J Hele land plat op Prinsjesdag ËÖURfiN Voorzichtige reactie Israël op soepeler houding Hezbollah kleintjes Ook hoger personeel stemt in met stakingsactie Nieuwe wet muilkorft Britse vechthonden Koningin met krukken Verzoek aan Lubbers dodenherdenking Indië niet bij te wonen CDA en PvdA willen scherpe kantjes van WAO-voorstel vijlen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Perioden met zon Eerst nog nevelig, vrij snel zonnige pe rioden, in de middag meer sluierbe- wolking. Middagtemperatuur rond 22 graden, zwakke en variabele wind. 234e jaargang no. 189 Dinsdag 13 augustus 1991 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen AMSTERDAM (GPD) - In heel Nederland moet het werk op de middag: van Prinsjesdag, dins dag 17 september, grotendeels stil liggen als protest tegen de kabinetsplannen om de WAO goeddeels af te schaffen. Alle vakbonden, ook de centrale van middelbaar en hoger personeel, MHP, hebben daar gisteren toe opgeroepen. Even nadrukkelijk schaarde de MHP zich, voor het eerst in haar 15-jarige bestaan, samen met de andere vakcentrales' FNV en CNV achter het verdere actie programma, dat op grote schaal tot arbeidsonrust en stakingen kan leiden. Te praten valt er met de vakbonden niet zo lang de ka- CNV: schandaal dat CDA met de schrik vrijkomt AMSTERDAM (GPD) - „Het is een grof schandaal dat het CDA tot dusver met de schrik is vrij gekomen in de commotie die er is ontstaan over de ingrepen die liet kabinet in de Ziektewet en vooral in de WAO heeft voorge steld". Anton Westerlaken, die bij het Christelijk Nationaal Vakver bond CNV de acties tegen de ka binetsplannen coördineert, maakte gisteren van zijn hart geen moordkuil. In het gebouw van de FNV, waar hij mede namens de FNV en de derde vakcentrale, de MHP, de actieplannen toelichtte, gaf hij het CDA de volle laag. „Het lijkt mij voor het CNV een mooie taak om in het CDA net zo veel onrust te zaaien als er in de afgelopen weken bij de PvdA is ontstaan". binetsplannen niet zijn inge trokken. De werkgeversorganisaties heb ben zich er gisteren al over be klaagd dat de ondernemers me de mikpunt van de acties wor den terwijl het naar hun oordeel een zaak is waarvoor de vakbe weging bij de politiek moet zijn. De vakcentrales wijzen dat ar gument van de hand. MHP-voorzitter Gerard van Da len: „Het wordt tijd dat de werk gevers zich achter onze stelling- name scharen. Wij kunnen ze an ders garanderen dat de volle re kening die het kabinet aan de zieken en (langduriger) arbeid songeschikten wil presenteren, hun bij de cao-onderhandelin gen wordt gepresenteerd. De rol van lachende derde zal hen dan opbreken". CNV's Anton Westerlaken: „De werkgevers moeten nu beseffen en voelen dat zij vooral verant woordelijk zijn voor de uitstoot van werknemers naar Ziekte wet, WAO en invaliditeitspen sioen. Werkgevers staan te jui chen over de plannen van Lub- bers/Kok en sommigen hebben zelfs het onbegrijpelijke lef te be weren dat de kabinetsplannen nog niet ver genoeg gaan. Maar als de ondernemers niet mee wil len werken, praten we over maanden en maanden van ar beidsonrust, want de vakbewe ging zal (in het cao-overleg) her stellen wat door de politiek eventueel kapot is gemaakt". Wijziging De fractievoorzitter van de PvdA, Thijs Wöltgens, zei giste ren ondertussen te hopen dat de komende weken in de kabinets plannen zo veel zal worden ge wijzigd dat de vakbondsacties SOEST/DEN HAAG (GPD) - Me vrouw M. Spoor-Dijkema, we duwe van de oud-legercomman dant van Nederlands-Indië, heeft premier Lubbers ge vraagd af te zien van deelname aan de jaarlijkse dodenherden king bij het Indisch Monument in Den Haag. De herdenking is komende donderdag, 15 augus tus. In een brief aan de minister-pre sident heeft zij een persoonlijk beroep op Lubbers gedaan de kampslachtoffers niet verder te kwetsen. Zij reageerde met haar brief op uitspraken van Lubbers tijdens het bezoek van de Japan- se premier Kaifu aan Nederland. Lubbers zei bij die gelegenheid, dat het „blad van de geschiede nis waarop de oorlog in Indië wordt beschreven, omgeslagen dient te worden. Dit is het dan", aldus Lubbers. Man overvalt bank met nepbom ROTTERDAM (ANP) - Een man heeft maandag bij een bankkan toor aan de Binnenban in Rot terdam-Hoogvliet voor de nodi ge consternatie gezorgd door te dreigen met een bom. De man legde een briefje op de balie met de mededeling dat er een bom in zijn sporttas zat en dat hij geld wilde. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse politie kreeg de man en kele duizenden guldens mee. De tas liet hij echter achter in de bank. De politie wil in verband met het onderzoek niet zeggen water in de tas zat. LONDEN AFP) - Vechthonden zoals pitt-bull terriërs of Ja panse Tosa's mogen in Groot-Brittannië in het vervolg al leen nog maar gemuilkorfd en aangelijnd worden uitgela ten. Het importeren van vechthonden in Groot-Brittannië is met onmiddellijke ingang verboden. Dat staat in een wet, handelend over 'gevaarlijke honden', die maandag van kracht is geworden. De wet is in korte tijd ontworpen nadat een pitt-bull terriër enkele maanden geleden een 6-jarig Brits meisje had aange vallen en ernstig had verminkt. De zaak zorgde voor grote beroering in Groot-Brittannië. Behalve muilkorven en aanlijnen bij het uitlaten moeten ei genaren van vechthonden voor 1 december van dit jaar hun huisdieren laten castreren of steriliseren. Bovendien moeten zij een speciale verzekering afsluiten. kunnen worden afgeblazen. De ondernemersorganisaties heb ben op hun beurt echter alweer bezwaar gemaakt tegen veran deringen in de plannen omdat zij vinden dat die alleen maar tot een verslapping van de ingrepen in de Ziektewet en de WAO lei den. De vakcentrales en de daarbij aangesloten vakbonden willen er voluit tegenaan. Het publiek zal worden geïnformeerd met een gezamenlijk uit te geven krant die in een oplage van 5 mil joen exemplaren zal worden ver spreid. Voorts krijgen alle Twee de-kamerfracties (met uitzonde ring van de Centrumdemocraat Janmaat) een breed samenge stelde vakbondstop op bezoek die hen zal pogen te overtuigen van het „onsociale en onverant woorde" van de kabinetsvoor stellen. Tegelijkertijd zullen de afdelin gen van de vakbeweging in het Volgens mevrouw Spoor heeft Lubbers „erg veel mensen bij zonder gekwetst. Ik heb veie tientallen reacties (gehad. De mensen uit Indië hebben het recht hun doden in alle rust te herdenken". Lubbers heeft mevrouw Spoor inmiddels laten weten niet op haar verzoek te zullen ingaan. Hij schrijft wel dat hij er begrip voor heeft. Gesprek Lubbers wil op korte termijn een gesprek voeren met een brede delegatie uit de Indische ge meenschap in ons land. In dat onderhoud zouden thema's uit het verleden en van de toekomst aan de orde kunnen komen die verband houden met Japan en de relatie van dat land met de In dische gemeenschap in ons land. Lubbers heeft maandag zijn ver zoek gedaan in een gesprek met voorzitter Boekholt van de Stichting Herdenking 15 augus tus en generaal b.d. G.L.J. Huij- ser. In het onderhoud met beide heren heeft Lubbers volgens de RVD nadrukkelijk gezegd dat het hoofdstuk Japan „geen ge sloten boek" is. Wanneer het gesprek gehouden wordt, is nog niet bekend. Dui delijk is in elk geval dat het on derhoud niet meer voor 15 au gustus gehouden wordt. Volgens een woordvoerder van de RVD hebben Boekholt en Huijser het verzoek van premier Lubbers als „een buitengewoon aardig gebaar" opgevat. Lub bers zal donderdag tijdens de herdenking in Den Haag een krans leggen. DEN HAAG - Koningin Beatrix verscheen gisteren ondanks haar in Portugal gebroken kuit been gisteren in het Vredespaleis in Den Haag waar zij de openingsceremonie van de internatio nale Conferentie over Milieurecht bijwoonde. Rechts naast Beatrix de heer H. H. de Jongh van de Internationale Unie voor het Behoud van de Natuur, die de conferentie organiseert (foto Toussaint Kluiters/ANP hele land de lokale politici be stoken met petities en ze uitno digen voor gesprekken. Partijra den, congressen en andere bij eenkomsten van de politieke partijen kunnen er ook op reke nen dat de vakbeweging zich vanuit de zaal zal laten horen en de daar aanwezige politici het vuur na aan de schenen zal leg gen. Op de 'Derde dinsdag van sep tember'. Prinsjesdag, zou vol gens de oproep van de vakcen trales iedereen om 1 uur 's mid dags het werk moeten neerleg gen om naar de Troonrede te kij ken of te luisteren teneinde van de koningin precies te horen wat het kabinet uiteindelijk van plan is. In de plannen van de vakbonden blijft het werk ook daarna nog geruime tijd liggen om over de inhoud van de Troon rede te discussiëren. Duimschroeven In de aanloop naar de Algemene Beschouwingen (in de week van 7 oktober) in de Tweede Kamer gaan „de duimschroeven verder aan als het kabinet dan nog niet verstandig is geworden" (Wes terlaken). De bonden houden al vanaf begin september acties in bedrijven die in intensiteit en omvang zullen oplopen naarma te de Algemene Beschouwingen naderen. Daarbij wordt gedacht aan discussies onder werktijd, petities, poortacties, kantinebij eenkomsten en andere werkon derbrekingen. FNV, CNV en MHP houden za terdag 5 oktober in Den Haag een manifestatie als start voor een grootscheepse actieweek ter begeleiding van de begrotings- debatten in de Tweede Kamer. Irak toont superkanon aan inspecteurs VN BAGHDAD (RTR) - Irak heeft zijn superkanon laten zien aan het wapencontroleteani van de Verenigde Naties, dat op de ver nietiging ervan moet toezien. De loop van het wapen is 52,2 meterlang en 35 cm in diameter. Wolfgang Buttler, hoofd van de VN-wapencontroleploeg die toe ziet of Irak uitvoering geeft aan de voorwaarden van het bestand in de Golfoorlog, verklaarde het reusachtige kanon te hebben ge zien in de bergen ten noorden van Baghdad. Het was „geas sembleerd maar niet operatio neel", zei Buttler. Een Amerikaans U-2 spionage- vliegtuig heeft op verzoek van de VN-commissie zijn eerste vlucht uitgevoerd boven Irak. „De com missie heeft gevraagd een vlieg tuig ter beschikking te stellen dat op grote hoogte kan vliegen, om bepaalde gebieden te inspec teren en erop töe te zien dat Irak geen materieel verplaatst Topman VN optimistisch in gijzelaarskwestie (Van onze correspondent) TEL AVIV - In Israel is met de grootst mogelijke voorzichtig heid gereageerd op berichten uit Libanon dat de shi'itische 'HezboIIah'-orgaiiisatie bereid zou zijn het Internationale Ro de Kruis een onderzoek te laten instellen naar de zeven vermis te Israëlische militairen. Volgens regeringsfunctionaris sen leggen vertegenwoordigers van shi'itische groepen in Liba non zoveel tegenstrijdige verkla ringen af dat de betrouwbaar heid moeilijk is vast te stellen. Als het waar is dat het Rode Kruis kan worden ingeschakeld, zoals Radio Monte Carlo giste ren berichtte, zou dat een be langrijke doorbraak betekenen. 'Hezbollah' zou het aanbod af hankelijk he.bben gesteld van Is raels bereidheid het Rode Kruis toe te laten bij- de ontvoerde sjeik Abdel Karim Obeid. Volgens het Franse dagblad Le Monde was de vrijlating van de Westerse gijzelaars McCarthy en Tracy de eerste fase van een uit gebreid plan waarover twee maanden lang in Parijs is onder handeld tussen leiders van 'Hez bollah', de overkoepelende orga nisatie van shi'itische extremis ten in Libanon, en vertegen woordigers van de Verenigde Staten en Engeland. Het initia tief voor de ontmoeting zou zijn uitgegaan van een Iraakse shi'i tische organisatie die Saddam Husayn bestrijdt. In de tweede fase van het plan zou Israël de ontvoerde sjeik Ab del Karim Obeid moeten vrijla ten. gevolgd door de vrijlating van de tien Westerse gijzelaars die nog in Libanon gevangen zit ten. Tezelfdertijd zou 'Hezbol lah' dan bijzonderheden ver strekken over het lot van de ze ven Israëlische krijgsgevange nen. Pas daarna, in de derde fa se. zouden vierhonderd door Is raël gevangen gehouden Liba- nezen en Palestijnen in vrijheid worden gesteld. Of dan ook de Israëliërs vrijkomen vermeldt Le Monde niet. Perez de Cuellar heeft toegezegd dat hij gaat proberen iets te we ten te komen over het lot van de zeven Israëlische militairen die in Libanon worden vermist, als onderdeel van zijn pogingen de Westerse gijzelaars vrij te krij gen. Op het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken zei een woordvoerder gisteravond dat het er niet goed uitziet voor Is raël 'als we afgaan op de brief van de Islamitische Jihad aan De twee jaar geleden in Zuid-Li- banon door Israël ontvoerde sjeik Obeid. Albanië De EG en Italiëhebben res pectievelijk 9.6 en 130 miljoen gulden vrijgemaakt voor nood hulp aan Albanië. Voor het. geld worden met name levensmid delen en medicijnen gekocht. De laatste Albanese vluchtelin gen in Bari weigeren het sta dion waar ze zijn on dergebracht. te veria- O ten O Belastingaffaire Notaris Bos in Krimpen aan de IJssel vraagt de Middelburgse hoofdofficier van justitie een strafrechtelijk onderzoek in te stellen naar de Zeeuwse belas tingaffaire. Bos is het er niet. mee eens dat de affaire zonder meer in de doofpot wordt gestopt. Hij benadrukt dat speciaal mensen op hoge posten een voorbeeld behoren te Tf zijn. Mosselzaad De verwachtingen voor de mos- selzaadval zijn somber. Slechts op enkele plaatsen in de Wad denzee zijn kleine zaadbanken waargenomen. Daar ivemelt het bovendien van de vogels die het zaad eten. Het is een slecht voor teken dat op droogvallende pla ten, waar doorgaans het sterk ste zaad vandaan komt, een te venvaar- Q lozen hoeveelheid ligt. Nijdam Jelle Nijdam heeft gisteren in Dordrecht de proloog van de Profronde van Nederland gewonnen. De renner uit de ploeg van Jan Raas legde de individuele tijdrit over 5,6 kilo meter af in 6 minuten en 48,96 seconden. Zijn ploeggenoot Frans Maassen iverd tweede op zeven secon- 1 O den. I O DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA zijn gisteren begonnen met een poging de problemen rondom de wao op te lossen. Gisteravond hebben bewinds lieden en leden van de fracties van beide partijen onder lei ding van premier Lubbers be raad gevoerd over de vraag of, en zo ja hoe de kabinetsbeslui ten moeten worden bijgesteld. Het kabinet begint pas aan het eind van de week weer met ver gaderen en bovendien is CDA- fractievoorzitter Brinkman nog met vakantie in Zwitserland. Het belangrijkste probleem is de vorige maand afgesproken ver korting van de uitkeringsduur voor wao'ers onder de vijftig jaar. Vice-premier Kok noemde dat besluit vorige maand nog 'sociaal aanvaardbaar en verde digbaar'. Maai' zondag kondigde hij. na intern beraad binnen de PvdA, aan dat hij in het kabinet wijzigingsvoorstellen-zal doen. De PvdA wil vooral de werkge vers harder aanpakken en de wao'ers ontzien. Kok hoopt het zelfde effect te kunnen bereiken door de werkgevers het eerste jaar van een wao-uitkering te la ten betalen. Op die manier zou bereikt moeten worden dat het grote aantal werknemers dat jaarlijks in de wao belandt, wordt verminderd. Het CDA toonde zich bereid te praten over 'verbeteringen in het pakket'. Wat de verbeterin gen precies inhouden, wilde de woordvoerder van de CDA-frac- tie gisteren niet kwijt. Of de PvdA-voorstellen daaronder vallen is nog onduidelijk. Het lijkt vooralsnog niet waarschijn lijk dat het CDA zomaar ak koord gaat met een harde aan pak van de werkgevers. (Advertentie) secretaris-generaal Perez de Cuellar'. Volgens hem wil de Ji had dat Israël vrijwel alles op geeft zonder ook maar iets terug te krijgen. Bovendien bevat de brief geen enkele aanwijzing over het lot van de Israëlische krijgsgevangenen in Libanon. Optimistischer Perez de Cuellar zei gisteren dat hij na zijn contacten met Israël en een aantal andere landen iets optimistischer is over de kans op vrijlating van de gijzelaars. Vol gens hem zijn er 'concrete bewij zen' dat de ontvoerders belang stellen in een oplossing. Maar de Amerikaanse presi dent, George Bush, verklaarde, duidelijk teleurgesteld, niet goed te begrijpen wat de ont voerders willen. De inhoud van de brief is een lange scheldpartij tegen de Amerikanen, het Wes ten in het algemeen, Israël en de Arabische wereld. Pas tegen het eind wordt de eis gesteld dat alle 'vrijheidsstrijders', niet alleen in het 'bezette Palestina' maar waar ook ter wereld, moeten worden vrijgelaten. De brief be vat geen technische aanwijzin gen over een uitwisseling. Adres: Ik wil de PZC vie weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zondei postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 in samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in da bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1