Schelde mag boot PSD bouwen Het komt gelukkig niet vaak voor Rijkspolitie vindt wapen van schietpartij Gemeenten protesteren P O stopt met vervoer passagiers Zeebrugge-Dover Burgemeester stort bijverdienste in kas gemeente Oostburg Imago is willen met werf leasecontract voor zes jaar afsluiten zeeuwse almanak Pi nil DDELBURG - De koninklij- maatschappij de Schelde in ssingen mag een nieuwe rbool voor de PSD bouwen, liswaar moeten provinciale ten dat besluit nog officieel nen, maar volgens gedepu- rde staten is het de beste fi- ncieel-economische oplos- V|ug voor de Provinciale Stoom- mif lol Diensten (PSD), loll willen met de KMS een lea- en :ontract voor zes jaar afslui- Daarmee lopen de Bresken- ederij Vroon en de rederij Da- se uit Dordrecht de order s. De KMS wilde dinsdag geen v, spraken doen over de effecten nde order op de werkgelegen- ld bij de werf, zolang nog niet soluut; zeker is dat de order aai irgaat. leen minister Maij van Ver ren Waterstaat kan nog roet iet eten gooien, omdat ze nog t zwart op wit meegedeeld a' eft hoeveel ze aan de nieuwe rboot wil meebetalen. Maar grond van mondelinge toe gingen van het ministerie is volgens gedeputeerde ing J. ikennekeij geen probleem al- stdoor te gaan met de voorbe- ingen voor een nieuwe veer- t. Door die onduidelijkheid 3UI nde zijde van het ministerie is (gedeputeerde Hennekeij nog itmogelijk een compleet voor- 's' I te presenteren met daarin ifinanciële details. provincie kon kiezen uit in aal vier offertes. Na afweging hde voor- en nadelen kwamen met de volgende voorkeur: schip van de KMS leasen, op weede plaats een offerte voor leasen van een schip van JK oon, vervolgens een aanbie- v ig voor de aankoop van een ip van de KMS en tenslotte catamaran van rederij Da- se leasen. rederij Teso die een veer- nst op Texel exploiteert had aanvankelijk aangemeld, liet de provincie Zeeland «indelij k weten pas mee te len dingen, als het de provin cie niet zou lukken met de ande re bedrijven tot overeenstem ming te komen. Gunstiger Op een persconferentie maak ten de gedeputeerde en de direc teur van de PSD, mr D. F. Vos, duidelijk dat de aanbiedingen van de KMS en Vroon niet veel voor elkaar onderdeden. De KMS springt er in financiële zin gunstiger uit omdat de jaarlijkse exploitatielasten lager zijn. na melijk 23,2 miljoen gulden. Bij de aanbieding van Vroon ligt dat bedrag op 24,2 miljoen. Indien de provincie een boot van de KMS zou kopen komt dat be drag op 26,4 miljoen per jaar. Het bieden van werkgelegenheid in eigen streek is volgens Henne keij niet het eerste criterium bij het nemen van de beslissing ge weest. Aan het catamaran-ontwerp van reder Davidse kleven vol gens de heer Vos enkele nadelen. Zo heeft zo'n schip een grotere waterweerstand. Het dekopper- vlak is niet groter dan bij andere ontwerpen. En volgens gedepu teerde Hennekij had de provin cie bij dit ontwerp niet voldoen de zekerheid dat het binnen de gestelde termijn tot een accep tabele veerboot voor de PSD zou leiden. De provincie wil de nieuwe veer boot over de Westerschelde ui terlijk 1 januari 1994 in de vaart hebben. Omdat de besluitvor ming in het provinciehuis zo vlug is verlopen kan een tijd winst geboekt worden van drie maanden. Tevens zal het provin ciaal bestuur er bij de KMS op aandringen het schip zo snel mo gelijk af te leveren, zodat niet uitgesloten moet worden geacht dat het schip nog voor de zomer van 1993 operationeel kan zijn. Bij de Schelde in Vlissingen heerste dinsdag tevredenheid over de beslissing van GS. Woordvoerster E. E. M. van Bouwdijk voegde er aan toe dat het nog veel te vroeg is om mede delingen te doen over de effecten op de werkgelegenheid bij de werf. Ook is nog niet duidelijk waar het nieuwe schip precies gebouwd zal worden. ..We hebben afgesproken nog niet in detail op die zaken in te gaan. zolang niet absoluut zeker is dat de order doorgaat. Daar komt bij dat nog over verschil lende zaken onderhandeld moet worden. Daarom is het in nie- mands belang dat hierover al mededelingen worden gedaan. We zitten nog in een te pril sta dium", aldus mevrouw Van Bouwdijk. VLISSINGEN - De regering Lubbers/Kok dreigt het morele gezag te verliezen om nog langer het motto so ciale vernieuwing te hanteren. Burgemeesters en wethouders van vijf van de dertig Zeeuwse gemeen ten spijkerden dinsdagmorgen om half elf die tekst op de gevel van hun gemeentehuizen. Ze tekenden op die - in gemeentekringen ongebruikelijke - manier pro test aan tegen bezuinigingen van de rijksoverheid en de slakkengang waarmee de regering Lubbers/Kok het sociale vernieuwingsbeleid gestalte geeft. De colleges van b en w van Vlissingen, Middelburg, Goes, Kapelle en Hulst kwamen in actie. Die gemeen ten hebben met de rijksoverheid een convenant sociale vernieuwing gesloten. Middelburg was de eerste Zeeuwse gemeente die zo'n overeenkomst aanging. „Je kunt moeilijk plannen in gang zetten, als je halver wege ermee op moet houden", viel wethouder S. Smits kamp het kabinetsbeleid aan. De gemeente Middelburg dreigt de dupe te worden van één van de door het kabinet voorgestelde bezuinigin gen: die op het project 'jongeren bouwen voor jonge ren'. Via dat project is een padvindersaccommodatie uit de grond gestampt en er bestaan plannen in de wij ken speelvoorzieningen te maken. Die dreigen, aldus Smitskamp, door het. kabinetsvoorstel in het slop te raken. De vijf Zeeuwse gemeenten eisen niet alleen van de Slot zie pagina 12 kolom 7) Het Vlissingse college van b en w laat de bevolking middels een open brief weten het niet eens te zijn met de bezuinigingsdrift op het gebied van sociale vernieuwing. Vlnr: burgemeester Van der Doef en de wethou ders De Haas, Meijer en Poppe-de Lool'f (foto Ruben Oreel ^mnÊÊÊm NV-voorzitter ireekt in Goes )ES - FNV-voorzitter J. Ste enburg spreekt vanavond oensdag) in Goes. Hij komt ar een door de vakcentrales IV, CNV en MHP belegde bïj- nkomst voor de kaderleden de aangesloten bonden. Zij raden zich over acties om ka- ncl en regeringspartijen te wegen af te zien van de kor- igen op de Ziektewet en de fl Arbeidsongeschiktheid. ekelenburg zal verslag uit- engen van het gesprek dat de orzitters van de landelijke ^centrales dinsdag met het iinet. hebben gehad. De bij- ikomst - in de Prins van anje- begint om 19.30 uur. 'kin Axel is vanavond een ver tang voor de kaderleden de vakbonden. Die heeft lats in De Halle en begint fneens om 19.30 uur. Spreker lier K. Machielse van de Unie HP. oor 40 mille hade door olderbrand DDELBURG - Een zolder- andje heeft dinsdagochtend »r veertigduizende gulden ^ade aangericht in een wo- in het Middelburgse Jo nnes Postkwartier. De brand er werd rond acht uur 's och- "ds gealarmeerd en bluste de 'and met inzet van twaalf ["wen, een tankautospuit en "autoladder. vuur ontstond vlakbij een sboiler van de centrale ver- De brandweer ver- *dt dat er brandbare spullen Jicht bij de boiler hebben ge- NVZ maakt teursie 'DDELBURG - De Belgisch- 'taandse Vereniging Zee- smaakt zaterdag 5 oktober MCursie naar Aardenburg °mgeving. De deelnemers "•rekken om 8.45 uur vanaf "NS-station in Goes en om Duur vanaf het NS-station in Wdelburg, om met de boot 1119.50 uur vanuit Vlissingen ül de overkant te varen. uur is er dan een ont- nf in het gemeentehuis van •raenburg. Na een lezing door ^"ipe Burger wordt een kor- fonchvandeling gemaakt. Stoa om 12.30 uur de lunch i2r staat. Om 14 uur begint eigens een rondrit langs on teer Lissewege en Damme l2|ot wordt een kort bezoek 1 w Doest gebracht. Reparatie kapotgevaren telefoonkabel grote klus HANSWEERT - Om twee uur 's middags zit het eerste kar wei erop. De breuk in de tele foonkabel, gelegen op de Rug van Baarland, is gemarkeerd met grote, grijze plastic palen. Het is slechts een kleine voor bereiding voor de grote klus die Anton Lub en Dick van der Schaft dinsdagavond en woensdagochtend vroeg moe ten klaren. Dan lassen de twee mannen de vuistdikke blauwe kabel, die vorige week door kokkelvissers werd kapotge varen, tijdens hoogwater weer aan elkaar. Een werkje dat gelukkig niet al te vaak voorkomt. „Hoewel de kans dat het volgende week weer gebeurt, natuurlijk nooit uit gesloten is", verzekert Lub. „Als die kokkelvissers kunnen vissen, zien ze geld en zeker geen telefoonkabels." Op de loskade van de sluizen bij Hansweert ligt dinsdagoch tend vierhonderd meter uit eengereten telefoonkabel. An ton Lub. samen met zijn colle ga Dick van der Schaft in dienst van de afdeling Bijzon der Werk van PTT-Telecom, zegt. wijzend op de door vis sersboten verwrongen massa: „Het is wel duidelijk dat hier een kokkelvisser aan het werk is geweest. Kijk maar eens naar de sporen in die kabel. Probleem is echter datje zoiets zelden kunt bewijzen." Ondanks de markeringen - ho ge vierkante gele borden met de letter K erop - waarmee PTT-Telecom haar kabels door Ooster- en Westerschelde markeert, storen vissers zich volgens Lub zelden aan die waarschuwingen. De laatste jaren heeft dat won derwel maar enkele keren tot een kabelbreuk geleid. De laat ste grote klus die Lub met zijn collega op het water moesten klaren, was vorig najaar op het Waddengebied. Daar brachten ze de nieuwe kabels een flink eind de grond in, zodat een nieuwe beschadiging door vis sersboten vrijwel uitgesloten De bemanning van de Octopus in de weer met de voorbereidingen (foto Willem Mieras paralie van de stukgetrokken telefoonkabel Met de telefoonverbinding op de bodem van de Westerschel de ligt het iets anders. „De kans is groot dat de vaargeul hier in de toekomst verder uit gediept wordt. Het is onzin ka bels twee, drie meter in de grond te stoppen als je ze kort daarna weer eruit moet halen," zegt Lub Als de Octopus I om half elf de sluizen van Hansweert gepas seerd is en koers zet naar de Rug van Baarland, is in de klei ne kombuis van het schip kok Henk van Laarhoven al druk bezig met het snijden van de paprika's voor het middag maal. Aan dek worden de voor bereidingen getroffen voor de markeringswerkzaamheden. De telefoonverbindingen tus sen Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen lopen sinds vorige week dinsdag- noodgedwongen per straalver binding. Dat lijkt veiliger dan een via een kabel, die door een wille keurig schip kapotgevaren kan worden, maar een dergelij ke verbinding heeft ook nade len. Lub: „Straalverbindingen zijn beslist niet heilig. Een paar jaar geleden ging men daar nog wel van uit, maar straalverbin dingen hebben regelmatig te kampen met atmosferische storingen. Dan kan het voorko men dat van belangrijke zen dingen, bijvoorbeeld per mo dem, een deel verloren gaat. Daar is men dus wel een beetje van teruggekomen." Op dit moment komt meer dan de helft van de verbindingen per kabel tot stand. Daarbij werkt PTT-Telecom met twee verschillende soorten kabels; de 'oude' draaggolfkabels, waarmee 120 gespreksmoge- lijkheden per twee koperdra den mogelijk zijn, en de glasve zelkabels, die in totaal 3 keer 7000 verbindingen tot stand kunnen brengen. In de toe komst worden er dat volgens Lub alleen maar meer. „Met de invoering van het elektroni sche betalingsverkeer zal het zenden per kabel gigantisch toenemen. Dat vraagt een nog groter capaciteit, waaraan we nu al werken." Even voor de Rug van Baar land gaat de Octopus I voor an ker. Met een klein motorbootje varen Lub. Van der Schaft en Jim Sperling, de kapitein van het schip, naar de plaat waar het werk vannacht moet wor den geklaard. Duidelijk zijn de sporen te zien die kokkelvis- sers hier met hun zuigarmen hebben achtergelaten. De pa len gaan de grond in. getooid met een strip aluminium. De twee uiteinden van de stukge trokken kabel worden verlegd en paaltjes die het werkschip zouden kunnen hinderen ver wijderd. Alles is nu klaar voor de klus. Bij terugkomst op de Octopus is er spaghetti met een pilsje. Dick van der Schaft heeft zijn luchtbedje voor de komende nacht inmiddels al klaarlig gen. „Geleend van de kapitein. Hoefik m'n eigen kapotte bed je tenminste niet meer te plak ken." Mark Mol RETRANCI1EMENT - De rijkspolitie groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het wapen gevonden waarmee zaterdagavond op een woning aan de Prins Mauritsstraat in Retranchement is geschoten. Het wa pen, een jachtgeweer, werd gevonden in een duiker in een droogliggende sloot aan de Eerste Hogendijk in Oostburg. Een huis-aan-huisonderzoek in Retranchement en de verklaring van de 29-jarige Oostburger P. de G, leidden tot de vondst. Door de inzet van de technische recherche kwam men ook achter de identiteit van een tweede ver dachte. de 22-jarige Belg P. D woonachtig in Oostburg. Hij werd maandagavond in een etablissement in Oost burg aangehouden- Beiden hebben een vollediee beken tenis afgelegd. De G. schoot vanuit een auto met het jachtgeweer op de woning, die bewoond wordt door zijn 35-jarige ex-vrouw. Volgens de politiewoordvoerder is er één maal gescho ten. De hagel trof de voorgevel en het raam van de wo- ning. De vrouw bleef ongedeerd. De G. wordt vandaag, woensdag, voorgeleid aan de officier van justitie en de rechter-commissaris in Middelburg. ZEEBRUGGE - Dc rederij 1' and O European Ferries staakt met ingang van I januari 1992 het vervoer van passagiers op de lijn Zeebrugge-Dover. De passagiers ver bind ing wordt overgeheveld naar Oostende. De gecombineerde vracht-pas- sagiersdienst vanuit Zeebrugge op de Engelse haven Felixstowe blijft ongewijzigd. De wijzigingen moeten, met het oog op de opening van de Ka naaltunnel. leiden tot een verbe tering van P and O's concurren tiepositie. „Daarbij komt nog dat de sche pen van de Zeebrugge-lijn, die ingezet worden voor het passa giersvervoer, nodig aan vervan ging toe zijn P and O hoopt me dio oktober de eerste jumbo-fer ry in gebruik te kunnen nemen. Dat zal het eerste van een reeks van vier nieuwe schepen zijn", zei woordvoerder R. Witsen van P and O. De herschikking is ook direct het gevolg van nieuwe poolover- eenkomsten over het vrachtver voer die P and O met de Belgi sche rederij RTM heeft afgeslo ten. RTM verzorgt samen met de Britse rederij het passagiersver voer op de lijn Oostende-Dover. In onderling overleg is besloten dat P and O de komende jaren een groter aandeel in het- vracht vervoer krijgt toegewezen en RTM op het gebied van het pas sagiersvervoer. Dat vrachtver voer - roro en containers - zal dan hoofdzakelijk via de Zee- brugge-Do verfijn verscheept worden. Zeebrugge Townsend Thoresen tegen woordig onderdeel van P and O) startte in 1966 het passagiers vervoer op Engeland vanuit Zee brugge. De veerdienst kwam in maart 1987 uitgebreid in het nieuws door de ramp met de He rald of Free Enterprise. Deze veerboot kapseisde net buiten de havenpieren van Zeebrugge door nalatigheid van de beman ning. Bij de ramp verloren bijna 200 mensen, voornamelijk Brit ten, het leven. Door de ramp met dc Herald heeft de haven van Zeebrugge nog altijd een ietwat beladen naam. Volgens Witsen heeft het verle den bij de besluitvorming geen enkele rol gespeeld. „De toe komst, met een Kanaaltunnel en een verheviging van de con currentie des te meer", zei hij. Zeebrugge-Dover was in 1990 nog goed voor 850.000 passa giers. De dienst was daarmee in aantallen verreweg de kleinste dienst op Dover. P and O zette dat jaar in zijn totaliteit 9 mil joen passagiers en 1.5 miljoen voertuigen over. Om tot een verbetering van de liquiditeitspositie te komen ver kocht P and O onlangs ook ha vengebied in Felixstowe aan een consortium uit Hong Kong. Olau-line Witsen verwacht dat het. opdoe ken van de passagiersdienst op Dover uit Zeebrugge enig voor deel kan opleveren voor de con currentie. met name de Olau-li ne. „P and O zal trachten om haar klanten te bewegen via Oostende te reizen. Uiteindelijk ligt die haven slechts 30 kilome ter zuidelijker en is zelfs nog ge makkelijker te bereiken." Olau-directeur D Hartmann verwacht niet dat de klandizie voor zijn maatschappij door het verdwijnen van de veerdienst Zeebrugge-Dover beduidend zal toenemen. „Alleen mensen die bijvoorbeeld uit. Keulen of ver der komen, zouden tot een her overweging van hun keuze kun nen komen. De Westerschelde blijft echter een echte scheiding vormen. Niet alleen fysiek, maar ook tussen de lange en korte overtochten. Vanuit Oostende, dan spreek je - ondanks dat ze vier uur duren - toch over korte overtochten." De effecten van een herschik king op het gebied van de vrachtstromen heeft wel gevol gen, maar daarover wilde de Olau-directeur geen mededelin gen doen. OOSTBURG - De vergoeding van tien mille die burgemeester J. Krui/.e van Ooslburg krijgt als commissaris van Delta Nutsbedrijven (I)eltan) wordt in de gemeentekas gestort. Dat bleek uit de notitie vergoedin gen gemeentelijke vertegen woordiging die dinsdagmorgen in de commissie algemeen be stuurlijke zaken (ABZ) aan de orde kwam. Het PvdA-raadslid J. Wielakker vond dat alle vergoedingen die gemeentelijke vertegenwoordi gers van andere instellingen krijgen in de gemeentekas die nen te worden gestort. „De werk zaamheden gebeuren in de tijd waarin je als raadslid, wethou der of burgemeester bezig bent", aldus de sociaal-democraat. Kruize begreep niet waar Wiel akker zich mee bemoeide „Als het over uw eigen vergoeding gaat, kiest u voor het hoogste be drag en nu. als het gaat over een vergoeding van een ander, denkt u daar anders over. Ik vind dat erg inconsequent", aldus de bur gemeester. die de vergoedingen een zaak van de organen vond waarin men is vertegenwoor digd. Volgens Wielakker worden de vertegenwoordigers door de gemeente afgevaardigd en kun nen daaraan voorwaarden wor den verbonden. C. Bolijn (D Ti betreurde het dat er zo veel verschil in vergoe dingen van de diverse organen zit. „Als je daar namen bij invult, komen sommige mensen er be kaaid vanaf." Zo krijgt een ver tegenwoordiger in het regionaal bestuur arbeidsvoorzieningen 3000 gulden per jaar en vertegen woordigers in de commissie stortplaats Koegorspolder of in de algemene vergadering van Deltan-aandeelhouders hele maal geen vergoeding. I^ruize I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I ITTT De adspirant-schoonzoon van onze collega heeft een imago waar hij zuinig op is. Het is zorgvuldig opge bouwd met veel training in de sportschool, de biljart zaal en in de kroeg. Maar af en toe ligt het vuur hem wel erg na aan de schenen en behulpzaam is zijn toekom- stige schoonfamilie hem dan niet. Onlangs belde hij vanuit het café zijn lief. Ze kon horen dat hij aan de toog stond met alle 'maten' in de buurt. Of ze die film voor hem wilde opnemen. ..Je iveet wel". Ze wist van 7iiks. er draaiden die avond een heleboel films op de buis. Haar onbegrip bracht hem eerst tot fluiste- ren, vervolgons in verwar ring en uiteindelijk in het stotlerstadium. De ware liefde Loonde zich op het al lerlaatst. net voordat hij zich onsterfelijk zou hebben gemaakt in de ogen van zijn vrienden. „O. die film", sprak ze begrijpend en stel de de recorder in om The Sound of Music op te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 25