Kijkje in de Zelandia Illustrata PZC Brand huttendorp sluitstuk Roemeense verpleegkundige onder indruk van apparatuur Vlissingen voelt niets voor rotonde kruising Sloeweg Leesbaar welkom streek ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1991 14 Tentoonstelling Schouwen aanschouwd Uitgebreid aanbod VLISSINGEN - Het gevaarlijke kruispunt Sloeweg/Bossen- hurghweg in Vlissingen blijft voorlopig zoals het is. De ge meente Vlissingen voelt niets voor een rotonde en geld voor een verkeersregel-installatie komt er waarschijnlijk pas in 1993. ..Het, wachten is op het eerste do delijke slachtoffer", verklaart adjudant G. Krombeen. hoofd afdeling ruimtelijke ordening en verkeerszaken van de Vlissingse politie. De wijkvereniging Rosenburg, de nieuwbouwbuurt vlakbij de gewraakte kruising, heeft als eerste aan de bel getrokken. Het bestuur van de bewonersorgani satie wil zo snel mogelijk maat regelen. J. Brinkhaus, hoofd agent bij de verkeerspolitie in Vlissingen. is later voor de buurtbewoners in de bres ge sprongen. Het aantal ongeluk ken op het kruispunt loopt de spuigaten uit. de laatste drie jaar( tot en met augustus 1991)48 stuks waarvan 27 met één of meer gewonden. Brinkhaus is met adjudant Krombeen en de wijkvereniging Rosenburg een warm voorstan der van de aanleg van een roton de. De doorstroming van het au toverkeer is daarmee beter gega randeerd dan bij een verkeersre gel-installatie. Het aantal onge vallen op een rotonde is ook la ger. zo blijkt uit ervaringen el ders. Op de Sloeweg staan al en kele verkeerslichten. Om die goed op elkaar aan te sluiten, is veel geld nodig, aldus Brink haus. Krombeen vult aan dat een verkeersregel-installatie uit oogpunt van milieubescher ming ook minder goed is. Het op trekken van auto's levert aardig wat extra vervuiling op. De gemeente Vlissingen laat bij monde van ing M. Hovijn. afde ling nieuwe werken, -veten dat haar voorkeur toch uitgaat naar verkeerslichten. Een rotonde is te snel achterhaald, geeft hij te kennen, omdat het kruispunt in de toekomst drukker wordt. De nog aan te leggen provinciale weg van Vlissingen naar Koude- kerke - de SW 14 in jargon - wordt er in de tweede helft van de jaren negentig op aangeslo ten „Een rotonde kan het ver wachte grote verkeersaanbod niet verwerken", stelt Hovijn. Brinkhaus bestrijdt dat: „Het verkeersplein moet op maat worden gesneden, kijk maar naar de Randstad." Het nieuws dat de aanleg van de verkeersregel-installatie moge lijk naar 1993 wordt verschoven. komt voor de voorzitter van de wijkvereniging Rosenburg, A. Caljouw. niet als een verrassing. „We gaan ongetwijfeld hardere acties voeren, bijvoorbeeld een bezetting van het kruispunt", geeft hij te kennen in een eerste reactie. „Maar dat moet nog wel worden besproken in de vereni ging en met bewoners van de aangrenzende nieuwbouwwijk Bossenburgh." weekend diensten 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zlerikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. 01110-13965. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00-11.30 uur. Burgh-Haamstede: vrij. 18.00- ma. 08.00 uur: G. van Beek-Ver beek en J. Ph. P. Stenger, Burgh- seweg 54. Haamstede, tel. 01115-1861 Renesse en Ellemeet: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Re- nesseweg 6, Renesse, tel. 01116- 1280. Brouwershaven en Scharendij- ke: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32. Brouwershaven, tel. 01119- 1280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Bruinisse, Oosterland en Nieu- werkerk: vrij. 18.00 - ma. 08.00 uur: R. Smits. Molenweg 61, Oosterland. tel. 01114-1280. Tandartsen: Spreekuren voor spoedgevallen za. en zon. 16.30-17.30 uur. M. F de Booij, Oudehaven 51. Zierik zee. tel. 01110-12693. Apotheken: Apotheek "Zierikzee'. Dam 18, tel. 01110-12906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleegkundigen: Schouwen-I)uiveland: Dag en nacht voor dringende hulpverle ning onder tel. 01184-14444 Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): S. Berg- sma. Zierikzee, tel. 01110-12180. Jan Rot kerkdiensten i M 11 M 11 M M M 11 M i M i M M Zondag 1 september 1991 Nederlands Hervormde Kerk. Bruinisse 10 kand. v. d. Ploeg, 17 ds. Otten; Burgh 10 ds. Jonker, Dreischor 10 ds. Jonker; Eiker zee (Scharendijke) 9.30 dhr. Vos; Haamstede 10 en 19 ds. Haas noot (HA); Kerkwerve 11 dhr. Vos: Nieuwerkerk 10 ds. Klip, 17 ds. Van Vliet; Noordwelle 11 ds. Bregman; Oosterland 10 ds. Ot ten, 18.30 ds. Hanekamp; Ou- werkerk 10 ds. Hanekamp; Re nesse 9.30 ds. Bregman; Seroos- kerke 10 en 19 dienst; Sirjans- land 10 ds. Heij, 18.30 ds. Van «Bergen; Zierikzee Gasthuiskerk 9.30 ds. Hendrikse, 11 en 18.30 ds. De Boo (HA); Zweedse R. Kr. Z.huis 18 ds. De Boo. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Van Zoelen, 18.30 ds. Lingen; Bruinisse 10 drs. Boersma, 17 dhr. Fluijt; Haamstede 10 drs. Lingen, 19 dr. Jobsen; Nieuwerkerk zie Herv. Kerk; Scharendijke 10 en 19 ds. Clements; Zierikzee 10 dr. Job sen. 18.30 mw. ds. Van Zoelen. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 en 18.30 ds. Riet dijk; Nieuwerkerk 9.30 en 15.30 leesdienst; Oosterland 10, 14.30 en 18.30 leesdienst. Oud Gereformeerde Gemeente. Bruinisse 10 en 17 leesdienst; Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 17 ds. Dijkstra; Kerkwerve 10 en 18 ds. Korving; Zierikzee 10 en 18 ds. Oosterbroek. Gereformeerde Kerk Vrijge maakt. Brouwershaven 9.30 en 18.30 ds. Wisselink. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 dienst: Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 en 17 samenkomst. Rooms Katholieke Kerk. Haarii stede 10 dienst; Zierikzee 1( dienst; zat. 19 dienst; Renesse 1! dienst, zat. 19 dienst. Pinkstergemeente. Zierikzee (Meelstraat) 10 samenkomst woensdag 20 samenkomst. Zomermarkt 'S-HEER ARENDSKERKE - Bij het verzorgingstehuis Poel wijck in 's-Heer Arendskerkf wordt zaterdag 7 september eei zomermarkt gehouden. Het doe: hiervan is de bewoners en hut familie een ontspanningsdag aan te bieden. Er worden ondei meer artikelen aangeboden d« door bewoners zijn gemaakt, zö als de door de jaren heen bekend geworden 'Poelwijcksokkeif Ook zijn er diverse attracties, zo als de schiettent, het rad van avontuur, vissen in de vijver eri. als trekpleister, een 'melkende koe'. De activiteiten duren van 10 tot 16 uur. De markt is vooi alle belangstellenden toeganke lijk. Frans - De Alliance FranQcai se Goes geeft vanaf oktober weei cursussen Frans op verschillen de niveaus. Het pakket omvat 21 lessen van anderhalf uur, waarin ook wordt kennisgemaakt met de Franse cultuur. Voor deelne mers die over een goede basis kennis van de taal en grammati ca beschikken, is er een specials conversatiecursus. Het aanbod bestaat verder uit verschillen- ded activiteiten zoals diapresen taties, lezingen, film, theater, zang en excursies. ZIERIKZEE - De kermis van hout, waaraan bijna driehonderd Zierikzeese kinderen drie dagen aan hebben gewerkt, is vrijdag avond bij het tennispark in vlammen opgegaan. De brand van het huttendorp, die veel bekijks trok, is het traditionele sluitstuk van de schoolvakantie. Maandagmorgen staan de deuren van de basisscholen in Zierikzee weer uitnodigend open (foto Pieter HAAMSTEDE - 'Schouwen aanschouwd'. Onder deze titel is een aantal afbeeldingen uit de Zelandia Illustrata geselec teerd voor een tentoonstelling die tot en met zaterdag 28 sep tember te zien is in De Bewaer- schole in Haamstede. De 25 afbeeldingen zijn gekozen door de drie conservatoren van de tot de verzamelingen van hel Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen beho rende Zelandia Illustrata, de dames I. H. Vogel-Wessel Boer en E. A. Binkhorst, en de heer P. J. Smallegange. De tekeningen en prenten geven met name een beeld van Schouwen. Het deed burgemeester H. Tees van Wes- terschouwen vrijdag naar hij liet blijken groot genoegen de expositie te mogen openen. 'Ik kan dat doen in de wetenschap dat Zeeland en Schouwen een rijke en bovendien goed be waarde historie hebben'. üanscursussen in Vlissingen VLISSINGEN - De danscurcus- sen van de stichting Kunstzin nige Vorming Vlissingen gaan vanaf maandag 9 september weer van start. Nieuw in het aanbod is de internationale dans, waarbij niet alleen aan dacht wordt gegeven aan de verschillende dansculturen van landen, maar ook aan goede be weging en houding. Kinderen van vier en vijf jaar kunnen spelenderwijs kennis maken met klassiek ballet in de cursus bewegingsexpressie. Voor kinderen tussen de zes en twaalf jaar is er een vervolgcur sus. ook voor jazzballet. Mensen die nog niet direct wil len kiezen, kunnen deelnemen aan een introductiecursus. In veertien lessen worden verschil lende dansstijlen en de basis technieken geïntroduceerd. Proeflessen zijn ook mogelijk. Behalve dans geeft het KW ook een cursus Keep-fit (blijf fit) en callanetics. In Oost-Souburg worden de lessen gegeven in het KVV-gebouw aan de Braam- straat, en in Vlissingen in de Mi nister Lelystraat. Het KW ze telt in het gebouw van de Cultu rele Raad Vlissingen. Voorzitter J. van Marion van het Zeeuwsch Genootschap ge waagde van een schitterende verzameling. Het streven van het Genootschap zoveel moge lijk. exposities per gebied in de provincie te houden is overigens lang niet zo simpel als het wel licht lijkt, aldus Van Marion, die herinnerde aan reeds gehouden geslaagde gebieds-exposities in onder andere Tholen, Vlissingen en Zierikzee. In dit verband on derkende hij mede de afwisse lende inhoud van de historisch- topografische atlas Zelandia Il lustrata. De conservator me vrouw Vogel tekende aan. 'Een selectie uit de Zelandia Illustra ta met betrekking tot Schouwen maken is niet zo moeilijk. Maar er eenheid in aanbrengen wél'. Centraal op de tentoonstelling staan dorp en stad in hun land schappelijke omgeving. Oudste De Zelandia Illustrata (Zeeland in beeld) is de oudste en grootste verzameling kaarten, prenten en tekeningen betreffende Zeeland. De verzameling is opgebouwd uit vier delen: kaarten en platte gronden, topografische prenten, tekeningen en foto's, 'historie en leven', en portretten en persona lia. De verzameling wordt be heerd door het rijksarchief in Zeeland te Middelburg. De ex positie in De Bewaerschole geeft een overzicht van het steeds wis selende historische 'gezicht' van Schouwen, vanaf de zestiende eeuw. De expositie is georgani seerd door de Stichting Wester- schouwen Cultureel. Het Zeeuwsch Genootschap heeft tevens het boekje 'Schou wen aanschouwd' uitgegeven. Het werkje is samengesteld door de conservatoren van de Zelan dia Illustrata. In het boekje, waarvan burgemeester Tees uit handen van voorzitter Van Ma rion een eerstre exemplaar ont ving. staan reproducties, de meeste op ware grootte, van de afbeeldingen op de tentoonstel ling, en een verklarende tekst. De winkelprijs bedraagt f 9.50. 'Schouwen aanschouwd' kan worden besteld bij de boekhan del in Zeeland en is tevens ver krijgbaar in De Bewaerschole. De openingstijden van de expo sitie zijn: maandag tot en met zaterdag, van 13.30 tot 16.30 uur. SINT MAARTENSDIJK - De slogan 'Tholen, daar kun je niet omheen' is hetzelfde gebleven. Maar verder wijkt het nieuwe welkomstbord van de gemeente Tholen in veel opzichten af van het vorige. De oude borden moesten begin deze week wij ken voor nieuwe platen die be ter leesbaar zijn. Het nieuwe ontwerp is te zien bij de drie voornaamste toegangspunten van het eiland; langs de Oester- dam, en bij de brugovergangen bij hel stadje Tholen en Oud- Vossemeer. De woest kolkende iijnvoering van weleer heeft plaats gemaakt voor een strak, sober ontwerp. „Dat moest wel want de vorige plaat bleek slecht leesbaar", ver telt gemeentevoorlichter P. Bakx. „De boodschap kwam niet over op langs rijdende auto mobilisten. Met dit nieuwe ont liet duidelijk leesbaar welkomsbord in Tholen (foto Willem Mieras werp is dat probleem opgelost." Evenals het vorige, is ook het nieuwe ontwerp ontsproten aan het brein van de Thoolse archi tect J. Boelhouwers. De nieuwe platen waarin de kleuren groen, rood. blauw geel en zwart zijn verwerkt, sieren in totaal drie borden. Met het gehele project, plaatsing inbegrepen, is 4000 g-ulden gemoeid. Dat betaalt de gemeente uit eigen kas. Cursus T'ai Chi BERGEN OP ZOOM - Jos Horst verzorgt in Bergen op Zoom cur sussen T'ai Chi Ch'uan. Dit is een Chinese bewegingsleer waarbij lichaamsbeheersing, ontspanning en ademhalings controle een grote rol spelen. De hele maand september worden in Bergen op Zoom introductie lessen gegeven. Dat gebeurt op maandagen in 't Swaentje, Blau- wehandstraat 34 (21.00 uur), en donderdagen in de gymzaal aan de Vijverberg-Zuid 18 (9.30 uur). zen. Garant daarvoor staan d teksten van Wim T. Schippeil en muziek van Clous van Mechi len. Jan Rot brengt 'humor ma behoud van smart'. En Hestö Macrander brengt een voorste] ling met een vette knipoog naa Bertold Brecht. Les Charmeur spelen muziek met zuidelijke in vloeden waarbij de flameno overheerst. Het theateraanbod blijft zekf niet beperkt tot deze ene avoni Een greep uit het reservoir: Ale d' Electrique speelt 'Krankhei en staat op het programma voi vrijdag 7 november en vrijdag 1 februari. Toneelgroep Spl speelt Abel op donderdag 9 e vrijdag 10 januari en vrijdag 5 maart. En de Engelse droogkt miek Paul Clark doet donderda 27 februari de toeschouwei schuddebuiken. 't Beest begint half oktober m< het vertonen van een serie kla siekers uit de filmgeschiedeni Aan de hand van onder meer d Russische cinema en het Duil expressionisme van de jaren '2 krijgt de bezoeker een indru van de ontwikkeling die de fili heeft doorgemaakt, 't Beest n serveert daarvoor om de twe weken de woensdagavond. Ee exact programma is nog niet bi kend. Andere films zijn bijvoorbeel 'Ju Dou' van de Chinese cineas Zhang Yimou (donderdag 12 e zaterdag 14 september) en A Angel at. my Table van Jan Campion (donderdag 3 en vri dag 4 oktober). En dan de dansfestijnen. Hf gaat enerzijds om de zogehete 'independent dance-night' waa muziek te horen is die zelden i de gewone discotheek te beluii teren valt. De andere dansnacl ten staan in het teken van 'Hot se', pure dansspektakels dus Zoals gemeld, één maal pe maand kunnen in het weekeind de beentjes van de vloer. Burgemeester Tees (midden) tijdens de opening van de tentoonstelling Schouwen aanschouwd foto Pieter honhoff) Een weekje stage in Oosterschelde ziekenhuis GOES In de verpleegsterka mer van de hemodialyse-afde- ling van het Goese Oosterschel de ziekenhuis stond vrijdag morgen cake op tafel. De Roe meense verpleegkundige Mi- haela Codoban nam na een week meegelopen te hebben met haar Nederlandse collega's afscheid van het ziekenhuis. Codoban was in Goes op uitno diging van de Stichting Zieken huis Ontwikkeling Roemenië (ZOR). Die stichting, waarin me dici en architecten uit heel Ne derland samenwerken, organi seert sinds begin dit jaar ver scheidene acties voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in het Roemeense Cluj-Napoca. Daar naast heeft ze een uitwisselings programma met de bestaande ziekenhuizen in de stad en wor den daarvoor medische beno- digheden verzameld. De Roemeense Mihaela Codo ban werkt bij het universiteits ziekenhuis in Cluj-Napoca, dat uitsluitend nierpatiénten be handelt. „De dialyse-techniek die wij gebruiken verschilt niet wezenlijk van die in Nederland zegt ze. „Maai" de apparatuur is hier veel moderner. Ik stond er echt van te kijken." Codoban vertelt echt onder de indruk te zijn van de in het Oosterschelde toegepaste CAPD-techniek. een vorm van thuis-dialyse. „Dat had ik echt nog nooit gezien. Een geweldige ervaring. Gebrek Volgens de Roemeense schort het in de ziekenhuizen in haar land vooral aan goede appara tuur en voldoende hygiëne, wat soms gevaarlijke situaties voor de patiënten op kan leveren. Zo is er bijvoorbeeld groot gebrek aan zeep, handschoenen en naalden. Wat Mihaela afgelopen week ook opgevallen is, is de los se organisatiestructuur van het Goese ziekenhuis. Déar vindt wekelijks overleg plaats tussen patiënten en verplegend perso neel en tussen verpleging en doktoren. „Dat is bij ons nogal wat anders. Daar gelden nog duidelijke hiërarchische struc turen. Als ik terug ben probeer ik in ieder geval ook bij ons dit overleg in te voeren." GOES - 't Beest, het Goese cul tuurpodium, presenteert een veelbelovend programma voor het komend seizoen. Met tal van uitschieters op het gebied van muziek, theater en film. Bij voorbeeld het optreden van Claw Boys Claw, één van de meest spetterende live-acts in de Nederlandse pop. Of wat te denken van een muziek- en theateravond met onder ande ren Jan Rot, Jan Vos Edna Ve- suvia. Marijke Boon en Hester Macrander. 't Beest ontplooit verder nieuwe initiatieven als maandelijkse dansavonden en een serie rolprenten over de ge schiedenis van de film. Claw Boys Claw staat 28 novem ber op de bühne. Behalve deze Nederlandse act gebeurt er nog veelmeer op muziekgebied. Oor verdovend bijt de Amerikaanse band Urge Overkill de spits af op zaterdag 7 september. In navol ging van legendarische groepen als The Cream en Jimi Hendrix Experience zal de driemans for matie danig doch aangenaam de trommelvliezen doen trillen. Op het concertprogramma tot december staan verder optre dens van bijvoorbeeld de Whis key Priests (zaterdag 14 septem ber). Mig en Paradogs (zaterdag 28 september) en Gotcha (zater dag 7 september). Ook theaterliefhebbers komen ruimschoots aan hun trekken. De start van het theaterseizoen, vrijdag 13 september, belooft een avond vol smart, muziek en onzin. Jan Rot. Jan Vos Edna Vesuvia, Marijke Boon, Hester Macrander en Les Charmeurs staan daarvoor garant. Zij ver zorgen elk die avond een optre den. Marijke Boon is de 'kroon prinses van het levenslied' en laat zich inspireren door al het kleinleed in de wereld. Ook met Jan Vos Edna Vesuvia is het lachen, gieren en brullen gebla-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 42