UR1HT somber 5egin vredestop stemt Kerncentrale bij Borssele wegens lekkage stilgelegd 11 Politie jaagt op verdachte moord op Jessica Laven Duizenden betogers voor Vredespaleis uropa balanceert volgens Hurd op rand van een ramp kabinet en vakbonden raten over de WAO AO-maatregel geldt ook voor ambtenaren 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnige perioden Zonnig met enkele wolkenvelden en Iroog. Middagtevyperaiuur rond 20 naden. De wind is zwak en verander- ijk met een meest oostelijke richting. 34e jaargang no. 212 aandag 9 september 1991 UUR KODAK EXPRESS pQ-pQ KWALITEITS KLEUREN SERVICE Beter: niet duurder fotoBverschoorë ress itos verscho Eilen Leur Goes Hulst Middelburg Middelharms Vlissmgen Zierikzee Pier Van der Valk. bekend van de wegrestaurants, heeft voor een gulden de Scheveningse Pier ge kocht. De verlopen at tractie zal in oude glo- O He worden hersteld. O M-fregat Bij de Koninklijke Maatschap pij De Schelde in Vlissingen is zaterdag het vijfde in de serie van acht M-fregatten voor de Koninklijke Marinede Abra ham van der Hulstge doopt en te water gela- JT ten. Dennis Bergkamp was gisteren de gevierde man in De Meer. De spits scoorde vier keer voor Ajax. dat RKC Q met 5-1 opzij zette. VCV Zeeland Dankzij het goede optreden van doelman John Jasperse hield VCV Zeeland de schade tegen Cambuur Leeuwarden beperkt- Door een doelpunt van Jack de Gier wonnen de Frie zen met 0-1 aan de Iris- lacm. ASSEN (ANP) - Politie en justi tie van Assen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een inval gedaan in de woning van de 49-jarige M. L. M. S. uil Assen. Hij wordt verdacht van de moord op de 11-jarige Jessica Laven uit Blokker. Ook bij de werkgever van S. in het Drentse dorp Yde is huiszoe king verricht. De auto van S.. een witte Mercedes 190, is daar in beslag genomen. De verdach te keerde zaterdag terug uit Ita lië en is nog op vrije voeten. Hij is eerder in het kader van een tbs verpleegd wegens seksuele de licten met minderjarige kinde ren. Jessica Laven verdween 27 juli uit het zwembad in Zwaag. Haar stoffelijk overschot is later ge vonden langs de weg bij Beertha (Groningen). Zij bleek te zijn ge wurgd. Verschillende getuigen zeiden dat een ongeveer 50-jarige man het meisje zou hebben meegeno men in een donkere Mercedes van een ouder type. Volgens de advocaat van S., mr. A. H. Wijnberg, is de politie op dood spoor geraakt en nu bezig de gangen na te gaan van men sen die eerder voor zedendelic ten zijn veroordeeld. Volgens Wijnberg heeft S. een alibi. Hij wil zich komende dagen met zijn cliënt bij de politie melden. Brandbom in slijterij I)EN HAAG (ANP) - Een brand bom heelt zondagmiddag tegen half zes het interieur van een slijterij aan de Rade in Den Haag geheel verwoest. De eigenaar van de zaak, die door onbekenden in zijn bedrijf was vastgebonden, is zwaarge wond geraakt. De politie zoekt naar twee mannen, die volgens getuigen vlak voor de ontplof fing de zaak rennend hebben verlaten. muit Demonstranten zwaaien met vlaggen voor het Vredespaleis (foto Cor Mulder/ANP) DEN HAAG (GPD) - „Mijn lief, lief Kroatië", zo vertaalt de al jarenlang in Düsseldorf wonende Kroaat Brumko Bingula zaterdag het gezang. Hij is een van de circa tiendui zend Kroaten en Albanezen die vanuit Duitsland en Zwit serland met de bus naar Den Haag zijn gereisd. De Kroaat verontschuldigt zich voor de brok in zijn keel, maar pakt de draad snel weer op: ..Drie doden in Moskou veranderen de wereld", pro beert hij de rumoerige menig te in zijn eentje te overstem men. „Maar honderden dode Kroa ten laten diezelfde wereld koud". Bingula toont een kleurenposter met daarop de afschrikwekkende beelden van gemartelde, dode licha men en voorzien van het op schrift '...En hoeveel volgen er nog totdat de onafhankelijk heid van Kroatië een feit is?' „Er bestaat geen verschrikke lijker volk dan het Servische. Sinds Hitler is het nergens zo erg geweest als bij ons". Drie afgevaardigden van de Kroaten en Albanezen worden om kwart voor elf toegelaten tot het Vredespaleis waar ze een petitie aanbieden. Ze vragen daarin de oorlog te beëindigen en aandacht te be steden aan de overheersing van de anderhalf miljoen Al banezen (negentig procent van de bevolking) in de auto nome provincie Kosovo die door Serven zouden worden onderdrukt. De enorme stoet, voorzien van honderden Kroatische en Al banese vlaggen, trekt in de loop van de morgen naar het ministerie van buitenlandse zaken. Dat kwam de politie niet slecht uit. Even eerder had na melijk een bij de Joegoslavi sche ambassade protesteren de groep van vijfenvijftig Ser viërs kenbaar gemaakt ook het Vredespaleis te willen be zoeken. „Dat lijkt ons niet zo verstandig", liet de politie we ten. Dit uit vrees voor een 'warme ontvangst' door de Al banezen en Kroaten. als onafhankelijk te beschou wen. Hoe ver de Joegoslaven van on derlinge overeenstemming ver wijderd zijn, bleek zaterdag weer, toen zij twee leden in een arbitragecommissie moesten aanzijzen. De bedoeling was dat drie toprechters uit EG-landen samen met twee Joegoslavische juristen onpartijdig zouden pro beren knopen door te hakken over grenzen en het minderhe denvraagstuk, als de vredescon ferentie daar niet uit zou komen. Maar de Joegoslaven konden het niet eens worden over twee namen, zodat de commissie van scheidsrechters nu geheel door de EG moet worden aangewe zen. HAAG (GPD) - Ondanks mimende waarschuwingen de EG dat de Joegoslavi- crisis een bedreiging ml voor de stabiliteit in heel opa, hebben Serven en aten elkaar zaterdag bij de ningsceremonie van de Vre- conferentie overladen met ere verwijten. De onwrikba- andpunten en het onvermo- van de Joegoslaven twee iters te benoemen in een ar- agecommissie, hebben ver voeding gegeven aan de isis over het welslagen van rcdesonderhandelingen. derdag beginnen in kleine [groepen tussen de minis- van buitenlandse zaken van betrokken Joegoslavische ijen de echte vredesbespre- en. Kroatische president Tudj- hartstochtelijk toege it door duizenden naar Den g afgereisde aanhangers, 'de EG tijdens de openings in het Haagse Vredespa- op militair tussenbeide te en en de onafhankelijkheid zijn land te erkennen. De ische leider Milosovic zei entegen dat de Kroatische hankelijksverklaring ille- ;is en met 'staatsterrorisme' de Servische minderheid 11. opgelegd. ijgsraad Joegoslavische president ic heeft zaterdagnacht na te- ceer in zijn land de leiding- het federale leger met de jsraad gedreigd, als zij niet zijn opdracht volgen het kt-het-vuren te eerbiedigen, ic vindt, dat het opnieuw ne- n van zijn bevel neerkomt en 'militaire coup'. De ge- ten in Kroatië namen dit ceinde in hevigheid af, maar lestand wordt nog steeds re gelmatig geschonden. In de deelrepubliek Macedonië gin gen de inwoners zondag naar de stembus, om zich uit te spreken over onafhankelijkheid. De Engelse minister Hurd heeft dit weekeinde gewaarschuwd dat Europa „op de rand van een ramp" balanceert. Hurd vreest op de korte termijn dat de ge vechten naar het zuiden van Joegoslavië overslaan, maar dat op langere termijn ook elders op het continent etnische spannin gen tot ontlading zullen komen. Ook EG-voorzitter minister Van den Broek zei dat als het conflict doorgaat, dit „niet alleen een be dreiging vormt voor de veilig heid in de Balkan-regio, maar voor heel Europa". Top Kroatië bovendien 'administra tief, terwijl de Kroaat Tudjman elk territoriaal compromis op voorhand uitsloot. Rechters Conferentievoorzitter Lord Car- rington toonde zich zaterdag niet verrast door de vijandige toon die Serven en Kroaten aan sloegen, al maakt het zijn taak „alleen maar moeilijker". „Als de wil er is om tot vrede te ko men. is een vergelijk echter al tijd mogelijk", aldus Carrington, die zijn medewerking afhanke lijk heeft gemaakt van naleving van het staakt-het-vuren. De verwachting is dat de besprekin gen maanden gaan duren. Slove nië heeft overigens al aangekon digd zich na 7 oktober definitief Westerse diplomaten hadden van te voren niet verwacht dat de twee uur durende ceremonie zaterdag in het Vredespaleis meer dan een uitwisseling van bekende standpunten zou ople veren. De conferentie bleef be perkt tot een welkomstwoord door premier Lubbers, en het voorlezen van korte redes na mens de EG, het Joegoslavisch staatspresidium en de federale regering, en de zes republieken. De partijen tekenden na afloop zonder enige discussie een slot verklaring, waarin ze beloven een vreedzame oplossing te zul len zoeken en het staakt-het-vu- ren te zullen eerbiedigen. Ook staat in de verklaring dat geen enkele eenzijdig uitgeroepen of met geweld geforceerde grens wijziging zal worden erkend. De waarde van die belofte is ech ter miniem, daar Serven en Kroaten elkaar voor en na de on dertekening de schuld gaven van de bestandsschendingen. De Servische president Miloso vic noemde de grenzen van m: meer pijnlijke maatregelen ■■11 I HAAG (GPD) - Een dele- e uit het kabinet zal moge- nog deze week een gesprek ren met de vakbonden over i, ziektewet en koppeling, [■premier Kok daagde de Hinden daartoe zondag uit ins een televisiedebat met •voorzitter Stekelenburg. zei dat op Prinsjesdag meer ijke maatregelen zullen len bekendgemaakt. Op de id van die maatregelen 'bij niet nader in. arom zouden de vakcentra- als ze hele nieuwe inzichten ien, die in de komende da- aan het kabinet voor- en''", zo vroeg Kok aan Ste- iburg. Deze reageerde daar ankelijk afhoudend op. 'liet later weten dat de vak den op deze uitdaging zullen an s hebben de vakbon- Weinig hoop dat dat overleg toenadering tussen beide ien kan zorgen. Stekelen- heeft. vorige week al laten "dat met de vakbonden te m valt over ingrepen in de ïringen. maar pas als over ïhalf jaar zou blijken dat tregelen om het aantal wa- enig te dringen, onvoldoen de effect hebben. Kok noemde dat een 'loos aanbod'. Hij voelt er niets voor om eerst rustig af te wachten of volume-beperkende maatregelen werken, om vervol gens te gaan discussieren over ingrepen in de wao-uitkeringen. Daarmee zou teveel tijd verloren gaan, meent Kok. Voorwaarde De christelijke vakcentrale CNV verbindt aan de deelname aan het overleg met het kabinet de voorwaarde, dat de maatregelen betreffende wao en ziektewet ter discussie moeten staan. „Het moet een open discussie zijn, dus geen dictaat van het kabi net", aldus een CNV-woordvoer- der. De kans daarop is echter zeer klein. Minister De Vries (sociale zaken) en ook Kok zelf hebben een en andermaal laten weten dat dit pakket maatregelen niet meer ter discussie staat. Volgens de vice-premier zijn de nu voor gestelde harde maatregelen noodzakelijk om de wao terug te brengen tot normale proporties. Ook tijdens het debat met Ste kelenburg bood Kok geen nieu we opening, behalve dan de uit nodiging voor een gesprek. EPZ: Geen gevaar voor ontsnappen radio-activiteit >EN HAAG (GPD)-De ziek- hvet en wao-maatregelen lie hel kabinet wil invoe- lV^ren, zullen ook voor ambte- ;rej naren gelden. Het kabinet n al dit bij de presentatie van eea de Miljoenennota op Prins- m esdag bekend maken. Dat ai heeft H. Pont, directeur-ge- z'J- 'eraal personeel van het mi- aP. Österie van binnenlandse 1 aken, afgelopen weekeinde ('oor de Tros-radio bekend !(y emaakt. lange tijd vreesden de vo imbtenarencentrales dat de a R "grepen inzake wao en ziek- in® ÏWet niet beperkt zou blij- VÉ* en tot de marktsector. nl is de bedoeling van de "gering om de arbeidsonge- en het ziektever terug te dringen. Ze daarbij geen onder tussen de marktsec- en de overheid zelf'. al- Pont. Volgens hem zal de schatkist 750 miljoen opleveren, als de nieuwe ziektewet- en wao- maatregelen ook voor amb tenaren gaan gelden. Ambtenaren vallen formeel niet onder de wao en de ziek tewet. Voor ziekte is de over heid als werkgever eigen-ri- sicodrager. Ambtenaren krijgen bij ziekte het eerste anderhalfjaar hun volledige salaris doorbetaald. In plaats van wao krijgen de ambtenaren een invalidi teitspensioen. De ambtenarenbonden wij zen de plannen van de rege ring resoluut van de hand. De Algemene Centrale van Overheidspersoneel (ACOP). de grootste ambte- narencentrale. gelooft ech ter dat er helemaal niets te recht komt van de invoering van de nieuwe wao- en ziek tewetplannen. „Dus de maatregel voor ambtenaren kan ook in de prullebrak". aldus een ACOP-woordvoer- der. BORSSELE - De kerncentrale bij Borssele is zaterdag buiten bedrijf gesteld in verband met een klein (water)lek in één van de twee stoomgeneratoren. De reactor is uitgeschakeld en af gekoeld. Volgens een woord voerder van de Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid- Nederland (EPZ) is ontsnap ping van radio-actieve stoffen uitgesloten en levert de storing geen enkel gevaar op voor de be volking. De reparatiewerk zaamheden duren naar schat ting drie weken. Andere elektri citeitscentrales in ons land zor gen in die periode voor de stroomvoorziening. De schade post wordt geraamd op acht a tien miljoen gulden. De stoomgeneratoren zijn on dergebracht in het nucleaire deel van de centrale. Onduide lijk is waar het lek precies zit. Vrijdag wezen metingen erop dat uit één van de generatoren water verdwijnt. Het. gaat om en kele liters per uur. De vloeistof is niet radio-actief. Ze kan ook niet buiten de centrale komen, daar het lek binnen een met staal en beton gepantserde constructie zit. De storing heeft een niveau van nul op de schaal van Internatio nale Nucleaire Gebeurtenissen. (INES). Er is volgens EPZ dan ook geen enkel risico voor de volksgezondheid. Daarom werd het niet nodig geacht omwonen den in te lichten. Toezichthou dende instanties als de Kernfysi sche Dienst, het Stoomwezen. in de nacht van vrijdag op zater dag besloten dat wel te doen. Want we willen de precieze oor zaak van de storing kennen, en we willen voorkomen dat het lek groter wordt. Het betekent im mers onnodig waterverlies." Het uitschakelen van de reactor verliep zonder problemen. Naar verwachting kunnen deskundi gen de stoomgenerator pas over een paar dagen open maken. Het systeem heeft ^erst tijd nodig om af te koelen. De periode dat de centrale niet werkt, wordt ook gebruikt voor het uitvoeren van onderhoudswerkzaamhe den die gebruikelijk zijn tijdens een normale splijtstofwisselpe- riode. De stoomgeneratoren zorgen voor warmte-overdracht. Ze brengen de warmte van het reac torsysteem over op stoomturbi nes. Dit gebeurt op de scheiding van het nucleaire en het niet-nu- cleaire systeem. De stoomgene ratoren tellen enkele tienduizen den waterpijpjes. In één daar van moet het lek zitten. Of het echt om een lek gaat. is pas abso luut zeker wanneer de storing gevonden is. Door de pijpjes stroomt water, afkomstig uit het reactorvat. Dit water komt niet in direct contact met het water dat naar de stoomturbines gaat. De warmte-overdracht gechiedt via het metaal waarvan de pijp jes gemaakt zijn. In het gesloten reactorsysteem zitten duizen den liters water. Het energiecomplex van EPZ bij Borssele. met links de-slilgeleg de - kerncentrale ifoto Willem Mierasi en h£t ministerie van VROM zijn wel 3p de hoogte gesteld Het is de eerste keer dat Borssele te maken heeft met deze. vorm van lekkage. „Volgens de veiligheidsvoor schriften was het niet strikt noodzakelijk de centrale stil te leggen", vertelt EPZ-voorlichter G. V. Villerius, „Toch hebben we In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maai de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1