Vieuwe wapenstilstand Kroatië Compromis brengt Europese Monetaire Unie naderbij Spanning tijdens luchtaanval Jeltsin in Nagorno-Karabach EG wil de Sovjetunie met kredieten helpen ientallen gewonden )ij rellen in Georgië Spoedoverleg Duitse lartijen na geweld egen asielzoekers ia weekeinde van hevige gevechten 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Advertentie Wonen Wensen H10ncr» De Gfole Zeeuwse gezins- /J}1beurs van 17 t/m 20 oktober ÜJënsEn in de Zeelandhallen BILAJ - Kroatische militieleden kijken gespannen naar de lucht tijdens een aanval van de federale Joegoslavische luchtmacht zondagmiddag op het stadje Bilaj (foto John GapslAP) NAGORNO-KARABACH - De Russische pre sident Jeltsin wordt omstuwd door juichende Armeniërs in Nagorno-Karabach. Hij bezocht het gebied zondag in het kader van een bemid delingspoging in het conflict over het gebied tussen de republieken Armenië en Azerbajdz- jan. Jeltsin kwam gisteren aan in de Armeense hoofdstad Jerevan, juist toen bekend werd dat het parlement van deze republiek van daag de onafhankeljkheid van de Sovjetunie zal afkondigen, nadat zaterdag 99 procent van de kiezers zich in een referendum voor af scheiding had uitgesproken. Het grootste probleem waarvoor het land zich gesteld ziet, is de ruzie met Azerbajdzjan over de enclave Nagorno-Karabach, waar een Ar meense meerderheid woont. Jeltsin kondigde zondag aan dat vertegenwoordigers van de re publieken en Nagorno-Karabach elkaar van daag zullen ontmoeten in Jeleznovodsk in de Kaukasus. Hijzelf en zijn Kazachstaanse col lega Nazarbajev zullen daar als bemiddelaars optreden (foto EPAi Onbestendig teel beivolking en enige tijd regen. Ma ximumtemperatuur rond 19 graden. Cot krachtig of hard toenemende zuid westenwind. !4e jaargang no. 224 aandag 23 september 1991 A I UUR KODAK EXPRESS pQ-|-Q KWAUTEITS KLEURENFOTO S n ijtKVILt Beter: niet duurder! FOTOB Ellen Leur Goes Hulsl Middelburg Middelha VERSCHOORE ms Vhssmgen Zierikzee iAdvertentie :én Tennisteam Het Nederlandse Daviscupteam speelt het komend seizoen weer in de hoofdgroep. Tegen Mexico boekte de ploeg een 5-0 overwin- ning. APELDOORN (GPD) - De Euro pese Gemeenschap lijkt niet van plan de Sovjetunie grote bedragen te geven voor nood- (voedsel)hulp, zoals Sovjet-pre sident Gorbatsjov heeft ge vraagd. De twaalf willen de Sovjetunie best helpen, maar dan vooral in de vorm van kre dieten. Dat bleek zaterdag tij dens de informale bijeenkomst van de EG-ministers van finan ciën in Apeldoorn. Gorbatsjov heeft een verlang lijstje bij de EG op tafel gelegd dat bijna 14 miljard gulden zou kosten. De EG-ministers zijn er nog lang niet aan toe om daar nu al beslissingen over te nemen. Volgens minister Kok, die de EG-bijeenkomst leidde, is de Europese Commissie gevraagd eerst eens alle voors en tegens van dergelijke massale nood hulp op een rijtje te zetten. De EG wil geen miljarden naar de Sovjetunie sluizen terwijl er nog zo veel onzekerheden zijn over de structuur van de Sovjet unie. De EG weet niet duidelijk wie nu haar beste gesprekspart ners daar zijn. Om grote finan ciële verplichtingen te ontwij ken. kiezen de twaalf bij voor keur voor kredieten, die later weer terugbetaald moeten wor den. Gorbatsjov heeft zich be reid verklaard dergelijke lenin gen vanaf 1994 in drie tot vijfjaar af te lossen. Dat geld moet in de visie van de EG-ministers bij voorkeur ge bruikt worden om voedsel en an dere noodzakelijke goederen te kopen in de voormalige satelliet staten in Oost-Europa, zoals Po len, Hongarije en Tsjechoslowa- kije. „Op die manier sla je twee vliegen in een klap. Je helpt de Sovjetunie, je toont datje daar voor medeverantwoordelijk wilt zijn en je bevordert de export mogelijkheden van de Oosteuro- pese landen die het juist op dat vlak heel moeilijk hebben", al dus Kok zaterdag. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Van onze correspondent) LGRADO - De Kroatische re- ing en de Joegoslavische le- leiding zijn gisteren een uw staakt-het-vuren over gekomen. De Kroaten zeg- daarbij toe weer stroom, ter en voedsel te zullen door- en voor de kazernes die al m een week lang geblok keerd zijn. De wapenstilstand gold vanaf drie uur gistermid dag. Volgens een verklaring van de Joegoslavische minister van de fensie, generaal Veljko Kadije- vic, is het begin vorige week on der leiding van Lord Carrington afgesloten akkoord de basis voor de nieuwe overeenkomst. OSKOU (AFP/RTR) - In de orgische hoofdstad Tbilisi erste zondag een gespannen er na de heftige rellen dit ekeinde tussen voor- en te enstanders van president iad Gamsachoerdia. Voor het evisiegebouw betoogden n tienduizend tegenstanders in de president. Nadat zater- gnacht zeker 40 mensen ge- nd geraakt bij gevechten tus- rivaliserende gewapende «epen, stemde Gamsachoer- zondag in met gesprekken tde oppositie. urenlang overleg tussen de positie en aanhangers van msachoerdia werd men het is over een ontmoeting tussen president en Tedo Pataasjvi- hoofd van de parlementscom- ssie voor buitenlandse zaken voorman van de parlementai- oppositie. De onderhandelin- moesten zondagavond be- inen, maar de oppositie vreest tPataasjvili daarna het parie nt niet meer zal kunnen ver en, waar Gamsachoerdia zich al bijna drie weken bevindt, hele oppositie had zich zon- g voor het tv-gebouw verza meld. Onder hen waren ex-pre- mier Tengiz Segua, maar ook af gevaardigden die onlangs de Ronde-Tafel verlieten, de coali tie die Gamsachoerdia steunt. Het gebouw werd zaterdag bezet door gewapende leden van de oppositie en leden van de Geor gische Nationale Garde die naar de oppositie zijn overgelopen. Aanhangers van president Zviad Gamsachoerdia bewaken regeringsgebouwen en het ra diostation, aldus ooggetuigen. Volgens een journalist riep Gamsachoerdia de bevolking via de radio op hem te steunen en zich naar een kerk in het cen trum van Tbilisi te begeven waar wapens zouden worden ge distribueerd. Gedurende de gehele nacht van zaterdag op zondag werden in de stad schoten gehoord, maar de meeste mensen zouden zijn ver wond door stenen. Drie gewon den zijn er ernstig aan toe. Een Georgische betoger is aan zijn verwondingen overleden nadat hij zich zaterdag in brand had gestoken uit protest tegen Gam sachoerdia. De oppositie verwijt de president dat hij steeds meer dictatoriale trekjes krijgt. mmmm Rollen In Israel is boos gereageerd op het besluit van een Amerikaanse bibliotheek om de teksten van de Dode-Zee-rollen vrij te geven voor studie. De Huntington bi bliotheek in het Californische San Marino geeft iedereen die dat wil toegang tot de microfilm ivaarop de volledige tekst van de 800 be- O faamde rollen staat. O Landschap Gidsen van de stichting Het Zeeuwse Landschap hebben za terdag in Het Zwin de nationale week van het landschap ge opend. De Zivinstreek is deze week toegankelijk voor het pu bliek. Vanuit het Zwin Bezoe kerscentrum worden dagelijks excursies C georganiseerd. w VCV Zeeland begon zaterdag met een slechte instelling aan het duel tegen Excelsior in Rot terdam. Dat kiuam de Zeeuwse profploeg duur te staan, want Excelsior nam snel een 2-0-voor- sprong. Zeeland kwam terug tot 2-1. maar dat was te weinig. Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller- 01184-84216 sso handhaaft I egelingen wao n ziektewet 1TTERDAM (ANP) - Esso Ne tland heeft de twaalfhonderd rsoneelsleden toegezegd on- acht de kabinetsplannen •or WAO en ziektewet, de uit ingen bij arbeidsonge- hiktheid en het ziekengeld zo- inu gebruikelijk is, te blijven •anderen. Dat betekent dat 'ktedagen voor honderd pro oi worden betaald en de A0-uitkering tachtig procent 'JU het laatst genoten in nen. Bestuurder Piet Jans- o van de Industriebond FNV efl dat dag bekendge- lakt. lens Janssen is Esso het eer- bedrijf dat dit belooft te Gicii en, VCV Zeeland In de komende tijd moeten de voorstellen uit dat akkoord na der worden uitgewerkt. Daarbij gaat het onder meer over het op heffen van de legerblokkades voor de Kroatische havens. Hoe succesvol de nieuwe wapen stilstand was, was gisteren nog onduidelijk. Na het ingaan van het bestand waren er in ieder ge val nog meldingen van gevech ten rond de Oostkroatische stad Osijek. De communicatie met veel frontgebieden is op het mo ment vrijwel onmogelijk, wat ook problemen oplevert met het doorgeven van orders over een wapenstilstand. Voordat het staakt-het-vuren in ging, werd nog fors gevochten. De kazernestad Petrinja, zo'n ze ventig kilometer ter zuiden van Zagreb, werd door het leger inge nomen, zo meldde de Kroatische regionale commandant Ivan Bo- betko op een persconferentie. De havenstad Zadar werd doel wit van luchtaanvallen en in Za greb zelf werd gisteren kort na half twee geschoten. Een vijftal mortieren viel in de buitenwij ken en het centrum van de stad. Bewoners in de betreffende wij ken kregen de oproep naar de schuilkelders te gaan. In het oos ten van Kroatië probeerden le gereenheden Vukovar, ook een kazernestad, te veroveren. Meldingen van de Kroatische ra dio dat Vinkovci door het leger omsingeld zou zijn, waren vol gens ooggetuigen onjuist. Wel heeft de Joegoslavische lucht macht in de buurt van deze stad per ongeluk een aanval uitge voerd op een eigen konvooi. Daarbij werden drie reservisten gedood en raakten enkele tien tallen gewond. Drie doelen De opbouw van troepen langs de Kroatische grens, die vorige week donderdag begon, gaat nog steeds door. Volgens een verklaring van generaal Kadije- vic hebben de militairen zich drie doelen gesteld. Het eerste is het vrijmaken van de toegang tot de kazernes die nu door de Kroaten worden geblokkeerd. Het tweede is het scheiden van de Kroatische en Servische strij ders, wat vermoedelijk betekent dat de door Serviërs bezette ge bieden bij de republiek Servië worden getrokken. Als laatste moet de ongehinderde troepen terugtrekking uit Slovenië wor den veiliggesteld. Van onze correspondent) IRLIJN - Alle Duitse politieke rlijen komen eind deze week lor topverleg met kanselier ilil bijeen om een oplossing or het probleem van de asiel- tkers te vinden, nvijl de CDU-CSU een veran- ring van de grondwet wil om stroom in te dammen, vinden germgspartner FDP en de op- isitionele SPD dit niet nodig, i zetten in op aanvullende Hm Kok stond ip het punt I f te treden 'ELDOORN (GPD) - Op het ogtepunt van de crisis in de dA over de wao, eind augus- s, heeft vice-premier Wim ik ernstig overwogen op te ippen en de politiek te verla- n. Overleg met zijn PvdA-col- ;a's in het kabinet heeft hem arvan weerhouden. Apeldoorn, waar Kok dit ïekeinde een informele bijeen- •mst van de EG-ministers van I ancien voorzat, zei de PvdA- I der zich destijds „te hebben [evraagd of ik wel de juiste in op de juiste plaats was, of ik staat was op een vertrouwen- ikkende manier inhoud te ge- n aan mijn verantwoordelijk tien". Igens De Volkskrant van za- 'dag heeft toen vooral minis- t Pronk van ontwikkelingssa- inwerking Kok weten over te len aan te blijven. maatregelen, zoals een veel snel lere afwikkeling van de aanvra gen. Een compromis is niet in zicht, hoewel de toestand met de dag dramatischer wordt. Dit weekeinde vonden in vier steden aanslagen of overvallen op te huizen voor asielzoekers plaats, waarbij ten minste 20 gewonden vielen en enkele tientallen men sen werden gearresteerd. Het droevige hoogtepunt vormde de Oostduitse stad Hoyerswerda. waar de ME voor de vijfde ach tereenvolgende dag slag leverde met neo-nazi's, die in toenemen de mate worden gesteund door de plaatselijke bevolking. De re gering van de deelstaat Saksen heeft zondagavond besloten dat alle asielzoekers moeten worden geëvacueerd. Waarschuwing voor V D DEN HAAG (GPD) - „Wee de werkgever die bij een reorgani satie van het bedrijf zijn over tollige werknemers in de wao dumpt". Staatssecretaris Elske ter Veld zal via de arbeidsbu reaus nagaan of werknemers die bij de reorganisatie van V D afvloeien in de Ziektewet of wao terecht komen. Ter Veld probeert kabinet, werk gevers en werknemers weer om de tafel te krijgen. Deskundigen van de vakcentrales praten van avond met de werkgevers over wao- en ziektewetplannen. APELDOORN (GPD) - De vor ming van een Europese Econo mische en Monetaire Unie (EMU) is een flinke stap dichter bij gekomen, na de afspraak dat de economisch zwakke EG-lan- den daarin geen onbeduidende bijrol zullen krijgen. Die af spraak was de uitkomst van een informele vergadering van de ministers van financiën van de twaalf EG-landen, die zaterdag in Apeldoorn werd gehouden onder voorzitterschap van de Nederlandse minister Kok. De twee meest tastbare ingre diënten van zo'n economische en monetaire unie, één Europese munt en één centrale bank, zul len op z'n vroegst in 1997 worden ingevoerd. Tot die tijd moet de economische toestand in de twaalf EG-lidstaten meer met el kaar in overeenstemming wor den gebracht. Voorlopig zullen alleen de finan- eiëel-economisch kerngezonde EG-landen de grote stap naar een complete monetaire unie zetten. De zwakkere landen mo gen wel blijven meepraten over het beleid, maar kunnen 'tijdelij ke ontheffingen' krijgen van de meest ingrijpende maatregelen. Welke landen eind 1996 zullen besluiten hun financiëel beleid helemaal op elkaar af te stem men, is overigens nog een open vraag. De criteria voor de EMU zijn zo streng, dat op dit moment alleen Frankrijk, Luxemburg en Denemarken er voor in aanmer king komen. Door de hoge staatsschuld voldoet bijvoor beeld ook Nederland nog niet aan alle eisen voor toelating tot de 'economische eredivisie'. Naast een beperkte staatschuld moet een land de overheidsbe groting op orde hebben en de in flatie in bedwang houden om toegelaten te worden tot de defi nitieve EMU. De Britten zijn principieel ge kant tegen het opgeven van zo'n groot deel van hun soevereini teit, herhaalde minister, van fi nanciën Lamont zaterdag nog eens. Maar de Britten vinden dat de voorstellen wel steeds beter in elkaar steken. De onderhandelingen over de monetaire unie kwamen de afge lopen weken onder grote druk te staan, nadat Nederland als EG- voorzitter nieuwe vooratellen had ingediend. Daarin was prak tisch sprake van een tweedeling van de EG in landen die econo misch sterk genoeg waren om mee te kunnen in de EMU. en landen die voorlopig zouden moeten achterblijven. Het plan stuitte op groot verzet uit de ar mere zuidelijke landen, onder aanvoering varl Italië. Met een reeks compromisformu les hebben de ministers het con flict zaterdag in Apeldoorn kun nen bezweren De Twaalf zullen in 1996. wanneer pikant genoeg Italië de EG-voorzittershamer hanteert, met z'n allen beslissen welke landen economisch sterk genoeg zijn om tot de EMU toe te treden. Een minimum-aantal EMU- deelnemers is nog steeds niet vastgesteld, al wordt er van uit gegaan dat zeven a acht landen de grote sprong moeten wagen. De 'achterblijvers' krijgen een beperkte stem in het beleid van de EMU. Via 'tijdelijke onthef fingen' wordt vastgelegd dat ze later wel mee zullen doen. maar voorlopig het monetair beleid van Unie niet op alle punten hoe ven te volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1