Zeeland roept bouwers WOV op verbonden met de geul Historie streek is nauw Onderzoek naar een duurzame opzet landbouw Stralende Visserijdagen Luxe Kralen Zonnige perioden Selectie van vijf kandidaten Eind 1992 definitief statenbesluit HOERA zondagmiddag geopend antiekhandel De Pagter CADEAUX Evenementen PZC zeeland ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991 Het milieu is gebaat bij een zo vriendelijk mogelijke verwerking van mest, zoals hier door injectie in de grond (foto archief PZC) MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur laat een on derzoek instellen naar de moge lijkheden voor duurzame land bouw in Zeeland. Het bureau Nieuwland uit Wageningen is hiervoor in de arm genomen. Eind 1991 moet een eerste rap port klaar zijn. Gekeken wordt naar de kansen voor geïnte greerde landbouw, ecologische landbouw en biologisch-dyna- mische landbouw. Uitgangs punt is in alle gevallen: milieu vriendelijker boeren dan nu ge beurt. Het onderzoek wordt dan ook uitgevoerd als uitvloeisel van het provinciaal milieupro gramma Kerend Tij. Ongeveer 80 procent van de cul tuurgrond in Zeeland is in ge bruik bij de akker- en tuinbouw. Intensieve veeteelt komt in "de provincie veel minder voor. Er wordt overwegend geteeld vol gens traditionele methoden, met veel bemesting en volop in zet van bestrijdingsmiddelen. De verschillende vormen van duurzame landbouw gaan juist uit van een geheel andere aan pak, waarbij mesten en gewas bescherming op een milieu vriendelijke wijze voorop staan. Duurzame landbouw staat in Zeeland nog in de kinderschoe nen; een handvol agrariërs is er mee bezig. In Kerend Tij onderkent het pro vinciaal bestuur dat een groot milieuprobleem wordt veroor zaakt door de wijze van bemes ting. Een deel van de opgebrach te kunstmest spoelt uit. Het ge volg is algengroei in het opper vlaktewater. De toenemende import van dierlijke mest verer gert de situatie (uitspoeling stik stof, uitstoot ammoniak). Uit voering van door de landbouw gewenste peilverlagingen ver oorzaakt toename van zoute kwel en ook dit zorgt voor extra stikstofbelasting op het water. Het gebruik van bestrijdings middelen en zware metalen uit het veevoer, vormen een bedrei ging voor grond- en oppervlakte water en voor de bodem. Milieu Wanneer duurzame landbouw op grotere schaal mogelijk is, heeft dat een positieve werking op de milieusituatie in Zeeland. Vandaar het onderzoek door bu reau Nieuwland. De opdracht aan het bureau bestaat uit drie delen. In de eerste plaats een be schrijving van de huidige land bouw in Zeeland, de sterke en zwakke punten van deze econo mische pijler en de toekomstige marktontwikkelingen op grond van het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschap. Verder een overzicht van de verschillen de vormen van duurzame land bouw. En tenslotte inzicht in de kansen die er in Zeeland voor duurzame landbouw zijn. Nagegaan wordt wat de moge lijkheden voor aangepaste be drijfsvoering zijn. Er zullen geen specifieke gebieden worden uit verkoren; wel spelen regionale omstandigheden een rol. Ook wordt bekeken wat de finan- cieel-economische gevolgen van het overgaan op een andere be drijfsvorm zijn, Het onderzoek is deze week begonnen. Bij de op zet zijn het Landbouwschap en de provinciale directie Land bouw, Natuurbeheer en Visserij betrokken geweest. Het dagelijks provinciebestuur wil de resultaten begin 1992 pre senteren. De kosten van het pro ject zijn geraamd op ongeveer 30.000 gulden. Ze worden be taald uit een bijdrage van het ministerie van milieubeheer. Vermiste jongen wel gezien maar nog niet terecht MIDDELBURG - De 17-jarige Jurrian Booij uit Breda, die sinds vorig weekeinde wordt vermist nadat hij de camping in Kamperland in overspannen toestand had verlaten, is op ver schillende plaatsen in Zeeland gesignaleerd. Naar aanleiding van publikatie in de PZC heeft de rijkspolitie acht reacties ont vangen van mensen die de jon gen hebben gezien. Hij is zondagmiddag gesigna leerd op de boulevard in Vlissin- gen, later in de bossen van kas teel Westhove in Oostkapelle, die nacht in Haamstede en zon dagavond in café Kanaalzicht in Middelburg. Maandagvond is hij gezien in de bossen van Bavel. bij Breda. Jurrian is 1.90 a 1.95 meter lang, heeft een slank postuur, bruine ogen en halflang donkerbruin haar. Hij droeg een wit T-shirt, een blauwe spijkerbroek en mos groene suède veterschoenen. Hij rijdt in een rode Fiat Panda met het kenteken ZH-63-JG. Getuigen wordt verzocht con tact op te nemen met de rijkspo litie in Vrouwenpolder, telefoon 01189-1910. Kaai 33, VEERE -- zeeuwse almanak 111ii 1111 M 1111111111111111 Uit Goes kwamen ze. En naar Spanje gingen ze. Voor het eerst met de bus naar de Costa. Zeventien lange da gen. Met volop strandweer en een verblijfsaccommoda- tie om te zoenen. Een kamer met een bed waarvan de lakens alle da gen werden verschoond. En opmaken deden ze ook al voor je. Maar de 'natte ruimte' was wel het einde: wat 'n luxe. Een eigen douche, wc en een bad. Met bovendien zo'n 8 handig klein badje om na I een wandeling over het I strand het zand van tussen I je tenen te spoelen. Toen ze bij thuiskomst een I dagje Vrouwenpolder se I strand deden en daarvan I iveerkeerden, misten ze het I meteen: dat bidet. pagina 13 Tiny Maenhout: „Je hebt hier alles binnen een straal van 20 kilometer" (foto Camile Schelstraete) deel valt onder het beheer van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Het uitgebreide stelsel van geulen en kreken ontstond als gevolg van stij gingen van de zeespiegel in de elfde en twaalfde eeuw. De Zwingeul is één van de grootste geulen. Ooit was het een belangrijk vaarwater naar onder andere Sluis, Brugge en Damme. Het maakte Brugge ook tot één van de belangrijk ste handelscentra van Europa. „Ik adviseer mensen die een bezoek aan dit gebied brengen ook altijd even een kijkje ovel de grens te nemen. In de musea daar tref je de geschiedenis van dit gebied aan. Over de grens begint dus niet een andere we reld." Door aanslibbing en zandafzet- ting werd de geul steeds ondie per en de bevaarbaarheid daar mee slechter. Eigenlijk is dat maar goed ook. want anders had een slikken en schorrenge- bied als Het Zwin. met z'n bij zondere vegetatie en belangrij ke vogelbroedgebieden, nooit kunnen ontstaan. „Dit landschap moeten we echt respecteren en bewaren", meent Tiny, die gruwelt van Belgische plannen om aan de zijde van Knokke een kolos saal congrescentrum met ap partementen en jachthaven aan te leggen. „Alleen al het toenemende verkeer zou voor een verstoring van de rust kun nen zorgen." Toch meent ze dat het gebied zich positief ontwikkelt. Het ophogen van de stranden aan Belgische zijde, wat tot gevolg had dat de Zwingeul dreigde te verzanden, is vorig jaar teniet gedaan door het uitbaggeren van de geul. Ook de aanleg van een plankier, die een brug vormt tussen de zeewering en het strand bij de geul, dient vol gens haar de natuur. Als we een beetje opletten op wat we doen, komt het wel goed hier, filoso feert ze een beetje. Haar ge dachten die dwalen door Het Zwin, zijn gedachten die dwa len door een rijke stilte. Pierre van Dannne COLIJNSPLAAT - Ondersteund door schitterend zomerweer gingen vrijdag de Colijnsplaatse visserijdagen van start. Op de braderie in de Voorstraat en op de Haven was het al vroeg in de middag gezellig druk. Kinderen probeerden hun, op het trottoir uitgestalde, tweedehandsspullen te verkopen, terwijl de Co lijnsplaatse middenstand zich presenteerde in talloze standjes. In de Voorstraat kon men niet alleen snuffelen tussen tweede handsjes en nieuwe koopwaar. Tal van organisaties waren aan wezig om zich in het vissersdorp te presenteren. In dorpshuis De Brug startten tegelijk met de braderie twee exposities. Nellie van Engelsman, geboren en getogen in Colijnsplaat, laat tijdens de visserijdagen aquarellen en pastels uit eigen werk zien. Gerard de Fouw stelde daarnaast de fototentoonstelling 'Colijnsplaat, heden en verleden' samen. Vrijdagmiddag kon het publiek even kennis maken met de pro fessionele visverkoop. In de afslag van de gemeentelijke vismijn werd via de mijnklok vis verkocht aan belangstellenden. Van daag (zaterdag) begint de braderie om tien uur in de ochtend. In de vismijn vindt om 11.00 de uitreiking van de vis- en garnalen- wimpel plaats, 's Middags kunnen bezoekers aan de visserijda gen gratis een tochtje maken met boten van de vissersvloot. De Colijnsplaatse visserijdagen worden vanavond afgesloten met een groot vissersbal in de visafslag. Publieke belangstelling voor de vissersvloot in de havan van Colijnsplaat (foto Willem Mieras ken van 0,5 en 2 kilometer en een verbinding over of ónder het ne venvaarwater van 2,1 kilometer. Aanleg van de toeleidende we gen is in het project inbegrepen: 9 kilometer aan de noordkant en 2,5 kilometer aan de zuidkant van de Westerschelde. De bouw tijd wordt door de provincie ge schat op vijfjaar; voor de plano logische procedures en grond verwerving zal ongeveer drie jaar nodig zijn. Na de selectie hebben de vijf kandidaten negen maanden tijd voor het opstellen van een plan en offerte. Als gega digde kan één bedrijf, dan wel een combinatie^ van bedrijven zich aanmelden! Elke onderne ming mag zich slechts eenmaal - hetzij zelfstandig, hetzij in com binatie - aanmelden. Geen doorsnee De provincie mikt niet op door snee-aannemers. In aanmerking voor deelname komen alleen be drijven die de laatste tien jaar- actief betrokken waren bij ont werp en bouw van grootschalige infrastructurele projecten, die meer dan 0,5 miljard gulden kostten. Ook moet een bedrijf over voldoende financieel draag vlak beschikken (onder meer een bankgarantie van maximaal 5% van de aanneemsom). Ande re eisen die op voorhand worden gesteld zijn: aanwezigheid van voldoende kwaliteit voor mana gement. ontwerpen en bouwen; ervaring met werken in getijde- gebieden. De oproep is aange meld bij het Bureau voor Officië le Publicaties der Europese Ge meenschappen. Met het uit doen gaan van de op roep tot aanmelding van gega digden, passeert het provinciaal bestuur definitief de twee com binaties die zich afgelopen jaren sterk hebben gemaakt voor het mogen bouwen van de WOV: de Exploitatiemaatschappij Wes terschelde (EW) en de Tolbrug Exploitatie-Maatschappij (TEM). Volgens de provincie hebben deze ondernemingen in het verleden op vrijwillige basis offertes ingediend. Daarvan is geen gebruik gemaakt. De combinaties kunnen, indien ze aan de voorwaarden voldoen, meedoen in de race om de vijf te selecteren bouwers. De aanmel dingstermijn sluit 18 oktober aanstaande. De leukste plekjes, zijn die plekjes waar je het vaakst komt. Waar je als kind, hand in hand met pa en ma, jaren gele den al kwam. Op zo'n plekje herinneringen ophalen doet een mens goed. Da's nostalgie. Tiny Maenhout, hoofd van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft de Zwingeul in Retranche ment als favoriete stekkie. In dit gebied met z'n water, slik ken, schorren en duinen is ze vrouw geworden. Het valt haar niet gemakkelijk om als promotor van de streek dè ideale plek in Zeeuwsch- Vlaanderen aan te geven. „De één houdt van rust, de ander van wat levendigheid, de één trekt het zand, de ander het wa ter." Ze zou bijna zeggen dat het allemaal te vinden is in het meest westelijke deel van het West Zeeuwsvlaamse land. „Echt de ideale plek, die be staat niet. Nou ja. de boerderij van m'n ouders misschien, in Heille. Da's het lekkerste plek je dat ik ken. Ik kom er dage lijks, want ik woon er." De 29-jarige Tiny houdt van het wijde gebied rond natuur reservaat Het Zwin. Vanafhaar zesde jaar al komt ze zo nu en dan 's een duik nemen in de Zwingeul. Altijd al heeft ze oog gehad voor de natuur. „Het is hier prachtig, zo rustgevend. Altijd hoor en zie je vogels: grutto's, kieviten, tureluurs", zegt ze op de mooiste duinover gang, die bij Camping De Zwin hoeve. Veelzijdig Het is vooral de veelzijdigheid in het landschap die haar boeit: de lange duinenrijen, de rietkragen, de kreken, de zee, Knokke aan de horizon. „Maar ondanks de enorme geva rieerdheid in het landschap is het toch niet te complex. Het heeft zelfs iets rustgevends." Niets komt ze in het gebied rond Het Zwin te kort: naar het strand gaat ze in Cadzand, een wandeling maakt ze in Brugge, een terrasje pikt ze in Knokke en bootjes kijken doet ze in de moderne jachthaven van Bres- kens. „Je hebt hier alles binnen een straal van twintig kilome ter. Dit is nou mijn Costa del Zeeuwsch-Vlaanderen". zegt Tiny. Het Zwin ligt voor een kwart op Nederlands grondgebied en dit MIDDELBURG - De provincie roept gegadigden op voor de bouw van een Westerschelde Oeververbinding. Het gaat om een niet-openbare procedure. Uit de aanmeldingen worden eind '91 maximaal vijf'kandida ten geselecteerd, die een bouw ontwerp mogen maken en een prijsaanbieding mogen doen. De beoordeling ervan gebeurt in de tweede helft van 1992; eind dat jaar moeten provinciale sta ten definitief beslissen over het al dan niet doorgaan van de vas te oeververbinding. De procedure wordt gevoerd met inachtneming van de spel regels die hierover binnen de Eu ropese Gemeenschap bestaan; ook niet-Nederlandse bedrijven kunnen zich aanmelden. De offi- ciële oproep tot aanmelding van gegadigden wordt dinsdag ge publiceerd. Het gaat om de bouw van een WOV volgens een buitendijks tracé even ten wes- ten van het sluizencomplex bij Terneuzen en een plaats ten .westen van Ellewoutsdijk: een tunnel van 1,6 kilometer onder het hoofdvaarwater, damvak- Eerst nog wolkenvelden, in de loop van de dag perioden met zon. Zuidwestelijke tot westelijke wind, kracht vier tot vijf. Het straatbeeld bepalen ze steeds minder maar ze zijn er nog wel: de vrouwen in Zeeuwse klederdracht. Een hal ve eeuw geleden was de dracht nog een soort weegschaal. In één oogopslag lazen de Zeeuwen eikaars status en mate van welstand af aan de kwaliteit van de stoffen en de pracht van de juwelen. Voor het overige kon de drager van traditionele dracht ook al weinig geheimen koesteren want voor de rouw was er een apart kostuum met aparte sieraden. Dat gold ook voor wie naar de kermis ging. De kralen op de foto sieren de hals van een vrouw uit West- kapelle. Het ronde, gouden slot dat aan de voorkant wordt gedragen, maakt meteen duidelijk dat het hier om een Wal- cherse boerin gaat. Bevelandse vrouwen dragen hun platte gouden sloten in de nek. De effen beuk met smokwerk, die een behoorlijk deel van de hals vrijlaat, is typisch voor de Westkappelse dracht van na de Tweede Wereldoorlog (foto Ruben Oreel Kalken tegen komst WOV PERKPOLDER - Mede- werkers van rijkswater staat hebben vrijdag bij de politie aangifte ge daan van ongewild schilderwerk op rijks weg 60 en viaducten na bij de veerhaven Perk- polder. Onbekenden hebben op het wegdek metersgrote leuzen te gen de WOV geschil derd. Dat gebeurde in kleiner formaat ook op bouwwerken. HBWM8SBS HunannHHi De Zwingeul in Retranchement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9