Gorbatsjov weer in functie Gedeelde vreugde Moskou blij en verward kleintjes Coupleiders slaan op de vlucht Leger blaast de aftocht Handhaven koppeling vergt bijna miljard Prijzen van olie en benzine weer omlaag Gorbatsjov wist van plan voor uitroepen van noodtoestand 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnig en zeer warm Zonnig met in de middag toenemende ic. bewolking en 's avonds onweersbuien, yiiddagtemperatuur 28 graden, mati- qe zuidoosten wind later krachtig. 234e jaargang no. 197 ponderdag 22 augustus 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: OEN HAAG/MOSKOU (GPD) - jliehail Sergejevitsj Gorbats jov is sinds woensdagavond ]8,ö0uur weer in functie als pre sident van de Sovjetunie en op perbevelhebber van de strijd krachten. De president is afge lopen nacht per vliegtuig in Si Moskou teruggekeerd, na een gedwongen huisarrest van ruim twee dagen in zijn vakantiever blijf op de Krim. Gorbatsjov piaakt het goed. Het 'Comité voorde noodtoestand', dat in de pacht van zondag op maandag de macht greep, werd woens dagmiddag ontbonden. De acht leden van het comité zijn ge vlucht. Al hun besluiten zijn door het Sovjet-parlement on geldig verklaard en de militai- zijn teruggestuurd naar de kazernes. In een verklaring die werd voor gelezen voor de Sovjet-televisie jneldde Gorbatsjov woensdag avond dat hij de macht weer in n had. Daarmee kwam of- icieel een eind aan de staat- jeep van orthodoxe communis- en onder leiding van vice-presi dent Gennadi Janajev, die zo'n zestig uur heeft geduurd. Vol gens de televisie zou Gorbatsjov al zijn taken binnen 24 uur her vatten. De president heeft tele- pagina 3: Jubelstemming in VS pagina 4: Deskundigen eensge zind Chronologie van een mislukking pagina 5: NAVO veroordeelt coup f'oongesprekken gevoerd met de leiders van enkele republieken, waaronder de Russische presi dent Boris Jeltsin, die het verzet tegen de staatsgreep de afgelo pen dagen heeft aangevoerd. Gorbatsjov heeft de stafchef van het Sovjet-leger, Michail Mosje- jev, opdracht gegeven alle troe pen naar de kazernes terug te sturen en in de toekomst alleen orders op te volgen van de presi dent van de Sovjetunie, aldus een bericht van TASS. Dat be richt ontkracht eerdere meldin gen dat president Jeltsin het op perbevel over de strijdkrachten tijdelijk had overgenomen. In een vraaggesprek met een Russische journalist verklaarde Gorbatsjov dat hij de afgelopen dagen samen met zijn vrouw Raisa en 32 lijfwachten gevan gen werd gehouden in zijn vakantiehuis op de Krim. Tij dens een telefoongesprek met president George Bush van de Verenigde Staten zei Gorbats jov onder meer dat zijn gezond heidstoestand goed is. Volgens Bush heeft Gorbatsjov zijn dank uitgesproken voor de steun die hij van diverse westers leiders heeft, gehad. Coupleiders Over het lot van de acht leiders van de staatsgreep bestond woensdagnacht nog grote on duidelijkheid. De Russische pre sident Jeltsin meldde woens dagmiddag in het Russische parlement dat ze via het Mos- kouse vliegveld Vnoekovo wa ren gevlucht. Daarop volgden tal van tegenstrijdige berichten over de bestemming van de acht. Zo zouden ze naar de Krim zijn gevlogen om Gorbatsjov (Slot zie pagina 3 kolom 1) VAO-debat zit muurvast DEN HAAG (GPD) - Het kabi net moet 900 miljoen gulden ex tra zien te vinden om de koppe ling tussen lonen, minimum loon en uitkeringen in 1992 te handhaven. Daarbij wordt er van uitgegaan dal minimum loon en uitkeringen met 3,5 pro cent stijgen. Het kabinet heeft al eerder besloten de inkomen- slöename voor ambtenaren en trendvolgers te beperken van minimaal 2,6 tot maximaal 2,85 procent: de verwachte inflatie in 1992. Het feit dat handhaving van de koppeling in 1992 bijna een mil jard gulden extra kost heeft mi nister De Vries (sociale zaken) ertoe gebracht het loslaten van ae koppeling te bepleiten. Bo vendien meent de bewindsman tót het niet juist is ambtenaren n trendvolgers minder koop- iachtverbetering te geven dan fiuhima en uitkeringsgerechtig den, Binnen het kabinet circuleren een aantal koopkrachtplaatjes roor 1992. Bij ontkoppeling leve ren mensen met een minimum inkomen (0,25 tot 0,5 procent), uitkeringsgerechtigden (0,5 pro cent) en ambtenaren (0.75 pro cent) koopkracht in. Bij koppe ling blijft het beeld voor de amb tenaren door het eerdere kabi netsbesluit gelijk. Minima en Uitkeringsgerechtigden krijgen dan koop krach tbehoud of gaan triets (0,25 procent) op vooruit. Aangezien de werknemers hun den HAAG (GPD) - Door de dalende prijzen voor olie en olieprodukten op de inter nationale markten en het zakken van de dollarprijs, zou donderdag ook de benzi neprijs aan de pomp iets kunnen worden bijgesteld. Zoals bij het uitbreken van de crisis in de Sovjetunie marktleider Shell ook een dag wachtte (dinsdag) met het verhogen van de prijzen (benzine plus 3 cent, diesel plus 6), wordt een verlaging niet voor donderdag ver wacht. Hoewel de positieve berich ten uit de Sovjetunie woens dagmiddag nog verward wa ren, sloeg de stemming in de oliehandel meteen om. De prijzën voor ruwe olie daal den soms met dollars per barrel (159 liter) tegelijk, maar waren aan het eind van de dag nog altijd iets boven het prijsniveau van vorige week. De meeste benzine soorten daalden met onge veer 10 dollar per ton. Alleen diesel (hetzelfde pro- dukt als huisbrandolie) bleef nog ruim boven het niveau van vorige week hangen, al ging de prijs omlaag. Reden hiervoor is de maandelijkse aanvoer van zo'n 30 tot 40 Russische scheepsladingen richting West-Europa, waar van de continuïteit nog aller minst verzekerd leek. :fp; - t- t ,5 f?ï rJJ? MOSKOU - Dolblije inwoners van Moskou schudden soldaten de hand die de zijde hadden gekozen van president Jeltsin van de Russische Federatie. De militairen verlieten het parlementsgebouw nadat de tanks van het Rode Leger zich hadden teruggetrok ken foto AFP/Dimitri Korotayev) koopkracht, naarmate men meer verdient, in 1992 steeds verder zien toenemen (inkomens van 80.000 gulden minstens 0,5 procent) is het kabinet ervan overtuigd dat koopkrachtmaat regelen nodig zijn. Zoals bekend wil De Vries daarbij ontkoppe len en mensen met een mini muminkomen en uitkeringsge rechtigden via belastingmaatre gelen koopkrachtbehoud garan deren. Dat zou ten koste moeten gaan van de koopkracht van werknemers. Hun koopkracht zou, naar mate men meer ver dient. moeten dalen. In de voor- stellen-De Vries die gisteren uit lekten gebeurt dat ook. Topambtenaren Topambtenaren, verenigd in de CEC. hebben zich inmiddels ge keerd tegen een deel van het plan-De Vries. Zij wijzen het schrappen van de inflatiecorrec tie in de belastingen voor inko mens boven 50.000 gulden van de hand. Vraagtekens worden ook gezet bij de positieve effec ten van het optrekken van de be lastingaftrek arbeidskosten voor werkenden. Speciaal probleem voor het ka binet vormen de ambtenaren. Er is hoe dan ook iets voor deze groep nodig, koppeling of ont koppeling. Bezien wordt nu of de lopende cao (april 1991-april Slot zie pagina 3 kolom 3) MOSKOU - Brood, worst em bloemen van dankbare Moskovieten voor een tankchauffeur die de zijde van Jeltsin koos foto APICzarek Sokolowski) (Van onze correspondent) MOSKOU De aftocht van het Rode Leger uit Moskou heeft woensdag niets triomfante lijks. Sommige soldaten probe ren er nog wat cachet aan te ge ven. Ze maken een V-teken, maar het applaus van de hon derden omstanders op een uit valsweg in zuidelijk Moskou is duidelijk niet voor hen bedoeld. Opluchting meer nog dan blijd schap karakteriseren de sfeer woensdag in de namiddag in Moskou. Bij het Witte Huis, het bolwerk van Boris Jeltsin. presi dent van de Russische Federa tie, heeft zich een enorme menig te verzameld. Men wil sfeer proe ven en het nieuws horen. Zicht baar opgelucht lopen mensen met radio's aan hun oren en ver tellen het laatste nieuws door aan ieder die het maar wil horen. „Is Pavlov met zijn bende gear resteerd? Godzijdank", lacht een vrouw terwijl ze een kruis slaat. Het straatbeeld in het centrum van Moskou is grauw als altijd, de regen helpt daar een handje aan mee. Maar er is duidelijk ontspanning ingetreden, hoewel de blokkades die het parle mentsgebouw moesten bescher men. nog niet zijn weggehaald. Verkeer is op deze slagader naar het stadscentrum nog niet mo gelijk. De brug over de Moskva wordt over de volle breedte in beslag genomen door discussië rende Jeltsin-aanhangers. „Ik ben enorm opgewonden en ik weet zeker dat het gezonde ver stand overwint", vertelt Tatja- na. een operazangeres. „Onze re gering denkt altijd dat wij alles maar over ons heen laten ko men. Nou, deze keer dus niet". Berechting Tatjana, die net als duizenden andere Moskovieten de hele nacht bij het Witte Huis heeft ge waakt. vindt dat iedereen die verantwoordelijk is voor deze staatsgreep zo snel mogelijk be recht moet worden. „In alle re publieken moeten de verant woordelijken voor het bloedver gieten worden gearresteerd zo dat er nooit meer zoiets als dit kan gebeuren". Even verderop, op de Novyj Ar- bat, speelt een jongen gitaar en wordt luidruchtig gezongen. Uit een stilstaande auto bij de barri caden klinkt rock 'n' roll-mu- ziek. Als maar ook vermoedt wordt dat er een volksafgevaar digde gaat spreken, stormt ide- reen één kant op. Overal zwaai en mensen met wit-blauw-rode Russische vlaggen en roept men elkaar toe hoe geweldig presi dent Jeltsin wel is.. Er heerst echter ook nog een ze kere onrust. Het nieuws van de ene radiozender spreekt het nieuws van de ander nogal eens tegen. Volodja, een student, weet dan ook niet meer wat hij moet geloven. „Ik ben nog niet echt overtuigd dat het allemaal afgelopen is. Er zijn wel vier ver schillende versies over de gang van zaken. Dan weer hoor ik dat Janajev op dit moment zit te lunchen in het, Kremlin en dan weer dat het hele Comité van de Noodtoestand is gearresteerd". Hij vindt dat er zo snel mogelijk orde moet komen en haalt Le- nins woorden aan: de revolutie moet zich verdedigen. „Die leus is nog steeds actueel, want de militairen slapen nooit". Parlement Uit de luidsprekers die boven de winkels op de Novyj Arbat han gen, klinkt de stem van Boris Jeltsin. Veel mensen staan stil en luisteren aandachtig. Net. als bij het Witte huis staan ook hier groepjes te praten over wat het Russische parlement nu verder moet ondernemen. Voor Hotel Moskva, vlak naast het nog met hekken afgesloten Rode Plein, hebben zich duizenden mensen verzameld om te luisteren naar twee volksafgevaardigden die de menigte door een megafoon toespreken. Iedereen klapt als verteld wordt dat Jeltsin met Gorbatsjov heeft gesproken en blijkt dat de laatste de acties van de democraten goedkeurt. „Laten we hopen dat dit geen spelletje van hem is zegt een spreker en iedereen barst in la chen uit. Als gezegd wordt dat minister van defensie Jazov zelf moord heeft gepleegd schreeuwt iedereen: „Hoera, hoera, lang le ve Rusland, lang leve Jeltsin". Een aantal meters verderop staan twee mannen te praten over de strafmaat voor de acht leden van het Comité voor de Noodtoestand. „Janajev moet minstens 15 jaar krijgen, dat is duidelijk". Ze vinden dat Gor batsjov zo snel mogelijk op zijn post moet terugkeren en samen moet blijven werken met Jeltsin. „Die twee kunnen niet zonder el kaar. Gorbatsjov is een goed di plomaat en Jeltsin is een man van het volk. Samen moeten ze verder gaan op de ingeslagen weg naar de democratie". Maar een parlementslid uit Zele- nograd spreekt de mensen om hem heen anders toe. „Gorbats jov heeft zichzelf met vuil om ringd, nu verdrinkt hij erin. Dat heet eigen schuld". Rijn Rotterdam heeft een overeen komst gesloten met Duitse chemische bedrijven over terug dringen van lozingen op de Rijn. In ruil voor het verminderen van de afvalstroom zal de ge meente afzien vati pro cessen tegen de vermii- "7 Iers. Brons Met twee bronzen medailles is Hanneke van Staden uit Nieutv- en St. Joosland teruggekomen van de wereldkam pioenschappen zwem- Q mend redden. w Kolenoverslag Met het lossen van de 75ste mil joen ton kolen werd gisteren in de Temeuzense Massagoed haven een mijlpaal bereikt bij het in 1957 opgerichte Overslag bedrijf Terneuzen OVET De overslagactiviteiten van OVET vertonen nog steeds een duidelijke O groei. I O VCV Zeeland Bert Pentury (foto) zat gister avond voor de eerste keer in de dug-out van de VCV Zeeland. De Zeeuwse profvoetballers speel den op eigen veld ge lijk tegen Wageningen: 1-1. I (Van onze correspondent) BERLIJN - President Gorbats jov was op de hoogte van de plannen om de noodtoestand in de Sovjetunie af te kondigen. Deze sensationele mededeling verkondigde zijn voormalige adviseur Dasjajev woensdag avond op de Duitse televisie. De in Berlijn verblijvende Rus beriep zich op „absoluut be trouwbare bronnen" rond Boris Jeltsjin. Eerder had Edoeard Sjevard- nadze, de ex-minister van bui tenlandse zaken en vriend van Gorbatsjov, al zeer kritische kanttekeningen geplaatst bij de rol van Gorbatsjov. Volgens Sjevardnadze zou Gor batsjov een landverrader zijn als hij heeft geweten van de coup die werd voorbereid. Volgens betrouwbare bronnen in en buiten Moskou zou Gor batsjov akkoord zijn gegaan met het afkondigen van de noodtoe stand op het moment dat afgelo pen dinsdag de beperkte onaf hankelijkheid van de republie ken vastgelegd zou worden. Daardoor zou hij eventuele on geregeldheden hebben willen voorkomen. Volgens Dasjajev hebben de mannen achter de intussen mis lukte coup deze mogelijkheid misbruikt om een staatsgreep te plegen. Hij sloot niet uit dat Gorbatsjov door de knieën is gegaan voor de sterke conservatieve partij vleu gel, die hij zelf binnen zijn machtsapparaat heeft gehaald. (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. U 'hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissmgen Bellen gaat sneller: 011 Bi SQHHnSHBnEI Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1