PvdA gaat conflict uit de weg Zorgen achter regeringstafel Gorbatsjov pakt KGB aan en waarschuwt Boris Jeltsin Reactie bonden: kabinet steekt kop in drijfzand Kabinet weigert koopkrachtgarantie voor uitkeringstrekkers Lenin-specialisten zonder werk cultuurmaand 9 t/m 13 Studenten buiten kennis tijdens ontgroening cosmo 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnig Zonnig zomenneer. Tamelijk veel wind uit oost tot noordoost. Middagtempe- ratuur ornstreeks 24 graden. 234e jaargang no. 203 Donderdag 29 augustus 1991 DEN HAAG (GPD) - Uitke ringstrekkers zullen hun koop kracht volgend jaar zien dalen als de gemiddelde loonstijging meer is dan de nu geraamde 3,75 procent. Het kabinet is niet be reid een hogere loonstijging in de uitkeringen te compenseren. Van een ingrijpen om te hoge loonstijging te voorkomen, zal ook geen sprake zijn. Premier Lubbers en vice-pre- De Visser stapt op DEN HAAG (GPD) - Het PvdA-Kamerlid Piet de Visser verlaat de Tweede Kamer. Hij kan zich niet verenigen met de besluiten die zijn fractie giste ren heeft genomen over de wao de koppeling. De Visser stem- ,;!de als enige sociaal-democraat voor moties, waarin het kabi netsbeleid werd afgekeurd. De Visser, die al eerder botste >jl met zijn fractieleiding over het fo partij-standpunt rond de Golf oorlog, heeft nog niet besloten of 8 hij de PvdA zal verlaten. Hij zal die beslissing nemen na het con gres, dat eind oktober wordt ge- "i houden, waarop het beleid van de PvdA-ministers en de -fractie in' Ier discussie staat. Vissers fractiegenoot Frans Moor, die gisteren tijdens de af- ÖJ loop van het debat niet meer in de Kamer aanwezig was, heeft al eerder aangekondigd zich na het PvdA-congres op zijn positie zal heraden. Ook oud-AbvaKabo- voorzitter en thans PvdA-raads- lid in Rotterdam, Van der Scheur, dreigt uit de partij te stappen. Hij zal dat doen als de Tweede-Kamerfractie en het PvdA-congres akkoord gaan w met de wao-plannen van het ka- binet. mier Kok hebben dit gisteren in de Kamer gezegd tijdens een de bat over de wao- en koppelings- besluiten van het kabinet. „Er is geen piekeren over dat we dan gewoon volgen", aldus Lubbers, op de vraag of de uitkeringen ook omhoog gaan als de gemid delde loonstijging meer is dan 3,75 procent. „Dan is de koek op". Kok zei geen enkele garantie te willen geven. „Wat we absoluut niet moeten hebben, is de blik op oneindig. Blind en automatisch achter loonstijgingen van 6 of 7 procent aangaan. Dan lopen we hartstikke vast", aldus de be windsman. Met hun opmerkingen gingen beide bewindslieden in tegen een pleidooi van PvdA-fractie- leider Wöltgens. In het debat zei deze dat het kabinet, indien de gedachten over de loonmatiging niet worden bewaarheid, op nieuw moet bezien hoe de inko mensdoelstellingen dan het best verwezenlijkt kunnen worden. In dat geval moet gezocht wor den naar mogelijkheden om het evenwicht in de inkomens weer te herstellen. „Maar ik wil de zaak nu niet met cijfers beleg gen", aldus Wöltgens, een echt conflict uit de weg gaand. Een motie van mevrouw Brou wer (Groen Links) waarin werd gevraagd de uitkeringstrekkers materieel minstens gelijk op te laten gaan met de lonen, kreeg alleen steun van Groen Links zelf en het PvdA-kamerlid De Visser. CDA-fractieleider Brinkman kon zich vinden in de kabinets- lijn. Met de nu door het kabinet genomen besluiten is de koek voor 1992 „helaas absoluut op", aldus de CDA'er, ook als de ge middelde loonstijging hoger uit komt dan 3,75 procent. Premier Lubbers legde omstan dig uit dat de loonstijging van 3.75 procent, bedrijfsleven en overheidssector samen omvat. Indien alleen naar het bedrijfsle ven wordt gekeken, mag de loon stijging 4 procent zijn, voordat de uitkeringstrekkers achter zullen blijven. Ambtenaren en trendvolgers krijgen namelijk volgend jaar niet meer dan 3 pro cent erbij. Het hele probleem speelt overi gens pas op 1 juli 1992. Met in gang van 1 januari krijgen uitke ringstrekkers de helft van de ge schatte loonstijging voor 1992 erbij. Bovendien ondervinden zij een gering positief effect van de belastingmaatregelen waartoe het kabinet heeft besloten. Op 1 juli kan dan, indien nodig, een correctie plaatsvinden. Dan staat ook vast hoe groot de ge middelde loonstijging echt is. Lubbers gaf verder aan dat de uitkeringstrekkers er niets van zullen merken als de loonstij ging gemiddeld hoger is dan 3 procent, het cijfer waar het kabi net feitelijk op mikt. De belas tingmaatregelen die overeen zijn gekomen, betekenen im mers nog eens een voordeel van gemiddeld 0,75 procent. Het is om die reden dat een negatief koopkrachteffect pas bij een ge middelde loonstijging van 3,75 procent of hoger optreedt. DEN HAAG - Premier Lubbers praat in op zijn vice-premier Kok tijdens het kamerdebat over wao en koppeling foto Toussaint KluiterslANP) DEN HAAG (ANP) - De „emotio nele" oproep van het kabinet lot loonmatiging levert geen bijdrage aan verbetering van hel verziekte klimaat tussen de /akbeweging en de regering. Het kabinet steekt zijn kop in 5. het drijfzand door uit te gaan van een loonstijging die niet is onderbouwd. De vakcentrales FNV, CNV en MHP zeggen dit in u een gezamenlijke reactie op de uitkomst van het kamerdebat over wao en koppeling van woensdag. De percentages loonstijging van 11,8 tot 3,75 procent die het. kabi net noemt zijn volgens de bon den niet realistisch gezien de verwachte inflatie. De oproep ten het kabinet aan de sociale partners betekent volgens de vakcentrales dat de ongelijk- n held tussen werkenden en niet- verkenden alleen maar zal toe- iemen, evenals tussen ambte- laren en het bedrijfsleven. - De centrales zeggen geen exacte 'percentages voor de loonont wikkeling te kunnen noemen op dit moment. Zij zullen naai- aan- leiding van de Miljoenennota hun leden raadplegen. Die zul- len, gezien het kabinetsbeleid, weinig gemotiveerd zijn om har- eisen achterwege te laten, al dus de vakcentrales. Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen zijn verbolgen over de aange kondigde acties van treinperso neel tegen de wao-plannen van het kabinet. „Waarom alweer de trein als actiemiddel?", zo Jaagt het veelgeplaagde bedrijf zich woensdag vertwijfeld af. NS zegt het als uitermate pijn lijk te ervaren dat nu ook de Ver- voersbond FNV „zich schaart bij het groeiende gilde van treinver- stoorders bij acties die op zich niets met verkeer en vervoer te maken hebben". Als de acties doorgaan zal NS zich beraden op maatregelen om treinreizigers en personeel geen last van de ac ties te laten ondervinden. De Vervoersbond FNV kondigde dinsdag een werkonderbreking- van NS-personeel aan tijdens de Troonrede op Prinsjesdag en een staking tijdens de ochtend spits op 26 september. Voor 7 ok tober is een eendaagse staking voorzien. De FNV-bond voert over de acties nog overleg met de andere spoorwegbonden. De verslechteringen van de wao raken de 26.000 NS-werknemers niet omdat het bedrijf eigen re gelingen voor ziekte en invalidi teit kent. De vervoersbond vreest echter dat de voorgestel de ingrepen in de NS-regelingen zullen doorwerken. NS is dit jaar al verschillende ke ren doelwit geweest van acties die het treinverkeer danig ontre gelden. DEN HAAG/MOSKOU (GPD) - Sovjet-president Michail Gor batsjov heeft woensdag de macht van de geheime dienst KGB drastisch ingeperkt. De complete top is ontbonden en de naar schatting 230.000 man KG B-troepen worden onderge bracht bij het ministerie van defensie. Gorbatsjov waar schuwde gisteren verder zijn Russische collega Boris Jeltsin dat deze niet nog meer macht naar zich moet toetrekken. De Sovjet-president gaf woens dag opdracht tot een onderzoek naar de rol van de KGB bij de couppoging. Vier generaals van de dienst, onder wie de voorma lige chef en een van de couplei- ders Vladimir Krjoetsjkov, zijn al gearresteerd. Een onderzoeks commissie van het Sovjet-parle ment en het Russische parle ment zal voor 26 oktober een rapport uitbrengen. De commis sie moet tevens een reorganisa tieplan voor de dienst opstellen en met een wetsontwerp komen dat de taken van de KGB in de toekomst regelt. Gorbatsjov protesteerde woens- Melk duurder RIJSWIJK (ANP)-De n Verkoopprijs voor halfvolle en volle melk wordt op 2 septem ber met drie cent per liter ver hoogd. Dat heeft het bestuur van het Produktschap voor de Zuivel dinsdag besloten. De reden voor de verhoging is ven stijging van de grondstoffen- Prijzen. De nieuwe melkprijzen ®orden op 2 september 1,31 gul- Pen voor een liter volle en 1,12 Sulden voor een liter halfvolle melk. MOSKOU - Een koperen beeld van Lenin staat mistroostig in de regen op het terrein van de 'kunstfabriek' Nabat in Moskou. De veranderde houding van de Sovjet-burgers tegenover het communisme heeft verstrekkende gevolgen voor het bedrijf, dat jarenlang Lenin-beelden afle verde over de hele Sovjetunie. Voor het eerst komen er nu geen opdrachten meer binnen lfoto Liu Heung ShinglAP) dag voor het eerst openlijk tegen de jacht op macht door presi dent Boris Jeltsin van Rusland. Voor het Sovjet-parlement zei Gorbatsjov dat „alle maatrege len gebaseerd moeten zijn op de grondwet". Gorbatsjov zei dat de decreten die Jeltsin tijdens de coup vorige week uitvaardigde, gerechtvaardigd waren „Maar nu dit achter ons ligt, verschij nen er documenten die proberen het Russisch leiderschap in de Sovjetunie te vergroten. Dat is onacceptabel". Decreten Jeltsin vaardigde eerder op de dag opnieuw enkele vergaande decreten uit. Alle tegoeden van de Sovjet- en de Russische com munistische partij vervallen aan de staat om gesjoemel met het vermogen van de partij te voor komen. Verder bepaalde Jeltsin dat voortaan voor alle deviezen transacties in de Sovjetunie, in clusief die met edelmetalen en diamanten, toestemming van de Russische Federatie nodig is. Ook komen alle instellingen van het Sovjet-ministerie van finan ciën, de central bank Gosbank en de bank voor buitenlandse handel Vnesjekonombank on der controle van de overeen komstige Russische organen. Later draaide Jeltsin de maatre gelen deels terug: hij liet weten dat de Vnesjekonombank voor taan transacties met deviezen en edelstenen zal controleren. Regering Het Sovjet-parlement heeft woensdag de regering ontsla gen. nadat Gorbatsjov had ver klaard geen vertrouwen meer in de ministers te hebben wegens hun betrokkenheid bij de mis lukte staatsgreep. Premier Pa vlov en de ministers Jazov (de fensie) en Pugo (binnenlandse zaken) hoorden bij de acht cou- pleiders. Het parlement sprak op de der de dag van haar buitengewone zitting steun uit voor de over gangsregering onder leiding van UITVERKOOP STOPT NU: DOLLE DAGEN MET DE LAATSTE MODELLEN Lubbers en Kok keerden zich in uiterst felle bewoordingen tegen te forse loonstijgingen van 5 of meer procent. „Dat zal ik niet meemaken. Dan ben ik weg. Dat mag ik nu wel zeggen, niet dat dat iets uitmaakt. Maar het is to taal onverantwoord. Een bela chelijke discussie", aldus Lub bers. Hij stelde voorts dat de nu voorziene inflatie voor volgend Slot zie pagina 3 kolom, 8) Met een optreden van de Franse chanson nier Nicolas Peyrac wordt zaterdag in Goes de derde Sep tember Cultuur maand ingeluid. In de Cultuurmaand-bijla- ge wordt aandacht besteed aan de hoog tepunten van de cul turele nazomer: de re quiems van het Festi val van Zeeuwsch- Vlaanderen oude en nieuwe jazz in Domburg en Middel burg 0 kamermuziek met Christiaan Bor 0 fotograaf Paul de Nooijer speelt met det werkelijkheid 0 Nehalennia herleeft 0 de ivilde wereld van Dolf Jaspers 0 Middelburgse kunstenaars houden open huis 0 Zeeuwse historie en kunst i?i handzame cursussen Leeuwerik De leeuwerik, die zich hoofdza kelijk in de duingebieden op houdt. is aan het verdwijnen. De vogelsoort is zelfs in de Zeeuwse duingebieden helemaal niet meer te vinden. Volgens de Stichting Duinbehoud is de oor zaak de recreatiedruk en de verontreiniging fT van de duinen. I U VCV Zeeland VCV Zeeland was gisteren al te vreden met de kleine 2-0-neder- laag tegen AZTot ver in de tweede helft konden de Zeeuwse voetballers hopen op een gelijk spel, maar AZ trok in de slotfase terecht de OC winst naar zich toe. w Ivan Silajev, premier van de Russische Federatie. Tot een nieuw Unieverdrag wordt geslo ten, zal een door alle republie ken gevormde veiligheidsraad het hoogste politieke orgaan zijn. Direct na de ondertekening van het verdrag, worden presi dents- en parlementsverkiezin gen gehouden. Krim In de Oekrainse hoofdstad Kiev zijn woensdag crisisbesprekin gen begonnen tussen een Oe krainse en een Russische dele gatie over de toekomstige status van de Krim. een schiereiland aan de Zwarte Zee. Het regiona le parlement van de Krim, dat nu nog onder de Oekraine resor- teert- en waar de meerderheid van de bevolking uit Russen be staat. had aangekondigd dat het bij de Russische Republiek wil horen. President Jeltsin kondig de twee dagen geleden aan dat Rusland zich het recht voorbe houdt de bestaande grenzen tus sen de republieken te wijzigen als republieken uit de unie tre den. In Letland heeft een groep van 150 'zwarte baretten', de gehate Omon-troepen van het Sovjet- ministerie van binnenlandse za ken. woensdag met geweld ge dreigd als hen geen amnestie en een veilige aftocht voor henzelf en hun families wordt gegaran deerd. DELFT (ANP) - Ongeveer vijf tien eerstejaarsstudenten zijn dinsdagavond bij een ontgroe- ningsfeest onwel aangetroffen in de studentensociëtiet Alquin in Delft. Een aantal van hen was buiten kennis, anderen waren niet meer aanspreekbaar of le den aan hyperventilatie. Twee moesten voor behandeling naar een ziekenhuis. Een student had een gebroken rib, de ander had glas in zijn knie. De politie was gealarmeerd door ambulancepersoneel, dat eerder op de avond in de sociëteit was geweest en daar zorgwekkende toestanden hadden aangetrof fen. Omdat het ambulanceper soneel door de drukte op het feest er niet in slaagde hulp te verlenen, werd assistentie van de politie ingeroepen, aldus de politiewoordvoerder. De ontgroeningsrituelen hiel den onder meer in dat de studen ten met hun knieën op glazen moesten gaan staan, waardoor de glazen braken. Ook werden ze overgoten met bier. De studen ten raakten onwel door uitput ting. Het was erg druk in de so ciëteit en er was geen goede ven tilatie. „Eerstejaars studenten komen weliswaar vrijwillig naar zo'n feest maar de beheerder van de sociëteit heeft ook verant woordelijkheid voor het licha- (Slot zie pagina 3 kolom 7) Advertentie morgenavond COTTON CLUB vrijdag 13/9: COTTON CLUB met Rob de Nijs Voorverkoop 10,- Advertentie In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis U hoeft alleen maar de bon in te vullen Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vie r weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 0H84-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1