Begroting Arnemuiden toch rond ul k Praktijkles in de schooltuin Ondernemend Middelburg niet bang voor Vlissingen Schedels opgegraven bij werk aan Koudekerkseweg PvdA Vlissingen geeft kritiek op emancipatiebelek Millimeterwerk bij transport Baptistengemeente in Middelburg verhuist streek Meevaller van Rijk vangt tekorten op Werkweekeinde in natuur Oranjezon weekenddiensten ARNEMUIDEN - De begroting 1992 van Arnemuiden is op de valreep gered door de septem bercirculaire van de overheid. Arnemuiden krijgt ruim een ton meer van het Rijk om prijsstij gingen en de vervallen rijksbij drage in de bijzondere bijstand op te vangen. De begroting 1992 van Arnemuiden wordt maan dag tijdens de raadsvergade ring officieel gepresenteerd aan de gemeenteraad. Bijeenkomst van Alliance Fran^aise TERNEUZEN - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Alliance Franchise houdt woensdag 2 oktober een bijeen komst in restaurant De Milliano aan de Noteneeweg in Terneu- zen. Gastspreker is Henriette Walter, taaldocente aan de uni versiteit van Bretagne. Zij zal het hebben over de woorden schat van de jeugd. De avond be gint om 20.15 uur. Man beroofd van juist opgenomen geld uit automaat yLISSINGEN - Een 32-jarige Vlissinger is donderdagmiddag bm tien over twee in de Bad huisstraat in Vlissingen van vijfhonderd gulden beroofd. Hij had het geld zojuist uit een au tomaat aan het Vlissings Stad huisplein gehaald. De berover heeft zijn slachtoffer waarschijnlijk vanaf het Stad huisplein gevolgd. Bij een hotel aan de Badhuisstraat, in de rich ting van de Van Woelderenlaan, vond de overval plaats. Het slachtoffer werd bij zijn kraag gegrepen en kreeg te verstaan dat hij 'maar beter het geld kon afgeven, dat hij net had opgeno men'. De dader voegde dreigend toe dat hij een mes bij zich had. Hij kreeg het geld zonder het wa pen te tonen en maakte zich uit tie voeten, over de Leeuwetrap, naar de Boulevard Evertsen. Het slachtoffer heeft de politie een uitgebreid signalement van £ijn belager gegeven. Hij had zwarte schoenen en een spijker jack met lederen schouderstuk ken aan en is naar schatting 1,75 nieter lang, heeft zwart haar en ben normaal postuur. Het college wil de hogere rijks bijdrage niet gebruiken om de krappe begrotingsposten wat meer ruimte te geven. In plaats daarvan wordt de meevaller ge bruikt om de begrotingstekor ten in de meerjarenraming zo veel mogelijk weg te werken. In 1996 kunnen de gemeentelij ke financiën dan weer in de plus komen. Als het lukt om met de begroting 1992 uit te komen, kan de gemeente bovendien 'onge merkt' bezuinigen, hoopt het college. Maar de kans is groot dat de gemeente in de toekomst weer tegen tekorten zit aan te kijken. Het extra geld is imm- ners bedoeld om prijsstijgingen op te vangen die dit jaar niet worden verrekend in de begro ting. Beleid De zorgen blijven dus groot in Arnemuiden. Er is geen. geld voor nieuw beleid. Zelfs de plan nen die de gemeente al heeft ont wikkeld, kunnen door geldge brek niet allemaal worden uitge voerd. Zo worden de renovatie van het voetbalveld en de twee de fase van de herinrichting van de Langstraat uitgesteld tot na der order. Het college wil in ieder geval niet meer geld halen bij de bevol king. Arnemuiden is op Goes na, de duurste woongemeente in Zeeland. Dat bleek uit de verge lijking tussen de inwonerslasten per gemeente die de provincie maakte. Ook om toekomstige bewoners niet af te schrikken is verhoging van de gemeentelijke heffingen daarom niet de manier om het begrotingstekort te ver helpen. Uitzondering daarbij zijn de hef fingen op dienstverlening. Het rioolrecht en de afvalstoffenhef fing moeten komend jaar voor het eerst de kosten helemaal dekken. De afvalstoffenheffing stijgt de komende jaren fors, kondigt het college aan. In 1992 is dat al een verhoging van een kleine dertig gulden: van 110 gulden per jaar naar 139,50 gul den. De huur van het vernieuw de gymgebouw stijgt van ƒ6.90 naar 10 per uur. Ook de huur van de sportvelden stijgt nog eens met tien procent. Voor het nog niet gerenoveerde voetbal veld geldt een korting. Ook zwembadbezoek wordt tien pro cent duurder. Het college wil verder geld be sparen door veel subsidies aan instellingen wier doel niet direct met Arnemuiden te maken heeft, te schrappen of te weige ren. Op het lijstje staan onder meer de vereniging Milieudefen sie, de stichting Zeeuwse Volks universiteit en fondsen voor be strijding van ziekten. Ook de Ar-, nemuidse bijdrage aan het nieu we milieu-educatie- en informa tiecentrum MicMec valt af. Het bureau slachtofferhulp Zeeland krijgt echter dit jaar wel subsi die van de gemeente, hoewel dat tot nu toe altijd geweigerd werd omdat die hulp een taak van de maatschappelijke dienstverle ning zou zijn. Nu het Rijk het bu reau rechtstreeks financiert, wil Arnemuiden niet weglopen van haar ver antwoordel ij kheden staat in de begroting. Kinderen van de Souburgse school De Bell wieden in hun schooltuin het onkruid tussen de laatste bloemen van dit groeiseizoen foto Ruben Oreel OOST-SOUBURG - Generaties schoolkinderen hebben het moeten leren van de tekenkunst van hun onderwijzer: het ver haal van de stamper en de meeldraad, het ontkiemende boontje, het graan en het brood. Op de Oost-Souburgse basisschool De Belt hebben de leerlingen sinds maart in hun eigen schooltuin biologielessen gehad. Samen met de Van Duijvenvoordesc.hool in Oost-Souburg, De Houtuyn, de Frans Naereboutschool en Graaf Jan van Nassau- school in Vlissingen, was De Belt voorbeeldschool voor een tui- nenproject van de werkgroep natuur- en milieu-educatie van de gemeente Vlissingen. Volgend jaar kunnen vijf andere scholen zich inschrijven voor de cursus, vertelt Elly van Elsacker van de werkgroep. De scholen moeten elk een aantal ouders werven, die bij de werkgroep een cursus volgt om het tuinproject van de scholen te begeleiden. In het eerste project, dat in oktober afsluit met het winterklaar maken van de schooltuinen, hielpen vijftien ouders mee om de kinderen te leren tuinieren. Het project heeft veel kanten: de tuinlessen zijn afwisselend; kin deren leren spelenderwijs veel over de herkomst van voedsel; de relatie tussen dieren en planten; het schadelijk effect van be- schrijdingsmiddelen en de alternatieven. Ondertussen zijn ze buiten, leren ze met gereedschap omgaan en ontwikkelen ze ver antwoordelijkheid voor hun produkten. legt werkgroeplid Els Huibregtse uit. De vier werk groepleden begeleiden elk een school tijdens het project. De vijf scholen die de spits afbeten, kunnen volgend jaar zelf verder, verwacht Lies van de Doef van de werkgroep natuur- en milieu-educatie. MIDDELBURG - De aantrek kingskracht van Middelburg als winkelcentrum moet niet onderschat worden. Dat schrijft het bestuur van de Christelijke Ondernemersvereniging (COV) in een reactie op de nota 'Mid delburg om de Markt', die in ju ni verscheen. Daarin stellen de onderzoekers dat de vernieuw de Vlissingse binnenstad klan ten van Middelburg dreigt af te snoepen. Het COV is daar niet zo bang voor. Middelburg kan de' strijd met Vlissingen 'mentaal' en 'zakelijk' aan. Volgens de nota verliest. Middel burg 15 miljoen gulden van zijn jaaromzet aan Vlissingen. Zon der modernisering van de bin nenstad loopt dat verlies op tot 26 miljoen. Het COV-bestuur ba- r' gatelliseert de uitkomsten. „In procenten uitgedrukt is het in de nota te verwachten verlies erg klein." Bovendien: „Een goede gewoonte brengt men reeds ja ren in praktijk, namelijk winke len in Middelburg." De onderne mers stellen verder dat de ont wikkeling van het Vlissingse centrum te eenzijdig is belicht. De reacties van het winkelend publiek zijn nog niet gepeild, Waar het COV zich wel zorgen over maakt, is het beperkte aan tal parkeerplaatsen in Middel burg. Het bestuur ziet wel iets in een auto-arme binnenstad, maar dan moeten er wel vervan gende parkeerplaatsen komen. Zo dicht mogelijk aan de rand van het winkelcentrum, of bin nen de vesten moeten er kleine- en grootschalige parkeervoor zieningen komen. Te ver aflig gende terreinen zullen de bin nenstad niet minder druk ma ken. Vervoer met pendelbusjes is geen haalbare kaart. Middel burg is een kleine stad en heeft geen grootstedelijk gebied en een te klein achterland, aldus de reactie. De buslijn voor het stadhuis moet verdwijnen. Het pleintje wordt meer en meer gebruikt als sluiproute voor vrachtverkeer. Als de Langeviele definitief au tovrij wordt en het busverkeer niet meer voorlangs het stad huis mag rijden, moet in de Gortstraat opnieuw tweerich tingsverkeer worden toegelaten. De afvoerroute via de Vlasmarkt is ongeschikt. Het COV opteert voor een nieuw systeem: weren van lange vrachtwagens en tege lijkertijd een ontvangst- en ver- deelcentrum in de binnenstad. Het COV is het maar gedeelte lijk eens met de opvattingen van het gemeentebestuur om het historische karakter van de bin nenstad te handhaven. De prak tijk wijst uit dat het onmogelijk is de klok terug te draaien. „Een teveel aan behoudzucht resul teert meestal in fantasieloze op lossingen die afbreuk doen aan het geheel." De ondernemers willen het accent leggen op een eigentijdse winkelpui. De over daad aan obstakels in de winkel straten, levert, volgens het COV bij de klanten geen problemen op. .,'t Hoort er schijnbaar bij." Bestraling Wat de ondernemers node mis sen in de nota is een plan voor herbestrating in de winkelstra ten. „Het geheel schreeuwt om verbetering van de totale bestra ting in de binnenstad." Kritiek krijgt het gemeentebestuur op het noemen van namen van be drijven die niet gevestigd zijn in Middelburg, maar wel zouden passen in het totale winkelaan bod. „Vestigingen van bedrij ven", doceert het bestuur, „zijn het resultaat van ondernemersi nitiatieven in een vrije markt economie." Het graf van Jacob Hobijn op de uit de vorige eeuw daterende begraafplaats in Vlissingen (foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Tijdens werkzaamheden aan de Koudekerkseweg in Vlissingen zijn de afge lopen dagen menselijke schedels en beende ren gevonden. Ze zijn afkomstig van de vroe gere algemene begraafplaats van Vlissingen tegenover het Streekziekenhuis Walcheren. De door de werknemers gevonden botten wor den verzameld en later, door de dienst beplan tingen van de gemeente, begraven op de huidi ge begraafplaats. Ook particulieren hebben schedels en botten gevonden en mee naaf huis genomen. Voorlichter R. de Witte van de ge meente: „We proberen het te voorkomen, maar het is natuurlijk mogelijk dat mensen in het weekeinde of 's avonds gaan schatgraven, De beenderen dateren uit de vorige eeuw. Wij be schouwen ze als archeologische vondsten. Het is meer uit piëteit dat de botten en schedels worden herbegraven." De politie houdt gedu rende de werkzaamheden het terrein extra in de gaten. De begraafplaats aan de Koudekerkseweg weid in 1828 geopend, omdat het in Vlissingen verboden werd de doden in of om de kerk te begraven. In 1907 ging het kerkhof dicht. Later, in 1944, werd de begraafplaats bij de onderwa terzetting van Walcheren verwoest. De ge meenteraad van Vlissingen besloot in 1947 dat het kerkhof moest worden ontruimd, 'behou dens enkele graven die nog monumentale of' historische waarde hebben.' De vroegere begraafplaats is nu een rustig plantsoen met elf oude grafmonumenten die her en der verspreid liggen tussen de bosscha ges. Een afgebroken pilaar markeert de plaats waar vice-admiraal J. F. D. Bouricius in 1859 zijn laatste rustplaats vond. Even verderop staat een markant, met een hekwerk omgeven graf waarop de eerste herfstbladeren zijn ge vallen. Het pas schoongemaakte opschrift is duidelijk te lezen: „Hier ligt Jacob Hobijn die als ma troos 2e klasse op den 18 maart. 1831 onder een hevig vijandelijk geweervuur de Nederlgnd- schen vlag uit 's vijands handen redde en zwemmende terugbracht aan boord der ka nonneerboot no 30". De Belgische revolutie is even dichtbij, maar wordt snel verdrongen door het eentonige geluid van een graafmachi ne. liet konvooi gaat voorzichtig onder de bedrading door va Meester i i de spoorlijn bij de Sloebrug (foto Lex de VLISSINGEN - Personeel van de Nederlandse Spoorwegen moest donderdagmiddag eerst even opmeten of het konvooi van Zwaar Transport Zeeland onder de draden van de spoorlijn bij de Vlissingse Sloebrug paste. Twee werkhefbruggen werden onder begeleiding van de politie van de werf van KMS De Schelde in Vlissingen naar de apparaten- en ketelfabriek AKF in Goes vervoerd. Omdat de gevaarten zulke gigantische afmetingen hebben - 4.95 meter hoog en 6 meter breed - was een route over de rijksweg onmogelijk en moest een tocht 'binnendoor' wor den gemaakt. Driejaar geleden kwamen ze via de zelfde route van Goes naar Vlissingen. De Schelde en haar dochteronderneming AKF gebruiken de hefbruggen gezamenlijk. VROUWENPOLDER - Het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt ieder jaar werkweekeinden voor jongeren tussen 15 en 30 jaar in de natuur. Dit jaar trekken de deelnemers het waterwingebied van Oran jezon in om de beheerder te hel pen bij noodzakelijk onder houdswerk waar deze zelf niet altijd aan toe komt. In het weekeinde van vrijdag 4, zaterdag 5 en zondag 6 oktober trekken de deelnemers het wa terwingebied bij Vrouwenpolder in. Ze slapen en eten bij de biolo- gisch-dynamische boerderij Lo- verendale. Het is de bedoeling dat de deelnemers in een groep van maximaal 20 personen een stuk terrein ontdoen van vogel kers en andere bosopslag rooien. Op deze manier ontstaat een stuk duingebied zonder bomen en struiken waar dan bijvoor beeld een kudde half wilde koeien of przewalskipaarden VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1991 Rf VLISSINGEN - Het emancipa tiebeleid in de gemeente Vlis singen wil maar niet goed van de grond komen, ,,'t Gaat wel moeizaam", kritiseerde PvdA- raadslid M. de Jonge het beleid van CDA-wethouder L. C. Pop- pe-de Lool'f. „De zaken die wel zijn geregeld, zoals kinderop vang en ouderschapsverlof, zijn tot stand gekomen onder finan ciële druk. We hadden het geld anders aan de rijksoverheid verloren." Wethouder Poppe-de Lool'f rea geerde aarzelend op de kritiek. „Ik ontdek een zekere onvrede", sprak ze. Dat het emancipatie beleid in Vlissingen moeizaam gestalte krijgt, heeft volgens haar te maken met de 'cultuur verandering' die in de gemeente lijke organisatie teweegge bracht moet worden. „En ik heb het gevoel dat iets in die cultuur is veranderd." De Jonge was daar niet zo erg van overtuigd. Ze stelde voor een aantal ambtenaren een emancipatiecursus aan te bie den. „Ik weet niet of wij hen die verplichting kunnen opleggen", reageerde de wethouder. „Nou", antwoordde PvdA'ster, „in Mid delburg kan het." Poppe-de Looff kwam toen meteen toezeg- Mi ging: „Ik zal dat eens besj>c ken." Het internationale beleid kifri i donderdagavond in de singse gemeenteraad een njren we impuls. De beleidsnota 1 sh Stedeling tot Wereldbui iep werd unaniem goedgekei n i Kritische kanttekeningen ren er wel, met name over déi gelijke stedenband met de Ziro< russische stad Taganrog. In rki voorjaar van 1992 gaat een lig, ne delegatie uit Vlissingen i eu Taganrog. „Die reis moet gien worden voorbereid", riepn PvdA, CDA en D66 in koor. dat daarna een gedegen al ging voor of tegen een jumel kan worden gemaakt." Over intensieve contacten (Je stad Ambon bestond m enthousiasme, al hangt vee van een financiële bijdrage het ministerie van Ontwil lingssamenwerking. „Ik heb indruk dat het departem daar wel positief tegeno staat", schatte burgemeeste C. Th. van der Doef in. „Wij gemeente kunnen in elk ge niet in ons ééntje projecten Ambon opzetten." De rol var gemeente moet zich naar mening beperken tot die van middelaar-. MIDDELBURG - De baptisten gemeente in Middelburg ver huist deze week naar een nieuw kerkgebouw. Het oude pand aan de Bree, vroeger in gebruik als kleuterschool, werd te klein. De zondagsschool en de crèche moesten elders onderdak vin den. Het nieuwe kerkgebouw bevindt zich aan de Heren gracht, eveneens een voormali ge school. De baptistengemeente is in 1973 opgericht, gegroeid uit koffie baractiviteiten. In het begin van de jaren tachtig kreeg de ge loofsgemeenschap een kerkge bouw aan de Bree, nadat het de eerste jaren bijeen kwam in de Klarenbeek-LTS. De tussen wanden van de lokalen werden gesloopt om één zaal te krijgen. De gemeente is door de jaren heen uit haar jasje gegroeid, al dus secretaris P. van Netten: „Als je op zondagen de kerk bin- ARNEMUIDEN NCVB De afdeling Nieuw en Sint Joosland van de vrouwen bond NCVB houdt dinsdag 1 ok tober een gezamenlijke bijeen komst met de NCVB-afdeling Arnemuiden. Dat gebeurt in het verenigingsgebouw De Arne in Arnemuiden. Mevrouw Nel Kars uit Bilthoven houdt daar een voordracht over het leven van koningin Sophie, de overgroot moeder van koningin Beatrix. De aanvang is om 19.30 uur. nenstapt, sta je meteen binn Er kan geen stoel meer bij." Op de tweede verdieping van nieuwe pand aan de Her gracht worden de zonda school en de crèche onder bracht. Er wordt voorlopig de begane grond gekerkt, In loods achter de school moet eindelijk een nieuwe kerkz komen. Dat pand is nu nog in bruik bij een bedrijf. VLISSINGEN Cursussen - De wijken f senburg, Bossenburgh, Paj gaaienburg. Westerzicht West-Souburg hebben een a tal activiteiten gebundeld wsl onder het geven van cursussi Met een aantal cursussen woi dit najaar gestart. Te we Frans voor beginners, introd.. tie-avond woensdag 2 oktof' om 19.30 uur; tekenen en sc deren, introductie-avond d derdag 3 oktober om 18.30 u Engels voor beginners, introd tie-avond donderdag 3 okto om 19.30 uur; bloemsierku voor beginners, introduc avond donderdag 3 oktober 20.30 uur; Russisch voor bej ners; Russische spreekvaarcjjj heid en literatuur; yoga. Van] laatsten is nog niet bekend w neer de introductie-avonc worden gehouden. De introductie-avonden zijnL het buurthuis Aldegonde. IA|>0 terzicht 386 in Vlissingen. Lu -1 I I I II I I I I I I I I I I I I I II IT kan grazen, die zo het verdere onderhoud voor hun rekening nemen. Het werkweekeinde begint vrij dagavond en eindigt zondag middag. Tijdens de avonden wordt; ook aandacht besteed aan de natuur, het milieu en andere zaken die daar mee te maken hebben. Het werkweekeinde wordt bege leid door de regio Zeeland van de Werkgroep van Kampbegelei ders. 28 EN 29 SEPTEMBER 1991 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, za. 0.00-24.00 uur: F. G. Snijder, Burg. van Woelde renlaan 12, tel. 13933. zo. 0.00-24.00 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81,tel. 12233. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middelburg, vrij. 17.00-za. 23.00 uur: A. I. van Heusden, Bellink- plein 3. tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: S. A. van den Haak. Rouaansekaai 47, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Patiënten Wijkgezondheidscen trum Middelburg, artsen Kod de, Visser en Ponten: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arne muiden. Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, za. 0.00-24.00 uur: Souburg, Nieuwland en Arne muiden, za. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oude Rijksweg 6. Nieuwland, tel. 01182-1340. zo. 0. 00-24. 00 uur: C. Wattel, Amstelstraat 55, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. van Tol, p/a Markt 10, Veere, tel. 01181-1271. Domburg, Aagtekerke, Bigge- kerke, Meliskerke en Westka- pelle. Voor de praktijken van de artsen Van Eede .Vaandrager, Van der Male en Noorlander. vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: P. K. Noorlander. Middelburgse straat 94, Koudekerke, tel. 01185-1231. Biggekerke en Meliskerke voor de praktijken van de artsen Bouwense en Stutterheim (dn voor Grijpskerke). vrij. 18.t>« ma 08.00: A. Stutterheim, Bp kelmanstraat 8, Meliskerke, fer 01186-1760. bt Tandartsen: tra ar Walcheren: M, Smallegank Gerbrandystraat 176. Vlis4 gen, tel. 01184-65326. ei Spreekuur zat. en zon. \1 11.00-12.00 uur: L Verloskundigen: Vlissingen, vrij, 18.00-ma. 0(1 uur: Mw. H. Klompe, tel. 711^ Middelburg, zat. 09.00-ma. Oft uur: J. Drijdijk, Gandhistraar tel. 26045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: 01180-33803, visites aanvrat van 08.00-Q9.00 uur: W Kleine huisdieren (spreekui zonder afspraak zat. en zon. 12 en 17-18 uur): E. v. d. Ak»1 Kanaalstraat 3, Oost-Soubii' tel. 01184-60860. Dierenartsen praktijk 'Oostr' pelle': Oude Domburgsef 33a te Oostkapelle, tel. 01 if' 1443. Behandeling kleine h| dieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisk3 ke: R. Roskam, Kelderweg l,f 01189-2838. 1 Dierenkliniek Walcheren vf.' kleine huisdieren): K(| Noordstraat 61, Middelburg, p 01180-37077. Spreekuur zat.F 11 uur. Voor spoedgevallen en nacht bereikbaar. Apotheken: Middelburg: L. v. d. Boogf Vrijlandstraat 79, tel. 27471. ft De dienst van elke apothf - vangt aan om 17.30 en eindig| de vrijdagmorgen daarop? gend. j Vlissingen: Apotheek Sin» Singel 9, tel. 12730. De dienst van elke apot;h| vangt aan om 17.30 en eindigt| de vrijdagmorgen daarop? gend. Wijkverpleegkundige: Voor geheel Walcheren Alarmcentrale tel. 01184- igenJi ren 1-1444?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 14