'ROVINCIALE ZEEUWSE COURSN Meer voedselhulp Sovjetunie Sovjetparlement verbiedt communistische partij SPRINT P Tranen bij stille tocht kse Nederlandse export lit jaar naar record Bliksemactie tegen inzittenden auto met lading vuurwapens Concert Pavarotti onzeker Kok is niet meer geloofwaardig voor meerderheid PvdA Extra kredieten VS en Engeland Zorg om komende winter kunst cultuur 7 t/m 11 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zomers Droog en zonnig. Maximxim tempera tuur rond 23 graden. Matig tot vrij krachtige oost tot noordoostenwind. 34e jaargang no. 204 rijdag 30 augustus 1991 M Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service mm tVan onze correspondenten ASHINGTON/BRUSSEL - e Verenigde Staten en Enge- nd zullen de Sovjetunie meer redieten verstrekken om voed- >l te kunnen kopen. Ook zal een ludie worden verricht naar de oeveelheid voedsel die de Sov- ts de komende winter nodig ebben. Dat is gisteren gezegd jor de Britse premier Major, afloop van een gesprek met Amerikaanse president Bush diens buitenverblijf in Ken- ebunkport. Tijdens dat ge- prek werd vooral van gedach- :n gewisseld over economi se hulp aan de Sovjetunie. ;owel Major als Bush stelde zich aarbij op het standpunt, dat rootscheepse financiële hulp op dit moment niet gewenst is. Dit terwijl onder meer Frank rijk, Italië en Duitsland daar na drukkelijk om gevraagd hadden Maar de VS en Engeland vinden dat de Sovjets eerst hun econo mie drastisch in kapitalistische zin moeten bijstellen, alvorens de geldbuidel kan worden ge opend. Major zei gisteren boven dien dat de Sovjetunie de defen sie-uitgaven moet verminderen. Nu besteden de Sovjets nog 25 procent van hun Bruto Natio naal Produkt (BNP) aan defen sie. Washington en Londen willen op dit moment vooral hulp geven in de vorm van extra landbouwkre dieten en technische bijstand. Zo vertrekken binnenkort spe ciale teams deskundigen naai de Sovjetunie om te helpen bij het verbeteren van de voedsel- produktie en -distributie. Tenslotte willen de twee landen de assistentie van het Interna tionale Monetaire fonds (IMF) en de Wereldbank bij het omvor men van de geleide Sovjet-eco nomie in een markteconomie. Bush en Major vinden dat de Sovjetunie snel asociatief lid ITRECHT (ANP) - Staatssecre- aris Van Rooy van Economi- iche Zaken verwacht dat de uit voer van ons land dit jaar boven ie 250 miljard gulden uitkomt dl dat is een nieuw record. Ze :ei dit donderdag in Utrecht tij lens een bijeenkomst van am- lassadeurs. 3ver de eerste helft van dit jaar icdroeg de uitvoer 124,5 miljard, if wel 5 procent meer dan over iezelfde periode vorig jaar. In 990 kwam de uitvoer uit op 239,3 miljard gulden. De vooruitzichten voor dit jaar lijn gunstig, ondanks de Golf- jorlog en daling van de export naar het Verenigd Koninkrijk, janada en de Verenigde Staten. Daar stond tegenover dat in de eerste helft, van dit jaar de uit voer naar Duitsland steeg met 18 procent. Opvallend noemde Van Rooy de verdrievoudiging van de export naar Polen en de stijging van de uitvoer naar Hongarije en Tsje- choslowakije. Ook sprak ze over een opmerkelijke stijging van onze export naar China (plus 35 procent), Zuid-Korea (plus 30 procent) en Japan (plus 5 pro cent). Ondanks de goede exportresul taten verliest ons bedrijfsleven terrein op de Europese markt. De marktaandelen lopen terug, (Slot zie pagina 3 kolom 1) 'wee mannen gearresteerd ALKMAAR (GPD) - De Alk- maarse politie heeft gister avond twee mannen gearres- Icerd die in het bezit waren van twee geladen pistolen. In hun auto lagen nog twee scherpe handgranaten, twee automati sche snelvuurwapens, waaron der een Uzi-pistoolmitrailleur en een aantal gevulde patroon houders. Onduidelijk is nog welke plan nen de mannen met de vrij nieu we wapens hadden. Aan een ter roristische actie of aan wapen handel wordt vooralsnog niet gedacht. De arrestanten, een inwoner van Üinkeveen en een Nederlands sprekende man die een Marok kaanse gemeente als woon plaats opgaf, zijn beiden 31 jaar oud. Gezocht Voordat de agenten tot actie konden overgaan, hadden zij ruim anderhalf uur gezocht naar de in Amsterdam gehuurde Re nault na een tip dat op de achter bank een automatisch vuurwa pen lag. Volgens een getuige verliepen de arrestaties met ongekende snel- In Nederland gestolen auto's worden verkocht in Oost-Europa DEN HAAG (ANP) - De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft het eerste bewijs van haar vermoeden dat in Ne derland gestolen auto's in Oost-Europa worden verkocht. Op een automarkt in Branden burg in het voormalige Oost- Duitsland zijn acht gestolen Ne derlandse auto's teruggevon den. Dat heeft de CRI donder dag bevestigd. De automarkt in Brandenburg, waar 200 auto's in de aanbieding stonden, was door de Duitse po litie afgezet. Vervolgens trokken rechercheurs van de CRI en het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk met behulp van compu ters alle auto's na. In de eerste helft van 1990 wer den in ons land 9.384 personen auto's gestolen. In dezelfde pe riode van dit jaar waren dat er 11.017, ofwel een stijging van 18 procent. heid. Van drie kanten kwamen onopvallende politieauto's met in kogelvrije vesten gehulde agenten aanrijden, die in nog nog geen minuut de twee inzit tenden uit de Renault trokken, overmeesterden en afvoerden. Na de aanhouding rond zes uur op de binnenparkeerplaats van Motel Alkmaar zette de politie, in afwachting van de Explosie ven Opruimings Dienst (EOD), de omgeving af. Bewoners aan de voorzijde van een nabijgelegen bejaardencen trum werden tijdelijk onderge bracht in de recreatieruimte, terwijl in de buurt van het volle dig ontruimde motel brandweer en ambulances achter de hand werden gehouden. Omstreeks acht uur, na het on derzoek door de EOD, werden de afzettingen opgeheven. DEN HAAG - Een vrouw kan haar tranen niet bedwingen tijdens de stille tocht door Den Haag van mensen die tijdens de tweede wereldoorlog in Japanse kampen zaten. Op het Binnenhof, waar een commissievergadering over de Japanse ereschulden werd gehouden, kregen kamerle den gisteren een petitie aangeboden (foto Raytnond Rutting!ANP) (Zie ook pagina 5) van het IMF moet worden, ge volgd door een volledig lidmaat schap. Als dat punt eenmaal is bereikt, zou de Sovjetunie bij het IMF geld kunnen lenen. Bush liet gisteren ook nog weten dat zijn land er bij de regering van de Sovjetunie op heeft aan gedrongen om nu zo spoedig mo gelijk de onafhankelijkheid van de Baltische republieken te er kennen. „We hebben de Sovjet leiders gevraagd niet in de weg te staan van het onvermijdelij ke", aldus de president. Maar de Vernigde Staten zijn zelf nog niet overgegaan tot de diplomatieke erkenning van Estland, Letland en Litouwen. Tal van landen, waaronder die van de Europese Gemeenschap, hebben dat al wel gedaan. Dringend De Sovjetambassadeur bij de EG, Lev Voronin, heeft donder dag een dringend beroep gedaan op de Gemeenschap om snelle extra financiële, technische en humanitaire hulp. Die hulp moet bovenop de honderden miljoenen guldens aan techni sche en voedselhulp komen die de EG al voor dit jaar en 1992 heeft toegezegd. Snelle humanitaire steun in de vorm van geneesmiddelen en voedselprodukten is het drin- gensd geboden, liefst al in sep tember en oktober. Op een bijeenkomst met de poli tieke commissie van het Euro pees Parlement sprak Voronin van een zeer kritieke toestand van de Sovjeteconomie. De over gang van een plan- naar een markteconomie valt bijzonder zwaar. Vorig jaar ging het al slecht, maar de laatste twee maanden is de toestand nog ver der achteruitgegaan. Gloria Estefan krijgt miljoenen SCRANTON (AP) - De 33-jarige popzangeres Gloria Estefan. die bij een ongeval in maart vorig jaar twee wervels in haar rug brak, krijgt een schadevergoe ding van 8,5 miljoen dollar, bij na 17 miljoen gulden. De bus waarin Estefan met fami lieleden en twee medewerkers reisde werd van achter aangere den door een vrachtwagen- Estefan had tien aanklachten in gediend, onder meer tegen de vrachtwagenchauffeur, diens werkgever en de eigenaar van het voertuig, een leasemaat schappij. MOSKOU (RTR/DPA/AFP) - Het Sovjetparlement heeft donder dag de Communistische Partij voorlopig verboden vanwege de mogelijke betrokkenheid van de partijtop bij de mislukte ROTTERDAM - De Italiaanse tenor Luciano Pavarotti stapt op de luchthaven Zestienho ven uit het vliegtuig dat hem donderdag naar Nederland bracht. Of het concert van de zan ger zondagavond in de Rotterdamse Ahoy doorgaat is overigens onzeker. Het vliegtuig waarmee de Italiaan arriveerde was voor deze speciale gelegenheid omgedoopt en droeg zijn naam op de neus. Een poster van een schilderij van zijn hand sierde de romp. Pavarotti heeft vanwege een kou op de keel woensdagavond een concert voor 16.000 men sen in Kopenhagen moeten afzeggen. Ook een vervangende uitvoering is geschrapt. Het is nu ook onzeker of het concert in Rotterdam zal doorgaan. Een keel- neus- en oorarts zou het Italiaanse zangwonder hebben aangeraden zijn stem niet te forceren en enkele dagen te rusten (foto Ed Oudenaarden/ANP i staatsgreep. Het Openbaar Mi nisterie is opgedragen hiernaar een onderzoek in te stellen. Het is vervolgens aan het Hoogge rechtshof om te beslissen of de partij definitief verboden wordt. President Michail Gorbatsjov, die politiek weer wat steviger in zijn schoenen lijkt te staan, stel de eerder donderdag voor een nieuwe Sovjet veiligheidsraad te vormen. De raad, die voor het merendeel moet bestaan uit her vormingsgezinde politici, zal ge durende een overgangsperiode het hoogste politieke orgaan in de Sovjetunie zijn. Het Sovjet parlement steunde het voorstel met 283 stemmen voor en 29 te gen. Voor de nieuwe veiligheids raad presenteerde Gorbatsjov het parlement een lijst met zes tien namen. Hierop komen her vormingsgezinde politici voor als Aleksandr Jakovlev, de voor malige minister van buitenland1 se zaken Edoeard Sjevardnadze en de burgemeesters van Mos kou en Leningrad. Graviil Po pov en Anatoli Sobtsjak. Sje vardnadze liet al weten geen zit ting te willen nemen in de raad. De presidenten van de negen re publieken die het Unieverdrag wilden ondertekenen (Rusland, de Oekraïne, Kazachstan. Wit- Rusland, Azerbadzjan en de vier Centraalaziatische republie ken), en de nieuwe chef van de geheime dienst (KGB), Vadim Bakatin zitten al in de raad. De Opperste Sovjet, het 'kleine parlement' van de Sovjetunie, heeft zichzelf donderdag ont bonden in afwachting van de bij eenkomst volgende week van het Congres van Volksafgevaar- De Amerikaanse zangeres Cheryl Howard fotozingt de hoofdrol in de nieuwe Nederlandse musical Josephine Baker. Een eerbetoon aan een tegendraadse, maar eerlijke revue-artieste. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: de Charming Children uit Hulst schitteren aan het pop-firmament de midlife, crisis van Bert Jansen stelt te leur regisseur Laurens Spoor bundelt vaderlandse theatergroot- heden in zijn Orestes poëzie van Leo Vroman gebundeld Mitterrand wil Frankrijk met een glazen boekenhuis opzadelen Willem van Anraad en Leen van Duivendijk: emotie en vorm iLit-agenda. expositie-overzicht en filimoijzer. Spoorbrug Een uur eerder dan verwacht, is donderdagmorgen de nieuwe spoorbrug bij de Vlakebruggen op zijn plaats gebracht. Vier drijvende bokken manoeuvreer den het gevaarte op de millime ter nauwkeurig op de twee pij lers, gadegelagen door enkele duizenden be- O langstellenden. I O digden. Dit gaat praten over de totale vernieuwing van de Op perste Sovjet. Bevoegdheden Het Sovjetparlement trok don derdagavond de speciale be voegdheden van Gorbatsjov op economisch gebied, die eind de cember aan Gorbatsjov waren gegeven, in. Verder werd de immuniteit op geheven van parlementsvoor zitter Anatoli Loekjanov. Dit ge beurde nadat officier van justi tie, Nikolaj Troebin, had ver klaard over voldoende bewijs last te beschikken om Loekja nov te arresteren op beschuldi ging van verraad tegen de staat voor zijn rol in de mislukte putsch. Vervolgens diende Troe bin zelf zijn ontslag in. Hij nam hiermee de verantwoordelijk heid op zich voor de steun die zijn bureau aan de mislukte coup heeft gegeven. Tussen de Sovjetrepublieken Rusland en Kazachstan leek zich donderdag een politiek con flict te ontwikkelen. De proble men zijn direct terug te voeren op de opmerking van de Russi sche president Boris Jeltsin dat hij zich het recht voorbehoudt de republieksgrenzen te wijzi gen als de Sovjetunie uiteen valt. Die verklaring had al eerder ge leid tot onenigheid met de Oe kraïne. In Kiev kwamen Rus land en de Oekraïne, de twee machtigste republieken van de Sovjetunie, donderdag overeen geen aanspraak te maken op el- kaars grondgebied. Daarnaast verklaarden beide republieken hun politiek op elkaar af te stem men en te coördineren. DEN HAAG (GPD) - Vice-pre mier en minister van financiën Wim Kok is voor een ruime meerderheid van de PvdA-kie- zers na de wao- en koppelings perikelen niet meer geloof waardig. Éénenzestig procent van de PvdA-aanhang zegt het vertrouwen in de eigen minis ter te hebben verloren. Dat blijkt uit een enquête van het hureau Interview. Vijfenzestig procent van het PvdA-electoraat vindt dat de koppeling niet had moeten wor den afgeschaft; ook niet onder de voorwaarden die het kabi- net-Lubbers/Kok heeft gepre senteerd. Van de CDA-kiezers is 42 procent tegen afschaffing van de koppeling. Zesenveertig pro cent van de PvdA-achterban vindt het optreden van de partij leiding tijdens de wao- en koppe lingsdiscussie slecht De PvdA-kiezers lijken eieren voor hun geld te kiezen als het gaat om breken met het CDA. De zeer slechte opiniepeilingen van de laatste tijd hebben duide lijk invloed: 60 procent van de PvdA-achterban kiest voor be houd van de huidige coalitie; 29 procent zou uit het kabinet wil len stappen. Ook de aangepaste wao-pian- nen van het kabinet, die deze week werden gepresenteerd, kunnen niet op grote populari teit rekenen. Vijfenvijftig pro cent van de PvdA-stemmers is het oneens met deze nieuwe plannen: bij het CDA ziet 36 pro cent van de kiezers de plannen niet zitten. AdvertentieI In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt m zo in huis. U hoeft alleen maar» -de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1