Betogingen tegen Gorbatsjov A SPRINT De Vries wil inkomenseffect van WAO-ingreep verzachten 'Gorbatsjov had bij betoging moeten zijn' Feestend Moskou negeert Gorbatsjov i I Jeltsin als volksheld toegejuicht Coupleiders opgepakt sport Tienduizenden mensen op de vlucht voor "geweld Joegoslavië Vm 13 wmÊÊÊimm 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. kunst cultuur mmmm PvdA ziet niets in toeslag op AAW-uitkering Boudewijn voor operatie in ziekenhuis BRUSSEL (REUTER)- Koning Boudewijn van Belgie wordt vandaag geopereerd aan de pros- taatklier. Dit heeft het Koninklijk Paleis in Brussel donderdag be kendgemaakt. Boudewijn. die 60 is, vierde eerder dit jaar het feit dat hij sinds 1951 ko ning' der Belgen is. Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service Gerrie Knetemann laat nimmer met zich sollen. Hij lijkt dan ook geknipt voor de rol van bonds coach van de Nederlandse wie lerploeg. En verder: De Neder landse damesploeg zwemt naar Europees goud op de 4 x 100 me ter vrije slag estafette, Kim Rey- nierse verwacht een loodzware marathon in Tokyo, de sport agenda voor het weekeinde en de detiksportpagina. MOSKOU (AP) - Volgens de voormalige Sovjetminister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze heeft Gorbatsjov een blunder begaan door niet te verschijnen bij de massale beto gingen gisteren in Moskou. „Gezondheid is wellicht de re den. maar ook een ongezond per soon had moeten komen. De pre sident van het land moet altijd bij zijn mensen zijn", zei Sje vardnadze in het Russische par lementsgebouw na afloop van de demonstraties. Hij verklaarde dat de slachtoffers van de coup. volgens een woordvoerder van het Russische parlement 15. in het Kremlin moeten worden bij gezet. Eventueel zouden de stof felijke resten van communisti sche leiders daarvoor plaats moeten maken, aldus de oud-mi nister. die maanden geleden al voor een rechtse staatsgreep had gewaarschuwd. Sjevardnadze zei dat Jeltsin naar zijn idee „nu de machtigste man in het land" is. Een voorma lig economisch adviseur van Gorbatsjov, Stanislav Sjatalin. reageerde eensluidend. Na afloop van de mars verzamel den de voornaamste sprekers zich in het parlementsgebouw, waar zij de pers te woord ston den. Moskous Burgemeester Gavriil Popov zei dat het neer slaan van de staatsgreep bete kende dat „vandaag kan worden gezegd dat de perestroika onom keerbaar is". Alexander Jako- vlev, ook een oud-adviseur van Gorbatsjov, meent dat de Sov jet-president moest beseffen dat zijn prestige nu lager is dan dat van Jeltsin. „Ik denk dat dit een les voor hem zal zijn. Hij moet het niet negeren." Volgens voormalig KGB-gene- raal Oleg Kaloegin. ook een her vormer. moet Gorbatsjov op stappen. „Ik zou aftreden als ik in zijn schoenen stond, want hij heeft jammerlijk gefaald", zei Kaloegin. (Advertentie) Frisser Half tot zioaar beioolkt en af en toe een bui. Krachtige wind uit zuidwestelijke richtingen. Middag temperatuur om streeks 23 graden. jaargang no. 198 23 augustus 1991 overheden grotere bevoegdhe den zouden krijgen. De Sovjet-president prees en be dankte de Russische president Boris Jeltsin voor diens leidende rol in het verzet tegen de coup plegers. Hij zei dat Jeltsin juist had gehandeld door tijdens de coup bevoegdheden aan zich te trekken die zijn positie te boven gaan. „Men moet immers tegen de reactie strijden", aldus Gor batsjov. Boris Jeltsin, die donderdag in Moskou het middelpunt was van een enorm volksfeest, verklaar de dat hij vandaag met Gorbats jov overleg zou voeren over de vorming van een „regering van nationaal vertrouwen". „Ik ge loof dat Rusland daarin sterker vertegenwoordigd moet zijn, omdat Rusland de democratie heeft verdedigd in deze moeilij ke tijd", aldus Jeltsin. Hij zou Gorbatsjov een lijst met kandi daten voorleggen, onder meer voor het ministerschap van de fensie en de leiding van de staatsveiligheidsdienst KGB. Gorbatsjov had donderdag al enkele „voorlopige benoemin- gen"gedaan, onder meer voor diezelfde twee posten, die va cant zijn gekomen door de arres tatie van de coupleiders. De keu ze van stafchef Michail Mojsejev op defensie, Vasilji Troesjin op binnenlandse zaken en Leonid Tsjebarsjin als KGB-chef stuitte donderdag direct op verzet van hervormers, die hen zien als ver tegenwoordigers van de oude communistische kliek. Aftreden Tienduizenden aanhangers van Jeltsin, die hun leider donder dagmiddag uitgebreid bejubel den voor het parlementsgebouw (Slot zie pagina 3 kolom 3) Het Darwin-museum in Moskou, opgericht door Alexander Kots (fo to), herbergt een unieke verzameling dieren, boeken en illustraties. Jammer alleen dat dit historische gebouw uit de vorige eeuw alleen nog toegankelijk is voor medewerkers. Het staat op instorten en voor reparaties is geen geld. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: charmante bespiegelingen van W.F. Hermans Europalia in het teken van Portugal volwassen literatuur met een kinderstem metje de huizen van Rietveld Ab van Ieperen. een journalist in de filmwereld Zeeuwse geschiedschrijving door de eeuwen heen de Utrechtse filmdagen Introdans maakt jubileumtournee culturele agenda exposities en filmwijzer. BELGRADO (RTR/AFP/DPA) - Deze week is het aantal burgers dat op de vlucht is geslagen voor de gevechten in Kroatië, dramatisch gestegen. In Kroa- hadden zich donderdag IIO.OOO burgers als vluchteling bij het Rode Kruis laten regi streren, in Servië 66.000. Het treinverkeer in Kroatië is vol gas het persbureau Tanjug ernstig verstoord: 13 spoorlij nenzijn gesloten, op andere tra- jekten wordt alleen 's nachts ge reden en dan nog alleen met foederentreinen, terwijl er 1,500 wagons met goederen vastzitten. rdag verloren minstens vier mensen het leven en raak ten opnieuw tientallen mensen d bij de gevechten tussen Kroatische milities en politie aan de ene kant en Servische guerrillastrijders en het federale r aan de andere kant. gevechten concentreerden zich bij de dorpen Vinkovci en Sarvas. Voor de tweede opeen volgende dag werden dorpen be schoten door vliegtuigen van het federale leger. Gewapende Serviërs lieten volgens de Kroa tische politie een regen van mor tiervuur neerkomen op de dor pen Lazlovo en Emestino. Tij dens de gevechten stortte een Mig-21 van de federale lucht macht neer, terwijl de Servische politie een helikopter verloor. Door het voortduren van de ge vechten en de toenemende be trokkenheid van het federale le ger lijkt de nationale burgerre gering meer en meer te bewijzen machteloos te staan om het bloedvergieten een halt toe ue roepen. Het presidium besloot donder dag, voor de eerste keer, een spe ciale zitting te wijden aan „ver scheidene kwesties die het Joe goslavische leger betreffen". DUIJNHOUWER Weg Wateibouv/ B.v. Goes VOOR AL UW GRONDWERK MOSKOL' - Zwaaiend met Russische wit-blauw-rode vlaggen juichte een uitbundige menigte donderdag haar leider Boris Jeltsin toe en riep „Weg met de communistische partij", „Weg met Gorbatsjov"en „Svoboda" (vrijheid). De Russische presi dent zei op zijn beurt: „We hebben gewonnen. De coup is versla gen. Haar leiders zijn gearresteerd. Dit mag nooit meer gebeu ren in ons land". In zijn toespraak kondigde de Russische president aan dat het Unieverdrag moet worden aangepast. „De ervaringen van de af gelopen dagen hebben getoond dat in de politieke structuur van de Unie waarborgen moeten worden geschapen om dit soort ge beurtenissen te voorkomen", zei Jeltsin. Voor de menigte ver scheen ook Aleksandr Jakovlev, „de architect van de perestroj ka", die zei dat „honderden generaals vandaag nog moeten af treden". 's Avonds, op het moment dat Gorbatsjov zijn persconferentie hield, werd voor het parlementsgebouw van de Russische Fede ratie een groot vuurwerk ontstoken om het eind van de staats greep te vieren. De thuiskomst van Gorbatsjov is door de inwo ners van Moskou vrijwel genegeerd foto AFP) geweldige gelegenheid" bood voor verdergaande hervormin gen. Gorbatsjov kondigde aan dat hij vandaag met de presidenten van negen republieken overleg zou voeren over het nieuwe Uniever drag. dat het toekomstige staatsverband van de Sovjetu nie regelt. Hij zei dat de lokale MOSKOU - Staande op het balkon van het Russische parlement zwaait Boris Jeltsin met een Russische vlag naar de enorme menigte op het plein voor het gebouw foto Andrè DurandlAFP) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar9 En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis., U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 op het aftreden van Gorbatsjov. Een emotionele en strijdvaardi ge president Gorbatsjov van de Sovjetunie zei donderdagavond bij zijn eerste openbare optre den sinds de staatsgreep dat hij liever zelfmoord had gepleegd, dan samen te werken met de coupleiders. Hij toonde zich vastbesloten het hervormings beleid met hernieuwde kracht voort te zetten, in samenwer king met de Russische presi dent Boris Jeltsin, die door zijn leidende rol in het verzet inmid dels een ware volksheld is ge worden. Gorbatsjov omschreef de ge beurtenissen van de afgelopen dagen als „de zwaarste beproe ving" uit zijn zes jaar oude be wind. Hij zei dat de coupplegers hem en zijn familieleden onder zware psychologische druk had den gezet om afstand te doen van de macht. Gorbatsjov was tijdens zijn huisarrest in de Krim afgesloten van alle com municatiemogelijkheden en kon de gebeurtenissen slechts vol gen via een oud radiotoestel, waarop buitenlandse zenders te ontvangen waren. Op vragen van journalisten gaf de Sovjet-president toe dat hij fouten heeft gemaakt met de be noemingen van de acht mensen die hem later van de macht be roofden. „Dit is voor mij een les, het is mijn fout en niet de enige", aldus Gorbatsjov. „Ik had alle vertrouwen in Jazov en Krjoetsj- kov". Gorbatsjov maakte duidelijk dat de Communistische Partij voor hem niet heeft afgedaan, ondanks de betrokkenheid van enkele hoge partijleden bij de coup. Wel moeten de partijgele deren volgens hem worden ge zuiverd van reactionaire krach ten, waarna de partij een grote DEN HAAG (GPD)-Minister De Vries (sociale zaken) wil de in komensgevolgen van het kabi- netbesluit, om de duur van de wao-uitkering voor arbeidson geschikten jonger dan 50 jaar te beperken, verzachten. De be windsman denkt aan toeslagen op de aaw-uitkering die betrok kenen dan ontvangen, afhanke lijk van de mate waarin ze in in komen achteruit gaan. De Vries heeft dit voorstel giste ren in het kabinet op tafel ge legd. Zijn plan werd niet onder steund door zijn staatssecretaris Ter Veld (PvdA, sociale zeker heid). De Vries kwam met zijn plan rond 14.00 uur gistermid dag in een beraad met premier Lubbers, vice-premier Kok en Ter Veld. Na enkele uren van be raadslagingen door dit viertal, werd het voltallige kabinet in de discussie betrokken. Donderdagavond laat werd het beraad tot vanmorgen geschorst zonder dat een oplossing was ge vonden. Kringen rond het kabinet wezen erop dat het voorstel van De Vries op geen enkele wijze tege moet komt aan de wensen van de PvdA. De PvdA heeft geëist dat het eerdere besluit om de duur van de wao-uitkering te be perken ingrijpend wordt bijge steld. Vooral voor schrijnende gevallen zou dat moeten gebeu ren. In de ogen van De Vries is er geen methode te bedenken om wao'ers die in een uitzichtloze positie zitten, te ontzien of de ge volgen voor hen te verzachten. Het uitzonderen van bepaalde groepen wao'ers naar de mate van hun arbeidsongeschiktheid wijst de minister als onwerkbaar af. De bewindsman meent dat et- maar één simpele methode is om het leed voor de betrokken wa o'ers van wie de duur van hun uitkering wordt teruggebracht, te beperken: toeslagen op d£ aaw-uitkering. De wao-uitke ring is 70 procent van het laatst verdiende loon, de aaw-uitke ring 70 procent van het mini mumloon. Bij het sluiten van deze editie was de PvdA niet bereid het idee-De Vries te steunen. Boven dien wilden de sociaal-democra ten onverkort vasthouden aan de koppeling tussen lonen en uitkeringen, ook in 1992. Vol gens hen leveren ingrepen in de wao en Ziektewet, in welke va riant dan ook, op termijn zoda nig gunstige effecten op voor de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden, dat de kop peling ook komend jaar over eind kan blijven. De Vries en het CDA menen van niet. Ook al zouden ingrepen in de wao en ziektewet op termijn effecten hebben, dan nog is de verhouding tussen werkenden (Slot zie pagina 3 kolom 1> Pagina 3: VS hervatten hulp ie; Pagina 4: jjjj Verzet leek op jj Praagse lente 'jj> Belangrijke rol voor pers istf Pagina 5: jj Blunders van w Mitterrand Di- PLO gokte to, weer verkeerd iQS la bijdrage zou kunnen leveren aan de hervormingen. Ondanks zijn onverholen woede over de staatsgreep, zei de presdient dat de mislukking van de coup „een HAAG/MOSKOU (GPD) - aanhangers van Jelt- donderdag feestend het centrum van Moskou, aar ze luidkeels aandrongen Gorbatsjov

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1