Tanks rukken op in Moskou De Vries wil koppeling laten vallen Protest in Leningrad Achteraf beter af! Bush stuurt met spoed ambassadeur naar Sovjetunie Doden bij parlement Comité coupleiders uitgedund Man aan touw achter boot verdronken Benzine en diesel duurder door coup 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zomers aanvankelijk enkele mistbanken, ove rigens droog en zonnig. Maximum lemperatuur omstreeks 25 graden. Wind zuid tot zuidoost. 234e jaargang no. 196 Woensdag 21 augustus 1991 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN 0\\QO' }066<>- DEN HAAG/MOSKOU (GPD) - Speciale eenheden van het Sov jet-leger en de staatsveilig heidsdienst KGB hebben alge- lopen nacht een eerste poging jedaan het verzet in het cen- Irum van Moskou te breken en te rukken naar het parle mentsgebouw van de Russische Federatie, hoofdkwartier van jet verzet onder leiding van president Boris Jeltsin. Volgens Sadio Rusland zijn daarbij vijf janhangers van Jeltsin omge- Somen. Een werd doodgescho- en vier anderen werden overreden door pantservoertui- {en. Bij het ter perse gaan van leze editie waren enkele pant- icrvoertuigen door de buitenste iarricaden rond het gebouw ge broken. Nadere bijzonderheden ptbraken op dat moment, tienduizenden Moskovieten trotseerden afgelopen nacht een ito avondklok van 11 tot 5 uur. die rerder op de dag was ingesteld poor de militaire commandant Moskou. Ze bleven bij het jwaar gebarricadeerde parle mentsgebouw, om het te be- ichermen tegen de dreigende janval van het Sovjet-leger. An- ieren liepen de oprukkende co- onnes tegemoet en probeerden :e tegen te houden met stenen molotov-cocktails. Enkele soertuigen vlogen in brand en Pagina 3: Sfeer in Moskou Pagina 5: Hard oordeel EG-ministers Reizen naar Sovjetunie gestopt andere liepen vast bij wegver sperringen. Militairen schoten in de lucht om de demonstran ten op een afstand te houden. Rond twee uur vannacht was er sprake van een gespannen rust in het centrum. De regering van de Russische Federatie, die zegt te worden ge steund door enkele honderden goed getrainde militairen, heeft de verdedigers van het parle- mentsgebeouw opdracht gege ven zonder waarschuwing het vuur te openen op aanvallers. Volgens een regeringsfunctiona ris heeft president Boris Jeltsin pertinent geweigerd het gebouw te verlaten. Eerder op de avond werd duide lijk dat zeker een, maar mogelijk twee of zelfs drie prominente le den. van het 'Comité voor de noodstand', dat zondagnacht de macht in de Sovjetunie heeft overgenomen, niet langer deel uitmaken van dat comité. Premier Valentin Pavlov heeft volgens het tv-journaal 'Vremja' een hartaanval gehad en is ver vangen door vice-premier Vitali Dogoejiev. Ook minister van de fensie Dmitri Jazov zou ziek zijn en vervangen door stafchef Mi- chail Moisejev. Jazovs vertrek werd later door een lid van het Politburo ontkend. Volgens het persbureau Interfax is KGB- chef Krjoetsjkov eveneens opge stapt. De nieuwe machthebbers, onder leiding van vice-president Gen nadi Janajev, vertoonden zich dinsdag niet in het openbaar. Volgens onbevestigde berichten zou Janajèv de arrestatie van de Russische president Jeltsin heb ben bevolen. De afgezette president Gorbats- jov is volgens Russische functio narissen gearresteerd. Dat zou zijn gemeld door twee naaste medewerkers van Gorbatsjov, die in het parlementsgebouw op bezoek waren. Eerder op de dag had Jeltsin de ongeveer 50.000 betogers voor het parlementsgebouw in Mos kou beloofd door te zullen gaan met het verzet, tot de nieuwe machthebbers zijn verdreven en voor de rechter zijn gebracht. „De junta moet weg", riepen de demonstranten hem in spreek koren na. Jeltsin eiste verder on der meer dat buitenlandse art- (Van onze correspondent) WASHINGTON - President Bush zendt de nieuwe ambassa- ur in de Sovjetunie, Robert rauss, onmiddellijk als zijn wi jersoonlijke afgezant naar Mos- ïou, lC. Strauss zal over enkele dagen aar Washington terugkeren (oi verslag uit te brengen over g ie situatie in de Sovjetunie. rS Bij krijgt vrijheid om naar ei- en inzicht te handelen en te spreken met wie hij nodig acht. gesprek met de waarne- aend president Janajev staat niet op het programma. Sttauss werd dinsdag in allerijl «P het Witte Huis beëdigd. Tij- lens de coup van maandagmor- il' jen was er geen Amerikaans am- fteadeur in Moskou; Strauss' idorganger John Matlock was Nor de staatsgreep uit Moskou •okken. ident Bush maakte op een iersconferentie na de beëdiging e an Strauss duidelijk dat de Ver- jnigde Staten het wettig gezag B an president Gorbatsjov blijft irkennen. Steun ii lok betuigde Bush steun aan pi Boris Jeltsin, met wie hij over de n! Beloon heeft gesproken. Bush K' inschreef de coupleiders als il- samenzweerders, eiste speet voor de wettig gekozen iders van de Sovjetunie en de lussische Federatie en drong Ito op de onmiddellijke vrijla- ig van Gorbatsjov. zei tevergeefs geprobeerd te Rebben Gorbatsjov op te bellen. Bet televisie station ABC meld- dat zij erin geslaagd waren "tact te leggen met het perso- «1 van Gorbatsjov in zijn dats- op de Krim. Zij bevestigden '1 Gorbatsjov onder huisarrest laat. larde opstelling opstelling van president i wordt met de dag harder. i tovankelijk nam hij een af- achtende houding aan. Vervol tosbetuigde hij steun aan Gor- Btsjov en Jeltsin, en nu eist hij et herstel van Gorbatsjov in A -&ar tegelijkertijd doet de pre uentalles om de nieuwe leiders onnodig te provoceren. Hij ^ftde nieuwe leiders niet met ame genoemd. Er is geen spra- van Amerikaans militair pitsvertoon. 'a overleg met zijn adviseurs sloot president Bush dinsdag en eerder genomen beslui- E"over handel met en kredie ten voor de Sovjetunie op te schorten. Dat betekent onder meer dat de graanleningen ten bedrage van 1,5 miljard dollar alsmede plan nen voor economische samen werking worden opgeschort. Ook zal het pas in Moskou on dertekende Start-verdrag over vermindering van de strategi sche raketten tot nader aankon diging niet voor ratificatie aan de Senaat worden voorgelegd. MOSKOU - Op een tank waarvan de bemanning zich achter de Russische president Jeltsin heeft ge schaard, hangt de oude Russische vlag, een van de symbolen van het verzet (foto Alexander Zemliani- chenkolAP) sen president Gorbatsjov licha melijk onderzoeken, om de be wering dat de president ziek is te ontzenuwen. De demonstranten voor het 'Witte Huis', zoals het parle mentsgebouw in Moskou wordt genoemd, waren de hele dag be zig met het oprichten en verster ken van nieuwe barricaden van vrachtwagens, autobussen en stenen. Verscheidene legeron derdelen in de Russische hoofd stad, waaronder para's, infante risten en een pantsereenheid, schaarden zich maandag en dinsdag aan de zijde van Jeltsin. „We zijn hier omdat we voor Rusland zijn", aldus een jonge militair. Tijdens een tv-toespraak, die dinsdagavond door de Ameri kaanse omroep CNN werd uitge zonden de omroep van de Russische Federatie is niet in de lucht deed Jeltsin een emotio neel beroep op militairen en offi cieren geen orders van de nieu we machthebbers uit te voeren. „De staatgreep is gedoemd te mislukken", aldus Jeltsin. Vol gens de president is het nieuwe bewind verantwoordelijk voor „nachtelijke arrestaties en de oprichting van concentratie kampen". In Leningrad, het tweede grote centrum van verzet tegen de staatsgreep, verzamelden zich dinsdag zeker honderdduizend (Slot zie pagina 3 kolom 7) Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 ENKHUIZEN (GPD) - Tijdens een zeiltocht op het IJsselmeer is dinsdagmiddag rond drie uur de 23-jarige J. van der Pol uit Utrecht door verdrinking om het leven gekomen. Tijdens het zeilen was de man overboord gesprongen om zich aan een touw door het schip te laten voortslepen. In een onbe waakt ogenblik moet hij met zijn benen in het touw verward zijn geraakt. Toen de andere opva renden zagen dat van de man al leen een been boven water stak werd de lijn ingehaald en de man aan boord gehesen. PvdA wijst in kabinet voorgestelde maatregel af DEN HAAG (GPD) - De koppe ling tussen lonen en uitkerin gen moet volgend jaar komen te vervallen. Het wettelijk mini mumloon en de uitkeringen mo gen ten hoogste meegaan met de prijsstijging (inflatie). Negatie ve koopkrachteffecten voor de minima moeten opgevangen worden door een drietal belas tingmaatregelen: geen inflatie correctie in de belastingen voor inkomens boven de 50.000 gul den bruto, een hogere basisaf trek in de belastingen en een ho gere belastingaftrek wegens ar beidskosten voor werkenden. Minister De Vries (sociale zaken) LENINGRAD - Meer dan 100.000 mensen stroomden gisteren in Leningrad samen op het Paleis plein om te protesteren tegen het afzetten van president Gorbatsjov. De hervormingsgezinde burgemeester van de stad, Sobchak, zei in zijn toespraak het verzet van Jeltsin te steunen (foto AP) heeft dit het kabinet voorge steld. Volgens de bewindsman moet verbetering van inkomen in 1992 niet voorop staan, maar het scheppen van meer werk. Door het ontkoppelen ontstaat er meer afstand tussen mini mumloon en uitkeringen aan de ene kant en lonen in de bedrij ven aan de andere kant. Aan de onderkant van de arbeidsmarkt ontstaat daardoor meer werkge legenheid. Een oplopende werk loosheid in 1992 kan daarmee bestreden worden, aldus De Vries. De PvdA binnen en buiten het kabinet wijst het voorstel-De Vries keihard af. Voor de PvdA is de koppeling nog steeds de goedkoopste manier van koop- krachthandhaving voor de mini ma. een uitgangspunt dat De Vries bestrijdt. Bovendien meent de PvdA dat het kabinet niet tot ingrijpende besluiten in de wao en Ziektewet kan overgaan - bedoeld om het aantal uitkeringsgerechtigden terug te dringen- en tegelijk de koppeling los te laten. Immers, door de ingrepen in de wao en ziektewet verbetert de verhou ding tussen werkenden en niet- werkenden. De sociaal-democraten denken steun te vinden bij een advies van een aantal topambtenaren (CECi aan het kabinet. Volgens de CEC zal de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden met de juli-besluiten van het ka binet voor de wao en Ziektewet 100 85,5 zijn in 1994. Dat is on der de norm voor handhaving van de koppeling. Die staat op 100 86. In 1992 zal ondanks de maatregelen voor wao en Ziekte Lease-auto Een in beslag genomen lease-au- to. waarmee de bestuurder te hard reed, lijkt inzet te worden van een langdurige juridische strijd. Ondanks eerdere rechte lijke uitspraken dat de auto moet ivorden teruggegeven houdt het openbaar ministerie de wagen vast. Ensemble Minsk Het kinderensemble Zorachka uit de Sowjetstad Minsk gaj dinsdagavond een ivervelende show in de Goese Prins van Oranje. Het nieuws over de staatsgreep in hun vaderland heeft evenwel ook on der dit gezelschap gro- 1 te beroering gewekt. I I Milieustraten De gasten op de 55 Zeeuwse campings die deelnemen aan het project voor het gescheiden inzamelen van afval via zoge naamde milieustraten, bestaan de uit een serie containers, blij ken goed gebruik van deze voorziening te 10 maken. I O Timman Jan Timman heeft het kanvei te gen Victor Kortsjnoi erop zitten. De Amsterdamse topschaker speelde gisteren in de laatste confrontatie in de kioartfinales van de kandidatenmatches re mise. Dat was genoeg om de halve finales te 1 "7 bereiken. I de verhouding tussen werken den en niet-werkenden uitko men op 100 86,7. Volgens de CEC heeft het kabi net met deze cijfers de keuze de koppeling in 1992 al dan niet te laten doorgaan. Eind 1991 zal een besluit genomen moeten worden. De topambtenaren wij zen echter ook op risico's. Zo moet eerst nog afgewacht wor den welke effecten het eerder af gesproken wao-ziektewetpak- ket feitelijk heeft en wanneer die optreden. Indien de koppeling wordt ge handhaafd gaat de CEC ervan uit dat het wettelijk minimum loon en de uitkeringen in 1992 met 3,5 procent omhoog gaan. Zonder koppeling zou die stij ging beperkt blijven tot 2.85 pro cent. Minister De Vries hangt de voor zichtige koers van de CEC aan. Volgens hem mag niet alleen ge keken worden naar de eventuele effecten van het wao-ziektewet- pakket, maar moet er ook met andere factoren rekening gehou den worden. Mocht de ingreep in de wao en Ziektewet inderdaad leiden tot minder uitkeringsge rechtigden, dan kan op termijn de koppeling worden hersteld. De Vries krijgt daarbij steun van het CDA. Het kabinet beschikt ook overi gens over berekeningen waaruit blijkt dat een deel van de ver wachte bezuinigingen, als ge volg van de wao- en Ziektewet maatregelen. verdwijnen. Een déél van de wao'ers die gedwon gen uit de wao gaat zal immers geen werk kunnen vinden en een beroep doen op de ww. Het gaat (Slot zie pagina 5 kolom 6) ROTTERDAM (ANP) - De prijzen voor benzine en die sel gaan vandaag omhoog. Dat is een indirect gevolg van de crisis in de Sovjet- Unie. De Rotterdamse olie handel heeft dat dinsdag meegedeeld. Benzine wordt drie cent per liter duurder, de dieselprijs gaat met zes cent per liter omhoog. Oliehandelaren zeggen de ontwikkelingen maandag nog even te heb ben afgewacht. Maar de stij ging van zowel de produkt- noteringen als de dollar koers bleek dinsdag structu reel van aard. zodat prijsstij gingen onontkoombaar wer den, aldus de oliehandel. Vooral de produktnoterin- gen stegen fors door de Sov jet-crisis. Voor het weekein de noteerde de gasolie nog 185 dollar per ton tegen 211 dinsdag. Benzine steeg tus sen vrijdag en dinsdag van 240 naar 251 dollar per ton. De dollar zakte dinsdag wel iswaar enkele centen terug in vergelijking met maan dag, maar bleef toch ook en kele centen duurder. Aan de meeste zelftankpom- pen gaan na vandaag ad- vies-literprijzen gelden van 196 cent voor super plus loodvrij, 192 cent voor Euro loodvrij en 208 cent voor ge lode superbenzine. Een liter diesel gaat 123 cent kosten. Voorspellingen Oliehandelaren wagen zich niet aan voorspellingen voor de komende tijd. „De leve ring van olie wordt door de situatie in de Sovjet-Unie niet belangrijk beïnvloed, maar de handel neemt toch een voorschot op produktie- tekorten", aldus een woord voerder. (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen U hebt 'm zo in huis. U hóeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vie weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 0U 84-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1