Jeen verlaging minimumloon Rivierscheepvaart door droogte in de problemen Voedselschaarste in Sovjetunie kleintjes Cubaanse sigaar moet op de bon Prins Claus niet naar Japan door terugval in genezingsproces Prikkel om werk te zoeken fA Nederlaag voor minister Kok onden tot verleg ao bereid Venetiaan wil overleg met Bouterse 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. ustig zomerweer Aanvankelijk mistbanken, overigens iroog en zonnig. Maximum tempera- 'uur rond 25 graden. Zwakke veran- lerlijke toind. uw 4e jaargang no. 213 nsdag 10 september 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen ei k HAAG (GPD) - Het wette- minimumloon zal niet wor- 'erlaagd. Het kabinet-heeft rtoe besloten. De bewinds den leggen daarmee een ad- s van de Wetenschappelijke (d voor het Regeringsbeleid RR) naast zich neer. besluit van het kabinet be- >nteen overwinning voor mi er De Vries (sociale zaken), e heeft zich van het begin af verzet tegen het voorstel de WRR om het minimum- 10^" in stappen te verlagen, te «uinen in 1993 met degenen dan 21 jaar worden. Het mini- mloon zou volgens de WRR irocent omlaag moeten. Dat de werkgelegenheid op mini- mniveau bevorderen. 6 juni liet het kabinet in een rlopige reactie op het WRR- ies al weten vooralsnog af te iC j ike Tyson rdacht van rkrachting ver zien van een verlaging van het minimumloon. Minister Kok (fi nanciën) meende echter dat het uitstel van executie betrof. Vol gens hem zou het kabinet op ter mijn wel tot het lagere mini mumloon besluiten. Dat ge beurt dus niet. Vacatures In een brief aan de Kamer laat premier Lubbers namens het ka binet weten dat het verlagen van het minimumloon op zich geoor loofd zou zijn. Om dat te doen op basis van leeftijd roept echter grote vraagtekens op. Er be staan juridische bezwaren, al dus Lubbers. De eerste minister wijst er ver der op dat een verlaging van het minimumloon buitengewoon in grijpend zou zijn. Een groot aan tal bedrijven heeft nu al proble men om vacatures op het niveau van minimumloon te vervullen. Kandidaten blijken niet echt ge motiveerd te zijn het werk tegen die beloning te aanvaarden, al dus Lubbers. Het verlagen van het wettelijk minimumloon zou de animo bij mensen om werk tegen een belo ning op minimumniveau te aan vaarden verder kunnen vermin deren. aldus de premier. Hij ver wijst daarbij onder meer naar een onderzoek dat in opdracht van Sociale Zaken is gedaan. Uit het onderzoek is gebleken dat juist het verhogen van belo ning en het vergroten van het verschil tussen netto uitkering en netto minimumloon kan hel pen. Een verlaging van het mini mumloon zou ertoe leiden dat er .nog minder kandidaten komen voor de betrokken vacatures. Dat zal ertoe leiden dat het werk verdwijnt ofwel dat de werkge ver de betrokkene een hogere beloning geeft dan wettelijk is toegestaan. Een scherper sanc tiebeleid zal daar niets aan kun nen veranderen omdat alle be trokkenen (werkgevers, vakbon den en uitvoeringsinstanties in de sociale zekerheid) geen be lang hebben bij een dergelijk be leid. IANAPOLIS (AP) - Oud-we- kampioen boksen Mike Ty- is maandag in staat van be- uldiging gesteld omdat hij ilopen juli een 18-jarige Ineemster aan de Miss Black erica-verkiezing zou hebben kracht. Een speciale grand besloot na vier weken van >P as ra» agi int Iden m ladslagingen dat Tyson zich 31 irde rechter zal moeten ver- 01 woorden. vermeende verkrachting zou 19 juli hebben plaatsgevon- in een hotelkamer in het Tltti a" Indianapolis. Ty- ,en het slachtoffer werden en door de jury gehoord. Ty- ontkent. 1 1 ,"bceC' til KEC iJJMsi 1 LWI JJJJ.Ï® 1 SCHELFHORST A KEUKENS Kopers staan in de rij om fruit en groente te kopen op een particuliere markt in Moskou. I)e stad Moskou heeft maatregelen genomen om de verwachte voedselschaarste het hoofd te bieden. Op deze markten is, in tegenstelling tot de staatswinkels, wel van alles te koop, zij het tegen flink hogere prijzen {foto Michael Fisher/EPA) NHAAG (GPD) - De vakcen- FNV, CNV en MHP heb- l'el kabinet gisteravond la- welen dat ze zullen ingaan p uitnodiging die minister i zondag voor de televisie ilde d'Om te praten over de kabi- jPlannen voor de wao en de Q.fl jewel. 26;] 20 n gesprek er komt is echter (tr de vraag, want het kabinet iht tot de vakcentrales zelf initiatief nemen. De vakbe- ""zal met 'iets' moeten ko- j-11 op het terrein van de wao. 1de ■een g^prek tussen kabinet j/lOj bonden zin hebben, aldus 'gen rond het kabinet gister- F vakcentrales verwachten ter dat het kabinet het inita- fieeint en gaan er van uit dat pindsliedeni hen voor het tóen van deze week zullen la- weten waar en wanneer het ^legplaats zal vinden, rkc rnden zijn bereid met het itiet te praten in de veron- ptelling dat, er een wederzijd- psit bereidheid zal zijn om met ge en nemen een oplossing te 11 'e'ken die voor beide partijen rati Wardbaar is. ster De Vries (sociale zaken) jjd intem al laten weten alleen de vakbeweging te willen I indien men daar tot nieu- I tehten inzake de wao is ge- I 'Dan ben ik geinteres- tódus de minister. Het tussen kabinet en bon- echter wel op basis van etsbesluiten inzake de i -rdmoeten worden. De 'V, ihg wijst die besluiten 'Mal. I zondag, nadat hij zijn j voor overleg tussen en bonden deed. geen neer gehad met de di akenen in het kabinet: 'Ubbers en de ministers sen Andriessen (econo- paken). De bedoelingen jk zijn dan ook nog vol- nduidelijk. s gisteren de hele dag beraad in Brussel. Naar zou pas vandaag nader in kabinetskring plaats- Jover de uitlatingen van 'andicap voor een overleg afspraken die diverse ;cnen hebben. Lubbers is igavond en woensdagoch- Brussel voor EG-overleg. "S is woensdag eerst in en dan in Londen. J8 kan het overleg zo goed er niet plaatsvinden, aan- er dan ministerraad is. "jen hebben vrijwel alle Persconferenties over :en die zij op Prinsjes- Presenteren. WASHINGTON (AP) - De inwoners van Moskou en St. Peters burg gaan een harde winter tegemoet omdat de regering van president Michail Gorbatsjov te zwak is om de landbouwcoöpe raties te dwingen hun goederen te leveren. Dat heeft Leonid Grigoriev, deskundige van het Instituut voor Wereldeconomie in Moskou, gezegd. Grigoriev zei dat in de Sovjetunie alleen nog ruilhandel plaats vindt. terwijl alleen de gebieden die als wederdienst consumptie goederen kunnen leveren voorzien worden van voedsel. Grigo riev zei dat in de Sovjetunie jaarlijks ongeveer de helft van de geoogste groenten verloren gaat. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft de Sovjet graanoogst dit jaar begroot op 190 miljoen ton. Vorig jaar werd er bijna een record gevestigd met 235 miljoen ton, maar hoe beter de opbrengst., des te meer gaat er verloren, aldus Grigoriev. Hij zei dat het graan soms 400 kilometer over slechte wegen werd getransporteerd naar overheidssilo's, omdat de communistische machthebbers de oogst altijd zo snel mogelijk in handen wilden krijgen. Grote staatsboerderijen hebben zelf nagenoeg geen opslagmoge lijkheden, waardoor het graan niet voldoende verwerkt kan wor den. Rijn bereikt laagterecord van 7.30 boven NAP DEN HAAG (GPD) - De aanhou dende droogte leidt tot toene mende problemen voor de bin nenscheepvaart. Het waterpeil zakt steeds verder. Vaardieptes worden hierdoor minder en vaargeulen smaller. Gevolg: ho gere kosten voor de opdrachtge vers, minder inkomsten voor de binnenvaartschippers omdat de schepen niet maximaal bela den kunnen worden vanwege de diepgang. Gisteren bereikte het waterpeil in de Rijn een nieuw laagtere cord. Bij Lobith. het belangrijk ste meetpunt voor de binnen scheepvaart. bedroeg de water stand slechts 7.30 meter boven Normaal Amsterdams Peil Het ziet er naar uit dat de water stand de komende dagen nog verder zal zakken, een daling tot zeven meter wordt bij onveran derd weer niet uitgesloten. H. Bakker, woordvoerder van het Rijksinstituut voor Zoetwa terbeheer en Afvalwaterafhan deling (RIZA). wil nog niet van een alarmerende situatie spre ken. „Maar. er zijn problemen op de rivieren", geeft hij toe. „De vaardieptes worden steeds min der en de geulen steeds smaller. De schepen mogen daardoor minder laden. Er zijn dus meer schepen nodig om dezelfde hoe veelheid vracht te bevaren. Hier door neemt het aantal schepen, op de moeilijk bevaarbare rivie ren. toe terwijl de vaargeulden smallen zijn". De grootste problemen voor de binnenvaart doen zich voor op de IJssel (1.95 meter diep, nor maal 2.60 meter) en de Waal (2.30 diep. normaal 3). Op de Maas zijn de problemen minder groot. Ook daar is het water gezakt, maar door maatregelen van Rijkswaterstaat is hét waterver- lies op deze rivier zoveel moge lijk beperkt. Via sluizen en pom pen wordt de stand in het Julia- nakanaal en de evenwijdig lo pende grens-Maas op peil gehou den. Vooralsnog hoeven geen verdere (Slot zie pagina 3 kolom 1 HAVANA (REUTER) - Cuba, bekend om zijn keur aan tabak en wereldberoemde sigaren, gaat de verkoop van sigaren en sigaretten aan de eigen bevolking aan banden leggen. De bekendmaking hiervan maandag was een zware klap voor de Cubanen, die tot de hoogste tabakverbruikers in de we reld behoren.. Het leven van de Cubanen was toch al niet gemakkelijk. In het communistische land heerst een tekort aan bijna alle le vensmiddelen en vele andere produkten nu de handel met Oost-Europa en de Sovjetunie, de voornaamste leveranciers van het land, verstoord is geraakt. Volgens de via de radio verspreide verklaring is er een tekort aan rookwaren ontstaan door een grote stijging van de vraag, gekopppeld aan problemen met de verouderde machines en een tekort aan reserve-onderdelen. De radio gaf de werkne mers in de tabaksindustrie ook een veeg uit de pan. Ongedis ciplineerd gedrag en wegblijven van het werk hebben mede tot dè huidige problemen geleid. De voorganger van De Vries. De Koning, trachtte tot drie maal toe het minimumloon met, tien procent te verlagen. Drie keer leed hij een nederlaag. Er be staan voor werkgevers wel sub sidies op minimumloonkosten van tien procent, mits zij een be paalde groep werklozen in dienst nemen. Vanaf 1 juli is het minimumloon minimaal f. 630,60 bruto per maand (15 jari gen) en maximaal f. 2102,10 bru to per maand (23 tot 64 jaar). Macedonië De imvoners van Macedonië hebben zich tijdens het referen dum van zondag niassaal uitge- sproken voor onafhankelijkheid van Joegoslavië. De bevolking va7i Skopje trok na de eerste uit slagen de straat op om de zelfstandigheid te O vieren. O Boudewijn uit ziekenhuis BRUSSEL (AP) - De Belgische koning Boudewijn heeft maan dag het ziekenhuis verlaten waar hij op 23 augustus met suc ces een prostaatoperatie onder ging. Een functionaris van het paleis zei dat de monarch het goed maakt, maar dat hij enkele maanden nodig zal hebben om te herstellen. De koning werd za terdag 61 jaar. I Advertentie) Zeelandbrug Het tolvrij maken van de Zee landbrug in 1993 is onhaalbaar Gebleken is dat het groot onder houd veel duurder uitvalt dan de provincie had voorzien. Door deze oorzaak kan het wel tot 1996 dxiren vooraleerst de tol Q wordt afgeschaft. *J Iepziekte Weer is er sprake van de ge vreesde iepziekte in Zeeland. Het mooie weer heeft geleid tot een explosieve groei van de ie- pespintkevers, veroorzakers van de ziekte. Vooral in Zeeland is, volgens deskundi- gcn. de situatie 'bar en Q boos.' w Rijkaard Frank Rijkaard heeft nooit uit gebreid gesproken over de diep ere achtergronden van zijn ver trek bij het Nederlands elftal. Maar woensdag morgen maakt hij met Oranje tegen Polen zijn ver- C rassende rentree. I 3 PARAMARIBO (ANP) - De toe komstige president van Surina me, Ronald Venetiaan, wil zo snel mogelijk overleg met leger leider Desi Bouterse. Het liefst al voor zijn inauguratie van vol gende week maandag. Vene tiaan wil Bouterse en andere hoge militairen duidelijk ma ken dat het burgerlijk gezag de dienst uitmaakt. Venetiaan weet niet of Bouterse belangstelling heeft voor een dergelijk gesprek vóór de forme le installatie. Indien dit niet het geval is, krijgt Bouterse spoedig na het aantreden van Venetiaan als president en opperbevelheb ber bericht om zich te melden. Venetiaan wees erop dat het le ger er is om het volk te dienen en niet omgekeerd. VN vragen om spoedige hulp voor Afrika NAIROBI (REUTER) - De Ver enigde Naties hebben maandag een dringend beroep gedaan op de internationale gemeenschap 400 miljoen dollar (ongeveer 800 miljoen gulden) bijeen te bren gen voor hulp aan ruim 22 mil joen mensen in de Hoorn van Afrika die lijden onder droogte en burgeroorlogen. Reageert de wereld niet spoedig en in ruime mate dan zal het lij den groter worden en zullen er meer mensen sterven, zo ver klaarde James Jonah van de Verenigde Naties. DEN HAAG (GPD) - Prins Claus gaat volgende maand niet met koningin Beatrix op staatsbe zoek naar Japan. Na een aan vankelijke verbetering in het genezingsproces van de prins, is een terugval ontstaan, waar door hij zijn vrouw voor de eer ste keer tijdens een staatsbe zoek niet kan vergezellen. Prins Willem Alexander zal zijn va der vervangen en koningin Bea trix begeleiden in Japan. Japan Profesoor S. J. Nijdam, de be handelend specialist van de prins, maakte maandag bekend dat Claus niet mee kan naar Ja pan. „Door de plotselinge terug val moet het behandelingsplan worden aangepast. We hebben nog geruime tijd nodig om de prins te genezen". Volgens een woordvoerder van de RVD is dit geen reden om ex tra zorgen te maken over de ge zondheid van de prins. „Bij ie mand die lijdt aan zware depres sies. is het heel normaal dat hij af en toe weer in een dal valt. Dat is nu bij de prins het geval". Staatsbezoek Het is de eerste keer dat prins Claus niet meegaat met een staatsbezoek. Tijdens zijn vori ge ziekte in 1982 heeft hij zijn be handeling in Bazel enige tijd on derbroken om zijn vrouw tijdens het staatsbezoek aan Engeland bij te staan. De bedoeling was dat de prins na deze reis zou blij ven nakuren in Nederland. Het bezoek viel hem echter zwaar en vlak na zijn terugkeer werd hij opnieuw opgenomen in de kli niek in Bazel. (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Een passagiersbootje is droog komen te liggen door de lage waterstand in de Rijn ANP) foto Heinz Kreifeltsl Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1