/N-beraad over Joegoslavië Kroonprins in Paleizenrace Marine vindt bij toeval uitgeputte zwemster op nachtelijke Noordzee WAO-gesprek vakbonden en werkgevers mislukt Noodoplossing voor vertegenwoordiging in Baltische staten m/ voui /anDijke rvische tanks rukken op richting Zagreb mmmiÊm ierviërs zouden vooral lonumenten verwoesten Verhuizen is maatwerk reportage 21 Vm 25 29 Vm 37 tiler meer bewolking aatselijk mistbankendaarna zon- o gevolgd door toenemende beivol- ng. Temperatuur 23 graden. Zioakke Imatige zuidoostelijke wind. 4e jaargang no. 223 lerdag 21 september 1991 AKANT/ELAND Diverse types staan uitgestald in onze showroom en buiten Nog enkele 1991-modellen uit de verhuur De laatste stuks voor aantrekkelijke prijzen OCCASION VOUWWAGEN- EN CARAVANSHOW DEN HELDER (GPD) - Het is bijna middernacht, aarde donker. De zee is rustig. De mijnenjager Vlaardingen vaart langzaam, twee man nen maken op het voorschip het anker gereed. En dan klinkt er ineens vanaf het wa ter een zachte meisjesstem: 'Help!' Op de Vlaardingen wordt alarm geslagen. Er ligt een drenkeling in zee- De mijnenjager had donder dag een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog op zee met springstof onschadelijk gemaakt. De echte klapper kwam'later: op ruim twee kilo meter uit de kust bij Scheve- ningen haalde de bemanning donderdagavond een uitge putte en onderkoelde zwem ster uit het water. Puur maz zel. vinden ze op de Vlaardin gen. „Op dat tijdstip, op die plaats, dan heeft ze wel een en geltje bij zich gehad". Bootsman Leo Don uit Den Helder en matroos Vincent Wolterbeek uit Eindhoven stonden 'op de bak' en keken elkaar vreemd aan toen de noodkreet over het water klonk. Toch dachten ze op dat moment niet aan een drenke ling. „Nee. het leek eerder op de stem van een vrouwelijke collega. Maar achter ons stond niemand". Het tweetal sloeg alarm en op de mijnenjager begon meteen de man-over-boord-procedu- re: de opvarenden werden ge teld en het schip keerde terug in zijn eigen kielzog. Commandant Jan Bakker uit Schagen; „We zochten met schijnwerpers in de duisternis. Ineens zagen we haar. Echt een 'lucky shot'. Er is meteen een boei met. rookmarkeerder uitgeworpen en we lieten de snelle rubberboot te water. De bemanning stond haar vanaf de reling toe te schreeuwen en moed in te spreken". De rillende zwemster werd aan boord direct door een zieken verpleegster in folie en dekens verpakt. „Ze had het ver schrikkelijk ko.ud", weet Leo Don. „Je hoorde de folie ram melen". De verzorging en een hete mok thee deden snel wonderen. Toch werd het meisje voor alle zekerheid in een brancard ge legd en overgedragen aan de rijkspolitie te water. De marine hield gisteren de identiteit van de geredde drenkelinge achter. Veel we ten ook de redders niet van het meisje. Bootsman Don: „Ze zei dat ze voor zonsondergang in zee ging en door de stroming niet meer op het strand kon komen. Ze was naar eigen zeg gen eerst naar een ander schip gezwommen, maar daar hoor de niemand haar. Ze draaide zich om en zag ons. Het was haar redding dat we zo lang zaam voeren, anders hadden we haar nooit gehoord". "OHM,!! RAJIC - De verwoeste toren van de katholieke kerk van de Kroatische stad Gornji Rajic (foto Robert BeloseviclAP) an onze correspondenten SHINGTON/BELGRADO - Veiligheidsraad van de Ver- ■ilc Naties is vrijdagavond terzoek van Canada, Austra- tn Oostenrijk begonnen met rleg achter gesloten deuren r de escalerende situatie in joslavié. De consultaties jen volgende week mogelijk nen worden gevolgd door openbare zitting van de Vei- eidsraad, die zich dan zou nen uitspreken over het stu- van een vredesmacht. scheidene landen, waaron- Australië. hebben al in het nbaar om het zenden van irlementair [bat over lacht Jeltsin ISKOU (RTR) - Het parle- ntvan de Russische Federa- heeft vrijdag besloten te de lleren over de toegenomen icht van president Boris Jelt- Op de tweede dag van de zit- i van het parlement noem- 1 verscheidene afgevaardig- i recente decreten van Jelt- ondemocratisch. de mislukte couppoging vori- maand heeft Jeltsin alle rege- jsverantwoordelijkheid in de deratie naar zich toegetrok- i en zich het recht toegeëi- nd alle leiders van de Russi- ie departementen te benoe- h, parlementsleden namen ook n motie aan die de Russische jering ervan beschuldigt on- Idoende te doen voor econo- sch herstel, vooral in de land- iw. Advertentie geijtenbeek goes b.v. verpakkers verhuizers Nieuwstraat 60-66 4461 CH Goes/ Tel. 01100-14967/ DEN HAAG (GPD/ANPl - De re gering heeft besloten de Neder landse ambassadeurs in Helsin ki en Stockholm voorlopig ook te accrediteren in de Baltische staten. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, ambassadeur in Stockholm, krijgt voorlopig Letland en Litouwen onder zijn hoede. Ambassadeur Jacobs (Helsinki) heeft Estland toege wezen gekregen. Volgens premier Lubbers is de oplossing „een noodvoorzie ning". Een woordvoerster van buitenlandse zaken verwacht dat binnen enkele maanden een definitief besluit zal worden ge nomen over een diplomatieke post in de Baltische staten. Het kabinet komt met de nood voorziening in de vorm van me- KGB-topman neemt ontslag MOSKOU (AP) - Luitenant-ge neraal Leonid Sjebarsjin, chef van de buitenlandse inlichtin gendienst van de KGB, heeft zijn functie neergelegd. Dat hebben Sovjet-media vrijdag gemeld. Ook zijn functie van vice-voor- zitter van de KGB zou hij heb ben opgegeven. Sjebarsjin zou daarmee willen protesteren te gen de benoeming van majoor- generaal Nikolai Stoljarov tot eerste vice-voorzitter. de-accreditatie voor een deel te gemoet aan de wéns van de Tweede Kamer. De volksverte genwoordiging heeft met alge mene stemmen aangedrongen op een zelfstandige diplomatie ke post in een of meer van de drie Baltische staten. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) had er aanvanke lijk weinig oren naar de wens van de Kamer in te willigen. Als hoofdbezwaar voerde de be windsman aan dat zijn departe ment onmogelijk de benodigde fondsen op tafel kon brengen. Daarnaast suggereerde de mh nister dat vestiging van een am bassade in één van de Baltische landen tot scheve ogen zou lei den bij de twee die dan niet in de prijzen zouden vallen. Met België en Luxemburg zijn gesprekken gaande over een eventuele Benelux-ambassade in de drie landen. Het is nog on duidelijk of Nederland dan met een ambassade of een consulaat in de Baltische landen vertegen woordigd zal zijn, verklaarde Lubbers gisteren, na afloop van de wekelijkse ministerraad. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 VN-troepen gevraagd. Maar di plomaten bij de VN maakten vrijdag duidelijk, dat dat niet eenvoudig ligt en dat het voor alsnog zeer de vraag is of er ooit een vredesmacht naar Joegosla vië kan gaan. Deze diplomaten zeiden dat de VN zich traditio neel niet bemoeit met de interne aangelegenheden van een van de lidstaten. Dat betekent dat alleen een vredesmacht zou kun nen worden gestuurd als alle vechtende partijen daarom zou den vragen, en dat is niet waar schijnlijk. Maar premier Bob Hawke van Australië zei vrijdag dat inter ventie van de VN niet alleen ge wenst is, maar ook naar interna tionaal recht mogelijk omdat „Joegoslavië als land al niet meer bestaat". Andere diploma ten wezen erop dat het feit dat Slovenië en Kroatië zich onaf hankelijk hebben verklaard, in grijpen van de VN rechtvaar digt. Secretaris-generaal Perez de Cuellar van de VN noemde de strijd in Joegoslavië vrijdag een „interne aangelegenheid". Maar hij liet niettemin de mogelijk heid van ingrijpen van de VN open, omdat „een aantal landen vreest dat de burgeroorlog in Joegoslavië de internationale vrede en veiligheid in gevaar kan brengen". Toegespitst Het conflict tussen Kroatië en Servië heeft zich verder toege spitst. Een eindeloze colonne militaire voertuigen en vracht wagens verstopt de uitvalsweg van Belgrado naar Zagreb. Al voor de tweede dag achtereen zijn duizenden en nog eens dui zenden soldaten van het federa le Joegoslavische Volksleger (JNA) op weg naar het oosten van Kroatië, toegezwaaid door vele enthousiaste bewoners van de Servische hoofdstad. Vrijdagavond laat stond het be gin van de colonne op 60 km van de Kroatische hoofdstad. Het Kroatische hoofdkwartier in Osijek meldde dat tanks posi ties innamen op minder dan tien km afstand. De bedoeling van het JNA is waarschijnlijk de Sla vonische steden Osijek, Vuko- var en Vinkovci van de rest van Kroatië af te snijden. Het nieuws dat de Veiligheids raad bijeen is gekomen om zich te beraden over de situatie in Joegoslavië, maakte weinig in druk op een majoor van het JNA, Zittend op een tank verklaarde hij dat „niets en niemand ons kan ompraten of bang maken. Zeker niet nu we weten dat onze kameraden in hun kazernes in Kroatië worden belegerd". Mobilisatie In Servië gaat de mobilisatie van reservisten door. Rond. de kazernes van het JNA is het een drukte van belang. Tal van fami lies doen hun zonen en mannen die naar de oorlog vertrekken, uitgeleide. In de Noordkroati- sche streek Slavonië heeft het commando van de Nationale Garde eerder vrijdag via de tv de algehele mobilisatie afgekon digd. De Joegoslavische federale pre sident. Stipe Mesic, heeft vrijdag de staf van het JNA, die vooral uit Serven bestaat, opnieuw be schuldigd van het plegen van een staatsgreep. Mesic. een Kroaat, riep de manschappen van leger, luchtmacht en marine op het schieten te staken en or ders niet langer op te volgen. „Het leger kan deze oorlog niet winnen noch het land de wil op leggen van slechts één repu bliek: Servië". De tankcolonne die donderdag uit Belgrado vertrok, kwam in de loop van de dag in het oosten van Kroatië aan. Ook vanuit Bosnië-Hercegovina trokken vrijdag legercolonnes richting Slavonië. Er werden massale aanvallen gemeld op Lipovac en twee andere Kroatische dorpen op de Kroatisch-Servische grens. DEN HAAG (GPD) - Pogingen van de ondernemersorganisa ties om met de vakbeweging een uitweg te zoeken uit de Ziektewet- en wao-problemen, zijn gisteren mislukt. De werk gevers is er veel aan gelegen nieuwe openingen in het con flict te vinden teneinde de toe nemende onrust aan het sta kingsfront in te perken. Voor komende week staan estafette stakingen in verscheidene be drijven en het stilleggen van stads- en streekvervoer op het actieprogramma. Op uitnodiging van de werkge vers kwamen bestuurders van de ondernemersorganisaties en van de vakbeweging gister avond in het geheim bij elkaar in de marge van de maandelijkse vergadering van de Sociaal-Eco nomische Raad. Volgens de werkgevers mislukte het over leg, het leidde in elk geval „niet tot gezamenlijke conclusies". Eerder deze week liet de voorzit ter van de grootste werkgevers organisatie VNO, Rinnooy Kan, doorschemeren dat de onderne mersbonden bereid waren met de vakbeweging te praten over de gevolgen van de ingrepen die het kabinet wil doen in de Ziek tewet en de wao. Het overleg van gisteren was be doeld om na te gaan of de onder nemersorganisaties en de vak beweging meer of minder op een lijn te krijgen zouden zijn. Pre mier Lubbers liet in de loop van de dag weten dat het kabinet een gesprek met de sociale part ners (werkgevers- en werkne mersorganisaties) over verdere aanpassing van de plannen aan zou willen, wanneer deze met een uitgewerkt plan zouden ko men. Werkgevers en werknemers staan tot dusver in de Ziekte- wet- en wao-kwestie lijnrecht te genover elkaar. De ondernemers zijn voorstander van beperkin gen in de uitkeringen, de vakbe weging is daar faliekant tegen. (Advertentie) APELDOORN - Prins Wilem Alexander rent, gevolgd door twee paleisrechercheurs op de fiets, naar de finish van de Internationale Paleizen Estafette Loop 1991. De Kroonprins loste vrijdag, zoals in het programma stond, bij Paleis Het Loo het startschot voor de wedstrijd. Maar tot veler verrassing bleek hij ook deelnemer te zijn. De loop voerde van Apeldoorn naar Paleis Soestdijk. Het deelnemersveld bestond uit mensen van diensten waarmee de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis nauw samenwerkt, zoals de Belgische Rijkswacht en de Nederlandse Politievrouwen (foto Frans Van der Linde/ANP) Oost-Europa wankelt langs een afgrond van etnische onlusten en economische problemen. Verder in de bijlage Reportage: Genadeloze perfectie in het denken van Ludwig Wittgenstein Burgemeester Rutten van Middelburg begint zijn tioeede termijn De psyche van de koe Hans van Mierlo biedt een alternatief géén paradijs Water dwingt het Midden-Oosten tot samenwer king. ■■H Een bijzonder kind (en dat is het) wordt honderd jaar. Verder in de bijlage Vrije Tijd: Autoreis door Noorwegen Werken met de grillen en wil lekeur van de dood Lease- fietsen voor ANWB-werknemers Kantoren vol tijdloze meube len Wildgroei milieu-merkjes stuurt de consument het bos in In de Kleine Kaart: knoflook Duitsland struikelt over de mini-playbacksliow Wan onze verslaggever) IGREB De Kroatische mi- ster van onderwijs en cul- V. Pavlatic, heeft de Servi- he militie en het Joegoslavi- he leger ervan beschuldigd ivust Kroatische culturele onumenten in de omstreden lieden te beschieten. Zodra Kroatisch dorp of stadje on- vuur komt te liggen, is de rk of het oude centrum het ste doelwit. tde kerktorens gebruikt wor- vdoor eenheden van de Natio- Garde van Kroatië wordt w minister B. Salaj van infor- itie bestreden. „Zelfs als luilplaats tijdens een aanval igen de kerken en monumen- niet gebruikt worden door ize gardisten". leen al de afgelopen week ids het tekenen van het be- rnd van Igalo, na besprekin- rn onder leiding van Lord Car- gton, is weer veel verloren ge gaan. Onder meer de middel eeuwse kathedraal van Sibenik is tijdens beschietingen zwaar beschadigd. Ook de historische panden in de omgeving van deze kerk liepen grote schade op. Pavlatic: „Als een schoolge bouw wordt kapotgeschoten, is dat vervelend. Maar we bouwen een nieuwe school, misschien nog beter dan het oude pand. Wat nu door het leger en de Ser vische militie wordt vernield, is onvervangbaar". Hij vreest dat door deze aanpak de Kroatische cultuur wordt uitgevlakt alsof deze nooit heeft bestaan. Sinds jiet begin van de^ vijande lijkheden deze zomer zijn tot en met donderdag 116 Kroatische monumenten meer of minder ernstig beschadigd. Elf kleine steden en dorpen werden ver nield, 23 buitenhuizen en 71 ker ken. Pavlatic: „We weten van één geval, waarbij voor de Servi sche televisie speciaal een kerk toren werd beschoten". Ruime, lederen 2,5 zitter. Optimaal zit- komfort door rechte rugstand. Zwart lijn- aksent. Prachtig design.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1