NV breidt stakingsacties uit Roemenië zet leger n tegen betogers SPRINT ^cej Experiment 'bionauten' van twee jaar in broeikas V-raad accepteert voorstel van Irak over inspecteurs Piet de Visser: plannen zijn a-sociaal pijlerdam 28 SEPTEMBER AVRO TV2 LEEFT 27 t/m 31 kunst cultuur 19 t/m 25 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. fat meer zon erst nog kans op een bui. Later op- laringen. Matige wind draait van oordwest naar zuidiuest. Middagtem- eratuur 16 graden. ie jaargang no. 228 lijdag 27 september 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service r| Openbaar vervoer op veel plaatsen een chaos Chauffeurs negeren verbod HAAG (GPD) - Ondanks invallende actiebereidheid een reeks kort gedingen, idt de FNV de estafettesta- igen uit tegen de kabinets- nnen voor WAO en Ziekte- Bij zeker tien bedrijven 'lanning stijgt Tbilisi jjlLISI (AFP/RTR) - De tegen- itiiders van de Georgische pre- int Zviad Gamsachoerdia, ;eund door i-ebellerende le- van de Nationale Garde die televisiegebouw in de ifdstad Tbilisi bezet houden, wachtten in de afgelopen ht een aanval van regerings- rouwe troepen. Onder de be iers van het gebouw zijn gas- skers uitgedeeld, zo meldde journalist van het Franse sbureau AFP ter plaatse. l gebied waarin het gebouw 5,-1 is afgesneden van elektrici en de bezetters maken ge- ik van kaarsen bij de voorbe- iingen voor een eventuele dediging van hun verzetsbol- 'rk. Georgische president heeft oppositie een ultimatum ge ld. Voor donderdagavond 10 uur plaatselijke tijd (18.00 onze tijd) had ze haar wa ns neer moeten leggen. Iers in de stad klonken spora- ch schoten. Ooggetuigen ldden dat regeringstroepen gebarricadeerde parle- ntsgebouw hebben verlaten, ar Gamsachoerdia en zijn re- ing hun toevlucht hebben ge- ht nadat demonstranten hun reden hadden geëist. Drie ïtserwagens zouden op weg naar het televisiegebouw. wordt het werk vandaag voor 24 uur neergelegd. De Vervoers- bond FNV en de AbvaKabo zijn tevreden over de werkonder brekingen die gisteren een groot deel van het openbaar vervoer in stad en streek heb ben ontwricht. Hoewel rechter lijke vonnissen acties in het spitsuur of langer dan twee uur verboden, voerden ongeveer 6000 chauffeurs in het stads- en streekvervoer gisteren toch uit gebreid actie. In tal van plaatsen en streken re den bussen, trams en metro een aantal uren niet of kwam het vervoer helemaal stil te liggen. In Rotterdam, Dordrecht en Maastricht staakten conduc teurs en bestuurders 24 uur, in Utrecht viel het openbaar ver voer uit na de avondspits. De chauffeurs van het Amster damse Gemeentelijk Vervoerbe drijf negeerden de rechterlijke uitspraak om niet tijdens de spits te staken. Tot half elf was er geen openbaai- vervoer, daar na was het gratis. Het Gemeen telijk Vervoerbedrijf heeft aan gekondigd de gederfde inkom sten, die worden geschat op 400.000 gulden, te zullen verha len op de AbvaKabo. Door een kort geding aan te spannen, is de overkoepelende organisatie Streekvervoer Ne derland verantwoordelijk voor de grote onduidelijkheid waar mee busreizigers gisteren wer den geconfronteerd, zo stelt de Vervoersbond FNVi „Met een 24-uursstaking hadden de reizi gers meer helderheid gehad", meent een woordvoerder. De president van de Utrechtse rechtbank verbood woensdag stakingen van een etmaal, werk onderbrekingen buiten de spits van hooguit twee uur stond hij wel toe. Volgens Streekvervoer Nederland heeft dat kort geding wel zin gehad, want daardoor werd de spits gered. „En daarin zit 65 procent van ons vervoer", aldus een woordvoerder. De tegenvallende actiebereid- heid onder de leden en een reeks kort gedingen weerhouden de Industriebond FNV er niet van de estafettestakingen uit te brei den. Het werk wordt vandaag neergelegd bij onder meer mar- garinefabriek Van den Bergh en Jurgens in Rotterdam, Volvo Car in Born, Hollandia in Krim pen aan den IJssel. scheepswerf Damen in Gorinchem en vier be drijven in Delfzijl. De rechtbank in Utrecht bepaalde gisteren in kort geding dat de aangekondig de acties bij het Zuivelconcern Campina Melkunie toelaatbaar zijn. o nodig dwang corporaties [STERDAM (ANP) - Woning- poraties moeten meer socia- huurwoningen gaan verko- Doen ze dat niet, dan zal atssecretaris Heerma (volks- isvesting) ze daar desnoods dwingen. arschuwende woorden van ze strekking sprak de staats- retaris donderdag tijdens een ïgres in Amsterdam over Ikshuisvesting in Europees rspectief. Het congres werd louden in verband met 90-ja- Ibestaan van de Woningwet. Piet de Visser stapte donderdag mee in een demonstratie van het Amsterdamse gemeentepersoneel (foto Marcel Antonisse/ANP) AMSTERDAM (ANP) - „De kabinetsplannen zijn a-sociaal. Het komt er gewoon op neer dat ik uw portefeuille pak en er twee tientjes uit haal. Dat noem ik zakkenrollen". Piet de Visser, het vroegere Tweede Kamerlid van de Partij van de Arbeid, is zichtbaar geëmotioneerd als hij de actievergadering van het overheidspersoneel in Amsterdam-West toespreekt. De toegestroomde actievoerders vergeven het De Visser dat hij als Rotterdammer een zaal vol Amsterdammers toespreekt. Luid scanderen zij zijn voornaam. „Als de regering toch zakken wil rollen, dan moeten zij maar eens de rijke zakenlui aanpak ken", aldus De Visser. „Dit land is stinkend rijk. Als het eens een beetje tegen zit dan pakken ze de mensen in de WAO". De Visser deed een beroep op de regering de plannen aan te pas sen. „Wij moeten iets doen aan de oorzaak van de problemen en aan verbetering van de werksituatie, bij voorbeeld door de gigan tische werkdruk in de bedrijven te verminderen". Ook deed hij een beroep op het partijcongres van de PvdA. morgen in Nijme gen, de kabinetsplannen af te wijzen. „Deze plannen gaan nooit door, aan me nooit niet", aldus De Visser. Spits gered In de Rotterdamse haven zal volgende week opnieuw massaal actie worden gevoerd tegen de kabinetsplannen. Hoe de acties eruit gaan zien en wanneer ze worden gevoerd, wilde de FNV- woordvoerder niet zeggen. De bonden hebben namelijk beslo ten hun tactiek te wijzigen. Om te voorkomen dat werkgevers naar de rechter stappen, worden de stakingsacties niet meer vooraf bekendgemaakt. (zie ook pagina 11) Armoede in VS WASHINGTON (AP) - De ar moede in de Verenigde Staten is vorig jaar voor het eerst sinds 1983 toegenomen. Het aantal ar men steeg in 1990 met 2,1 mil joen tot 33,6 miljoen. Dat maak te het Amerikaanse Bureau voor Bevolkingsonderzoek bekend. Als armoedegrens gold voor 1990 een jaarinkomen van 13.359 dollar (ongeveer 26.600 gulden) voor een gezin van vier perso nen. V en D haalt bontjassen weg LEEUWARDEN (ANP) - Vroom en Dreesmann heeft donderdag in al zijn filialen jassen met een kraag van wasberebont uit de collectie gehaald na kritiek van de actiegroep Bont voor Dieren in Leeuwarden. Volgens direc tiesecretaris J. Lempers van V en D is een pijnlijke vergissing begaan. Bont voor Dieren werd door klanten op de nieuwe aanwinst in de wintercollectie gewezen. De actiegroep verzocht het be drijf daarop meteen de jassen te verwijderen. IKAREST (AP) - President Iliescu van Roemenië heeft sloten het leger in te zetten te- de aanhoudende protesten (en zijn regering. In een ver- die donderdagavond rd voorgelezen voor radio en kondigde de regering aan het leger in verhoogde pa- atheicl is gebracht en dat alle nheden die openbare gebou- tn bewaken in het bezit zijn sleld van scherpe munitie. He willen de bevolking gerust Uien dat het leger alles zal ien om de rechtsorde te hand ven," aldus de verklaring, tórin de bewoners van Buka- st werd verzocht de tyelang- kste brandhaarden in de lofdstad te mijden, duizenden mijnwerkers die afgelopen dagen met gekaap- treinen naar Bukarest stroomden gingen donderdag ook na het aangekondigde ver trek van premier Petre Roman door met hun gewelddadig pro test. Roman zou intussen op zijn besluit om af te treden zijn te ruggekomen. Volgens hem lost zijn vertrek niets op, gezien de voortdurende onrust. Tegen over de Franse tv verklaarde hij dat het mijnwerkersprotest was veranderd in een staatsgreep. „Deze beweging is omgeslagen in een coup. een soort commu nistische putsch vanuit de ba sis". President Eiescu zei eerder op de dag dat een overeenkomst met de mijnwerkers was bereikt over hun vertrek. Hij leverde fel le kritiek op de mijnwerkers die in Bukarest bleven om „van de situatie misbruik te maken". Voor het regeringsgebouw ble ven ongeveer 2.000 mijnwerkers demonstreren voor het vertrek van Iliescu. Mijnwerkersleider Miron Cosma drong er bij hen op aan naar huis te gaan omdat „de taak was volbracht". Zijn woor den leken echter door velen te worden genegeerd. De oproerpolitie greep af en toe hardhandig in. Het regeringsge bouw en het presidentiele paleis bleven zwaar bewaakt door hon derden politiemensen en solda ten. 's Middags trok een andere groep naar het televisiegebouw. In de loop van de avond werd daar herhaaldelijk geweervuur gehoord. Overal in de stad liepen nog steeds met ijzeren staven bewa pende rond. Het persbureau Rompres meldde dat eerder donderdag opnieuw duizenden mijnwerkers in Bukarest waren aangekomen. iAdvertentiei Nog nooit zag u zo'n TV-programma. Een boeiend, onthullend, spannend, hard, leuk, informerend, ontroerend, menselijk programma over zorg en gezondheid. Voor iedereen die wil weten wat er écht gebeurt in "de zorg" en die daar zelf op wil reageren. KIJK EN DOE MEE L "Wie zorgt die Leeft" Is een landelijke imagocampagne waarbij de werkgevers- en werknemersorganisaties betrokken zijn. Ruud Lubbers: "Een prima initiatief.' WIE ZORGT DIE ORACLE (REUTER) - Als kosmonauten ver kleed zijn acht mensen donderdag in Oracle Junction, in de Amerikaanse staat Arizona, aan een reis naar de toekomst begonnen. Ze sloten zichzelf op in een grote broeikas waar van ze hopen dat die een model wordt voor de kolonisering van de maan en de planeet Mars. Twee jaar leven ze in het reusachtige bouwsel van glas en staal dat ze Biosfeer-2 gedoopt heb ben. Ze voorzien volledig in hun eigen levens onderhoud, waarbij ze groenten en fruit eten die ze in de broeikas kweken en dieren die ze er fokken. De vier mannen en vrouwen, die de bijnaam „bionauten" hebben gekregen, namen af scheid van de buitenwereld voordat ze zich voor lange tijd opsloten. Het experiment heeft tot doel diepgaand stu die te maken van het mini-milieu van de acht. en te bekijken hoe de mens de ecologie veran dert van de aarde, die de bionauten als Bio sfeer-1 aanduiden. Met het experiment wil men ook bewijzen dat de mens in staat is een zich zelf in stand houdende kolonie op de maan of Mars te bouwen. De acht zullen bestuderen hoe alles, van voed- selresten tot uitwerpselen, nuttig kan worden hergebruikt. Er zijn geen vuilniszakken in de biosfeer, en ook is er geen papier of plastic. Men sluit de mogelijkheid niet uit dat er bin nen de groep van acht intimiteit ontstaat. „We hebben vier mannen en vier vrouwen, allemaal vrijgezel en gezond, dus de mogelijkheid van geslachtsgemeenschap kun je bepaald niet uit sluiten", aldus een van de acht die uit Groot- Brittannië komt. Het totale bouwsel omspant een oppervlakte van 1,3 hectare, wat overeenkomt met drie speelvelden voor Amerikaans football. Erbin nen zijn verscheidene milieus nagebouwd die corresponderen met leefomstandigheden op aarde: een regenwoud uit het Amazonegebied, een Californische woestijn, een mini-oceaan en een boerderij waar de bionauten hun eigen voedsel verbouwen en varkens, geiten en kip pen houden. De biosfeer bevat bij elkaar 4.000 planten-, dieren- en insektensoorten. De bio nauten zullen vooral vegetarisch eten. De bionauten komen uit België, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. De jongste is 27, de oudste 67 (foto AP) Zeeland Veilig ivas in 1986 het motto bij de feestelijke ingebruikname van de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding. De omstre- den miljardendam bewijst nu vijfjaar zijn nut. Een speciale PZC-bij lage legt de plussen en de minnen op de balatis. Het Bolshoi Ballet uit Moskou doet de Lage Landen aan; technische dansperfectie op spitzen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Cas Oorthuys en Ed van der Elsken, grootheden in de Nederland se fotografie Voor Thea Beekman is schrijven een toevluchtsoord Kinderboeken mogen eng zijti Moby Dick blijft tot de verbeel ding spreken Sombere, maar toegankelijke poëzie van Gerrit Kouwenaar The Dublmers in concert Tom Lanoye kan meester lijk ontwijken Klassiek en modern tijdens de Night of the Proms Uit-agenda, exposities en filmwijzer. (Van onze correspondent NEW YORK - De Veiligheids raad van de Verenigde Naties is akkoord gegaan met een voor stel, dat is bedoeld om een eind te maken aan de patstelling rond de 44 VN-inspecteurs die sinds dinsdag in Baghdad wor den vastgehouden. De inspecteurs werden door Iraakse veiligheidstroepen om singeld, toen zij met grote aan tallen documenten het gebouw van de Iraakse Atoom Energie Commissie wilden verlaten. De papieren hebben betrekking op de Iraakse pogingen om atoom bommen te maken. Irak zei aanvankelijk de inspec teurs alleen te willen laten gaan als zij de documenten inlever den. Dat weigerden zij, op last van de VN. Woensdagavond ech ter liet Irak de Veiligheidsraad weten genoegen te kunnen ne men met een inventarisatie van de in beslag genomen documen ten. Daarmee kan de Raad zich ver enigen. De inspecteurs zullen, samen met Iraakse vertegen woordigers, een soort catalogus opstellen van alle documenten die zij hebben, zij het niet zo ge detailleerd als Irak woensdag voorstelde. Thomas Pickering, de Ameri kaanse ambassadeur bij de VN, zei dat de Veiligheidsraad met haar besluit geen concessie aan Irak heeft gedaan. „Alle docu menten en films blijven in han den van de inspecteurs. Daar verandert door het maken van de inventaris niets aan". Daarmee lijken nu de grootste problemen van de baan tussen Irak en de VN-inspecteurs. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegënomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1