behoedzaam actiebeleid bonden Ministers tussen de borden Bestand in Kroatië genegeerd kleintjes Militaire steun VS bij VN-inspecties takingsafwijzing CNV geen breuk in het front n PZC abonnement is óók 'n evenement. DE WERKWEEK BEGINT OP DONDERDAG. mmm Nieuwe zender brengt Nederlandse muziek Inklaringen en droog trioden met zonook enkele wolken eden. Kleine kans op een enkele bui. \atige wind uit westelijke richting, liddagtemperatuur rond 20 graden. 4e jaargang no. 221 nderdag 19 september 1991 RECHT (GPD) Een breuk iel tot nu toe zo eensgezind rcrende front van de vakbe- 'ing tegen de kabinetsplan met Ziektewet en wao? en leek het erop toen voor in Hofstede van de vakcen- le CNV gisteren aankondig- dat 'zijn' bonden geen stakin- zouden organiseren in de drijven. Ten minste niet voor ktober, wanneer de Tweede 335 SV verspeelt lorsprong, jeft ziet rood iSSINGEN - PSV heeft geen iele reden trots te zijn op zijn ugkeer in bet Europese be- loernooi voor landskam enen. Een gelijkspel (1-1) te- hel absoluut onbekwame ëo^Jla' van Besiktas. Een rode ber( irt voor Wim Kieft. Een aan- op collega-verdediger Ulvi, armee Gerets de naam van nc| nsor Philips te schande akte. k bekerwinnaar Feyenoord erde een wanprestatie door in itV uitwedstrijd tegen het zwak- Partizan Tirana niet verder te Tnen dan 0-0. FC Groningen ;d het in de UEFA Cup nog jhter. Het zwakke Rot Weiss ürt klopte de aan alle kanten «melende Groningse ploeg in Oosterpark met 0-1. ax en FC Utrecht, de twee an- Nederlandse deelnemers P-het UEFA-Cuptoernooi, de- het heel wat beter. Ajax te in de thuiswedstrijd, die usseldorf werd gespeeld. Ö- o met 3-0. FC Utrecht won uitwedstrijd tegen Sturm azmet 0-1. (Zie ook de pagina's 23 en 25) Kamer de rijksbegroting doorneemt. Dat was opvallend omdat FNV- collega Stekelenburg meerma len had aangegeven dat de druk op de werkgevers moest worden opgevoerd. Die steunden het af braakbeleid van het kabinet en waren er mede verantwoordelijk voor. De oproep van Stekelenburg werd door een aantal bonden op gepakt. De Vervoersbond kon digde aan dat het treinverkeer voor 5 oktober nog twee keer plat zou gaan. De Industrie- en Voedingsbond waren druk bezig met de voorbereidingen van es tafette-stakingen. De andere ga ven er de voorkeur aan het sta kingswapen scherp te houden tot het er werkelijk op aan kwam in de cao-onderhandelingen. Net als alle CNV-bonden. voor wie het stakingswapen bij traditie al het uiterste middel is. Dat on derscheid was ook in de actie plannen ingecalculeerd. Kantine-acties „In de eerste fase tot aan Prins jesdag lag het zwaartepunt bij de vakcentrales. Doel' was het kabinet proberen om te krijgen. Daarna nemen de bonden het over. Zij gaan nu via poort- en kantine-acties werknemers en werkgevers bewerken", vertelt algemeen actiecoordinator Wes- terlaken. In een groot aantal branches lie pen de bonden van MHP. CNV en FNV gelijk op. Maar op het ni veau van de bonden worden de accent- en cultuur-verschillen toch wat duidelijker zichtbaar, vooral in het vervoer en de me taal. „Je hebt nu eenmaal ver schillen in cultuur, in traditie. Die accepteer je". Die houding veranderde afgelo pen maandagavond rigoureus. Toen al was het voor de actie coördinatoren van FNV, CNV en MHP duidelijk dat de werkon derbreking bij de Spoorwegen niet zou slagen. Niet alleen om dat de Vervoersbond FNV de ac tie had aangekondigd nog voor de leden te hebben geraad pleegd. maar ook omdat de col lega's van CNV en FSV nadruk kelijk afhaakten. Westerlaken (CNV) en Draijer (FNV) waren het snel eens. Het 'spoorwegen-effect' moest voor komen worden. De bonden kre gen de boodschap zoveel moge lijk samen of in overleg acties te organiseren. „Stem acties op el kaar af. Voorkom datje collega's van andere bonden in verlegen- ultuurprijs 1#Joor Filmkrant 'RECHT (GPD) - Het eerste luden Kalf, de zogenaamde iltuurprijs, werd woensdag tij- ns de openingsavond van de derlandse Filmdagen toege- nd aan De Filmkrant, in Heijs, hoofdredacteur van tblad dat ondanks een nood- dende financiële situatie a.1 njaar lang een hoogstaande t6 Caliteit en principieel onafhan- lEjke koers weet vol te houden, lm het glimmende beeldje in jtvangst. ZOETERMEER - De ministers May-Weggen (verkeer) en Hirsch Ballin (justitie) tussen de nieuwe verkeersborden. De bewindslie den lieten zich gisteren in het bordenwoud fotograferen in Zoetermeer bij de start van de voorlichtingscampagne rond de nieuwe verkeersregels, die 1 november ingaan. Tegelijkertijd komen er nieuwe borden, waarop gemoderniseerde voertuigen en mensen zijn afgebeeld (foto ANP) Advertentie r <3 o s m O zaterdag 21 sept.: SWINGING SOUL MACHINE In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers var. de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht, "it is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk miet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. 'U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het Nieuws dagelijks in |de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Aldeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Van onze correspondent BUDAPEST- Het staakt het vu ren dat woensdagmiddag om twaalf uur in Joegoslavië van kracht werd, werd in de uren daarna al weer geschonden. Volgens de Kroatische radio werd er in de loop van de mid dag gevochten in Varazdin, Pe- trinja, Otocac en Vukovar. In Zagreb werd in de loop van de dag enkele malen luchtalarm geslagen. Na hevige gevechten in de ochtend waren er 's mid dags nog sporadisch schoten te horen. Onduidelijk is wie de schutters in Zagreb precies zijn. Volgens de Kroatische regering gaat het om Servische infiltranten. De commandant van het omsingel de hoofdkwartier van het vijfde legerdistrict verklaarde de in druk te hebben dat Kroatische extremisten proberen de ge vechten voort te zetten. De gere gelde gardisten zouden zich vol gens hem hebben teruggetrok ken, maar het gebouw wordt nog steeds belegerd door vrijwilli gers. Hoewel het aan de Dalmatische kust op de meeste plaatsen rus tig bleef, vonden heftige gevech ten plaats rond de kazerne van Sibenik. De havenstad Split zou door marineschepen zijn be schoten. Slechts op enkele plaatsen werd echt gehoor gegeven aan het staakt-het-vuren. Een van die steden was Kostanjica. Ook in de regio rond Okucani aan de snelweg Belgrado-Zagreb, waar de afgelopen dagen heftig is ge vochten. werd het om twaalf uur stil. EG-bemiddelaar Lord Carring- ton verklaarde woensdag dat pas vandaag bekeken kan wor den wat het uiteindelijke resul taat van zijn inspanningen is. Eerder had hij wel gezegd de kansen voor een bestand som ber in te schatten. Zonder ge vechtspauze is het volgens Car- rington eigenlijk zinloos van daag de vredesconferentie in Den Haag voort te zetten. Premier Lubbers, die woensdag zijn Britse collega John Major ontving, zei dat er geen WEU- troepenmacht naar Kroatië moet worden gestuurd, zolanger geen bestand is. Nederland kwam maandag met het voor stel voor zo'n vredesmacht. De WEU-leden reageerden ver deeld. Major verklaarde in Den Haag weinig te voelen voor het sturen van troepen. Als voor waarde stelt Londen dat er eerst een vredesbestand van kracht moet zijn. Nederlander Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug is woensdag middag het lichaam begraven van de Nederlander Erwin van der Mast. Van der Mast. van wie aanvankelijk werd gedacht dat het een free-lance fotojournalist was. zou volgens Tanjug gekleed zijn geweest in een uniform van de Kroatische Nationale Garde, wapens hebben gedragen en blij kens een bij hem gevonden dag boek als huurling hebben ge werkt. De Nederlandse ambas sade in Belgrado kon dat woens dagavond bevestigen noch ont kennen. Volgens het Nederlandse minis terie van buitenlandse zaken heeft er geen identificatie van Van der Mast plaats gevonden en kan niet worden uitgesloten dat het gaat om het een Kroaat met. papieren van Van der Mast. Volgens de woordvoerder ba seert het Joegoslavische federa le ministerie van buitenlandse zaken zich in deze op informatie van het ministerie van binnen landse zaken van het aan Kroa tië grenzende Bosnië. (Advertentie) Voortaan elke donderdag de nieuwste vacatures bij ASB. I' vindt ze op pag. 12 van deze krant. Of u komt gewoon even langs. heid brengt. Dat komt ons doel niet ten goede", was het parool. De boodschap behoedzamer te opereren, werd nog eens ver sterkt door de nadruk die het NS-echec in de media kreeg. De boodschap van Hofstede was niet zozeer een aanzet tot een scheur in het front, maar de toonzetting van fase twee in de operatie 'red de wao'. De CNV- voorman zette de toon voor een behoedzamer opereren van de altijd nog zelfstandige bonden, zowel van FNV als CNV. Kok houdt vol Het advies van vice-voorzitter Adelmund van de FNV aan de PvdA om maar met het CDA te breken is woensdag door de PvdA-leider Kok resoluut van de hand gewezen. Kok die dit deed tijdens een gewestelijke PvdA-bijeenkomst in het Drent se Hoogeveen zei respect te heb ben voor Adelmunds advies, maar het niet met haar eens te zijn. Kok maakte er geen geheim van de botsing met de vakbeweging zeer ernstig te vinden. Hij zei be grip te hebben voor de PvdA-le- den die tevens FNV-lid zijn, die in de knoop komen met hun dubbele loyaliteit. „Men is in zichzelf verscheurd. Ik kan dat niet oplossen en heb die preten tie ook niet", aldus Kok. Uitvoe ring van de kabinetsplannen rond de wao noemde Kok „le vensnoodzakelijk" om het socia le stelsel voor de jaren negentig houdbaar en betaalbaar te laten blijven. Kok wees er op dat de PvdA momenteel een cruciaal moment in de historie vaii deze politieke beweging heeft be reikt. Hij vroeg de leden „bij el kaar te blijven". Hij wees op het verleden waarbij de sociaal-de mocraten elkaar „streng de waarheid zeiden maar mekaar niet in de steek lieten". Vluchtelingen De Europese landen gaan elkaar sneller helpen bij het opvangen van grote groepen vluchtelingen en immigranten. Het voorstel voor een 'alarm systeem' was afkomstig van Ita lië. dat deze werd overspoeld door 22.000 Albanese vluchtelin- O gen. O Duizend In Zeeland wordt sinds gisteren duizend hectare grond beboerd, waar ook bijzondere aandacht aan natuurwaarden wordt be steed. De landbouwer W. den Boer in Zierikzee tekende een beheersovereenkomst, waarin die duizendste C hectara valt. I w Milieuheffing De multinationals Dow Chemi cal Benelux en Hoechst Hol land. met hun beider Zeeuwse vestigingen in deze provincie goed voor 3000 werknemers, hebben de brandbrief tegen de regeringsplannen voor het in voeren van extra mi lieuheffingen mede on- Q dertelcend. I Hockeysters Het Nederlandse dameshockey team miste gisteren een ervaren kracht als Lisanne Lejeune tijdens de Champions Trophy. De geblesseerde international zag Nederland met 2-0 verliezen van Austra- lie. i Van onze correspondent) WASHINGTON - Amerika dreigt met nieuwe militaire ac tie tegen Saddani Husayn. Ame rikaanse helikopters en ge vechtsvliegtuigen zullen moge lijk de VN gaan helpen bij het opsporen van Iraakse massa vernietigingswapens als Bagh dad niet snel instemt met VN- vluchten boven het land. President Bush zei woensdag in Arizona dat zijn geduld met Sad dam Husayn op is. Maar de pre sident ontkende dat hij met mili taire actie dreigt Er zijn nog steeds 36.000 Amerikaanse troe pen in gebied van de Perzische Golf. de meeste in Saudi-Arabië. De nationale veiligheidsadvi seur Brent Scowcroft voegde er aan toe dat Saudiarabië om Pa triot-luchtdoelraketten heeft ge vraagd. Amerika heeft volgens Scowcroft aan dat verzoek ge hoor gegeven. President Bush noemde dat „een voorzorgs maatregel" Bush heeft maan dag een brief aan het Congres ge stuurd waarin hij zegt dat aan zijn geduld met Saddam Husayn een eind is gekomen, „De Ver enigde Staten zullen niet tolere ren dat deze situatie voortduurt, en zal zonodig actie onderne men", schreef de president. De eerste berichten over troe penzendingen zijn later door zo wel het Witte Huis als het Penta gon wat afgezwakt. Het gaat vol gens functionarissen op het Pen tagon om "voorzorgsmaatrege len". Direkte aanleiding tot de Amerikaanse waarschuwing is de weigering van Irak om VN-he- likopters inspectievluchten te laten uitvoeren bij het toezicht op de vernietiging van het Iraak se wapenarsenaal. De VN-in- specteurs zijn er niet zeker van dat zij alle voorraden Scud-ra- ketten, chemische en biologi sche wapens hebben ontdekt. Verder zijn er aanwijzingen dat Saddam al weer hard bezig is in het geheim aan de opbouw van een nieuw wapenarsenaal te werken via een netwerk van ge heime inkooporganisaties. Wat de inspecteurs mogelijk het meest heeft geschokt, is dat Irak over een jaar of twee al over een kernwapen had kunnen be schikken als Saddam cle oorlog niet verloren had. Robert McFarlane, de voormalige Ame rikaanse nationale veiligheids adviseur sprak de veronderstel ling uit dat de Amerikaanse inichtingendienst mogelijke schokkende nieuwe feiten heeft ontdekt. ZAGREB - Een Kraolische militair houdt bij een stuk luchtdoelgeschut in Zagreb via een radio kon- lakt met zijn hoofdkwartier ifoto Greg English!APi HILVERSUM (ANP) - Radio Noordzee Nationaal ver wacht op 1 oktober op een beperkt aantal kabelnetten te kunnen beginnen met de procfuitzendingen van een nieuwe, geheel Nederlandse muziekzender. Dat hebben de initiatiefnemers woens dag bekendgemaakt. In de toekomst moet het kabel- slation landelijk beschik baar komen. De vereniging Professionele Auteurs Lichte Muziek (PALM) heeft het initiatief genomen voor de zender die zich geheel zal richten op de Nederlandse muziek. Het station moet nationale mu- ziekauteurs steunen. De Ne derlandse muziek maakt door toenemende belang stelling voor buitenlandse zenders moeilijke tijden door. Volgens de vereniging is in de afgelopen tien jaar het marktaandeel van de Ne derlandse lichte muziek tot. onder de 10 procent gedaald. Radio Noordzee Nationaal wil aan alle stromingen van de Nederlandse lichte mu ziek aandacht schenken. Van cabaret tot volksmu ziek. van jazz tot musical en Nederpop. De programme ring zal horizontaal geschie den. Uiteindelijk wil Radio Noordzee Nationaal als com merciële zender toegang tot de kabel. Daarvoor moet op wijziging van de Mediawet worden gewacht. Het wets voorstel dat commerciële omroep mbgelijk maakt, moet nog door de Eerste Ka mer worden behandeld. Volgens J. H. Verhagen, beoogd voorzitter van stich ting Radio Noordzee Natio naal. zijn uitzendingen op beperkte schaal nu al moge lijk omdat het om een ken nismaking gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1