Kremlin erkent Baltische staten Vredesconferentie gaat ondanks hevige gevechten Kroatië door Paniek om tijdelijk vermiste onderzeeër Sovjet-kernwapens goed onder controle w7anDijke doet geen concrete steun-toezeggingen lenetiaan esident Jiriname Water in de Rijn nog nooit zo laag De Maizière uit politiek Alcoholvrij bier taboe bij Hoogovens 'L- reportage 21 Vm 29 y vrije tijd 31 Vm 37 Organisatie Sixties bedankt: Flitecar Heineken Loontjes automaten Opus Sound Konfrontatie Met KI; fen toe zon tselend bewolkt en overwegend togMaximum temperatuur rond 19 aden. Matige noord tot noordioesten e jaargang no. 211 J^erdag 7 september 1991 AKANTIELAND - keuze uit 80 stuks, w.o. 40 1991-modellen uit verhuur - de meeste vouwwagens staan uitgevouwen - aantrekkelijke prijzen OCCASIONSHOW VOUWWAGENS EN TOURCARAVANS Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES 01100-11440 KOU (RTR/GPD) - De tsraad in de Sovjetunie, het Ai «e hoogste staatsorgaan, vrijdag een resolutie aan- men, waarin de drie Balti- staten worden erkend. nd. Letland en Litouwen en in 1940 ingelijfd bij de (K&tunie. Zij hadden al eenzij- e onafhankelijkheid uitge- Mo n. De drie republieken aan ostzee zijn de eerste Sovjet- ilieken die volledig onaf- elijk worden van Moskou. DU .-Je tel AP. ijl de Letse president Ana- Gorboenov „eerst de tekst de erkenning precies wilde vond president Lands kits van Litouwen de resolutie ver genoeg gaan. Het gaat om erkenning, verklaarde jaar om het aangaan van di- atieke betrekkingen, sbergis merkte zuur op: lijn in 1920 ook door Rus- trkend maar toch later be- Bij de komende onderhan- ;en moet de SU het uit zijn laten eisen te stellen, vond sbergis, „want wij zijn de die schade geleden heeft." atouwse regering heeft in erklaring Litouwse officie- ie in het Sovjetleger dienen, •oepen „naar huis" te ko- ;tse vice-president, Dainis verwelkomde het besluit e raad en zei de terugtrek- van de Sovjettroepen uit ,w,knd te verlangen binnen een Unt V,nf rl O/,,, ,Het betekent dat de Sov- e is veranderd en dat haar angster niet meer be- zei Ivans. „Maar", voeg- toe, „we betreuren het dat vjetunie één van de laatste ugtrekking to'iAMARIBO - Drs. Ronald Gjtiaan (54) van de Nationale is vrijdag met overgrote derheid gekozen tot presi- van Suriname. De kandi van de toekomstige rege- combinatie Nieuw Front ierf 645 van de 817 uitge- ^ee ite stemmen in de Verenig- ilksvergadering. lipt DP-leider en huidige vice- 30/5 dent Jules Wijdenbosch be de 116 stemmen. De kandi van het Democratisch Al- stal tief. Hans Prade, zag 49 6/1' men op zich uitgebracht. DUf m zes uur durende stem- !rla leidde de uitslag tot grote indigheid in de snikhete Zee hal di voor de eenmalige ■11 svergadering was 'm L rers èrenigde Volksvergadering, '-11 itting van parlement, pro- n pal bestuur en ressortra- is vooral een feestje gewor- oorde Nationale Partij Su- tokjae (NPS) van Henck Arron. partij leverde immers de lende kandidaat Ronald Ve- 16/11 an, die samen met de (tó er Jules Ajodhia leiding even aan een nieuwe rege- ngf ;ie compromis tussen Nieuw en de oppositie over de van stemmen gaf enig op- ap|iud. De namen van 817 aan- leden moesten één voor 'orden opgenoemd, waarna Tri len van 25 hun stemmen fel' ichten in een afgeschermd n 8 site van de sporthal, 'eel mentsvoorzitter Lachmon r: '1 Eerder tot zijn opluchting k li istateerd dat niemand „on- opt het woord vroeg" om len laatste stemadvies te sro I. De stemming en het stuk ■tuk voorlezen van de stem- es slokten al voldoende tijd ach Ie door de meeste vergade- etend en drinkend in de uui elgangen werd doorge- it- „Al duurt het 24 uur, Ve- 8/9: an wordt gekozen", liet een >iaste Front-aanhanger ;rdi i. staten is die ons hebben er kend". De nieuwe Sovjet-minister van buitenlandse zaken Boris Pan- kin zei vrijdag alleen dat het om erkenning van „volledige onaf hankelijkheid" gaat. „De Balti sche staten zijn nu gescheiden van de Sovjetunie en onderwor pen aan het internationale recht." De SU zal ook de aanvra gen van de Baltische staten voor lidmaatschap van de Verenigde Naties en de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa steunen. Joodse organisaties in de VS hebben in navolging van joodse vertegenwoordigers in Litouwen verontwaardigd gereageerd op de beslissing van Litouwen om alle nazi-collaborateurs die door de SU zijn veroordeeld, te reha biliteren. Het Simon Wiesenthal centrum in-Los Angeles publi- LOBITH (GPD) - Het waterpeil in de Rijn bereik te vrijdagmorgen door de aanhoudende droogte van de afgelopen weken de laagste stand van deze eeuw. Rijkswaterstaat in Arnhem verwacht dat het peil de komende dagen nog verder daalt. De afgelopen dagen bedroeg van een val van zeker 4 centimeter per dag. Het peil in de Rijn daalde in de nacht van donder dag op vrijdag tot onder 7.43 meter, de recordstand van 1989. Vrijdagmorgen rond 9 uur was dat nog maar 7.39 meter. Ook in Lek, Waal en IJssel daalde de waterstand nog steeds Door deze ontwikkelingen is de vervuiling van de rivieren ernstig toegenomen, als grootste vervui lers van dit moment worden de kalimijnen in de Franse Elzas genoemd. De onderzeeer Potvis die gisteren even zoek was (foto archief ANP) DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse onderzeeer Potvis die gis termorgen bij een NAVO-oefening voor de Schotse kust werd vermist, is na enkele uren van spanning en zoekacties door Brit se vliegtuigen, weer boven water gekomen. Het opperbevel van de oefening verkeerde in de veronderstelling dat het schip zoek was, nadat het niet reageerde op radio-oproe pen. Gevreesd werd dat een rode lichtkogel die 's morgens vroeg in het gebied was gesignaleerd, afkomstig was van de Potvis. De duikboot, met 67 opvarenden aan boord, bevond zich voor de Schotse kust bij Orkney (in de buurt van de Shetland-eilanden). en deed daar mee aan de NAVO-oefening Vendetta. De kustwacht zag vrijdagmorgen om negen uur plaatselijke tijd een rode lichtkogel, die was afgevuurd in het gebied waar de oefe ning plaatsvindt. Toen is contact gezocht met alle deelnemende schepen; de Nederlandse onderzeeër was de enige die niet rea geerde. Volgens NAVO-procedures heeft een oorlogsschip negen uur de tijd'om te reageren op zo'n oproep. Niettemin werden patrouillevliegtuigen van de RAF ingezet om de Potvis op te sporen. Ook schepen in de buurt deden mee aan de zoekactie. De Nederlandse marine begon zelfs familieleden van de opvarenden te informeren over de vermissing. Tegen twee uur 's middags kwam het schip weer boven water. De bemanning wist niet dat naai- haar werd gezocht. Met de Potvis was niets aan de hand en vanaf het schip was ook geen lichtkogel afgevuurd. Het vaartuig blijft gewoon meedoen aan de oefening, zo liet de Marinevoorlichtingsdienst gisteren weten. Het is onmogelijk radiogolven door grote watermassa's te zen den. Daarop is volgens luitenant ter zee der eerste klasse Te Boekhorst de paniek terug te voeren. „Er is nog geen techniek die radiocontact met een vaartuig op grote diepte mogelijk maakt", legde de woordvoerder uit. „Degene die daarvoor een methode weet te verzinnen, maakt grote kans op de volgende Nobelprijs". Alle Joegoslavische republieken vertegenwoordigd Van onze correspondent) BRUSSEL - De openingszitting van de Vredesconferentie over Joegoslavië, vandaag in het Haagse Vredespaleis, gaat toch door, ondanks de heftige ge vechten in Kroatië. De minis ters van buitenlandse zaken van de EG hebben dat vrijdag in Brussel besloten. Alle Joegosla vische deelrepublieken zullen op de topconferentie zijn verte genwoordigd door hun presi denten, premiers en ministers van buitenlandse zaken. Ook de federale president en premier zullen aanwezig zijn. De grote EG-landen Frankrijk, (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Duitsland en Italië schaarden zich vrijdagmiddag snel achter het Nederlandse standpunt dat de vredesconferentie door moet gaan. omdat alleen door praten de partijen ooit tot een vergelijk gebracht kunnen worden. Eer der had de EG gedreigd de con ferentie af te blazen, als het be stand niet zou worden nage leefd. De EG-landen verwachten wel dat de aanhoudende gevech ten het verloop van de conferen tie sterk zullen beïnvloeden. De opening in het Vredespaleis geschiedt door premier Lubbers en minister Van den Broek. Daarna voeren de vertegen woordigers van het federaal ge zag van Joegoslavië en van de deelrepublieken het woord. De ceremonie zal al met al twee uur duren, en voor een groot deel op gaan aan procedurele afspraken en de instelling' van een arbitra gecommissie. De échte vredes onderhandelingen zullen vanaf donderdag onder voorzitter schap van de Brit Lord Carring- ton in werkgroepen moeten plaatsvinden. Carrington, voor malig minister van buitenlandse zaken, heeft al gezegd dat dat weinig zin heeft als de wapens niet snel zwijgen. Vaag Verwacht wordt dat de slot verklaring vanmiddag uiterst vaag zal blijven, en weinig meer zal bevatten dan een uiting van goede wil van alle partijen. De EG wil graag dat in de tekst komt te staan dat met geweld af gedwongen grenswijzigingen niet erkend zullen worden, en met de mensenrechten, zorgen en belangen van alle volkeren in Joegoslavië rekening gehouden moet worden. Maar of dergelijke .formuleringen genade kunnen vinden in de ogen van de strij- (Slot zie pagina 3 kolom 4) ceerde meteen een lijst met 13 namen van lieden die van 1941- 1944 bij het uitmoorden van jo den betrokken zouden zijn ge weest en die nu ook gerehabili teerd zijn. Volgens een Litouwse wet voor rehabilitatie van colla borateurs zouden mensen die schuldig zijn aan volkeren moord of moord op burgers niet onder de rehabilitatie vallen. Op deze bepaling heeft ook de Ame rikaanse minister van buiten landse zaken James Baker ge wezen, in een reactie op het be sluit. EG-steun De drie Baltische staten zijn vrij dag door de EG hartelijk verwel komd 'in de familie van onafhan kelijke, democratische staten', maar hebben geen enkele con crete toezegging voor financiële steun gekregen. De ministers van buitenlandse zaken van Est land, Letland en Litouwen vroe gen in Brussel om nauwe econo mische samenwerking met de EG in de vorm van 'associatie verdragen'. Maar de EG, net ver wikkeld in uiterst moeizame on derhandelingen over zulke ver dragen met Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije, reageerde zeer afhoudend. De EG-landen erkenden vorige week de onafhankelijkheid van de Baltische Staten, die in 1939 na een geheime Molotov-Von Ribbentrop-pact tussen Stalin- Rusland en Hitler-Duitsland werden geannexeerd. „Voor ons eindigt de Tweede Wereldoorlog vandaag", zei de Estlandse mi nister Meri geroerd, verwijzend naar het besluit van de Staats raad, het nieuwe toporgaan van de Sovjetunie, om de onafhanke lijkheid van de Baltische staten te erkennen. Leningrad weer St. Petersburg MOSKOU (AFP) - Het presi dium van de Opperste Sovjet van Rusland heeft vrijdag be sloten Leningrad zijn oude naam van Sint Petersburg terug te geven. Dit is vernomen van het secreta riaat van de Russische parle mentsvoorzitter, Roeslan Kjaz- boelatov. De beslissing is „unaniem" ge nomen door de leden van het pz-esidium, aldus het secreta riaat. BONN (DPA) - De vice-voorzit- ter van de CDU, de Duitse chris tendemocratische partij, Lo- thar de Maizière, geeft zijn par- tijfunclies op. De Maizière, de laatste premier van de voorma lige DDR, stelt zich niet op nieuw kandidaat voor de post van CDU-voorzitter in de Oost- duitse deelstaat Brandenburg. De Maizière heeft bondskanse lier Helmut Kohl laten weten dat hij niet langer vice-voorzit- ter van de nationale CDU wil zijn. Ook stapt hij op als voorzit ter van de programmacommis sie van de partij. In een verklaring noemde De Maizière (51) het een fout dat hij na het bereiken van de hereni ging van de beide Duitslanden in oktober 1990 „niet zijn inner lijke stem heeft gevolgd" en de politiek verlaten. Hij kondigde aan zijn beroep als advocaat weer te willen gaan uitoefenen. eni DUIDEN (GPD) - De directie van Iloogo- ns IJmuiden heeft een verbod uitgevaar- ?d voor het in bezit hebben en nuttigen van 251 Doholvrij bier. Dit bijzondere besluit is ge- men omdat in de praktijk nauwelijks valt controleren of het om alcoholvrije of alco- tlhoudende dranken gaat. nform de veiligheidsregels bij het staalbe- jf mogen de werknemers geen alcohol mee nemen of nuttigen op het werk. De opkomst van alcoholarm en -vrij bier maakte een nieuw besluit nodig. Omdat de nieuwe biersoorten nog maar een spoortje alcohol bevatten, vallen ze onder de frisdanken Maar volgens de direc tie van Hoogovens is er uiterlijk geen verschil tussen het acoholvrïje en 'gewone' bier. be staan er vele merken en even zoveel soorten verpakkingen. Controle zou dus een hels kar wei worden. Premier Lubbers verwelkomt vrijdag de Joegoslavische president Mesic bij aankomst op de vliegbasis Valkenburg foto Ed Oudenaarden!ANP) Biografe Kitty Kelly schreef een smerige levensbeschrijving van de vorige grote baas in het Witte Huis: Nancy Reagan Verder in de bijlage Reportage: De glorie van Moskovië Wim Kok hand haaft zich Jongeren geven veel geld uit Flevohof uitgebloeid Gaddafi droomt van een groen Libië Communistische water- bouto. Te koop: een Persoonlijke Profiel Analyse Winter aan de Copacabana: 21 graden Celsius Waarom eten ive met een vork? Een warme jas voor de tuinplanten Afscheid van een bekende stem: Rien Huizing fo to) Postzegels, puzzel, strips en radioprogramma's. Geruststelling Gorbatsjov WASHINGTON (RTR/DPA) Het Sovjetkernwapenarsenaal staat, ook na de politieke veran deringen in de Sovjetunie, on der „strikte controle" en de we reld hoeft zich daarover geen zorgen te maken. Dat hebben Sovjetpresident Michail Gor- Advertentie voor het mogelijk maken van dit festival batsjov en zijn Russische ambt genoot Boris Jeltsin gezegd voor de Amerikaanse televisie omroep ABC op vragen van Amerikaanse burgers. Gorbatsjov vertelde reden te hebben om aan te nemen dat het toezicht op deze wapens in de Sovjetunie nog strikter is dan in de Verenigde Staten. Niemand hoeft „voor dit punt bang te zijn" Jeltsin wees erop dat alle Sovjetkernwapens op het ge bied van de Russische federatie zullen worden verzameld en dat de controle gegarandeerd „on feilbaar" zal zijn. „Ik denk dat er zich een proces zal voordoen van de verplaat sing van kernwapens van het ge bied van de Oekraïne en Ka- zachstan naar de Russische fe deratie", zei Jeltsin. „Waarom? Omdat onze verant woordelijkheid voor de controle op de kernwapens het belang rijkste is, en niet alleen voor de kernwapens, zei de Russische president. De vragen waren veelal van per soonlijke aard. Zo bekende Gorbatsjov dat hij een „atheïst" is, maar een ieder zijn geloof gunt. Jeltsin vertelde daarentegen regelmatig naar de kerk te gaan. „Hoe gaat het met Raisa", vroeg een jonge Amerikaanse uit San Francisco bezorgd. Alles is weer in orde, stelde de Sovjetpresi- dewt haar gerust. (Advertentie) u -L >;i O-.. W Cerise rode 2,5-zitter met 'weggevouwen' armleuningen. De kombinatie met rug- en zitkussens in aktu- ele streepstof is af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1