroken roeiriem van die middag over handigd. De jury, samengesteld uit bestuursleden van de Admi raliteit Zeeuwse Stromen en de leiding van de groepen, kreeg twee protesten te behandelen. De uitslag, jongens 11-16 jaar): 1 Tij- gerhaai. Karei Doorman, Bergen op Zoom, 2 Albatrossen, Paul Kruger, 3 Robben. Paul Kruger, 4 Walrus, Ka- rel Doorman, 5 Zeemeeuwen, Paul Kruger. Meisjes (ll-16jaar): 1 Zwaardvis. Ka- rel Doorman, 2 Zeepokken, Lutem, Middelburg, 3 Kokkels, Lutem, 4 Zeeleeuwen, Zandkreekgroep, Noord-Beveland, 5 Mossels, Lutem. Wilde Vaart (15-18 jaar): 1 Paul Kru ger, 2 Dolfijn. Heenetracht, Tholen, 3 Haaien I, Jacob Valcke, Goes. De groepsprijs ging naar de Loodsen van de Karei Doormangroep. Zij wonnen in de finale met minimaal verschil van de Lutemgroep. Surfplank weg BRESKENS - Bij een inbraak in het kantoor van Provinciale Wa terstaat aan de havenwestzijde in Breskens is het afgelopen weekeinde een surfplank gesto len. De waarde van de plank be draagt 700,-. Een felle strijd tussen twee meisjesploegen op het Arnekanaal in Middelburg {foto Lex de Meester) KORTGENE - De gemeente Kortgene wil alsnog betrokken worden bij het bestuurlijk over leg over het beleidsplan Voor delta. In een brief aan Rijkswa terstaat uiten burgemeester en wethouders scherpe kritiek op het huidige ontwerp. Volgens het college worden de belangen van de beroepsvisserij in het ontwerp ernstig geschaad. In breng van de gemeente Kortge ne in het overleg wordt daarom noodzakelijk geacht. Volgens b en w van Kortgene zijn diverse gegevens in het ont- werp-beleidsplan over de visse rij onjuist. Rijkswaterstaat wordt verzocht deze gegevens in samenwerking met belangenor ganisaties van de visserij op juistheid te controleren. Het college ergert zich vooral aan de verdachtmaking van de beroepsvisserij. Het is pertinent onjuist, menen b en w, om de be- roepvisserij als hoofschuldige aan te wijzen voor de natuurver storing: „Uit meerdere bronnen ontvangen wij berichten dat met name zeehonden tot de jaren zestig in de Voordelta veelvuldig voorkwamen. Dit in een tijd dat de tak van beroepsvisserij zeer uitgebreid was. Er zijn dus ande re factoren in het spel die de na tuurlijke ontwikkeling van de Voordelta in negatieve zin beïn vloeden, zoals de waterveront reiniging en het oprichten van de kustwerken", schrijven b en w geërgerd. Ecoplots Ook over de zogenaamde 'ecop lots' in de Voordelta is het colle ge niet echt te spreken. Het nut van dergelijke ecologische zones wordt niet ingezien. Bovendien meent het college dat omvang en effecten van de ecoplots in het ontwerp onvoldoende staan aangegeven. Burgemeester en wethouders van Kortgene missen in het ont werp tevens aandacht voor de rond- en platvisserij en een gede gen schadevergoedingsregeling. Beroepsvissers hebben recht op zo'n regeling, beklemtoont het college. Met name garnalenvis- sers zullen ernstig in hun be roepsuitoefening worden gehin derd, als bepaalde platen tijde lijk worden afgesloten, aldus het college in de brief aan Rijkswa terstaat. IliZENHOEK - Twee polilie- inncn regelden zaterdagmid- Shet(parkeer)verkeer op het lispunt in Reuzenhoek. Ilon- Hlen mensen waren naar de Iers zo rustige buurtschap sen Terneuzen en Zaamslag tomen om het eeuwfeest van [Christelijke Basisschool mee vieren. De meesten van hen "Sen op zoek naar hun herin- ringen aan de 'polderschool'. tentoonstelling van alle klas- Ws vanaf 1898 was dè grote klapper. De mogelijkheid om, als het even kon samen met een oud-klasgenoot, te kijken of ou de schoolmatten en leerkrachten werden herkend, bleek een grote aantrekkingskracht te hebben. Naast honderden oud-leerlingen en hun familie hadden ook ne gen oud-leerkrachten de weg naar Reuzenhoek gevonden. De oudste van hen was de 92-jarige J. Philipse, die van 1934 tot 1942 aan de school was verbonden. Het bestuur en de huidige leer krachten waren zeer tevreden over de overweldigende belang stelling. „Niet zo gek natuurlijk. Tenslotte hebben hier de afgelo pen honderd jaar meer dan 1500 kinderen les gehad", verklaarde bestuurslid C. Verhage. Bestaansrecht Directeur C. Toorenaar zag in de grootscheepse reünie vooral ook een bewijs dat het schooltje nog steeds bestaansrecht heeft. De Christelijke Basisschool heeft momenteel 68 leerlingen en het door de minister voorgestane minimumaantal scholieren voor een zelfstandige school be draagt 73. De dichtstbijzijnde school, de openbare school in Zaamslag, ligt op twee kilome ter afstand. Den 00nste,linS van klassefoto's was aanleiding voor veel dierbare herinneringen van oud-leerlin- Bks°i,U(1"leerkrachten tijdens de reünie in Reuzenhoek, waarmee het eeuwfeest van de Christelijke °i werd gevierd (foto Camile Schelstraete) "CS - Ook het CNV-district Nland heeft in een brief aan deputeerde staten zijn ver vaardiging laten blijken 'er de mogelijke verlenging "detolheffing op de Zeeland- De christelijke vakbond 'het 'melkkoe-effect' van de elandbrug zat te zijn. tCNV vindt het onaanvaard- F dat de inwoners van Zee- fddedupe worden van de ho- p uitgevallen onderhoudskos- ftGs worden opgeroepen zich j houden aan het eerder geno- Fn besluit de Zeelandbrug per januari 1993 tolvrij te maken. De vakbond vreest dat de ver lenging van de tolheffing nadeli ge gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid op Schouwen- Duiveland. Ook uit politiek oogpunt acht het CNV het raadzaam de tolhef fing per 1 januari 1993 toch te beëindigen: „Door uw mogelijke plannen de tolperiode te verlen gen- wordt wederom een zware wissel getrokken op de geloof waardigheid van de politieke be sluitvorming. Daarnaast ont staan toch twijfels omtrent het standvastig provinciaal beleid", schrijft de vakbond aan gs. Toorenaar: „Het voorstel is nog niet door de Tweede Kamer en daarnaast rekenen we erop be gin volgend jaar 77 leerlingen te hebben. Ook kan de gemeente Terneuzen nog een herverdeling maken voor het aantal leerlin gen in een kem en op het platte land. Maar een beetje meer ze kerheid zou ons goed doen. Dat vandaag zo veel mensen de weg naar hun oude school hebben ge vonden, geeft toch wel aan dat ze met plezier op hun schooltijd te rugkijken. Ik kan me niet voor stellen dat ze dat ook zouden doen als ze het gevoel hadden dat ze geen goed onderwijs had- Video/boek Nederland Waterland VLISSINGEN - Het geheim van Nederland is de schop die 1000 jaar geleden in het hoogveen werd gestoken. Een zinnetje uit de 'mond' van een computer die tegen de kunstenaar Louis van Gasteren praat. Het is een fragment uit de film 'Een zaak van niveau'. Die film draait om Nederland Water land, in feite om die eerste schop in het hoogveen en 10 eeuwen strijd met en tegen het water die daar op volg den.. In de film converseert Van Gasteren met een computer die is geladen met het pro gramma 'Spade'. 'Spade' is te beschouwen als een data bank, die antwoord geeft op vragen en vermoedens. Drie dimensionale computerani maties en geavanceerde vi deotechnieken leggen inge wikkelde processen snel en helder uit. Niet voor niets is de film bekroond met de So ny Video Award 1989, de Gold Camera Award Chica go 1990 en de filmprijs van het Amsterdams Fonds voor de Kunst 1990. De film is kort geleden op vi deo uitgebracht en tegelij kertijd verscheen een boek met de titel 'Een zaak van ni veau'. In dat boek worden onderwerpen die via het me dium film onvoldoende tot hun recht konden komen, nader uitgediept. Naast het integrale draaiboek van de film zijn er artikelen over het Nederlandse landschap in de schilderkunst, de vor ming van veen, ruime aan dacht voor het ontstaan en functioneren van de water schappen, Rijkswaterstaat, nieuw land, het Normaal Amsterdams Peil en de pro blematiek van de kwaliteit van het oppervlakte- en grondwater. Een 20-tal au teurs tekende voor de ver schillende hoofdstukken in het boek. Het boek geeft een boeiend beeld van Nederland Water land. Daarbij gaat het vooral om de strijd tegen het water. Er wordt geen aandacht be steed aan de consequenties van het realiseren van de wa terstaatswerken die zo ruim schoots in beeld komen. De schade aan natuur en milieu en waterverontreiniging ko men er maar bekaaid vanaf. Het ziet er naar uit dat Van Gasteren op dat terrein zijn oren wel erg naar de water schappers en Rijkswater staat heeft laten hangen, die immers wel volop voor de ca mera zijn gehaald. Dat neemt niet weg dat het een mooie film is over Neder land. Niet dat de informatie nieuw is, veel zaken die er in voorkomen zijn voor de Ne derlander bekend, maar hoe de Nederlanders met water leven wordt aardig op een rij gezet. En wie echt in het on derwerp geïnteresseerd is kan zich in het boek verdie pen. Met name voor het mid delbaar onderwijs zijn video band en boek heel aardig materiaal. In het boek staan talrijke feiten die het weten waard zijn. Bijvoorbeeld over zeespiegelrijzing: In 1850 stond de zee bij Vlissin- gen 22 centimeter lager dan nu. Over het Amsterdams Peil dat Johannes Hudde. wis kundige en burgemeester van Amsterdam tussen 1682 en 1684 op acht marmeren stenen bij evenveel sluizen in de stad in liet metselen: „Burgemeester Hudde be krachtigde in 1684 zijn con tract met de zee met een streep in een marmeren steen: dit is de afspraak, tot hier en niet hoger. Waar schijnlijk voorzag hij dat het handenvol geld zou gaan kosten. We vinden het 300 jaar later vanzelfsprekend dat er 12 miljard in een stormvloedkering wordt geïnvesteerd en het contract in 1953 met de onbetrouwba re partner als verbroken werd beschouwd. Een nieu we partner, een nieuwe af spraak: Delta hoogte, NAP plus 5 meter," Rene Schrier 'Een zaak van niveau', vi deoband (58 minuten) en boek (254 pagina's) van een collectief van auteurs. Uitge verij Euro Televison Produc tions en Euro Book Produc tions Amsterdam. Prijs cas sette met video en boek f 85.-. Het boek kost los f25.-. Motorjachtje vast op plaat TERNEUZEN - Het Belgische motorjachtje Speedy uit Doel is zondagmiddag om half vier vastgelopen op een plaat in de Westerschelde bij Terneuzen. Het bootje was, met aan boord twee inwoners van Doel, op weg van Doel naar Blankenberge, Evenementen MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 uur: Miniatuur Walche ren; VLISSINGEN - Bellamypark. 14-17,30 uur: Reptielenzoo. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Not without my daughter,' a.l.; 20.15 uur: Dying young, a.l.; Cinemactueel, 20 uur: Robin' Hood, a.l.: 20 uur: Terminator II. 12 jr; 20.15 uur: Monsieur Hire; GOES Grand, 20 uur: Robin Hood, a.l.: HULST - De Koning van Enge land, 20 uur: Backdraft; 20 uur: Robin Hood; 20 uur: Point break. 20 uur: Dying young; MIDDELBURG - Electro, 20 uur: Dances with wolves, a.l.; Schuttershof, '20.30 uur: Halfa- ouine; TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: The naked gun 2 1/2; 20 uur: Boyz'n the hood; VLISSINGEN Alhambra, 20 uur. Robin Hood, a.l.; 20 uur: Terminator II. 12 jr; 20 uur: Point break; 20 uur: Dying young. Tentoonstellingen BIERVLIET - Arthouse. 9-12 uur: Werken Gerard van Grie ken (aquarellen) t/m 16/10; BROUWERSHAVEN - Streek museum De Vergulde Garnaal, 9-12 en 13.1514.15uur: Brouwers haven berijmd, klederdracht en houtsnijwerk (t/m 31/10); BURGH HAAMSTEDE - De Burght, 9-12. 14-17 en 19-22 uur: Werken Philomene de Later (okt.i; GOES Gemeentearchief, 10- 12 en 13-17 uur: 'Geen kunst aan', werken diverse kunste naars (t/m 12/10); HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude land bouwwerktuigen; MIDDELBURG - Loskade/ Ramschip De Schorpioen, 10-17 uur: Communicatieontvangers aan boord van Nederlandse schepen tussen 1905-1991 (t/m 30/10); Bibliotheek. 17.30-21 uur: Het le ven en werken van plattelands vrouwen in Nederland en de der de wereld (t/m 15/111 en 'De bele ving van oorlog', kindertekenin- p"m (t/m 14/10); toen het door onbekende oor zaak vastliep. Bij een poging op eigen kracht weg te komen raak te het roer beschadigd. De be manning weigerde sleepboot hulp en besloot na provisorische reparatie van het roer te wach ten op hoog water. Zeeuws Museum. 13.30-17 uur: Installatie Paul de Nooyer (t/m 3/11) en '3 x Fotografie', foto's van Dirk Braeckman, Jean Go- decharle en Wim Riemens (t/m 20/10); Roosevelt Study Center, kapit telzaal Abdij, 9,30 - 12.30 en 13.30-16.30 uur: Harlem's Gol den Age, fototentoonstelling (tl m 24/10); NEELTJE JANS - Topshuis, 10-17 uur: 'Natuurbeleidsplan' (t/m 18/10); OUDDORP Bezoekerscen trum De Grevelingen, 12-17 uur: 'Reeen op het spoor'; SAS VAN GENT - Vlaanderen- hal, 7.30-24 uur: Aquarellen van Dini Beeldens (t/m 12/10); Burgerzaal stadhuis, 19-21 uur: Werken Trees de Vree (aquarel len) t/m 8/10; TERNEUZEN - Stadhuis, 8.30- 12 en 13.30-16 uur: Portugal gefo tografeerd door Zeeuwen (t/m 11/10); VLISSINGEN - Zelke Negen- Een, 13.30-20 uur: Werken leden ABKZ (t/m 23/10): VEE RE - De Schotse Huizen, 13-17 uur: 'Alle tijd en ruimte', beelden van Henck van Dijck it' m 26/10): IJZENDIJKE - Streekmu seum. 10-12 en .13-17 uur: 'Kant van alle kanten' met werk uit di verse landen en werken Dolf Jas pers (t/m 27/10); Aurinhuis, 10-20 uur: Werken Willem Enzinck. manugrammen (t/m okt.) ZIERIKZEE - Maritiem Mu seum, 10-17 uur: Scheepsmodel len (t/m 25/10); Stadhuismuseum. 10-17 uur: 'Zierikzee in kaart gebracht' (tJ m 31/10). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel, 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-24.00 uur - weekends van 20 00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrou wen', tel 01100-32233 Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 14-20 uur Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 01180-28800. Aids Infolijn: tel. 01180-38384. I I I I M I I I I I I I I I II I I II I I I I I I I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 23