PROVINCIALE ZEEUWS Perez krijgt steun regering Israël Kok voorspelt crisis als CDA niet wil toegeven kleintjes PvdA nu op vierde plaats Ernstige schending bestand in Kroatië Produktie Franse wijn 30 pet lager Snelle oplossing gijzelaarsvraagstuk niet waarschijnlijk Zwarte ooievaar hersteld 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Opnieuw zoning Na een heldere nacht met mogelijk mistbanken, zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur 24 graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. 234e jaargang no. 191 Donderdag 15 augustus 1991 I advertenties per telefoon: 01184-84321 lijk te zenden aan ïtie-afdeling PZC 4380 AA Vlissingen (Van onze correspondent GENEVE - Het is volgens secre taris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties niet PvdA-Friesland: regering moet WAO-plannen geheel intrekken LEEUWARDEN (GPD) - De ka binetsvoorstellen voor de WAO de Ziektewet zijn strijdig met de beginselen van de PvdA en moeten daarom geheel wor den ingetrokken. Een motie van die strekking is gisteravond onaniem aangenomen door het PvdA-gewest Friesland, dat hiermee de trend hoopt te zet ten voor de discussies die hier over de komende maanden nog binnen de partij zullen volgen. De vergadering, die door onge veer 350 verontruste PvdA-le- den werd bezocht, oordeelde unaniem dat de gewraakte kabi netsvoorstellen van tafel moe ten Zij vraagt het partijbestuur met alle betrokken maatschap pelijke organisaties overleg te openen over nieuwe voorstellen vooringrepen in de Ziektewet en de WAO. Het gewest Friesland is van me ning dat de huidige plannen van het kabinet niet alleen op socia le, maar ook op zakelijke gron den afgewezen moeten worden. .Beperking van de duur en hoogte van de uitkeringen zal niet leiden tot beperking van het mensen dat daarop is aangewezen", schrijft de verga dering, die afschriften van de motie naar het partijbestuur, de kamerfractie en de bewindslie den van de PvdA stuurt. erg waarschijnlijk dat het gijze laarsvraagstuk al de komende dagen wordt opgelost. „Het is een beetje naïef om op zo'n kor te termijn een oplossing van een zo gecompliceerd vraagstuk te verwachten", zo zei Perez de Cuellar woensdagmiddag in Genève na een nieuwe ge spreksronde met enkele verte genwoordigers van Israël. De Israëlische regering heeft de secretaris-generaal opnieuw alle steun en medewerking toege zegd bij zijn poging het slepende vraagstuk van de gijzelaars tot een goed einde te brengen. Maar de Israëlische regering heeft gis teren in Genève tevens duidelijk gesteld dat Israël pas bereid is om een duidelijk gebaar te ma ken nadat er opheldering is ge komen over het lot van zeven Is raëlische soldaten die de afgelo pen jaren in Libanon krijgsge vangen zijn gemaakt. „We willen een teken van leven van de zeven krijgsgevangenen en weten wat er met hen gebeurd is", zo zei Uri Lubrani, de woord voerder van de Israëlische dele gatie na het gesprek met Perez de Cuellar. Volgens Lubrani. coördinator voor Libanese zaken op het Is raëlische Ministerie van Defen sie. is er niet gepraat over een eventueel tijdschema voor de vrijlating van gevangen Palestij- nen in Israël en Westerse gijze laars in Libanon. Het tweede gesprek tussen ver tegenwoordigers van de staat Is raël en de secretaris-generaal van de VN was volgens beide partijen „zeer vruchtbaar en ver helderend". Maar zowel Perez de Cuellar als Lubrani lieten er geen twijfel over bestaan dat er nog heel wat details moeten wor den opgelost. Jihad De onduidelijkheid over het lot van de zeven Israëlische krijgs gevangenen is niet het enige pro bleem dat opgelost moet worden voordat de vrijlating van de laat ste tien Westerse gijzelaars in Li banon zijn beslag kan krijgen. In de befaamde brief van de isla mitische beweging Jihad die de vrijgelaten Britse gijzelaar John McCarthy vorige week aan VN- secretaris Perez de Cuellar heeft overhandigd, wordt onder meer de vrijlating van een aantal ter roristen geeist die in verschillen de Westeuropese landen veroor deeld zijn en gevangen zitten. Vooral de in Duitsland gevan gen zittende gebroeders Ham- madi lijken voor de Jihad erg be langrijk. Maar de Duitse rege ring heeft tot nu toe altijd princi- DEN HAAG (ANP) - De PvdA wanneer er nu verkiezingen zouden worden gehouden niet verder reiken dan de vierde po litieke partij in sterkte in het land. De PvdA moet met 24 ze tels achtereenvolgens CDA (50) D66 (33) en VVD (26) voor laten gaan. Dit leert de jongste opi niepeiling van bureau Inter/ View woensdag die is gemeten tot en met maandag 12 augus tus. De PvdA staat met 15,8 procent de kiezersgunst, een verschil van min 0,5 procent vergeleken met een week geleden. Het ver lies komt op 25 zetels ten opzich te van de 49 zetels die de so ciaal-democraten nu hebben. Het CDA evenwel ondergaat evenzeer forse klappen. De christen-democraten waren een week geleden met 36,1 procent van de kiezersgunst nog goed voor 55 zetels. Binnen zeven da gen is dat met 32,8 procent ge kelderd naar vijftig zetëls, ofwel een verlies van vier ten opzichte van het huidige aantal. Al met al kan de huidige rege ringscoalitie van CDA, PvdA, de parlementaire meerderheid zo als het nu staat, vergeten: slechts 74 zetels. Opmars D66 Tegenover het dramatische ver lies van de PvdA staat de blij vende opmars van D66. De de mocraten klommen in de peilin gen al van de huidige twaalf naar dertig zetels. nu komen er met 21.6 procent nog eens drie bij. De WD lijkt de lift te hebben hervonden. Tegenover de huidi ge 22 zetels zouden de liberalen volgens het jongste Inter/View- onderzoek met 17,1 procent goed zijn voor 26 zetels. Die winst van vier is een paar meer nan eerdere verkiezingsonder- weken. Groen Links (6,0 procent) klimt 'an zes naar negen. Klein Hechts van zes naar zeven 5.1 Procent). OSIYIO zaterdag 17/8: SOUL FINGER vrijdag 23/8: goud van oud met the clarks Een Kroatische vrouw huilt na de nachtelijke gevechten in de roerige deelrepubliek (foto Mladen AntonovlEPAI BELGRADO/ZAGREB (AFP/RTR/DPA) - De Joegoslavische autoriteiten hebben woensdag besloten waarnemers te sturen naar Kroatië om toe te zien op de naleving van de wapenstil stand tussen Serviërs en Kroaten. Dat is meegedeeld door een woordvoerder van de federale commissie die moet toezien op het naleven van de wapenstilstand die op 7 augustus werd ge sloten. De strijdende partijen in de afvallige Joegoslavische republiek lijken zich echter steeds minder aan te trekken van het door het staatspresidium afgekondigde bestand. Ten minste zes mensen kwamen in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven, zo meldde de Kroatische radio. Een eerste groep federale waarnemers zou gisteren naar de roeri ge gebieden in Kroatië vertrekken en mocht dat niet lukken, dan vindt dat vertrek vandaag plaats. De waarnemers, federale poli tiefunctionarissen in burger, komen uit de republieken Macedo nië. Bosnië-Hercegovina en Slovenië. Zij moeten nagaan wie bij een schending van het bestand de schuldige is en vervolgens pro beren te komen tot een onpartijdige oplossing. Kroatië heeft in gestemd met de komst van 80 a 100 waarnemers Het presidium had zich voorafgaand aan de nachtelijke gevech ten op een bijzondere zitting in Belgrado nog positief uitgelaten over de werking van de wapenstilstand in Kroatië. Het hoogste staatsorgaan heeft besloten 20 en 21 augustus bijeen te komen met de presidenten van de zes republieken om te praten over de toekomst van het land. De kans op een succesvol overleg is ech ter klein. Dit gezien de voorgaande mislukte topontmoetingen in de Balkanstaat, die meestal eindigden in onderling gekrakeel. Ondertussen zegt Kroatië dat het Joegoslavische leger, waarbin nen Serviërs'belangrijke posities innemen, een grootscheepse aanval op de afvallige republiek voorbereidt. De Kroatische mi nister van defensie, Luka Bebic, zei dat de aanval mogelijk don derdag plaatsvindt. Kroatië is volgens hem klaar voor de aanval, „omdat we een bepaalde hoeveelheid anti-vliegtuig- en anti-tan kwapens hebben". pieel geweigerd om zaken te doen met terroristen. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Hans Dietrich Genscher heeft twee dagen gele den nog uitdrukkelijk gesteld dat er van vrijlating van gebroe ders Hammadi geen sprake kan zijn. Maar een ruil lijkt voor Bonn, waar een regeringswoord voerder geen commentaar wilde geven, niet geheel meer uitgeslo ten. Een woordvoerder van Buiten landse Zaken deelde alleen mee dat Bonn „op dit moment" niet van plan is hen vrij te laten in ruil voor de twee Duitse gijze laars in Libanon. Voorheen wer den dergelijke voorstellen door Duitsland direct van de hand ge wezen. Wanneer de gesprekken tussen de diverse partijen verder gaan is onduidelijk. Perez de Cuellar vertrekt donderdag uit Genève maar blijft voorlopig in Europa om vakantie te houden. Grote fraude met melk in Noord-Holland ALKMAAR (GPD) - De Algeme ne Inspectie Dienst (AID) van het Ministerie van Landbouw heeft gisteren op last van de Alkmaarse officier van justitie C. Bosscher-Boon op zeven plaatsen in Noord-Holland ad ministraties in beslag genomen van melkveehouders. De invallen hadden plaats in Beemster. Schermer en Zaan dijk. Justitie verdenkt de vee houders van ontduiking van de superheffing op melk. De oplich ting zou in de miljoenen guldens lopen. Voorzitter CDA Zoetermeer trad eigenmachtig op ZOETERMEER (ANP) - De voorzitter van de CDA-afdeling Zoetermeer, L. van der Burg, heeft dinsdag geheel eigen machtig zijn partij en de werk gevers- en werknemersorgani saties opgeroepen stelling te ne men tegen de kabinetsmaatre gelen inzake het terugdringen van de arbeidsongeschiktheid en het ziekteverzuim. Een aan tal verontruste leden van de af deling heeft inmiddels het be stuur gevraagd een spoedverga dering te beleggen om het optre den van de voorzitter aan de kaak te kunnen stellen. Volgens een woordvoerder van deze leden heeft Van der Burg in zijn open brief en in zijn televi sie-optreden ten onrechte ge suggereerd namens de afdeling te spreken. '-.tf-vaar ;v Therapeut H. Krol met de ooievaar foto Karei Zwaneveld/ ANP) ZUIDLAREN - Na twee maanden verzorgd te zijn door the rapeuten en patiënten van het psychiatrisch ziekenhuis Dennenoord in Zuidlaren, mag deze zeldzame zwarte ooie vaar zaterdag naar het ooievaarsdorp Het Liesveld bij Bre da. Het dier werd met een gebroken vleugel bij het Dieren Aanbreng Station binnengebracht. De ooievaar gaat naar Het Liesveld, waar nog een zwarte ooievaar huist, om ver der te revalideren. DEN HAAG (GPD) - PvdA-lei- der en vice-premier Wim Kok wil uit het kabinet stappen als coalitiepartner CDA weigert de WAO-voorstellen aan te passen. Met die uitspraak wist Kok dinsdagavond het regionaal ka- - der van zijn partij gerust te stel len. Volgens ingewijden heeft de PvdA zich daarmee in een on mogelijke positie gemanoeu vreerd. Een van de gewestelijke be stuurders, die bij de vergadering tussen gewestelijke afdelingen, partijbestuur en PvdA-top aan wezig was, ziet geen andere op lossing meer dan een kabinets crisis. „Het partijkader heeft Kok opgezadeld met een op dracht die onmogelijk uitvoer baar is", zegt hij. „Kok moet de duur en de hoogte van de uitkeringen overeind houden en tegelijkertijd het beoogde bezuinigingsbedrag van 4.4 miljard gulden halen. Dat is een mission impossible". Volgens hem zijn de voorwaar den die bij het kabinetsbesluit gesteld zijn. onverenigbaar met de voorwaarden die het partij ka der tijdens de vergadering op dinsdagavond naar voren heeft gebracht Letterlijk zou Kok gezegd heb ben: „Als ze (de christen-demo craten i dit niet pikken, is het cri sis, dan kom ik niet meer bij u terug om nog een keer toestem ming te vragen door te mogen gaan". Overigens schrokken sommige gewestelijke vertegenwoordi gers wel weer terug voor die con sequentie. Volgens inschattin gen van aanwezigen ligt het ongeveer 'fifty fifty' of het partij kader die uiterste consequentie ook wil aanvaarden. ,,Er zitten daar nogal wat mensen die het perspectief van een toekomstige kamerzetel verloren zien gaan", aldus een ingewijde. Lijmen Over de consequenties van een kabinetscrisis wordt al druk ge speculeerd in PvdA-gelederen Sommigen denken dat een re constructie van het kabinet mo gelijk is. zonder verkiezingen. Twee informateurs van CDA en PvdA-huize iDe Koning en Van Kemenade bijvoorbeeld) zou den dan een oplossing moeten bedenken. Niet alleen voor het wao-probleem. maar voor het hele stelsel van sociale zeker heid. Partijcongressen van CDA en PvdA zouden die oplossing moeten goedkeuren, waarna het kabinet verder kan met een nieuw regeerakkoord. Anderen voelen niets voor die oplossing. Zij zien meer in nieu we verkiezingen „De PvdA moet het CDA als de asociale partij afschilderen in een verkie zingscampagne Als de partij die het sociale stelsel onderuit wil Sluizen De onderhandelingen over de overdracht van het sluizencom- plex in Hansweert verlopen zeer moeizaam. De gemeente Rei- merswaal en Rijksicaterstaat hebben elk een eigen interpreta tie van afspraken die in een eerder stadium zijn gemaakt. Bezetting Ongeveer 35 leden en sympathi santen van het jongerencen trum Kalashnikov hebben looensdagmiddag de hal van het stadhuis in Temeuzen bezet. De jongeren protesteerden met hun actie tegen de gedwongen ver huizing uit de Bomvrije in de Nieuwstraat naar het multifunc tionele centrum de Triangel, dat in sep- 1 C tember gereed komt. I w Supercup Feyenoord heeft de eerste 'echte' wedstrijd van het seizoen in winst om weten te zetten. Tegen PSV kwamen de Rotterdam mers tot een 1-0-zege en bemachtigden daarmee de Supercup. I PARIJS (RTR) - De wijnproduktie van Frankrijk zal dit jaar dertig procent kleiner uitvallen dan vorig jaar. Als ge volg van vorst in april, toen veel bloesemknoppen bevro ren, zal er dit jaar slechts 45 miljoen hectoliter wijn worden geproduceerd tegen 65,5 miljoen hectoliter in 1990. Dit heeft het ministerie van landbouw woensdag in Parijs bekendg- maakt. De vorst kwam voor de Franse wijnproducenten, die toch al lijden onder een vermindering van hun export als gevolg van de Golfoorlog en de anti-alcholcampagnes over de hele we reld. zeer ongelegen. De produktie van kwaliteitswijnen zal met 16,8 miljoen hectoliter ongeveer 27 procent kleiner uit vallen. De ranken met druiven voor de cognac zijn het ergst door de vorst getroffen. De cognacproduktie zal waarschijn lijk 68 procent kleiner zijn dan vorig jaar. Van Bordeaux-wijnen zal er naar verwachting maar de helft van de hoeveelheid van vorig jaar kunnen worden geprodu ceerd. De Champagnestreek verwacht een produktievermin- dering van 26 procent Tafelwijnen worden het minst getrof fen met een verwachte produktievermindering van negen tien procent. De vorst van april deed zich vooral voor in de Loire, de Charentes en het zuidwesten van Frankrijk. De Languedoc-Rousillon. de Bourgogne, de Beaujolais en de Al sace kwamen er over het algemeen beter van af. fAdvertentie halen. Daar is forse winst mee te boeken", zegt een van hen. Een crisis zou alleen te vermij den zijn, als het CDA inziet dat de kiezers de harde aanpak van de christen-democraten zullen afstraffen. In dat geval zullen de bewindslieden en de fractie van het CDA mogelijk wat inschik kelijker worden ten opzichte van de PvdA. waarna een compro mis gevonden kan worden. Ge zien de uitspraken die CDA-pro- minenten tot nu toe in het open baar doen. lijkt die mogelijkheid nog niet erg waarschijnlijk. Van het afgesproken partijcon gres op 26 oktober moet weinig worden verwacht. „Het is toch onmogelijk dat in twee maan den tijd de achterban van de PvdA zich schaart achter een volledig nieuw stelsel van socia le zekerheid. Zo'n discussie vergt maanden van voorberei ding en dan nog is het maar de vraag of het iets oplevert", zegt een van de bestuurders. Blijft de vraag wat er van de PvdA overblijft, als het tot een crisis komt. Volgens de laatste peilingen staat de PvdA nu op de vierde plaats. Als het in een verkiezingscampagne hard ge speeld wordt tegen het CDA. lijkt een oppositierol weer zeer waarschijnlijk. „Elke oplossing valt slecht voor de PvdA", aldus een van de partijbonzen. (Zie ook pagina 4 en 9) Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar PZC. Atdehng abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gacrt sneller 01184-64216 Hl Diefstal Schiphol Het aantal diefstallen van baga ge en zakkenrollerij op Schiphol is in de eerste zes maanden van dit jaar explosief gestegen. Op de luchthaven zijn zowel bendes als individueleri actief. De aan komsthal en het spoor- wegstation zijn de fa- O voriete werkplekken. O In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het, vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar9 En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt m zo in huis U hoeft alleen maar de bon in te vullen Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1