Simpel werk voor allochtonen Paniek in Moskou bij coup: sleutels kernarsenaal zoek epZC binnen- en buitenland Eerste gekozen premier Bangladesh achtig procent van 11e kinderen ingeënt mstreden prof. Buck st zijn baan terug Deetman verwerpt aantijgingen over onjuiste informatie Tbs en verpleging wegens ernstige kindermishandeling morgana meidooi deskundige universiteit Rotterdam voor laag betaalde banen Luke teistert Japan Lichte straf voor dode bij ongeluk eigen vuurwerk Mooie datum: 1991991, I Advertentie i 'EELANDHAILEN GOES "(TERDAG 21 raB ftftft.17 00 UUI BONN (AFP) - Een golf van paniek dreef tijdens de staats greep in augustus door het Kremlin toen verscheidene uren een koffer zoek was die de toegangscode tot het stra tegische kernarsenaal van de Sovjetunie bevat. Dit schrijft het Duitse weekblad Die Zeit gisteren. Het blad. dat zich beroept op Sovjet-bronnen, beschrijft de bezorgdheid die het opperbe vel in Moskou in de avond van 18 augustus in zijnagreep kreeg nadat was gebleken dat de officier van dienst die in de nabijheid van president Gor- batsjov was belast met de per manente bewaking van het koffertje „zonder een spoor achter te laten was verdwe nen". Dat was kort nadat aan Gorbatsjov de staatsgreep was meegedeeld en de presi dent onder militaire bewaking was geplaatst. De koffer bevatte de sleutels". Het combinatie/veiligheids slot dat toegang geeft tot het nucleaire arsenaal bevond zich in het vliegtuig van Gor batsjov. dat was geparkeerd op het vliegveld van Belbek op de Krim, in de buurt van de vakantiewoning van de presi dent. De bezorgdheid in de hoofd stad werd groter nadat men op basis van onvolledige berich ten begon te geloven dat het vliegtuig in handen was van KGB-functionarissen, die men er tevens van verdacht dat zij het beroemde koffertje in bezit hadden. Het vliegtuig werd uiteindelijk in de avond van maandag de 19e augustus naar Moskou teruggevlogen. Om van te rillen Die Zeit haalt generaal Igor Maltsev. opperbevelhebber van de luchtverdediging aan die zei: „De instabiliteit van onze maatschappij heeft uiter aard de wereld doen rillen, maar wij hebben ook gerild" tijdens de uren dat het opper bevel de veiligheid van het vliegtuig moest waarborgen. Een tweede koffertje, meldt het blad. was in handen van de tot de coupplegers behorende minister van defensie Dmitri Jazov. De officier die het be waakte werd op woensdag 21 augustus op het Moskouse vliegveld Vnoekovo gearres teerd door functionarissen van de KGB die loyaal waren aan Boris Jeltsin. Jazov was toen al vertrokken naar de Krim om Gorbatsjov te ont moeten. De derde koffer was die van de stafchef het leger, generaal Mi- chail Moissejev. die later ver klaarde tijdens de coup de co des op eigen initiatief te heb ben opgeheven. DHAKA - De Bengaalse premier Begum Khaleda Zia (tweede van links) legt de eed af tijdens haar beëdiging als de eerste democratisch gekozen regeringsleider van Bangladesh. Zia, tevens de eerste vrouwelijke premier van het land, werd de ambtseed afgenomen door interim-president Shahabuddin Ah med (r), ten overstaan van 40 ministers uit de ministerraad. Alimed droeg de regeringsmacht over, nadat de Bengalen zon dag in een referendum massaal hun steun hadden uitgesproken voor het besluit van het parlement om het staatsbestuur te ver anderen van een presidentieel in een parlementair systeem. Het referendum vormde de laatste fase van een proces om een demo cratisch gekozen regering te installeren na meer dan zestien 'jaar militaire dictatuur. De kiesraad in Bangladesh heeft donderdag aangekondigd dat op 8 oktober presidentsverkiezingen zullen worden gehouden. Het staatshoofd zal dan worden gekozen door de 330 parle mentsleden (foto Mufty Munir/AFP) roe TOKYO - Japan ners vechten tegen de wind en regen die de passage van de wervelstorm Luke in het gebied rond Tokyo aan kondigt. De or kaan heeft donder dag in Centraal- Japan aan drie mensen het leven gekost. Zes men sen worden nog vermist. De slagregens ver oorzaakten aard verschuivingen waardoor ten min ste vier mensen in hun huizen wer den bedolven. De Japanse televisie vertoonde beelden van de district Ai- chi waar meer dan 5.000 huizen blank kwamen te staan toen een rivier buiten haar oevers trad. Door het noodweer werd het treinverkeer rond Tbkyo ern stig ontregeld. Binnenlandse vluchten naar het zuiden van Japan liepen vertraging op of werden afge last foto AP) Jan Blokker bijzonder hoogleraar pers ROTTERDAM (ANP) - Jan Blokker, oud-adjunct-hoofdre- dacteur van de Volkskrant en onder meer bekend als colum nist van die krant en program mamaker bij de VPRO, wordt per 1 oktober bijzonder hoogle raar persgeschiedenis aan de Rotterdamse Erasmus Univer siteit (EUR). Blokker zal de leerstoel „Persge schiedenis. in het bijzonder pers vrijheid" bekleden die twee jaar geleden is ingesteld door de hoofdredactie van NRC-Han- delsblad. Hij volgt drs H. W. H. van Run op, onder meer oud hoofdredacteur van dagblad De Tijd en oud-directeur van de School voor de Journalistiek in Utrecht. Ter Beek voorziet snelle terugkeer mariniers Turkije DEN HAAG (ANP) - De 127 Ne derlandse militairen die gele gerd zijn in het Turkse Silopi kunnen binnenkort naar Neder land terugkeren, zo verwacht minister Ter Beek van Defensie. Volgens een woordvoerder van zijn ministerie wordt de zaak vandaag in het kabinet bespro ken. De militairen zijn daar ter be scherming van de Kurden in Noord-Irak, maar volgens Ter Beek lopen deze daar nu geen gevaar meer. |N HAAG (ANP) - De grote g d iep werkloze jongeren van ■kse en Marokkaanse af let (Bist kan alleen maar aan be- ociild werk worden geholpen or laag betaalde banen voor te scheppen. Zaken als ille- naai-ateliers, nu nog be mint eden, moeten worden gelega- ierd en ondersteund. oplossing biedt dr J. Veen- in, directeur van het Instituut an ieuwe nummers formatie PTT 'aai nt ?sie N HAAG (ANP) - Vooruitlo- gins id op de in Europees verband n v naakte afspraak dat de cij- et t combinatie '00' alleen nog zal rod rden gebruikt als toegangs- expmmer voor internationaal te- oneren, heeft de PTT-Tcle- n besloten een aantal Neder- idse telefoonnummers te wij nummer waarop inlichtin- kunnen worden verkregen, rdt per 1 november veranderd 008 in 06-8008. Ook de num- 004 en 007 worden aange- en omgezet in een 06 num- In een eerder stadium wer- 002 en 003 al gewijzigd in 06- en 06-8003. voor Sociologisch-Ecoomisch Onderzoek (ISEO) van de Eras- muns Universiteit te Rotterdam in een literatuuronderzoek naar problemen rond werkloze al- lochtonenin opdracht van de Stichting voor Strategisch, Ar beidsmarktonderzoek OSA. Wegens concurrentie van lage lonenlanden teloor gegane in dustrietakken (textiel, schoen industrie) kunnen weer leven worden ingeblazen. Tenslotte liggen er kansen voor jongere al lochtonen in de vrije-tijdssector, waar een forse toeneming wordt verwaexht van laag betaalde ba nen. Toekomst Veenman signaleert dat dwang niet helpt. Nederland staat nog afwijzender dan de Verenigde Staten tegenover het opleggen van quota's minderheden aan bedrijven. De auteur rept in dit verband zelfs van „verzet". Mo gelijk is dat mede te wijten aan het ontlopen van een discussie over voor- en nadelen van quote ring, stelt Veenman. De ideolo gie van het vrije ondernemer schap speelt echter wel degelijk, een plicht en ook dienen prakti sche problemen (registratie en identificatie van vreemdelin gen) onder ogen worden gezien. Veenman waarschuwt dat het toekomstperspectief niet gun stig is. De huwelijksvruchtbaar heid bij allochtonen ligt hoger dan bij autochtone Nederlan ders. Bovendien komen er nog steeds immigranten bij. Op 1 ja nuari 1994 zal Nederland '228.Ö00 tot 235.000 Turken tellen, vijf jaar laten (1999) 270.000 tot 292.000. Dat is maar liefst 100.000 meer dan de ongeveer 180.000 van nu. Bij de Marokkanen wordt een nog veel sterkere toeneming ver wacht: van ongeveer 140.000 nu, tot ruim 190.000 in 1994 en 232.000 tot 254.000 in 1999. Alle recente immigranten onder scheiden zich ongunstig op de arbeidsmarkt. Jonge Turken en Marokkanen die hier hun oplei ding hebben genoten zitten ge middeld op een veel lager kwali ficatieniveau dan autochtone jongeren, alhoewel ze veel beter zijn opgeleid dan hun ouders. Daar komt bij dat veel perso- neelsdirecteuren een ongunstig beeld hebben van allochtone sollicitanten. Dat levert „een weinig opwekkend beeld op" voor de toekomst, signaleert Veenman. •jdf ;ke' idel ets IOC1' aeki en. de lHe >or ged ff YORK (IPS) - De organisa- kinderen van de Ver- ;de Naties, UNICEF, heeft neld dat 80 procent van alle leren ter wereld nu is in- nt tegen mazelen, difterie, khoest, tetanus, polio en tu- culose. Daarmee is een doel eikt waar al zeventien jaar ir gestreefd wordt. li! bes P. Grant, de uitvoerend a"ecteur van UNICEF, zei ..op persconferentie in het hoofd- irtier van de Verenigde Na dat het succes van het we- wijde inentingsprogramma eeltelijk is te danken aan de steun die het heeft gekre- van de historische wereld- over kinderen vorig jaar. in de Wereldwijde Inenting van Kinderen (UCI) in 1974 werd gelanceerd, bereikte het pro gramma minder van vijf procent van de kinderen in ontwikke lingslanden. Tien jaar geleden steeg dat percentage tot twintig procent. Door het inentingspro gramma werden jaarlijks meer dan drie miljoen levens ge spaard en kwamen er ook min der handicaps bij kinderen voor. UNICEF en de Wereld Gezond heids Organisatie (WHO) zoeken nu geld om de ontwikkeling van nieuwe, goedkope, 'super-vac cins' te versnellen, waardoor het aantal inentingen verder opge voerd kan worden. Beide VN-or- ganisaties streven nu naar een inentinspercentage van 90 pro cent in hetjaar 2000. wl info LIJN 01640 35916 Lichte toename aantal auto's; motor populair VOORBURG (ANP)-Het aantal personenauto's in ons land be droeg op 1 augustus 5.569.000 of wel 60.000 meer dan op dezelfde datum vorig jaar. Die groei is, beduidend lager dan in voor gaande jaren. De stijging be droeg over '89/'90 138.000 auto's en o\ er '88/'89 120.000 auto's, zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Opvallend is de naar verhouding zeer sterke stijging van het aan tal motorfietsen met 28.000 tot. 191.000 op 1 augustus van dit jaar. Die stijging was in het jaar ervoor nog 18.000 en daarvoor 10.000. De Technische Universiteit Eindhoven stipuleerde dat de professor zich eigener beweging heeft teruggetrokken. De TUE vindt dat Buck de smet die hem als wetenschapper treft door de affaire, vooral aan zichzelf te wij ten heeft. Hij heeft immers zelf de publiciteit gezocht. De uitspraak volgt op 3 oktober. Wagon Lits zet vanaf 1994 luxe hoteltreinen in AMSTERDAM (GPD) - Wagon Lits zet vanaf 1994 luxe hotel- treinen in op het Europese spoorwegnet. Begin van dat jaar zal de eerste rijden tussen Oostenrijk en Zwitserland en eind 1994 is het net compleet als de Kanaaltunnel tussen Enge land en Frankrijk wordt opgele verd. Wagon Lits overleg met Europe se spoorwegmaatschappijen om de hoteltreinen zo soepel moge lijk in de stille nachtelijke uren te kunnen laten rijden. „Wij zien een grote markt voor deze trei nen op de middellange afstan den. 500 tot 1000 kilometer, om dat vliegen op die afstand steeds meer problemen ontmoet: druk te op de vliegvelden en hinder voor de dichtbevolkte gebie den". aldus commercieel ad junct-directeur Karei Petersen. Wagon Lits bouwt binnenkort in de eigen fabriek in Oostende een prototype van de hoteltrein, die onder meer douches in de 'ap partementen' bevatten. Aan de hand van ervaringen met die trein zal de Oostenrijke treinen- bouwer Schindler de andere wa gons bouwen, 17 in totaal. Wa gon Lits financiert het project door de hoteldivisie te verkopen, waarschijnlijk aan de Franse Accor Groep. at als N BOSCH (ANP) - Oud-hoog- rcs, aar professor dr. H. Buck eist napijn voormalige werkgever, Technische Universiteit idhoven (TUE), dat hij op- uvv in dienst wordt genomen (lat de TUE hem rehabili- rtals wetenschapper. Die eis {lde hij donderdag bij het btenarengerecht in Den sch. ifessor Buck heeft vorig jaar nel gedacht dat hij via DNA- lerzoek een middel tegen de lelijke virusziekte AIDS op spoor was en bracht dat. ir later bleek voorbarig, in de iliciteit. internationaal hoog geschat- Pi wetenschapper bleek zich LI ter op onzorgvuldig onder is te hebben gebaseerd. De versiteit accepteerde Bucks ibod om in de VUT te gaan en sloeg hem tevens onge- bed agdvan de vele universitaire .ties die hij bekleedde. :k trok in een interview het tekleed aan en erkende dat jOvérhaast te werk was ge- |n met onder andere zijn pu- itiês Ntie in het toonaangevende uit| enschappelijk blad 'Science' r de onderzoeksresultaten, ^Jiteraf meent hij echter dat de rbe( 'erstiteit hem onheus heeft iar(j 'andeld. Buck zou als enige een heel onderzoeksteam (de vakgroep organische che- cci verantwoordelijk zijn ge- eu]( d voor het internationale st'§e~vei'lies door de affaire, mn VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 7 DEN HAAG (GPD) - Tweede Kamervoorzitter Deetman be strijdt dat hij in zijn periode als minister van onderwijs en we tenschappen de Kamer onjuist heeft geïnformeerd. Dat schrijft hij in een brief aan de voorzitter van de Algemene Rekenkamer. Kordes. De Rekenkamer concludeerde onlangs uit een onderzoek naar het zogenoemde Londo-stelsel (een vergoedingensysteem voor de aanschaf van materialen door scholen) dat Deetman de Kamer onjuist en onvolledig had inge licht. Uit de brief blijkt dat Deetman niet onmiddellijk kon reageren op de beschuldiging van de Re kenkamer, omdat het resultaat van het onderzoek hem niet be kend was. „Het heeft mij ver wonderd. dat de pers eerder over de bevindingen is geïnformeerd dan naar mij is gebleken alle be windspersonen. die op het mi nisterie van onderwijs en weten schappen politiek verantwoor delijkheid hebben gedragen", schrijft Deetman aan Kordes. De door de Rekenkamer gevolg de procedure is volgens Deet man „tenminste voor kritiek vatbaar", omdat er van is afge zien de concept-bevindingen aan de oud-bewindslieden voor te leggen. Normaal gesproken stuurt de Rekenkamer zijn con clusies aan de minister of staats secretaris voor een weerwoord. „Met betrekking tot de bevin dingen en conclusies van de Re kenkamer deel ik U mee, dat ik daarbij kanttekeningen heb. dan wel meteen aantal ervan on eens ben. Voor zoverre zij meer specifiek op mijzelf betrekking hebben, meen ik dat in ieder ge val het antwoord dat de Reken kamer geeft op de vraag naar het al dan niet tijdig informeren van het parlement, onjuist is", aldus Deetman in zijn schrijven aan Kordes. Hij kondigt aan de Tweede Kamer te zullen infor meren over zijn zienswijze. DEN HAAG (ANP) - De bewo ners van het huis in Nieuwe We tering waar in de jaren 1988 en 1989 enkele maanden lang een 10-jarig jongetje en zijn 7-jarig zusje werden opgesloten en ern stig mishandeld, zijn donder dag door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot straffen variërend van tbs met dwang verpleging tot negen'maanden cel. De 65-jarige W. D. die zichzelf na tuurgenezer noemt, is volgens de rechtbank een „voor de maat schappij zeer gevaarlijke man". Hij werd ontslagen van rechts vervolging en veroordeeld tot tbs met dwangverpleging. D. sleepte de leden van de woon groep volgens de rechtbank mee in zijn ideeën, waardoor zij even als de kinderen slachtoffer wer den. De man die samen met de moe der van de drie kinderen en drie vrouwen een woongroep vorm de. was ervan overtuigd geraakt dat de kinderen „kwade gedach ten uitstraalden", waarvoor ze moesten worden gestraft. Met medeweten van de andere groepsleden werd het 7-jarig meisje vijf weken lang opgeslo ten in de badkamer en op haar blote lichaam geslagen. Vervol gens werd het 10-jarigjongetje in een periode van ruim vier maan den zwaar mishandeld met zweepslagen en een gloeiende pook. Het meisje zou ook gedu rende anderhalfjaar onzedelijk door de man zijn betast. De rechtbank ontsloeg de 27-ja- rige J. van der L. uit Vlaardingen van rechtsvervolging en stelde hem onmiddellijk in vrijheid. Zij was volgens de rechtbank infan tiel en afhankelijk. De vrouw zelf stelde tijdens de rechtszitting erg in de war te zijn van het ge beurde en uit te zien naar psy chiatrische hulp. De 43-jarige arts J. van G. werd door de rechtbank schuldig geacht aan medeplichtigheid aan zware mishandeling De rechtbank acht haar vermin derd toerekeningsvatbaar en veroordeelde haar tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Daarmee week de rechtbank af van de eis van officier van justi tie mr J. van Ek. die twaalf maanden cel en tbs met dwang verpleging eiste. Tegen de moeder van de kinde ren. die de zaak in april bij de po litie aangaf maar die zich ook aan de mishandelingen zou heb ben schuldig gemaakt, is een ge- rechterlijk vooronderzoek ge start. Het onderzoek naar de be trokkenheid van de vierde vrouw, de 28-jarige A. H. uit Hoek van Holland is aangehou den tot 29 november. Zij wordt eerst in het Pieter Baan Cen trum in Utrecht onderzocht. LEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft donderdag de 20-jarige M. L. uit die stad veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk en 240 uren dienstverlening. L. werd schuldig geacht aan het op Oudejaarsnacht tot ontploffing brengen van een zelfgemaakte bom die het leven kostte aan de 33-jarige Leeuwarder Mient Pe per. Officier van Justitie mr F.H. Gorter had twee jaar ge vangenisstraf geëist. L. gooide de zelfgemaakte bom op een stapeltje brandende kerstbomen. Het slachtoffer kreeg een stukje metaal, afkom stig van de bom. in zijn hals en overleed ter plekke. De Leeu wardenaar had meerdere bom men van eigen makelij; alle be staande uit een stukje koperbuis met daarin het kruit van vijftien strijkers. Hoewel hij meerdere malen voor de gevolgen was ge waarschuwd, bracht hij de bom toch tot ontploffing. Vier jaar voor gijzeling gezin LEEUWARDEN (ANP) - Het ge rechtshof in Leeuwarden he^ft donderdag de 23-jarige S. R. veroordeeld tol vier jaar gevan genisstraf. De 29-jarige V.B. kreeg drie en een half jaar cel straf opgelegd. Beide mannen, afkomstig uil Roemenië en zon der vaste woon- en verblijf plaats, hebben op 12 mei 1989 een gezin in Nijbeets overvallen en enige tijd gegijzeld. De rechtbank had de twee in fe bruari tot dezelfde straffen ver oordeeld. Procureur-generaal mr R. Daverschot had respectie velijk vijf en vier en een half jaar celstraf geëist. Volgens de rechtbank was het gedrag van L. „buitengewoon onbezonnen, dat onherstelbaar verlies heeft opgeleverd. De rechtbank is bovendien van me ning dat hij door zijn maand voorarrest en de wetenschap ie mand van het leven te hebben beroofd, al genoeg is gestraft. Daarnaast speelde L.'s jeugdige leeftijd en een blanco strafblad mee in de afweging. Volgens een rapport van de reclassering zou de weduwe van Mient Peper ook geen prijs stellen op vrijheids straf van L. iAdvertentiej waar ligt het aan, dat steeds meer mensen vroeger gaan slapen? graag gedaan. slaapkamers DE SCHIPPER Havenweg 24, Nleuwdorp, 01196 - 12438 LONDEN (AFP) - De datum van gisteren, 19 september ofte wel 1991991, is in cijfers uitgedrukt een uitstekend voorbeeld van een palindroom, omdat hij in beide richtingen leesbaar is. Het dagblad de Times wees daar donderdag op. Volgens de Britse wiskundige Beverley Stott valt de volgende derge lijke datum pas over 120 jaar; op 11 januari 2111. Een wakkere Neder landse lezer was er gisteren als de kippen bij om de Brit te corrigeren. De volgende palindroom-datum verschijnt niet pas in 2111 op de ka lender, maar reeds volgend jaar. Dat gebeurt op 29 september 1992; 29/9/1992. Wel heeft Stott gelijk met de constatering dat het nog 213 jaar duurt een nog mooier palindroom valt: 2 februari 2222, ofwel 2/2/2222. Bekende Nederlandse palindroom-woorden zijn parterretrap en ra dar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 7