PZC er jaar 2300 euthanasiegevallen luisartsen en medicijnen per 1 januari in AWBZ PZC commentaar binnen- en buitenland WAO-gesprek mislukt Kabinet doet geen concessies orbatsjov Verdwijnen fietstunnels wekt woede Strijd in Bosnië en Kroatië neemt toe In meeste gevallen hulp huisarts Cijfers zijn lager dan verwacht TER en RTL 4 weigeren lonen van WAO-spotje wkenfondsen mogen in eikaars gebied gaan werken 3annen met WAO en Ziektewet treffen «trouwen extra hard WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1991 3 Op voorhand stond zo goed als vast dat het ge sprek tussen kabinet en vakbeweging over 1 WAO Ziektewet weinig of niets zou opleveren. Die verwachting is uitgekomen. Na enkele uren van uit- wisseling van de wederzijdse onwrikbare standpun ten moesten beide partijen gistermiddag erkennen dat hun ontmoeting was mislukt. Stekelenburg (FNV) omschreef de huidige situatie als 'een forse breuk' en hij kondigde aan dat het kabinet de vakbeweging 'op andere manieren zal tegen komen'. Voor vice-premier en PvdA-partijleider Kok was het de zoveelste aanslag op zijn toch al zo hachelijke positie. Hij had afgelopen weekend een laatste initiatief genomen om een openlijke oorlog tussen kabinet en vakbeweging tegen te houden Tegelijk betrok hij de CDA-bewindslieden. die tot dusver buiten schot waren gebleven, rechtstreeks bij het conflict met de vakbonden. Aan weerskanten kan. met dit laatste gesprek in het dagboek, nu de schijn worden opge houden dat het uiterste is gedaan om de harde confrontatie van de sociale onrust ter vermijden. In werkelijkheid is het een gesprek tussen doven geweest. Nederland gaat een roerige herfst tegemoet De dialoog is zoek. Ieder gaat zijn eigen weg in het ingewikkelde mij nenveld van sociaal-economische verhoudingen, waarin de Nederlandse verzorgingsstaat uit betere tijden langzamer hand dreigt te veranderen. Ook de werkgevers zullen straks op hün terrein te maken krijgen met de gevolgen van de kloof, die nu gaapt tussen kabinet en sociale partners. Naast het verschil in belangenbehartiging zullen daarbij ook de ir ritaties een rol gaan spelen. Dat is vorige week al gebleken, toen PvdA-fractievoorzitter Woltgens en FNV-voorzitter Stekelenburg elkaar de mantel uitveegden over de verant woordelijkheden van politiek en vakbeweging Nederland heeft een lange periode van een rustig sociaal klimaat achter de rug. Daarmee kon het internationaal goede sier maken. Uitgerekend wanneer de PvdA aan de regering deelneemt, wordt het vaderlandse overlegmodel uit de circulatie geno men en worden de spandoeken met sociale oorlogstaal ont rold. Met de dag wordt duidelijker hoe diep de crisis steekt. Nederland moet de tering naar de nering zetten, maar slaagt daar niet in. Het sociaal stelsel in dit land staat op het punt om door zijn eigen fundering te zakken. Maar wan neer de reparatieploeg komt vertellen wat er moet gebeuren, overheerst de neiging het definitieve herstel toch weer op de lange baan te schuiven. De problemen met onaantastbaar verklaarde verworvenheden als WAO. Ziektewet en koppe ling tussen marktlonen en uitkeringen hebben de politiek en de sociale partners opgezadeld met een eigentijdse 'sociale kwestie Lange tijd is de ernst ervan onderschat. Nu een ka binet van CDA en PvdA het heeft aangedurfd om met voor stellen tot harde ingrepen te komen, is in de achterban van de PvdA de chaos uitgebroken en heeft de vakbeweging aan de politiek de oorlog verklaard. Het kabinet, bij monde van PvdA-leider Kok. verdedigt zijn plannen met een beroep op de toekomst van economie en werkgelegenheid. De vakbe weging wil die plannen van tafel, met dezelfde belangen voor ogen. Zoals de kaarten sinds gisteren zijn geschud, is over eenstemming buiten bereik geraakt Dat is een slechte zaak Want waar koppen tegen elkaar slaan, blijven altijd interne kneuzingen over. vdM. iSlot van pagina 1 zonder harde alternatieven van de vakbeweging, geen vrijheid om de eigen besluiten te her overwegen. ..Dat zou te veel on zekerheid en onduidelijkheid hebben betekendaldus Lub bers. Volgens de premier is het broodnodig eerst resultaat inza ke de WAO te bereiken om dan een eventuele bijstelling van eerdere besluiten te bezien. Kok constateerde dat de brug die het kabinet gaat. een brug te ver is voor de vakbeweging. Hij verweet de vakcentrales niet in staat en bereid te zijn geweest zich nu "al te binden aan WAO- maatregelen indien het volume beleid niet zou slagen. ..Ik had een betere uitkomst verwacht. Helaas hebben wij elkaar niet kunnen overtuigen Stekelenburg Stekelenburg zei dat de vakbe weging had verwacht dat het ka binet iets wilde toen Kok afgelo pen zondag tot een gesprek over de VVAO-maatregelen uitnodig de. Hij wees erop dat de vakbe weging bereid was na twee tot drie jaar werken met volume maatregelen ln de WAO. prijs maatregelen te accepteren in dien de volumemaatregelen niet zouden blijken te werken. Daarbij kon ook gesproken wor den over een andere opzet van de verzekering voor arbeidson geschikten waarbij het kabinet alleen nog zorg zou dragen voor de AAW als minimumvoorzie ning Werkgevers en vakbewe ging zouden dan over al het meerdere moeten onderhande len bij de cao's. Na een korte schorsing kwam echter een keihard 'nee' van het kabinet, aldus de vakbonds man: ..Wij zijn zeer teleurge steld Nu zal men ons op een an dere manier tegenkomen. Dit is zeer slecht voor de arbeidsver houdingen Hofstede sprak van een ..ver krampt. kabinetDe uitnodi ging voor het beraad van giste ren noemde hij „loos". Volgens de CNV'er was het alleen de be doeling om de Zwarte Piet bij de vakbeweging te dumpen Vanmiddag i woensdag) is er een kamerdebat over het mislukte beraad van gisteren. Directie K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M, P, Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C van der Maas, hoofdredacteur commentaar: A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen. Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058 Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000. 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur: 01184-84000 Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00: jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 22,35: ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw) Giro 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V.. Vlissingen. NIJMEGEN (ANP) - Ruim vijfhonderd Nijmeegse schoolkinde ren en hun ouders hebben dinsdagmiddag ruim een kwartier de zeer druk bereden doorgaande weg van Nijmegen naar Den Bosch geblokkeerd. De 'actievoerders protesteerden daarmee tegen het voornemen van de gemeente Nijmegen om de fielstun- neltjes onder die weg op te heffen. Door de actie ontstond een kilometers lange file door de hele stad, die pas na uren weer opgelost was. De gemeente is van plan het snelverkeer op de weg te beperken door de aanleg van mini-rotondes en fiets verkeerslichten. Vol gens de ouders zijn die maatregelen zwaar onvoldoende op de drukke weg. waar dagelijks twintig- tot dertigduizend auto's en vrachtwagens passeren. „De tunneltjes worden nu dagelijks zes- tot zevenduizend keer gebruikt. Dat komt omdat de doorgaande weg twee grote stads wijken van Nijmegen scheidt, waar acht basisscholen en vier middelbare scholen staan. Wij willen ongelijkvloerse kruisingen terug", zegt Peter de Bruijn van het actiecomité. Als de gemeen te met overstag gaat belooft het comité tegen de verantwoorde lijke wethouder gerechtelijke stappen te ondernemen als het eer ste slachtoffer op de nieuwe weg gevallen is. Kinderen en ouders blokkeren de drukke weg (foto ANP) BELG RADO/Z A GREB (DPA/RTR) - In grote delen van Kroatië hebben zich dins dag nieuwe gevechten voor gedaan tussen Kroatische mi litietroepen enerzijds en Ser vische guerrillastrijders en federale Joegoslavische troe pen anderzijds. In de repu bliek Bosnië, die steeds meer bij de strijd dreigt te worden betrokken, voerden de vice- premiers van Bosnië en Kroa tië in Sarajevo overleg om te trachten het geweld aan de grens in te dammen. Kroatische militietroepen be gonnen dinsdagmiddag een nieuw offensief om het ver keersknooppunt Okucani 1100 km zuidoostelijk van Zagrebi aan de autoweg tussen Belgra do en Zagreb te heroveren. Kroatische troepen waren in de middag tot de rand van de stad opgerukt Okucani zou nog in handen zijn van Servi sche „burgerwachten" en fe derale troepen. Na enkele dagen van betrek kelijke rust ontbrandden dins dag ook in het westen van Sla- vonië, het Oostkroatische ge bied dat door Serviërs van de hoofdstad Zagreb is afgesne den. nieuwe gevechten. Servi sche guerrillastrijders bescho ten in de ochtend de hoofdstad Osijek van Slavonic met artil lerie. Bij de gevechten wordt opnieuw melding gemaakt van doden. Enkele uren na de mortier bombardementen op Osijek arriveerde in de strategische plaats dicht bij de grens met Servië dinsdag een ploeg on gewapende waarnemers van de Europese Gemeenschap De vijf waarnemers die schen dingen van het staakt-het-vu- Leden van de Kroatische militie observeren bij Osijek F.G-waarnemers, die in het gebied op in spectie zijn ifoto Peter NorthalHEPAi ren moeten constateren, wa ren de eersten die op het Kroa tische strijdtoneel verschenen sinds de EG-lidstaten hun vre deshandhavende rol bij het conflict tussen Serviërs. Kroa- len en het door Serviërs gelei de federale leger op zich na men. De leider van Krajina in het zuidwesten van Kroatië, een door Serviers bewoond gebied dat zich onafhankelijk heeft verklaard, tekende dinsdag een plaatselijk bestandsak koord met de Nederlandse EG-gezant Henry Wijnaendts. Milan Babic had eerder het staakt-het-vuren afgewezen, dat in het gebied wel is aan vaard door vertegenwoordi gers van de twee andere partij en. het federale leger en de Kroatische autoriteiten. De gewijzigde opstelling van de Serviërs in Krajina kwam op de dag dat in Straatsburg werd meegedeeld dat de Ser viers in Kroatië en de Albane zen in Kosovo zouden kunnen deelnemen aan de conferentie over Joegoslavië, die in Den Haag wordt gehouden PAERSUM (GPD) - Een spotje van de gezamenlijke vakcentrales pndeWAO-plannen van het kabinet zal niet in STEll-zendtijd te f'i.in. De STER heeft de commercial afgekeurd, omdat politieke schappen in STER-zèndlijd niet zijn toegestaan. Het VARA- Paliteitenprogramma Achter het Nieuws zond de spot gisteren |l uit. M kondigde aanvankelijk aan geen bezwaren te zien in het |[Jëmaar krabbelde gisteren terug, nadai het Luxemburgse moe- Klrijf CLT aan RTL 4 duidelijk had gemaakt dat deze zender Oeke neutraliteit' in acht dient te houden onden wilden de commercial voor Prinsjesdag via RTL 4 uitzen- Volgens een woordvoerder van de FNV zal de spot nu op video- tijdens manifestaties tegen de kabinetsplannen worden ge- "J .Het laten maken van de spot is dus geen weggegooid geld. Podien was het een low-budget-spot", aldus de woordvoerder. mogelijk) naast de al bestaande procentuele premie van 5.85 procent van het inkomen De verzekeraars krijgen de mogelijkheid om in plaats van hulp in natura" (de rekening rechtstreeks naar het fondsi m hun polis resti tutie leerst zelf betalen, dan pas geld terug) aan te bieden Verzekerden kunnen de nominale premie geheel of gedeeltelijk ver vangen door een algemeen eigen risico te nemen of een specifiek ei gen risico ialleen voor bepaalde soorten hulp). Volgend jaar is een specifiek eigen risico mogelijk voor thuiszorg en genees- en hulpmid delen. Een meerderheid van de Ziekenfondsraad heeft zich vorige maand nog tegen een specifiek eigen risico uitgesproken. Met name de vak centrales FNV en CNV vreesden dat er weer risico-selectie ontstaat waarbij de zwakkere groepen met hun verzekering uiteindelijk het duurst uit zijn. Hoewel de meerderheid van.de Ziekenfondsraad 1 jarittari nog te vroeg vindt voor de introductie van functionele omschrijvingen, wil Simons ook daar al mee beginnen. Bij deze omschrijvingen wordt wel aangegeven op welke zorg de verzekerde recht heeft, maar niet door wie of waar. bij voorbeeld thuis of in een verpleeghuis. Voorde len zijn volgens Simons concurrentiemogelijkheden tussen aanbie ders van zorg en de mogelijkheid van zorg op maat". Behalve „algemene geneeskundige hulp voor huisartsenhulp komt er een functionele omschrijving „verpleging en verzorging". Deze term wordt de verzamelnaam voor verpleeghuizen, gezinszorg, kruiswerk, kraamzorg, intensieve thuiszorg, gezinsvervangende te huizen en dagverblijven voor lichamelijk gehandicapten. Andere uitvoeringsmaatregelen betreffen de budgettering van de verzekeraars, opheffing van de wettelijke plicht voor de ziekenfond sen om met bepaalde vrije beroepsbeoeténaren een overeenkomst te sluiten, en de invoering van maximumtarieven. Dat laatste betekent dat verzekeraars kunnen gaan onderhandelen over een lagere prijs geregistreerd bij het onderzoek betrokken. Volgens de comm- missie is het aantal van 2300 ge vallen van euthanasie bedui dend lager dan tot nog toe werd aangenomen. Speculaties over het jaarlijkse aantal varieerden tussen de 5000 en 20.000 Ook het aantal keren dat een arts hulp verleent bij zelfdoding is lager dan verwacht. De commissie gaat er van uit dat de cijfers, het onderzoek richtte zich op het jaar 1990. een redelijk waarheidsgetrouw beeld van de euthanasie-praktijk in Neder land geven, omdat de medewer king van artsen bijzonder groot en kwalitatief hoog is geweest. Uit het onderzoek blijkt, dat jaar lijks ongeveer 9000 patiënten verzoeken om euthanasie. Uit het aantal van 2300 gevallen van uitgevoerde euthanasie blijkt dat artsen zo'n verzoek slechts in een kwart van de gevallen in willigen. Uit de onderzoekgegevens blijkt dan ook dat artsen zeer zwaar tillen aan een besluit om eutha nasie toe te passen. Alleen on draaglijk zwaar lijden van de pa tiënt of het natuurlijk verlangen om rustig te sterven zijn redenen voor de arts om tot euthanasie over te gaan. Het is met zo. dat artsen het eventuele gebrek aan een goede begeleiding in de laat ste levensfase als argument han teren om euthanasie toe te pas sen. In totaal sten-en per jaar in Ne derland 130.000 mensen Bij ongeveer 49.000 van hen neemt de arts een besluit over de be handeling. rekening houdend met een mogelijke bekorting van het levenseinde van de pa tiënt. De commissie onder scheidt daarin drie categorieën: staken of met beginnen van de behandeling; het opvoeren van de pijnbestrijding (veelal met morfine i met een geringe levens bekorting: het actief beeindigen van het leven (euthanasie) Jaarlijks vragen zo'n 5800 pa tiënten de medische behande ling te staken of niet te begin nen De arts mag zo'n verzoek met weigeren, ook niet als de pa tient te kennen geeft op die ma nier het einde van het leven te bespoedigen. Meestal gaat het om patiënten die aan een onge neeslijke vorm van kanker lij den Stervenshulp Bewust levensbeëindigend han delen zonder uitdrukkelijk ver zoek van de patient komt jaar lijks ongeveer 1000 keer voor In ruim de helft van deze gevallen had vooraf wel overleg met de patiënt plaatsgehad of had de patiënt ooit te kennen gegeven snel te willen sterven. Uit het on derzoek blijkt dat er „in enige honderden gevallen" geen over leg met de patiënt was of sprake was van een eerder verzoek om bespoediging van het levensein de. De commissie bestempelt de handelwijze van de arts in deze gevallen als 'stervenshulp de bekorting van het leven bedroeg niet meer dan één week. Acht een arts verderebehande ling medisch gezien zinloos, dan mag hij die staken als de patiënt er met mee gebaat is of het lijden erdoor wordt verzwaard. In veel gevallen kan daarover geen overleg met de patient worden gevoerd, omdat deze niet meer bij bewustzijn of dement is. De arts moet ook dan een collega raadplegen, vindt de commissie. Dat gebeurt in meer dan de helft van het aantal gevallen Het na laten van medische behandeling zonder uitdrukkelijk verzoek van de patient komt volgens het onderzoek jaarlijks 22.500 keer in Nederland voor gtECMT (GPD) - De kabinets- annen voor de WAO en Ziek- fwet treffen vrouwen oneven- igzwaar. Op dit moment be nden meer vrouwen dan man- fninde WAO en bovendien ko- tn ze er op jongere leeftijd in licht dan mannen. De Vrou- plionden CNV en FNV orga- JSeren daarom een serie acties «manifestaties tegen de kabi- Wsplanncn. Dat maakten ■V-bestuurder Gerda Ver pis en voorzitter Maria van ;n van de Vrouw enbond FNV kend op een gisteren in «ht belegd tribunaal tegen f voorgenomen verslechterin- n WAO en Ziektewet. Het Ibunaal, met de titel 'Is dit nu at jullie willen?' vormde bet van de acties. p groot aantal cijfers van bei- akbondsbestuurders maak- J duidelijk dat arbeidsonge- likte vrouwen nu al veel slech ter af zijn dan hun mannelijke lotgenoten. Zo gaat de helft van langdurig zieke vrouwen uit ei gen beweging korter werken: bij mannen is dit twee procent. Voorts hebben vrouwen in de WAO vier maal zoveel kans hun WAO-uitkering kwijt, te raken dan mannen, doordat de keu ringsartsen 'bijverdienende vrouwen' minder soepel behan delen dan 'kost,verdienende mannen' Van alle voorzienin gen voor terugkeer van WAO'ers op de arbeidsmarkt wordt slechts tien procent aan vrou wen verstrekt, terwijl er onge veer 300.000 vrouwelijke WA O'ers zijn. Wat betreft de Ziektewet blijken vrouwen zich vaker maar korter ziek te melden dan mannen. In voering van het kabinetsplan zou betekenen dat vrouwen ge middeld anderhalf keer zoveel vakantiedagen moeten inleve ren als mannen. r"'L\G (ANP) - Staatssecretaris Simons van volksgezondheid il'Pl januari 1992 de kosten van huisartsenhulp. geneesmidde- ■«aamzorg, revalidatie, erfelijkheidsonderzoek en audiologi- r milp van de particuliere en ziekenfondsverzekering overheve- fnaar tie Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Dit **cni dat voortaan iedereen dezelfde rechten krijgt op deze pfningen. 15heeft dinsdag in het kader van de tweede fase van de stelsel- fcln« ziektekostenverzekering elf uitvoeringsmaatregelen ■>Bsi voor veranderingen naar de Raad van State gestuurd, faridere verandering per 1 januari is de invoering van concurren- JJf ssen ziekenfondsen. Ze mogen in eikaars werkgebieden gaan ftn waardoor de verzekerden dan uit meer dan eën ziekenfonds kiezen Afwordt een maandelijkse vaste «nominale) AWBZ-premie ïn- gflvan ongeveer negen gulden «per verzekeraar zijn verschillen EN HAAG (GPD) - In Neder land sterven jaarlijks ongeveer Bl)(l mensen door euthanasie, j veruit de meeste gevallen (550) is het de huisarts die een van levensbeëindigend indelen toepast. Het aantal wallen van hulp bij zelfdo- ing bedraagt per jaar bijna 0. Dat zijn de belangrijkste mclusies van een onderzoek ,ar de euthanasie-praktijk in •derland. commissie-Remmelink, be- a 1990 ingesteld door het kabi- |t. heeft gisteren haar eindrap- t aan minister Hirsch Ballin jstitie) en staatssecretaris Si- ions (Volksgezondheid) aange- iden. De commissie werd door huidige kabinet ingesteld, tndat de coalitiepartijen CDA PvdA het oneens waren over |t wettelijk toestaan van eu- nasie. tcommissie heeft ruim 400 art- i geïnterviewd. 2000 recente rfgevallen onderzocht en 5000 rfgevallen die bij het Centraal :eau voor de Statistiek waren arflot van pagina 1) ir principes van mensenrech- lien democratie, de basis voor I oplossing van de burgeroor- lin Joegoslavië. joorraden jris Jeltsin, die als Russische isident de conferentie toe- en Gorbatsjov drongen i op Europese en wellicht jierikaanse hulp voor de kri- Ike periode van de eerste mden van 1992. „Wij hebben j lot 1 januari voldoende Brraden, maar de oogst was inner dan verwacht en er ont- lan grote problemen aan het gin van het jaar". Jeltsin toon- ïzich bevreesd voor een volks stand als de situatie erg slecht «worden. leen persconferentie na de van de cvse toonde tans Andriessen. vice-voorzit- tvan de Europese Commissie, ghnet zo bezorgd over de ont- ikkelingen in de Sovjetunie ■jet betreft de voedselvoorzie- „De produktie daalt lomi de inflatie stijgt enorm |ik sluit, niet uit dat er zeer istische maatregelen geno- in moeten worden om hulp te

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3