Togere lasten burger en bedrijf Vervoersbond FNV grijpt met acties bij spoorwegen te hoog Britse vrouw zit wellicht 17 jaar onschuldig in cel kleintjes lan belastingvrije nkostenvergoeding oor bewindslieden Troonrede trekt veel kijkers De derde week 18,19,20 en 21 september (zie pagl4) Wonenstuderen, reizen en roken duurder Subsidies bedrijfsleven lager miljoenennota ater onbestendig onnige perioden, 's middags toene- ende bewolking en 's avonds kans op igen. Matige, daarna krachtige zuid- istenwind. Temperatuur 2| graden. 4e jaargang no. 220 a iensdag 18 september 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen nc 'W stent iem de plaats van aftrekpost •entt HAAG (GPD) - Ministers staatssecretarissen moeten rlijks een belastingvrije on- :nvergoeding krijgen van S pectievelijk 6600 en 5700 gul- derh l Deze onkostenvergoeding 5 Pu mt dan in de plaats van een lantl lastingaftrek wegens niet bij werkgever te declareren kos- Die aftrekpost is voor mi ers nu 9000 gulden per jaar, r staatssecretarissen 7500 den. is de kern van een plan dat in boezem van het kabinet is op- iteld. Over het voornemen via staatssecretaris Van ilsvoort (financiën) bespre igen gaande met de belasting- n- nst. Op basis van de belas- in( (hervorming volgens de voor- Üen-Oort, die met ingang van 10 werden doorgevoerd, is het q. ir werkgevers mogelijk aan jtral knemers een belastingvrije ie si goeding te geven. In dit geval Helft van Nederland wil doorgaan met acties HILVERSUM (ANP) - De helft van de Ncderlan- CaiF ders (49 procent) vindt dat de acties van de bon den tegen de kabinets plannen moeten door gaan. Een vrijwel gelijk per centage, 48 procent, meent dat het kabinet moet blijven zitten. Dat blijkt uit een enquête van het bureau Inter view die dinsdag in op dracht van de VARA te levisie werd gehouden. Van de ondervraagden jzei 22 procent het werk te 'hebben onderbroken om naar de uitzending van de troonrede te kunnen kijken of luisteren. 78 procent had dat niet ge- '1 I Toch had 61 procent wel van de inhoud van de troonrede vernomen, terwijl 39 procent van de geënquêteerden van niets wist. geldt de Staat als werkgever. De belastingdienst moet als 'in specteur' met de opzet akkoord gaan. Pikant Betrokkenen wezen er gisteren op dat het plan onderdeel vormt van het arbeidsvoorwaarden overleg. Pikant detail is dat de betrokken bewindslieden er met de plannen in inkomen op voor uit zouden gaan. Een aftrekpost in de belastingen is bruto. Netto houdt men er, afhankelijk van de hoogte van het berekende in komen, veel minder van over. Een belastingvrije vergoeding is netto. Hoogte In de besprekingen met de be lastingdienst staat ook de hoog te van de belastingvrije onkos tenvergoeding ter discussie. Be keken moet worden welke kos ten voor de betrokken beroeps groep als 'gebruikelijk' aan te merken zijn. Aan de hand daar van moet de hoogte van de be lastingvrije vergoeding bepaald worden. DEN HAAG - Koningin Beatrix tijdens het voorlezen van de Troonrede in de Ridderzaal. De rechtstreekse tv-uitzending van de Troonrede trok dit jaar extra veel kijkers. In het hele land was het kijken naar de uitzending als actiemiddel ingezet tegen de regeringsplannen rond de wao en ziektewet (foto Frans VanderlindentANP Prins Claus deelt mee in hulde parlement DEN HAAG (ANP) - Eerste Ka mervoorzitter mr. H. Tjeenk Willink heelt dinsdag als voor zitter van de Statcn-Generaal koningin Beatrix het medele ven met prins Claus toegevoegd aan het traditionele huldebe toon aan de koningin na het voorlezen van de troonrede. Tjeenk Willink prees de rol van prins Claus door de jaren heen in het belang van de „constitutio nele monarchie in ons land". „Door zijn activiteiten en opstel ling levert hij een belangrijke bijdrage". De Kamervoorzitter sprak namens de aanwezigen in de Riderzaal de hoop uit dat de prins-gemaal weldra wederom in het parlementaire midden kan worden begroet. „Niet for meel maar wel feitelijk" gold het traditionele driewerf hoera der halve ook prins Claus, aldus Tjeenk Willink. Massale werkonderbreking in bedrijven DEN HAAG (GPD) - De Ver voersbond FNV mag als de ver liezer worden beschouwd van de actiedag die de gezamenlijke vakbeweging gisteren op Prins jesdag hield als protest tegen de ROTTERDAM - Demonstranten op de Coolsingel voor een groot tv-scherm waarop de gebeurtenissen in de Ridderzaal te zien zijn. Bij het verschijnen van minister Kok van financien op het scherm gaven ze luid en duidelijk blijk van hun afkeuring (foto Paul StolklANP) ingrepen die het kabinet in de Ziektewet en de wao wil doen. De bond kreeg de havens van Rotterdam, Amsterdam en Vlis singen alsmede tram, bus en metro in Amsterdam de hele dag weliswaar plat, maar met de spoorwegen was te hoog ge grepen. De treinen bleven ge woon rijden. En dat viel knap tegen. De Federatieve Spoorweg Vak vereniging FSV en de Vervoers bond CNV voelden niets voor ac ties bij de spoorwegen, omdat ze het publiek te veel zouden scha den. De FNV-bond handhaafde echter zijn oproep, maar ook zijn eigen leden bleven gewoon aan het werk. Een hele stakingsdag zat er daardoor al niet in, maar ook de werkonderbreking tij dens het uitspreken van de Troonrede, waartoe alle vakbon den hadden opgeroepen, kwam er niet. Veel treinpassagiers waren er overigens niet. Wegens de drei ging van een staking hadden ve len die normaal de trein zouden hebben genomen, hun reis ver zet of ander vervoer gezocht. Niet ontevreden De Vervoersbond FNV, die de mislukking bij de spoorwegen weet aan de houding van zijn collega-bonden en de harde op stelling van de NS-directie, (Van onze correspondentI LONDEN De Britse Judith Ward heeft wellicht 17 jaar on schuldig achter de tralies geze ten. Minister van binnenlandse za ken Kenneth Baker besloot dinsdag de zaak van Ward (42) naar het Hof van Beroep te ver wijzen. Bij Baker waren twij fels gerezen over het bewijs op grond waarvan Ward was ver oordeeld. Judith Ward werd in 1974 tot le venslange celstraf veroordeeld voor haar aandeel in een bom aanslag op een bus van het Brit se leger. Bij die aanslag kwamen 12 mensen om het leven, onder wie twee kinderen. Haar zaak roept herinneringen op aan die van de 'Zes van Bir mingham'. die halverwege de ja ren '70 eveneens tot langdurige celstraffen werden veroordeeld wegens bomaanslagen. De 'Zes van Birmingham' wer den dit jaar echter vrijgelaten, nadat het Hof van Beroep had bepaald dat de bewijsvoering destijds niet steekhoudend was geweest. De kern van die bewijsvoering was een proef door een chemicus waaruit gebleken zou zijn dat de 'Zes' sporen van nitroglycerine op hun handen hadden. Later bleek echter dat deze proef ook een positieve uitslag gaf bij hen die bij voorbeeld papier had den vast gehad. Judith Ward werd in 1974 ver oordeeld op grond van dezelfde proef, gedaan door dezelfde che micus. Voor minister Baker was dat voldoende aanleiding de zaak te heropenen. Advertentiei Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Advertentie toonde zich toch niet ontevre den over zijn actiedag. De ha vens waren gelukt, het Amster damse openbaar vervoer lag stil en veel ander streek- en stads vervoer lag ook gedurende ten minste enkele uren stil. Aan de mislukking van de Ver voersbond bij de spoorwegen tot opluchting van de treinreizi gers overigens zal ondertus sen in de samenleving voor een niet onbelangrijk deel het suc ces worden afgemeten van de ac tiedag van de voltallige vakbe weging. Toch benaderde vol gens woordvoerders van de vak centrales „overtrof' - dat suc ces de verwachtingen die men zich had gesteld. Naar eerste berekening legden ten minste 600.000 mensen in duizenden bedrijven en bij dui zenden instanties het werk na het middaguur voor enige tijd neer om. al dan niet naar de Troonrede kijkend of luisterend en er daarna over discussiërend, uiting te geven aan het protest tegen de Ziektewet- en wao- plannen. In een aantal plaatsen en sectoren zoals in de havens, het Amsterdamse openbaar ver voer en andere gemeentelijke diensten) ging het werk de hele dag plat. Voor de gezamenlijke (Slot zie pagina 3 kolom 1 H E M A De normaalste zaak van de wereld WÊËÊÊÊom HHHHH Wapens De politie heeft in de bossen bij Baam in plastic tonnen verpak te wapens van de Rote Armee Fraktion gevonden. De ontdek king van de opslagplaats volgde op een verklaring van het ex- RAF-lid Silke Maier te- genover de Duitse poli- C tie. w n: ft rgers en jgen volgend jaar ho- e lasten opgelegd. Dat het gevolg van de be- J ssingen die het kabinet (GPD) - bedrijven heeft genomen voor de begroting van '92. Ingrij pende maatregelen zijn volgens het kabinet no dig, omdat het de komen de tijd economisch aan merkelijk minder goed gaat dan in de afgelopen jaren. CDA en PvdA reageren in hoofd lijnen positief op de kabinets plannen, al is dat voornamelijk omdat zij de drastische ingrepen in de uitgaven van de overheid en voor de sociale zekerheid, on vermijdelijk vinden. „Het zal moeilijk uit te leggen zijn", aldus CDA-fractievoorzitter Brink man in een eerste reactie. Enkele kernpunten uit de kabi netsplannen zijn: openbaar vervoer wordt zes procent duurder, huren g"aan per 1 juli met 5,5 procent omhoog, PAGINA 7: Lasten stijgen half procent Onderdelen begroting kwetsbaar Koopkracht minima iets hoger PAGINA 8: Complete tekst Troonrede Nationale schuld wordt niet afgelost PAGINA 9: Onderwijs teleurgesteld over begroting Bonden en werkgevers beide afwijzend Lubbers verwacht geen breuk coalitie PAGINA 10: Werkloosheid stijgt met 20.000 Topman Rutten ziet toekomst niet somber in Zware criminaliteit probleem voor politie PAGINA 11: Ritzen: Lesgeldverhoging kleinigheidje Maij zet schop in de grond Alders wil wereldwijd klimaatverdrag PAGINA 13: Vernieuwing bestuur richtsnoer voor beleid Dales Simons schrijft nota over WAO Van den Broek wil geld voor meer ambassades PAGINA 19: Spoedig akkoord over schone Schelde Meer toezicht op kerncentrale Gemeentelijke herindeling weer in beeld Bouw gevangenis Middelburg jaar eerder sigaretten worden in drie stappen 75 cent duurder. lesgeld voor scholieren wordt veel hoger, net als collegegeld voor deeltijd-studenten, het bedrijfsleven krijgt hon derden miljoenen minder subsi die. Negatieve reacties Vakbonden en werkgevers rea geren unaniem negatief op de Miljoenennota en de Troonrede. De vakbonden blijven zich ver zetten tegen de geplande in greep in de wao. Zij zijn ook te gen beperking van de rechten die de huidige ziektewet nu kent. Samen met de werkgevers vrezen zij dat de plannen een zware hypotheek leggen op het komende cao-overleg. De werk gevers menen bovendien dat de stijging van de belastingen en premies ten koste gaan van de economische groei en de werk gelegenheid. Brinkman zal de kabinetsvoor stellen op twee onderdelen niet steunen. Zo vindt hij de verho ging van het lesgeld voor scho lieren (van 1150 naar 1450 gul den) veel te fors. Daarin wordt hij overigens gesteund door de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, D66. GL, GPV, RPF). Ook meent Brink man dat mensen die in een be jaardentehuis of verpleeghuis zitten, niet verplicht moeten worden hun eigen vermogen daaraan uit te geven. Brinkman zal tijdens de algeme ne politieke beschouwingen in oktober, alternatieve bezuini gingsmaatregelen aandragen, die hetzelfde bedrag in de begro ting opleveren. Wöltgens (PvdA) heeft waarde ring voor het kabinet dat in een moeilijke tijd financieel-econo- misch orde op zaken stelt. On- (Slot zie pagina 3 kolom 1) Bietencampagne Triatleet Jan Bart Jasperse, de ivinnaar van het Zeeuwse Super Prestige klassement, kan goed relativeren. „Als Jan Louisse en de broers Koole vijf of meer van de acht wedstrijden hadden meegedaan, ivas een van hen ongetwijfeld OTP winnaar geivorden." mL i Boeren op Walcheren en Noord- Beveland zullen tijdens de bie tencampagne iveggebruikers kunnen ivaarschuxoen voor slik op de weg. Grote rood-witte stic kers op borden langs de weg geven het slip- 1 C gevaar duidelijk aan. I Laboratorium Het Centraal Laboratorium van de Zeeuwse Waterschappen heeft een nieuw onderkomen in gebruik genomen in het voorma lige streeklab m Sluiskil. De aankoop van het gebouw kostte vier ton. De verbou wing vergde ruim twee O O miljoen guldenw Triatleet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1