agreb vreest beleg Serviërs De Vries maant PvdA in te stemmen met wao-besluit SPRINT PHOTO 66 op één na de rootste bij jeugd n Lenin mogelijk uit mausoleum e \&X uitdaag besluit EG over doorgaan vredesconferentie ïarde campagne tegen vinkeldiei'stal jeugd oces tegen -Jriega is jonnen kunst cultuur 9 Vm 14 sport 23 t/m 27 KGB verbreekt zwijgen in zaak-Wallenberg 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. loefer proog mei opklaringen. Maximum ïmperatuur rond 19 graden. Matige tvrij krachtige noordenwind. 4e jaargang no. 210 dag 6 september 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service iRADO/Z AGREB (DPA/ ;TR) - In nieuwbouwwij- |van Zagreb, de hoofdstad roatië, wordt aan de ver fing van de stad gewerkt, 'orden loopgraven gegra- |en zandzakken gestapeld. stad zijn anti-tank ver dingen opgericht op brug- :n in openbare gebouwen 'dien voorzieningen getrof- oor scherpschutters, •dag zullen de brandweer, nhuizen en de dienst be- ming bevolking van Za- oefeningen houden voor eval de Serviërs een beleg Die dag zal de „Gric-tun- een bunker die plaats biedt 4.000 mensen, opengesteld en voor een bezichtiging, Donderdag werd het rustig in en rond de stad Osijek en enkele andere gebieden in Kroatië, waar Serviërs en Kroaten de dag ervoor onverminderd eikaars stellingen beschoten. Henry Wij- naendts, de voormalige Neder landse ambassadeur die nu op treedt als EG-gezant, slaagde er in de strijdende partijen tot een bestand over te halen. In Osijek zouden volgens de Kroatische Verdedigingsraad verscheidene soldaten van het federale leger door hun officie ren zijn doodgeschoten. De sol daten zouden geweigerd hebben op ongewapende burgers te schieten. Niet meer dan 30 km verderop, bij Vukovar aan de Donau zou het federale leger volgens een journalist van de Kroatische te levisie, een beleg hebben gesla gen en de stad beschieten met tankgranaten en mortieren. Zelfs marineschepen zouden vanaf de Donau bij de beschie tingen betrokken zijn. Andere Kroatische bronnen vreesden voor veel doden na een voltreffer op een bejaardentehuis. De EG-ministers, inclusief Van den Broek, werden de afgelopen dagen niet moe duidelijk te ma ken dat het staakt-het-vuren niet perfect, niet volledig hoeft te zijn. Maar gevechten zoals van de afgelopen dagen, met in zet van gevechtsvliegtuigen, ra ketten en marine getuigen niet van vredeswil. kei lijki IJzEN HAAG (GPD) - De TAmpagne Jeugd en Crimi- aliteit krijgt een vervolg. het succesvolle 'Vanda- sme is zooo kinderachtig' g([imt er nu een campagne sricht op bestrijding van inkeldiefstal. Dit maak- n minister Andriessen conomische zaken) aatssecretaris Kosto (jus- tie) gisteren in Den Haag ikend. eugd.en winkeldiefstal' is tweede fase van de cam- igne Jeugd en Criminali- it, een gezamenlijke initia- :f van de ministeries van VC, Justitie en Economi sche Zaken. Er is wederom gekozen voor een 'harde' spot op televisie. In het film pje is te zien hoe een rat cas settebandjes en een zonne bril steelt. Als de rat uit beeld loopt, verschijnt de tekst: 'Winkeldiefstal. Je zou jezelf eens moeten zien.' Het spotje moet jongeren be wust maken van het asociale karakter van diefstal en daarmee het steeds groter wordende probleem van winkelcriminaliteit terug dringen. Met de campagne, gericht op jongeren tussen twaalf en zeventien jaar, is 450.000 gulden gemoeid. (Zie ook pagina 7) ^TERDAM (ANP) - Politiek i is er sprake van een aard- Bg[huiving onder de jonge- prak vier jaar geleden nog 8 procent van de jeugd tot ir haar voorkeur uit voor uino 1991 is dat cijfer ge- tot 22 procent. D66 is lee de op één na grootste voor de jeugd. avrlei drs. P. Sikkema van het )pe zoeksbureau Inter/View ,n 5 irdag in Amsterdam bij de itatie van het rapport dieren '91". 5 procent scoort het CDA >P I >ogst onder de jongeren, zo S uit het rapport. De PvdA is gstl.procent in 1987 naar 18 ïtin 1991 gedaald. se]ngeren zijn, aldus onder- Sikkema, niet zozeer n s( resseerd in politieke the- jDaj ils wel in de personen. On- en s rpen als de WAO spreken Otaal niet aan, aldus Sikke- rapport worden 3.000 jon- van 6 tot en met 24 jaar, •z «Eteid over vierhonderd ge en, ondervraagd over 'al en verschillende onder- X De onderwerpen varië- B n relaties, politieke opvat- financiën, media, sport kwajpde. Tot de twaalf op- tgevers van het onder- St/Z lat om de twee jaar wordt oerd. behoren onder meer jv/6) nisteries van justitie en 16-4 ^IDPA) - Het proces we- flrugshandel tegen de alige sterke man van Pa- generaal Manuel Anto- oriega, is donderdag be am" met het kiezen van de aalrfDe rechtbank heeft 300 driji Ken, van wie er twaalf in ,v komen en nog eens Sp( als reserve worden aan- en. (tokt ,dat het twee weken 2xtt1 (ren voordat de jury com- ~"k3s, Pas dan kan de aan- worden voorgelezen. Het re hoofd van het leger van a wordt beschuldigd van s'chffandel naar Verenigde Hij kan tot maximaal gevangenisstraf veroor- forden. economische zaken, een aantal media en adverteerders. Tegelijk met het onderzoek is een handzaam boekje verschep nen met alle wetenswaardighe den van en over de ruim vier mil joenjongeren van 6 tot en met 24 jaar. Sikkema noemt het een opval lend onderzoeksresultaat dat de technische beroepen voor de jongeren ondanks campagnes als „Kies exact" totaal niet in trek zijn. Op de vraag wat jonge ren later willen worden, staat een baan in het onderwijs bij de jeugd op de eerste plaats. „Knel punt op de arbeidsmarkt van de toekomst wordt het vervullen van de technische beroepen", al dus Sikkema. Specifiek voor de Nederlandse jeugd tot 24 jaar is dat er van bui tenaf een zeer sterke druk op de jongeren wordt uitgeoefend om te presteren. Zonder protest schikken zij zich in de rol die de ouders en de school van hen ei sen. De komende jaren zal de jeugd meer eisen stellen, zo voor spelt hij. Opmerkelijk is verder dat meer dan een kwart van de jongeren van 20 tot en met 24 jaar (26 pro cent) het afgelopen jaar één of meerdere keren heeft meegere den met een autobestuurder die teveel alcohol had gedronken. Bij jongeren van 12 tot en met 19 was dat 15 procent. Campagnes die op het gevaar van rijden on der invloed wijzen sorteren niet veel succes, constateert Sikke ma. De Servische televisie meldde donderdag dat Kroatische troe pen na aanvallen van Serviërs en pantsereenheden van het le ger zich uit de onmiddellijke om geving van het verkeersknoop punt Okucani tussen Zagreb en Belgrado hebben teruggetrok ken. Volgens westerse waarne mers en de Kroaten is daarmee feitelijk het gebied Slavonië, de graanschuur van Kroatië, van de republiek afgesloten en de „tweedeling van Kroatië" een feit, ondanks voortzetting van de gevechten in het Slavonische deel waar de meerderheid van de bevolking Servisch is. De Kroatische president Franjo Tudjman kondigde donderdag ochtend in Zagreb aan dat „elk stukje Kroatisch grondgebied" heroverd zal worden. Volgens berichten zouden meer dan 1.500 Serviërs en moslims een streek zijn ontvlucht met een gemengde etnische bevol king in de republiek Bosnië-Her- cegovina nadat twee moslims daar waren gedood. De vluchte lingen vreesden dat het geweld zich zou verspreiden vanuit het nabijgelegen Kroatië Zowel Kroatië als Servië maken aan spraak op delen van Bosnië. EG-besluit Vandaag moet in Brussel de be slissing vallen of de vredesconfe rentie doorgaat of niet. Lord Carrington, de coördinator en voorzitter van de conferentie die de onderhandelingen zou moe ten leiden, heeft gezegd persoon lijk tegen het houden van een conferentie te zijn als het vech ten gewoon doorgaat. De Franse regering vindt echter, evenals Van den Broek, dat voortgang van de gevechten een reden te meer is om de conferentie te hou den. OSIJEK - Een Kroatische soldaat zoekt donderdag dekking achter een winkelportiek voor een Servi sche sluipschutter (foto Peter Northall/EPA) Minister de Vries Zonder ingrijpen op elke werkende één niet-werkende DEN HAAG (GPD) - Het 28 sep tember in Nijmegen te houden PvdA-congres zal zich bij een beoordeling van de wao-beslui- ten goed moeten realiseren dat er zonder ingrijpen na het jaar 2000 op elke werkende, een niet-werkende is. „Deze cijfers zou ook het PvdA-congres zich goed moeten realiseren bij het beoordelen van het kabinetsbe leid. Zonder ingrijpende maat regelen op dit moment wordt straks de verzorgingsstaat on der onze voeten weggeslagen". Dit zegt minister De Vries (socia le zaken) in de CD A-krant. ..Nie mand heeft bij deze ontwikke ling van de sociale zekerheid ooit gedacht, ook geen enkele sociaal-democraat, dat we straks op elke werkende, een niet-werkende zouden hebben. Dan moet je concluderen dat er aan het systeem iets niet deugt. Ook, en misschien ook juist de sociaal-democraten moeten daarvan doordrongen zijn", al dus De Vries. De bewindsman erkent dat het kabinet de afgelopen maanden grote inschattingsfouten heeft gemaakt bij de besluiten over de Ziektewet en wao. De grote maatschappelijke weerstand is onvoldoende ingecalculeerd. Volgens De Vries komt dat, om dat het kabinet te veel bezig was met de eigen problemen bij de voorbereiding van de Tussenba lans en wao-maatregelen. „Door het brede verzet van de afgelo pen weken zijn we daar terecht op gecorrigeerd", zo meent hij. Ruimte voor een verdere versoe peling van de wao-besluiten ziet De Vries niet. „Hoe jammer ook". Over PvdA-leider en mi nister van Financiën, Kok zegt De Vries dat die in een „absolute klemsituatie" zit. „Als minister van Financiën mpet Kok voort durend de partijleider van de PvdA narekenen, Als je consis tent wilt zijn worden zo de mar ges steeds smaller". De CDA-minister stelt verder dat de PvdA in gevaarlijk vaar water is gekomen. Hij vertrouwt er desondanks op dat de PvdA- achterban het wao-beleid zal steunen. Het uur van de waar heid ziet hij in het PvdA-congres eind september. Volgens De Vries is de wao met alleen preventieve maatregelen niet meer te redden. Van het nu afgesproken beleid komt 75 pro cent ten laste van werkgevers en uitvoeringsorganen in de sociale zekerheid, zo zegt hij. Met de ka binetsbesluiten moet het wel mogelijk zijn de wao te redden, mits alle betrokkenen er hun schouders onder zetten. Het PvdA-congres zal zich onder andere uitspreken over de posi tie van Kok. De partijleider heeft daar vorige week zaterdag in Doorn, waar het aftreden van partijvoorzitter Marjanne Sint werd bekendgemaakt, zelf om gevraagd. Het oud-kamerlid Kombrink heeft intussen mee gedeeld niet in te zijn voor de op volging van mevrouw Sint. Hij vertelde dat zijn uitspraken tot veel misverstanden hebben ge leid. „Ik wil duidelijk stellen dat ik geen kandidaat ben", aldus Kombrink. I ik pagina 4) MOSKOU (AP) - Een voorstel om het gebalsemde lichaam van Vladimir Lenin, de stich ter van de Sovjetunie, te ver wijderen uit het mausoleum op het Rode Plein in Moskou is door president Gorbatsjov doorgeschoven naar de eerst volgende zitting van de Op perste Sovjet. Gorbatsjov zei het voorstel, van de Leningradse burge meester Anatoli Sobtsjak, niet bij voorbaat te verwerpen. Hij vond wel dat er in alle wijsheid en rust over moet worden ge sproken. „Ik stel voor ons Congres op waardige wijze te besluiten en de volgende beslissing te ne men: de laatste wens van Vla dimir Oeljanov Lenin te ver vullen en hem met inachtne ming van religieuze en natio nale tradities en gebruiken te begraven", zei Sobtsjak onder applaus van mede-parlemen tariërs. De burgemeester, die ook in het parlement zit, stelde voor Lenin „met alle eer die hem toekomt" bij te zetten in het graf van diens moeder en andere naaste verwanten op de begraafplaats Volchovskoje in Leningrad. Lenin was een overtuigd atheïst en zou zeker niet heb ben ingestemd met een reli gieuze begrafenis Wel heeft hij de wens uitgesproken naast zijn moeder te worden begra ven. Lenïns nicht. Olga Oeljanova. heeft zich onlangs uitgespro ken tegen verplaatsing van het lichaam. Lenin heette eigenlijk Oeljanov. Lenin was een pseu doniem dat hij aannam tijdens zijn ondergrondse strijd tegen het tsaristisch regime en na de revolutie aanhield. Sovjet-soldaten donderdag voor het mausoleum van Le nin, op het moment dat in het Kremlin over de verwijdering werd gesproken (foto Liu Heung ShinglAP) De Vierde Man. Willem van Oranje, belager van James Bond. Sol daat van Oranje, de mannelijke Alexis in Dynasty en. binnenkort in de bioscoop, hoofdrolspeler in de verfilming van het leven van Kaf ka. Jeroen Krabbé, één van Nederlands succesvolste acteurs: hoog ste tijd voor een eresaluut. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: 9 de Hoofdstadoperette trekt volle zalen met die Csardasfiirstin 9 eilandkunde van Boudewijn Bilch 9 Theater van het Oosten maakt oorlog in de keuken 9 deel 9 van het Geheim Dagboek van- Hans Warren 9 uit-agenda.filmwijzer, expositie-overzicht. De nationale schaatsploeg be reidt zich voor op het nieuwe sei zoen in het mondaine Alpen oord Sankt Moritz. En verder 9 De voetbalvereniging VC Vlissingen viert vandaag een jubileum met een zwart randje 9 De Zeeuws-Vlaamse tennisster Sandra Begijn (foto) werd vrijgesproken van het ge bruik van doping 9 de sportrubriek 9 de denksporten en de duivensport. WÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊI^ MOSKOU (AP) - Geheim agen ten van de KGB zullen hun eed tot geheimhouding mogen bre ken om mee te helpen aan het onderzoek naar hel lot van de Zweedse diplomaat Raoul Wal lenberg, zo heeft de plaatsver vangende KGB-chef Nikolai Stoljarov donderdag beloofd. Tijdens een persconferentie zei Stoljarov, die vorige week tege lijkertijd met de nieuwe KGB- leider Vladimir Bakatin werd benoemd, dat de Sovjet-Zweed se commissie die onderzoek doet naar het lot van Wallenberg de beschikking krijgt over de na men van de voormalige KGB- functionarissen die betrokken zijn geweest bij de zaak. De KGB-functionarissen mogen hun eed op geheimhouding bre ken en vrijuit praten tegenover de onderzoekscommissie. De uitlatingen van Stoljarov ko men een dag nadat KGB-chef Bakatin de Zweedse ambassa deur in Moskou nieuwe docu menten gegeven heeft over de sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog vermiste Zweedse diplomaat. Bakatin, een na de mislukte staatsgreep tot KGB-chef be noemde hervormer, zou hebben gezegd dat de documenten een bevestiging vormen van de reeds bestaande verklaring van Wallenbergs dood. De Sovjetunie heeft altijd be weerd dat de diplomaat, die in de Tweede Wereldoorlog waar schijnlijk duizenden Hongaarse joden heeft gered uit handen van de nazi's, in 1947 in een Moskou- se gevangenis aan de gevolgen van een hartaanval is overleden. De juistheid van deze bewering wordt echter algemeen in twijfel getrokken en getuigen zeggen de in 1945 door de Sovjets in Bu dapest op beschuldiging van spionage gearresteerde Wallen berg nog in de jaren '70 en '80 te hebben gezien. Advertentie In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen, U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1