Geen vredesmacht Joegoslavië Tankcolonne uit Belgrado op weg richting Kroatië O ca SPRINT PHOTO Vreugde na verovering kazerne Overijssel opent ^igen kantoor in republiek Letland Vervoer sbond FNV ziet af van stakingen bij NS 10 esteuropese Unie wacht tot strijd wordt gestaakt Sovjet-kijkje bij Franse oefening kunst cultuur 15 Vm 21 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. b \onnig en droog </^^r de ochterid plaatselijk, dichte mist. S ater perioden met zon. Temperatuur O graden. Zwakke oostelijke wind in e namiddag toenemend tot matig. Vo U Vlissingen, Wolstraat 78 5£-Ac<T Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 M :ld e jaargang no. 222 20 september 1991 -lijk De Van onze correspondent) HAAG - Er komt voorlopig Europese vredesmacht r Joegoslavië. Zolang er n duurzaam staakt het-vu- is en niet alle partijen in het iflict de komst van zo'n vre- - macht aanvaarden, voelen EG-landen er niets voor om aten naar Joegoslavië te ff fent min aag( en was hot 8-1 arol®' urcti aioii bijeenkomst van de minis- van buitenlandse zaken van Europese Gemeenschap en Westeuropese Unie in Den ag leverde donderdagavond e .meer op dan dat in WEU-ka- bestudeerd gaat worden hoe EG-waarnemers daar beter werk kunnen doen en hoe zij jOhermd kunnen worden, andag komen daartoe mili- 1 e specialisten van de negen Q® U-landen in Bonn bijeen. Zij en in de lopp van volgende k rapport uitbrengen aan de U-leiding en de EG-minister- d. Die zal daarna beslissen of 10e soldaten naar Joegosla- gestuurd zullen worden om rolii waarnemers te beschermen. ar in feite bepalen nu de strij- oeren vallen «wagens aan iUSCRON (RTR) - Honder- boeren hebben in het Belgi- ic plaatsje Mouscron bij een itoir drie vrachtwagens aan- SBZ vallen met vee dat volgens de Igische radio uit Oost-Euro- afkomstig is. boeren joegen tientallen run en de straten in van het stad- ligt onder Kortrijk. Toen politie de boeren tegen wilde uden kwam het tot botsingen, larbij enkele boeren volgens politie met bijlen dreigden. dende partijen of de EG nog een rol van betekenis kan spelen in Joegoslavië. Als het staakt-het- vuren niet wordt nageleefd en vooral Servië elke buitenlandse inmenging blijft afwijzen, kan van een EG-operatie. zelfs ter bescherming van de waarne mers, geen sprake zijn. In een verklaring stellen de mi nisters immers dat ook het stu ren van soldaten voor dat doel afhankelijk is van vervulling van de hierboven genoemde voor waarden. En echte militaire in terventie, waarbij de EG tussen beide komt, is volgens minister Van den Broek, die het EG-over- leg voorzat, niet aan de orde. Daarvoor waren de ministers te verdeeld en is de toestand in Joegoslavië te onduidelijk. De EG-ministers konden dan ook niets anders doen dan een be sluit uitstellen. Vooral de Britse minister Hurd verzette zich te gen het voorstel om nu al een be slissing te nemen over het even tueel zenden van troepen. Hij wil die beslissing pas nemen nadat er een staakt-het-yuren is en alle partijen ermee instem men. Met name Frankrijk en Duitsland hadden liefst nu al willen beslissen over het sturen van een vredesmacht zodra aan deze beide voorwaarden is vol daan. De ministers Genscher en Dumas probeerden vergeefs het initiatief te nemen. Verder praten De twaalf willen dat lord Car- rington, de voorzitter van de speciale vredesconferentie over Joegoslavië, zijn werk voortzet. Zij zijn het eens met Carrington dat de wapenstilstand, waar over woensdag in Igalo een ak koord werd bereikt 'een laatste kans' is om een echte oorlog te voorkomen. Volgens minister Van den Broek is het nog te vroeg om te stellen dat het staakt-het-vuren van Igalo is mislukt. „Maar we willen bezien hoe de waarnemersmis sie geloofwaardiger kan worden gemaakt. Het enige wat wij wil len, is een staakt-het-vuren dat effectief door waarnemers kan worden gecontroleerd". De vredesconferentie in het Vre despaleis in Den Haag werd don derdag afgebroken, maar Car rington hoopt donderdag weer verder te kunnen gaan. Wellicht komen de EG-ministers in de loop van volgende week nog een keer bijeen in New York. waar zij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwonen. Op initiatief van Frankrijk en Duitsland gaan de EG-landen (negen van hen zijn ook lid van de Westeuropese Unie) steun zoeken voor mogelijke militaire actie bij de Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE), waarvan alle Euro pese landen, alsmede de VS en Canada lid zijn, en bij de Veilig heidsraad van de VN. Polen en Tsjechoslowakije heb ben zich al bereid verklaard troepen te leveren voor een eventuele vredesmacht. Zij heb ben ook al waarnemers in Joego slavië. De Nederlandse minister van defensie Relus ter Beek zei gisteravond dat de regering, in dien het zover komt, bereid is soldaten en materieel te leveren. Duitsland zal geen soldaten le veren, omdat de Duitse Grond wet dat niet toestaat en „om his torische redenen", zoals minis ter Genscher zei. Ook zou afge sproken zijn geen troepen uit buurlanden (Italië, Oostenrijk. Hongarije, Griekenland) te stu ren. Niets te doen Van de 200 uitgezonden waarne mers zijn er momenteel slechts 83 in functie. Maar zij hebben vrijwel niets te doen. Zonder be scherming durven zij hun hotel kamers en barakken niet te ver laten, omdat zij dan terechtko men in de vuurgevechten. De waarnemers zijn onbewapende burgers en militairen in burger. In hun verklaring wijzen de EG- en WEU-landen alle vormen van geweld af, evenals het geweldda dig veranderen van grenzen, en roepen zij op tot eerbiediging van de rechten van alle minder heden in het land. Alleen onder handelingen kunnen volgens de EG leiden tot een rechtvaardige oplossing. In de EG-bijeenkomst is donder dagavond ook de mogelijkheid besproken van economische sancties. Maar minister Van den Broek zei dat dan eerst duidelijk moet zijn wie je daarmee wilt treffen, dus wie schuldig is aan het geweld. En dat is nu juist de taak die de waarnemers niet kunnen uitoefenen. uitenlandse zaken verbijsterd JNSCHEDE (GPD) - De pro vincie Overijssel wil een eigen pntoor openen in Riga, de oofdstad van de Baltische re publiek Letland. Overijssel Jeeft daarmee een nationale jrimeur. Voor zover bekend, is iel de eerste keer dat een Neder- jndse provincie een eigen per- aianent 'steunpunt' in het bui tenland opent. Volgens gedepu teerde drs. J. Dijkema zal het jantoor, dat een Nederlandse Bemanning krijgt, uiterlijk vol gend voorjaar operationeel Over de financiële kant fan de zaak wil het provincie- jestuur nog overleggen met het wi'erijsselse bedrijfsleven. THct is duidelijk dat ook ande ren een bijdrage in de kosten ftoeten leveren", zegt Dijkema. iKederland heeft nog geen am bassade in een van de Baltische |epubl ïeken. Minister Van den [|roek heeft daar geen geld voor, left hij laten weten. In een mo lt heeft de Tweede Kamer de Jtinister gevraagd terug te ko- |jnen op zijn aanvankelijke afwij- Tng. Volgens een woordvoerder fan Buitenlandse Zaken kan gat alleen als elders in de wereld Nederlandse ambassade j'ordt gesloten. De woordvoer der zegt verbijsterd te zijn over sjiet Overijsselse plan. „Dat is Kolstrekt ongebruikelijk", zo fuclt de reactie. Volgens Dijke- m mag het Overijsselse 'steun- Jint' echter niet worden gezien ®s een ambassade van zijn pro vincie. Dijkema zou het dan ook pejuichen als er in Riga een ech- fa ambassade wordt geopend. "Pverijssel onderhoudt al twee |aar intensieve contacten met Wand. Vorige week bezocht fen delegatie van het provincie bestuur onder leiding van com- Jjiïssaris J.A.M. Hendrikx de re publiek. De Overijsselse be- jjtuurders hadden onder meer |en onderhoud met minister- psident Godmanis. Deze heeft oegezegd een coördinatiegroep P het leven te roepen, speciaal voor de begeleiding van zakelij ke contacten met Overijssel. Dij kema wil bekijken in hoeverre de coördinatiegroep en het 'steunpunt' in één gebouw kun nen worden ondergebracht. Het Overijsselse bedrijfsleven verwacht veel van de 'opening' van de Letse markt. Nog dit jaar zal een delegatie uit het bedrijfs leven naar Letland gaan om tot zaken te komen. Dat gebeurt in samenwerking met de Kamers van Koophandel. Letland is vol gens gedeputeerde Dijkema geografisch en strategisch bij zonder gunstig gelegen als uit valsbasis naar - het nu nog insta biele - Rusland. VARAZDIN-Twee leden van een Kroatische anti-terreur-eenlieid maken met een Kroatische vlag in de hand het overwinningste ken nadat ze donderdag een federale kazerne in het centrum van Varazdin hadden veroverd (foto Robert RajticlEPA) BRIENNE-le-CHATEAU - De Franse minister van defensie Pierre Joxe (r) in geanimeerd ge sprek met een Sovjet-officier (1) die als waarnemer aanwezig was tijdens legeroefeningen in Frankrijk. Aan de manoeuvres werd deelgenomen door 10.000 militairen en 600 pantservoertui gen (foto AFPi t Van onze correspondent) BUDAPEST - Het door Lord Carrington bewerkstelligde staakt-het-vuren in Kroatië is op een mislukking uitgelopen. Hoewel donderdagochtend sprake was van een opmerkelij ke rust, laaiden de gevechten in de loop van de middag weer op. Op dat moment verliet een co lonne van rond 70 tanks plus een groot aantal andere voer tuigen en soldaten de Servische hoofdstad Belgrado, vermoede lijk richting de belegerde Kroa tische stad Osijek. De tankbe manningen kregen door het pu bliek sigaretten en drank toege worpen. Tegelijkertijd mobiliseerde het leger reservisten, ook in Bosnië- Hercegovina. De berichten over de mobilisatie werden donder dag op Radio Sarajevo beves tigd door een luitenant-kolonel, die verklaarde dat „de mobilisa tie nodig is om de gevechtsbe reidheid te verhogen en degenen die Joegoslavië willen vernieti gen, te ontmoedigen. Als ons dat niet lukt, zal dat door een oorlog moeten gebeuren". 's Ochtends werd het staakt- het-vuren in Kroatië, dat woens dagmiddag om 12 uur in ging. op de meeste plaatsen nog gehand haafd. De belangrijkste uitzon- wat is een goed reclamebureau zonder goede Rabobank? geen punt hen goed bureau kan niet buiten een bank die de regionale markt kent. Samen in een nationaal (en als het moei internationaal) metwerk.wlj feliciteren onze buurman met het 75-jarig jubileum en de opening van het nieuwe bedrijven adviescentrum.een goede vaart, florad marketing/reclame Reeën Het aantal reeën in Zeeland is de afgelopen tien jaar stabiel ge bleven. Het. aantal schommelt rond de Q vierhonderd stuks. w Berlijn pronkt dit najaar met Rembrandt van Rijn. In het Alt.es Mu seum op het Museum Insel is een groot aantal werken van de tegen draadse schilder in een passende ambiance bijeen gebracht.. Na. Ber lijn is de expositie te zien in Amsterdam en Londen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Janus Secundus 1511-1536een te lang miskend dichter Bluesgigant Taj Mahal maakt wereldmuziek Plantaardige oudheden De oude Reynaert de Vos in een nieuw jasje Sprankelende verhalen van Chris tien Kok Steve Roach als hi-tecli muziekkunstenaar Kladbriefjes van Gerard Reve on der de hamer Laatbloeier Stef Bos schrijft en zingt Uit-agenda, expositiesfilmwijzer Na mislukking op Prinsjesdag deringen waren de havenstad Si- benik en het stadje Gospic, niet ver van de autonome regio Kra- jina. Sibenik, dat al dagenlang onder vuur van marineschepen ligt, is volgens ooggetuigen gro tendeels verwoest. In de loop van de middag laai den de gevechten ook elders weer op. Er was sprake van luchtmacht-bombardementen op Sibenik en gevechten rond Sisak. Okucani, Vukovar, Osijek en Vinkovci. De strijd concen treerde zich vooral rond de leger kazernes, die de Kroaten sinds vorige week vrijdag van de bui tenwereld hebben afgesloten en die sindsdien zijn verstoken van water, elektriciteit en voedsel. In het dinsdag overeengekomen staakt-het-vuren was afgespro ken dat de Kraoten de blokka des zouden verwijderen, maar daarvan is tot nu toe geen spra ke. De EG-waarnemers in Kroatië hebben inmiddels hun twijfel uitgesproken over de voortzet ting van hun werkzaamheden, Nadat dinsdagavond een waar nemer gewond raakte bij de ge vechten rond het hoofdkwartier van het Vijfde Legerdïstrict in Zagreb, menen de waarnemers dat hun werk onder de huidige omstandigheden te gevaarlijk en eigenlijk zinloos is. Donder dag werd alleen in Zagreb gepa trouilleerd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deed woens dag een dringend beroep op de eigen onderdanen sommige de len van Joegoslavië te mijden en/of te verlaten, met name de deelrepublieken Kroatië en Bos- nië-Hercegovina en de provincie Kosovo te mijden. UTRECHT (ANP) - Het treinver keer in Nederland zal op 26 sep tember en 7 oktober niet wor den stilgelegd. De Vervoers- bond FNV trekt de landelijke stakingsoproep voor die dagen in, omdat de voorgenomen werkonderbreking van het rij dend personeel van NS op Prinsjesdag op een complete mislukking is uitgedraaid, zo deelde bestuurder W. Korteweg donderdag mee. De vervoersbond had zijn leden bij NS opgeroepen om op 26 sep tember in de ochtendspits het werk neer te leggen in het kader van de acties tegen de ingrepen in WAO en Ziektewet. Op 7 okto ber zou de hele dag worden ge staakt. Wijs geworden door de ervarin gen op Prinsjesdag, toen er tij dens het voorlezen van de Troonrede door acties slechts vier treinen uitvielen, zal het bondsbestuur van de FN V-bond de landelijke stakingsoproep volgende week maandag intrek ken. Volgens Korteweg is het „niet realistisch" om te ver wachten dat de NS'ers op latere tijdstippen ineens wel willen sta ken. Of spontane acties op lo kaal niveau steun van de vak bond zullen krijgen, beslist het bondsbestuur eveneens maan dag. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duTdelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: ■1 Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar; PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller; 01184-84216 J mmÊÊmmm mMMN rmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1