Een blik in de kunstkeuken Eeuwige worsteling Cultuurmaand Cursusmaand PZC Nehalennia in beeld cultuurmaand 12 Atelier-route Dolf Jaspers Open Atelier Route Middelburg DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1991 Een Iblootje hier, een streep veri' daar, een kloddertje be schilderde klei... Kunstenaars doen maar raak. En dan de prijzen die ze voor hun geesteskinderen durven vragen. Het vooroordeel zit diep. Niets nutten die slapend rijk willen worden en op een ongehoorde ma nier van de maatschappij profite- Kunstenaars in Middelburg gaan dit jaar tijdens de september-cul- tuurmaand de strijd aan. Onbe kend maakt onbemind, is hun de vies. Dus gooien ze de deuren van hun ateliers wijd open om het pu bliek te laten zien waar ze mee be zig zijn. Schilderen, fotograferen, boetseren: wie durft straks te zeg gen dat een kunstenaar niet werkt? Leendert van der Pool en Ko de Jonge zijn de initiatiefnemers van de eerste Open Atelier Route. In totaal stellen achttien kunste naars meerdere dagen hun werk ruimten open voor het publiek. Te gelijkertijd worden de eindpro- dukten op vier lokaties tentoonge steld. „We willen laten zien dat het ro mantische beeld van de fliereflui- tende kunstenaar niet klopt", ver telt Van der Pool. „Meestal zien de mensen alleen het eindprodukt van de kunstenaar. Goh. wat is dat duur, hoor je dan. De kunstenaar is voor de meesten een randfiguur, die de kantjes eraf loopt. Iemand die zijn vingers aan een kaarslicht je moet warmen, voor hij zijn pen seel vast kan pakken." En De Jon ge: „Het publiek is altijd argwa nend geweest. Ook ten aanzien van het werk zijn er veel vooroor delen. Als een loodgieter een half uur werkt, wordt daarvoor pro bleemloos een groot bedrag neer geteld. Op de prijs voor een kunst werk wordt bijna altijd afgedon gen." Voor De Jonge is de atelier-route een vervolg op het project Kunst en Kommunicatie. Vier jaar gele den vulden kunstenaars een sei zoen lang een kolom in de PZC. Ook dat initiatief was een poging om de kloof tussen kunstenaars en publiek te verkleinen. De atelier-route voert langs verras sende lokaties. Leendert van der Pool heeft zijn werkplaats inge richt in de Middelburgse Koe poort. Een kruip-door sluip-door huisvesting, die hem inspireert. Tijdens de open dagen zal hij klei ne prenten drukken, zodat het pu bliek een idee krijgt van zijn gra fisch werk. „Ik kan me voorstellen dat het voor de mensen leuk is om iets te horen over de ideeën achter het werk. Hoe de kunstenaar tegen het leven aankijkt, welke doelstel lingen hij heeft, dat wil ik graag duidelijk maken. Ik verwacht ook dat het zomaar aanbellen een ze kere spanning met zich mee brengt. In mijn geval: je staat voor een kolossaal gebouw, wie zit erin, wat zul je achter die deur vinden?" Bijkomend voordeel van het open huis is dat ook kunstenaars, die meestal niet zo in de picture staan, extra aandacht krijgen. Ervarin gen in steden als Utrecht en Am sterdam hebben geleerd, dat ate lier-routes drempelverlagend werken. In Middelburg heeft de helft van de kunstenaars positief gereageerd op het initiatief van De Jonge en Van der Pool. Wat hen be treft zit er de komende jaren zeker een vervolg in. Nu zijn alle ateliers binnen de Middelburgse veste te vinden. Mogelijk dat volgend jaar een Walcherse route tot de moge lijkheden behoort. Dolf Jaspers: een kind van de grote stad dat in de ban raakte van het platteland. Bekijk zijn velden, luch ten, populieren, havens en dorpen. Verloren paradijzen, in donkere, forse streken aan het doek toevertrouwd. Het Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse land bestormen de toeschouwer, alsof depressies altijd de boventoon voer den. De storm, zoveel is duidelijk, woedde vooral binnen de schilder zelf. Hij kreeg erkenning, exposeerde ook. Maai de teleurstelling overheerste. In 1972, na grote exposities in Gent en Brugge, waar nauwelijks werken van hem wer den verkocht, zegt hij in een interview met de PZC: „Ik verdom het langer. Ik ga de eerste jaren niet meer expo seren." Jaspers werd in 1933 in Amsterdam geboren. Zijn vader was afkomstig' uit het Duitse Oost-Friesland, zijn moeder was een Nederlandse. Het gezin was streng calvinistisch. Dolf hield op vijftienjarige leeftijd de schoolbanken voor gezien en ging werken in de metaalindustrie. In zijn vrije tijd kreeg hij les van een amateur-kunstschilder. Op de kunstnijverheidsschool, de latere Rietveldacademie, leerde hij de kneepjes van het vak. Hij maakte naam als een ruige, expressionistische schilder. Toen hij in 1961 naar het Vlaamse Assenede verhuisde, gaf hij voorrang aan zijn droom: kunstschilder worden. Het plattelandsleven beviel hem meteen. Op zijn doeken is de inwerking van het platte, onherbergzame land nog altijd zichtbaar. Jaspers maakte behalve olieverven ook aquarellen en grafiek. In zelfportretten gaf hij uiting aan zijn innerlijke verscheurdheid. Met elkaar worstelende wolken, kolkende weilanden en dijken: het werk toont een immer voortdurende strijd. Jaspers heeft de strijd met zijn kunstduivel verloren. Op 21 december 1976 overleed hij in Sluiskil. De Dolf Jaspers Stichting in Assenede houdt de herinnering aan de schil der levend. De dubbelexpositie, in IJzendijke en Assene de. is daarvan tijdens de cultuurmaand een tastbaar be wijs. Blauwe Zee, schilderij van Dolf Jaspers. De Hooge Platen, een karakteristieke foto van Wim Riemens,één van de deelnemers aan de Open Atelier Route. Ko de Jonge (links) en Leendert van der Pool voor de Koepoort: Voor oordelen wegnemen (foto Ruben Oreell Marian Binkhuysen, Bogard- straat 10: technieken: tekenen, schilderen; geopend: 4 t/m 6, ll't/m 14,18 t/m 20 en 25 t/m 28 september van 14 tot 17 uur. Corrie Blaas, Spanjaardstraat 35; techniek: houtdrukken; geopend: elke vrijdag en zaterdag vanaf 10 uur. Jackie Bongers, Suikerpoort 1; techniek: keramiek; geopend: woensdag t/m zaterdag van 14 tot 17 uur en na telefonische afspraak. Sophia van den Heuvel, Suiker poort 1; techniek: fotografie, teke nen, schilderen; woensdag t/m za terdag 14 tot 17 uur en na telefoni sche afspraak. Henny IIuser, Brakstraat 15; tech nieken: pentekeningen, kleurpot loodtekeningen. linosneden, ge opend: dinsdag t/m zaterdag 14 tot 17 uur, op donderdag ook van 19 tot 21 uur. Ko de Jonge, Lange Noordstraat 48. technieken: ideeën, projecten, archief, installaties, collages, teke ningen: geopend: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 18 uur. zater dag van 9 tot 12 uur. Juul Kortekaas, Brakstraat 5: technieken: gouaches, brons, lood, ijzer; geopend: donderdag tot en met zondag van 11 tot 17 uur. Jan van Leeuwen, Verwerijstraat 28: techniek: keramiek; geopend: 6 t/m 8 sept, van 14 tot 18 uur; andere dagen na telef. afspraak. Wim de Maat, Punt 13; technie ken: olieverf; te bezoeken: tuin van de muziekschool. Andries Minderhout, Herengracht 52; techniek: olieverf en gemengde technieken; geopend: woensdag V m zaterdag van 10.30 tot 12 en 14 tot 16 uur. Paul de Nooijer, Vlissingsestraat 7; technieken: fotowerken, film; geopend: vrijdag en zaterdag 6 tot 7 uur, 13-14 en 20-21 sept, van 12 tot 17 uur. Leendert van der Pool, Molenwa ter 101technieken: tekenen, schil deren, grafiek; geopend: 1. 6-8, 13- 15 sept, van 13.30 tot. 16 uur. Leen Quist, Pijpstraat 9. techniek: gedraaide porseleinen unica: ge opend; 1. 14. 22 en 28 sept, van 13 tot 1G uur. Wim Riemens, Breestraat 6; tech niek: fotografie: geopend: woens dag t/m zaterdag van 13.30 tot 17 uur. Henny Schrijver, Verwerijstraat 28; techniek: olieverf; 6 t/m 8 sept. 14 tot 18 uur. andere dagen na telef. afspraak. Gilles van Sparrentak, Londense- kaai 19a; techniek: schilderijen, te keningen. objecten; geopend: alle dagen, (behalve 2 t/m 6 sept.) van 16 tot 19 en 20 tot 24 uur. Trees Verwilligen, Blindehoek 16; techniek: olieverf, aquarel- en mengtechniek: geopend: 13 t/m 15 en 20 t/m 22 sept. van 10.30 tot 12.30 en 14 tot 17 uur. Philip Veurink, Vlissingsestraat 14; techniek: acryl, olieverf: ge opend: dinsdag t/m donderdag en op zaterdag van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. Dolf Jaspers, 'zelfportret* (tekening) Exposities Zeeuws Museum: Paul de Nooijer en Wim Riemens. St. Beeldende Kunst. Kuipers poort 22: Corrie Blaas. Jackie Bon gers, Wim de Maat. Jan van Leeu wen, Leendert van der Pool, Henny Schrijver. Instituut Kunstzinnige Vorming, Kuiperspoort 18: Henny Huser. Juul Kortekaas, Andries Minder hout, Leen Quist, Trees Verwilli gen. Zeeuwse Bibliotheek: Marian Binkhuysen. Sophia van den Heu vel. Ko de Jonge, Gilles van Spar rentak. Philip Veurink. Onder met motto 'Wordt wijzer in en over Zeeland' draagt de stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon dit jaar voor het eerst een steentje bij aan de Cultuurmaand Zeeland. Korte cursussen over kunst, cultuur en historie in deze provincie bieden toeristen en natuurlijk ook belangstellenden onder de eigen bevol king de gelegenheid zich in verschillende aspecten van de geschiedenis van Zeeland. Ook is het mogelijk onder deskundige leiding de natuur en het landschap van Zee land te leren bekijken en met potlood, penseel of fotoca mera vast te leggen. De stichting Educatief Toerisme Zeeland is begin dit jaar opgericht. Initiatiefneemster is mevrouw D. S. Bom. Zij was directrice van de vorig jaar opgeheven lhno-school Oranjezon in Oostkapelle. Ze zocht, voor zichzelf een zin volle taak en voor het schoolgebouw een nuttige bestem ming. Haar idee om iets te doen op het gebied van korte cursussen voor toeristen, sloeg aan bij het provinciaal bestuur en de Provinciale WV, die beide voortdurend op zoek zijn het toeristisch produkt te verbeteren en het sei zoen te verlengen. De stichting heeft zich nu toe toege legd op creatieve, taal- en kookcursussen. De deelname aan de Cultuurmaand maakt het Oranjezon mogelijk zich verder te profileren. Een overzicht van de activiteiten: Kunstenaars in Domburg, workshop van 3 dagen (4 dag delen). In het begin van deze eeuw verbleven in Domburg be roemde kunstenaars: Jan Toorop, Piet Mondriaan en Ja- coba Heemskerk. Het leven en werk van deze kunste naars staat centraal met ondermeer excursies naar Dom burg, Westkapelle en het Zeeuws Museum. Data: nog niet bekend. De Romeinen in Zeeland, workshop archeologie (1 dag). Met een rondleiding door de archeologische afdeling van het Zeeuws Museum te Middelburg. Data: 4. 11, 18 of 25 september. Ontdek Zeeland enuw talent, cursus tekenen en schil- deren (5 ochtenden Data: 2 t/m 6 september; 9 t/m 13 september: 16 t/m 20 september; 23 t/m 27 september. Beleef middeleeuws Veere, workshop van 1 dag. Meteen overtocht van Kamperland naar Veere en een wandeling langs de nog bestaande middeleeuwse gebou wen van Veere. Er wordt een bezoek gebracht aan het Stadhuis van Veere met de Raadszaal en het museum De Vierschaar. Uit het gemeentearchief worden middel eeuwse stukken en oude kaarten getoond. Data: 3.10,17 of 24 september. Op Walcheren is (was) het rijk wonen, cursus natuur en cultuur (2 middagen). Deze cursus besteedt vooral aandacht voor de landhui zen gelegen in de zogenaamde Manteling, tussen Dom burg en Vrouwenpolder. Data: 3 en 5 september, 10 en 12 september. Historie van Zeeland Inleidingen met beeldmateriaal en excursies laiigs bur gen. bergen en kastelen in Zeeland (2 dagen). Data: 2 en 6 september, 9 en 11 september. De ontwikkeling van Zeeland en de daarbij horende wa terbouwkundige ontwikkeling, met bewoningsgeschie- denis (2 dagen). Data: 10 en 20 september. 23 en 25 september. Natuur en fotografie, fotografïecursus (3 ochtenden) Op pad door het Zeeuwse landschap met de camera in aanslag, onder leiding van een natuurgids. Data: 2, 3 en 6 september, 9,10 en 13 september, 16.17 en 20 september. 23, 24 en 27 september. Inlichtingen: Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon te Oostkapelle Eén van de cursussen van die in het kader van Cultuur maand worden georganiseerd besteedt veel aandacht aan het 'rijke' wonen in de omgeving van Domburg en Oostkapelle foto Wim Riemens) In de zeventiende eeuw zorgde de vondst van tempelres- ten op het strand van Domburg voor veel commotie. Ne halennia gaf na eeuwen onder het zand verborgen te zijn geweest haar geheimen prijs. Domburg dankte aan haar een vroeg cultureel toerisme: belangstellenden en we tenschappers uit heel Europa wilden de votief-altaren van dichtbij zien. Pas in deze eeuw kreeg het verhaal een vervolg, toen in de Oosterschelde bij Colijnsplaat brokstukken van Neha- lennia-altaren werden opgevist. De in de Romeinse tijd vereerde godin moest een tweede heiligdom in het Zeeuwse hebben gehad. Nehalennia is waarschijnlijk één van de regiogodinnen geweest, die in het Romeinse rijk werden getolereerd. Ze hoort thuis in het rijtje godinnen van de vruchtbaarheid. Bovendien werd ze volgens inscripties op de stenen be schouwd als beschermvrouwe van handel en scheep vaart. Handelslui schonken altaarstenen na een geslaag de zeereis, een verplichting die ze voor de tocht aangin gen. Waarschijnlijk werd de godin ook tijdens de middel eeuwen aanbeden. Het verhaal over St. Willebrord. die op Walcheren een tempeltje van een afgod vernielde, wijst in elk geval in de richting van Nehalennia. In Goes wordt de godin de komende cultuurmaand als specifiek Zeeuws cultuurverschijnsel gepresenteerd. Er wordt aandacht besteed aan de vorm van de altaren en er zal een reconstructie te zien zijn van een Nehalennia- tempel. Ook de Romeinse godenwereld komt aan bod. Tevens wordt de handel in de Romeinse tijd belicht: er wordt stil gestaan bij scheepstypen, navigatie en carto grafie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 12