V erhoging lesgelden verzacht A VANNfE* v, (r„ '>r?EN^t!$CT Politie-assistent mag, maar kabinet houdt de knip dicht PZC ura^ao bepleit igen plaats binnen iet koninkrijk De Vlijt Bedden olpleinen Randstad rijwel van de baan loongrens in 1992 rp 54.400 gulden Miljardenbeurt voor Louvre binnen- en buitenland itzen eventueel bereid meer mensen buiten schot te laten ~Jitze het weer in zeeland ...en in europa VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 ;N HAAG (ANP) - Minister tzen (onderwijs) is bereid de olgen van de lesgeldverho- et' nf wat te verzachten. Een uil- eiding van de inkomensgroep aarvoor de aangekondigde rhoging van bijna 300 gulden ordt gecompenseerd is voor bespreekbaar. De inko- Ensgrens zou bij twee keer (circa 80.000 gulden uto) in plaats van bij ander- Ifkeer modaal (60.000 gulden) innen worden gelegd. minister en staatsecretaris allage schrijven dat in een co- mn in het blad „Uitleg", het lorlichtingsblad van het minis- rie van onderwijs, van deze ek. Beiden reageren op de kri- k die de maatregelen ontlok- die zij 'aankondigden in de iderwijsbegroting voor 1992. iven de inkomensgrens van derhalf maal-modaal „tikken eer wil de voorgestelde verhogingen harder aan", schrijven de twee. Het gaat in deze zaak onder meer om de verhoging van het lesgeld voor leerlingen in het voortgezet onderwijs van zes tien jaar en ouder van 1.163 tot 1.450 gulden. „Wie dat zorgelijk vindt moet niet pleiten voor een lager lesgeld, maar voor het op trekken van de grens waarop de overheid bijspringt. Daar is met ons altijd over te praten", aldus de bewindslieden. In het vervolg noemen zij daarbij de grens van twee keer modaal. Afwijzing De fracties van de regeringspar tijen CDA en PvdA in de Tweede Kamer hebben de verhoging van het lesgeld van de hand gewe zen. De CDA-fractie heeft vooral moeite met de gevolgen voor de middeninkomens. De PvdA wil ILLEMSTAD (ANP) - De Ei- idsraad van Curacao heeft ensdag besloten dat het ei- ttdgebied een zelfstandige po- ie binnen hel Koninkrijk der derlanden moet krijgen. Een olie van die strekking werd 'l algemene stemmen aange- men. Met deze keuze wordt ;t geopteerd voor een uitein- lijke zelfbeschikking van het and. Het bestuurscollege is gedragen de nodige slappen nemen voor een consultatief erendum hierover onder de ragaose bevolking. Eilandsraad meent dat door keuze voor een zelfstandige Slaapkamer en bedden speciaalzaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland Beestenmarkt 12, Goes, tel. «1100-32213 N HAAG (GPD) - Binnen de A-fractie groeit het verzet te- het voornemen van minis- Maij-Weggen (verkeer en lerstaat) tol te heffen op de ote wegen in de Randstad, actiespecialist Reitsma ïest dat de tolheffing gekop- d zal worden aan een vorm rekeningrijden. Daar is het iA altijd tegen geweest. Om- ook de VVD-fractie de plan van de bewindsvrouwe ij-Weggen blijft afwijzen, kH1" mmm dvies Er zijn veel manieren om '"houd te geven aan het begrip advies. Ons advies is abaseerd op uw wensen en mogelijkheden Binnen deze 'nzen zetten wij a perfecte lijnen uit voor het creèren van nieuwe ruimte. g? RECHT (ANP) - De loon- "s voor de wettelijke zieken- n(,dsverzekering moet op 1 ja- 1992 omhoog van 52.300 54.400 gulden. Het maxi- i premiedagloon (hel be- 'f> waarover maximaal pre- i verschuldigd is) zou moe- - Van 171 lot 1~8 SHl- -LÊ ii per dag. bedragen staan in een ont- TTJJ ipadvies aan de regering dat Ziekenfondsraad volgende donderdag behandelt. Ze zijn berekend aan de hand van de ontwikkeling van het loonin- dexcijfer over de periode 31 juli 1990 tot 31 juli 1991. De nieuwe bedragen moeten vol gens de raad zo snel mogelijk en in elk geval voor 1 november worden vastgesteld. Anders heeft het bedrijfsleven te weinig tijd voor de administratieve pro cedures voor het aan- en afmel den van de betrokken werkne mers en de daarbij horende voor lichting. de verhoging toetsen op de vraag in hoeverre de lage- en middeninkomens worden ont zien. De verhoging van het lesgeld met bijna 300 gulden levert Rit- zen 150 miljoen gulden op. De compensatie van de verhoging voor inkomens tot anderhalf keer modaal kost ongeveer 75 miljoen. Eerder lieten de bewindslieden al weten dat de extra verhoging- van 250 gulden voor leerlingen die meer dan één keer blijven zit ten of een zogenoemde „ondoel matige leerweg" volgen, voor hen bespreekbaar is. Van een on doelmatige leerweg is bijvoor beeld sprake als een mavo-leer ling overstapt naar de havo en pas daarna naai' het middelbaar beroepsonderwijs (mbo). Organisaties van scholieren, studenten, ouders, jongeren en de onderwijsvakbonden hebben intussen besloten hun krachten te bundelen in het verzet tegen de plannen van Ritzen rond het lesgeld en de zittenblijvers. Over een landelijke actie is nog geen besluit genomen. Voorlopig informeren de organi saties hun achterban, onder meer met een gezamenlijke krant, en proberen ze op plaatse lijk en regionaal niveau acties te voeren, zoals het verzamelen van handtekeningen en het stu ren van brieven naar de Tweede Kamer. „Je zult eerst heel wat. informatie moeten verstrekken voordat ouders met spandoeken de straat op gaan of een school wordt platgelegd", aldus de or ganisaties donderdag na afloop van beraad in Houten. Zij zijn het erover eens dat de plannen van Ritzen een bedreiging vor men voor de toegankelijkheid van het onderwijs. De organisaties stellen dat de voorstellen haaks staan op het beleid om voortijdige schooluit val tegen te gaan en de aanslui ting tussen HAVO en HBO te verbeteren. Het ministerie van onderwijs zit met „boekhoud kundig" probleem waarvan ou ders en leerlingen de dupe drei- positie één bestuurslaag ont staat waardoor Curagao in staat zal zijn een effectiever en effi ciënter beleid te voeren op het sociaal-economische, het finan ciële en het politieke vlak. Dat betekent volgens de Raad een voordeel voor de gehele bevol king. De gezamenlijke politieke par tijen menen dat voor een opti male ontwikkeling van het ei land de keus voor een zelfstandi ge positie'binnen het Koninkrijk een logische stap is. Eventuele samenwerking met andere ei landen van de Nederlandse An tillen zal op vrijwillige basis kun nen plaatsvinden. lijkt de tolheffing vrijwel zeker van de baan. Reitsma zei vrijdag dat hij be grepen had dat Maij-Weggen met de grote steden overlegt over een vorm van rekeningrij den, dat gekoppeld zou moeten worden aan het heffen van tol. „Daardoor is binnen onze fractie de kritiek op de plannen alleen maar toegenomen", aldus het Kamerlid. Het CDA gaf de minister tot nu toe slechts groen licht om te on derzoeken waar de pleinen kun nen komen. Dat betekent niet dat ze ook gebouwd zouden mo gen worden Reitsma en VVD'er Jorritsma geloven dat tolheffing alleen maai' ingevoerd moet worden op plaatsen waar grote verkeersob- jecten, zoals tunnels, gebouwd worden. Een algemene verbete ring van de infrastructuur open baar vervoer, uitbreiding van de wegen) moet betaald worden door ombuigingen op de rijksbe groting. Maij-Weggen wil de tolheffing gebruiken om het grootste deel van het verkeers- en vervoersbe leid tot het jaar 2010 te betalen. Volgens de CDA-specialist kan het benodigde geld ook gevon den worden door het budget voor infrastructurele maatrege len geleidelijk te verhogen van 1.7 procent van de rijksbegro ting' op dit moment tot 4 procent in latere jaren. Ook kan gebruik gemaakt worden van extra aard gasopbrengsten en van de 700 miljoen die door de accijnsver hoging op benzine binnenkomt. De VVD steunt de opvatting van het CDA. Tolheffing bij nieuwe tunnels is volgens VVD-woord- voerster Jorritsma bespreek baar. De financiering van de plannen van Maij-Weggen, zoals Reitsma dat nu ziet. wijst zij niet af. De PvdA blijft achter de tol- plannen van de minister staan. PARIJS - Een steenhouwer werkt aan een ornament in de voorgevel van het Louvre in Parijs. Het museum krijgt een grondige opknapbeurt in verband met bet tweehonderdjarig bestaan op 27 juli 1993. De restauratierekening beloopt zo'n twee miljard gulden ifolo Joel RobineiAFPi DEN HAAG ANP) - Het kabinet wil meer toezichthoudende po litiemensen op straat. Daarvoor wordt de functie van politie-as sistent landelijk geregeld. Maar het kabinet heelt er geen extra geld voor beschikbaar. Iii een notitie aan de Tweede Ka mer schrijven de ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) het zo: „De be kostiging van de invoering van de politie-surveillant zal binnen de bestaande financiële verhou dingen plaatsvinden. Het is aan de korpsbeheerder en de leiding van het korps om te beoordelen of en zo ja. in welke mate gebruik wordt gemaakt van de nieuwe functie". De politie-assistent. door de mi nisters omgedoopt tot politie surveillant, is een kort opgeleide en lager betaalde politiefunctio naris, vooral belast met toe zichthoudende taken. De surveillant wordt inge schaald in de schalen 4 of 5. ter wijl de volledig opgeleide agent bij schaal 6 begint. De surveil lant krijgt een volledige opspo ringsbevoegdheid enwordt uit gerust met een korte wapenstok en handboeien, maar draagt geen vuurwapen. In de gemeenten Helmond en Rotterdam zijn op experimente le basis al dergelijke functiona rissen aangesteld onder de naam politie-assistent of politie wacht. Maar het pleidooi van en kele korpschefs en de politie bonden om ook met extra geld over de brug te komen heeft het kabinet niet over de streep kun nen trekken. Het is volgens de bewindslieden gebleken dat uitbreiding van de financiën voor politietaken niet altijd en direct kan worden om gezet in politiefunctionarissen. De opleiding kost veel tijd. Met. het scheppen van een grotere differentiatie van functies den ken de ministers een bijdrage te kunnen leveren. De politiebond ACP stemt in grote lijnen in met de invoering van de politie-surveillant. Vol gens voorzitter M Blijleve is het H SE gen te worden. De grens van be zuinigen op het onderwijs lijkt bereikt. De ouderorganisaties (LOBO, OPCO, VOO en NKO) zien in de verhoging van het lesgeld een „oneigenlijke vorm van inko menspolitiek en een pijnlijke greep in de portemonnee". NKO-bestuurder F. Werner her innerde er aan dat minister Rit zen als hoogleraar in 1985 nog stelde dat een verlaging van de studiefinanciering en een verho ging van het lesgeld zou leiden tot een uitval van 20 tot 50 pro cent. Ook vond Ritzen toen dat het onverstandig is om in een tijd van laagconjunctuur te be zuinigen op het onderwijs. Vandaag Er zit niet veel verandering in het weer, Het is een hogedrukge- bied dat gisteren en ook van daag het weer stevig in de greep had. Vanmiddag ligt een kleine kern hiervan boven het zuidelijk gedeelte van de Noordzee. Dat veroorzaakt hier in Zeeland een oostelijke wind. die droge en zachte lucht aanvoert. De tem peratuur wordt in de middag ze ker 20 graden. Op sommige plaatsen moeten we ivel even wachten op de zon. Vannacht zal zich ongetwijfeld op veel plaatseii mist gevormd hebben die nogal hardnekkig is. Maar als de mist verdwenen is. komt de zon er goed doorheen. De- wind is eerst nog zioak, maar na de middag gaat deze geleidelijk toenemen en tegen de avond is de oostelijke ivind matig van kracht geworden. Nautisch bericht Wind: oost 1 tot 2. vanmiddag 3 tot 4 en tegen de avond 4 tot 5 Bft. Zicht: eerst op veel plaatsen slecht. Temperatuur kustioater: 18 graden. Afwijking waterstan den: geen afwijking. Maximum golfhoogte monding Scheldes: vrijwel geen golvenlater onge veer een halve meter. Vooruitzichten Voor het weekeinde: Zaterdag een warme en drukkende dag. Ruime perioden met zon en een temperatuur van om en nabij de 25 graden. Zuidoostelijke wind. zwak tot matig. Zondag xoat meer bewolking. Matige westelij ke icind. Temperatuur 18 gra den. Voor maandag en dinsdag: Wol kenvelden en perioden met re gen. Matige zuidwestcnunnd. Temperatuur 18 graden. ZON EN MAAN 21 september Zon op 07.23 onder 19.42 Maan op 18.29 onder 04.29 1 Hoog water uur cm uur cm vrijdag 20 september Vlissingen 13.05 160 Terneuzen 1.00 173 13,26 181 Bath 1.56 203 14.18 216 Roompot-buiten 13.15 119 Zierikzee 1.55 129 14.15 125 Yerseke 2.05 144 14.25 140 Philipsdam-West 1.55 140 14 15 136 zaterdag 21 september Vlissingen 1.26 187 13.46 189 Terneuzen 1.48 209 14 05 212 Bath 2.42 247 15.02 253 Roompot-buiten 140 146 13.50 139 Zierikzee 2.50 150 15.05 142 Yerseke 2.55 168 15.15 161 Philipsdam-West 2.55 160 15.10 153 1 Laag water uur cm uur cm vrijdag 20 september Vlissingen 6.46 129 19.15 161 Terneuzen 7.06 139 19.46 171 Bath 8.02 160 20.36 191 Roompot-buiten 6.55 96 19.20 127 Zierikzee 7.55 103 20.20 133 Yerseke 8.05 116 20.30 146 Philipsdam-West 8.00 109 20.25 139 zaterdag 21 september Vlissingen 7.35 147 20 06 179 Terneuzen 7.56 160 20,26 191 Bath 8 56 186 21.25 216 Roompot-buiten 7.40 106 20.00 135 Zierikzee 8,55 112 21.15 141 Yerseke 8.55 125 21.20 154 Philipsdam-West 8 55 119 21.15 148 ZOETERMEER - Met een veelzeggende tekst laten studenten weten wat ze van 'hun' minister Ritzen vinden. De bewindsman gisteren met het spandoek geconfronteerd tijdens overleg met de zogenoemde Studentenkamer foto Ed Oudenaar den!ANP Rotterdamse politie pakt 21 overvallers op ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft door de aanhouding van 21 mannen twintig overvallen opgelost. Ze hebben de laatste twee jaar overvallen gepleegd op onder meer banken, café's, en benzine stations in vooral Rotterdam, maar ook in Hellevoetsluis, Spijkenisse, Vlaai-dingen en Tilburg. De bende ging daarbij grof geweld niet uit de weg, zo maakte de politie donderdag bekend. De mannen, in de leeftijd van 17 tot 25 jaar, komen uit de Maas stad, Spijkenisse en Hellevoet- sluis. Enkelen waren ook betrok ken bij de handel in cocaïne. Volgens de politie zijn door de aanhoudingen ook twee bero vingen van Rotterdamse taxi chauffeurs opgelost. De buit, voornamelijk geld. ging op aan vrouwen, drank en drugs. Vermogen Rabo Pensioenfonds ruim 3 miljard UTRECHT (ANP) - Het pen sioenfonds van de Rabobankor- ganisatie heeft het vermogen in 1990 zien stijgen van 2,85 mil jard tot 3,1 miljard. Het aantal deelnemers ging van 34.753 naar 35.930. Door de forse koers daling van aandelen en obliga ties op de financiële markten daalde bet totale rendement op het belegd vermogen van 7,5 procent in 1989 tot 3,5 procent in 1990, zo blijkt uit bet jaarver slag. Vooruitzichten Weersvooniitzichten voor diver se Europese landen geldig tot en met zaterdag Noorwegen: In het noorden nu en dan regen. Zaterdag regen langs de hele westkust. Middag- temperatuur van 8 graden tot 17 graden. Zweden: Perioden met zon. Mid- dagtemperatuur van 10 tot 17 een redelijk alternatief voor de wildgroei aan toezichthouders. Niet volledig tevreden is hij met het feit dat het kabinet geen ex tra geld uittrekt voor de aanstel ling van de functionarissen. Wel wijst hij erop, dat er mogelijkhe den zijn geschapen om geld voor sociale vernieuwing en voor werkgelegenheidsregelingen aan te wenden voor de politie. De bezorgdheid betreft ook de Rotterdamse plannen om dui zenden politie-surveillanten aan te stellen. „We zullen er via het georganiseerd overleg een stok je voor steken, dat de politie-sur veillant op grote schaal de gewo ne arbeidsplaats gaat verdrin gen". aldus Blijleve. Denemarken: Droog en perio den met zon. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden, zater dag iets hoger. Britse Eilanden: Vrijdag perio den met zon en vrijwel overal droog. Zaterdag in het alge meen veel bewolking en enige regen. Middagtemperatuur van 15 tot 20 graden. België: Droog en flinke perioden met zon. Zaterdag later op de dag meer bewolking. Middag- temperatuur van 20 gradgn van daag tot 23 graden op zaterdag. Duitsland: Flinke perioden met zon, maar vrijdag meer bewol king en kans op een bui. Middag- temperatuur van 19 graden tot 25 graden. Canarische Eilanden en Madei ra: Vooral op Madeira een toene mende kans op enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Marokko: Perioden met zon af gewisseld door wolkenvelden. Zaterdag vooral in het westen kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur aan zee ca. 26 graden. Tunesië: Overwegend zonnig weer. Middagtemperatuur aan zee ca. 30 graden. Frankrijk: Perioden met zon, maar vrijdag in het midden en zuiden en zaterdag later in het kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur van 20 graden langs de Kanaalkust. tot 30 graden in het midden en zuiden. Corsica en Sardinië: Overwe gend zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 29 graden. Spanje: Overwegend zonnig, maar voornamelijk in de weste lijke helft kans op een onweers bui. Middagtemperatuur 25 gra den langs de noordkust, ca. 29 aan de Costa's en 34 graden in Andalusië. Portugal: Perioden met zon, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 26 graden. Zwitserland, Oostenrijk en Hongarije: Perioden met zon, maar ook kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer '25 graden. Italië: Overwegend zonnig, maar in de Dolomieten en het Merengebied later op de dag kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur tussen 26 en 30 graden Griekenland: Overwegend zon nig weer. Middagtemperatuur van 25 graden op de Eilanden in de Egeische Zee tot 29 graden el ders. Turkije: Langs de west- en zuid kust overwegend zonnig. In het noorden eerst nog kans op een onweersbui. Middagtempera tuur aan zee ca. 27 graden. Weerrapportcn 19 sep 20 uur: Amsterdam onbewolkt 14 Aberdeen zwaar bew. 15 Athene halfbew. 22 Barcelona onbewolkt 24 Berlijn zwaar bew. 17 Budapest onbewolkt 17 Bordeaux zwaar bew. 26 Brussel zwaar bew. 17 Cyprus halfbew. 24 Dublin licht bew 15 Frankfurt zwaar bew. 20 Genève onbewolkt 23 Helsinki regen 10 Innsbruck halfbew. 20 Istanbul regenbui 16 Klagenfurt onbewolkt 17 Kopenhagen zwaar bew. 14 Las Palmas licht bew. 28 Lissabon licht bew. 26 Locamo zwaar bew. 23 Londen zwaar bew. 17 Luxemburg zwaar bew. 18 Madrid licht bew 33 Malaga onbewolkt 26 Mallorca licht bew. 27 Malta onbewolkt Moskou zwaar bew. 4 München halfbew 18 Nice onbewolkt 23 Oslo half bew. 14 Parijs halfbew. 20 Praag zwaar bew 17 Rome licht bew 24 Stockholm onbewolkt 12 Warschau zwaar bew 15 Wenen zwaar bew 17 Zurich halfbew. 21 Tunis licht bew 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5