«Ifiltil! COURAN onderden doden in Joegoslavië Doek valt voor Air Holland Lichtschip Texel rijp voor de sloop Schaeffer (PvdA) wil oprichting nieuwe politieke beweging lassale aanval federale leger op Kroatië Grote verwoestingen in Dubrovnik Vluchten tot en met zaterdag overgeboekt 21 en 23 »()-school in Tilburg ïgint met 'tele-Ieren' SALAMANDER 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. I bewolking «aft bewolking en vooral vanmiddag J inavond af en toe regen. Maxi- lemperatuur rond 16 graden. Tot toenemende zuidwesten wind. jaargang no. 233 'terdag 3 oktober1991 T" LICHTLAND Verlichting Dè verlichtingsspeciaalzaken van Zeeland TERNEUZEN Noordstraat promenade 37 voor klassieke en moderne verlichting. MIDDELBURG Geere Passage 8-10 Sado (DPa/rtr) - Bij ombineerde aanval van d goslavische federale le- pe|iiarine en de luchtmacht $nsdag volgens de Servi- jj alleen al in de Kroati- gstplaats Dubroviiik „tot gevallen. De Kroati- lio sprak van 80 doden ;ant van het leger. 4isterdam 'koord met meter '4e toren d- WERDAM (ANP) - gemeenteraad van ,c Jterdam heelt psdag met 26 stem- n-P|vóór en 18 tegen het ;emhe licht gegeven rrij| de bouw van de r|ie(tse wolkenkrabber °als land. ortantoortoren Se' 5 kd moet worden bij Amsterdam-Slo- Jk in het gebied Te- t, wordt 187 meter en krijgt daar bo- [p een antennemast ^23 meter. Tot nu toe Euromast in Rot- met zijn 185 me et hoogste gebouw - ^ëderland. itemeenteraad moest jisdag over de bouw ssen nadat het col- van B en W eerder eeld was geraakt het bouwinitiatief Zweedse Larmag Group. 4 Ook elders in Kroatië zette, het leger zijn offensief tegen grote steden voort. Volgens radio Za greb was de situatie „zeer moei lijk", niet alleen in Dubrovnik, maai' ook in Vukovar in Oost- Kroatië, maar werden alle aan vallen afgeslagen. Beide kam pen meldden grote verwoestin gen. In Dubrovnik zijn haven, ra dio, tv, hotels, pompstations en fabrieken zwaar getroffen even als de water- en stroomvoorzie ning. De Kroatische president, Franjo Tudjman, bood aan de blokkade van legerbases door Kroatische eenheden op te heffen, als het le ger zijn aanvallen zou staken. Maar de legerleiding wees dit af en zei „het is nu definitief afgelo pen, wij geloven niet meer in woorden". Het gevolg was dat in het oosten, zuiden, westen en midden van Kroatië de bloedig ste en felste gevechten uitbra ken sinds Kroatië zich in juni on afhankelijk verklaarde en de Servische minderheid in op stand kwam. In Vukovar werd 's middags een nieuwe poging van het leger ver ijdeld om met tanks tot in het centrum van de stad door te dringen. Elders in Oost-Slavo- nië, in het oosten van Kroatië, zetten Kroatische eenheden een tegenoffensief in. Vukovar werd door het leger afgesneden van het nabijgelegen Vinkovci. Sal Europese Srnemingen Sen Irak met mproject (AP) - Tal van bui- bedrijven hebben ïespgie of know-how gele- lor het Iraakse kernwa- ject. Uit het door VN-in- loegen in Irak vergaar- liefmateriaal blijkt dat ne bedrijven uit Europa veel scrupules leverden regime van Saddam Hu- t\ ■rGallucci, vice-voorzitter ■speciale VN-commissie zicht op het Iraakse wa- (UNSCOM), dit woensdag bekend. uit de in beslag geno- blijkt dat het ekl kernwapenproject al- eist de hulp van „een hoop •Indse bedrijven" op po- ^"jworden gezet. Jjven 3°£n van de bedrijven wil- et noemen. Maar hij wil- dat het vooral om in uit Europa gaat. Stuk- namen van Ameri- Rrma's worden genoemd nog niet onder ogen te kehad. dat de regeringen s toetrokken landen door [VCpOM zullen worden aan een. Het zal aan die rege- ekfvorden overgelaten om iaën van de bedrijven be- maken en de mogelij k- in gerechtelijke vervol- ikijken. aldus Gallucci. Het lichtschip Texel op de Hondsbossche Zeewering bij Petten foto ANP PETTEN (ANP) - Een inspectie door bergingsdeskundigen van Smit Tak en Wijsmuller heeft gisteravond aangetoond dat het bij Petten gestrande lichtschip Texel als verloren moet worden beschouwd. Dat heeft een woordvoerder van het Directoraat- Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) woensdag meegedeeld. Met name in de machinekamer gestroomd zeewater blijkt kost bare elektronica en machines onherstelbaar te hebben bescha digd. Ook blijkt door het deinen op de strekdam voor Petten en later op het dijklichaam veel apparatuur in het schip defect te zijn geraakt. Smit Tak en Wijsmuller zullen DGSM donderdag offertes uit brengen, waarin zowel de kosten van berging als van sloop ter plekke zijn opgenomen. Ook zullen beide bergingsbedrijven DGSM op basis van hun deskundigheid vrijblijvend adviseren over de beste keuze. Vanmorgen zal met een tankwagen de resterende 35 ton gasolie uit het schip worden gepompt. Volgens de woordvoerder zijn de olietanks intact gebleven en is er geen lekkage. Wel is een watertank lek geraakt. De berging van de olie heeft hoge prioriteit. Hoewel gasolie relatief weinig schadelijk is en snel verdampt,, wil DGSM in het vogelrijke ge bied rond de Hondsbossche Zeewering geen enkel risico nemen. Omdat het in 1956 gebouwde lichtschip ook na berging niet meer kan functioneren, is DGSM begonnen een vervangend schip in gereedheid te brengen. Gezien de daarmee gemoeide tijd zal de plaats van het lichtschip „geruime tijd" onbezet zijn. Pas op lan ge termijn zal de Texel worden vervangen door een boei, aldus de woordvoerder. Ook het oosten van de stad Osij- ek (100.000 inwoners), de derde strategische plaats in Oost-Sla- vonië waarop het leger het spe ciaal heeft gemunt, is zwaar be schoten met mortiergranaten, gewone raketten en katjoesja- raketten. In West-Slavonië werd fel gevochten, vooral bij Nova Gradiska en Pakrac, 100 kilome ter ten oosten van Zagreb. Kazerne In Bjelovar, 60 kilometer ten westen van Zagreb, viel na felle strijd met vele doden een leger kazerne in handen van de Kroa- ten en werden 400 soldaten en of ficieren ontwapend. Tevoren blies een officier de 170 ton springstoffen en munitie op en liet de commandant de stad be schieten door zijn tanks. De man zou zijn gedood door zijn eigen soldaten. Anderzijds stemde de comman dant van één van de grootste fe derale tankbrigades, het vijfde leger in Jastrebarsko, op 30 kilo meter ten zuidwesten van Za greb er in principe mee in Kroa tië te verlaten, zo is van beide zij- en vernomen. Dit hing volgens de burgemeester van de plaats alleen nog af van toestemming van het opperbevel van het le ger. In Belgrado moest een zitting van het staatspresidium worden uitgesteld, omdat enige leden' ontbraken. Westelijke waarne mers speculeerden dat het leger Kroatië eerst voor voldongen feiten wil stellen voordat het presidium zich uitspreekt. Waarschuwing Maar Groot-Brittannië waar schuwde Servië woensdag al dat Londen geen grenzen zal erken- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Kok verwacht daling verkoop benzine en tabak DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financien) verwacht dat de Nederlandse burger de ko mende jaren minder benzine en tabak zal kopen. Oorzaak is volgens de bewinds man de verhoging van de accijn zen op benzine, diesel en tabak. De dalende verkoop betekent voor de schatkist lagere inkom sten. De verhoging van de ac cijns op benzine en diesel levert in 1994 geen 1.100 miljoen gul den op, maar slechts 880 mil joen. SCHIPHOL (GPD) - Het doek lijkt definitief te zijn gevallen voor Air Holland. Gisteren bleek het volgens de directie niet mogelijk de reddingsopera tie, die zondagnacht strandde, weer op gang te krijgen. Voor de ruim 250 werknemers zal ver moedelijk ontslag worden aan gevraagd. De directie en be windvoerder van Air Holland zeggen nog scenario's uit te werken voor voortzetting of verkoop van Air Holland in af geslankte vorm. Volgens de vice-voorzitter van de OR van Air Holland. T. Sijp- kens, heeft de directie van Air Holland gisteren een brief aan de touroperators gestuurd, waarin werd gemeld dat de reis organisaties hun reserveringen bij andere luchtvaartmaat schappijen mogen onderbren gen. Volgens Sijpkens heeft één van de grote financiers zich te ruggetrokken. „Het is inderdaad zo dat het voor Air Holland afgelopen is", aldus de vice-voorzitter gister avond. „De keiharde pogingen van het personeel om Air Hol land te redden, zijn op niets uit gelopen". De bewindvoerder van Air Hol land, M. Pannevis, bevestigt dat de rechtbank surséance van be taling heeft verleend aan Air Holland, Volgens de bewind voerder is er een gat van tien mil joen ontstaan doordat één grote Nederlandse financier zich defi nitief heeft teruggetrokken. Wie die grote financier is, wilde hij niet nog bekendmaken. Pannevis liet verder weten te zoeken naar de mogelijkheid of Air Holland in zijn geheel dan- wel gedeeltelijk kan worden ver kocht aan andere luchtvaart maatschappijen. De Duitse branchegenoot Lufttransport Sud zou interesse hebben. Een woordvoerder van Marti nair heeft berichten tegenge sproken dat de maatschappij in teresse zou hebben voor Air Hol land. Martinair wilde gezien de onduidelijke situatie gister avond geen commentaar leve ren op de ondergang van Air Holland. Het crisisteam van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisorganisatoren (ANVR) komt vandaag opnieuw bijeen om te pogen passagiers van Air Holland op vluchten van Trans- Onderzeeërs Taiwan toont opnieuw belang stelling voor onderzeeërs van Nederlandse makelij. Het zou gaan om een order van zes mil jard gulden voor de RDM-werf. Nederland tekende echter in 1984 een communiqué met Chi na dat het geen militair mate rieel zou leveren aan China's aartsvijand O Taiwan. O Gijzeling Een overspannen vrouw heeft woensdagmiddag de Rabo-bank in Philippine overvallen en twee mensen gegijzeld, een vrouwelij ke bankbediende en de bestuur ster van een taxi waarin ze met haar achtjarig zoontje naar België O vluchtte. I w Neeltje Jans Er is een nieuw ontwerp gereed voor een toeristisch-recreatief project op Neeltje Jans. Een overdekt themapark over ecolo gie, milieu en techniek onder de naam Aquabio vormt de hoeksteen van het E! nieuwe plan. I w ■i FC Groningen FC Groningen is de enige Neder landse voetbalclub die zich gis teravond niet voor de tweede ronde van het Europacuptoer nooi wist te plaatsen. PSV (2-1- winst op BesiktasAjax (0-1- winst op Orebrö), FC Utrecht (3- 1-winst op Sturm Graz) en Feye- noord (1-0-winst op Partizan Tiranabereikten allen de vol gende ronde. BURG (ANP) - Minister Maij (verkeer en waterstaat) 1 woensdag op de Tilburgse school De Rooi Pannen, ondernemersonderwijs, het project „Tele-leren in het ij)" geopend. Tele-leren is een vorm van onderwijs waar- ierlingen thuis via een computer communiceren met en Irijgen van een docent. pinister wil hiermee het autogebruik en het gebruik van [baar vervoer in de spitsuren terugdringen. Doordat er ingen 's-morgens thuis zitten te leren, hoeven zij pas na jiits naar school. njlereh bevindt zich nu nog in de experimentele fase. Dit ^oljaar zullen ongeveer 55 studenten van de tweede klas- O^an de middelbare hotelschool en de middelbare detail- )|elschool in Tilburg, gedurende twintig lessen, tweemaal wek in de vroege ochtenduren thuis les krijgen met be- JjVan de computer. 'lens een van de docenten is het een nuttige aanvulling op pidige onderwijsmethode. „Maar het kan nooit een tota- vanging worden. Het contact met de leerlingen moet Ik heb ook als voorwaarde gesteld dat ik buiten de tiessen de leerlingen nog op school wil treffen om direct hen te praten", aldus docent bedrijfseconomie R. Bur avia en Martinair over te boe ken. Voor vrijdag en zaterdag is dat inmiddels gelukt. Kabinet stopt 42 miljoen extra in vernieuwing DEN HAAG (GPD) - Het kabi net trekt volgend jaar 42 mil joen gulden extra uit voor pro jecten in het kader van de socia le vernieuwing. Wordt dit jaar nog 1.842 miljoen gulden aan so ciale vernieuwing besteed, in 1992 stijgt dat tot 1.884 miljoen. Met die cijfers bestrijdt minister Kok (financiën) de vrees van PvdA-fractieleider Wöltgens dat volgend jaar bezuinigd wordt op sociale vernieuwing. In zijn ant woorden op vragen naar aanlei ding van de Miljoenennota meldt Kok dat op twee specifie ke projecten in het kader van de sociale vernieuwing wel wordt bezuinigd. In totaal gaat het daarbij om 13 miljoen gulden. Voet je prettig met... Lady-line DEN HAAG (GPD) - Voormalig PvdA-Kamerlid en staatssecre taris voor volkshuisvesting Schaefer denkt erover een nieu we 'politieke beweging' op te richten. Onder het motto 'Voor uitstrevend Nederland, kom in beweging' heeft hij enkele tien tallen geestverwanten uit ver schillende partijen een brief ge stuurd waarin hij vraagt om reactie op zijn voorstel. Volgens Schaefer zijn de politie ke partijen tot verstarde institu ten geworden, die goede ideeën niet oppakken als ze niet door henzelf bedacht zijn. De partij en, ook de progressieve, zetten zich alleen in voor gevestigde be langen. Schaefer denkt daar wat aan te kunnen doen door de oprichting van een beweging, geen partij, die creatief omgaat met de maatschappelijke problemen. Wie denkt via de beweging aan een Kamerzetel te komen, is aan het verkeerde adres. Schaefer denkt meer aan een soort consu mentenorganisatie voor mensen die de politiek de rug hebben toegekeerd. Ook voor een fusie tussen PvdA, D66 en Groen Links voelt Schae fer niets. 'Drie maal oud blijft oud', schrijft hij. Het gaat hem er juist om de bureaucratie te be perken en de burger meer in vloed op de politiek te geven. Schaefer denkt daarbij aan het halveren van de rijksoverheid, invoering van een referendum en publieke debatten over alle belangrijke besluiten. Hij wil zelf niet nader ingaan op zijn initiatief, dat nog enkele da gen geheim had moeten blijven. Bij de top van de PvdA is niets over de zaak bekend. Een woord voerder: „Wij hebben die brief niet gekregen en dan kunnen we er ook moeilijk op reageren". In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus Vier weken voor: Desillusie tekent de gezichten van de Air Holland-medewerkers foto ANPi WÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊammamÊÊmi VOOR VERKOOPPUNTEN; 013/63.88.15 Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller; 01184-842)6

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1