PZC opname gestoorden Kamer over V-Raad staat Irak toe olie te verkopen altena commentaar Milieu-heffingen Nederland vraagt Duitsland uitlevering drugshandelaar binnen- en buitenland Filiaaldirecteur licht bank in Rotterdam op Israël verscherpt toon in conflict met VS Hopend op een trein Mol burgemeester houdt gemoederen bezig VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 1111 Er is sinds de verschijning van de Miljoenennota 1992 - deze week - een discussie op het scherp van de snede losgebroken over de zogeheten 'regule- rende (milieu)heffingen'. die het kabinet wil gaan leggen op bijvoorbeeld het verbruik van energie. Een brandstofheffing, die zó hoog moet zijn dat er beduidend minder olie. gas en kolen worden verstookt. Er ciculeert al een tarief ter hoogte van 50 procent. De burger moet zo wor den gedwongen tot vergaande energiebesparing. De indus trie tot grotere investeringen in milieu-vriendelijke produk- tiemethoden. Regulerende heffingen zijn in de eerste plaats gericht op terugdringen van maatschappelijke ongewenst gedrag. De opbrengst ervan mag in beginsel dan ook niet richting 's rijks schatkist. Ze moet naar de samenleving te rugvloeien en worden aangewend voor lastenverlichting, bij voorbeeld voor verlaging van arbeids- en winstinkomen Mi nister Alders (milieubeheer) verwacht met ingang van 1993 tot invoering van deze nieuwe vorm van belasting te kunnen overgaan. In theorie een gezonde benadering van op termijn mis schien effectief milieubeleid. Maar nu al zijn directies van grote internationale ondernemingen, slokoppen van energie, over de minister heen gevallen met een brandbrief. In bedek te termen kondigen zij het vertrek van hun bedrijven aan. voor het geval Nederland op eigen houtje aan dit soort regu lerende heffingen begint. Tegenover dit dreigement staat dan een klapper van de Tilburgse econoom Van der Ploeg, die het uit een oogpunt van zorg voor milieu niet erg zou vin den wanneer dergelijke zware industrieën vertrekken 'of naar de knoppen gaan'. Hij stelt vast dat Nederland zich meer moet richten op kennis-intensieve bedrijven. In een paar dagen zijn we met het publieke debat over het nieuwe verschijnsel van regulerende milieuheffingen dus alweer be land in die typisch Nederlandse bulldozer-methode van over donderen. bluffen, dreigen en terugslaan. De sfeer er omheen is daarmee al meteen verziekt. Goede bedoelingen, wezenlij ke bezwaren en nuances krijgen alweer geen kans meer. Het idee is al de kop afgehakt voordat het boven het maaiveld is verschenen. Waarom het met elk beleidsvoornemen van dit kabinet in de presentatie toch zo knullig moet gaan. is een raadsel. Met psychologen onder haar adviseurs, die verstand hebben van tmassacommunicatie, is deze regeerploeg niet erg gezegend. Een gericht schot wordt zo vaak een losse flod der. In zijn ijver om Europees voor de muziek uit te lopen heeft Alders bij de jongste Miljoenennota de indruk gewekt dat invoering van regulerende milieuheffingen in Nederland bin nen een jaar een feit zullen zijn. Maar daarmee overschat hij zijn mogelijkheden schromelijk. Juist op het vlak van de prijs van energie liggen in Europa de concurrentieverhoudingen erg gevoelig. Premier Lubbers heeft er deze week in een toe lichting op de Troonrede nog eens op gewezen dat het kabi net hecht aan een goed samenhangend stelsel van reguliere heffingen met het oog op een grootscheepse internationale milieu-saneringsactie, maar dat Nederland sterk afhankelijk is van de vraag of binnen Europa daarover overeenstemming valt te bereikep. Wanneer ons omringende landen zover hog niet zijn, schiet een eenzijdig hoge energieheffing in Neder land haar doel voorbij. Het voordeel voor het milieu blijft in dat geval uiterst beperkt. Industrie en werkgelegenheid no teren er slechts schade van. Internationale, zeker Europese overeenstemming over invoering ervan en een zorgvuldig uitgewerkt systeem voor heffing, opbrengst en aanwending van het geld dat via zo'n milieubeschermend instrument wordt rondgepompt, zijn absolute voorwaarden om eraan te beginnen. Ontbreken die dan komt Nederland met dit soort van regulerende heffingen in valkuilen'terecht. vdM ROTTERDAM (ANP) - Een gro te bank in Rotterdam is voor 750.000 gulden opgelicht. Een eigen filiaal-directeur, een 52- jarige Schiedammer, zou samen met een 25-jarige tussenpersoon uit Den Haag en een 31-jarige boekhouder uit Rotterdam heb ben gerommeld met het afslui ten van persoonlijke leningen. Dit heeft de Rotterdamse poli tie donderdag meegedeeld. De kredieten waren via de Hage naar aangevraagd door mensen, die eigenlijk niet kredietwaardig waren. Doordat de verdachten met persoonlijke bescheiden rommelden, werd door de bank toch een lening verstrekt. De zaak kwam aan het licht doordat de interne accountants dienst van de bank twijfelde aan de filiaal-registratie van vijftig persoonlijke leningen, die waren afgesloten in de periode tussen december 1989 en juni 1990. Het was de dienst opgevallen dat de kredieten waren afgeslo ten door niet-rekeninghouders van de bank en dat de leningen niet werden afgelost. De bank deed in juni dit jaar aangifte van oplichting en valsheid in ge schrifte. waarna de Rotterdam se politie een onderzoek instel de. De politie ontdekte dat een be middelaar uit Den Haag lenin gen verzorgde voor klanten. De ze tussenpersoon bleek een be kende van de bankdirecteur, die van de Hagenaar alle benodigde bescheiden voor het afsluiten van een lening in handen kreeg. Uit het politie-onderzoek bleek dat in veel gevallen sprake was van valse werkgeversverklarin gen en loonstroken. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur, Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag f 1,75 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet btw). Postrek.nr,: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 22,35, ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad f 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. JERUZALEM/AMMAN (AFP/RTR/AP) - Hoge Israëli sche functionarissen hebben donderdag de polemiek met de Verenigde Staten aange scherpt en nadrukkelijk ver klaard dat Israël zijn neder- zettingenbeleid niet zal opge ven. Zij reageren daarmee op verklaringen van de VS, die een kredietgarantie van bijna 20 miljard gulden aan Israël indirect verbinden aan de stopzetting yan de bouw van Israëlische nederzettingen in de bezette gebieden. Israëlische politici hebben de afgelopen 24 uur in steeds ge spierdere bewoordingen stel ling genomen tegen Washing ton. Op de dag dat de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken. James Baker, Jordanië aandeed op zijn rondreis door het Midden- Oosten, wees de Israëlische minister van gezondheid. Ehud Olmert, er op dat Jeru zalem „zijn opstelling" over het houden van een vredes conferentie „nog kan herover wegen". Yossi Ben-Aharon, een van de naaste adviseurs van premier Yitzhak Shamir, sloot op zijn beurt uit dat de bouw van ne derzettingen in de bezette ge bieden stopgezet zal worden. Hij waarschuwde dat „Israël slechts het groene licht zal ge ven voor een conferentie als het zeker is dat er met een aan vaardbare Palestijnse delega tie onderhandeld zal worden, dus zonder leden van de PLO of inwoners van Oost-Jeruza lem". Baker zei donderdag in Jorda nië dat de Palestijnen zeil moeten uitmaken of ze willen deelnemen aan de vredescon ferentie over het Midden-Oos ten. De Verenigde Staten zijn in ieder geval voorstander van de conferentie, of de Palestij nen nu meedoen of niet. aldus Baker Na afloop van het gesprek met koning Husayn liet Baker we ten dat als de Palestijnen „we derom een kans aan hun neus voorbij laten gaan er nie mand is die daar iets aan kan doen". Koning Husayn ver klaarde te hopen dat de Pale stijnen zich realiseren dat de tijd opraakt. CAEN - Een eenzame reiziger op weg naar een perron op het station van Caen in de hoop dat er een trein komt. De Franse treinenloop was gisteren danig in de war door een staking foto Mychèle DaniaulAFP) JERUSALEM - De Israëlische premier Shamir bij het openen van een nieuwe Joodse straat in Oost-Jeruzalem. Shamir zei bij die gelegenheid gisteren dat de Verenigde Staten objectief moeten zijn en geen partij moeten kiezen foto Menahem Kahana/AFPI Voorlopig geen nieuw paspoort DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen CDA en PvdA gaan akkoord met de voortgang van de ontwikkeling van een nieuw paspoort en een Europe se reiskaart, ondanks de vele onduidelijkheden die hierover nog bestaan. Zo weten minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris De Graaff-Nau- ta (binnenlandse zaken) de Ka mer nog weinig te melden over de beveiliging, de producent en de prijs van de nieuwe reisdocu menten. Ook is de eventuele in voering van de identificatie plicht van invloed op de mini mum leeftijd die moet gelden voor de aanvraag van de Euro pese reiskaart. De discussie spitste zich daarom vooral toe op de vraag of de nieu we Europese reiskaart ook voor minderjarigen vanaf 12 jaar zou kunnen gelden, zonder dat toe stemming van de ouders nodig is. Dat hangt vooral af van de uitkomst van de discussie over een eventuele identificatie plicht. Een wetsontwerp over de invoering hiervan is onlangs ge reed gekomen. VNO-voorzitter gaat in debat met Simons DEN HAAG (ANP) - Voorzitter Rinnooy Kan van de werkge versorganisatie VNO aan vaardt de uitdaging van staats secretaris Simons (Volksge zondheid) voor een openbaar debat over de gevolgen van de stelselwijziging ziektekosten verzekeringen. Het VNO heeft berekend dat ze zullen leiden tot aanzienlijk ho gere collectieve lasten en koop krachtverlies voor vrijwel ieder een. Staatssecretaris Simons be streed de cijfers en betichtte het VNO van het geven van onjuiste en selectieve informatie. Misdaad-golf in Zuid-Afrika iVan onze correspondent) JOHANNESBURG - Zuid-Afri ka wordt overspoeld door een golf van crimineel geweld die in 15 maanden, van oktober 1989 tot februari dit jaar, meer dan 22.000 mensen het leven heeft gekost. In dezelfde periode kwa men 3000 mensen bij politiek geweld om het leven, aldus een politiewoordvoerder in Preto ria. In Johannesburg alleen werden verleden jaar 951 mensen ver moord. 1563 verkracht en 8311 mishandeld. De misdaadcijfers van zwarte miljoenstad Soweto zijn in deze statistiek niet opge nomen. In een 'gewoon' week einde worden daar 15 tot 20 men sen vermoord. na: 's.i jen HAAG (GPD) - Over de g| van de burgemeester bij ge- jongen spoedopname van lestelijk gestoorden wordt in [Tweede Kamer verschillend [dacht. PvdA en D66 zijn het >nsmet het kabinet dat de bur- 'Idf (meester de functionaris moet 9,( lijven die beslist over gedwon- 'K m spoedopname. Het CDA !Di indt dit een achterhaalde zaak 1 iwil deze bevoegdheid aan de [kier van justitie overlaten, t VVD heeft haar standpunt sg niet bepaald. (Tweede Kamer debatteerde cert steren over de herziening van ach. wet Bijzondere Opneming 'na- yschiatrische Ziekenhuizen va| lOPZ), dat de meer dan een "f! (uw oude Krankzinningenwet ;884) moet vervangen. Het ont- )rk> ;erp-BOPZ werd precies 20 jaar d sleden ingediend en in 1983 1,05 wr de Tweede Kamer aan- r% sard. Daarna strandde het !djj oorstel bij de eerste Kamer. De 3ö! maat wilde het niet behande- n, omdat het een grote extra d 'lasting van de rechterlijke Jjj acht met zich mee zou bren- >n. dangrijk bezwaar betrof de m jkwijdte van de BOPZ. De wet -J sd niet alleen betrekking op jtiënten in psychiatrische zie- H tnhuizen, maar ook op verstan- lelijk gehandicapten (zwakzin- (gen) en verpleegden in psycho id iriatrische instellingen (de- >df ienterende ouderen). Voor veel De andie mensen zouden regelma te- ^zogeheten rechterlijke mach- gingen moeten worden afgege- en. Bureaucratische proc.edu- Uf ts die een te grote druk op de id echtelijke macht zouden uitoe- (A- enen. Per jaar gaat het om tien- id: inzenden gevallen. E Novelle de ichtereenvolgende bewindslie- en kondigden daarop een zoge- w seten novelle aan, een wijziging ;eii in een al in de Tweede Kamer iet anvaard ontwerp. Staatssecre- :ci iris Dees (volksgezondheid) en D' sinister Korthals Altes justi- ie) dienden die wijziging onder lcl <et vorige kabinet uiteindelijk Hun opvolgers, ach tereen vol- ms Simons en Hirsch Ballin, amen het voorstel voor hun re- ming. )n: ij verdedigen met succes de ge- 'e- onden oplossing, namelijk dat ejj 't rechter er alleen aan te pas m omt als „betrokkenen blijk ge- m van bezwaren". Verder is er de mogelijkheid machtigingen langer geldig te laten zijn dan eerst was bedoeld. Alleen het vervallen van het hoger beroep tegen een rechterlijke beslissing over opname, stuitte op bezwa ren van de VVD en D66. De meeste discussie ontstond over de rol van de burgemeester bij gedwongen opname van ge stoorden. CDA-woordvoerder Van der Heijden zei dat Simons uit zijn praktijk van Rotterdams wethouder zou moeten weten dat dit een problematische zaak is. „Als de burgemeester er niet is. wordt de bevoegheid aan een wethouder gedelegeerd. Maar dan nog moet vaak een race dooi de stad worden gehouden om de drukbezette bestuurder te pak ken te krijgen en de verlangde handtekening te bemachtigen". Vanuit die ervaring was het in dertijd met name burgemeester Peper van Rotterdam (mede na mens collega's van andere grote steden) die bezwaren tegen de bevoegdheid tot zogeheten inbe waringstelling (IBS) aanvoerde. Bovendien, zo stelde Van der Heijden, weten vooral bestuur ders van grotere gemeenten nauwelijks of niets van de betref fende personen af. „Een kwestie van openbare orde kun je deze zaak niet noemen. Voor handha ving daarvan kan de politie wel zorgen. De officier van justitie moet er zich toch mee bemoeien, dus kan die ook wel de spoedop- nemingen regelen". Kohnstamm (D66) vond dat het hier wel een kwestie van openba re orde en veiligheid betreft. Na mens de PvdA schaarde me vrouw Achttienribbe-Buys zich achter de visie van het kabinet. Zij wil de burgemeesters van ex tra advies laten voorzien, zodat hun beslissingen beter kunnen worden gefundeerd. Mevrouw Terpstra (VVD) aarzelde „omdat het erop lijkt dat de beslissings procedures voor burgemeester en wethouders een wassen neus" zijn. In grote lijnen staat de Kamer achter het aangepaste voorstel- BOPZ. Het wachten is nu op de beantwoording van de vragen door de bewindslieden. Dat kan niet eerder gebeuren dan in ok tober, na de algemene beschou wingen. Vervolgens kan het ont werp opnieuw naar de Eerste Kamer. Organisator transporten uit Suriname name was opgeschort, was uitle vering van vier hoofdverdachten in de zaak niet mogelijk. In stilte besloot de politie opsporingsbe velen uit te vaardigen via Inter pol en af te wachten tot ze elders een keer zouden worden aange houden. Dat is nu gebeurd. Kaper Italiaans vliegtuig in Tunis overmeesterd ROME/TUNIS (RTR) - Een Tu nesische man die donderdag middag een Italiaans vliegtuig kaapte, is enkele uren later op het vliegveld van Tunis over meesterd. Kort daarvoor had hij alle passagiers en beman ningsleden vrijgelaten, aldus de autoriteiten in Tunis. De kaper verklaarde tijdens on derhandelingen met de Tunesi sche autoriteiten dat hij in Italië slecht behandeld was. Kennelijk had hij problemen met zijn ver blijfsvergunning. De kaper zei dat hij een bom op zak had en dwong het toestel van de maatschappij Alitalia koers te zetten naar de Algerijn se hoofdstad Algiers. Het toe stel, een DC-9 met 137 inzitten den, was bezig met een reguliere vlucht van Rome naar Tunis. Toen de autoriteiten in Algiers geen toestemming gaven voor landing, zette het toestel alsnog koers naar zijn oorspronkelijke bestemming. Volgens een woordvoerster van Alitalia bleek de kaper achteraf ongewa pend. Looneis van 5 procent bij V D WOERDEN (GPD) - De Dien stenbond FNV wil dat de loon stijging bij V&D volgend jaar weer gelijk opgaat met die in de rest van het bedrijfsleven. Ge let op de looneisen die tot nu toe in andere bedrijfstakken zijn gesteld, komt dal neer op een looneis van ongeveer 5 procent. Dit jaar zijn de lonen bij V&D met 2 procent gestegen. Het per soneel ging met deze marginale loonsverbetering akkoord om de enorme verliezen van het waren huisconcern terug te dringen. Volgens bestuurder Luuk Voor- meulen van de Dienstenbond FNV zijn zijn leden „beslist niet van plan" volgend jaar nog een keer loon en vrije dagen in te le veren. „Het broeit in de win kels". )EN HAAG (GPD) - Nederland leeft Duitsland gevraagd om lillevering van een Surinamer lie ervan wordt verdacht het Irein te zijn achter twee grote (ocainetransporten van Para maribo naar Nederland. De man wordt ervan verdacht de Kganisator te zijn van ten min ce twee grootscheepse drugs- tansporten die in 1989 en '90 ttrden onderschept. In het eer de geval ging het om 330 kilo, tie in de Rotterdamse haven terd ontdekt en in het tweede jeval om een vondst van 187 kilo cp Schiphol. Deze partij zat in ioffers van twee koeriers. De laatste vondst was te danken fan een tip van een douanier die toor de drugs'handelaren was «ngekocht. maar te elfder ure spijt kreeg en de politie infor- fleerde. Er volgde een aantal anhoudingen - onder meer van ie man die vorig jaar ontsnapte ^adat hij toestemming had ge togen om een begrafenis bij te ionen - die uiteindelijk leidden lit ontrafeling van de cocaïne- j)n. Daarbij vielen ook namen [an militairen die betrokken üuden zijn bij de handel. Doordat ten gevolge van de de cembermoorden in Suriname iet rechtshulpverdrag met Suri- Jusitie heeft Duitsland om uitle vering gevraagd van de man die beschouwd wordt als een van de grote jongens in de organisatie. Ze verwacht de verdachte straf rechtelijk te kunnen vervolgen omdat zijn activiteiten waren gericht op Nederland. De man zit nu vast. Justitie heeft acht tien dagen de tijd om officieel om uitlevering te vragen. Politie Inmiddels heeft de Rotterdamse politie zich bereid verklaard re chercheurs naar Suriname te sturen om het onderzoek in een andere drugs-zaak af te ronden. Voorwaarde is wél dat de Suri naamse autoriteiten daar toe stemming voor geven. De politie reageerde op verzoek van de ad vocaat van een 29-jarige man die verdacht wordt van smokkel van 357 kilo coke. Het horen van getuigen in Suriname kan de on schuld van de man aantonen, al dus de advocaat. Rechter-commissaris P. Sante- ma wil snel beslissen over het verzoek. „Natuurlijk weegt de veiligheid van de rechercheurs mee", zegt hij, daarmee doelend op berichten dat Nederlandse politiemensen door de Suri naamse drugsmafia worden be dreigd. NEW YORK (RTR/AFP) - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft donderdag een resolutie aangenomen die het mogelijk maakt dat Irak weer olie aan de internationale markt levert. De Raad staat het land toe in een half jaar tijd voor 1,6 miljard dollar (ruim drie miljard gulden) olie verko pen. Met dit geld mag Baghdad voed sel en medicamenten aanschaf fen. Ook moet een deel worden aangewend voor de financiering van een VN-compensatiefonds voor oorlogsslachtoffers. De resolutie werd donderdag door 13 van de 15 leden van de Veiligheidsraad gesteund. Cuba stemde tegen en Yemen ont hield zich. In resolutie 706 die op 15 augustus door de Veiligheids raad werd aangenomen werd ge steld dat onder bepaalde voor waarden een deel van het han delsembargo tegen Irak kan worden opgeheven Het embar go is een jaar geleden ingesteld vanwege de Iraakse invasie van Kuwayt. In het Amerikaanse Congres is positief gereageerd op de dreige menten die president Bush te gen Irak heeft uitgesproken. Bush zei woensdag dat hij Ame rikaanse troepen toestemming heeft gegeven om zonodig de in spectieteams van de Verenigde Naties te begeleiden die Iraakse opslagplaatsen van chemische en nucleaire wapens bezoeken. Daartoe worden meer vliegtui gen naar het Golf-gebied overge bracht. De Verenigde Staten hebben donderdag steun gekre gen van Groot-Brittannie en de Sovjetunie. Een tweede groep inspecteurs van de Verenigde Naties komt dit weekeinde aan in Irak. Dat heeft een woordvoerder van het Internationaal Atoomagent schap (IAEAi donderdag in We nen gezegd. De groep van circa 15 inspecteurs zal bijstand verle nen aan andere inspecteurs, die volgens de Verenigde Staten geen vrije toegang krijgen tot verdachte installaties. Ir M. van Zelm. directeur che misch onderzoek van het Prins Maurits Laboratorium van TNO in Den Haag. zal de internatio nale missie voor onderzoek naai de chemische bewapening van Irak leiden, zo deelde de onder zoekorganisatie donderdag mee. nterieurverzorging ScheidesTaai 25-29 vlissmgen Advertentie i hennie de jong giorgetti leolux gelderland de sede interlübke artifort montls metaform pastoe arco

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3