Duiveland wil glastuinbouw Perebomen van Burgh traditioneel leeggeplukt Geslaagde boerenboeldag Bezoek Jet Boeke en Thea Beekman in kinderboekenweek Gemeenteraad praat over financiën woonzorgproject Gouden schild geeft rust in gemeentehuis streek Begroting 1992 sluitend dankzij lastenverzwaringen Een verdwaalde man en een gevaarlijke vrouw MAANDAG 23 SEPTEMBER 1991 Diefstallen op Schouwen ZIERIKZEE - De politie op Schouwen-Duiveland heeft af gelopen weekeinde diverse mel dingen van diefstal gekregen. Een aan de Hageweg in Bruinis- se geparkeerde Mercedes 200 D werd zondag tussen 11 en 16 uur ontvreemd. Vermoedelijk de af gelopen week, zijn bij de jacht haven Den Osse in Brouwersha ven een boot met trailer en bui tenboordmotor gestolen nadat het slot was doorgeknipt. Uit een vakantiewoning in Re- nesse is de complete verwar mingsinstallatie weggenomen. Onbekenden braken het verwar- mingshok open. Twee autobezit ters moeten het na dit weekein de stellen zonder muziek in de wagen. De ene stond geparkeerd aan de Grevelingendam in Brui- nisse, de ander had zijn auto neergezet bij de Brouwersdam in Scharendijke. Van die laatst genoemde werden tevens surf- materiaal en tassen met kleding gestolen. Zaterdag is aangifte gedaan van diefstal van een vi deocamera uiteen winkel aan de Korte St. Janstraat in Zierikzee. Politie bekeurt drankrijders ZIERIKZEE - De rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft zo wel in de nacht van vrijdag op zaterdag als die van zaterdag op zondag, gespeurd naar mensen die na (overmatig) gebruik van alcohol achter het stuur waren gekropen. Dat gebeurde tijdens zogenoemde 'prikacties'. Drie bestuurders moesten mee naar het bureau voor een ademanaly se. Hun alcoholpromillage was aanleiding voor een proces-ver baal. Vrouw vindt eigenaardig vlees op stoep ZIERIKZEE - Een inwoonster van de Hofferstraat in Zierikzee heeft afgelopen weekeinde op haar stoep stukjes vlees gevon den die volgens de politie ver moedelijk zijn vergiftigd. De po litie veronderstelt dat de stuk ken vlees voor het huis zijn neer gelegd om honden of katten te vergiftigen. Het vlees wordt voor onderzoek gezonden naar het Gerechtelijk Laboratium in Rijswijk. Zon dagmiddag waren er bij de rijks politie in Zierikzee niet meer soortgelijke klachten binnenge komen. NIEUWERKERK - Het college van burgemeester en wethou ders van Duiveland onderzoekt de mogelijkheden voor glas tuinbouw in de gemeente. Het college meldt in de aanbie dingsbriefbij de begroting van het komend jaar dat zowel de haalbaarheid van een gecon centreerd glastuinbouwcom- plex wordt bekeken, als de voorwaarden waaraan een der gelijk project zou moeten vol doen. B en w schrijven in de aanbie dingsbrief' bij de begroting, dat er alle aanleiding is mogelijkhe den voor glastuinbouw te onder zoeken. Er zijn al kassen in de ge meente, en bovendien is het Westland inmiddels vol. Glas tuinbouw kan in de ogen van het gemeentebestuur een bijdrage leveren aan het behoud van werkgelegenheid in de regio, en een alternatief bieden voor noodlijdende akkerbouwers. Of de gemeenteraad er ook zo over denkt, zal donderdag 31 oktober blijken. Dan wordt de begroting- vastgesteld. De begrotingsraad in het gemeentehuis in Nieuwer- kerk begint om 20.00 uur. Het is het college gelukt een slui- Hoorzitting over snookercentruni ZIERIKZEE - Bewoners van de Meelstraat in Zierikzee en ande re belangstellenden kunnen donderdag 3 oktober tijdens een hoorzitting hun mening geven over de plannen van H. VV. M. Dikmans om in de Meelstraat te beginnen met een snooker-, bil jart- en bowlingcentrum alsme de een koffieshop en een verga derruimte. De hoorzitting, in het stadhuis, begint om 19.30 uur. Illegale vissers aangehouden OUWERKERK - Bij het kreken- gebied in Ouwerkerk zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie vissers aagehouden die vol gens de politie illegaal aan het vissen waren met fuiken. Zeven luiken werden in beslag geno men. Het ging om de heren V. uit Nieuwerkerk en O. en V. uit Zie rikzee, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt. Schrijfsters van geschenken ZIERIKZEE - De schrijfsters van de kinderboekenweekge schenken, Jet Boeke en Thea Beekman, komen tijdens de kin derboekenweek naar Schou wen-Duiveland. Jet Boeke treedt woensdag 9 oktober om 13.00 uur op voorde kleinsten in Bedrijfstennis in Vlissingen begon aan competitie VLISSINGEN - De nieuwe com petitie 1991/1992 van het be drijfstennis in het Vlissingse Racketcenlrum is begonnen. Zestien herenteams en evenzo veel damesteams, beide ver deeld in twee poules, doen er aan mee. In de A-poule bij de dames beten ABI/Herstaco en Van Belle Meu belen het spits af. Beide teams waren aan elkaar gewaagd. Na een spannend duel werden dan ook de punten eerlijk verdeeld (4-4). Nieuwkomer Martens/Wil- lebrord/Leynse bleef met lege handen; in de ontmoeting tegen De Delta ging de ploeg met 3-5 onderuit. In de dames B-poule opende Eg- gink'Carlier de competitie met een forse 8-0 zege op Hoechst, Schinkel/Thielen optiek en Ga rage Neuféglise deelden de pun ten (4-4). In de heren A-poule zorgden de teams van Hotel Zuiderduin en Lammers/Holij voor een span nende openingspartij. Na de en kelspelen was de stand nog ge lijk. In de dubbels waren de spe lers van Lammers/Holij het sterkst; ze pakten de volle winst. Eindstand 6-12. De formatie van Geldof aannemingsbedrijf blijkt met een nieuw spelersarsenaal een geducht tegenstander te worden. Hoechst ondervond dit als eerste: dit team werd met een 15-3 verlies naar huis gestuurd. In de B-poule bij de heren kwam het pas gedegradeerde team van ABI Warmtetechniek slecht uit de startblokken. Miltenburg Verzekeringen versloeg het ABI-team met 11-7. De Klerk Adviesbureau en Koopcentrum Groenendijk deelden de punten (9-9). Het wedstrijdprogramma voor vrij dag 27 september, dames: Jonge- pier/Dishoek.'SKS - Verschuur, Rac ket Centrum - De Distel, RVS Kern groep. Renaissance Bourgondiër Zaterdag 28 september, heren: Her tel - SicoivLR, Rhodes - AW. Peini- gei Knolle. Audi Poppe Bourgon diër. tende begroting te presenteren. Maar dat kon alleen, zoals reeds bij de voorjaarsnota bleek, door de onroerend-goedbelasting de komende drie jaar met twee pro cent en de overige belastingen met drie procent te verhogen. Ook de tarieven van de sportvel den en -gebouwen moeten vol gens het college omhoog. Weinig geld Het college waarschuwt, dat ko mend jaar zeer voorzichtig zal moeten worden omgesprongen met het geld. Behoud en waar mogelijk verbetering van be staande voorzieningen hebben de voorkeur boven nieuwe inves teringen. In de begroting wor den dan ook geen omvangrijke nieuwe plannen voorgesteld. Die lijn geldt ook voor recreatie. Beperkte uitbreiding' en kwali teitsverbetering staan voorop. Kamperen bij de boer moet in het. buitengebied mogelijk wor- den.vindt het college, maar al leen op boerenerven en niet meer dan het aantal eenheden dat de kampeerwet toestaat. De rijksweg N59 blijft b en w zor gen baren. Zij hopen op een 'aan vaardbare oplossing' voor de ontsluiting van de Blauwe Keet. De werkzaamheden aan de krui sing met de Vissersweg en met de Zwanenburgseweg worden voorbereid en waarschijnlijk in 1992 uitgevoerd. De gemeente zal bij het waterschap pleiten voor aanleg van fietspaden bij de Bredeweg en de Baalpapen- weg. Voor de Stolpweg wordt een onderzoek van de Grontmij naar de wenselijkheid van aan passingen van de kruisingen af gewacht. alvorens maatregelen worden genomen. Uitbreiding Daar de verkoop van grond in plan Leeuwenburg in Ooster- land zeer voorspoedig verloopt, moet dit jaar worden onderzocht welke plaats geschikt is voor rlangde waar te Onder leiding van veilingmeester Biesma bieden gegadigden tegen elkaar op om de v bemachtigen tfolo Pieter Honhoff) BROUWERSHAVEN - Onder bezielende leiding van (veiling)meester Biesma, is zaterdagmiddag tijdens de boerenboeldag in Brouwershaven 4100 gulden verzameld voor projecten in de Derde We reld. De kever van juffrouw Quant was met 1800 gulden de absolute topper van de door de christe lijke basisschool De Schouw georganiseerde dag. Maar het boerenantiek en de Schouwse pop deden het ook prima. De voorzitter van het schoolbestuur, Rinus Hanse, kijkt terug op een bijzonder geslaagde dag. Maar liefst tweeduizend mensen namen een kijkje en er werd, naast de veiling, bij de kraampjes voor 5000 gulden aan meubels en prullaria verkocht. Het to taalbedrag wordt verdeeld over drie doelen. De Zierikzeese Corrie Legemate, ontwikkelingswerk ster in Malawi, krijgt geld - wellichtnog aangevuld door de gemeente - voor haar medisch centrum, een deel gaat naar de twee door de leerlingen van de school geadopteerde kinderen in India en de rest houdt de school zeil'. bibliotheek De Stolpe in Zierik zee. Kinderen die willen kennis maken met Thea Beekman moe ten donderdag 10 oktober in boekhandel De Vries in Zierik zee zijn, tussen 14.00 en 15.00 uur. De drie bibliotheken op Schou wen-Duiveland hebben, samen met boekhandels en musea, een gevarieerd programma opge steld voor de kinderboeken week, die dit jaar in het teken staat van het thema 'Huizen in boeken.' In de Zierikzeese bi bliotheek wordt onder de kinde ren een wedstrijd uitgeschreven. De twintig winnaars mogen gra tis naar de museumwetebeestje- show in de Nieuwe Kerk. Daar treedt het kindertheater Het hondje van De Ruyter op. De voorstelling is gebaseerd op het doe-boek 'Op zoek naar het beulszwaard', dat speciaal voor de kinderboekenweek is ge schreven door Wim Hofman. Woensdag 9 oktober is er in het Maritiem Museum in Zierikzee een workshop rond de kijkdozen uit het boekje van Wim Hofman. Ih bibliotheek De Stolpe in Zie rikzee wordt op 3,7 en 11 oktober om 16.00 uur voor kinderen van 3 tot 6 jaar voorgelezen uit de be kroonde kinderboeken. Dinsdag 8 oktober is er om 16.00 uur een voorstelling van poppentheater Robhetty voor kinderen tussen 6 en 10 jaar. De wedstrijd 'Bouw een huis voor een boekenkind' wordt in alle drie de bibliotheken uitge schreven. In bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamstede worden de prijzen woensdag 2 oktober uitgereikt en is er tus sen 13.30 en 15.00 een feestelijke middag voor kinderen tussen 8 en 12 jaar. Het poppentheater Parabel komt vrijdag om 15.45 uur naar de bibliotheek. De voorstelling is geschikt voor kin deren tussen 4 en 8 jaar. De kinderen tussen 7 en 9 jaar in Bruinisse kunnen vrijdag 4 okto ber een bezoek brengen aan de Oudheidkamer in Bruinisse en de oudere kinderen zijn woens dag 9 oktober welkom. Beide middagen is het om 16.00 uur verzamelen bij de Oudheidka mer. Vrijdag 4 en vrijdag 11 wordt om 16.00 uur voorgelezen uit de bekroonde boeken. Ook de bibliobus is niet verge ten. Alle jonge lezers krijgen tij dens de boekenweek in de bus een attentie, en in Renesse. Ou werkerk en Ellemeet zijn er sa men met de basisscholen 'boe- kenprojecten' opgezet. Op alle plaatsen worden de bekroonde boeken tentoongesteld. Liefhebbers konden zaterdag een bod doen op de vruchten aan de perebomen in Burgh (foto Pieter Honhoff) BURGH-HAAMSTEDE - Gewapend met ladders, kisten en emmers, verschenen zaterdagmorgen in Burgh talloze belangstellenden voor de traditio nele perenverkoop. In het kielzog van verkoper II. A. van Felius van de gemeente Westerscliouwen, trok de stoet langs de 156 fruitbomen aan de Burghse Ring, Dreef en het Lage Burgh. Zo'n ze ventig 'koopjes' - de perenoogst van een aantal bomen samen - werden bij opbod aan liefhebbers verkocht. Belangstelling was er ook dit jaar weer te over voor de perenverkoop, hoewel de oogst door de weers omstandigheden van de afgelopen maanden niet bovenmatig was. Toch klom menig liefhebber na het voorlezen van de regels door burgemeester H. Tees en het bemachtigen van een 'koopje' zijn of haar boom in om de vruchten te plukken. Keus was er voor de kopers uit bomen van de soort St. Remy, Giesser Wilderman en Legié Pont. De eer ste twee leveren stoofperen terwijl Legié Pont handperen geeft. Na een kleine drie uur waren de bomen leegge haald en vertrokken de kopers naar huis met een oogst die garant staat voor een winter lang ge kookte peertjes op tafel. BROUWERSHAVEN - Hel. woonzorgcentrum in Brou wershaven heeft dit jaar naar verwachting een tekort van 35.000 gulden, en volgend jaar staat het 56.000 gulden rood. De gemeente Brouwershaven heeft zich bereid verklaard jaarlijks zo'n 50.000 gulden in De Poor- tershof te steken. De financiën van het project worden maan dag 30 september besproken in de gemeenteraad, die vanaf 19.30 uur bijeen komt in het stadhuis in Brouwershaven. De begrotingen voor dit en ko mend jaar hebben een voorlopig karakter. Het wooncomplex.met 29 woningen gaat pas in oktober open, dus exacte gegevens zijn nog niet beschikbaar. De gemeenteraad van Brou wershaven heeft in mei besloten. jaarlijks zo'n 50.000 gulden te be steden aan het woonzorgproject. Voor dit jaar is er 15.000 gulden over. Dat wil het college van bur gemeester en wethouders in een spaarpotje steken. Volgend jaar is de 50.000 gulden te weinig, dan moet er naar schatting 60.000 CN V-leden vergaderen ZIERIKZEE - De subdistriets- raad Schouwen-Duiveland van het CNV houdt maandag 30 sep tember vanaf 19.30 uur een le denvergadering in de gerefor meerde kerk aan de SintDomus- straat in Zierikzee. Op de agen da staat onder meer de tolhef fing op de Zeelandbrug. verdere uitbreiding van het dorp. Een dergelijke studie wil het college ook voor Ouwerkerk verrichten. Het college blijft denken aan een woonzorgpro ject in Oosterland, zoals ook in de begroting van vorig jaar is aangekondigd. Mogelijk kan een dergelijk project tot stand ko men in het kader van de herin richting van het voormalig sportveld De Saele. Van de vereniging voor kleine kernen kan de gemeente profijt hebben, en daarom willen b en w lid worden. Dat kost 150 gulden per jaar. Het college stelt voor per 1 januari 1993 uit de Stich ting Jeugd Schouwen-Duive land te stappen. Het gemeente bestuur van Duiveland ziet. zo als gemeld, het nut van de Stich ting voor de gemeente niet in. De brandweerlieden krijgen wel licht een hogere* vergoeding, aangepast aan de landelijke nor men. Ook kunnen ze als het aan het college ligt. nieuwe porto foons en piepers verwachten. Het ziet ernaar uit dat alle zes de basisscholen in de gemeente kunnen blijven bestaan. Voor komend jaar wil het college zich buigen over hoe het verder moet met het openbaar onderwijs in de groeiende (van 5488 inwoners per 1 januari 1990 naar 5507 een jaar later) gemeente. BURGH-HAAMSTE- DE Expositie - De kunstenares Tessi Rouppe van der Voort uit Meteren exposeert haar werk tot 12 oktober in Galerie Geluk aan het Zeesterweegje in Burgh- Haamstede. Rouppe van der Voort legt zich toe op olieverf en aquarel en jacht en natuur zijn haar onderwerpen. De najaars tentoonstelling is 's zaterdags te zien tussen 11 en 16 uur en na te lefonische afspraak. RENESSE gulden bij. Dat kan, vinden b en w, mooi uit de reserve worden betaald. B en w stellen voorts voor. bijna drie gulden per inwoner te beta len voor de Stichting Werkgele genheid Zeeland-Noord, waarin zitting hebben de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, het arbeidsbureau in Zierikzee. de ondernemers- kring Schouwen-Duiveland en wellicht de provincie. De stichting zal een bureau op zetten dat is belast met het aan trekken van bedrijven naar Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland en dat als aan spreekpunt kan dienen voor be langstellende ondernemers. Het streven is een functionaris in dienst te nemen die begin vol gendjaar zal beginnen. Bezoekers van het gemeentehuis passeren het nieuwe kunslu y 'Energieën', een gouden schild bovenin de hal (J'oto Willem Mier, u Onthulling kunstwerk in Kapelle Bejaardensoos - De bejaar densociëteit van Renesse begint dinsdag 24 september het nieu we, seizoen. De soos is bestemd voor belangstellenden vanaf zes tigjaar wordt eens in de veertien dagen gehouden. De bijeenkom sten zijn in het plaatselijke dorpshuis en beginnen om 14 uur. Scouts liepen Grote Trek MIDDELBURG - Onder het toe ziend oog van oubaas J. Suur- mond zijn zaterdagmiddag van af het Molenwater in Middel burg zo'n 260 scouts vertrokken voor de Grote Trek, een jaar lijkse wandelmars voor seou- tingleden, met afstanden van 15, 10 en 5 kilometer. Suur- mond, inmiddels al vele jaren erelid van de organiserende Christiaan de Wetstain, onder deel van de Middelburgse Ber denis van Berlekomgroep, is de geestelijke vader van de Grote Trek in de Zeeuwse hoofdstad. Vierendertig jaar geleden werd hel wandelfestijn voor de eerste keer gehouden. De vierendertigste uitgave werd gehouden onder zonnige weers omstandigheden. Stambegelei- der Peter Wolff wenste elke groep bij het vertrek 'een goede jacht en een zonnig spoor'. De langste route voerde de deelne mers via de binnenwegen tot in de buurt van Grijpskerke. De Kleine Trek en de Mini Trek gin gen langs een deel van die route. Ook de bolwerken in Middel burg waren in het parcoers opge nomen. Onderweg werden de groepen onder meer beoordeeld op het gedrag in het verkeer, de sfeer in de groepen het optreden van de leiding. Voor de beste groepen waren prijzen beschik baar. De allerkleinsten - de Mini Trek-lopers - deden niet mee in de beoordeling; zij werden als een grote groep beschouwd en kregen een persoonlijke herin nering. Bij de Grote Trek ging de eerste prijs (een wisselschilden een pannenset) naar de rowans van de Kazan de Wolfgroep, de scouts van de Gouden Cirkel werden tweede en de gidsen van Bernadette legden beslag op de derde plaats. De welpen van de Gouden Cirkel werden eerste in de Kleine Trek. voor de kabouters van de Lu- tem- en de welpen van de Paul Krugergroep. Fietspad langs Sloeweg krijgt nieuw asfalt VLISSINGEN - Het fietspad langs de Sloeweg wordt vanaf dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 september opnieuw geasfal teerd. Tijdens de werkzaamhe den is het pad afgesloten. Via borden wordt het fietsverkeer omgeleid. De werkzaamheden vinden plaats op delen van het fietspad tussen de Koudekerksewég en de Bossenburghweg en tussen de Langeleenweg en het Weye- vlietpad. De fietsroutes naar Bossenburgh, via de Langeleen weg. de Govert Flincklaan en het tunneltje onder de Sloeweg blijven gewoon in gebruik, KAPELLE - Juist op het grens vlak van het oude en het nieuwe deel van het gemeentehuis in Kapelle, is sinds zaterdag het kunstwerk Energieën te zien van Wies de Bles en Martin McNamara. Kunstenares Wies de Bles_ hoopt persoonlijk dat liet gouden schild voor de amb tenaren een rustgevend ele ment zal zijn in de hal waarin de 'beweging van het licht' vol gens haar heel bijzonder is. Het kunstwerk, waarvoor de provincie en een plaatselijk mid denstander geld hebben bijge dragen, is niet zonder slag of stoot tot stand gekomen. Aan vankelijk hadden De Bles en McNamara een heel ander ont werp in gedachten, maar dat vonden ze zelf toch niet ge schikt. Het nieuwe ontwerp, het gouden schild, kreeg net als het oude idee, de zegen van de com missie die belast was met het uitkiezen van een geschikt ont werp. Wethouder van cultuur A. C. van Overbeeke zei zaterdag bij onthulling van het kunstv 'één hoop en één verlangen' hebben. „Ik hoop dat Enerja de mensen zal inspireren voo: taken waarvoor zij zich gesl zien." Maar hij had nóg een wens. mankeert de gemeente volg hem aan een eerbetoon aan d ei Kapelle geboren Annie M Schmidt. „Zoals Assen zijn! tje heeft, zo zou Kapelle zijn leertje Dap moeten krijgen." Zendingsdienst Leger des Heils ZIERIKZEE - Majoor Eva> Hartog, die voor het Leger Heils werkte in noodgebiedei de hele wereld, gaat zondag september voor in een sam komst van het Leger des Heil Zierikzee. De zendingsdiens! de Lichtboei begint om iji VLISSINGEN, VESTZAKTHEATER 'Hel lied van de moordenaar', van Hugo Claus, door de Zeeuwse Kome die. In de belangrijkste rollen Erna Kole. Corien de Witte en Willem Huy- breghs. Muziek van Dies le Due. Re gie. Willem Huybreghs. Het schelmenverhaal - van Robin Hood tot Jan de Lig- te - is een onverwoestbaar the ma. Ruw bebolsterd, blank van pit probeert de held van het ver haal ons over te halen naar zijn kant. Mits voldoende op het ge moed bewerkt, gaan we meestal overstag, want de boodschap spreekt wel aan: goed van be doeling en toch verkeerd. De centrale figuur - hier de ge deserteerde soldaat Moerman - is omringd door een aantal figu ren, die nog sterker dan hij in zwart-wit zijn getekend: ze heb ben allemaal een lange kerfstok, maar zijn kinderlijk trouw en volgzamer dan de meest eerza me burger. We moeten ons over hen geen psychologische vragen stellen, maar ze blindelings ac cepteren als types, als schadu wen om het licht beter te laten uitkomen. In dat opzicht is de voorstelling van de Zeeuwse Komedie abso luut geslaagd: we krijgen een fraaie collectie types voorgezet- in (hün) stijl gekleed, scherp van tong, goed van grimmig lachen, en alle belangrijke zonden en on deugden vertegenwoordigend. Stuk voor stuk werden ze vaar dig en raak neergezet. Onder hen een onbedorven meisje, het liefje van de held: een mooie rol van Corien de Witte. Gewoonlijk loopt het met de held droevig af. Dat moet nou eenmaal. Niet eens omdat onder vromen de misdaad niet mag lo nen, maar vooral om er zeker van te zijn naar wie onze sympa thie uit zal gaan. Meestal is een gemene list van de tegenstander de oorzaak, soms vermoeidheid na een lang heldenleven. Bij Hu- go Claus gaat dat anders, daar is hij dan toch tè modern voor, in alle romantiek tè realistisch: Moerman bewerkt zijn eigen on dergang. Hij wordt verliefd op de vrouw van zijn tegenspeler, de baron. Het waarom daarvan lijkt on duidelijk, want zo aardig is ze niet. Wel hevig gepassioneerd, zoals al gauw blijkt. Ze is een ge vaarlijke vrouw en de 'verdwaal de' Moerman zoekt het gevaar om er zijn einde in te kunnen vin den. Dat alles is verschrikkelijk 'clausiaans'. bijna wonderlijk dat dat al in een van zijn eerste stukken allemaal zo uitgete kend ligt. Het spreekt vanzelf, dat de rol van barones Lise van Wervi naast die van Moerman de en l< is met reliëf. Zij zijn met tweeën de enige levenden in f rijk van schimmen; zelfs bru Tilda, het liefje, verbleekt vö dig. Toch is op dit punt goed j)( zien. dat het een vroeg stuk Hugo Claus is: de karakterte ]i ning van de heldin is z\v e zwakker nog dan die van held. Eén moment is er slecl e waarop zij schittert als perso 5 wanneer Moerman haar bij e eerste ontmoeting de oorbel 1, afrukt. Ondanks fraai spel van Erna! j, le blijft de barones dus wazig; h krijgen onvoldoende zicht haar psyche. En wel op die v Moerman? Hij is een man, uiteindelijk zichzelf niet ke - die tegelijkertijd wèl en i dood wil. Ondanks dat het sl in de tijd van de Franse Revo tie speelt, is dat onvermogen! zichzelf te kennen en te kiezfl herkenbaar modern. Niet alle stukken verdienen t om nog eens uit de mottebali te worden gehaald. 'Het lied v u de moordenaar' waarschijn: wel: de Zeeuwse Komedie een aantrekkelijk, schilder» tig aangekleed stuk neer, te? een sober maai1 effectief dei met mooie lichteffecten, hoofdrolspeler Willem Hi breghs heeft veel kwaliteiten huis (maar onvoldoende did J om de rol van Moerman neei zetten. Het stuk heeft een ressante opbouw, de kaar; zijn al geschud (d.w.z. Moe™ zit al in de gevangenis) als! begint; het lot zal zich onveil del ij k afwikkelen. En toch: de spanningsboog het stuk verslapte herhaalde!) Is het een te lang verhaal om zeggen wat na enigë oefening één enkel gedicht van Clause te lezen valt? Jammer is bon dien. dat Nederlanders nooit sjeu kunnen halen uit de van een Vlaams auteur. M2 desondanks: Claus will be Cl» Willem Nijssi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 22