Vredesconferentie loopt gevaar Onbekende vliegt onder Are de Triomphe en Eiffeltoren door m Groningen-Ajax afgelast na vondst zware explosieven Vredesverdrag Zuid-Afrika moet vrede een kans bieden ^weedse premier larlsson treedt af a stemnederlaag 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Kroatië dreigt met weglopen Verwarring over uitspraak Van den Broek ushdie krijgt prijs Joor beste kinderboek CNV-leden bij NS staken niet J p •gen en wind d opklaringen, daarna toenemen- bewolking en laterregen. Tempera- t 19 graden. Harde zuidwesten- id, vanavond afnemend. ^jsjaargang no. 218 rgiindag 16 september 1991 ■KI,» 1 UUR KODAK EXPRESS WALITEITS KLEURENFOTO'S SERVICE Beier: niet duurder! FOTOlVERSC HOP RE Elten Leur Goes Hulsl Middelburg Middelharms Vlissingen Zierikzee RESS TOS VERSCHO Mestbeleid De drie landbouivorganisaties hebben de aangescherpte mest wetgeving van het kabinet flink bekritiseerd. Pas als het voorstel van tafel is willen de organi saties kijken of de huidige in spanningen om het mest probleem op te lossen, opgevoerd kunnen O ivorden. %J Knoflook De allium sativum, beter bekend als knoflook, kent voor- en te genstanders. Maar dat er zoveel liefhebbers zijn, had zelfs de stichting 'Vrienden van de stin- kende roosniet gedacht. De eer ste bijeenkomst van de stichting trok zaterdag ruim 200 mensen naar Emmahaven; ruim twee keer zoveel als de or ganisatoren hadden C verwacht. Volleybal VCV Zeeland Doelman John Jasperse van VCV Zeeland was gisteren tegen NAC de gevierde man. De Vlis- singer keepte foutloos, waardoor zijn ploeg een punt binnen haai- Q de. *J MÊÊÊÊÊtÊKÊÊÊÊÊÊÊÊ Het Nederlands volleybalteam zal zich via een pre-Olympisch toernooi moeten zien te plaatsen voor de Spelen van 1992. Het brons, dat Oranje gisteren op het EK veroverde, was onvoldoende voor di- recte kivalificatie. I O GRONINGEN (GPD) - De vondst van explosieven bij FC Groningen-supporters heeft er dit weekeinde toe geleid dat de wedstrijd FC Groningen-Ajax is afgelast. De Groninger loco-burgemees- ter T. van de Vondervoort oor deelde na overleg met de hoofd commissaris van politie en de hoofdofficier van justitie dat er van een onveilige situatie spra ke was. Over het afgelasten van de Europa-Cupwedstrijd tegen Erfurt, aanstaande woensdag in het Groninger Oosterparksta- dion, is vandaag overleg. Een uitgebreid onderzoek, waar aan tientallen politie-agenten deelnamen, begon afgelopen woensdag nadat de geruchten over explosieven bij de politie binnenkwamen. Zaterdagoch tend tussen zes en acht werden tien Groningers van hun bed ge tild en gearresteerd. Vier werden zaterdag na verhoor vrijgelaten, zes gistermiddag. Bij huiszoeking in de woningen van de verdachten werden ex plosieve materialen aangetrof fen. Gistermiddag volgden nog drie arrestaties. Opnieuw werd bij een huiszoeking materiaal gevonden dat voor de vervaardi ging van een bom kan worden aangewend. Vooral het gevaar dat niet alle materialen en verdachten uit het onderzoek waren gerold, was zaterdag voor de politie aanlei ding de afgelasting van de wed strijd te adviseren. Eerder deze week doken her en der in de stad gestencilde vlug schriften op waarin Groninger 'hooligans' werden opgeroepen naar een locatie achter het Schuitendiep te komen. (Zie ook pagina 9) f Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdellng abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 Rond dc 2000 Zulu-strijders betuigden hun steun aan de ondertekening van het vredesakkoord (foto AP) JOHANNESBURG (DPA/AFP/RTR) - De be langrijkste politieke leiders van Zuid-Afrika hebben zaterdag een historisch vredesak koord ondertekend waarvan zij hopen dat het een eind zal brengen aan het bloedvergieten waarmee de overgang van de apartheid naar de democratie gepaard gaat. President F. W. de Klerk zette als laatste zijn handtekening onder het 30 pagina's tellende document, dat een gedetailleerde gedragscode voor politie ke organisaties en de veiligheidstroepen geeft. Direct voor De Klerk hadden de ANC-voorzit- ter. Nelson Mandela, en de leider van de rivali serende Inkatha-beweging, Mangosuthu Bu- thelezi, het akkoord getekend. Mandela ver klaarde tijdens een korte rede „dat wij niet de illusie hebben dat dit akkoord een wondermid del is. Onze handtekeningen alleen zullen het pad van de vrede niet aangeven", daarvoor is de medewerking van alle Zuidafrikanen nodig, zei hij. Wel sprak hij van een „historische kans". Voor het hotel in Johannesburg waar de cere monie. die direct werd uitgezonden door de te levisie. plaatsvond betuigden rond 2000 aan hangers van de Inkatha-beweging van Zulu's hun steun aan hun leiders. In opdracht van Bu- thelezi maakten zij een eind aan hun betoging voor het tot incidenten kwam. Het „nationale vredesakkoord", waarover aartsbisschop Desmond Tutu tijdens de plech tigheid de zegen afriep, is bedoeld om een eind te maken aan het geweld in Zuid-Afrika, waar van alleen de afgelopen week zeker 125 zwarten het slachtoffer werden. Bijzonder uitvoerig wordt in het akkoord de Zuidafrikaanse politie opgeroepen onpartijdig op te treden en bij incidenten snel te handelen. Van onze correspondent PARIJS - Een nog onbekende piloot heeft zondagmorgen enkele opzienbarende stunts uitgehaald in het luchtruim boven de Franse hoofdstad. De anonieme stuntvlieger zag kans om zowel onder de Eif feltoren als onder dc Are de Triomphe door te vliegen zon der brokken te maken. Stomverbaasde ooggetuigen zagen hoe een eenmotorig vliegtuigje na enkele malen laag over de Are de Triomphe te zijn gescheurd, onder de amper 29 meter hoge boog van het monument doorvloog. Kort daarvoor had de man de zelfde stunt uitgehaald bij de Eiffeltoren. Het vliegtuigje werd enkele uren later onbeheerd aange troffen in een weiland ten zuid oosten van Parijs. Het toestel bleek in de nacht van zaterdag op zondag te zijn gestolen van het terrein van een vliegclub in de buurt van Parijs. Van de piloot ontbrak gisteren nog elk spoor. De Franse luchtvaartautori teiten stellen een onderzoek in. Het luchtruim boven de Franse hoofdstad is streng verboden. De geheimzinnige piloot is échter niet de eerste die het verbod trotseert. Enke le jaren geleden zorgde een nog altijd onbekende vlieger herhaalde malen voor op schudding door uiterst laag over Paiijs te scheren. Die on bekende, die al snel de bij naam 'de Zwarte Baron' kreeg, wist telkens op wonderbaarlij ke wijze buiten bereik van de autoriteiten te blijven. Enkele weken geleden landde een ULV (Ultra Licht Vlieg tuig) in het hart van Parijs op een grasveld bij Trocadero, waarna de piloot de benen nam. Het achtergelaten vliegtuig op een weiland bij Parijs Ifoto AFP HAAG (GPD) - Kroatië gedreigd niet langer deel >men aan de vredesconfe- e in Den Haag, als het op- nd geweld in de afgeschei- Joegoslavische deelstaat onmiddellijk ophoudt. Vol de ministers van Buiten- vie Zaken van Duitsland scher) en Italië (De Miche- federale leger van Joe- vië schuldig aan de bloedi- lies van de laatste dagen. trijd in Kroatië is dit week- rekl i enorm opgelaaid, nadat tische gardisten kazernes en omsingeld en grote raden wapens op het leger len buit gemaakt. Het leger A eerde met zware bombarde- en op tal van Kroatische 1 >n. °re ostajnica, dat door Serviërs l0" derale troepen werd ingeno- zouden zeker honderd den zijn gedood. In Zagréb w voor het eerst lalarm gegeven, toen ge- ilsvliegtuigen over de stad Rutferden. Kroatië verwacht ommekeer in de strijd, nu idelijk over voldoende wa- lijkt te beschikken, ten de Europese Gemeen schap is de verdeeldheid over de schuldvraag dit weekeinde op nieuw aan de oppervlakte geko men. Terwijl Genscher en De Mi- chelis tijdens hun tweedaagse bespreking in Venetië de schuld bij het leger legden en de militai ren opriepen Kroatië te verla ten, zei EG-voorzitter Van den Broek dat Kroatië verantwoor delijk is voor het oplaaiend ge weld. Genscher reageerde daar op met de vaststelling dat Kroa tische eenheden niet in andere republieken van Joegoslavië vechten. Van den Broek riep gis teravond, samen met zijn Spaanse collega Fernandez Or donez, opnieuw op tot het eer biedigen van het staakt-het-vu- ren. De uitspraak van Van den Broek is in Servië enthousiast ontvan gen. Volgens de Servische radio begint de EG nu eindelijk in te zien dat niet alleen Servië de boosdoener is. Later verklaarde de Nederlandse bewindsman dat hij met zijn opmerking geenszins de bedoeling had de Serven het idee te geven dat zij de gevechten -met verhevigd ge weld kunnen voortzetten. „Mijn opmerking was juist een waar- hei IDEN (AFP) - De Britse schrijversbond heeft zondag Salman hdie de prijs voor het beste kinderboek toegekend voor zijn ro- i Haroun en de Zee van de Geschiedenissen. boek is een sprookje dat, volgens sommige Britse critici, kan den beschowud als een allegorie van de toestand waarin Rushdie bevindt. de tin India geboren Britse schrijver, die in februari 1989 door wijlen tollah Khomeini ter dood veroordeeld is wegens godslastering in boek De Duivelsverzen, leeft sindsdien op een geheime plaats. UTRECHT (ANP) - De achter ban van de Vervoersbond CNV heeft vrijdag en zaterdag op verschillende vergaderingen besloten op Prinsjesdag niet te staken bij de spoorwegen. Vol gens voorzitter E. Jongsma van de bond zou dat teveel compli caties veroorzaken en tot ver in de middag en avond doorwer ken. Het niet-rijdend NS personeel wordt wel opgeroepen mee te doen met werkonderbrekingen om naar de Troonrede te kijken of te luisteren. Dit betekent dat alleen de Vervoersbond FNV op roept tot een staking bij NS. De spoorwegvakbond FSV heeft staken ook afgewezen. De CNV-bond roept de leden in het streekvervoer wel op om de bussen tussen twaalf en twee uur stil te zetten. Voor de havens heeft de CNV-bond eveneens ge kozen voor „kijk- en luister-ac ties", eventueel in verlengde kantinepauzes. Overtuigen Ook na Prinsjesdag vindt de Vervoersbond CNV stakingen geen geschikt middel om het parlement te beïnvloeden. De bond doet wel mee met alle an dere acties. Het bestuur heeft de opdracht gekregen door te gaan met pogingen regering en parle ment ervan te overtuigen dat er betere alternatieven zijn voor de aangekondigde Ziektewet- en WAO-maatregelen. Als het parlement er toch mee instemt zullen de verslechterin gen al moeten worden opgevan gen in de cao's die per 1 januari worden vernieuwd (NS, streek vervoer. KLM, enkele sectoren in de havens). De werkgevers worden er dan omstreeks no vember direct bij betrokken, zei Jongsma. Compliment FNV-voorzitter Stekelenburg is kwaad op PvdA-minister'Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) die heeft gezegd dat een vak bondsbestuurder de PvdA deze zomer een compliment heeft ge maakt over de aanpak van WAO en Ziektewet door het kabinet. Pronk moet aangeven met wie hij heeft gesproken en waar, en wat de inhoud van dat gesprek is geweest, of hij moet zijn praatjes voor zich houden, zei Stekelen- burg zaterdag. De FNV heeft wel aangegeven dat de maatregelen door de aanpassing na 13 juli wel wat zijn verbeterd. schuwing aan de Kroaten om het geweld te stoppen", aldus de minister voor de NCRV-radio. Van den Broek deed zijn uit spraak zaterdag, nadat Kroatië een pijpleiding afsloot die de hoofdstad Belgrado (Servië) voorziet van olie. Ook werden de al weken omsingelde militaire bases van het federale leger afge sloten van gas, licht en water. „Dit vergroot de kans op bloed vergieten", aldus de Nederland se bewindsman. Tenminste vier kazernes zouden zich na de omsingeling hebben overgegeven, waardoor de Kroa ten in het bezit kwamen van tanks en andere (zware) wapens. Het federale leger beantwoord de de omsingeling met luchtaan vallen om de uitgehongerde mi litairen te bevrijden. De blokka de van een kazerne in de Oost- Kroatische stad Vukovar werd door legereenheden doorbro ken. Ook vonden gevechten plaats in Osijek, Palacce, Stara Gradiska en Ökucani. Het federale leger heeft dit week einde voor het eerst ook oorlogs schepen ingezet. De stad Ploce aan de Adriatische kust werd zwaar onder vuur genomen door gevechtsvliegtuigen en schepen, nadat een militair depot in han den van de Kroaten 'was geval len. Bij de gevechten, die op 25 juni na de onafhankelijkheids verklaring van Slovenië en Kroatië uitbraken, zijn tot nu toe zeker 400 doden gevallen. Vanwege het oplaaiende geweld heeft Van den Broek opnieuw besloten om ambassadeur Wij- naendts naar Joegoslavië te stu ren. De ministers Genscher (Duitsland) en De Michelis (Ita lië) pleitten voor uitbreiding van het aantal waarnemers in Kroa tië. De Italiaanse bewindsman zei dat het huidige aantal van 200 tot tenminste duizend zou moeten stijgen. WD-fractieleider Bolkestein steunt het verzoek van de Joego slavische president Mesic om een VN-interventiemacht naar het oorlogsgebied te sturen. Vol gens Bolkestein moet Lord Car- rington, voorzitter van de vre desconferentie, het verzoek van Mesic in behandeling nemen. duidelijke ruk naar rechts ge maakt: met de populisten van de 'Nieuwe Democratie' en de conservatieven van aspirant premier Carl Bildt behoren twee duidelijk rechts geprofileerde partijen tot de duidelijke win naars. En ook de 'christen-demo craten horen op de rechtervleu gel thuis. Smalle basis Als meest voor de hand liggende uitweg uit de ingewikkelde machtsverhoudingen in het niuewe parlement verwachtte men zondagavond een cen trum-rechtse minderheidsrege ring met een smalle basis. Het vermoedelijke gekissebis voor en na de vorming van het kabi net zou achteraf het gelijk kunn- nen bewijzen van het belangrijk ste verkiezingsargument van de sociaal-democraten: dat de cen trum-rechtse partijen onderling veel te verdeeld zijn om te rege ren. ju "Svar Carlsson ICKHOLM (DPA/RTR/AFP) emier Ingvar Carlsson van den en zijn sociaal-demo- ische minderheidsregering den vandaag af. Dit heeft j^Blsson zondag voor de telcvi- verklaard nadat zijn partij i nederlaag had geleden hij verkiezingen voor de Riks- fl ti het Zweedse parlement, i prognose van de Zweedse E ivisie, gebaseerd op de offi- resultaten van meer dan de 121 ft van de 720 kiesdistricten, tw! ft de sociaal-democraten 37,8 o0\ icent van de stemmen. In 1988 iden ze nog 43,2 procent van stemmen behaald. Jitslag Ut resultaat is zo'n sterke ach- uitgang voor de Sociaal-De- s'tcratische Partij dat ik mor net ïihet ontslag van de regering nbied aan de voorzitter van t parlement", aldus Carlsson [de televisie. kans op een stabiele meer heidsregering lijkt erg klein 'St ide nederlaag van de sociaal- jjJ mocratische partij, die ruim halve eeuw haast automa !h in Stockholm regeerde. De itrum-rechtse oppositie be- alde namelijk niet de meer- van de 349 zetels in de kiezers hebben een

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1