VdA slikt toch ontkoppeling Gorbatsjov geeft verzet tegen uiteen vallen unie op Erkenning van de Baltische staten Kettingbotsingen in dichte mist Achteraf beter af! Kabinetscrisis lijkt bezworen Koopkracht uitkering blijft op peil Omstreden Loekjanov treedt af Elektrische auto in kwartier op te laden 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnige perioden In de ochtenduren mist. Overigens weinig bewolking. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot noord. Middag- temperatuur 24 graden. ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN 34e jaargang no. 201 linsdag 27 augustus 1991 ^|EN HAAG (GPD) - Vice-pre- njcr Kok heelt zich gisteren na mgdurig en intensief beraad 12 eergel egd bij het schrappen kian de koppeling tussen lonen vl n uitkering. Met ingang van 1 inuari 1992 zullen de uitkerin- ,>n niet meer automatisch de nlwikkelingen van de lonen in iet bedrijfsleven volgen. Wel al door allerlei maatregelen vorden bereikt dat de uitke- U jngsgerechtigden er volgend ij iar netto in koopkracht 0,25 2) rocent op vooruit gaan. eó ,'roeg in de avond bereikte de ainisterraad gisteren 'een ak- :ftt [oord op hoofdlijnen' over de J! (oppeling. Vice-premier Kok en ainister De Vries (sociale zaken) regen de opdracht om dit ak- ;oörd verder tot in alle details ut te werken. Omstreeks mid- f jernacht bereikten ook zij over ig |iistemming. Vice-premier Kok toonde zich vannacht posi tief over het resultaat. \lan bekent zes lerovingen van bejaarden BOTTERDAM (ANP) - Een 22- jarige Rotterdammer is maan dag voorgeleid aan de officier van justitie wegens zes berovin- {cn op bejaarden op de zuidelij ke Maasoever. De politie was al enige tijd op ïoek naar de dader, afgelopen vrijdag werd hij op heterdaad betrapt bij de beroving van een 16-jarige man. De Rotterdammer drong steeds overdag een huis binnen, be dreigde de ouderen met een mes en stal de waardevolle dingen in buis zoals geld en juwelen. De fractievoorzitters van CDA en PvdA, Brinkman en Wölt- gens, toonden zich enigszins ver baasd, dat er een akkoord op hoofdlijnen was. Zij wilden in houdelijk nog niet reageren, om dat zij het voorstel eerst willen zien. Zij toonden zich wel hoop vol, dat de beide ministers een definitieve oplossing kunnen vinden. Ritzen Na afloop van de ministerraad wilde geen van de bewindslieden gisteren iets over de inhoud van het akkoord zeggen. De woord voerder van de minister-presi dent verklaarde dit stilzwijgen met de mededeling, dat ook de tails in deze politiek gevoelige kwestie gemakkelijk weer tot hoofdlijnen verheven kunnen worden, waarna het overleg als nog fout zou kunnen lopen. Ook hij wilde niets over de inhoud van het akkoord meedelen. Onderwijsminister Jo Ritzen (PvdA) heeft de laatste dagen een belangrijke rol gespeeld bij de discussies over het conflict met betrekking tot de koppe ling. Al afgelopen vrijdag, toen vooral de PvdA-ministers er ei genlijk geen gat meer in zagen, heeft hij na een gesprek met Kok de discussie weer op gang gehol pen. Ook gisteren was hij inten sief bij het overleg betrokken. De maatregelen die moeten voorkomen dat de uitkeringsge rechtigden en de minimumlo ners er op achteruit gaan, heb ben gisteren het grootste deel van de vergadering in beslag ge nomen. PvdA-minister Kok had zaterdag zijn politieke lot nog verbonden aan handhaving van de koppeling. „Dat maak ik niet mee", zei hij toen nog. Pas nadat de absolute garantie kwam van CDA-zijde, dat de extra maatre- MOSKOU (RTR) - De een na de andere staat kondigt aan diplo matieke betrekkingen aan te gaan met de drie Baltische re publieken Estland, Letland en Litouwen. Estland, Letland en Litouwen waren tussen de twee wereldoor logen onafhankelijke staten. In 1940 annexeerde Moskou deze staten op grond van een geheim verdrag met Nazi-Duitsland. Veel westerse landen hebben de ze annexatie nooit erkend. Hieronder de stand van zaken gisteravond: Staten die betrekkingen onder houden met de Baltische staten: IJsland Staten die van plan zijn banden aan te gaan: Argentinië, Bulgarije. Canada. Henemarken. Finland, Frank rijk, Hongarije, Malta. Noorwe- Oostenrijk, Polen. Roeme nië en Tsjechoslowakije. Staten die voornemens zijn ban den aan te gaan zodra de Sovjet unie de onafhankelijkheid er kent: Groot-Brittannié. Japan. Noorwegen wil vandaag diplo matieke betrekkingen aangaan, frankrijk, Duitsland. Portugal en België hebben er bij de overi ge EG-landen op aangedrongen gezamenlijk betrekkingen met de Baltische staten aan te gaan. •talie zei dat erkenning overbo dig isomdat Rome nooit formeel de annexatie door de Sovjetunie gelen voor de minima ervoor zor gen dat deze er niet op achteruit zullen gaan, ging hij door de knieën. Minister De Vries zei gister avond na afloop van het kabi netsberaad: „We zullen zorgen dat het resultaat is dat de men sen waarom het gaat er in inko men op 1 januari in ieder geval tenminste zoveel op vooruit gaan als wanneer je allerlei moeilijke begrippen van koppe len of ontkoppelen toepast". Met deze kromme zin probeerde hij te voorkomen dat hij moest zeggen dat de koppeling zou worden afgeschaft. Ingewijden wezen er gister avond namelijk op dat de dis cussie voornamelijk een presti- ge-gevecht is geweest. CDA- fractievoorzitter Brinkman en zijn partijgenoot minister De Vries, wilden per se dat de kop peling per 1 januari zou worden afgeschaft. Zij wezen er gisteren op dat dat extra werkgelegen heid oplevert. Vice-premier Kok verzette zich tot het uiterste te gen afschaffing van de koppe ling, omdat hij bang is dat de PvdA-achterban daartegen in opstand zal komen. PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens had zich al eerder bereid verklaard te wil len praten over afschaffing van de koppeling, als daar bescher mende maatregelen voor de mi nima tegenover zouden staan.. Om te voorkomen dat de uitke ringsgerechtigden en de minima er volgend jaar op achteruit gaan, heeft het kabinet tot de volgende maatregelen besloten: De belastingvrije som voor de belastingen gaat met tweehon derd gulden extra omhoog. Deze maatregel werkt vooral gunstig uit voor de laagste inkomens. De belastingaftrek die werken den hebben voor arbeidskosten arbeidskostenforfait) gaat met 450 gulden omhoog. Deze maat regel is vooral van belang voor werkenden met een laag inko men. Uitkeringsgerechtigden profiteren daar niet van. De inflatiecorrectie in de belas tingen verdwijnt. De inflatiecor rectie is een mechanisme om te voorkomen dat door de inflatie (Slot zie pagina 3 kolom 7 PURMEREND - Uitgebrande autowrakken op de A 7 bij Purmerend na de kettingbotsingen in dichte mist (foto Paid VreekerlANP) PURMEREND/VELSEN (GPD) - Op rijksweg A7 tus sen Hoorn en Purmerend zijn gistermorgen in dichte mist tientallen auto's op elkaar in gereden, waarbij volgens de Amsterdamse politie elf men sen gewond zijn geraakt en twintig auto's uitbrandden. Voor het leven van één zwaar gewonde wordt gevreesd. Ze ker 100 brandweerlieden en acht ambulances waren bij de reeks ongevallen aanwezig voor hulpverlening. Er waren aparte rijbanen vrijgemaakt voor ambulances en de brand weer. Bij de kettingbotsing, die en kele kilometers ten noorden van Purmerend op de westelij ke rijbaan van de A7 plaats vond, waren rond tachtig au to's betrokken. Tientallen au tomobilisten raakten licht ge wond. Zij konden na behande ling ter plaatse of in een zie kenhuis naar huis. Ook op de A9 (Alkmaar-Bad hoevedorp) werden vanaf van af half acht gistermorgen on gevallen gemeld. De eerste kettingbotsing gebeurde even ten zuiden van het Rottepol- derplein, waarna in de staart van de kettingbotsing steeds meer auto's op elkaar inreden. Alleen al de politie Velsen sleepte twintig autowrakken weg. Volgeps een woordvoer der van de politie raakte nie mand ernstig gewond. De rijksweg N 50 tussen Zwolle en Kampen is maandagmor gen urenlang afgesloten ge weest nadat in dichte mist de chauffeur van een vrachtwa gen plotseling moest remmen en de lading stalen platen op de weg terecht kwam. De chauffeur bleef ongedeerd. Ook bij op de A4 bij Zoeter- meer en op de A12 ter hoogte van Woerden ontstonden on gelukken door de mist. De Dienst Verkeer van de alge mene verkeersdienst (AVD) in Driebergen kwam maandag middag op een totaal van 125 voertuigen, die betrokken wa ren bij aanrijdingen als gevolg van de mist. Rond negen uur telde de AVD 100 kilometer fi le. „De mensen leren het nooit. Ze blijven rijden als gekken. Het vreselijke ongeluk vorig jaar in de mist bij Breda? Niemand trekt zich er nog iets van aan". Aldus een zeer vermoeide en verontwaardigde woordvoer der van de brandweer Water land. De kettingbotsingen op de A7 wijt hij rechtstreeks aan onverantwoordelijk rijgedrag. „Toen wij hier vanmorgen heenreden, de ergste botsing was al gebeurd, werden we in de mist evengoed nog inge haald. Met 140, 150 kilometer per uur over de snelweg scheu ren, terwijl er op verschillende plaatsen dichte mistbanken hangen vraagt onrellende". heeft erkend. Volgens de Ameri kaanse minister van defensie, Dick Cheney, zei erkenning door de VS binnenkort zal plaatsvin den en dat dit in feite een forma liteit is. De Russische Federatie, de grootste en machtigste Sovjet republiek, heeft de onafhanke lijkheid van de drie Baltische staten ook erkend. DEN HAAG/MOSKOU GPD) - Sovjet-president Michall Gor batsjov heeft zijn verzet tegen het onafhankelijkheidsstreven van de republieken opgegeven. Unieverdrag niet willen onder tekenen, hebben het recht de Unie te verlaten, aldus Gorbats jov maandag in een toespraak voor het parlement. Republieken die het nieuwe De Russische Federatie heeft in- MOSKOU - De voorzitter van de Opperste Sovjet, Anatoli Loekjanov, legt maandag vlak na zijn aftreden op nieuw uit aan journalisten dat hij geen samenzweerder is. Loekjanov is genoemd als een van de geestelijke vaders zo niet dé ideoloog van de staatsgreep van vorige week. Het hoofd van het ambtena ren-apparaat van de Commu nistische Partij, Nikolaj Kroetsjin, heeft zelfmoord gepleegd, meldde gisteren het Sovjet-persbureau TASS. Kroetsjin stelde vorig jaar de partijbegroting op en werd verweten dat teveel bezittin gen en activiteiten waren weggemoffeld (foto Igor Sa- rembolAFP tussen verklaard dat zij zich het recht voorbehoudt de grenzen met andere republieken die zich hebben afgescheiden, ter discus sie te stellen. Rusland grenst aan de 'afvallige' republieken Oekraïne, Wit-Rusland en Geor gië. In het oosten van de Oekraï ne wonen voornamelijk Russen. De drie Baltische staten zijn in de verklaring niet genoemd. Gorbatsjov zei maandag dat het tempo van de hervormingen wordt opgevoerd en dat leger en KGB worden gereorganiseerd. Direct na de ondertekening van het Unieverdrag worden presi dents- en parlementsverkiezin gen gehouden, beloofde Gor batsjov. In afwachting van een nieuwe regering heeft premier Ivan Silajev van de Russische Federatie, die tijdelijk de Sov jet-regering leidt, maandag voorlopige ministers benoemd op de sleutelposten economie, fi nanciën, buitenlandse economi sche betrekkingen en handel. Jevgeni Saboerov is benoemd tot minister van economie, op handel zit Aleksandr Chlystov. Igor Lazarev gaat naar financiën en Valeri Mangazejev wordt mi nister van buitenlandse betrek kingen. De vier maken al deel uit van de Russische regering. De Opperste Sovjet kwam Kroatië De strijd tussen Kroatische een heden en het Joegoslavische fe derale leger en Servische groe pen is gisteren verhevigd. Rond Vukavar werden tanks en vlieg tuigen ingezet. Ook elders in de afgescheiden repu bliek werden gevech- O ten gemeld. O Spijt Premier Lubbers heeft tijdens overleg met organisaties van In donesische Nederlander spijt betuigt over zijn uitlatingen tij dens het bezoek van de Japanse premier. Hij zei toen dat wal betreft de Japanse ereschulden de kous C af is. 3 Alarmcentrale Nog deze iveek telt Zeeland slechts één alarmcentrale am- bulancevervoer en brandweer meldingen. De zelfstandige Cen trale Post in Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt rvoensdag opgeheven en ondergebracht in Vlissingen. De fusie levert een besparing in de tarieven voor het ambidancevervoer op Q van een tientje. w WK-atletiek In een spectaculaire 10.000 me ter werd Marti ten Kate gister avond op het WK-atletiek in To kyo veertiende. De overwinning ging naar de Keniaan Moses Ta- nui. Discuswerper Erik de Bruin plaatste zich met 63,34 meter ge makkelijk bij de twaalf atleten die dinsdag in JT de finale uitkomen. I w DETROIT (AP) - De Japanse au toconstructeur Nissan heeft maandag een elektrische auto onthuld die binnen vijftien mi nuten opgeladen kan worden, vergeleken met de uren die pro totypes van de concurrentie no dig hebben. Nissan maakte echter geen pro- duktieplannen bekend voor de „FEV" (Future Electric Vehicle). General Motors (GM), de Ameri kaanse autofabriek die ander halfjaar geleden al met de „Im pact" kwam, heeft gezegd in het midden van de jaren negentig met een elektrische auto op de markt te komen. Nissan, dat een fabriek in de VS heeft, staat net als andere auto makers onder druk om met een elektrische auto te komen. Zo is in Californië bij wet bepaald dat in 1998 twee procent van alle au to's die door een bepaald merk worden verkocht geen schadelij ke stoffen mogen uitstoten. In 2003 wordt dat 10 procent. GM, Ford en Chrysler, de grote drie in de VS, hebben een consortium gevormd dat onderzoek doet naar de technologie voor elektri sche auto's. Een van de problemen is de ac tieradius. De „Impact" van GM kan tegen een snelheid van 90 ki lometer per uur 200 kilometer af leggen voordat opladen nodig is. Afhankelijk van het voltage duurt het twee tot acht uur voor dat de accu's weer vol zijn. De „FEV" van Nissan doet met 70 kilometer per uur en een reik wijdte van 160 kilometer iets voor het prototype van GM on der. maar is volgens ingenieurs van de fabriek binnen 15 minu ten weer volledig rijklaar. De tijdsbeparing bij het opladen zou het gebrek aan snelheid en reikwijdte kunnen compense ren. Advertentie maandag in spoedzitting bijeen om te praten over de gevolgen van de couppoging van vorige week. De afgevaardigden beslo ten om op 2 september het Con gres van Volksafgevaardigden bijeen te roepen, dat de be voegdheid heeft een nieuw staatshoofd te kiezen en dat be slist of de verkiezingen direct of indirect zullen zijn. Gorbatsjov moet na de couppo ging vechten voor zijn politiek overleven en heeft weinig tot geen middelen meer beschik baar om zijn streven de Sovjetu nie bij elkaar te houden, kracht bij te zetten. In het parlement bleek gisteren dat hij zich bij het uiteen vallen van het Sovjet-rijk neerlegt. Gorbatsjov zei dat on middellijk na de ondertekening van het Unieverdrag „wij zake lijke onderhandelingen moeten beginnen met degenen die de Unie willen verlaten. Wij moeten het zwaartecentrum van de eco nomische besluitvorming naar het niveau van de republieken brengen en een economisch ver drag voorbereiden". President Gorbatsjov nam in zijn 35 minuten durende toe- (Slot zie pagina 3 kolom 6) In samenwerking' met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maai* de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01)84-84216 mÊmmm wmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1