*vdA'ers willen roer om in partij rak houdt opnieuw VN-inspecteurs vast kleintje: Kleurrijk contrast Vlucht voor geweld Zaïre alleen op woensdag Terlouw commissaris Gelderland Jack Mann (77) na gijzeling van 865 dagen vrijgelaten IkganaarEdah. EB® 28 SEPTEMBER AVRO TV2 Kok verliest vertrouwen achterban Uitkeringen en minimumloon ter discussie apanse gift 37 miljoen oor Van Goghmuseum Bintjes LEEFT rij veel bewolking •el bewolking, af en toe lichte regen. ,de middag opklaringen. Maximum mperatuur 18 graden. Zioaklce tot atige zuid tot zuidxvesten wind. sgle jaargang no. 226 tiensdag 25 september 1991 HAAG (GPD) - Een groep vier prominente PvdA-le- onder leiding van ex-par- orzitter Andre van der wil een inhoudelijke dis- ie over vernieuwing in de ij. De vier willen zo probe- l/jde crisis in de PvdA te be- en. Zij ontkenden gister- id met klem uit te zijn op politieke einde van PvdA- ?r Kok. De laatste geniet ons een enquete niet meer vertrouwen van de mecr- leid van zijn achterban. "!alve Van der Louw bestaat ;roep vernieuwers uit de ^leraar economie Bomhoff, amerlid Kombrink en opi- Onderzoeker De Hond. Zij n ook onderzoeken of sa- werking mogelijk is met en Groen Links, der Louw ontkende gisteren de Vara-televisie met iht dat sprake zou zijn van hai coup-poging'. Het weekblad vier schrijft deze week dat ;S! van plan zijn Kok af te en en de macht in de partij te nemen. Volgens Elsevier de 'PvdA-top' de coup-po- hebben bevestigd. „Dat is kwaadwillige onzin", al dus Van der Louw. „Wij willen juist dat Kok blijft om leiding te geven aan de vernieuwingsdis cussie"- Volgens de voormalige burgemeester van Rotterdam heeft de PvdA er geen enkele baat bij als Kok verdwijnt. De groep van vier heeft haar ac tiviteiten voorlopig gestaakt. omdat Kok zelf met het initiatief is gekomen om de discussie over vernieuwing in de partij te be ginnen. Tijdens een congres in maart zal de partij definitieve moeten belissen hoe het stelsel van sociale zekerheid verder ontwikkeld zal moeten worden. Daarbij staan voor de PvdA 'hei lige huisjes' als hoogte van uit- "liizenden jaren d lijk gevonden SBRUCK (AFPt - Het lijk een man dat donderdag is onden op een gletsjer in Oos- ijk, is waarschijnlijk 4000 oud. Dit heeft professor rad Spindler, directeur van Prehistorisch Insituut van Universiteit van Innsbruck sdag verklaard, hoogleraar baseert dit voor- lelijk op objecten die bij het zijn gevonden, met name de jdbijl die de man in zijn hand ISLAMABAD - Lady Diana, echtgenote van de Britse kroonprins Charles, poseerde dinsdag met in kleurrijke traditionele kledij gestoken meisjes. Dat gebeurde op de tweede dag van haar bezoek aan Pakistan, tijdens een uitstapje naar het uitzichtpunt Daman E Ko, tegenover de hoofdstad Islamabad (foto Tanveer Shahzad/EPA) keringen en minimumloon en de koppeling voluit ter discussie. De 'groep-Van der Louw' (in El sevier de 'bende van vier' ge noemd) zal zich pas na het con gres van aanstaande zaterdag beraden, welke rol zij in die dis cussie kan spelen. Achterban Kok zou intussen niet meer kun nen rekenen op het vertrouwen van de meerderheid van de eigen aanhang. Uit een door Interview in opdracht van de Vara gehou den enquete blijkt dat nog slechts 47 procent van de PvdA- stemmers vertrouwen heeft in Kok. Interview hield in juni 1990 voor het laatst een dergelijk onder zoek. Toen genoot Kok nog de steun van 72 procent van de ei gen achterban. Opvallend is dat bij de VVD-aanhang het vertrou wen in Kok groeit (van 21 tot 33 procent). Andere politieke lei ders scoorden bij hun eigen aan hang veel beter: Lubbers 84 pro cent, Bolkestein 60 procent en Van Mierlo maar liefst 93 pro cent. Het vertrouwen in het kabinet blijft onverminderd laag. Slechts 39 procent van alle on dervraagden heeft vertrouwen in de ministersploeg. Opvallend daarbij is dat 70 procent van de CDA-aanhang het kabinet steunt, terwijl slechts 35 procent van de PvdA-kiezers achter het kabinet staat. Als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, zou de zetel verdeling in de Tweede Kamer er als volgt uitzien (tussen haak jes de huidige zetelverdeling in de Tweede Kamer): CDA: 50 (54), PvdA: 27 (49), WD: 22 (22). D66: 35 12). GL: 8 (6). SGP: 3(3). GPV: 2 (2), RPF: 2(1), Overig: 1(1). lVan onze correspondent) IV YORK - De kans op geal- :rd ingrijpen in Irak is dins- opnieuw toegenomen door Iraakse besluit om, voor de eede keer in twee dagen, een ep VN-inspecteurs tegen te iden toen die met documen- i over Iraks nucleaire pro- nuna een gebouw in Bagh- to;J wilden verlaten, innacht bevonden de 44 in- icteurs zich in enkele auto's een bus buiten het gebouw V ISTERDAM (ANP) Het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Am- sij: rdam 37,5 miljoen gulden ontvangen van de Japan Foundation Tokyo. Het geld is bedoeld voor de financiering en exploitatie neen nieuwe tentoonstellingsvleugel. Japan Foundation is een semi-overheidsinstelling die tot doel ing de culturele banden tussen Japan en andere landen te bevorde- Sg; De donatie is mogelijk gemaakt door de Yasuda Fire and Marine av surance Company. „De gift is in het bijzonder te danken aan de H ïsident van het bedrijf, de heer Yasuo Goto. die in 1987 een versie gecht van Van Gogh's „Vaas met Zonnebloemen", aldus het mu- im dinsdag. instelling kampt al geruime tijd met ruimtegebrek. Toen het mu- im in 1973 open ging werd gemikt op een bezoekersaantal van .000 per jaar. Dat is veel meer geworden. Kwamen er in 1985 al J6 489 mensen, in het Van Gogh-jaar 1990 bedroeg de score 1.2 mil- n bezoekers. van de Iraakse Atoom Energie Commissie. Zij waren omsingeld door enkele tientallen Iraakse veiligheidsagenten die de afgifte van documenten en videotape eisten. In de documenten, aldus Rolf Ekeus, hoofd van de VN-com- missie die gaat over de opspo ring en vernietiging van Iraks nucleaire, chemische en biologi sche wapens, staat onder meer van welke buitenlandse bedrij ven Irak de materialen en kennis heeft gekocht die werden ge bruikt bij de ontwikkeling van kernwapens. De toch al zeer gespannen situa tie rond Irak bereikte gistermid dag twee uur Amerikaanse tijd (acht uur 's avonds Nederlandse tijd) een nieuw hoogtepunt door een dreigement van de Veilig heidsraad. De voorzitter van de Raad. de Fransman Jean-Ber- nard Merimee, zei toen aan de Iraakse ambassadeur bij de VN, Abdul Amir al-Anbani, dat Irak drie uur de tijd had om de in specteurs vrij te laten. Ook zei Merimee dat Irak bin nen drie uur moest instemmen met het vrije gebruik van heli kopters door de inspecteurs. Daarna zou de Veiligheidsraad aan een speciale zitting begin nen, zo zei hij. Merimee wilde niet zeggen wat de gevolgen zou den zijn, als Irak niet aan de ei sen voldoet. „Maar het is beter voor Irak om te gehoorzamen", zo zei hii. Dreigende taal was er ook op nieuw van de Amerikaanse pre sident Bush. Bush noemde het (Slot zie pagina 3 kolom 7) (Advertentie) Advertentie Wonen Wensen lllOnf?» De Gro,e Zeeuwse gezins- 7T& Tl beurs van 17 l/m 20 oktober ILc-nsr n in de Zeelandhallen Vluchtelingen uit Zaïre bij hun aankomst op het vliegveld van Harare, hoofdstad van Zimbab we (foto Alexander Joel AFP) BRUSSEL (ANP) - De onrust in Zaïre breidt zich steeds verder uit. Volgens de Belgische premier Wilfried Martens zijn in diverse an dere plaatsen buiten de hoofdstad Kinshasa soldaten aan het muiten en plunderen gesla gen. Daarom worden de Belgen in Zaïre aan gespoord het land te verlaten. Martens zei dat de onlusten, die zondagnacht in Kinshasa begonnen onder ontevreden mili tairen, zijn overgeslagen naar Lubumbashi. Kolwesi en Likassi in de zuidelijke mijnprovin- cie Shaba en Kisangani in het noordwesten van het land. Vele Belgen zijn geïsoleerd en omringd door plunderaars maar volgens de premier zijn er voor zover bekend geen slachtoffers gevallen. Hij drong er desondanks bij de ruim 10.000 Bel gen op aan het land te verlaten. Volgens Mar tens heeft Parijs al besloten alle 5.000 Fransen te evacueren. Om de Belgen ter plekke te beschermen en te evacueren zijn ongeveer 500 paracommando's vanuit Brussel naar Zaïre overgevlogen. De twee vliegtuigen waarin zij zaten, zullen wor den gebruikt voor de repatriëring van Belgen. Later op de dag vertrokken met hetzelfde doel extra militaire toestellen. Franse para's hebben intussen de luchthaven van N'Djili, buiten Kinshasa, onder controle. In de stad zelf is de Belgische ambassade ont zet door leden van de Zaïrese presidentiële gar de (DSP) Streekvervoer Raadsman mr Bosch en FNV- onderhandelaar Dilia van der Heem wachten dinsdag in Utrecht op het begin van het kort geding dat de Vereniging Streekvervoer Nederland aan spande tegen de bond. Het ver voer eist dat de FNV de staking van morgen O ajblaast. O Rijn-Schelde Er bestaan plannen om de hele Rijn-Schelde Delta te promoten als één toeristisch-recreatiej produkt. Mr R. de Bok, voorzit ter van de stuurgroep Rijn- Schelde Delta en van de Rotter damse Kamer van Koophandel: „Wij zeggen nu ook: die WOV moet er ko- A men." *Hr VOC-sehip Zijn de restanten van een schip, die vorig jaar voor de kust van Zeebrugge werden gevonden, nu wel of niet van het VOCj-schip Anna Cathanna? Zolang het te gendeel niet is bewezen, gaat de Stichting Anna Catharina er van uit dat deze vraag bevestigend moet wor- A O den beantwoord. I O Marcel Remijn Wielrenner Marcel Remijn uit Wïlhelminadorp doet ervaring op in het profpeloton. Gisteren reed hij met de ploeg van Jan Raas mee in de prof- koers van Vichte in A Q België I w BAYRUT (AP) - Pro-Iraanse ontvoerders hebben dinsdag avond in Bayrut de Brit Jack Mann vrijgelaten, de oudste on der de Westerse gijzelaars in Li banon. De ontvoerders droegen de 77-jarige oud-oorlogsvlieger van de Royal Air Force volgens het Iraanse persbureau IRNA ergens in Bayrut over aan Syri sche soldaten. Syrische functio narissen zeiden dat Mann ver volgens onmiddellijk is overge bracht naar Damascus. De Britse premier Major be dankte in Londen secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties Perez de Cuelllar. de regeringen van Syrië. Iran en Israël en ande ren die zich voor de vrijlating hebben ingespannen. Mann is 12 mei 1989 in Bayrut ontvoerd en zat 865 dagen vast. Zijn vrijlating was eerder op de dag aangekondigd door de Or ganisatie voor Revolutionaire Oudere surfer omgekomen AMSTERDAM (ANP) - Een 61- jarige Amsterdammer is dins dagmiddag tijdens het surfen op de Sloterplas in Amsterdam om het leven gekomen. De Am sterdamse politie heeft dat dinsdag bekendgemaakt. Agenten, die poolshoogte gin gen nemen na een melding dat een surfer in moeilijkheden was, zagen slechts de surfplank drij ven, In de buurt van de surf plank troffen de agenten de sur fer zelf aan. Reanimatie mocht niet meer baten. Gerechtigheid. Een hoge shi'iti- sche geestelijke zei dat binnen kort ook een Amerikaanse gijze laar zou worden vrijgelaten. Dat zou allemaal gebeuren vol gens een complexe ruil tegen Arabische gevangenen in Israël en mogelijk ook enkele Europe se staten, waarover VN-secreta- ris-generaal Perez de Cuellar heeft onderhandeld. De 78-jarige echtgenote van Mann. Sunnie, zou vanuit Cy prus met een vliegtuig van de Britse luchtmacht naar Damas cus reizen om haar man af-te ha len. Waarschijnlijk vliegt het paar vandaag van Damascus naar de RAF-basis Lyneham in zuidwest-Engeland Oud-Vlissingse omgekomen bi j misdrijf in India VLISSINGEN - Naar nu pas be kend is geworden, is op 31 au gustus een oud-inwoonster van Vlissingen tijdens een vakantie in India op gewelddadige wijze om hel leven gekomen. Het slachtoffer is de 43-jarige J. Mei- se. Haar stoffelijk overschot is onlangs gevonden. Verdere informatie over de toe dracht van het geweldsmisdrijf wilde het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag niet verstrekken. Mevrouw Melse woonde sinds haar studie buiten de provincie. Het slachtoffer wordt zaterdag 28 september be graven op de algemene begraaf plaats in Zoutelahde. zak a 5 kilo 99 Deze aanbieding is alleen geldig op woensdag 25 september 1991 enOP=OR DEN HAAG/ARNHEM (GPD) - Oud-minister dr. Jan Terlouw (D66) is benoemd tot Commissa ris van de Koningin in Gelder land. Hij volgt per 1 november ing. M. de Bruijne (VVD) op, die in mei van dit jaar overleed. Terlouw is in juni door 1)66 naar voren geschoven, na de specta culaire winst van deze partij bij de provinciale verkiezingen. Hij is de eerste CdK van D66- huize. De 59-jarige Terlouw is sinds i Advertentie i Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 1983 secretaris-generaal van de Europese Conferentie van Transportministers (ECT) in Pa rijs. Van 1973 tot 1981 was hij voorzitter van de D66-fractie in de Tweede Kamer. Van 1981 tot 1982 was de democraat vice-pre mier en minister van economi sche zaken in de kabinetten Van Agt I en II. Vierde partij Woordvoerders van de fracties in Provinciale Staten van Gel derland reageerden gisteravond zonder uitzondering positief op de benoeming van Terlouw. Hij wordt vooral geprezen wegens zijn ervaring als bestuurder op nationaal en Europees niveau. Terlouw studeerde in 1956 af in de wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. In 1963 promoveerde hij. Van 1958 tot 1971 was hij werkgroep leider van het FOM-instituut voor Plasmafysica. Tot 1971 was hij voor D66 lid van de Utrechtse gemeenteraad. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van dat jaar werd hij voor de Democraten in het parlement gekozen. Terlouw nam in 1973 de taak van fractievoorzitter over van Hans van Mierlo. Mede door zijn in spanningen en niet in de laatste plaats zijn uitstraling groeide D66 uit tot de vierde politieke partij van Nederland, Terlouw verdiende tevens zijn sporen als auteur. De jeugdboe ken „Pjotr" en „Oorlogswinter" zijn alom gewaardeerd. In 1972 en 1973 ontving hij de Gouden griffel voor het beste in die jaren geschreven jeugdboek. Nog nooit zag u zo'n TV-programma. Een boeiend, onthullend, spannend, hard, leuk, informerend, ontroerend, menselijk programma over zorg en gezondheid. Voor iedereen die wil weten wat er écht gebeurt in "de zorg" en die daar zelf op wil reageren. KIJK EN DOE MEE tn landelijke imagocampagne waarbij de werkgevers- en werknemersorganisaties betrokken zijn. Ria Bremer: "Een programma dat iedereen aangaat" Elco Brinkman: Laat iedereen meedoen." WIE ZORGT DIE mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1