COURA )reiging met geweld tegen Irak Bonden voeren acties bij het streekvervoer Recept voor 25% korting op g azen kleintjes Bankfusie begint met ontbijt I Strijd in Kroatië eiste tot nu toe honderden levens Kok stapt op als congres dwars ligt VN-inspecteurs in Baghdad documenten over atoomwapens afgenomen Bewolkt en winderig <eel bewolking. Rond de middag enige j'jd regen. Maximum temperatuur 19 'aden. Krachtige zuidwesten wind, jen de middag stormachtig. I4e jaargang no. 225 nsdag 24 september 1S91 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen tVan onze correspondenti iff YORK - Iraakse mililai- ihebben gisteren in Baghdad t geweld documenten afge- kt van VN-inspecteurs die Igens deze inspecteurs voor eerst onomstotelijk bewij- ,dat het land bezig is met het wikkelen van kernwapens, is maandag bij de Verenig- Naties (VN) in New York be- wel gemaakt. incident leverde direct woe lde reacties van vele kanten Amerikaanse, Britse en Rus- the functionarissen zeiden de kans dat Irak spoedig op- iun| won uw met geallieerde militaire 1 de lies te maken krijgt, mogelijk j al deze week, nu sterk is toe- ben nomen, jgens de officiële lezing van de vond het treffen tussen een vasloep van meer dan 40 inspec- Iraakse militairen nats, toen de inspecteurs een rrassingsbezoek brachten aan gebouw van de Iraakse vak- nd in Baghdad. liegtuigje uit ruba vermist IANJESTAD (ANP) - Sinds ierdag wordt een vliegtuigje rmist van de Arubaanse latschappij Avia Air. Aan ord van het toestel bevinden chde Surinaamse piloot Ernst wr en een Venezolaanse en ee Colombiaanse passagiers. tweemotorige vliegtuigje rtrok zaterdag uit Punto Fijo Venezuela met bestemming Het is daar niet aangeko en, Wel was er tijdens de ucht contact met de luchtha- nvan Aruba. In dat gebouw bevonden zich grote aantallen documenten, die volgens de VN afkomstig zijn uit de geheime plaatsen waar Irak de afgelopen jaren nucleair on derzoek heeft gedaan. De in specteurs eisten deze documen ten op, en begonnen die te kopië ren. Een aantal van deze kopieën hadden de VN-inspecteurs al naar hun auto's overgebracht, toen het gebouw werd omsin geld door Iraakse militairen. Iraakse functionarissen eisten vervolgens de documenten op. De VN-inspecteurs weigerden daarmee akkoord te gaan. Het gevolg was een gijzelingssituatie die meer dan 12 uur duurde. Uit eindelijk, aldus gisteren voorzit ter Jean-Bernard Merimee van de Veiligheidsraad, pakten de Iraakse soldaten de documen ten 'op gewelddadige wijze' af. Volgens ambassadeur Rolf Ekeus, het hoofd van de VN- commissie die Iraks nucleaire, chemische en biologische wa pens moet opsporen en vernieti gen, bevatten de documenten bewijzen dat Irak bezig is ge weest met de ontwikkeling van kernwapens. Irak heeft dat altijd ontkend. VN-inspecteurs vonden al eer der dit jaar bewijzen dat Irak be zig is geweest met de aanmaak van kernbrandstoffen, maar Irak heeft daarop steeds gezegd dat het ging om kernonderzoek voor vreedzame doeleinden. Bush De VN-inspecteurs werden, zon der de documenten, vrijgelaten op het moment dat in New York de Amerikaanse president Geor ge Bush de Algemene Vergade ring van de VN toesprak. nkomen boeren EG daalt fors (Van onze correspondent) - De gemiddelde ereninkomens in Europa zul- de komende zes jaar met bij kaar ongeveer achttien pro nt dalen als het huidige Iand- of| uwbeleid van de Europese eijn- mieenschap wordt voortge- De ingrijpende voorstellen m EG-commissaris MacShar- om het landbouwbeleid te rvormen, verzachten de pijn Jorde boeren slechts gedeelte- ni ro!n° blijkt uit globale computer- BV tekeningen die maandag in rnssel zijn gepubliceerd. De 1wjindbouwministers van de raalf EG-lidstaten kwamen aar geen stap dichter bij over- nstemming over de toekom- ige koers van het EG-land- ouwbeleid. ministers, onder voorzitter- hap van de Nederlander Piet kx2 ukman, herhaalden nog eens 'hun oude bezwaren tegen de ervormingsplannen van MacS- arry. „Er bestaat overeenstem- iing over de noodzaak van een Ervorming van het beleid. Maar eerde rest zijn de ministers het neens", zei een woordvoerder, ukman wil voor het eind van at jaar 'globale overeenstem- ling', maar de landbouwminis- irs worstelen nu al maanden Eet het onderwerp zonder enige ichtbare voortgang te boeken. AMSTERDAM - Ontbijten op de Dam. Ongeveer 1.500 perso neelsleden van de ABN/AMRO-bank waren maandag uitgeno digd voor een gezamenlijk ontbijt op de eerste echte werkdag van deze instelling. De fusie werd zondag al officiéél een feit, maar het zal nog wel even duren voor de personeelsleden van de voormalige banken AMRO en ABN een hechte eenheid vormen. Niet- alleen lopen de administratiesystemen uiteen, ook de manier van werken was verschillend. De nieuwe combinatie met een balanstotaal van ƒ429 miljard is de grootste bank van ons land. Op de Europese ranglijst bekleedt ABN/AMRO de zesde plaats. Op wereldschaal bekleedt de combinatie de zestiende positie (foto Cor Out!ANP) Bush noemde het incident wel maar zei niets over eventueel mi litair ingrijpen. Wel zei hij dat de economische sancties jegens Irak onverkort van kracht moe ten blijven zolang Saddam Hu- sayn nog aan het bewind is. Ook zei de president dat het jongste incident, net als de vele eerdere gelegenheden waarbij Irak trachtte het werk van de VN-inspecteurs te frustreren, aantoont dat er niet getornd kan worden aan de eis van de Veilig heidsraad dat alle Iraakse on conventionele wapens moeten worden vernietigd. Maar zijn minister Baker (bui tenlandse zaken) ging verder toen hij dreigend opmerkte dat Irak al eens eerder „heeft ge merkt waartoe het niet opvolgen van VN-resoluties kan leiden". Daarbij doelde hij op de Golfoor log, het rechtstreekse gevolg van de Iraakse weigering de be zetting van Kuwayt op te geven. De woordvoerder van Bush, Marlin Fitzwater. ging nog een stapje verder toen hij zei dat 'de een of andere vorm van militaire actie' wel eens het enige ant woord op de Iraakse provocaties zou kunnen zijn. Datzelfde zei gisteren ook Vladi mir Lobov, chef van de generale staven van het Sovjet-leger. En de Britse minister Hurd (buiten landse zaken) wees erop dat Irak nog maar een paar dagen heeft om aan de VN te gehoorzamen, op straffe van acties. Die acties zouden denkelijk in eerste instantie de vorm aanne men van begeleiding door geal lieerde straaljagers van de VN- inspecteurs, met name als deze met behulp van helikopters ver- rassingsonderzoeken zouden willen houden. Irak heeft dat tot nu toe verboden. Referendum over grondwet Rusland MOSKOU (AFPI - In dc Hussi- sche federatie wordt op 24 no vember een referendum gehou den over het voorstel voor een nieuwe grondwet van de federa tie. Vóór de volksraadpleging zal het voorstel worden besproken tijdens het Congres van volksaf gevaardigden (uitgebreide par lement). Geen stakingsoproep bij NS DEN IIAAG (GPD) - Het streek vervoer en de stadsvervoerbe drijven van Amsterdam, Rot terdam, Dordrecht, Utrecht, Groningen en Maastricht wor den donderdag getroffen door acties. Dat komt door een sta king waartoe de Vervoersbond FNV en de ambtenarenbond Ab vaKabo gisteren opriepen. De overkoepelende organisatie Streekvervoer Nederland heeft de Vervoersbond in kort geding voor de rechter gedaagd. Het leef De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode labeltje. i In de gratis bril gaan normale, blanke glazen In dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. rinkels in heel Nederland. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express 5 Middelburg Goes Hulst Terneuzen s Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal i. i De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticiens), proces dient vanochtend voor de president van de Utrechtse rechtbank. Streekvervoer Nederland ver langt van de president dat hij de staking verbiedt, omdat de openbaar vervoerbedrijven niets kunnen doen aan de kabi netsvoorstellen voor Ziektewet en wao. Het ziet er naar uit dat in elk ge val de staking in Amsterdam zo goed als zeker is. Elders hebben de FNV-bonden naar hun zeg gen ook grote actiebereidheid onder hun leden aangetroffen. De bondsraad van de Vervoers bond CNV heeft zich daarente gen nadrukkelijk uitgesproken tegen stakingen. Dat vindt de raad op dit moment een te zwaar middel. Voorzitter Eelke Jongs- ma: „De leden houden liever hun kruit droog tot de c.ao-onderhan- delingen en kiezen nu voor ande re actiemiddelen". Treinen rijden De Vervoersbond FNV heeft af gezien van een stakingsoproep bij de spoorwegen. Een actie die op Prinsjesdag het treinverkeer had moeten stilleggen, mislukte faliekant doordat de bond geen enkele steun kreeg van het rij dend personeel. De bond heeft wel laten weten dat spontane ac ties van treinpersoneel doiider- dag zullen worden gesteund. In verschillende bedrijven be gonnen maandag estafettesta kingen. Het is de bedoeling dat elke dag in steeds andere onder nemingen het werk wordt neer gelegd om zo via de werkgevers de druk op de politiek op te voe ren. Inmiddels trekken actie-ka ravanen van de verschillende vakbonden en van de gezamen lijke vakcentrales door het land. Of deze stakingsvorm het beoog de effect sorteert, is nog de vraag. De estafette-staking kwam gisteren al tot stilstand door het afhaken van het bedrijf Globe in Belfeld. Daar had van daag gestaakt moeten worden. De industriebond moet zich nu beperkén tot werkonderbrekin gen en poortacties in Amster dam, Gelderland. Friesland en Noord-Brabant. Woensdag wordt de draad weer opgepakt met stakingen bij drie bedrijven, aldus een woordvoerster. Ziekenhuizen en bejaardenoor den worden binnenkort ook mikpunt van de acties tegen de ingrepen in Ziektewet- en wao. Maandag zullen in elk geval in Rotterdamse instellingen acties worden gevoerd, maar ook el ders worden ze voorbereid. Het is nog niet duidelijk welke vorm ze zullen aannemen. Ondertussen blijven werkge vers- en werknemersorganisa ties proberen nog voor de PvdA zaterdag haar congres houdt met een gezamenlijk standpunt te komen waarmee een uitweg uit de Ziektewet- en wao-proble- men kan worden gevonden. Een eerste poging daartoe mislukte afgelopen vrijdag. VERKOOP SHOWROOM OPSTELLINGEN Omstuwd door demonstranten baande Wim Kok, met echt genote aan de arm, zich maandagavond een weg naar een vergadering van het gewest Rotterdam van de PvdA foto ANP) ROTTERDAM (GPD) - Wim Kok heeft er gisteravond in Rotterdam geen misverstand over laten bestaan dat hij als partijleider en minister opstapt, als het PvdA-congres aan staande zaterdag de WAO-plannen van het kabinet ver werpt. „Ik zal daar duidelijk over zijn, want misschien hebt u het niet begrepen door alle moties en amendementen enzo voorts. Maar in dat geval zult u het met een andere man oi vrouw moeten doen. Dat zeg ik niet om het congres onder druk te zetten, maar dat móet mijns inziens de politieke con sequentie zijn van een dergelijke uitslag. Dan kan ik in rede lijkheid niet verder", zei hij tegen de afgevaardigden van het PvdA-gewest Rotterdam. De vergadering werd tot grote irritatie van veel partijleden keer op keer verstoord door demonstranten. Al voor aanvang moest de politie ingrijpen om voordringers te weren. Buiten op de Hoogstraat, maar ook binnen in de zaal hief een spreek koor het lied aan 'Le coq est mort', maar dan met de woorden 'Wim Kok is moord' Van de dertig sprekers hadden de meesten grote kritiek op de 'aftakeling' van de WAO en de Ziektewet, maar gelet op het applaus in de zaal kon Kok in Rotterdam meer medestan ders dan tegenstanders vinden. Vrijwel alle afdelingen ble ken 'verscheurd' te zijn, evenals Kok zelf: „Ik voel mij ook (Slot zie pagina 3 kolom 7) Arafat PLO-leider Arafat, riep maan dag de Verenigde Staten en de Sovjetunie maandag op alles te doen om het conflict in het Mid den-Oosten op te lossen. Presi dent. Bush heeft de Verenigde Naties gevraagd de resolutie in te trekken waarin zio nisme aan racisme O wordt gelijkgesteld. w Bibliotheek De directeur van de Zeeuwse Bibliotheek, drs A. J. de Visser, moet als het aan het bestuur ligt zijn biezen pakken. Er moet ech ter een goede regeling voor zijn vertrek worden gevonden. Mogelijk wordt deze week de knoop doorge- 1 O hakt. I O MmÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊiÊÊÊÊm Tol Dc PvdA-fractie in de Zierikzee- se gemeenteraad wil dat de zes gemeenten op Schouwcn-Duive- land gezamenlijk protesteren te gen de mogelijke verlenging van de tolheffing op de Zeelandbrug. Gedacht wordt aan een pro testvergadering op het Abdijplein in Middel- burg. I Van Dijk John van Dijk heeft zich terug getrokken als vice-voorzitter bij de voetbalvereniging SVVt Dordrechf'90. De Rotterdam se miljonair kan zich niet ve renigen met het beleid van voorzitter Cees den Braven bij de fusie- 1 Q club. I w Optimisme over nieuw bestand (Van onze verslaggever) ZAGREB - Veertig dagen bur geroorlog in Kroatië heeft, vol gens voorzichtige schattingen, alleen al aan Kroatische kant 516 doden en 3.165 gewonden opgeleverd. Hoeveel soldaten aan de kant van het Joegoslavi sche leger en de Servische mili tie zijn omgekomen was in Za greb niet bekend. Het lijkt er intussen op dat het zondag overeengekomen be stand tussen het leger en Kroa tië in grote delen van het land vooralsnog wordt nageleefd. De wegblokkades in Zagreb zijn opzij geschoven en het gewone verkeer krijgt weer vrij baan. Luchtalarm bleef maandag uit, terwijl de straatverlichting van de stad sinds zondagavond weer brandt. Toch blijft het, zodra het donker is, beklemmend stil op straat. Voor de in de Kroatische hoofd stad ondergebrachte waarne mers van de EG is dit reden om, als het even kan, voor donker te rug te zijn op de thuisbasis. Sinds vrijdag kwamen de waar nemers in hun vrije tijd ook over dag niet in de stad, om gevaarlij ke situaties te vermijden. De sfeer in Zagreb was de afgelopen week uiterst gespannen, door activiteiten van sluipschutters. Generaal J, Kosters van de EG- missie was maandag voorzichtig optimistisch over het jongste be stand. Dat zou het dit keer, na zoveel eerdere pogingen, mis schien wel enige tijd kunnen uit houden. Hij baseert zijn hoop op het feit dat het bestand dit keer niet van buitenaf is opgelegd. Het initiatief kwam van beide betrokken partijen. Alleen de Servische milities vallen er nog buiten. „Aan beide kanten moet de nood erg hoog gestegen zijn", concludeert de generaal, „om dat op enkele incidenten na de ellende gestopt is. Incidenten houd je voorlopig nog, doordat plaatselijk enkele baasjes nog oorlog willen blijven voeren". Hans Anders overtreft zichzelf. Bij inlevering van deze bon krijgt u tijdelijk maar liefst 25% korting op alle typen glazen van ons eigen glasprógramma. Ook zónder ooqartsrecept, Nog vragen? Bel gratis HANS ANDERS de Klantenservice. optrCieNs 1 i Bh GRATIS 06 - 0226776 U vindt onze adressen in de Gouden Gids. Aanbieding gel dig t/m 19/10/1991 en-bij inlevering van deze advertentie. Andere kortingsregelingen zijn hierop niet van toepassing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1