ÏG stelt Joegoslavië ultimatum ppa™ Frans-Duitse houding ergert EG Jush te spreken ver Gorbatsjovs vapenvoorstellen Grimmig protest tegen WAO-plannen ""iLWIUMiG LEIDER [WttffMULtTS Boudewijn weigert ontslag kabinet Dreiging met economische sancties Kroatië verder in het nauw Veronica over schreef met film 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. lonnig en droog Iroou weer met flinke zonnige perio- 0. Matige tot vrij krachtige wind uit gelijke richtingen. Middagtempe- atuur omstreeks 16 graden. UUR KODAK EXPRESS pQjQ KWAUTEITS KLEURENFOTO'S Beter: niet duurder! FOTOlVERSCHOORE 4e jaargang no. 236 i)aandag 7 oktober 1991 i \'anonze correspondentenI rf ARZUILENS/ZAGREB t geduld van de EG met Joe- siavie is op. De ministers van (enlandse zaken van de aalf landen hebben gedreigd it economische sancties tegen partijen die de wapenstil- nd blijven negeren. Uiterlijk middernacht (van maandag dinsdag) moeten zij hun ge- !le|d stoppen. Het ultimatum rdt gezien als de laatste po- ig van de EG om een einde de gevechten te maken, dens hun overleg op kasteel Haar bij Haarzuilens haalden EG-ministers zondagmiddag uit naar het Joegoslavische ierale leger, dat werd beschul- dvan „onevenredig geweld", dreigden zelfs om de schuldi- i voor dit geweld voor de in- ,rnationale rechter te slepen, je situatie wordt snel slech- zei minister Van den Broek, - ehetEG-beraad voorzat. EG doet een beroep op VN- cretaris-generaal Perez de lellar om een gezant naar Joe- islavië te sturen. De EG hoopt it de VN-Veiligheidsraad ook ónomische sancties tegen de ijdenden zal afkondigen. t twaalf overwegen om hun iamemers uit Joegoslavië te- g te trekken, omdat die nau- opzanger gedood OSKOU (REUTER) - De po Sovjetzanger Igor Tal- iv is zondag doodgeschoten tij- ins een concert in St.Peters- ïrg. Een onbekende schoot de ■jarige Talkov precies in het irt, aldus het persbureau Tass. ontstond paniek na de rnslag en de dader daarvan gebruik om te tkomen. welijks kunnen werken en veel gevaar lopen. Volgens Van den Broek maken alle partijen zich schuldig aan het schenden van het vrijdag in Den Haag afge sproken bestand, maar hij wees vooral met een beschuldigende vinger naar het leger. EG-diplomaten gaan nu de mo gelijkheden voor een embargo bestuderen. Een volledig han delsembargo is volgens de Brit se minister Hurd alleen realis tisch in VN-verband. Joegosla vië is voor 60 procent van zijn buitenlandse handel afhanke lijk van de EG. Eerder dit jaar werd een hulpprogramma ter waarde van een miljard gulden bevroren. Hurd bepleitte een olieboycot. Kroatië draaide al eerder de oliepijplijn naar Servië dicht, maar de EG kan ook de olieaanvoer vanuit Griekenland via Macedonië naar Servië stop pen. Zaterdag al veroordeelden de EG-ministers in felle bewoordin gen de 'staatsgreep' van Servië en Montenegro in het staatspre- sidium nadat Kroatië en Slove nië zich uit het presidium had den teruggetrokken. De EG zal geen besluiten van het staats- presidium meer erkennen, waar mee de EG in feite de centrale Joegoslavische regering niet meer erkent. Gevechten De gevechten in de Joegoslavi sche deelrepubliek Kroatië zijn dit weekeinde opnieuw in hevig heid toegenomen. Het front is de Kroatische hoofstad Zagreb in middels tot op veertig, vijftig ki lometer genaderd. Als de Kroa tische versterkingen daar val len. staat niets meer een opmars van het Joegoslavische leger en Servische milities naar deze stad in de weg. In Zagreb is sinds zaterdag het Wan onze correspondenten) ASHINGTON/MOSKOU - De merikaanse president Bush left zaterdag de nucleaire ont- 'apeningsvoorstellen van Sov- el-leider Gorbatsjov verwel- omd als „goed nieuws voor de ele wereld". De president wil- niet ingaan op details van de érregaande voorstellen en lannen van Gorbatsjov, maar dat het totale pakket ,zeer wsitief' op hem is overgeko- nen. Een NAVO-woordvoerder oemde Gorbatsjovs aankondi- ingeen bijdrage aan een 'veili- en stabielere wereld met ninder kernwapens'. zei dat Gorbatsjov hem in telefoongesprek op de hoog- had gebracht van zijn plan- «orbatsjov tijdens de tv-toe- spraak legeringspartij 'ortugal houdt j meerderheid tJan onze correspondent USSabon - De centrum- kchtse PSD van premier Ani- oal Cavaco Silva heeft zondag 1 Parlementsverkiezingen de absolute meerderheid behaald, aliet tellen van de helft van de stemmen kwam de Partido So- °emocrata van de 52-jarige Monomie-professor Cavaco Sil- op ruim 51 procent van de "gebrachte stemmen uit, wat j enfractie meer is dan de partij in 1987 kreeg. Ook de belangrijkste oppositie- Partij, de Partido Socialista <PS> an Jorge Sampaio haalde een «^"zienlijke stemmenwinst ten pzichte van de verkiezingen Mar Toen kwamen de so- sten uit op 22.2 procent van stemmen, terwijl nu uitge- ran wordt van ruim 28 procent. r?e Sampaio verscheen rond dreunen van artillerie- en ka nonvuur vanaf de frontgebieden in het zuiden te horen. Met het uur worden de Kroaten hierdoor somberder over de afloop van het conflict met buurrepubliek Servië en het federale leger. De van de buitenwereld afgeslo ten havenplaats Dubrovnik is zaterdagnacht urenlang bescho ten. Volgens EG-waarnemers die daar aanwezig zijn, zijn de beschietingen tot nu toe nog niet gericht op de wereldbe roemde, historische oude stad. Doel vormen de buitenwijken. waar de burgerbevolking woont. Het gebied tussen de haven plaatsen Sibenik en Split is vol gens Kroatië inmiddels ook om streden geraakt. Zadar. iets noordelijker langs de kust, is on bereikbaar geworden. De Kroatische president F. Tudjman vertelde in een televi sierede zaterdagavond, dat een slotoffensief aan de gang is. In een dramatische oproep vroeg hij iedereen, die daarvoor ge schikt is, onder de wapens te ko men om de resterende delen van het land te verdedigen. Kwart miljoen mensen op de been in Den Haag NOG Steeds PVOb nen, even voor de Sovjet-presi dent deze door middel van een tv-rede wereldkundig maakte. In de tv-rede maakte Gorbats jov zaterdagavond bekend dat de Sovjetunie, in navolging van de Verenigde Staten, alle tacti sche kernwapens zal vernieti gen. Volgens het Amerikaanse Ministerie van Defensie heeft de Sovjetunie 17.000 van deze tacti sche of slagveldwapens, varië rend van nucleaire munitie tot korte-afstandsraketten. Gorbatsjov ging echter verder dan een imitatie van het initia tief van Bush. Gorbatsjov kon digde ook aan dat het totale aan tal kernkoppen voor de lange-af- stands of strategische kernwa pens zal worden teruggebracht tot vijfduizend. Dat is een ver mindering die duizend stuks ho ger ligt dan deze zomer in Mos kou met Bush werd overeenge komen. Een andere eenzijdige stap was het stopzetten voor een periode van een jaar van het testen van kernwapens. Bovendien laat Gorbatsjov het jarenlange Sov jet-veto op de ontwikkeling van het Amerikaanse SDI- of Star Wars-programma vallen. Hij verwelkomde Bush' voorstel tot eventueel gezamenlijk onder zoek naar een conventioneel ver dedigingssysteem tegen kernra ketten. Gorbatsjov kondigde in zijn twaalf minuten durende toe spraak ook een vermindering van het aantal Sovjetsoldaten aan met 700.000 man. Het leger krijgt daardoor een omvang van 3 miljoen militairen. Bush had een reductie van'de Amerikaan se strijdkrachten met een half miljoen man aangekondigd. Conflictstof Op in ieder geval twee terreinen ligt potentiële conflictstof. Gor batsjovs voorstel nog dieper in de aantallen strategische (inter continentale) atoomwapens te gaan snijden, zou vrijwel zeker betekenen dat Amerika ook zou moeten praten over de Trident- raketten aan boord van onder zeeboten. Tot dusver heeft de Amerikaanse regering dat nooit gewild. Verder is het zeer de vraag of Gorbatsjovs aankondiging dat de Sovjetunie gedurende een jaar geen kernproeven zal hou den, door de Amerikanen zal worden gevolgd. De Amerikaan se regering heeft in het verleden vergelijkbare voorstellen altijd direct van de hand gewezen. Massale opkomst tijdens de demonstratie tégen de WAO- en Ziektewetplannen van het kabinet. Ook FNV-voorzitter Stekelenburg moest het, getuige het spandoek, ontgelden (foto Paul StolklANP) DEN HAAG (GPD) - Een kwart miljoen mensen heeft zaterdag op het Malieveld in Den Haag geprotesteerd te gen de kabinetsplannen met Ziektewet en WAO. Het was de grootste manifestatie van de vakbeweging van na de oorlog. FNV-voorzitter J. Ste kelenburg sprak van een overduidelijk signaal uil de maatschappij, dat de politiek niet gemakkelijk naast zich neer kan leggen. „De politiek laadt een grote verantwoor delijkheid op zich, als ze doof blijft voor deze signalen. Dan moeten ze over twee jaar niet vreemd opkijken als de men sen de politiek de rug toeke- Deze week debatteert de Tweede Kamer tijdens de al gemene politieke beschouwin gen onder meer over deze om streden voornemens van het kabinet. Minister De Vries van Sociale Zaken liet weten in de massale demonstratie geen aanleiding te zien de kabinets plannen aan te passen. „Zo lang de groei van het aantal ar beidsongeschikten in dit tem po doorzet, blijven de plannen recht overeind". Stekelenburg opende ander maal de deur voor het kabinet om 'constructief met de vak beweging te praten over het probleem van de arbeidsonge schiktheid. „Wij zijn bereid te praten." Zijn collega H. Hof stede van het CNV verwachtte dat de „buikpijn bij de kamer fracties van PvdA en CDA na de „formidabele opkomst van vandaag nog wel zal toene men. Nu al zijn ze bang om bij partijbijeenkomsten gecon fronteerd te worden met een man in een rolstoel die naar het waarom van de plannen vraagt". Stekelenburg. Hofstede en hun collega G. van Dalen van de MHP waren verbaasd maar erg tevreden over de grote op komst. „We waren al tevreden geweest met circa 100.000 mensen", aldus Stekelenburg. Sfeer grimmig Opvallend was dat de sfeer op het Malieveld niet jolig of uit bundig, maar grimmig was. Vooral De Vries en Kok moes ten het ontgelden bij de mas sa, die steeds wanneer deze na men vielen, een oorverdovend gefluit aanhief. Ook Stekelen burg en Hofstede ontkwamen niet aan kritiek. „Op wie stem jij", werd de laatste tijdens zijn toespraak herhaalde malen gevraagd door een aantal de monstranten. De FNV-voor zitter op zijn beurt werd een le vensgroot spandoek voorge houden met de tekst: 'J. Ste- kelenburg nog steeds PvdA- lid. Daarom ongeloofwaardig als FNV-léider.' Geïnspireerd door het mooie weer besloten de demonstran ten na afloop van de manifes tatie niet meteen naar huis te rug te keren. De Haagse bin nenstad en een aantal attrac ties zoals Madurodam of Sche- veningen werden bezocht. De grootste winnaar naast de vakbeweging, was de Haagse horeca. De eigenaren van friet- kraampjes, restaurants, kroe gen en cafés zagen hun omzet verviervoudigen door de plot se toeloop. Vooral de terrassen rond het Binnenhof puilden uit met mensen met buttons en vakbondspetjes. (Zie ook pagina 5) Minister Van den Broek voor kasteel de Haar in Haarzuilens (foto Raymond Rutting/ANP HAARZUILENS - De opmerke lijke demonstratie van eensge zindheid die Frankrijk en Duitsland afgelopen weekeinde binnen de EG gaven, is niet overal even goed ontvangen. Voorzitter Deiors van de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. ergerde zich gisteren na afloop van infor meel overleg van de EG-minis ters van Buitenlandse Zaken publiekelijk aan het feit dat de Franse en Duitse ministers voor hun beurt met de pers spraken. Volgens Delors eisen de beleefd- heidsregels dat de fungerend EG-voorzitter, op dit moment HILVERSUM (GPD) Veronica dreigt de Me diawet te overtreden door vanavond de bloe derige speelfilm Hamburger Ilill al om 20.20 uur te laten beginnen. Het Commissariaat voor de Media heeft deze omroep vrijdag ge waarschuwd dat VOO de kans loopt een boete opgelegd te krijgen van maximaal vijftigdui zend gulden als de film niet naar een later tijd stip wordt verschoven. Een woordvoerster van het commissariaat stelt dat de oorlogsfilm volgens de Filmkeu ring een rolprent voor kijkers van zestien jaar en ouder is. Films in die categorie mogen niet voor 21.00 uur worden uitgezonden. Veronica laat bij monde van een woordvoerster weten niet van plan te zijn de film naar een later tijd stip te verschuiven. „De film is nu eenmaal in de gidsen en kranten voor 20.20 uur aangekon digd. We zullen onze omroepster wel voor het begin van de film nadrukkelijk laten meedelen dat het hier om een film voor zestien jaar en ouder gaat". Nederland, de pers inlicht over de resultaten van een ministers vergadering. Genscher en Dumas, de Duitse en Franse bewindsmannen van Buitenlandse Zaken, belegden gisteren in Haarzuilens nog tij dens het informeel ministers- overleg een persconferentie. Zij konden daar slechts vanaf ge bracht worden nadat Van den Broek dreigde ook tussentijds de journalisten te woord te zul len staan. Van den Broek ergert zich al maanden aan het feit dat Genscher telkens de publicitai re show probeert te stelen. De irritatie over het protocol te kent tevens de veel dieper lig gende politieke ergernis over de herrijzenis van de 'Frans-Duitse as'. Genscher en Dumas claimden dat steeds meer EG-landen met hun voorstellen rond de op te richten Europese Politieke Unie (EPU) instemmen. Zij kondig den aan Van den Broek „met alle kracht en met nieuwe plannen te zullen helpen. Iedere voorzitter is dankbaar voor zulke steun, en ik weet zeker dat de Hollanders ons ook erkentelijk zullen zijn", aldus Genscher na afloop van het beraad. Pagina 3: EG oneens over vorm defensie- en buitenlands beleid. Bolkestein kapittelt kabinet Vernieuwing Een discussie over de verzor gingsstaat Nederland en de par tijstructuur van de PvdA moet de vernieuioing binnen de partij gestalte geven. Het PvdA-be- stuur stemde zaterdag met die voorstellen van partijleider Wim Kok in. Een commissie onder lei ding van Wolfson (één van de coupplegersO schrijft een nota. O Zeeuwse vlegel Het natuurlijke volkorenbrood van Zeeuwse bodem wint ter rein. Volgend jaar wordt op 150 hectare Zeeuwse akkerbouw grond op milieuvriendelijke wij ze tarwe geteeld voor De Zeeuw se Vlegel. Dit jaar was ?iog slechts 25 hectare beschikbaar. w Van Vossen Peter van Vossen van Beveren speelde zaterdag een hoofdrol in het Belgisch voetbal. Tegen An- derlecht was hij één helft uitblin ker. Hij scoorde uit een straf schop. maar werd na een inci dent met Graeme Rutjes uit het veld gestuurd. Beve ren won verrassend O iet 2-1. w VCV Zeeland De profclub VCV Zeeland be reikte zaterdagavond een diep tepunt. Op eigen veld toerden de Zeeuwen door een niet eens zo sterk Eindhoven nog vaster op de onderste plaats genageld. Jan de Rijke (op de foto rechts) brak een oog- 1 C kas. I \J Eerst urgente zaken afwikkelen Vati onze correspondent) BRUSSEL - Koning Boudewijn heeft het ontslag van het Belgi sche kabinet geweigerd. Het vo rige week gevallen rooms-rode coalitiekabinet Martens-9 moet de meest urgente zaken afwik kelen, en bovendien de procedu res starten om de Belgische Grondwet te herzien. Dat is no dig om meer bevoegdheden over te kunnen dragen van Brussel naar Vlaanderen en Wallonië. Het Belgisch staatshoofd heeft zijn besluit genomen na het hele weekeinde politici uit de ver schillende partijen te hebben ge consulteerd. Koning Boudewijn deelde zijn weigering het ontslag te verlenen zondagavond mee aan premier Martens tijdens een audiëntie op het Kasteel te La ken, waar de Koninklijke familie huist. Boudewijn ontpopt zich met zijn besluit opnieuw als het 'geweten' van de Brusselse poli tiek: anders dan in Nederland speelt de Koning nadrukkelijk een rol in het politieke leven. De weigering ontslag te verlenen aan het kabinet wordt tevens ge zien als een soort afkeuring van de crisis, juist nu België para chutisten in Zaïre heeft zitten. Het kabinet Martens-9 moet nu weliswaar de herziening van de Grondwet voorbereiden, maar beschikt niet meer over de ver eiste tweederde meerderheid om die wijzigingen door te voeren. Het besluit van de Koning leidt er daarom hoogstwaarschijnlijk toe dat het Belgisch parlement zal worden ontbonden, en dat de algemene verkiezingen die voor 19 januari op de agenda stonden, worden vervroegd. Verwacht wordt dat de Belgen nu eind no vember naar de stembus moe ten, Advertentie In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat, u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1