Jeltsin roept op tot verzet Aè Woede gekoeld op tankbemanning President Bush bevriest direct economische hulp aan Sovjetunie kleintjes u Bouwbond CNV wil afbraak WAO op werkgever verhalen Protest vanaf tank in Moskou ,v» Plegers coup Sovjetunie stevig in het zadel Tsjechen hamsteren benzine ïiL. Wij gaan weer naar school. Nieuwe machthebbers tevreden over „begrip" 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. DEN HAAG/MOSKOU (GPD) - De conservatieve nieuwe lei ding van de Sovjetunie, ver enigd in het 'Comité voor de joodtoestand', lijkt de macht inmiddels stevig in handen te lebben. De belangrijkste poli tieke tegenstander van het nieuwe bewind, de Russische president Jeltsin, heeft de be volking opgeroepen vandaag in staking te gaan. Hij kreeg gis teravond de steun van een tank-eenheid, die posities heeft ingenomen rond het parle mentsgebouw van de Russische Federatie in Moskou, in de hoofdstad is gisteren fel en emo tioneel geprotesteerd tegen de machtswisseling. De totale om vang van het verzet is echter on duidelijk door de afkondiging een strenge perscensuur. Dat de greep van de nieuwe machthebbers op het land nog niet totaal is, blijkt uit het feit dat enkele prominente politici onder wie Jeltsin maandag felle kritiek op de machtswisseling konden leveren. Omringd door enkele duizenden aanhangers Zonnige perioden Eerst wolkenvelden, later zonnige pe rioden. Maximum temperatuur rond 21 graden. Zwakke tot matige west tot 'zuidwesten wind. 234e jaargang no. 195 Oinsdag 20 augustus 1991 E .Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 Postbus 18, 4380 AA Vli: ling PZC Pagina 3: Minister van den Broek pessimistisch Handel merkt nog weinig- Pagina 4: Gorbatsjov legde basis coup De nieuwe leiders Pagina 5: Oostduitsers ongerust Risico in Balkangebied las Jeltsin bovenop een tank een verklaring voor, waarin hij op riep tot een algemene landelijke proteststaking voor onbepaalde duur. Hij eiste de onmiddellijke terugkeer van Gorbatsjov als president. Jeltsin riep de militai ren op de nieuwe leiders niet te steunen. Verder zei Jeltsin dat hij alle KGB- en politie-eenhe- den in zijn republiek onder zijn bevel heeft geplaatst. Vele hon derden aanhangers van de Rus sische president wierpen barri cades op rond het parlementsge bouw in Moskou. Anarchie De nieuwe leider van de Sovjetu nie, vice-president Gennadi Ja- najev, heeft harde maatregelen afgekondigd om „verdere anar chie te voorkomen en de rust in de Sovjetunie te herstellen". Maar tijdens een persconferen tie in Moskou beloofde hij maan dag ook het hervormingsbeleid van de afgezette president Mi- chail Gorbatsjov te zullen voort zetten. Janajev zei dat Gorbats jov rust houdt, op geen enkele manier gevaar loopt en na zijn herstel „hopelijk zijn taken zal hervatten". Alle internationale overeenkomsten zullen door het nieuwe bewind worden geres pecteerd, aldus Janajev. de Krim rust houden. Volgens onbevestigde berichten staat Gorbatsjov onder huisarrest, of zou hij zijn overgebracht naar een militaire basis in Sebasto- pol. President Bush van de Verenig de Staten heeft maandag ver klaard dat er wel degelijk sprake is van een staatsgreep. Hij noemde de machtswisseling „ongrondwettelijk" en „een ver ontrustende ontwikkeling, die mogelijk ernstige gevolgen heeft voor de Sovjet-maatschappij zelf en de betrekkingen met an dere landen, waaronder de VS". Bush kondigde aan dat de eco nomische hulp aan de Sovjetu nie voorlopig bevroren wordt. Ook Groot-Brittannië zal zijn hulp opschorten. Onzekerheid De EG vergadert vandaag in Den Haag over een soortgelijke stap. De Duitse bondskanselier Kohl, de Britse premier Major en de Franse president Mitterrand hebben de machtswisseling maandag allen veroordeeld. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van den Broek, op dit moment EG-voorzitter, toonde zich „volledig verrast en erg bezorgd" over de ontwikke lingen in de Sovjetunie. Europa moet volgens Van den Broek „een duidelijk signaal" aan Mos kou geven. „We gaan een perio de van grote onzekerheid tege moet". Het 'Comité voor de noodtoe stand' heeft maandag een serie strenge maatregelen afgekon digd. In Moskou. Leningrad en enkele niet nader genoemde ge bieden, waaronder vermoedelijk de Baltische staten, is de nood toestand afgekondigd. Verder heeft vrijwel de gehele pers in het land een verschijningsver bod opgelegd gekregen, met uit zondering van enkele conserva- (Slot zie pagina 3 kolom 6) Gorbatsjov Volgens vice-president Janajev is er geen sprake van een staats greep omdat president Gorbats jov ziek is. „Hij kon zijn taken niet langer verrichten", aldus Janajev, die daar aan toevoegde dat de vice-president in dat ge val conform de grondwet diens taken overneemt en er dus geen sprake is van een coup. De afge zette leider zou oververmoeid zijn en in zijn vakantieverblijf in UTRECHT (ANP) - Als het par lement instemt met de wao- plannen van het kabinet, wil de Hout- en Bouwbond CNV „de consequenties daarvan in de ca o's gaan verrekenen". Dat bete- PRAAG (AFP) - Lange rijen au to's hebben zich maandagavond gevormd voor de tankstations Tsjechoslowakije. Na de staatsgreep in Moskou gingen (Ie automobilisten over tot pa niekaankopen uit vrees voor onderbreking van de le verantie van benzine door de Sovjetunie. Dè wachttijden voor de tanksta tions in Praag bedroegen maan dagavond een tot twee uur. Au tomobilisten lieten hun tank en vulden ook jerry- met benzine. Enkele sta- waren al door hun super- benzine heen. ns de minister van econo- Vladimir Dlouhy, heeft Tsjechoslowakije nog voldoen de benzine voor tien tot vijftien Franse president reageert met terughoudendheid Van onze correspondent PARIJS - De Franse president Francois Mitterrand heeft maandagavond opvallend voorzichtig en afwachtend ge reageerd op de coup in de Sov jetunie. 'neen rechtstreeks door de tele visie uitgezonden gesprek met iJournalisten verklaarde het franse staatshoofd dat het vol gens hem nog te vroeg is om te praten over maatregelen tegen de nieuwe machthebbers in de Sovjetunie. Mitterrand gaat er vooralsnog van uit dat de nieuwe machtheb bers in Moskou zich houden aan bun belofte om het hervormings proces in de Sovjetunie door te laten gaan en de internationale afspraken te respecteren. Maar ^sdat met het geval is, moet het *esten niet aarzelen en onmid dellijk alle hulp aan de Sovjetu nie stop zetten, aldus het Franse kent een kostenpost van vele miljarden guldens voor de werkgevers, aldus een bonds- woördvoerder maandagavond na afloop van een speciale bondsraadvergadering. Volgens de woordvoerder zijn de werkgevers in de bouw voor een groot deel verantwoordelijk voor arbeidsongeschiktheid. „Zo worden de vijftig-kilo-zak ken nog in eenderde van de be drijven gebruikt, hoewel die al bijna twee jaar verboden zijn." Een verbetering van de arbeids omstandigheden komt in deze bedrijfstak zeer moeilijk tot stand, aldus de woordvoerder. De bondsraad en de leden ver klaarden zich achter de voorstel len van de vakcentrales om het kabinet onder druk te zetten. Ook deze bond zal oproepen op Prinsjesdag de Troonrede te gaan bekijken. Dat is geen werk onderbreking, vindt de bonds raad, maar een „beïnvloeding van het overheidsvoornemen". Politieke stakingen zijn voorals nog uit den boze, stelt de bond die wel akkoord gaat met de lan delijke manifestatie omdat die op een zaterdag valt en dus niet onder werktijd. MOSKOU - Een woedende Moskoviet probeert een Sovjet-militair uit zijn tank te sleuren tijdens de demonstraties bij het gebouw van de Russische Federatie in Moskou. Omstanders wisten de man te kalmeren, waarna de soldaat zich ijlings in veiligheid bracht in zijn voertuig (foto Dima Tanin/AFP KENNEBUNKPORT (AP) - De Amerikaanse president George Bush heeft maandag het afzet ten van Sovjet-president Mi- chail Gorbatsjov een „veront rustende ontwikkeling" ge noemd die ernstige gevolgen kan hebben. Hij zette er vraag tekens bij of de Sovjet-bevol king er goedschiks mee akkoord zal gaan dat zij haar nieuw ver worven vrijheden kwijtraakt aan een militair regime. De president zei weinig informa tie te hebben over de ontwikke lingen in Moskou. Hij was even voor middernacht gewekt en op de hoogte van de coup gesteld. Bush maakte op de persconfe rentie veelvuldig gebruik van notities en zijn nationale veilig heidsadviseur, Brent Scowcroft, stond naast hem. Het ministerie van buitenlandse zaken had eer der Sovjet-ambassadeur Victor Komplektov voor een gesprek over de gebeurtenissen ontbo den. Brief Komplektov overhandigde het ministerie een schrijven voor Bush waarin de nieuwe Sovjet leiders de verzekering geven dat zij de sociale, economische en politieke hervormingen zullen MOSKOU- De president van de Russische Federatie, Boris Jeltsin, riep maandag vanaf een tank op tot verzet tegen de plegers van de staatsgreep die hij van een illegale daad beschuldigde. voortzetten en de goede betrek kingen, „in het bijzonder met de Verenigde Staten", verder zul len ontwikkelen. Bush toonde zich uiterst kri tisch over de coup, die volgens hem een schending vormt van de Sovjet-grondwet. „Dit is een zeer reactionaire groep, die het verkozen heeft het recht in eigen hand te nemen," aldus de presi dent tegenover verslaggevers. „Ik heb keer op keer gezegd dat wij geen coup wilden zien ge steund door de KGB en het le ger, en dat is kennelijk wat er ge beurt." Bush zei dat alle Amerikaanse hulp aan de Sovjetunie wordt bevroren, een stap die volgens hem door de Europese bondge noten zal worden nagevolgd. „Deze stap was buiten-grond wettig, buiten de grondwettelij ke bepalingen voor een rege ringswisseling", aldus Bush op de persconferentie voor zijn vakantieverblijf in Maine. Bush betreurde de val van Gor batsjov, wiens hervormingen een nieuw tijdperk inluidden voor de relaties tussen de groot machten tijdens de regering- Reagan en de regering-Bush. „Ik heb altijd het idee gehad dat hij de beste mogelijkheid vertegen woordigde voor de voortgang van de hervormingen", zei de Amerikaanse president over Gorbatsjov. „Hij vertegenwoor digde een enorm produktieve en fantastische verandering en ik denk dat zijn omverwerping geheel contra-produktief is". „Ook is het belangrijk op te mer ken dat coups kunnen misluk ken. Eerst lukken ze en dan lo pen ze tegen de wil van het volk op Waar we nog niet van ge hoord hebben is de bevolking van de Sovjetunie", aldus Bush. Bush zei dat veel details ontbra ken. maar dat er klaarblijkelijk een coup had plaatsgevonden van hardliners die ongerust wa ren over de hervormingen, de WAO Premier Lubbers en CDA-voor- man Brinkman hebben gisteren met de partijtop overleg ge pleegd over de WAO-problemen. Ook bij de PvdA werd druk ge praat. Volgens kringen rond het kabinet is er echter geen crisis dreiging: beide part ners willen doorgaan C met de coalitie. O Verkeer Bij het begin van het nieuwe schooljaar vragen, tussen 2 en 20 september, spandoeken over al in Zeeland aandacht voor scholieren in het verkeer. Op Mariekerke na doen alle Zeeuwse gemeen- ten mee. VOC-schip Een duikteam uit Zeebrugge heeft waarschijnlijk de wrak stukken gevondezi van de Oos- tindiëvaarder Anna Catharina. Het schip van de Verenigde Oostindische Compagnie is op dezefde dag vergaan als de roemruchte 't 10 Vliegend Hart. I Karpov Anatoli Karpov heeft het net niet rond zich laten sluiten in zijn tweekamp tegen de Indiër Anand. De Moskoviet haalde uit twee afgebroken partijen, die schaak-technisch ge zien verloren stonden, een dubbele remise. I MOSKOU (RTR/AFP) - Het Co mité voor de Noodtoestand heel't maandagavond verklaard tevreden te zijn over de eerste reacties op de machtsomvvente- ling in de Sovjetunie. Onder de bevolking was „een gevoel van opluchting" merkbaar en het buitenland reageerde met „een bepaald begrip". „De eerste dag van de invoering van de noodtoestand in ver scheidene delen van de Sovjetu nie heeft getoond dat de bevol king met een bepaald gevoel van opluchting heeft gereageerd", aldus de nieuwe Sovjetleiding in een verklaring die integraal door het Sovjetpersbureau TASS werd verspreid. „De eerste reacties in het buiten land met betrekking tot de ge beurtenissen in ons land werden gekenmerkt door een bepaald begrip, omdat het slechtste sce nario chaos en anarchie is en dat verontrust het buitenland het meest." Volgens het comité overtreedt de Russische president Boris Jeltsin de wet. In de verklaring wordt Jeltsin bekritiseerd om dat hij de machtsovername als illegaal heeft betiteld en heeft opgeroepen tot een algehele sta king. verzwakking van de positie van de communistische partij en de staat van de economie. Het Witte Huis was kennelijk to taal verrast door de coup in Mos kou. Bush bezocht de Sovjetu nie nog geen drie weken geleden en vertelde bij die gelegendheid de leiders van de onrustige repu blieken dat Gorbatsjov hun bes te hoop was. De Verenigde Sta ten en de Sovjetunie sloten nog vorige maand een belangrijk en cruciaal geacht akkoord over vermindering van de strategi sche nucleaire wapens. De Amerikaanse president zei met de westerse bondgenoten te hebben overlegd, van wie er een, de Britse premier John Major, tevergeefs contact had gezocht met Gorbatsjov. Hij zei dat de Amerikaanse strijdkrachten niet in verhoogde staat van pa raatheid waren gebracht, al zei hij bezorgd te zijn over de mili taire activiteit van de Sovjet strijdkrachten in Moskou. Bush zei dat de Amerikaanse hulp aan de Sovjetunie bevroren werd. „Uiteraard gaan wij niet voort met hulp of bijstand wan neer dit soort buiten-grondwet tige actie wordt ondernomen door lieden die gesteund worden door militairen", zei Bush. ..Van zelfsprekend zullen niet alleen de Verenigde Staten, maar ook Europa het een en ander op schorten." Bush voegde er echter aan toe dat het START-verdrag ter ver mindering van de strategische kernbewapening, dat hij in het belang van de Verenigde Staten achtte, door zou gaan. Ook Mos kou heeft immers laten weten aan het verdrag, dat in juli door Bush en Gorbatsjov in Moskou werd ondertekend, te zullen vasthouden. Minister van defensie Dick Che ney bevond zich in Canada, waar hij aan het vissen was. Hij keer de maandag terug naar Was hington. DUIJNHOUWER Weg Water bouw Bv Goes 4460 AA Goes Tel. 01100 -16256 VOOR AL UW ASFALTERINGS- WERKEN In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlisslngen Bellen gaat sneller- 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1