Raad Hontenisse bleef in gebreke Privatisering van Gentse haven is geen obstakel voor Terneuzen Gevangenisstraf geëist voor hele reeks inbraken Duitse marine bezoekt Vlissingen ZWN wil uitbreiding avondritten Forse straf voor veroorzaken van ernstig ongeval tretford. Eis vijftien maanden voor berovingen in Vlissingse Nollebos Oostburger stichtte brand uit wanhoop om verbroken relatie Eis drie jaar tegen verslaafde inbreker provincie 10 Groot deel overschrijdingen werd in de vorm van begrotingswijziging voorgelegd 'Mulder* Gestolen spullen van band terecht ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 KLOOSTERZANDE - Het ge meentebestuur van Hontenisse heeft het afgelopen jaar regel matig signalen uit de ambtelij ke achterban gekregen waaruit kon worden opgemaakt dat er meer gemeenschapsgeld werd uitgegeven dan oorspronkelijk begroot en geraamd werd. Volgens gemeentesecretaris F. M. M. van Kuppeveld is van de 420.000 gulden aan overschrij dingen circa drie ton in de vorm van begrotingswijzigingen voorgelegd aan de raad. die daar vervolgens telkens mee heeft ingestemd. „Wij zijn nu druk bezig met een nadere analyse van de financiële huishouding. Duidelijk is dat een aantal begrotingsposten in 1990 behoorlijk is overschreden, de oorzaken van die overschrij dingen zijn gedeeltelijk te ach terhalen. Ik spreek dan over ren testijgingen. het stijgen van de reinigingsrechten en de gemeen schappelijke regelingen voor de bibliotheek en de muziekschool. Zaken waarvan de raad op de hoogte is geweest," verduidelijk te de gemeentesecretaris. Verschillende college- en raads leden hebben het plotselinge te kort van bijna een half miljoen in Hontenisse geweten aan het slecht functioneren van de amb telijke diensten. Met name de af deling financiën, waar drie amb tenaren verdwenen, bleek in 1990 aan kwalitatieve inflatie onderhevig te zijn geweest. Afge lopen maandag werd dat na drukkelijk in de commissie fi nanciën verwoord door verschil lende college- en raadsleden. Door de onderbezetting op fi nanciën werd een verificatiebu reau ingehuurd om de jaarreke ning 1990 op te maken. „Die mensen van dat bureau", zo leg de Van Kuppeveld uit, „hebben IAdvertentie binnenhuis Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 andere methodieken losgelaten op de cijfers. Ze hebben boven dien zaken uit voorgaande jaren verrekend, zodat de tekorten nu in één keer zijn weggeschreven. We hebben ineens schoon schip gemaakt. Om een voorbeeld te noemen; de planontwikkeling en procedure voor 't Laantje (een plan dat door de Raad van State getorpedeerd werd na pro testen uit de bevolking, red.) heeft de gemeente 60.000 gulden gekost. We hadden dat bedrag over 20 jaar kunnen uitsmeren, daar had dan niemand iets van gemerkt, nu is het ineens afge schreven en dan krijg je forse be dragen voor ogen. Dat is ge beurd en daar zijn verschillende raadsleden van geschrokken", aldus Van Kuppeveld. Burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen van Hulst, die vorig jaar nog aan het roer stond in de nu plotsklaps financieel getergde buurgemeente, betreurt de gere zen commotie. De aantijgingen die oppositieleider A. P. J. Roc- tus vorige week uitte, als zou een deel van het gemeenschapsgeld zijn opgegaan aan borrels, ver wijst Kessen nadrukkelijk naar het rijk der labelen. „Mijn han den en die van de overige colle geleden zijn schoon. Er is nooit met geld gesmeten. Van over schrijdingen zijn wij ons nooit goed bewust geweest. De primi tieve begroting voor 1990 was sluitend en bovendien nog met een behoorlijke post onvoorzien. Er werden toen nog voorschot ten voorspeld. Dat er nu sprake is van overschrijdingen - op zich niet zo erg, omdat die in elke ge meente voorkomen - is mede te wijten aan de andere bereke ningsmethodieken die op de fi nanciële overzichten zijn losge laten. Wij hebben - onder mijn bestuurlijke verantwoording - nooit bewust zaken gedaan die tot grote overschrijdingen zou den leiden of handelingen ver richt die niet door de beugel kon den", aldus Kessen, die het be treurt dat er mensen zijn die de financiële perikelen nu voor een deel op zijn conto willen schrij ven. Van Kuppeveld is wel de laatste die op zoek wil gaan naar zonde bokken. „Als de analyse in sep tember klaar is zullen we exact weten hoe de situatie heeft kun nen ontstaan. Voor het overige wil ik wel even kwijt dat het geld dat teveel is uitgegeven uiter aard ten goede gekomen is van de bevolking." De Duitse onderzeeboot-bestrijdingsschepen zijn afgemeerd aan de Eerste Binnenhaven in Vlissingen foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Voor het laatst zijn ze samen te zien in de Vlis- singse Eerste Binnenhaven, de Duitse onderzeeboot-bestrij- dingsschepen Najade, Hermes, Triton en Theseus. De Duitse marine moet evenals de Nederlandse stevig inkrimpen. De on derzeebootjagers krijgen vanwege de bezuinigingen een ander thuisland, Griekenland. De vier kleine zogenaamde P-boten kwamen vrijdagmorgen in Vlissingen aan, begeleid door het commandoschip Alster en het bevoorradingsschip Harz. De beide grotere schepen moesten 'buitengaats' blijven. Ze zijn te diep om de sluizen in het Kanaal door Walcheren veilig te kunnen passeren en meerden af aan de handelskade van de Vlissingse Buitenhaven. Alleen de onderzee- boot-bestrijdingsschepen worden vandaag, zaterdag, en zondag voor nieuwsgierigen opengesteld, 's middags van twee tot vier uur. Het Flottendienstgeschwader, de officiële benaming van het flottielje, is afkomstig uit Flensburg, de noordelijkste haven plaats van Duitsland aan de Oostzee. „Wij moeten naar Porto in Portugal", vertelde korvettenkapitein M. Warnick aan boord van het twee jaar oude commandoschip Alster. „Vlissingen, twee dagen varen van Flensburg, is een mooie rustplaats. Van de 450 bemanningsleden zijn er velen nog nooit in Nederland geweest." Eén onderzeebootjager, de Thetis, is al doorgevaren naar het Franse Saint-Nazaire. Dat schip wordt samen met de in Vlissin gen aanwezige Najade begin september op Kreta aan de Griekse marine overgedragen. De drie andere onderzeeboot-bestrijdings- schepen vertrekken volgend jaar definitief naar de Middellandse Zee. De vaartuigen zijn dertig jaar oud. Ze hebben elk 658.000 kilometer gevaren, oftewel: ze zijn zes keer de aarde rond ge weest. De capaciteit van de Duitse marine moet tegen het jaar 2000 te ruggebracht zijn tot de helft. Vooral kleinere schepen gaan eruit. De kern van de Duitse zeemacht, met de fregatten en grotere jagers, blijft overeind. „Maar", gaf commandant Warnick te ken nen, „ik vind het natuurlijk jammer dat we deze P-boten kwijt raken." Zijn Nederlands sprekende plaatsvervanger H. J. Abra ham - hij heeft een opleiding gevolgd in Den Helder - voegde daaraan toe: „We huilen en lachen tegelijkertijd. De schepen krij gen in elk geval een nieuwe bestemming en worden, zoals andere, niet gesloopt." De bezuinigingen kwamen in Duitsland op een wel zeer ongele gen tijdstip. Juist op het moment dat die moesten worden door gevoerd. groeide de marine door de Duitse eenwording. „De meeste voormalige DDR-marinemensen vloeien af", verklaarde Abraham, „en de DDR-schepen worden niet gebruikt. Die vol doen niet aan onze maatstaven en zijn veelal ook verouderd." De zes Duitse marineschepen laten maandag Vlissingen achter zich. Ze moeten donderdag 22 augustus in Porto zijn, waar van daan de Thetis en Najade vier dagen later voorgoed het oude, vertrouwde flottielje verlaten. MIDDELBURG - Officier van justitie mr S. Tempel eiste vrij dag voor de rechtbank in Mid delburg veertien maanden ge vangenisstraf tegen de 23-jarige Zierikzeeenaar J. J. B. voor een reeks inbraken in zijn woon plaats. In april en mei was hij met enkele makkers geregeld op het dievenpad. Uit een hotel aan de Driekonin genlaan stal hij samen met twee anderen drank, sigaretten en 1350 gulden uit de gokkast. Op de Scheldestraat braken zij een vrachtauto open, waaruit che ques, een bankpasje, een porte monnee met een fors bedrag aan buitenlands geld en de radiocas setterecorder verdwenen. Ver der moesten de kantine van de tennisclub en de voetbalveren!, ging het ontgelden evenals een frietzaak en een winkelwagen Ook namen zij een auto wegvoer een ritje joyriding. Zij werden 8 mei betrapt toenaj inbraken in café Het Visslop, zij hadden al 200 gulden uit de gok- kast gehaald en hadden een par. tij sigaretten klaargezet om mee te nemen. De politie lag op de loer en rekende de jongelui in. B heeft vanaf 1988 al diverse ver oordelingen voor diefstallen oj zijn strafblad verzameld. De rechtbank doet 29 augustus uitspraak. MIDDELBURG - De 24-jarige heroïneverslaafde Vlissinger B. A. L. stond vrijdag voor de rechtbank in Middelburg voor twee berovingen die hij 1 en 2 mei pleegde in het Nollebos in zijn woonplaats. De eerste keer maakte hij een man een porte monnee met tien gulden afhan dig. De tweede keer bedroeg de buit 95 gulden. Het slachtoffer van de eerste be roving verklaarde dat L. hem op het fietspad staande had gehou den met de vraag of hij een vuur tje had. Daarop kreeg hij een stomp in zijn gezicht, waardoor hij viel. L. duwde een knie in zijn kruis en graaide de portemon nee uit zijn jaszak. L. vertelde dat hij absoluut geen geweld had gebruikt. Hij had de gewoonte na de methadonver- strekking om via het Nollebos naar huis te lopen. Toen hij daar op een bankje zat zou hij zijn aangesproken door het slachtof fer, dat hem zou hebben voorge steld om sexueel contact te heb ben, waarna hij hem in het bos beroofde. „Als je naar de politie gaat zal ik zeggen datje sex met me wou", dreigde hij voordat hij ervandoor ging. Een dag later beroofde hij in het bos opnieuw een man, ditmaal door hem van achter vast te pak ken, waarna hij geld uit zijn ach terzak probeerde te halen. De man verzette zich, maar werd te gen de grond gewerkt en k niet voorkomen dat L. hem zijn geld afpakte. In de sloot L. stond bovendien terecht oi dat hij oktober vorig jaar ond invloed van alcohol en valium op de Hendrik Vroomlaan me zijn auto in de sloot reed. L. gt bruikt naast heroïne ook veel al cohol. Hij heeft vorig jaar drie maan den in een afkickcentrum do gebracht, maar gaf er de b aan. De dag na zijn vertrek be gon hij alweer te gebruiken Toen hij de berovingen pl wachtte hij op een nieuwe opna me in het centrum. Zijn r man mr C. J. de Wit had gepro beerd hem daar tijdens het voor arrest weer naar toe te krijgen. Dat was niet gelukt, maar in sep tember is daar plaats voor hem en mr De Wit vroeg de rechtbank er aan mee te werken dat L. er dan weer heen kan. Officier van justitie mr S. Tem pel vindt dat L. eerst maar et een gevangenisstraf van vijftien maanden plus tenuitvoerleg ging van vijf maanden voor waardelijk. die hij nog t had, moet uitzitten. „De rust op straat moet weerkeren", moti veerde hij zijn eis. De uitspraak is op 29 augustus MIDDELBURG - De 27-jarige Oostburger P. A. G. T. stond vrijdag voor de Middelburgse rechtbank omdat hij 13 mei brand gesticht had in de ver- pleegstersflat van het zieken huis in zijn woonplaats. Daar woonde de vrouw die tot voor kort een relatie met hem had ge had en hem de bons had gege ven. T. was totaal over zijn toeren ge raakt toen zij niets meer van hem wilde weten. Er waren hem kalmeringspillen voorgeschre ven. waarvan hij er twee of drie per dag mocht gebruiken. Op de bewuste dag had hij er - naar ei gen zeggen - een eind aan willen maken en had hij twintig pillen tegelijk ingenomen. Het enige effect was dat hij een gat in de dag sliep, waarop zijn dokter hem adviseerde veel water te drinken en rustig af te wachten tot het medicijn was uitgewerkt. Vervolgens ging T. naar een ca fé, waar hij in plaats van water bier begon te nuttigen. 's Avonds zocht hij opnieuw con tact met zijn ex-vriendin, maar het meisje liet hem weten dat zij MIDDELBURG - De mu ziekinstallatie van de Middelburgse band Rock Balloon is terug. In de nacht van donder dag op vrijdag arres teerde de politie de twintigjarige Middel burger M. C. J. in zijn woning na een anonie me tip aan één van de bandleden. In het huis van J. trof de gemeentepolitie het complete instrumenta rium aan, waaronder basgitaren, synthesizers en de geluidsinstallatie. De waarde van de instal latie bedraagt 22.000 gul den. Na verhoor is de jeugdige Middelburger naar huis gestuurd De apparatuur van Rock Balloon werd vorige week vrijdagnacht ont vreemd uit de oefen ruimte aan het Molenwa ter. niet met hem wilde praten om dat hij stomdronken was. Daar op ging T. naar een benzinesta tion, kocht een liter benzine en ging naar de verpleegstersflat. In de hal sprenkelde hij de benzi ne op de vloerbedekking en stak die aan. Vervolgens zocht hij zijn stamcafé weer op, gaf zijn vrien den daar een rondje en belde de politie om zichzelf aan te geven. Een getuige van de brandstich ting had direct de brandweer ge waarschuwd, die het vuur snel kon blussen. Dat voorkwam dat er slachtoffers vielen, want er waren mensen in de flat aanwe zig die waren opgesloten door het vuur' en de rookontwikke ling. Er ontstond veel rook- en roetschade in het gebouw. Na het gebeurde heeft T twee maanden vastgezeten. Een psy chiater was van oordeel dat T. tijdens het begaan van zijn daad sterk verminderd toerekenings vatbaar was, maar zag geen re den voor het opleggen van tbs. Een therapie om te leren om gaan met conflicten zou vol doende moeten zijn. Officier van justitie mr J. C. F. van Gelder achtte de kans op herhaling van een dergelijk feit niet denkbeeldig, omdat T. twee jaar geleden na het verbreken van een relatie door een vriendin ook al brand had willen stichten. Vrienden wisten hem er toen van te weerhouden. Zij eiste zes maanden voorwaardelijk met toezicht van de reclassering tij dens de proeftijd van twee jaar en 240 uur dienstverlening. De rechtbank doet 29 augustus uitspraak. Een van de bussen die meer avondritten zal uitvoeren naar het Streekziekenhiuis in Vlissingen, is lijn 56 (foto Ruben Oreel) ZIERIKZEE - Streekvervoer Zuid-West-Nederland (ZWN) wil het aantal avondritten van de stadsdienst Middelburg en Vlis singen uitbreiden. De huidige dienstregeling van die lijnen sluit volgens ZWN niet goed aan op de bezoekuren van het Streekziekenhuis aan de Koudekerkseweg in Vlissingen. Deze aansluiting is echter extra van belang omdat het zieken huis in Middelburg, uitgezonderd de polikliniek, gesloten wordt. De gewenste beperkte uitbreiding betreft met name de lijnen 56, 57 en 58. Momenteel rijden die lijnen een uurdienst. Alleen op koopavonden, donderdag en vrijdag, wordt een halfuurdienst ge reden. De bedoeling vain ZWN is op alle avonden een halfuur- dienst in te voeren, dat wil zeggen tot na de bezoekuren van het ziekenhuis, aldus R, T, Waterreus van het vervoersbedrijf. Voor de uitbreiding van het aantal avondritten in Middelburg en Vlissingen is inmiddels de vereiste ministeriële goedkeuring aangevraagd. ZWN verwacht het antwoord van het ministerie eind van dit jaar. ZWN verwacht verder met ingang van de dienstregeling 1992/ 1993 op Antwerpen te kunnen gaan rijden, vanuit Hulst. De heer Waterreus: „Er is goede hoop op overeenstemming met de Bel gen." De reis van Hulst naar Antwerpen gaat veertig minuten duren. ZWN verwacht dat per werkdag 600 reizigers van de bus gebruik zullen gaan maken om naar en van Antwerpen te reizen. In Hulst wordt aansluiting geboden op de overige ZWN-lijnen. En in Ant werpen is er aansluiting op de internationale trein Amsterdam- Brussel. TERNEUZEN - Een eventuele gedeeltelijke privatise ring van de haven van Gent staat een samenwerking met de haven van Terneuzen niet in de weg. Zekbr niet wanneer de Gentse Haven organisatorisch gezien een structuurvennootschap wordt a la Delta Nutsbedrij ven, waarin de overheid participeert. De Terneuzense burgemeester drs R. C. E. Barbé, tevens woordvoerder van het Havenschap Terneuzen, zei dit vrijdag in een reactie op de recente ontwikkelingen in Gent. Zoals gemeld heeft het onderzoeksbureau PeatMarwick recentelijk het functioneren van het Gentse havenbe drijf getoetst en is tot de conclusie gekomen dat een grondige reorganisatie van de diensten (mogelijk een ge deeltelijke privatisering ervan) noodzakelijk is om tot een efficiënter functionerend havenbedrijf te komen. Volgens Barbé kan het in dit stadium zeker geen kwaad dat de Belgen zich nu buigen over het optimaliseren van het havenbedrijf. Wanneer uiteindelijk beslist wordt om een aantal taken en diensten onder te brengen bij de pri- vé-sector hoeft dat niet bezwaarlijk te zijn om toch in de toekomst te komen tot een samenwerkingsverband tus sen de Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse haven. Het gekozen organisatiemodel zal dan ter discussie staan. „Nu echter de Belgen het Benelux-verdrag geratificeerd hebben, be staan er ook voor Nederlandse isemi(overheidsorganen mogelijkheden om op basis van dat verdrag in Belgische instellingen te participeren. Een joint-venture blijft ook bij een geprivatiseerde Gentse haven mogelijk", aldus Barbé. Volgens hem is het echter in dit stadium belangrijker dat de Zeeuwse havens (Terneuzen en Vlissingen) zich eerst duidelijk uitspreken over hun organisatiemodel voor de nabije toekomst. „Dat zal op korte termijn moe ten gebeuren nu duidelijk is geworden dat de rijksover heid zich sneller van haar betrokkenheid bij de havens wil distantiëren dan eerst werd aangenomen. De signa len uit Den Haag klinken steeds krachtiger." Het Rijk neemt nu nog steeds 50 procent van de kosten van de havenschappen in het Zeeuwse voor zijn reke ning. Medio oktober zal de werkgroep van de schappen - die zich beraadt over het nieuwe organisatiemodel - met een advies naar de schapsbesturen komen. „Daarna kunnen we verder denken aan een eventuele samenwer king met Gent", zei Barbé MIDDELBURG - De Middel burger R. S. E. (41) hoorde vrij dag voor de rechtbank in Mid delburg drie jaar gevangenis straf tegen zich eisen voor een reeks van vijftien inbraken en pogingen daartoe. E. pleegde, de inbraken in Oost-Souburg en Vlissingen in de periode van ja nuari tot aan zijn arrestatie op 15 mei en maakte voornamelijk beeld- en geluidsapparatuur, sieraden en geld buit. Hij is al jarenlang verslaafd aan heroï ne. Hij liep op 15 mei tegen de lamp toen hij inbrak in een woning aan de Nieuwe Vlissingseweg, waar de bewoners afwezig wa ren. Een buurman rook onraad en ging kijken wat er aan de hand was. In de woning stuitte hij op E., die hem bedreigde met in elke hand een schroevedraai- er. Vervolgens nam E. de benen, maar de buurman alarmeerde een in de buurt wonende politie man. waarna E. spoedig werd ge pakt. E. had vorig jaar vijf maandenin een afkickcentrum d bracht, maar voordat hij het pro gramma had voltooid ging hq daar weg in de veronderstelling dat hij zijn verslaving wel de baas was. Eenmaal terug in zi oude vriendenkring ging het ra enige maanden toch weer mis. Zijn advocaat mr C. Bouwman vroeg de rechtbank om E. toe ie staan terug te gaan naar het een trum, dat bereid is hem opnieus op te nemen. E. zou nu zeer ge motiveerd zijn om het afkicken tot een goed eind te brengen, 01 ficier van justitie mr S. Tempel was daar falikant tegen en eiste in het belang van de beveiliging van de maatschappij dat E. vow lange tijd achter de tralies g Hij wees erop dat E. al vanaf zijn 23e jaar de ene na de andere ver oordeling heeft gehad in ver band met zijn verslaving. De rechtbank doet 29 augustus uitspraak. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 28-jarige Vlissinger R. H. A. D. conform de eis veroordeeld tot vier we ken voorwaardelijke gevange nisstraf, 3000 gulden boete, een voorwaardelijke rijontzegging van een jaar en negen maanden niet rijden in de weekeinden voor het veroorzaken van een ernstig verkeersongeval. Hij botste april vorig jaar op de kruising Rooseveltlaan/Koude- kerkseweg in zijn woonplaats met een snelheid van rond de 70 km op een tegenligger, die voor gesorteerd stond om linksaf te slaan. Beiden hadden op de kruising groen licht. D, reed in een zware BMW en zag de andere auto. een Mini, pas op het laatste moment. Hij hield bovendien onvoldoen de rechts. De Mini sloeg over de kop waardoor de bestuurster ernstig gewond raakte. Dé 22-jarige R. C. uit Oost-Sou burg kreeg een boete van 700 gulden opgelegd voor de aanrij ding die hij vorig jaar maart op de kruising Hoogstraat/Gort straat in Middelburg veroor zaakte. Bij het rechtsafslaan overreed hij met zijn vrachtwa gen een fietsende jongen, die rechtdoor wilde. Hij had hetfiet- sertje niet in zijn spiegel gezien Er was negen maanden rijont zegging waarvan zes maanden voorwaardelijk en 2000 gulder- boete tegen hem geëist. R rechtbank vond echter dat er geen sprake was van een ver- keersmisdrijf waarbij sprake is van grove schuld en veroordeel de hem alleen voor de voor- rangsfout. Drugdealers in Renesse betrapt RENESSE - De rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft dot derdagavond in Renesse twej jongeren op heterdaad betrap' op het dealen in harddrugs. hadden in totaal zes gram speed, een relatief goedkope drug. pP zak. De jeugdige dealers W gearresteerd en worden vastge houden op het politiebureau Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 10