Terneuzen wil geweld aanpakken De zieke is consument geworden COUJN Domburger bouwt vakantiestek na provincie 11 Kamer van Koophandel roept ondernemers bijeen na bloedige overval lezers schrijven Justitie ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 TERNEUZEN - De voorzitter van de Terneuzense Kamer,van Koophandel, G. Verveis, wil op korte termijn een bijeenkomst beleggen voor ondernemers in Terneuzen. Doel van de bijeen komst is om in samenspraak met deskundigen van de Kamer en de ondernemersorganisatie KNOV te bezien wat voor moge lijkheden er voor winkeliers zijn om zich te wapenen tegen de toenemende misdaad in de Zeeuws-Vlaamse havenstad, pe schrik zit er bij de Terneuzen se ondernemers, na de geweld dadige overval op bakkerij Van Strien eerder deze week, behoor lijk in, Van paniek is echter geen sprake. Neemt niet weg dat de middenstanders na de vierde overval in korte tijd zich afvra gen wat ze tegen deze vorm van criminaliteit kunnen doen. Op de terrasjes in de binnenstad liggen de oplossingen voor het oprapen. Knokploegen, meer politie op straat, harder optre den, tussen de slokken door wor- GON-excursie HULST - De afdeling Zeeland de Gehandicapten Organi satie Nederland (GON) houdt donderdag 5 september een ex cursie door West-Zeeuwsch- Vlaanderen. De tocht begint aan de Graafjansdijk in Westdorpe. De GraaQ ansdijk bestaat vol gend jaar vijfhonderd jaar, het geen samen met 750 jaar Vie- rambachten op feestelijke wijze zal worden gevierd. Daarna rijdt het gezelschap naar Terneuzen, een rondrit wordt ge maakt. In het Westkantrestau- rant aan de Scheldedijk wordt een kopje koffie geserveerd. Ver ms gaat de tocht verder i Dow Chemical, Biervliet, Hoofdplaat en de panoramaweg langs de kust. In Sluis wordt om streeks 13.00 uur de lunch ge bruikt. Hierna gaat het richting Oostburg. Via Waterlandkerkje belandt het gezelschap in IJzen- voor een diner. De reis (met rolstoelliftbus) wordt begeleid door een deskundige gids, me vrouw M. van Waes uit Westdor pe. Vertrek in Sint Jansteen aan de kerk om 8.00 uur, in Hulst aan deBlaauwe Hoeve om 8.15 uur, Sas van Gent aan het Keizer Karelplein om 8.45 uur en in Westdorpe aan de kerk om 9.00 ■HR Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reac ties op in de PZC ver schenen berichten, arti kelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duide lijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling ge nomen. Bijdragen mo gen niet langer zijn dan 250 woorden. De redac tie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over gewei gerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. i i i i i i i i~m~ den de gewenste maatregelen aangedragen door mensen die echter veelal niet achter een toonbank of kassa staan. Projecten „Wat valt er aan te doen? Die vraag hoor ik regelmatig de afge lopen dagen op straat. Ik denk dat de individuele winkelier er op zich weinig aan verhelpen kan dat de misdaad toeneemt en verhardt. Toch wil ik mij ervoor inzetten dat we op korte termijn eens bijeenkomen om van bij voorbeeld KNO V-deskundigen te vernemen welke mogelijkhe den voorhanden zijn. Een orga nisatie als het KNOV hee_ft pro jecten op dit vlak en beschikt over kennis van zaken. Mogelijk kan zo'n bijeenkomst onder de noemer van de Kamer plaats vinden, omdat dan ook niet KNOV-leden er profijt van kun nen hebben", legt Ververs uit. De KvK-voorzitter, zelf eigenaar van een boek- en tijdschriften- handel in de Terneuzense Noordstraat, gelooft echter niet dat de gebeurtenissen van de af gelopen weken van structurele aard zijn. „Ik hoop dat het gaat om incidenten waar we weer lang van verlost blijven", zegt hij. Het idee een burgerwacht - die ooit een blauwe maandag dooi de straat waarde - nieuw leven in te blazen, vindt Ververs ver werpelijk. Ongelukkig Ook burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen is ge schrokken van de brute overval op de bakkerij, waarbij de bak ker en diens werknemer met een mes wprden toegetakeld door hun overvallers. Dat verschillen de ondernemers nu een zekere angst koesteren jegens onbe kende klanten vindt hij niet zo vreemd. „Maar", zegt hij, „ik ge loof niet daf we de onrust- en angstgevoelens moeten over trekken. Het is zaak om alles binnen de juiste proporties te zien. Natuurlijk was dit een bru te daad en zijn we als bestuur ders weinig gelukkig met de voorvallen de laatste weken. Ik ga er niettemin van uit dat er sprake is van een ongelukkige samenloop van omstandighe den. Politie en gemeentebestuur doen er - en dat wil ik benadruk ken - alles aan om de zaken die zich de afgelopen weken hebben voorgedaan op te lossen. Niet voor niets werden de daders van de overvallen snel gepakt." Barbé hecht - ook met het oog op de criminaliteit - grote waar de aan het reguliere overleg met horeca en middenstand. „Juist door middel van overleg kunnen we in samenspraak nadenken over oplossingen voor proble men in de stad." Ook binnen het politionele be stel wordt nog gedokterd aan al ternatieven om meer geünifor meerde krachten op straat te krijgen. „We denken nog na over de introductie van politie-assis- tenteri; zoals die momenteel in Helmond bij wijze van proef wor den ingeschakeld. Of deze men sen daadwerkelijk in Terneuzen zullen worden ingezet hangt van tal van zaken af. Allereerst heb je een principiële kant aan de zaak zitten. Je krijgt namelijk twee soorten agenten, hoe pas je die in binnen een korps, hoe staat het met de rechtspositie en noem maar op. Ten tweede speelt dan nog de budgettaire problematiek. Nu betalen we als gemeente boven de rijksbijdra ge voor onze politie jaarlijks nog 120 tot 130.000 gulden bij. Daar- De schrik zit er in bij Terneuzense winkeliers sinds de gewelddadige overval op een bakkerij. Op de foto de Noordstraat (foto Henk Hommers) mee onderscheiden we ons van andere gemeenten. Introduceer je dan als gemeente assistenten, dan moet dat zeker budgettair- neutraal gebeuren en zover zijn we nog lang niet", aldus Barbé. De overvallers zijn overigens vrijdag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris in Middelburg. De 34-jarige F. W'. uit Den Bosch en de 21-jarige Terneuzenaar M. D. zijn aangeklaagd wegens het plegen van een overval met ge weld. De twee zijn vervolgens overgebracht naar tehuizen van bewaring in Den Haag en Den Bosch. Wonderbaarlijk goede afloop van aanrijding met tankauto Kapelle KAPELLE Bij een aanrijding tussen een tankauto en een per sonenauto op een kruising in Kapelle zijn vrijdagavond drie leden uit één gezin licht gewond geraakt. De moeder en twee kin deren uit het gezin moesten door de brandweer uit de totaal vernielde auto worden bevrijd. Ze werden per ambulance naar het ziekenhuis in Goes overge bracht. De kinderen konden na behan deling in het ziekenhuis direct naar huis, de moeder werd voor enkele dagen ter observatie op genomen. De vader, die de auto bestuurde, bleef ongedeerd. De rijkspolitie Reimerswaal, die geen nadere gegevens over de identiteit van de inzittenden kon geven, sprak van een 'won derbaarlijk goede afloop' van het ongeluk, dat zich in eerste in stantie ernstig liet aanzien. De bestuurder van de met 25 ton methanol geladen tankauto. L. C. uit Londenzeel (B), bleef onge deerd. De oorzaak van het ongeluk is nog onduidelijk. Rond kwart over acht passeerde de Neder landse auto de met verkeerslich ten beveiligde kruising Vierwe- genhof in Kapelle. Waarschijn lijk is de bestuurder van één van de betrokken auto's, in de war geraakt door de laagstaande zon, door het rode licht gereden. De politie verzoekt getuigen zich in verbinding te stellen met het bureau in Kruiningen (01130-1810). Nou was het weer net rustig ge worden en daar komt een nota- risroetin 't eten gooien. Van Wa terschoot was afgekat door de CDA staatssecretaris van bin nenlandse zaken. De kamer ook, en haar partijgenoot de commis saris van de koningin was weer verder gegaan waar hij gebleven was. De hartelijke, vriendelijke en joviale samenwerking binnen het college van de Staten van Zeeland was weer helemaal koek en ei, en nou dit weer! Wie wen bekend is met de Zeeuwse verhoudingen kan toch niet ver wachten dat de hoofdofficier van justitie te Middelburg in de put gaat roeren? Iedereen is met iedereen innig bevriend. Iedereen? Nou ja de top natuurlijk, dat is één grote familie. Stel je voor, je zou er ge- bjk uitliggen en wel voorgoed! Er was nooit enig verschil tussen CDA, PVDA en WD. Eigenlijk was het één grote club, één par tij met gemeenschappelijke be tengen en dat moet zo blijven vind dat lieve mens van Binnen landse Zaken. Nee hoor niks on derzoeken, geen sprake van. stel je voor! De helft van de kiezers 'aat het al afweten. Misschien bij een volgende verkiezing, komt ar helemaal niemand meer stem men, Dat zou ideaal zijn voor de z'ttende machthebbers. Een echte onvervalste oligarchie. °an was er al dat geharrewar met- 2 miljoen belastinggeld he- temaal niet geweest, dan had memand (buiten de vaste clan) er ook maar iets van geweten! le notaris Bos mag zich geluk kig prijzen dat hij buiten Zee and woont, anders zouden de machthebbers het hem goed in peperen, de bemoeial. Toch is bet wel nuttig dat de hoofdoffi- cier van justitie weet dat de ge wone burger zich nog steeds ern stige zorgen maakt over de ont wikkeling waarbij de democra ts om zeep wordt geholpen. H. Fransen ToTricellistraat 7 Kruiningen Zin en onzin van patiëntenorganisaties De gezondheidszorg staan grote veranderingen te wachten. Na de stelselherzie ning, die inmiddels in enkele facetten is doorgevoerd, moet het allemaal anders en beter. Zorg wordt een zaak van aan bieders, verzekeraars en pa tiënten. Die eerste twee groe pen zijn al sinds jaar en dag behoorlijk georganiseerd, de laatste wat minder. In de afge lopen 20 jaar zijn wel veel pa tiëntenverenigingen ont staan, maar lang niet altijd met het doel een sterke vuist te kunnen maken in het ge sprek met aanbieders en ver zekeraars. De Zomeruniversiteit heeft J. van der Wilk gevraagd zijn licht te komen werpen op de zin en de onzin van patiënten organisaties. Van der Wilk is, als hoofd van de afdeling zor ginnovatie en consumentenbe leid bij het ministerie van WVC, de man die structuur moet brengen in de rol van de patient in het hele circus. Hij ziet alleen maar zin in de pa tiëntenorganisaties, geen on zin. „Ik heb het liever over consu menten/patiënten. Daarmee wordt meteen de relatie tussen aanbieders van zorg en gebrui kers wat duidelijker. Vroeger, twintig jaar terug, had een pa tiënt de rol van het lijdend voorwerp. Wat de dokter deed, was goed gedaan. Dat vond de patiënt, of het hielp of niet. dat vond de verzekering die het be taalde en dat vond ook de arts die aan niemand verantwoor ding hoefde af te leggen. Dat is gelukkig al veranderd. Veel pa tiënten willen weten wat een arts met hen van plan is. willen een stem hebben in de behan deling. Ze weten meer van het eigen ziektebeeld en emanci peren als het ware in de rol van consument". Van der Wilk is blij met die ontwikkeling. Niet voor niks was hij jarenlang di recteur van het landelijk Pa tiëntenplatform. weinig aan te verdienen valt, die zouden al snel op de achter grond raken. Een specialist die de markt als uitgangspunt neemt, zorgt dat hij uitmunt in de behandeling van veel voor komende kwalen. Die neemt niet de moeite om een zeldza me aandoening te leren gene zen. Gelukkig hebben we in Nederland zo'n systeem niet, al mogen patiënten best wat meer in markttermen gaan denken". Dat de verenigingen vooral pa tiënten met een bepaald ziek tebeeld binden, maakt het voor de overheid niet eenvou dig om het hele veld tot één ge sprekspartner te organiseren. „Ook daar geldt dat mensen met een zeldzame kwaal niet moeten worden onderge sneeuwd door patiënten die aan een veel voorkomende ziekte lijden. Patiënt word je niet uit vrije wil. dat gebeurt gewoon. Je kunt ook niet kie zen voor een bepaalde ziekte. Het moet niet zo zijn dat er minder rekening met je wordt gehouden als de aandoening waarmee je tobt. zeldzaam is". De organisatie van patiënten verenigingen als volwaardige partij in het gesprek met verze keraars en aanbieders, is een zaak van de overheid waarbij de platforms uitstekend kun- De patiënt moet leren een vuist te maken ifoto Willem Mieras Wettdijk „Het wordt hoog tijd dat die veranderende rol ook in wette lijke kaders gaat passen. De stelselwijziging, zoals staatsse cretaris Simons die voorstaat, geeft daarvoor uitstekende handvatten". Van der Wilk is er geen voorstander van om op de gezondheidszorg maar ge woon het marktmechanisme los te laten. „Dat is veel te ge vaarlijk. Er zijn zoveel aandoe ningen die zeldzaam zijn. zo veel behandelmethoden waar nen helpen. Niet alleen op lan delijk niveau maar ook op re gionaal en in Zeeland op pro vinciaal niveau zullen de struc turen moeten worden opge bouwd. „Daarmee kan ook een betere uitwisseling tot stand komen tussen de drie partijen onderling. Patiëntenvereni gingen willen, behalve via be langenbehartiging, de kwali teit van de zorg ook verbeteren door in de directe contacten goed beslagen ten ijs te komen. Het streven van de staatsse cretaris naar een transparan ter systeem past daarin. Zo lang de patient zijn rechten en plichten niet kent en denkt dat hij aan de goden is overgele verd zodra hij in de wachtka mer heeft plaatsgenomen, kan het nooit goed gaan.". De inspanningen moeten dus van alle kanten komen. „De sa menleving vraagt om verande ring, De overheid zal snel de wettelijke kaders moeten scheppen, in ieder geval voor dat alles weer door de ontwik keling is achterhaald. De aan bieders moeten de ontwikke lingen accepteren en erop in spelen en de verzekeraars zul len rekening moeten houden met meer dan één gespreks partner. De patiënten wacht de grootste heksentoer en dan is er nog iets waar alle partijen een zware boodschap aan zul len hebben: de gezondheids zorg moet betaalbaar blijven, van een goede kwaliteit en voor iedereen toegankelijk. Het is dus pure noodzaak dat patiënten daarbij, als consu menten. nauw betrokken zijn", Mieke van der Jagt Programma De ctirsus Nieuwe ontwikkelin gen in rechten en plichten van de patiënt beslaat twee dagen. Di7isdag 27 augustus gaan mr W. E. Kastelein, secretaris van de Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, en prof dr A. Schrijvers, hoogleraar algemene gezondheidszu/ g in Utrecht's ochtends in op de rechten van de individuele pa tiënt. 's Middags is er een work shop onder leiding van prof dr Schrijvers, Woensdag 28 au gustus staati zin en onzin van patiëntengroeperingen cen traal. J. van de Wilk en drs J. M. Bökkerink, directeur Stichting Werkenrode, verzorgen 's och tends de inleidingen. Drs M. Post. wetetischappelijk mede werker aan de Rijksiniiversi- teit in Utrecht, leidt 's middags de jvorkshop. Jos Hugense uit Domburg heeft in de tuin achter zijn woning een Zwitsers berglandschap in miniatuur nagebouwd, omdat hij zo ge hecht is aan zijn geliefde vakantiegebied (foto Ruben Oreel) Berglandschap in zakformaat DOMBURG - Als de gepensio neerde slager Jos Hugense (71) aan de Domburgse Markt de voordeur van zijn woning opent, staat hij midden in het vakantiegewoel; badgasten op weg naar of juist terugkerend van de waterkant, slenterende stelletjes, mensen die ansicht kaarten uitzoeken in een rek, in kopen doen of zo maar vanaf een bankje tegenover het knusse ge meentehuisje kijken naar de bonte stroom die langs trekt. Stapt Hugense echter aan de achterzijde van zijn woning de keukendeur uit, dan bevindt hij zich in een totaal andere we reld, zo on-Zeeuws als maar zijn kan. Wat is het geval? Als trouw be zoeker van het Berner Oberland in Zwitserland- drie keer per jaai en dat al langer dan een kwart eeuw- raakte de beenhouwer in ruste zo aan een bepaalde stek in dat vakantiegebied gehecht, dat-ie op een goede dag besloot het dierbare plekje buitenland maar in het klein na te bouwen, om het altijd binnen bereik te kunnen hebben. En zo stuit de argeloze bezoeker, die verwacht een achtertuin aan te treffen met het gebruikelijke beeld van de border, het gladge schoren gazonnetje met in het midden de droogmolen, het zitje in de hoek en het tegelpad naar het schuurtje, op een Zwitsers landschap in zakformaat. Het gaat hier om een kunstig geco- pieerde Justistal, dat zich in de volle lengte van teven kilome ters uitstrekt tussen-Thun en In terlaken. Aan de hand van foto's en militaire kaarten bouwde hij het dal na, met alle pieken, in hammen en uitstulpingen die je daar in Zwitserland op ware grootte kunt terugvinden. Hugense ging grondig tewerk: de miniatuurbergruggen heeft hij opgetrokken van brokken steen, die van de plek komen waar hij zijn hart heeft verloren. Met een vrachtwagen liet hij voor tien ton aan bergsteen aan rukken en in de Domburgse tuin deponeren. Jaren deed Hugense over het 'aankleden', met plan tjes die je net zo goed in de Al penwei en tegen de berghellin gen tegenkomt, maar ook met bouwseltjes zoals je ze in 't echt in het Justiltal kunt vinden: een kabelbaantje, een bergrestau rant e. hutten, verkeer dat ovel de klimmende weggetjes naar boven stuurt en daarnaast fi guurtjes van bergbeklimmers, van steenbokken en gemzen, je kijkt er werkelijk je ogen uit! Verhouding Sinds eindjaren zeventig is Hu gense met zijn schepping doen de. „Ik denk dat ik er zolang ik leef wel mee bezig zal blijven", zegt.de Domburger. „Er is^Ujd wel iets te renoveren, te verande ren of vooral te snoeien. Want de verhouding van de planten ten opzichte van de omgeving moet goed blijven". Trots vertelt Hugense van het bezoek van vrienden uit Zwitser land, mensen van het Justistal, Ze herkenden meteen allerlei punten; dat is die hut en daar ligt die brug. Toen wist Hugense het zeker: „Nou zit ik goed". Uitrustend op z'n bankje achter in de tuin. die volledig in beslag wordt genomen door klein-Zwit- serland, vindt Hugense z'n rust. Luisterend naar het geklater van het miniatuur bergriviertje, dat net als in het Justiltal in het groot precies op dezelfde drie plaatsen in het landschap door een bron wordt gevoed. En om het sfeertje nog wat aan te zet ten. mag Hugense graag eens wat speels tegen een naast het schuurtje opgehangen koeiebel- len aantikken en uit een casset terecorder wat jodelmuziek la ten klinken. 't Is een kronkel van me", zo ver ontschuldigt hij z'n bijzondere- hobby, „Het Domburgse Jus tistal moet precies op het Zwit serse lijken. Laatst is er in het echte Justistal een berghut in rook opgegaan. Toek ik ervan hoorde heb toen in mijn tuin ook maar de berghut op die plek ip de fik gestoken". Vernielzucht op strand Renesse uit de hand; loopt RENESSE - De nachtelijke strandfeesten bij het strand van Renesse lopen steeds meer uit de hand. In de nacht van woens dag op donderdag vernielden jongeren in totaal 1200 meter rijshout en 600 meter prikkel draad. Bovendien werden ér twintig strandpalen in brand ge stoken. De schade bedraagt en kele duizenden guldens. - Beroep Postbank tegen uitspraak over heffingen postorderbedrijf AMSTERDAM - De Postbank tekent hoger beroep aan bij het Gerechtshof tegen het vonnis waarin president mr B. Asscher van de Amsterdamse rechtbank in kort geding bepaalde dat de bank niet zonder overleg kosten in rekening mag brengen aan de, postorderbedrijven Necker-- mann (Hulst) en Otto (Tilburg), voor de verwerking van accept girokaarten. De Postbank heeft dit vrijdag meegedeeld. De postorderbedrijven spanden een kort geding aan tegen de Postbank omdat zij het niet eens zijn met de beslissing van de bank om per 1 juli van dit jaar 45 cent te heffen per bijgeschreven blauwe acceptgirokaart. Onge veer de helft van alle betalingen van de klanten van de postor derbedrijven verloopt via hun rekening bij de Postbank. De heffing zou Otto en Neckermann elk ongeveer 450.000 gulden per jaar kosten. Asscher bepaalde begin augus tus dat de Postbank de kwestie eerst moet bespreken met de Consumentenbond, Konsumen- ten Kontakt en de bedrijven zelf, en zal moeten aangeven waarom de vergoeding nodig is. Op ie-" dere overtreding zette de rechter', een dwangsom van een half mil joen gulden. Dé bank heeft nu: bekendgemaakt 1 juli als in-: gangsdatum voor de tarifering; van zakelijke cliënten te hand haven. Totdat uitspraak is ge-: daan in hoger beroep zal de bank niet overgaan tot afboeking van: de kosten voor de bijgeschreven; acceptgiro's. Advertentie beveiliging Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF Goes/Kloetinge - Tel. 01100-13720

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 37