Kosten vandalisme stijgen snel Ravensteinschool: na een jaar al een dependance B en w Duiveland verdeeld over kwijtschelding Eén brandweerkorps Brouwershaven met twee blusploegen Vrijwilligers gezocht voor het begeleiden van asielzoekers Vlissingen heeft schade van f50.000 over eerste halfjaar weekenddiensten VLISSINGEN - Vandalisme heelt de gemeente Vlissingen de eerste zes maanden van dit jaar zo'n 50.000 gulden gekost. Lan taarnpalen. scholen, gymzalen en bomen moeten het vooral ontgelden. De reparatie van vernielde lantaarnpalen vergde het eerste halljaar alleen al 30.000 gulden. De kosten van de vervanging van onder meer in gegooide ruiten van scholen be lopen tot en met augustus 23.000 gulden. De financiële gevolgen van van dalisme zijn in de gemeente Vlis singen nooit op een rijtje gezet. Alle reparatiekosten aan scho len en andere gemeentelijke ge bouwen verdwenen in de begro ting en jaarrekening onder het kopje 'onderhoud'. Nergens werd duidelijk wat de gemeente kwijt is ten gevolge van vernie lingen M J. Matthijsse, Vlis- sings beleidsmedewerker open bare orde en veiligheid, heeft be gin dit jaar het initiatief geno men de onzichtbare kostenpost boven water te krijgen. Alle gemeentelijke afdelingen melden hem regelmatig waar vandalen aan het werk zijn ge weest en hoeveel de herstelwerk zaamheden hebben gekost. De openbare verlichting is een ge liefd doelwit. Lantaarnpalen worden uitgetrapt, waardoor de zekering het begeeft. Lampen van lantaarnpalen worden inge gooid. „Dat is ook een sport", weet Matthijsse. ..Wie goed gooit, is de held." Medewerkers van de Delta Nutsbedrijven ver- NIEUWERKERK - Het college van burgemeester en wethou ders van Duiveland neemt geen eensgezind standpunt in over kwijtschelding van belastin gen. De meerderheid vindt dat alleen onroerend goedbelasting kwijtgescholden kan worden. Een minderheid is van oordeel dat ook de hondenbelasting in sommige gevallen niet hoeft te worden betaald. De gemeente mag het kwijt- scheldingsbeleid. bedoeld voor mensen die bij betaling van het. volle pond onder de bijstands norm komen te zitten, toepassen op zowel de onroerend-goed- en de hondenbelasting als op de woonforensen- en de toeristen belasting. precario- en begraaf- rechten en leges. Als de gemeen te niets doet, wordt de ministe riele norm gebruikt voor al deze belastingen en rechten. Maar de gemeenten mogen daarvan afwijken. Duiveland wil gebruik maken van die moge lijkheid- Slechts een enkele in woner van Duiveland vraagt kwijtschelding van de onroe- rend-goedbelasting. Voor de an dere rechten en belastingen BROUWERSHAVEN - Bij de vrijwillige brandweer in de ge meente Brouwershaven wordt een reorganisatie doorgevoerd. Het nieuwe korps Brouwersha ven bestaat uit twee blusploe gen. gestationeerd in de kernen Brouwershaven-stad en Drei- schor. Commandant van de blusploeg Brouwershaven is M. de Boer, de ploeg Dreischor staat onder leiding van J. de Jonge. Zowel De Boer als De Jonge fungeren al enkele jaren als de plaatselijke bevelvoer ders. Centraal commandant van het korps Brouwershaven wordt de heer M C. J Mol. Hij bekleedt een gelijke rang als de ploeg- commandanten. namelijk die van adjunct hoofdbrandmees ter. Een nieuw gegeven is met name de functie van korpscom mandant. In de vroegere situatie had zowel de brandweer van Brouwershaven als die van Drei schor een eigen korpscomman dant. De gemeenteraad moet zich eer daags nog uitspreken over de nieuwe Organisatieverordening Brandweer Gemeente Brou wershaven. alsmede over de rechtspositie van de vrijwilligers en de vergoedingsregeling Voor het gemeentebestuur, en met name voor burgemeester L. N. Labruyère, geldt dat de nieuwe algemeen commandant fun geert als 'aanspreekpunt' voor alle brandweerzaken. In de vroe gere situatie moest er apart overlegd worden, in het ene ge val mei de commandant van het korps Brouwershaven en in het andere dus met de commandant van het korps Dreischor. ..Voor de juiste coördinatie was dat niet bevorderlijk", meent La bruyère. Kaderstaf' De aanstelling van één centrale commandant maakt de brand weercommissie overbodig. De voorstellen van het college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad houden dan ook in de commissie op te heffen. In de plaats daarvan wordt een kaderstaf geformeerd, bestaande uit de staf van de bei de blusploegen. onder leiding van de korpscommandant Volgens de drie commandanten heeft zowel het brandweerperso neel in Brouwershaven als in Dreischor zijn goedkeuring aan de reorganisatie gehecht. De twee ploegen zijn daarnaast te vreden over hun materieel en on derkomens. Burgerlijke stand MIDDELBURG Geboren: Sheila, dv H. de Bruij- ne en S. Wiessner; Mariela. dv W. A. de Jong en M. Duran Cepeda; Nevruz. dv R. Qelik en E. Bay- dar. Ondertrouwd: P J. Hage. 23 jr. en C. J. de Looff, 19 jr.; E. Dam man, 25 jr. en N. Frangois, 24 jr.: M. Rasch. 29 jr. en J. H Quist, 25 jr.; P Meijer, 24 jr. en C. van Bel- zen, 22 jr. Getrouwd: C. F. Dunweg. 28 jr. en C. Holthuijzen. 26 jr.; S A. A. Albertini. 29 jr. en A. E J. Gref- horst. 22 jr E D K. Radius. 32 jr. en S. M. de Ridder. 29 jrJ. Bakker. 24 jr. en H. P. van der Toorn, 21 jr L. C. van Loon, 32 jr. en M. R. van Noort. 24 jr.; J. Ga- briélse, 27 jr. en M. C. Braamse, 23 jr.: P. A. Roman, 24 jr. en P. J D. Roovers. 22 jr.; P A. J. Duine. 26 jr. en M. R. H. Hofman. 23 jr.. G. J. Veen. 24 jr. en B J. Kater. 25 jr.: M R. Loontjens. 29 jr. en M H Bakker. 25 jr.; J.F.P Kremer. 32 jr. en E Kostense. 26 jr.; M D. Geuze, 26 jr. en H. C. Lindhout. 22 jr.; J. M E. Adriaanse. 29 jr. en P C. S. Maas. 23 jr.; E. C. Roelse. 29 jr. en L. Wenning, 24 jr.; R. J. Daniëlse. 26 jr. enJ E.de Bat. 26 jr.. F H. Wentink. 34 jr. en Y. C. de Dreu. 29 jr.; M. Quaars. 22 jr. en L. van Boven, 22 jr Overleden: C M Meulenberg. 85 jr ev C Gilde. J. P W. Acda. 88 jr. geh gew met S. J. Cornelisse; H van Waarde. 76 jr geh gew met M de Kraker; C. T. Schrier, 97 jr.: W. J Kruit, 70 jr. ev P. van Immerzeel; G. C. G. Steyaert. 88 jr geh gew met C. G A. Huij- bregts. D J Jansen. 65 jr. ev G W. Bruins: A P. Jonker. 57 jr geh gew met J. Louwerse. M. Meul- meester. 92 jr. geh gew met C. Bliek; W. A. Jobse. 86 jr A, R. Roth. 90 jr. geh gew met L. de Kam. P Lous. 81 jr geh gew met S. Melis; A Kerkhove. 79 jr. ev J. van Kleven: A. A. Theune. 78 jr ev M P de Visser: J. Willeboord- se. 71 jr. ev P J Bouwens. richten de reparaties. De ge meente moet betalen. De reke ning bedroeg vorig jaar 40.000 gulden, die over de eerste zes maanden van dit jaar 30.000 gul den. De beleidsmedewerker weet niet waardoor de stijging wordt ver oorzaakt „Ik maak dit overzicht ook om er een patroon in te kun nen herkennen, maar dat ont breekt. Uit landelijke gegevens blijkt dat vooral van en naar uit gaansgelegenheden veel wordt vernield. In Vlissingen klopt dat niet, was het maar zo, dan was het gemakkelijk." Mooi weer Het overzicht van Matthijsse maakt één ding duidelijk: van dalen zijn temperatuurgevoelig. Ze blijven binnen als het koud is of regent. Ze zoeken het strand op bij hoge temperaturen. Ze zijn het actiefst bij redelijk mooi weer. De kosten zijn boven tafel. En wat nu Matthijsse denkt aan een speciaal vandalisme-project door de politie. Maar daar zitten ook haken en ogen aan. Neem de openbare basisschool De Start baan in de wijk Westerzicht. met de Van Duyvenvoorde-school in Oost-Souburg, de Weyevliet- school en de Van Ginkel-gym- SEROOSKERKE (W) Collecte - De collecte voor het PIT heeft in Serooskerke i W) 760.45 opgebracht. Fancy fair - De christelijke basisschool De Wegwijzer in Se rooskerke houdt zaterdag 28 september een fancy fair aan de Wilgenlaan. Van de opbrengst is een helft bestemd voor een pro ject van Wereldkinderen in In donesië en de rest voor het her- inrichten van het schoolplein. Op het project werd de school geattendeerd door Marianne Witkamp, echtgenote van de voormalige predikant van de Gereformeerde Kerk in Seroos kerke. die thans in Indonesië woont. Het betreft het aanleg gen van een visvijver bij een school voor gehandicapte kinde ren. De fancy fair duurt van 10 tot 18 uur en telt activiteiten als rommelmarkt, rad van avon tuur. verkoop van handgemaak te artikelen, terras met warme en koude lekkernijen, spelen voor jong en oud. ponyrijden, muziek en een soundmix-play- backwedstrijd. zaal behorend tot de top vijf van geliefde doelwitten. „De politie kan wel meer surveilleren bij De Startbaan", legt Matthijsse uit. „maar zolang de ligging van die school zo uitnodigend blijft voor vandalen, valt er niet veel eer aan te behalen." De hoop grond die de school nu nog van de weg scheidt, verdwijnt en de omge ving wordt ook veranderd. Pas dan kan politie-optreden vruch ten afwerpen. Vandalisme is moeilijk te be strijden. Vernielingen van parti culiere bezittingen worden wei nig bij de politie gemeld, laat staan vernielingen aan openba re voorzieningen. „Het aantal meldingen moet in elk geval toe nemen". vindt Matthijsse. „want dan kan mogelijk een pa troon in het vandalisme worden ontdekt en kan de politie gerich ter te werk gaan." komt vrijwel nooit een kwijt- scheldingsverzoek binnen, moti veert het college. Alleen de on- roerend-goedbelasting hoeft dan ook maar onder de regeling te vallen. Een minderheid even wel, wethouder W. P Stouten (VVD), vindt dat ook de honden belasting in sommige gevallen moet kunnen worden kwijtge scholden. De gemeenteraad be spreekt de regeling donderdag 26 september. De vergadering, in het gemeentehuis, begint om 20.00 uur. Bouwaanvraag Het college heeft eensgezind be zwaar gemaakt bij gedeputeer de staten tegen het negatieve oordeel van de provincie over de bouw van een bedrijfsloods bij de firma Hanse in Sirjansland De gemeente kon zich prima in de bouwaanvraag vinden, maar het college van gedeputeerde staten twijfelt aan de maat schappelijke haalbaarheid. Het dorpscomité heeft bezwaar ge maakt omdat de loods zou wor den gebouwd op een sportveldje dat in de winter dient als ijs baan. Korpscommandant Mol maakt duidelijk dat zijn taken met na me liggen op beleids- en bestuur lijk terrein en op het terrein van de brandpreventie. Ploegcom- mandant De Jonge begeeft zich op het gebied van preventie en instructie, terwijl zijn Brouwse collega Den Boer zich speciali seert in zogenaamde BO-taken (grootschalig optreden) van het korps Brouwershaven. Beide ploegen zijn voor 200 procent be mand en tellen elk vijftien leden. Juttrouw Cora ter Beek (achter links) en collega Corrie Alberts zijn, mét hun leerlingen, in hun sas met het nieuwe onderkomen (foto Ruben Oreelt Vlissingse basisschool vierde feest VLISSINGEN - Het nieuwe, modern vormgegeven schoolge bouw aan de Vlissingse Hoge- weg staat er nog geen jaar én het is al te klein. Het gaat goed met de openbare Ravenstein school. En het 'prachtig gele gen' schoolgebouw heeft daar mede aan bijgedragen, denkt di recteur C. J. Corstanje. Het suc ces is zelfs zo groot dat de school donderdagmiddag een depen dance in de buurt moest openen, aan de Rembrandtlaan. De ontwikkeling die de Raven- stein-school heeft doorgemaakt, moet voor de leerkrachten een enorme opsteker zijn. Ze zijn van twee inmiddels opgeheven ba sisscholen afkomstig; de Jan Ligthart die te weinig kinderen telde en de Jacob Cats die net genoeg leerlingen had. De fusie partners waren oktober vorig jaar. bij het gezamenlijke nieu we begin, goed voor 130 leerlin gen. Dat aantal is gestegen tot 160 en, misschien nog opmerke lijker, meer ouders van Neder landse afkomst kiezen voor de school. „De leerkrachten heb ben vertrouwen opgebouwd", verklaarde Corstanje. „en de mond-tot-mond reclame doet verder het werk." Prachtig (DAS) Zeeland is gebruikt, rolde als één na beste oplossing uit de bus. „Het zag er niet uit", gaf direc teur Corstapje eerlijk toe. „maar onze lokalen aan de Rembrandt laan zijn prachtig opgeknapt." De leerlingen van de groepen 3 en 4 waren ook in hun sas. Zij mochten donderdag, ter gele- De voorspellingen over het leer lingenaantal van de nieuwe ba sisschool kunnen in een la. Zij zijn niet uitgekomen, met slechts een minder leuk gevolg het splinternieuwe schoolge bouw werd te klein. De aula en ook het handenarbeid-lokaal moesten voor lessen worden ge bruikt. Pogingen om geld los te peuteren voor uitbreiding mis lukten. Het houten schoolge bouw aan de Rembrandtlaan. dat jaren door de Dag- en Avondscholengemeenschap VLISSINGEN Ouderenbond De afdeling Vlissingen van de Protestants Christelijke Ouderenbond houdt donderdag 26 september een bijeenkomst in het jeugdge- bouw bij de Petruskerk aan de dr Ottestraat. Spreker is Th. Goossens. project manager bij de gemeente Vlissingen, die een overzicht geeft van de sociale voorzieningen in Vlissingen. Aanvang. 14.30 uur. Gevonden - Bij de gemeente politie in Vlissingen zijn in de pe riode van 11 tot en met 18 sep tember de volgende voorwerpen aangegeven: Een zonnebril: knuffelkonijn, foto toestel en een hoesje voor een foto toestel; jas. rugzak met inhoud; twee ringen en sleutels Bij het dierenasiel te Vlissingen is in die penode een Perzische kater afgegeven. 21 EN 22 SEPTEMBER 1991 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, za. 0.00-24.00 uur: A. van der Griek. Badhuisstraat 46, tel. 12950. zo. 0.00-24.00 uur: G. de Greef. Willem Klooslaan 1. tel. 68021. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Middelburg, vrij. 17.00-za. 23.00 uur: F. J. Heere. J. H. Huyssen- straat 15. Middelburg, tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: G. J. H. Meyjer, De Krammer 14. tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Patiënten Wijkgezondheidscen trum Middelburg, artsen Kod de, Visser en Ponten: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arne- muiden. Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, za. 0.00-24.00 uur: Souburg, Nieuwland en Arne muiden, za. 0.00-24.00 uur: N. Kapteyn, Lekstraat 6, Oost-Sou burg. tel. 01184-61630. zo. 0. 00-24. 00 uur: J. F. M. Ber gen, Kanaalstraat 89, Oost-Sou burg. tel. 01184-61500. Visites aanvragen voor 10 uur: Spreekuur voor dringende ge vallen: 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur (zonder afspraak). Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. Ubels, Vroonstraat 11, Seroos kerke. tel. 01189-1212. Domburg, Aagtekerke, Bigge- kerke, Meliskerke en Westka- pelle. Voor de praktijken van de artsen Van Eede .Vaandrager, Van der Male en Noorlander. vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: F. N. van Eede, Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. 01187-1234. Biggekerke en Meliskerke voor de praktijken van de artsen Bouwense en Stutterheim (ook voor Grijpskerke). vrij. 18.00- genheid van de verhuizing, 's morgens naar de kinderboerde rij en de speeltuin in de Holland se Hoeve bij Goes en 's middags was het - met ouders - feest aan de Rembrandtlaan Slechts de Schuitvaartgracht scheidt de nieuwbouw van de oudbouw, en vlakbij is een bruggetje over de watergang, ma 08.00: A. Stutterheim, Be. kelmanstraat 8. Meliskerke, tt 01186-1760. Tandartsen: Walcheren: A. E. B. Schotfj Damplein 26, Middelburg, 01180-24169. Spreekuur zat. en zon. vtT.' 11.00-12.00 uur: Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 18.00-ma. 00.8 uur: Mw. A. de Gaaij, tel. 71768, Middelburg, zat. 09.00-ma. 09.# uur: M. de Jonge, p/a Gandlï straat 5, tel. 16761. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: fe 01180-33803. visites aanvrage van 08.00-09.00 uur: Kleine huisdieren (spreekure ri zonder afspraak zat. en zon. 11 12 en 17-18 uur): A. Ruys, Stads |f schuur 1, Middelburg, td 10080-13118. Dierenartsen praktijk 'Oostki pelle': Oude Domburgsewq 33a te Oostkapelle. tel. 01188 1443. Behandeling kleine hui; dieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Meliskw ke: R. Roskam, Kelderweg 1, td 01189-2838. u Dierenkliniek Walcheren (vooi kleine huisdieren): Koft e| Noordstraat 61. Middelburg, td 01180-37077. Spreekuur zat. 18 J 11 uur. Voor spoedgevallen da r en nacht bereikbaar. Apotheken: Middelburg: W. K. Hummel», Markt 69, tel. 12134. De dienst van elke apotheel vangt aan om 17.30 en eindigtoj de vrijdagmorgen daaropvo genei. Vlissingen: Apotheek Pape gaaienburg, winkelcentrum Pi pegaaienburg 24-26. tel. 66345. De dienst van elke apotheel vangt aan om 17.30 en eindigtos de vrijdagmorgen daaropvo gend. Wijkverpleegkundigen: Voor geheel Walcheren v: Alarmcentrale tel. 01184-14444 VLISSINGEN - Een foto met een grote fles Ajax allesreiniger en daarboven de tekst: 'n vluch teling heeft hooguit van die voetbalclub gehoord. Deze affi che van de Werkgroep Vluchte lingenwerk Vlissingen verwijst naar de problemen die asielzoe kers hebben met voor ons nor male zaken als supermarkt-ar tikelen. Het is de blikvanger van een actie om vrijwilligers te werven die asielzoekers wil len begeleiden. Kees Catsman van Vluchtelin genwerk: „Mensen die in Neder land asiel aanvragen, hebben vaak aanpassingsmoeilijkheden vanwege grote cultuurverschil len. Boodschappen doen levert problemen op, de gezondheids zorg zit ingewikkeld in elkaar en het juridisch steekspel rond de asielaanvraag is ook onbegrijpe lijk." In Vlissingen zijn in het kader van een landelijke asielzoekers regeling zesendertig woningen beschikbaar voor vluchtelingen. Vluchtelingenwerk Vlissingen wil de mensen in de asielzoekers huizen op sociaal, maatschappe lijk en juridisch gebied helpen. „Ideaal is dat elk van de wonin gen een begeleider krijgt. Mo menteel is dat nog niet het geval, wat leidt tot een grote werkdruk voor de huidige vrijwilligers", al dus Catsman. Huisbezoeken Het vrijwilligerswerk bestaat vooral uit huisbezoeken, een praatje maken, de goedkoopste winkel uitzoeken of even mee gaan naar het ziekenhuis. Het voorkomt dat vluchtelingen geï soleerd raken en vereenzamen. Het wervingsafïïche: „In een vreemde situatie is het gewoon prettig als iemand je op weg helpt. Iemand die je helpt om te gaan met allerlei maatschappe lijke zaken. Zo'n iemand vergeet je niet." Catsman beaamt dat. „Het begeleiden van asielzoe kers is ook bevredigend voor je zelf. Je stopt er tijd in en je krijgt een hoop hartelijkheid terug. Verder is het heel interessant om met andere culturen in aanra king te komen." Andere activiteiten die Vluchte lingenwerk organiseert voor asielzoekers zijn onder meer taalcursussen, vrouwenactivi teiten, een avondsoos voor hei hele gezin, volleybalmiddagen en één keer per jaar een excur- MIDDELBURG NCVB - De afdeling Middel burg 't Zand van de NCVB be gint het nieuwe seizoen woensdag 25 september met een bijeenkomst in de Ont-moetings- kerk. Mevrouw Stoutjesdijk praat over Thoolse klederdracht en gebruiksvoorwerpen. Aan vang: 19.45 uur. Olid papier - De Middelburg se aquariumvereniging Barbus Conchonius houdt dinsdag een inzamelactie van oud papier Voor dit doel staat tussen 18 ei 21 uur een container bij het club gebouw aan de Herengracht 52 in Middelburg, waarin het pier gedeponeerd kan worden, OOST-SOUBURG Molukse Gemeenschap - De wijkraad van de Molukse Ge-; meenschap in Oost-Souburg houdt morgen (zaterdag) de al gemene jaarvergadering in het; oude kerkgebouw in de wijk/ Aan de orde komt onder meer| een bestuursverkiezing. De ver-;' gadering begint 's morgens om* half elf. Huisvrouwen - De afdeling Souburg van de Nederlandse! Vereniging van Huisvrouwen houdt maandag 23 september- een bijeenkomst in het Rode! Kruisgebouw aan de Rehoboth-: straat in Oost-Souburg. Me vrouw Kloet van het Water-; schap Walcheren houdt een Ie-; zing over het Waterschap. Ook wordt een videofilm vertoond. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Het affiche waarmee Vluchtelingenwerk in Vlissingen vrijwill'1 gers voor het begeleiden van asielzoekers tracht te werven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 12