«ifïüïii Kabinet stuurt na vijf dagen Sml MS regeren koning ontslagbrief foegoslavische staat valt uiteen Medische hulp voor Joegoslavië WAO'ers zijn redelijk tevreden CD A-er Vente vogel vertrekt uit de Staten 7a DE NIEUWE anDijke 1992 &A stopt verkoop ondebont-kleding, reymborg gaat door LAATSTE BOEKENKOOPJES BIJ VROEGERE BOEKHANDEL FEY reportage r - }-*** vrije tijd Nieuw bestand lijkt wassen neus Serven rukken op naar Zagreb 'isselvallig en koel Maringen, in de middag toenemen- bewolking, 's avonds regen. Tempe luur 16 graden. Matige zuidwesten nd, 's avonds noordwest. jaargang no. 235 erdag 5 oktober 1991 AKANTIELAND Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES 01100-11440 MODELLEN CARAVANS NU IN ONZE SHOWROOM IN HAAG (ANP) - C&A Ierland haalt kleding-, larin hondebont is ver- •kt uit de verkoop op ver- oek van de dierenbesclier- ingsorganisatie Bont voor ieren. De order voor de jassen met ont is een vergissing. C&A pert een beleid waarin ver- oop van bont wordt uitge- oten". lont voor Dieren ging, gea- armeerd door klanten die ermoedden dat er bont in ledingzaken te koop was, p onderzoek uit. In filialen an C&A, Kreymborg en Zij IVJ rerd vervolgens hondebont [getroffen. Igemeen directeur B.J.M. lidman van Kreymborg iet geen aanleiding om kle- lingstukken waarin honde- )nt is verwerkt uit de ver loop te halen. „Wij beschou- 'en dat bont als een restpro- lukt. In China en Korea ïldt hondevlees als een de- itesse. Daarom worden le honden gedood." londebont- wordt in Neder land verkocht onder de schuilnaam Gea Wolf (wolfs hond). De wolfshonden in Korea en China komen op een lugubere manier aan hun einde. Ze worden aan hun achterpoten opgehan gen. Voordat ze sterven, ver keren ze lange tijd in een stress-situatie zodat er meer adrenaline wordt geprodu ceerd. Hierdoor wordt het vlees malser en gaan de ha ren recht overeind staan wat het bont mooier maakt. Bont voor Dieren onder zoekt of er ook in andere con fectiezaken hondebont wordt verkocht. Twee weken geleden verwijderde de di rectie van Vroom Drees- man jassen met wasbere- bont. ook op verzoek van Bont voor Dieren. Het kledingconcern Zij, dat ook door Bont voor Dieren is benaderd om hondebont uit haar winkels te halen, heeft niet gereageerd op het ver zoek en was vrijdag niet voor commentaar bereikbaar. (Adverteiitiei itolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk 1 VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Advertentie In Ede werd gisteren een eerste Rode-Kruis-voedseltransport naar Joegoslavië gereed gemaakt. De 9000 familie- en 10.800 voedsel pakketten worden in de buurt van Osijek verdeeld. De zending is betaald met geld van de EG (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren besloten een be drag van 950.000 gulden ter beschikking te stellen aan de orga nisatie Artsen zonder Grenzen voor medische noodhulp aan de meest getroffen regio's in-JoegosIavië. De bijdrage zal worden besteed aan medische hulp rond de Kroa tische steden Zadar, Sibenik, Split, en Knin en de stad Banja Luka in Bosnië-Hercegovina. In deze streken is een groot tekort aan materialen voor chirurgie en anesthesie als gevolg van de gewelddadigheden in het land. Bovendien is de produktie en de distributie van medicamenten ontregeld door de ontwrichting van de Joegoslavische samenleving, zo heeft het kabinet bij zijn besluitvorming overwogen. België beleeft tweede politieke crisis in een week 1CUMENTENK0FFER m BIJOU altijd een •ede binnenkomer l^nge Delft 44 Middelburg Vandaag is voor het laatst de gelegenheid boeken bij v/h Fey B.V. voor spectaculaire prijsjes te kopen. Zoals gisteren al was bekend gemaakt, komt In de boekhandel aan de Nieuwe Burg 3 te Middel burg de IMPULS-lektuurzaak. Alleen vandaag nog ontvangt u 20% extra korting op alle toch al zo sterk afgeprijsde boeken. Van avond moet alles leeg zijn. Vandaag kunt u ook in het bezit komen van het interieur of delen hiervan, typemachine's en buro's. Deze worden voor spotprijsjes verkocht. Medio Oktober gaat de nieuwe IMPULS-lektuur op deze plek open met schitterende boekenaan- biedingen. Vandaag zeker de moeite waard om eens te zien of er nog iets voor u bij staat. Van onze correspondent) BRUSSEL - Een week na de po litieke crisis, die al leidde tot het vertrek van twee Vlaamse ministers, hebben vrijdagmid dag alle bewindslieden uit het Belgische kabinet hun ontslag aangeboden. Koning Boude- wijn heeft het ontslag nog niet aanvaard, maar de Belgen moe ten warschijnlijk half decem ber vervroegd naar de stembus om een nieuw parlement te kie zen. De kabinetscrisis hing al in de lucht toen het negende door pre mier Martens geleide kabinet donderdagavond het vertrou wen van het parlement kreeg na een luidruchtig debat, waarin Vlaamse en Waalse partijen el kaar over en weer scherpe ver wijten maakten. Het kabinet-Mart,ens-9 (of 8bis of 8.5) regeerde vijf dagen en ves tigt met die korte duur een re cord. De sfeer in het kabinet van socialisten en christen-demo craten was al geruime tijd slecht, maar bedierf echt na het vertrek uit Martens-8 van de twee ministers van de Vlaams- nationale Volksunie. vorig weekeind. De andere coalitie partijen kwamen toen overeen door te regeren tot de verkiezin gen van 19 januari. Vrijdagavond spraken alle be trokken van een 'vertrouwens breuk', waarvan ze elkaar de schuld gaven. De Waalse chris ten-democraten (PSC) verweten De vogelioachten 't Duumpje en Steltkluut bestaan 35 jaar en groei den in die periode uit tot volwassen natuurbeschermingsverenigin gen. Verder in de bijlage Reportage De Vereniging van Archivaris sen bestaat een eeuw. De Middelburgse gemeente-archivaris Sijnke vertelt over het belang van het bewaren van documentatie Het rommelt binnen de PvdA. Oud-voorzitter Van der Louw over zijn plannen om de partij weer op het rechte spoor te krijgen Lichtschepen en boeien zijn de laantaampalen op zee Asielzoekers zijn in Duitsland hun leven niet zeker. Terwijl het po litieke debat zich verder sleept en de agressie toeneemt, wachten de vluchtelingen af De missie vormt de laatste stabiele factor in Zaï- 21 t/m 27 Nfe*__mr. In de Italiaanse wijngebieden Tscane en Umbrië waakt de markies over zijn druiven. Verder in de bijlage Vrije Tijd Op reis door ge heimzinnig India vechten verbazing, verwondering en onsteltenis om voorrang Seat brengt met Duitse hulp een middenklasser op de markt Hofplein 8: rechter wordt sociaal ingenieur Koken met Zeeuws bier Jukeboxen mogen zich al jaren in de warme belang stelling van de liefhebbers verheugen. Nu is er voor die liefhebbers een naslagwerk waarin alles over de muziekkasten is te vinden 29 t/m 37 Martens O O O MIDDELBURG - Voorzitter J. B. Ventevogel van de Zeeuwse CDA-statenfractie treedt af. Hij wil ruimte maken voor bestuur lijke vernieuwing en verjon ging binnen zijn partij. De be lastingaffaire, die Ventevogel (47) zijn zetel in het dagelijks provinciebestuur kostte, heeft volgens hem de noodzaak van bestuurlijke vernieuwing ver groot. Beoogd opvolger is sta tenlid W. J. van Tatenhove, nu vice-voorzitter van de grootste fractie in Provinciale Staten. In een brief aan voorzitter A. Verbree van het CDA Zeeland - gisteren verstuurd - kondigt Ventevogel zijn vertrek aan. Hij wil de behandeling van de pro vincie-begroting 1992 nog mee maken. Eind dit jaar keert de CDA-er de Provinciale Staten, waarvan hij sinds 1974 lid is, de rug toe. Ventevogel herinnert er aan dat zijn tussentijds vertrek niet als een verrassing kan ko men. Hij heeft al voor de staten verkiezingen van maart 1991 la ten weten een nieuwe vierjarige periode niet vol te zullen maken. Het politieke prestige van Ven tevogel was door de belastingaf faire (betaling navorderingen in komstenbelasting van gedepu teerden uit de provinciekas. zon der duidelijke besluitvorming) danig beschadigd. Hij trad in fe bruari dit jaar eigener beweging af als gedeputeerde. Mede op verzoek van het Zeeuwse CDA- bestuur stelde hij zich toch be schikbaar als lijsttrekker bij de statenverkiezingen. Dat gebeur de, omdat in de statenfractie nogal wat nieuwelingen zitting namen en er orde op zaken ge steld moest worden. Die fractie koos Ventevogel met 7 van de 13 stemmen tot voorzitter. Rust De CDA-voorman stelt vast dat hij de besprekingen over de vor ming van een nieuw dagelijks provinciebestuur tot een goed einde heeft gebracht, hetgeen zijn aanzien weer deed stijgen. Ook is in de statenfractie welis waar niet de eenheid, maar wel de rust weergekeerd. Daarom acht Ventevogel het moment aangebroken zijn banden met de Zeeuwse politiek te verbreken. Voor de vacature in de CDA- fractie komen twee oud-gedien- den in aanmerking: H. L. M. Re- mijn-de Badts, die eerder uit protest tegen de aanwezigheid van Ventevogel opstapte, of J. Ramondt, die door de verkie zingsnederlaag van het CDA niet herkozen werd. Zie ook pagina 11 Goes wordt een stuk kennis en ervaring rijker Zie pag. 39 A de Vlamingen „de meest zware agressie tegen essentiele strate gische belangen van het Waals gewest". De Vlaamse Socialis ten (PS) kantten zich tegen „een mentaliteit die er op neer komt dat de Franstalige ministers naar de ministerraad komen om zoveel mogelijk buit in de wacht te slepen voor Wallonië". Eigenmachtig Officiële aanleiding tot de val van Martens-9 is het optreden van de Vlaamse socialistische minister van telecommunicatie. Marcel Colla. Hij tekende eigen machtig een sterk omstreden in vesteringsbeslissing van een be- Slot zie pagina 3 kolom 1 DEN HAAG (GPD) - Mensen met een WAO- en/of AA W-uitkering zijn redelijk tevreden met de omstan digheden waaronder zij leven. Veertig procent van hen heeft echter wel het gevoel dat zij meer of minder 'buiten de maatschappij' staan. Twee op de drie WA- O'ers zijn ook niet op zoek naar een (nieuwe) baan, maar zeggen ook geen bijverdiensten te hebben. Me nigeen kampt met financiële moeilijkheden en veel meer dan bij anderen duikt orider WAO'ers de ge dachte aan zelfmoord op. In de politiek blijken WAO'ers zich al ruim voor de kabinetsplannen om in de WAO en de ziektewet in te grijpen, van de PvdA te hebben afgewend. De ultra rechtse Centrumdemocraten blijken er wel bij te va ren. Onder WAO'ers is de aanhang van de CD vertien voudigd. Zo n 7 procent van de mensen met een uitke ring op grond van de WAO en/of de AAW zou nu (lees: mei) op de Centrumdemocraten hebben gestemd. Een en ander blijkt uit de eerste, voorlopige resultaten van de grote enquête die deze krant, samen met een groot aantal andere regionale dagbladen, vrijdag 17 mei aan haar iezers voorlegde. De respons was gigan tisch en leverde de grootste enquête op die de laatste jaren is gehouden. Het invulwerk van zo'n 25.000 mensen die de enquête pagina's instuurden, wordt nu geanalyseerd door een groep onder leiding van de Leidse psycholoog prof dr René Diekstra en de Rotterdamse econometrist prof dr Bernard J.S. van Praag. Hoewel nog lang niet alle gegevens beschikbaar zijn, is met het oog op de actue le discussie over de WAO en de aandacht die er volgen de week bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer aan zal worden gegeven, een eerste uitdraai gemaakt die enig zicht levert op de noden van de WA O'ers. Zie pagina 7 van het LAND' HAAG (GPD/AP) - De Joe- ivische deelrepublieken Ienie en Kroatië mogen on- nkelijk worden. Dat kwa- minister Van den Broek lenlandse zaken) en de pre nten van Kroatië en Servië, jman en Milosevic, vrijdag een in Den Haag. Zij beslo- ook tot een nieuwe wapen- ai tad. De kans dat het daar 1 van komt leek gisteren ech- - eer klein. Federale troepen en op naar de Kroatische dstad Zagreb. Het lijkt er- at Servië de strijd pas zal en wanneer Kroatië mili- da op de knieën is gedwongen, Yv later een zo groot mogelijk van Joegoslavië te kunnen uren. itie en Servië, zo is in Den J g besloten, kunnen zelfstan- vorden in het kader van een mene regeling die van Joe- avie een los verband van au- ime en zelfstandige staten J kt van de zes deelrepublieken tzich onafhankelijk kunnen verklaren, aldus Van den Broek. Van belang is dat minderheden beschermd worden en verder mogen de interne grenzen niet eenzijdig gewijzigd worden. Servië zette gisteren ondanks het overleg in Den Haag zijn of fensief in Kroatië onverminderd voort. Federale troepen rukten op naar Zagreb. Gevechtsjagers bombardeerden het vliegveld ten zuiden van de havenstad Du- brovnik. Het leger meldde dat Kroatische eenheden zich in het oude centrum van de stad heb ben teruggetrokken en dat Ser vië zich op lijkt te maken voor een beslissende aanval. Ook bij het Kroatische bolwerk Vukovar en andere plaatsen in de regio Slavonië wordt nog al tijd hevig gevochten. Uit de re gio Banija ten zuiden van Za greb hebben Serviërs en federale troepen nu vrijwel alle Kroati sche strijdgroepen verdreven, gaf het Kroatische ministerie van defensie toe. Een tv-zendmastin de buurt van Zagreb werd door de lucht- last van de defensie-autoriteiten volledig verduisterd. President Tudjman keerde gis teravond uit Den Haag terug op een geheel in het duister gehulde luchthaven van Zagreb. Hij zou onmiddellijk contact opnemen met federaal minister van defen sie Veljko Kadijevic om een tijd stip af te spreken voor de ingang van het jongste overeengeko men bestand. Maar veel vertrou wen leek hij daarin niet te heb ben. Kroatische leiders zeggen dat de aanvallen van het federale leger en Servische milities aan de kust, in Slavonië en Banija be doeld zijn om een „Groot-Ser- vië" te creeren, dat het grootste deel van het land zou moeten omvatten. Pas als dat is gelukt zou Servië bereid zijn echt in te stemmen met de onafhankelijk heid van de noordelijke repu bliek Slovenië en wat is overge bleven van Kroatië. Het federale leger geeft nu openlijk toe er op uit te zijn Kroatië te verslaan. macht bestookt, waardoor de Kroatische tv enige tijd uit de lucht was. Burgers zochten vrij dag massaal de schuilkelders op, toen in de Kroatische hoofd stad tweemaal luchtalarm klonk. De afgelopen nacht wer den luchtaanvallen verwacht op Zagreb en de stad is daarom op Minister Van, den Broek luistert naar de Kroatische president Franjo Tudjman (foto ANP) 'Antique-made'-eiken secretaire. Perfektie tot in de kleinste de tails. Fraaie symme trische indeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1