3VINCI OURANT Rotterdam op Prinsjesdag plat Haagse conferentie moet in Joegoslavië vrede brengen Gorbatsjov pleit voor unie van soevereine staten Kabinet dringt aan op beperkte loonstijging Kroaten demonstreren in Den Haag Sz wmmmm 'ervoersbond gaat verder dan vakcentrale in WAO-protest Sjwart miljoen pensen in wao ,i- op achteruit ustitie ipakt illegale ïrbeid diarder aan w H Zonnig en droog de vroege ochtend plaatselijk mist. Vjpverigens zonnig en droog. Zwakke noordoostenwindMiddagtempera- tuur rond 26 graden. ie Je54e jaargang no. 208 ko|oensdag 4 september 1991 LICHTLAND a-lichting TERNEUZEN Noordstraat promenade 37 MIDDELBURG Geere Passage 8-10 arsrcna I en| Clvl dulTTERDAM (GPD) - De vak- Biden willen op Prinsjesdag dut Rotterdamse haven en een van de industrie de hele plat leggen. Met de sta- igsoproepen gaan de Ver- irs- en Industriebonden van NV verder dan de actieplan- f^ETERMEER (GPD) - Een én'art miljoen wao'ers die jon- D:f zijn dan 50 jaar, gaan er op cotanijn op achteruit wanneer kabinetsplannen voor de to worden uitgevoerd. Zo'n ,000 van hen zullen hun uitke- ig op den duur met 500 tot 00 gulden bruto per maand ilaag zien gaan. j Sociale Verzekeringsraad eft dat berekend op basis van t aantal arbeidsongeschikten t er begin dit jaar was. 'kabinetsplannen van half juli uden voor 96.000 wao'ers een jiteruitgang in inkomen heb- n veroorzaakt van tussen de 0 en 2570 gulden bruto per 2, land. Onlangs heeft het kabi- t zijn voorstellen gewijzigd, ^Mardoor voor veel uitkerings- g-rechtigden de gevolgen iets ie perkter blijven. Mensen van jj jaar en ouder blijven overi- ns onder de oude regelingen jllen. —et hardst te verduren krijgen hge arbeidsongeschikten het jpe een hoog salaris verdienden. jjna 6000 arbeidsongeschikten jaar met een salaris boven 00 gulden per maand gaan er h) termijn tussen de 870 en 2000 ïnilden op achteruit. nen van de drie grote vakcen trales tegen de kabinetsplan nen met de ziektewet en wao. Die zijn al tevreden met werk onderbrekingen. „Maar wij vin den dat de eerste klap een daal der waard moet zijn. Het kabi net moet weten dat het ons ernst is", aldus Kees Marges van de Vervoersbond FNV. Het CNV zegt „behoorlijk geïrri teerd" te zijn over de mogelijke staking in de haven. Volgens de ze bond worden weer afspraken op centraal- en districtsniveau met voeten getreden. Het CNV zal de achterban vragen om tij dens de Troonrede in de kantine te blijven, zoals is afgesproken. Vanaf vandaag worden er in Ne derland vijf miljoen actiekran ten huis aan huis verspreid. De krant is een uitgave van de geza menlijke Nederlandse vakbon den. Het eerste exemplaar van 'De Nederland Gezond Krant' is dinsdagmiddag in het Haagse Nieuwspoort overhandigd aan minister De Vries van sociale za ken. Minister De Vries verdedig de het kabinetsbeleid fel. Vanaf 1977 zijn tal van rapporten ver schenen, waarin gewezen is op de onstuitbare groei van het aantal arbeidsongeschikten in Nederland. Tal van aanbevelin gen zijn gedaan om die groei af te remmen en zo mogelijk om te buigen. „U bent daar niet in geslaagd, wij zijn daar niet in geslaagd. Werkgevers en werknemers heb ben al die jaren gezamenlijk het (EN HAAG (ANP) - Minister jirsch Ballin (justitie) be- het in dienst hebben jn;an illegale vreemdelingen als deen misdrijf. Justitie heeft daar- j m een besluit in voorbereiding re4n illegale arbeid strenger te vervolgen, t Jat zei de minister dinsdag- Irjvond in de Tweede Kamer tij- velens de voortzetting van het vo- *rage week begonnen asieldebat, möp dit moment eisen de officie- ecèn van justitie in Nederland op djrond van een richtlijn van de jrocureurs-generaal een boete ?uan 750 gulden voor elke illegale ^vreemdeling die een werkgever n dienst heeft. Dat kan oplopen 3000 gulden, wanneer de zich vaker aan dit feit Schuldig maakt. i Advertentie '4 Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk ei BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 1,1 01100-20681 bestuur uitgeoefend over de uit voeringsorganen en de fondsen en zijn dus mede verantwoor delijk voor de problemen die vandaag een oplossing behoe ven". aldus De Vries. FNV-voorzitter Johan Stekelen burg erkende die verantwoor delijkheid ook, maar wees de mi nister erop dat de sfeer voor een fundamenteler aanpak van het WAO-probleem ide instroom in dammen) nu is 'verziekt' door de ingreep in de rechten van de mensen. Gepassioneerd pleitte Stekelenburg intrekking van de voornemens: „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald, meneer De Vries". De Vries bleef, zoals verwacht, bij zijn plannen en wekte ander maal de woede van CNV-voorzit- ter Henk Hofstede. „Ik ontzeg de overheid met het recht voor nieuwe gevallen de polisvoor waarden van deze verzekering te veranderen. Zelfs als wij daar te gen zouden zijn, dan heeft de mi nister nog het recht dat eenzij dig te doen", aldus Hofstede. „Maar ik ontzeg de minister het recht polisbreuk toe te passen voor 237.000 mensen in de WAO die trouw hun premies hebben betaald". De werkgevers voelen zich niet geroepen om verlaging van de ziekengeld- en WAO-uitkering van hun personeel te repareren op kosten van het bedrijf. Die boodschap bracht voorzitter Kamminga van het KNOV. de grootste overkoepeling van de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf. Vorig jaar zijn er 43.958 (gedeel telijk) arbeidsongeschikten te ruggekeerd in het arbeidsproces tegen 38.289 in 1989. zo meldt de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD). Zie ook pagina 13 DEN H.AAG - Rond tweeduizend Kroaten, voornamelijk afkomstig uit Duitsland, demonstreren bij het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag. Daar waren gisteren de EG-ministers bijeen om te spreken over de situatie in Joegoslavië foto Paul Vreeker/ANPi DEN HAAG (GPD) - In het Vre despaleis in Den Haag zal zater dag de openingszitting plaats vinden van een internationale vredesconferentie over Joego slavië. Onder auspicën van de Europese Gemeenschap moeten de Joegosolavische republieken daar gedurende ongeveer een halfjaar proberen een vreedza me oplossing te vinden voor het telkens weer oplaaiende ge weld. Dat is de uitkomst van het dins dag in Den Haag gehouden spoedberaad van de EG-minis ters van buitenlandse zaken over Joegoslavië. Voorwaarde voor het bijeenroepen van de vredesconferentie is, wat de EG betreft, wel dat het staakt-het- vuren in Joegoslavië beter wordt nageleefd. Vrijdag zullen de EG-ministers vaststellen of aan die eis in de praktijk wordt voldaan. Als de situatie zich nor maliseert, is de EG bereid de economische hulp te hervatten. Uitnodigingen voor de conferen tie van zaterdag gaan uit na,ar al le zes presidenten van de Joego slavische deelrepublieken, ver tegenwoordigers van de federale regering, en het staatspresi- dium. De EG-ministers van bui tenlandse zaken, zullen als gast heer optreden. De conferentie zal na de openingsceremonie, die door Van den broek wordt voorgezeten, onder praktische leiding staan van Lord Carring- ton. de Britse oud-minister van buitenlandse zaken en voorma lig topman van de Navo. Twee Joegoslavische rechters en drie westerse topjuristen, de voorzitters van de Constitutio nele Hoven uit Frankrijk. Italië en Duitsland zullen een arbitra gecommissie vormen. Die moet knopen doorhakken wanneer de vredesonderhandelingen vastlo pen. De uitspraken van deze commissie zullen min of meer bindend zijn. Ook de Servische minderheid in Kroatië kan. hoe wel geen deelnemer aan de vre desconferentie. onderwerpen aan deze arbitragecommissie voorleggen. Uitgangspunten van de conferentie zijn dat gren zen niet eenzijdig met geweld mogen worden veranderd, de mensenrechten dienen te wor den gerespecteerd, en dat tege moet gekomen moet worden aan 'legitieme belangen en zorgen' van de verschillende fracties. Het geweld in Kroatië laaide dinsdag op 12 verschillende plaatsen weer op, ondanks het zondagnacht door minister Van den Broek namens de EG be reikte akkoord. Diverse verte genwoordigers van de Servische minderheid in Kroatië lieten zich laatdunkend uit over het akkoord, terwijl de Montene grin Kostic Van den Broek er van beschuldigde zich 'uiterst diplomatiek' en onbuigzaam in de Joegoslavische crisis te heb ben opgesteld. Van zijn collega ministers uit de Westeuropese landen kreeg van den Broek, na de vele kritiek vorige week, dit keer veel lof toegezwaaid voor zijn vredesinspanningen. Geen kostwinnerseis meer in de WWV Nog recht op een WWV-uitkering' Vraag die dan aan voor I januari 1992 Heeft u nog recht op een WWV- uitkering omdat u in het verleden als gehuwde vrouw geen WWV-uitkering kreeg, omdat u geen kostwinster was (kostwinnerseis is vervallen); tijdens een WWV-uitkering als zelfstandige bent gaan werken. Lees de folder over de uitkerings- voorwaarden. Verkrijgbaar bij de Gemeentelijke Sociale Dienst en bij het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. 070-333 44 55. Twijfelt u? Raadpleeg dan de sociale dienst in uw woonplaats. Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Grafschennis MOSKOU iRTRi - Onbekenden hebben in Moskou het graf ge opend van maarschalk Sergej Achromejev die na de coup zelf moord pleegde De vandalen ontdeden het lijk van zijn uni form. Van onze correspondent) MOSKOU - President Gor batsjov heeft dinsdag voor het Congres van Volksafgevaar digden gepleit voor het be houd van een 'Unie van Soeve reine Staten'. Daarin kunnen de republieken zelf bepalen hoe hecht hun band met die unie zal zijn. De president noemde als moge lijkheden 'confederatief, fede ratief of associatief. Het Con gres kwam dinsdag niet tot be sluiten maar op een persconfe rentie heeft Iwan Silajev. de tij delijke Sovjet-premier, de gro te lijnen aangegeven van de toekomstige economische unie. Bijna alle republieken zijn nu bereid om tot die qua or ganisatie sterk op de EG lijken de unie toe te treden. Veel conservatieve afgevaar digden op het Congres uitten hun woede over de haast waar mee zij de nieuwe voorstellen moeten aanvaarden. Sommi gen spraken van een presiden tiele staatsgreep. Toch lijkt de grote meerderheid zich neer te leggen bij de voorstellen die president Gorbatsjov maan dag presenteerde en die onder meer het verdwijnen van het Congres betekenen. De Opper ste Sovjet blijft wel bestaan, maar krijgt een andere vorm. Joeri Afanasijev. een vooraan staande democratische woord voerder, zei in de hal van de congreszaal dat het Congres de keuze had tussen „een mooie zelfmoord en een oneervolle dood" De conservatieven zien in het af te schaffen Congres een garantie voor de stabiliteit van het land. Jeltsin Boris Jeltsin, die aan het eind van de morgen een korte toe spraak hield, herhaalde dat president Gorbatsjov door zijn besluiteloosheid mede verant woordelijk was voor de staats greep van twee weken geleden. Maar hij bleek de president toch te willen steunen. Jeltsin zei dat Gorbatsjov in de afgelo pen drie weken veel was veran derd en dat hij de kracht had hervonden om in discussie te gaan. „En persoonlijk geloof ik veel meer in hem dan een week vóór de putsch", aldus Jeltsin. Jeltsin sprak zich opnieuw uit voor een centraal leger met een directe controle van het cen- MOSKOU - Gorbatsjov (r) en Jeltsin overleggen a Volkscongres in Moskou ifoto Vitaly ArmandiAFP) :hter de tafel tijdens de vergadering van het trum op het nucleaire arsenaal. Hij voegde daaraan toe dat het leger aan hervorming toe is en dat het defensiebudget omlaag moet In kringen rond de Rus sische president wordt gespro ken over een vermindering van het aantal soldaten met onge veer anderhalf miljoen wat het totaal op tweeëneenhalf mil joen zou brengen. Minister van defensie Sjaposjnikov sugge reerde dat een derde van de le gertop zou kunnen worden ge pensioneerd. Dinsdagavond zag het er niet naar uit dat het Congres de on afhankelijkheid van de Balti- sche staten nog zal erkennen. Volgens het Estlandse parle mentslid Piit Made is er in het Congres te veel verzet onder de meest conservatieve afgevaar digden en heeft president Gor batsjov er van afgezien om de Baltische onafhankelijkheid in Jiet Congres in stemming te la ten brengen omdat hij vreesde niet de vereiste tweederde meerderheid te zullen halen. Studiebeurs Minister Ritzen van onderwijs ivil de regeling voorde tegemoet koming studiekosten verder aanscherpen. Naarmate het in komen van de ouders stijgt wordt de bijdrage van het rijk verminderd. Boven de 50.000 gulden belastbaar inkomen ivordt helemaal geen tegemoetkoming meer O gegeven. O Vogelhut Op het voormalige werkeiland Neeltje Jans wordt morgen een vogelobservatiehut in gebruik genomen. Het is de eerste in een serie van acht hutten die Het Zeeuwse Landschap op vo- gelrijke plaatsen in de provincie ivil neerzet- Q ten. w Visserij De belangen van de visserij bot sen in toenemende mate met die van het milieu. Visserij en mi lieubeschermers komen dan ook steeds feller tegenover elkaar te staan. De visserijivereld is be ducht voor de macht van de milicu-organi- O saties. I O WÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊm Tolhoek Patrick Tolhoek (foto) verlaat aan het eind van het seizoen de wielerploeg van Jan Raas. ..De onzekerheid rond zijn blessure is er de oorzaak van dat ive hem geen contract meer kunnen aanbieden". beweert Raas. I Voedingsbond eist 4,75 pet DEN HAAG (GPD) - Het kabi net gaat in de Miljoenennota 1992 uit van een gemiddelde loonstijging van 3,75 procent. Met dit cijfer volgt de regering de voorspellingen van het Cen traal Plan Bureau (CPB), neer gelegd in de Macro Economi sche Verkenning (MEV) voor volgend jaar. In de Miljoenennota zal wel een indringend beroep worden ge daan op werkgevers en vakbon den om de gemiddelde loonstij ging te beperken tot 3 procent. Verleden week stelde premier Lubbers in de Kamer tijdens het debat over de wao en de koppe ling nog. dat de gemiddelde loonstijging beperkt moest wor den tot 3 procent. Hij en vice- premier Kok riepen werkgevers en bonden op ook die lijn te kie zen. Lubbers wees erop dat belas tingmaatregelen die het kabinet voor 1992 heeft aangekondigd gemiddeld 0.75 procent koop krachtvoordeel betekenen. Er was volgens hem dan ook geen reden voor zeer forse loonstijgin gen. zeker niet gezien de inflatie die voor 1992 op 3,5 procent wordt geschat. De gemiddelde loonstijging van 3,75 procent is samengesteld uit gemiddeld 4 procent loonsverhoging in de be drijven en 3 procent in de over heidssector Zoals bekend heeft het kabinet bij het besluit voor de koppeling overwogen dat de betrokken uit keringsgerechtigden er tot de gemiddelde loonstijging van 3.75 niet op achteruit gaan. me de dankzij de belastingmaatre gelen Wordt de gemiddelde loonstijging hoger, dan gaan be- trokennen er wel op achteruit. Dat nadeel wil het kabinet niet opvangen. Minister De Vries (sociale zaken i heeft gisteren een dringend be roep gedaan op werkgevers en vakbonden om bij de looneisen voor 1992 het gezonde verstand te gebruiken. Hij wees erop dat het al slechter gaat met de eco nomie en de werkgelegenheid in de bedrijven. De Vries kon daar cijfermatig echter geen indicaties voor ge ven In een rapport over de ar beidsmarkt aan de Kamer stelt De Vries dat de arbeidsmarkt zich wellicht gunstiger ontwik kelt dan gedacht. Er is wel enige vermindering in de groei van het aantal banen maar die is gering. Er is ook nog geen sprake van een einde aan de daling van de werkloosheid. 'Bij de vakbonden wil men min stens een procent meer dan de inflatie. Dat zou in 1992 neerko men op een loonstijging van cir ca 4,5 procent. De voedingsbond FNV heeft gisteren een looneis gesteld van 4,75 procent Vuurwerk in Libië werd drama SYRTE - Bij de tweede openingsceremonie van het 'Achtste Wereld wonder' - hel 1200 km lange Libische irrigatie project - in de kust plaats Syrte is dinsdag avond een loods met vuurwerk geëxplo deerd. De ontploffing vond plaats kort nadat kolonel Gaddafi na het ontsteken van vuur werk en het afschieten van lichtkogels per auto was vertrokken. Niet be kend is of er doden zijn gevallen. Duizenden mensen ren den in paniek alle kan ten op toen de loods bij de grote sluis van de 'wa terweg' met een enorme dreun in de lucht vloog. De kleding van de men sen die het dichtst bij stonden. raakte in brand. Ambulances en brandweer zagen geen kans om snel door de vluchtende menigte heen te komen. ■■I WÊÊÊÊ wmÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1