Sloopvergunning loodsensteiger School Griffioenvlinders viert 125-jarig bestaan PZC Vlissingse House Party's slaan over naar Goes Wereldpremière musical Josephine in het Luxor ,A Fietspad vervangt gevaarlijke kruising streek Vlissingse stichting tekent zeker bezwaar aan WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1991 JÜSSINGEN - I)e afbraak van (]e loodsensteiger in Vlissingen leen stap dichterbij gekomen. Het Vlissingse college van b en w heeft dinsdagmorgen beslo ten een sloopvergunning af te geven. De Stichting Behoud Loodsensteiger Vlissingen te kent tegen het besluit bezwaar liet bestuurslid D. Roos we- pen. De beslissing van het dagelijks bestuur van Vlissingen was een complete verrassing voor Roos. Hij was er niet van op de hoogte dat daarover dinsdag zou wor den gesproken in het college van ben w. „Ik had verwacht dat de gemeente nog met het bestuur van onze stichting een gesprek zou voeren. Dat is niet gebeurd. Ik begrijp dat niet." Roos was niet de enige die dins- verrast reageerde. Ook twee Bekercompetitie in Middelburg toe aan finale MIDDELBURG - Tah Xin/Da Xin/BIauw Wit I en Rosario spe len de finale van de bekercom petitie zaalvoetbal in het rayon Middelburg. Maandagavond tijdens de halve eindstrijd in sporthal Voorborch kwalifi ceerden beide ploegen zich voor iel bekerslotduel. Rosario I re kende af met Tah Xin/Da Xin Blauw Wit II en Tah Xin/Da Xin/BIauw Wit I bereikte de fi naledoor een fraaie 5-2 winst op Amgas. Rosario kreeg de finaleplaats niet cadeau. Enkele minuten voor het eindsignaal was de stand nog 6-5 in het voordeel van Rosario. De gelijkmaker hing in de lucht, maar de Blauwwitten namen iets te veel risico en met een snelle uitval kwam Rosario op 7-5. Dat was tevens de eind stand. Tah Xin/Da Xin/BIauw Wit I bouwde gestaag aan een voor sprong die opliep tot 5-0 voordat de Amgas-formatie wat kon te- mg doen. Blauw Wit won ten slotte met 5-2. De finale wordt maandag ge speeld in sporthal Voorborch. Aanvang 19.55 uur. De strijd om derde plaats, tussen Blauw Wit II en Amgas, wordt ervoor gespeeld. Aanvang 19.00 uur. ibmhbmhmmhmmi direct betrokken medewerkers van de eigenaar, het Directoraat- Generaal Scheepvaart en Mari tieme Zaken (DGSM), keken er van op. „Dit is nieuw voor mij", zei waarnemend directeur M. Buis van DGSM regio Schelde- mond. „Alles is nog open", ver klaarde W. F. Brieër. bestuursju rist bij DGSM landelijk in Rijs wijk. Brieër coördineert de ver wikkelingen rond de loodsen steiger. Het Vlissingse college van b en w heeft zich bij zijn beslissing sterk laten leiden door de financiële claim die de Hansweertse aan nemer Van der Straaten bij DGSM heeft ingediend. De aan nemer stopte in juli de zojuist begonnen sloopwerkzaamhe den. omdat de gemeente Vlissin gen de steiger - onder druk van de Stichting Behoud Loodsen steiger - alsnog wilde overne men. DGSM moest wel het niet- gebruikte sloopgeld aan de ge meente overmaken, waarmee het toekomstig onderhoud kon worden betaald. Die opzet is door de schadeclaim ondergra ven. Toch geld Brieër van DGSM-Rijswijk gaf dinsdag te kennen dat DGSM nooit met het plan van de ge meente Vlissingen heeft inge stemd. „De gemeente is met een intentieverklaring over de brug gekomen. We hebben nooit in houdelijk op het voorstel tot het Nieuwe cursus culturele dansen MIDDELBURG/VL1SSINGEN - Het MIKV te Middelburg en de Culturele Raad te Vlissingen presenteren een cursus 'Cultu rele dansen voor iedereen'. Voor deze nieuwe cursus zijn bij eenkomsten voor verschillende leeftijdsgroepen bedacht. Cur sisten kunnen op vakantie in het buitenland bij voorbeeld mee dansen met de plaatselijke be volking. Een danspartner is niet nodig. De cursus wordt verzorgd door mevrouw B. Schelling uit Vlissingen. De bijeenkomsten worden gehouden in het onder komen van Kunstzinnige Vor ming Vlissingen aan de Braam straat in Oost-Souburg en 'in de Kuiperspoort in Middelburg. VL1SSINGEN/GOES - Het Hou- Party-seizoen in Zeeland be gint weer. Voor de zomervakan tie hield een groepje Vlissingse jongeren al House Parties in het uitgaanscentrum De Piek in de binnenstad van Vlissingen. Zij hebben luin werkterrein uitge breid tot Goes. Ze houden vrij dag een House Party in De Piek en zaterdag in het Goese jonge rencentrum 't Beest. Henvin Polderman (23) en Mi- chiel Keijzer (22). twee van de vijf organisatoren, koesteren ho ge verwachtingen. ..Voor de zo mervakantie hebben we vier House Parties in De Piek gehou den. 't Werd steeds drukker. We Waren eerst alleen met maten, vrienden die ontzettend veel van tiet-commerciële! house-muziek houden. Op de laatste avond in pe Piek was de zaal goed vol, p'n tweehonderd man waren er- i>P afgekomen. Voor de 'underground-jeugd' in Vlissingen is er. volgens Herwin en Michiel. niet veel te doen. Dis cotheken als Cosmo en De Hooi zolder vallen voor hen af. „En ik Vind muziek die in cafës wordt gedraaid, niet leuk", vertelt Her- Vlissingen vernieuwt. Op de House Parties wordt, stellen de organisatoren, alleen de 'echte house-muziek' gedraaid. De zalen van De Piek en t Beest worden helemaal om getoverd. ,,Je herkent ze niet te- vveet Michiel. „met al die lichteffecten. En we werken met professionele disc-jockeys, Jos hua uit Souburg. Nitro uit Bres- Kens en Tyrone uit Vlissingen, eb publiek klapte laatst voor Avond over voedselallergie bij kinderen rp,sSlNGEN De Kruisvereni- j »m8 Walcheren geeft woensdag f oktober een informatieavond «ver voedselallergie bij kinde en van tot 12 jaar. Dat ge flirt m liet wijkgebouw aan de ïOSjnburglaan in Vlissingen. ^gegaan wordt op wat voedse- 3'mrgie is, waar in dit verband P gelet kan worden en tot wie en f'ctl kan wenden voor ver- e hulp. Sprekers zijn een dië- ■nJ' 0en oudei' van een kind ^edselallergie en iemand Tin de Nederlandse Voedsel Al- JE'e. hting- De .bijeenkomst. ■*g'1t om 20.00 uur. overmaken van het sloopgeld gereageerd." Hij zei over de schadeclaim van Van der Straa ten: „Het is niet gebruikelijk dat wij in dergelijke gevallen het vol le pond betalen." Als de sloop niet doorgaat, blijft er met ande re woorden mogelijk toch geld over voor - wie weet - het oor spronkelijke plan van de ge meente. Tegen de sloopvergunning van b en w kan bij dat college bezwaar worden aangetekend en een schorsing van het besluit kan worden aangevraagd bij de Raad van State in Den Haag. Zo'n verzoek tot schorsing is no dig. omdat anders de sloop nog voor de behandeling van het be zwaarschrift kan beginnen. Te gen de afwijzing van een be zwaar door b en w kan in beroep worden gegaan bij de Raad van State. „Wij hebben voldoende geld om te procederen," vertelde bestuurslid Roos van de Stich ting Behoud Loodsensteiger. De loodsensteiger in Vlissingen, waarvoor een sloopvergunning is afgegeven (foto Lex de Meester) Raad Domburg voteert halve ton DOMBURG - Het fietspad tus sen de Roosjesweg en de Vaan dragerstraat in Domburg komt er. De gemeenteraad stelde daarvoor dinsdagavond een halve ton beschikbaar. Het fietspad is van groot belang voor de schooljeugd die hier mee een gevaarlijk kruispunt (Schuitvlotstraat-Singel-Roos- jesweg) vermijdt en aanzienlijk veiliger naar school kan fietsen. De medezeggenschapsraad van basisschool De Golfslag bood het gemeentebestuur eerder dit jaar de resultaten van een en quête aan waarbij werd aange drongen op verbetering van de situatie. Het aanpakken van de oversteekplaats op de Roosjes- weg moet wachten op de uit komsten van het verkeersonder- zoek dat op dit moment uitge voerd wordt. Teleurstelling leefde er bij ver scheidene leden van de raad over het voorgestelde woning bouwprogramma. Het college stelde voor in 1992 zes woningen in de sociale huursector, vier premie-koopwoningen en vier vrije-sector-woningen te bou wen. Te weinig sociale woning bouw, vond onder meer D66'er B. Boonstra: „Jonge gezinnen worden gedwongen om duur te bouwen, of ze trekken weg." Wethouder P. Overmeen waren de opmerkingen van Boonstra 'uit het hart gegrepen'. ..Maar het is helaas niet anders", hield de wethouder de critici voor. De bouw van seniorenwoningen, waarmee in oktober wordt be gonnen. legt een behoorlijke druk op het budget omdat aan deze woningen een maximum kavelprijs is verbonden. hen aan het einde van het feest, daar krijg ik een kick van." De House Party in De Piek duurt vrijdag van tien uur 's avonds tot half vier 's nachts. De happening heeft de naam House Thrills meegekregen. ,.'t Wordt een creepy sfeertje", verzekert Her win, „heel erg donker." De Hou se Party in 't Beest - Rainbow Fantazy - is vooral kleurvol. Het uitstapje naar Goes is perma nent. als het aan Herwin en Mi chiel ligt. Ze willen in zowel De Piek als 't Beest éen keer per maand terugkomen. „De Piek is een perfect pand", meent Herwin, „maar wij zijn op zoek naar een grote loods bui tenaf, waar wij flink wat herrie kunnen maken. We hebben wel eens een oogje laten vallen op het Arsenaalgebouw in de Vlis singse binnenstad, dat zou echt te gek zijn, maar de Culturele Raad Vlissingen wilde niet mee werken. Dat begrijp ik niet. Het Sixties Festival mag er wel in worden gehouden. En proble men hoeven ze van ons niet te verwachten. House is allemaal peace." VUSA-cursus over rol geld MIDDELBURG - De VUSA (Vrije Universiteit en Samenle ving) verzorgt in Middelburg een cursus over het onderwerp 'Geld - middel en macht'. Vijl dinsdagavonden verzorgen do centen van de economische fa culteit van de Vrije Universiteit bijeenkomsten in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Zij be spreken de plaats van het geld in de samenleving. Hierbij ko men ook ethische vragen aan de orde. Prof dr S. Huisman bijt de spits af op 31 oktober. Zijn onderwerp, is 'Geld in historisch perspec tief. Op 7 november behandelt prof dr H. Visser het onderwerp 'Banken als financiële instel ling'. Op 14 november is de beurt aan dr W. J. B. Smits met het on derwerp 'Wisselkoersen en valu tamarkten'. Drs J. Koelewijn gaat op 21 november in op de handel in effecten en prof dr E J. J. M. Kimman bespreekt tot slot op 28 november de kwestie 'Geld en de ethiek van de gebruiker'. De cursus is volgens de VUSA zo opgezet dat deze door iedereen met belangstelling voor het on derwerp is te volgen. De bijeen komsten beginnen steeds om 19.45 uur. De Griffioenvlinders in Middelburg viert het 125-jarig bestaan foto Ruben Oreeli MIDDELBURG - „Het moet niet alleen domweg feesten worden. De kinderen moeten ook iets inhoudelijks te horen krijgen over de geschiedenis van de school", zegt waarne mend directrice mevrouw C'. P. Joosse van de jubilerende christelijke basisschool De Griffioenvlinders in Middel burg. De school viert eind de ze maand het 125-jarig be staan. De geschiedenis van de school begint bij ds Johannes Petrus Nonhebel. die in 1862 zijn in trede in Middelburg doet. Hij treft een aantal openbare, par ticuliere en een enkele christe lijke school aan. De laatste wordt vooral bezocht door leerlingen uit de zwaardere Calvinistische gezinnen. Ds Nonhebel is een sociaal be wogen mens. zo blijkt uit een jubileumboekje. Hij behoort met tot de 'zwaren' en zet zich in voor ander christelijk on derwijs. In 1866 sticht hij een school voor Lager en Uitge breid Onderwijs aan de Bo- gardstraat. bestemd voor kin- deren van christelijke huize 'uit de gegoede stand'Ds Non hebel wordt de eerste voorzit ter van De Middelburgsche Vereeniging tot Bevordering van Christelijk Onderwijs. De vereniging krijgt later een meisjesschool aan de Mol straat en in 1882 een school aan het Molenwater die in de volksmond bekend staat als de 'klompenschool'. Ds Non hebel is dan al vertrokken. In 1902 volgt een fusie. Na de oor log neemt het schoolbestuur het besluit de lagere school en de MULO van elkaar te schei den In de jaren vijftig volgt nog een verhuizing, jaren latei- gevolgd door nieuwbouw aan de Henri Dunantlaan. In 1985 krijgt de school door samen voeging van de kleuterschool De Vlinders en de lagere Grif- fioenschool de definitieve naam. Reünie De school heeft in de jaren dui zenden leerlingen gehad. Za terdag 28 september wordt voor de oud-leerlingen een reünie gehouden, waarvoor in middels al vijfhonderd aan meldingen binnen zijn. Ter ge legenheid van het jubileum is een boekje samengesteld. Me vrouw J de Nood. oud-direc trice van de Griffioenvlinders én oud-leerlinge, is één van de samenstellers. Behalve de ge schiedenis komen (oud-)scho- lieren aan het woord. De jong ste schrijver is negen jaar, de oudste 88 Het boekje is tij dens de reünie in beperkte op lage voor een symbolisch be drag verkrijgbaar. Voor de huidige leerlingen is een apart feestprogramma ge maakt in de week van maan dag 23 tot en met zaterdag 28 september. De eerste dag krij gen de kinderen een theater voorstelling te zien. Op de woensdag is het. de bedoeling dat de leerlingen op school ko men in kleren uit de tijd van Ot en Sien. De spelletjes date ren ook uit die tijd. zoals tol len. bikkelen en kegelen. Het programma vermeldt verder een sport- en speldag, een mu ziekdag en een toneeldag. De vrijdagavond is gereserveerd voor het schoolpersoneel dat een persiflage te zien krijgt, opgevoerd door ouders. ROTTERDAM - De nieuwe En gelstalige musical 'Josephine' beleeft zijn wereldpremière dinsdag 17 september in het Lu xor Theater in Rotterdam. Deze musical, gebaseerd op het leven van de legendarische ster Jose phine Baker, is tot en met zater dag 12 oktober te zien in dit theater. De artistieke leiding is in handen van Billy Wilson, die ook tekende voor het succes van 'A Night in the Cotton Club'. 'Jo sephine' is nog grootser. Hon derden kostuums en wisselende revue-scènes met prachtige de cors brengen het Parijs van de jaren twintig tot leven. Dit alles in de sfeer van 'La Revue Negre' en de Folies Bergères. Josephine Baker was meer dan alleen een ster. Zij was een vrouw die vocht en leed voor naar ideaal van een vrije wereld in harmonie. Deze musical is een hommage aan deze grote vrouw. Tal van bekende songs als 'J'ai deux Amours'. Old Man River' en 'La Vie en Rose' worden op schitterende wijze weergegeven. De jeugd van Josephine Baker Toegang naar ziekenhuis via Koudekerksevveg wordt afgesloten VLISSINGEN - Het Streekzie kenhuis Walcheren in Vlissin gen is van maandag 16 septem ber tot 1 december niet meer be reikbaar vanaf de Koudekerk- seweg. Bezoekers van het zie kenhuis die uit de richting Sloe- weg/Koudekerke komen, wor den omgeleid via de President Rooseveltlaan en de Bonedijke- straat. De omleidingsroute is nodig, omdat de Koudekerkseweg voor het streekziekenhuis wordt her ingericht. De Koudekerkseweg wordt voor het ziekenhuis ver deeld in twee gescheiden rijba nen. Het vernieuwde en vergrote Streekziekenhuis Walcheren krijgt een nieuwe toegang. De Vrijdomweg die net voor het zie kenhuis op de Koudekerkseweg uitkomt, wordt voor autover keer afgesloten. Dat is veiliger. Tijdens de werkzaamheden is niet alleen de Koudekerkseweg bij het ziekenhuis dicht, maar zijn ook de kruisingen met Hoge- weg. Vrijdomweg. Sottegem- straat en Prins Bernhardlaan gesloten. De bushaltes voor het ziekenhuis worden tijdelijk ver plaatst naar de Bonedijkestraat en die voor het bejaardencen trum Ter Reede naar de Vrede hoflaan, bij het dienstencen trum Bachtenreede. stond in het teken van rassen discriminatie. Zij werd in 1906 geboren in St. Louis in de Ver enigde Staten. De Klu Klux Clan terroriseerde de stad. Er waren rassenrellen waarbij do den vielen en zwarten werden opgehangen of gelyncht. Op elf jarige leeftijd werd zij geconfron teerd met. rassendiscriminatie op een niet mis te verstane wijze. „Ik zag de mensen bij ons over de brug rennen en sindsdien ben ik blijven rennen", is een van haar uitspraken. La Vie en Rose Josephine Baker, ook de 'Zwarte Venus' genaamd, begon haar carrière in 1925 in Parijs in 'La Revue Nègre'. een Amerikaanse vaudeville-groep die de over steek had gewaagd. In Parijs heerste een veel tolerantere hou ding tegenover de zwarte cul tuur dan thuis. Josephine brak dan ook door met naaktdansen - op het legendarische bananen- rokje na - en hot jazz. Daarna volgden de Folies Bergères, in ternationale tournees, waarbij ze ook het Rotterdamse Pschorr aandeed, en de roem. Na een mislukte terugkeer in 'de VS keerde ze voorgoed naar Europa terug. Frankrijk en Baker had den elkaar omhelsd. In de oorlog werkte zij voor het Franse verzet. Daarna begon ze aan de verwezenlijking van haar grote droom: het adopteren van kinderen van verschillende ras sen. haar Regenboogstam. Door deze gekleurde familie te stich ten wilde zij aantonen dat kinde ren van verschillende rassen in vrede en harmonie kunnen sa menleven. Scheiding, ouder dom. verspilling en torenhoge schulden luidden het einde in. Maar tot haar dood in 1975 trad Josephine op en bleef ze jeugdig heid. talent, plezier en ondeu gendheid uitstralen: 'La Vie en Rosé'. Open dag rond darmziekten GOES - In het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes wordt 5 ok tober een open dag gehouden rond hel thema darmziekte. De open dag is een intitatief van de Zeeuwse afdelingen van de Crohn en colitis ulcerosa ver eniging en de stoma vereniging 'Harry Bacon'. Vanaf half twee 's middags staan specialisten klaar om vragen over darmziekten en stoma's te beantwoorden. Daarnaast toont een bandagist uit Rotterdam stomamaterialen. De middag is-zowel voor leden als belangstellenden toeganke lijk- KOUDEKERKE NCVB De afdeling Koude- kerke van de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond houdt woens dag 18 september de maande lijkse ledenvergadering in de zaal achter de gereformeerde kerk. De heer S. C. W. Jesmiatka uit Zoutelande spreekt over ho meopathie. De bijeenkomst be gint om 19.45 uur. MIDDELBURG Ledenvergadering - De NCVB-afdeling Middelburg- Zuid houdt woensdag 18 sep tember de eerste ledenvergade ring van het nieuwe seizoen. Me vrouw M. de Lange uit Brou wershaven vertelt over haar schilderijen en leest gedichten voor. De vergadering wordt ge houden in de Thomaskapel en begint om 19.45 uur. Gevonden - In de periode van 19 juli tot en met 31 augus tus 1991 zijn de navolgende voor werpen als gevonden aangege ven bij de gemeentepolitie Mid delburg. Diverse bankbiljetten; diverse bank- pasjes/giromaatpasjes, diverse be taalcheques. bruin gevlamde bril. se- matone 200; boekenbonnen in enve lop; APK-keuringsrapport; RVS- bakken, bundeltje postzegels; cas settebandje van Fido's Choice Vol II; fietscomputer; identiteitsbewijs; fietspomp: demo-tape van band; stretcher; V&D-tasje inhoud dekbe dovertrek, tandheugel in verpak king; kabelslot; groen/paars/rood O'Hara jack; geel meisjesjack; swea ter met gele randen en groene capu chon; diverse fotocamera's; dames horloge: horloge met bruine band; plastic tasje inhoud kinderbroeken en t-shirts; damesregenjas met licht beige voering; C&A-tasje inhoud zonnebril en blouse; diverse porte monnees; bruine suède linkerdames schoen. geel zwemvlies; blauw baby schoentje; damessandaal: kinder schoentje, Piedro, br/gr maat 23. di verse armbanden; diverse oorbellen; dasspeld; zilverkleurig ringetje met inscriptie; diverse broches; diverse sleutels, roze knuffelhaasje; roze hardplastic beertje; speelgoedpop; blauw .speelgoedhondje; zwarte da mestas met inhoud, plastic tas In houd bibliotheekboeken, plastic tas inhoud batterijen, basilicum, pipet. Dieren: twee blauwe parkieten; twee bruine konijnen; vogeltje, wever. Christenvrouwen - De Wo man's Aglow Fellowship houdt maandag 23 september haar maandelijkse samenkomst in de Middelburgse Stadsschouw burg. Rita Bots uit Gouda is de spreekster. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Collecte - De collecte voor de kankerbestrijding heeft in de ge meente Middelburg (Middel burg. Sint-Laurens en Nieuw en Sint Joosland) ƒ28.214,50 opge- bracht. SEROOSKERKE Fancy fair - Op het school plein van de christelijke basis school De Wegwijzer in Seroos- kerke W) wordt zaterdag 28 sep tember een fancy-fair gehouden met een rommelmarkt. De op brengst is bedoeld voor een vis- kweekproject in Indonesië en de herinrichting van het school plein. De fancy-fair begint om 10 uur en duurt tot 18 uur. VEERE NCVB De afdeling Veere van de vrouwenbond NCVB houdt woensdag 18 september een bij eenkomst, in 't, Kompas aan de Oudestraat 14 Het onderwerp is deze keer kerstkaarten maken. Spreekster is mevrouw Provoost uit Grijpskerke. De aanvang is om 19.45 uur. VLISSINGEN EHBO - De afdeling Vlissin gen van de Koninklijke Neder landse Vereniging EHBO begint maandag 7 oktober het seizoen met een nieuwe cursus EHBO voor beginners. De deelnemers aan deze cursus - die nog niet ge heel is volgeboekt - worden op geleid voor het eenheidsdiploma EHBO. De cursusduur is 15 les sen van 2 uur. steeds op maan dagavond. Cursus-arts is dokter A. de Looff en docente is me vrouw A. Blok. Zij wordt geassis teerd door de dames J, van Loe- nen en C. Kok. De lessen worden gegeven in het gebouw aan de Leliënlaan 1 in Vlissingen. Aan vang 19.30 uur. De vervolglessen voor gediplo meerde EHBO'ers beginnen maandag 14 oktober in hetzelfde- gebouw en beginnen eveneens om 19.30 uur. ZOUTELANDE Gevonden - Bij de rijkspol- tiegroep Walcheren/Noord-Be veland zijn bij de post Zoutelan de de volgende gevonden voor werpen aangegeven: zwarte klitteband portemonnee Maessen. biljet 100 gulden, klitte band portemonnee bloemmotief, fiets merk Heidemann, zilveren fill- grain ring. huissleutel met zwart hoesje, wit-brutn-zwarte kruising fox (asiel Middelburg), sleutelhanger Seat. Audisleutel. kleine sleutel, zak mes. sleutel in blauwe etui, zwarte portefeuille met 50 DM, zwarte etui met zes sleutels, rood katertje met rood halsbandje, een Personalsaus- weis ten name van P. Schultz, zilve ren ketting met gegraveerd plaatje en ankertje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 15