op afwending crisis Sovjetunie valt verder uiteen Politiek doodvonnis Gorbatsjov is feit Racisme niet oorzaak rellen Landsmeer volgens politiechef Gorbatsjov eert doden staatsgreep Raisa Gorbatsjov is ziek meldt Kremlin Voorstel De Vries: ontkoppelen met belastingverlaging 11 en 18 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. 3» 234e jaargang no. 200 Maandag 26 augustus 1991 Zomers Droog en zonnig. In de ochtend plaat selijk oplossende mist. Zwakke tot ma tige noord-noordoosten wind. Middag- temperatuur rond 24 graden. ■I [iEN HAAG (GPD) Er is een ans dat CDA en PvdA een uit leg vinden uit hun conflict er de koppeling tussen lonen uitkeringen in 1992. Minister Vries (sociale zaken) heeft ■isleren de hele dag aan een irstel gewerkt waarbij de oppeling wordt afgeschaft, naar door belastingverlaging ordt voorkomen dat de laag- s(einkomens er netto op achter- lil gaan. Dit leek gisteravond (oor CDA en PvdA een aan- laardbare weg. Premier Lub- jcrs, vice-premier Kok en mi nister De Vries hebben tot diep de nacht over het voorstel iverlegd. Vandaag vergadert de ninisterraad erover, inde opzet van De Vries moet de ioppeling tussen lonen en uitke- igen verdwijnen. Om de koop- iracht voor uitkeringstrekkers Éi minimumloners in 1992 toch ip peil te houden, acht hij een jüetal maatregelen noodzake- ijk. Ten eerste dient de basisaf- rek in de belastingen te worden ierhoogd. Ten tweede moet de belastingaftrek wegens arbeids kosten (het arbeidskostenfor fait) voor werkenden omhoog. Ten derde zou de inflatiecorrec tie in de belastingen voor inko mens boven 50.000 gulden bruto moeten vervallen. Meer banen Een hogere basisaftrek heeft het grootste positieve effect voor de lagere inkomensgroepen. Door het aanpakken van de inflatie correctie wordt de koopkracht van de hogere inkomensgroepen gedrukt. Door een hoger ar beidskostenforfait moet de af stand tussen netto uitkering en netto loon groter worden. De Vries verwacht dat daardoor meer uitkeringstrekkers aange zet worden om te gaan werken. Omdat de koppeling niet door gaat. ontstaan er in de ogen van De Vries aan de onderkant van de arbeidsmarkt meer banen. Zij worden relatief goedkoper voor werkgevers. Zonder koppeling is er ook een extra reden voor loon matiging in de ondernemingen. Het CDA heeft zich inmiddels bij monde van fractieleider Brink- Van onze correspondent) 1IOSKOU - Het politieke dood vonnis voor president Michael Gorbatsjov ligt klaar. Het wachten is nog slechts op de uit voering ervan. Boris Jeltsin kondigde het zon dagavond af. Letterlijk zei hij tij een tv-interview: ..Gor batsjov kan zich niet onttrekken dsan verantwoordelijkheid voor wmm LANDSMEER (GPD) - De poli tie in Landsmeer ontkent dat racisme de hoofdoorzaak was van de ongeregeldheden die ach daar zondagochtend vroeg j; afspeelden. „Het gaal om groe pen tegen elkaar, en het ver schil zwart-blank is min of meer toevallig", aldus groepscom- oiandant M. van Barneveld. En kele tientallen politiemensen konden 's morgens vroeg ter nauwernood voorkomen dat blanke jongeren in Landsmeer in gevecht raakten met Suri naamse en Antilliaanse jonge- De moeilijkheden begonnen toen zo'n 50 tot 100 kleurlingen sen disco in Landsmeer verlie ten en op weg gingen naar Am sterdam. Zij werden omsingeld fn uitgedaagd door tientallen blanke jongeren uit Landsmeer en Amsterdam, die dreigden met knuppels, stokken, brand ers en metalen staven. De lolitie kon met moeite vecht- lartijen voorkomen. Groepscommandant Van Bar neveld wijst, erop dat er in het verleden ook vaak problemen hjn geweest tussen rivaliseren de groepen. ..De ene keer waren net Landsmeerders tegen Am sterdammers. de andere keer Krant: partij De Klerk wil stemrecht voor zwarten JOHANNESBURG (AP) - De regerende Nationa le Partij van Zuid-Afri- kazal een nieuwe grond wet voorstellen waarin de zwarte meerderheid volledig en gelijkwaar dig stemrecht krijgt en de president zal worden vervangen door een uit voerende raad. Dat heeft de Afrikaans-talige krant Rapport zondag bekend gemaakt. Volgens de krant, die over goede bronnen bin nen de regering be schikt. zal de partij van president F.W. de klerk het voorstel op 4 septem ber aan een buitenge woon partijcongres voor leggen. man voluit achter de ideeën van De Vries geplaatst. „In de kern is het een goed voorstel, daar staan we achter", aldus Brink man gisteravond. Het CDA is be reid om ten behoeve van een op lossing eerdere bedenkingen te gen het hanteren van de inflatie correctie te laten varen mits de opbrengsten. 500 miljoen gul den. worden gebruikt ter finan ciering van de andere koop krachtmaatregelen. Het geld mag niet gebruikt worden om fi nanciële gaten in de rijksbegro ting te dichten. PvdA-fractieleider Wöltgens liet weten eerst de steun van het CDA voor het plan-De Vries te willen zien voordat ook hij daar mee zou kunnen instemmen. Hoewel de PvdA de koppeling nog altijd het beste, en meest eenvoudige instrument vindt om tot een evenwichtige inko- mensverdeling in 1992 te komen, gaat het volgens Wöltgens om het resultaat en niet om het in strument dat daarvóór gebruikt wordt. „De koppeling is geen doel maar een instrument voor een eerlijke inkomensverdeling. Als op andere wijze hetzelfde kan. ben ik principieel niet te gen". Ook vice-premier Kok zou be reid zijn in te stemmen met de ideeën van De Vries, ook al ver klaarde hij het afgelopen week einde nog keihard dat de koppe ling overeind moest blijven. „Ik kan niet leven met een ontkop- pelingsbesluit van het kabinet naar 1 januari toe. Ik maak dat ook niet mee", aldus Kok. In PvdA-kring werd die harde op stelling echter later toegeschre ven aan Koks wrevel over zijn botsing met CDA-fractieleider Brinkman over de koppeling, af gelopen vrijdag. In het kader van het zoeken naar een com promis zou Kok bereid zijn de lijn-Wöltgens te volgen. Met het plan-De Vries gaan mi nimumloners er komend jaar 0,25 procent in koopkracht op vooruit. Uitkeringstrekkers ken nen koopkrachtbehoud terwijl werknemers, naarmate hun in komen hoger ligt. koopkracht inleveren. Dat loopt op tot 0.25 procent voor inkomens vanaf 80 000 gulden. deze coup. Hij werd verraden door zijn naaste medewerkers, door het kabinet van ministers. Ze waren allemaal door hemzelf uitgekozen". De rhede-verantwoordelijkheid van de man die het slachtoffer van zijn eigen 'vrienden' werd. zal vandaag ongetwijfeld ter (Slot zie pagina 3 kolom 11 MOSKOU - Sovjetpresident Gorbatsjov legt bloemen op de kist van een van de slachtoffers van de mislukte staatsgreep. Tiendui zenden mensen liepen zaterdag mee in de begrafenisstoet door Moskou (foto David TurnleylAFP) Landsmeerders tegen Oostza- ners, een derde keer Amster dammers onderling. Alleen de reden dat iemand 'anders' is, is kennelijk voldoende aanleiding om te vechten". De nacht van zaterdag op zon dag was het echter opvallend dat het conflict zich afspeelde tussen blank en zwart. De disco theek Robinson) wordt traditio neel veel bezocht door Amster damsejongeren. voor wie Lands meer op een flinke steenworp af stand ligt. De laatste weken nam de overlast van discotheekbe zoekers toe. De overlast van de discogangers bestaat normaal vooral uit ge schreeuw, urineren tegen de hui zen, en veel vernielingen op de weg van Robinson naar Amster dam. Bushaltes, tuinen en etala ges zijn regelmatig het doelwit. Omwonenden die een weekend weggaan, laten buren 's avonds de gordijnen sluiten om maar te doen alsof ze thuis zijn. uit angst een steen door de ruit te krijgen. Een enkeling ontvlucht zater dagavond zijn woning, om een rustige nacht te kunnen hebben. Een bedrijf in de buurt van de discotheek heeft uit voorzorg een hoog hek neergezet. Schrijver Habibi uit CP partij Israël JERUZALEM AFP) - Na 50 jaar lidmaatschap is de Palestijnse schrijver Emile Habibi, die de Israëlische nationaliteit heeft, uit de communistische pairtij gestapt. De 70-jarige schrijver was een van de bekendste figuren van de Israëlische CP (MAKI). „Alle ontkenningen van de kant van de Israëlische communistische leiders zullen niet kunnen ver hullen dat zij instemden met de staatsgreep in de SU." zei Habi bi tegen journalisten. H;j meent dat hun gedrag de „genadeklap" wordt voor zijn partij. De secre taris-generaal van de partij. Tawfiq Tubi. had gezegd dat en kele communisten „op persoon lijke titel" hun instemming met de coup tegen Gorbatsjov had den betuigd. Habibi beschuldigde de partij leiding er tevens van tijdens de Golfoorlog „de illusies van de Arabische bevolking over de macht van Saddam Husayn ge voed te hebben." (Van onze correspondent) MOSKOU - Het rijk van de Sov jet-communistische partij lijkt voorbij, terwijl de Unie verder uiteenvalt. President Michael Gorbatsjov trad zaterdag af als partijleider en raadde het cen traal comité aan om zichzelf te ontbinden vanwege de betrok kenheid van de partijtop bij de mislukte staatsgreep. De partij bezittingen zijn op Gorbatsjovs bevel genationaliseerd en de partijcomités van de strijd krachten, de KGB en het minis terie van binnenlandse zaken opgeheven. De Oekraïne en Wit-Rusland zijn dit weekeinde uit de Unie ge stapt. De republiek Moldavië zal dat voorbeeld dinsdag volgen. Het Oekrainse parlement nam zaterdag met overweldigende meerderheid het uittredingsbe- sluit aan. dat door een volks raadpleging in december moet worden bevestigd. De Oekraïne is na Rusland de grootste en rijkste republiek. De communistische partij is ille gaal verklaard in de drie Balti- sche republieken. Estland. Let land en Litouwen, die zich al eer der van de Sovjetunie hebben af gescheiden. Erkenning Westerse erkenning van de Bal- tische onafhankelijkheid lijkt nog slechts een kwestie van tijd. Denemarken. Noorwegen en Hongarije zijn hiertoe al overge gaan. Zweden volgt waarschijn lijk dinsdag en ook IJsland en Finland overwegen een dergelij ke stap. Frankrijk, Duitsland en Belgie dringen aan op snelle er kenning van de onafhankelijk heid van de Baltische staten in EG-verband De EG-ministers van buitenlandse zaken komen dinsdag in Brussel bijeen om over onder meer deze kwestie te praten. De Amerikaanse minis ter van defensie Cheney zei zon dag in een televisie-interview dat erkenning van de Baltische staten 'op relatief korte termijn' mogelijk is. De Russische president Boris Jeltsin. op het moment de feite lijke machthebber in de Sovjetu nie. erkende zaterdag de onaf hankelijkheid van Estland en Letland. Litouwen kreeg van Jeltsin al eerder groen licht. KIEV - Oekrainers geven met het traditionel gebaar van drie om hoog gestoken vingers uiting aan hun vreugde over het uittreden van de republiek uit de Sovjetunie. Duizenden mensen gingen zon dag in de hoofdstad Kiev de straat op om hun steun te betuigen (foto Efrem Lookatsky/AP) Jeltsin heeft per decreet de Rus sische communistische partij voorlopig buiten de wet gesteld en de nationale partij- en KGB- arehieven onder Russische con trole gebracht. Hij verordon neerde verder dat de taken van het Unie-ministerie van econo mische zaken, inclusief de staatsbank, worden overgeno men door het Russische ministe rie. Alle Unie-instituten die ver antwoordelijk zijn voor commu nicatie en transport zijn even eens onder Russische controle geplaatst. President. Gorbatsjov heeft nog op geen van deze maatregelen, die indruisen tegen de Sovjet- grondwet. gereageerd. Vermoe delijk gebeurt dat vandaag tij dens een speciale zitting van het Unie-parlement. Het parlement moet zich uitspreken over de be sluiten van Gorbatsjov en Jelt sin en over de vorming van een nieuwe regerina. Gorbatsjov heeft zaterdag- de Russische premier Silajev op dracht gegeven een nieuwe na tionale regering te vormen. Sila- Kroatië De federale Joegoslavische strijdkrachten hebben hun ac ties tegen Kroatische stellingen opgevoerd. President Tudjman van Kroatië, voor het eerst ge kleed in militair uniform, be zocht het afgelopen weekeinde het frontgebied ten zuiden van de hoofd- O stad Zagreb. O Visserijdag De Dag van de Nederlandse Zee visserij in Vlissingen trok zater dag tienduizenden mensen naar het terrein van de vismijn. Zij ge noten van gratis mosslelen en vis. verschillende demonstraties en een vaartocht met acht schepen van de C Vlissingse vloot O Leontien Met een overweldigende over macht is Leontien van Moorsel in Stuttgart wereldkampioene op de weg geworden. Ze be kroonde een solo van 45 kilome ter door in een benijdenswaardi ge eenzadmheid over de Jïiiish te rijden. Bij de professionals was alleen de Italiaan Gianni Bugno sneller dan de Nederlander Ste ven Rooks. Carl Lewis Precies op tijd is de Amerikaan se sprinter Carl Lewis weer in topvorm. In Tokyo versloeg hij niet alleen zijn fa voriete landge noot Leroy Burrell op de 100 me ter. maar bovendien vestigde hij een nieuw wereldrecord. De om streden Canadese sprinter Ben Johnson zat op de tribune. jev, een innige bondgenoot van Jeltsin, is ook een van de vier le den van een door Gorbatsjov be noemde commissie, die moet ad viseren over nieuwe presidentie le adviseurs en de economie gaande moet houden. Geen genade Voorafgaande aan zijn besluit om als partijleider op te stap pen, was Gorbatsjov zaterdag morgen aanwezig bij een massa le rouwplechtigheid in de scha duw van het Kremlin, Honderd duizenden Moskovieten brach ten daar de laatste eer aan de drie mensen die dinsdagnacht omkwamen toen tanks probeer den door blokkades in het cen trum van de stad te breken. Gor batsjov zei dat de drie jonge mensen van hem de hoogste Sovjet-onderscheiding hebben gekregen: held van de Sovjetu nie. De Sovjet-president verze kerde de menigte op het Mane ge-plein dat er geen genade zal zijn voor de organisatoren van de staatsgreep. Maarschalk Sergej Achromejev heeft zaterdag zelfmoord ge pleegd. Hij was voormalig chef staf van de strijdkrachten en Gorbatsjovs belangrijkste mili taire adviseur. Hij stond bekend als een man met conservatieve opvattingen. Aanval Jeltsin heeft zondag details ge geven over een plan van een eli te-eenheid van de KGB om vori ge week maandag, de eerste dag van de coup, zich schietend een weg te banen naar het Russische parlement om hem te arreste ren, De KGB had echter geen re kening gehouden met de duizen den demonstranten en de man schappen weigerden de aanval uit te voeren, aldus Jeltsin. In de Verenigde Staten is zon dagavond op de televisie de vi deotape vertoond waarover Gorbatsjov vorige week al sprak bij zijn terugkeer in Moskou De film zou ook in Moskou worden uitgezonden. Tijdens zijn gevan genschap had Gorbatsjov vier videobandjes gemaakt waarin hij het Sovjetparlement zei de mededeling van de coupleiders dat hij ziek was, met te geloven. Voordat de bandjes naar Mos kou konden worden gesmokkeld was de coup echter al voorbij. MOSKOU (RTR) - Raisa Gor batsjov is ziek. Dit heeft een woordvoerder van president Gorbatsjov zaterdag meege deeld. „Ik kan u zeggen dat ze niet erg goed is", zei woordvoer der Karen Karagezjan zaterdag in een telefoongesprek vanuit het Kremlin. Hij weigerde na der op vragen in te gaan. Karagezjan reageerde met zijn opmerking op een vraag over ge ruchten die in Moskou de ronde, doen dat mevrouw Gorbatsjov. die halverwege de vijftig is. met een hartaanval in een zieken huis is opgenomen nadat 4de staatsgreep deze week was mis lukt. Russische journalisten die afgelopen woensdag met de Gor batsjovs vanuit de Krim naar Moskou terugvlogen, zeiden dat Raisa haar linkerhand niet meer kon bewegen. Tijdens de pers conferentie van donderdag ver telde Gorbatsjov dat zijn vrouw zeer geschokt was over de coup poging, „Raisa Maximovna nam het zeer hoog op. Ze was zeer ontstemd. Ze voelt zich in het ge heel niet goed maar wij denken dat dit voorbij zal gaan", aldus Gorbatsjov. „We waren als het ware in het huis opgesloten en het was allemaal zeer moeilijk", zei hij over de drie dagen dat ze onder huisarrest op de Krim za ten. Als de elegante, onafhankelijk- denkende echtgenote van de Russische leider schiep Raisai Gorbatsjov een nieuw beeld van de Russische vrouw. Tijdens buitenlandse reizen met haar man brak zij met de traditie van haar voorgangsters die groten deels buiten de publiciteit ble ven, De laatste tijd echter stelde zij zich wat terughoudender op. mogelijk wegens kritiek vanuit de Sovjet-samenleving op haar publieke optreden. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren 'van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in hui» U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar- PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1