Natuurbeheerders klem Zandfontein als attractie ZLM heeft geen begrip voor actie Razende Rooiers «ii Afslagen willen viskisten terug ZLM zeer bezorgd over EG-beleid Straf potenrammer fors hoger dan eis provincie 11 Eigenaren naar Raad van State wegens fors hoger geschot D66 wil gebruik vistuig langs de kust beperken mmmmmmmmmmm 11 ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991 sbw Ringrijderij: tweehonderd deelnemers MIDDELBURG - Hon derdachtennegentig deelnemers, een record, strijden vrijdag 16 au gustus op het Molenwa ter te Middelburg om de 35-ste 'Grote Ringrijde rij te Paard'. Er wordt - vanaf 8 uur - gestreden in vijf banen, gelegen tussen het parkeerter rein bij het Gasthuis tot de Schouwburg. Via luidsprekers krijgen de bezoekers regelmatig tekst en uitleg over de stand van zaken bij de diverse wedstrijdba- nen. Belangrijkste onderdeel van de Grote Ringrijde rij is de strijd om de ko ninklijke trofeeën. De eerste wisselprijs is een bronzen beeld, beschik baar gesteld door konin gin Beatrix, de tweede prijs is een wisselbeker van prinses Juliana en de derde is een wisselbe ker van wijlen prinses Wilhelmina. De strijd om de koninklijke trofeeën wordt vanaf ongeveer 16.30 uur gestreden dooi de best geklasseerde ringrijders van de laatste tien beurten van de vijf banen. De organisatie berust bij de Folkloristi sche Commissie. MIDDELBURG - Eigenaren van natuurgebieden vinden het geschot dat de Zeeuwse water schappen opleggen, veel te hoog. Ze zijn het gloeiend on eens met de vanaf 1990 geldende geschotsverordeningen. Daar door is sprake van een plotse linge en gigantische belasting verhoging, die kan oplopen tot vele tienduizenden guldens. De eigenaren - instanties en parti culieren - hebben tevergeefs het dagelijks provinciebestuur gevraagd in te grijpen. Dat keurde het optreden van de wa terschappen goed. Als laatste redmiddel hebben de eigenaren hun heil gezocht bij de Raad van State. De waterschappen hebben het recht om voor het uitoefenen van hun taken belasting (ge schot) te heffen. Voor de zoge naamde ongebouwde eigendom men gold tot 1990 als uitgangs punt voor de heffing: het opbren gend vermogen van de grond. Daardoor lag het geschot voor gronden die voor niet-agrarische doeleinden in gebruik zijn - zo als de natuurgebieden - laag. Goede landbouwgronden daar entegen, werden hoog aangesla gen. Door een rechterlijke uit spraak verviel het opbrengend vermogen als heffingsgrondslag. Elk waterschap moest een nieu we geschotverordening maken. DEN HAAG - Het Tweede Ka merlid D. Eisma (D66) vindt dat staatssecretaris drs J. D. Gabor van Landbouw, Visserij en Na tuurbeheer paal en perk moet stellen aan het toenemend ge bruik van fuiken en staande netten in de kustwateren. Het leidt tot sterfte onder zeehon den en watervogels. Met name de situatie voor het strand van de zuidwestelijke Delta is Eis ma, een bron van zorg, stelt hij in schriftelijke vragen. Onlangs sloeg het Deltaoverleg - waarin de natuurbescherming in Zuidwest-Nederland verenigd is - alarm. Het stelde het gemak aan de kaak, waarmee vergun ningen voor gebruik van fuiken en staand want worden ver- GOES - Het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) heeft absoluut geen begrip voor de actiegroep Razende Rooiers, die anderhal ve week geleden bij Rilland een proefveld met genetisch gemo dificeerde maisplanten van de VanderHave-groep vernielde. De argumenten waarmee de nog anonieme actiegroep het kort wieken van enkele honderden planten rechtvaardigt, bestem pelt het ZLM-hoofdbestuur als 'goedkoop commentaar'. Oe Razende Rooiers wijzen ;proeven met genetische mani pulatie sterk af. Zij beschuldi gen veredelingsbedrijven ervan .louter uit winstbejag biotechno- logisch onderzoek te doen. Vol gens de actiegroep hebben boe gen nauwelijks belang bij geneti sche manipulatie en kunnen ze evenmin invloed uitoefenen op biotechnologische ontwikkelin gen. De ZLM vindt die argumentatie nogal goedkoop. „Het ministerie van VROM heeft de vergunnin gen voor de veldproeven ver- leend. De daarbij horende proce dures zijn zeer uitgebreid en zorgvuldig. De voorwaarden om voor een vergunning in aanmer king te komen zijn overigens veel zwaarder dan in andere lan den. Bovendien is er in ruime mate inspraak mogelijk." In tegenstelling tot De Razende Rooiers meent het hoofdbestuur dat genetische manipulatie een 'algemeen maatschappelijk en 'economisch belang kan dienen. Het wijst erop dat voor het uit- Rondleiding op Neeltje Jans NEELTJE JANS - Op het voor malige werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde wordt van daag (zaterdag) en morgen een rondleiding gehouden. Het ver trekpunt is bij de kassa van de Delta Expo, beide dagen om twee uur. Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap maakten een plan voor de na tuur op Neeltje Jans. Uitgangs punt daarbij is dat de mens de ""voorzet geeft en dat de natuur de rest doet. In de winter van 11989/1990 werd er door Rijkswa terstaat een binnenduin aange legd. -Daar zijn inmiddels al diverse 'plantensoorten te zien, Er is te kens een vogeleiland, waar .sterns kunnen broeden. In de nieuwe verordening heb ben de waterschappen, met har telijke instemming van het da gelijks provinciebestuur, als grondslag voor de hoogte van de heffing opgenomen: het belang bij de taakuitoefening van het waterschap. Daarmee wordt ook vooruitgelopen op de nieuwe Waterschapswet. Wel is bepaald dat de algemene vergadering van een waterschap voor na tuurgebieden een afwijkend ge- schotstarief mag hanteren. Die afwijking is in zoverre doorge voerd, dat voor natuurgebieden percentages van 90 en 95% van het geschot zijn vastgesteld, Dat nu, vinden de grondeigenaren een aanfluiting. Het gaat niet. zoals wel is gesug gereerd, om kleine bedragen. Bijvoorbeeld de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten betaalde onder de oude rege ling aan het waterschap Schou- wen-Duiveland bijna 1.700 gul den geschot per jaar. De aanslag volgens de nieuwe regeling, in gaande 1990. is ruim 47.000 gul den. Van het ene jaar op het an dere een verhoging van ruim 45.000 gulden, ofwel ruim 25 keer zoveel. Voor andere eigenaren gelden, afhankelijk van het aan tal hectares waarop een aanslag betrekking heeft, vergelijkbare verhogingen. Vandaar dat. in eerste instantie bezwaar werd aangetekend bij gedeputeerde staten. Die gingen nauwelijks inhoude lijk op de bezwaren in Het colle ge stelde vast dat er een nieuwe heffingsgrondslag is ingevoerd en dat voor onder meer natuur gebieden een lager geschotsta- rief moet worden geheven. „Aan deze plicht is door de water schappen voldaan," constateer den gedeputeerden lakoniek. Waterschap zelf Het is aan het waterschap zelf om de hoogte van het lagere ta rief te bepalen; er zijn geen maxi mum- en minimum- percentages in de nieuwe verordening opge voerd. Het college vindt overi gens een percentage van 90 of 95% niet onaanvaardbaar. Binnenkort behandelt de Raad van State beroepen van de te leurgestelde eigenaren (waaron der instellingen als Natuurmo numenten, Staatsbosbeheer, de directie Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie en diverse particulieren). De beroepen heb ben betrekking op de geschot- verordeningen van alle Zeeuwse waterschappen. De eigenaren erkennen weliswaar dat ze be lang hebben bij het werk van het waterschap, maar ze zijn het niet eens met de mate waarin dat wordt omgezet in een hoger ge schot. strekt. Het kamerlid wil weten of het waar is dat het aantal minis teriële vergunningen voor visse rij in kustwateren met vaste net ten sinds 1988 meer dan vervijf voudigd is. Het Deltaoverleg had dit aan de hand van cijfers beweerd. Eisma vraagt zich afin hoeverre het departement -de natuurbe- schermingsbelangen laat mee wegen bij toekenning van ver gunningen in kustwateren die niet zijn aangemerkt als natuur monument. De D66-afgevaar- digde eist van Gabor op zijn minst voldoende controle dat fuiken een zogeheten keerwant bevatten om binnenzwemmen- de zeehonden en vogels te we ren. Door een nieuwe grondslag voor het geschot, hebben de Zeeuwse waterschappen de belasting voor natuurgebieden - zoals de welen bij Nisse - enorm verhoogd (foto Willem Mieras) voeren van de bewuste veldproe ven in de Zimmermanpolder bij Rilland een schaderegelings convenant is gesloten tussen VanderHave en de Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap in Zeeland. „Wanneer een teler serieus meent dat hij directe schade heeft van deze proeven, ligt de bewijslast bij VanderHa ve." VanderHave zelf vat de vernie ling van het proefveld bij Ril land nogal luchthartig op. Hoe wel het kortwieken van enkele honderden planten is te betreu ren, ziet het kweek- en verede- lingsbedrijf ook de zonnige kant van de snijwoede van De Razen de Rooiers: de discussie over biotechnologie staat hierdoor weer volop in de belangstelling. „De open benadering die Van derHave vanaf de eerste vergun ningsaanvragen voor het doen van dit soort veldproeven in het najaar van 1990 heeft nage streefd, krijgt nu een nieuwe im puls", schrijft de research-afde- ling van de multinational in een brief aan de Tweede Kamer. VanderHave heeft een Kamer commissie een tijdje terug uitge nodigd voor een bezoek aan het kweekbedrijf in Rilland om daar kennis te nemen van de biotech nologische proeven. De actie van De Razende Rooiers - de po litie speurt nog steeds naar hun identiteit - doet niets aan die uitnodiging af. „Het gebeurde in de afgelopen weken is geenszins van invloed op onze voorlich tingsactiviteiten. Wij zouden het zeer op prijs stellen u binnenkort te kunnen begroeten." VanderHave is, blijkt uit de brief, voorstander van een open discussie over genetische modi ficatie. Het bedrijf onderkent dat, zoals met elke nieuwe tech nologie, niet alles bekend is over de consequenties van toegepas te biotechnologie. Dat is echter geen reden om onderzoeken en veldproeven onmogelijk te ma ken, vindt VanderHave. Zeker niet, als dat gebeurt onder strin gent toezicht van de rijksover heid. In het schrijven aan de Kamer weerspreekt VanderHave de verschillende aantijgingen van De Razende Rooiers. Dat bij voorbeeld economische belan gen de richting van het onder zoek bepalen, ontkent de onder neming niet, maai' eisen van de teler, consument en milieube schermer doen dat evenzeer. Door geen enkel argument van de actiegroep overtuigd, zal VanderHave de veldproeven ge woon voortzetten. Zandsuppletie op het strand ter hoogte van de vuurtoren Haamstede: een 'milieuvriendelijke manier van kuslversterking' (foto Pieter Honhoff) WESTENSCHOUWEN Schouwen-Duiveland heeft er een tijdelijke attractie bij: een fontein van zand en zee water op het strand bij de vuurtoren van Haamstede. Toeristen negeren voor drijf zand waarschuwende borden om maar niets van het schouwspel te hoeven missen. Een meisje laat zich niets wijs maken: „Ze willen het strand breder maken, zodat meer mensen bloot kunnen liggen zegt ze vol overtuiging als ze het werk van de impossan- te zuiger Hector bewondert. Bij het gedoogde naaktstrand van de Schouwse Westhoek, vlakbij de vuurtoren van Haamstede, is deze week een begin gemaakt met de opera tie 'Zandsuppletie Kop van Schouwen'. De Hector, eigen dom van Ballast Nedam, doet het werk nu nog alleen, maar krijgt maandag gezelschap van de Sliedrecht. een cutter zuiger van Van Oord-Werken dam De Hector haalt zand van de zandplaten ten westen van de stroomgeul het Krabbengat naar boven om het vervolgens via een pijpleiding en een sproeier met een mooie boog op het strand te laten nederda len. Of beter gezegd op het on- derwatertaluud, het gedeelte van het strand, dat voortdu rend onder water is. Want dat vormt het eerste gedeelte van het twaalf miljoen kostende karwei. De fontein van zand en zeewa ter levert mooie plaatjes op. Al tonen enkele toeristen zich on gerust over de zwarte kleur van de straal. Ing. H. Verheij, hoofd dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat stelt ech ter gerust: „De zwarte kleur wordt veroorzaakt door slik. Dit slik verdwijnt na enkele dagen en dan wordt het blon de zand pas goed zichtbaar". Drijfzand Na enkele dagen continu door werken is het resultaat van de zandsuppletie al aardig zicht baar. Over een lengte van ze ker vijftig meter is het strand met dertig meter verbreed. Het grijzige strand is gevaar lijk, omdat het water zich aan het zand ontrekt. Drijfzand heet dat. Al bewijs van het ge vaar steekt een weggezakte gele kraan net boven de bran ding uit. Opgegeven is de kraan niet, zegt Verheij: „We treken hem er wel uit", zegt hij optimistisch. Het aanbrengen van twee-en- half miljoen kubieke meter nieuw zand tussen de vuurto ren en De Punt, het drukste gedeelte van het Wester- schouwse strand is geen ruw werk, Het lijkt wel of elke kor rel gekoesterd wordt. Electro- msche meetingen houden de stand van zaken precies bij. Een straal moet ongeveer ze ventig procent zand en dertig procent water bevatten, dat levert het beste resultaat op, zegt toezichthouder J. C. Sprengelmeijer. Tot zes meter boven NAP mag er gespoten worden. Daarboven dienen bulldozers het werk alleen op te knappen. „We moeten op passen met het waterwinge bied dat achter de duinen ligt. Dat mag niet te veel zout be vatten". Op een nog onberoerd stuk strand, net tegen de duinen, kunnen toeristen het werk van Hector goed bewonderen. „Ik zag het op televisie, dus dacht ik: kom laat ik eens gaan kij ken", vertelt een badgaste. Een Rotterdamse toerist is minder opgetogen over de werkzaamheden. Het. strand is al jaren zijn vaste stek. „Eerst smaakte je mond als je uit het water kwam alleen naar zout. Nu naar zout en blubber". Verheij en Sprengelmeijer worden op hun inspecteroute regelmatig door recreanten aangesproken. Of ze mis schien kunnen verklaren wat er hier nu precies gaande is, vraagt een Duitse vrouw, na dat ze de terreinwagen van Rijkswaterstaat tot stoppen heet weten te brengen. Gedul dig beantwoorden de heren de vragen naar het hoe en waar om. „Ach", zegt Verheij, „Dat hoort nu eenmaal bij het werk. Zandsuppletie is een goedko pe en milieuvriendelijke ma nier van kustversterking. En het is goed dat het publiek daarvan op de hoogte is. Want het is een misverstand om te denken dat we zand naar de zee aan het dragen zijn." VLISSINGEN - De Neder landse visafslagen dreigen de hulp van justitie in te schakelen om een einde te maken aan de massale ver dwijning van viskisten. De elf mijnen in Nederland ra ken jaarlijks tussen de 25.000 en 50.000 kratten kwijt. De schadepost, die de visafslagen zelf moeten op hoesten, bedraagt tussen de 500.000 gulden en een mil joen. De kisten worden door de handel bewust en per onge luk voor eigen doeleinden meegenomen van de visaf slagen. „Ze worden gebruikt voor vervoer en export", al dus de Vlissingse vismijndi recteur K. de Looff. „In Ier land, Schotland, zelfs tot in Denemarken kom je Neder landse viskisten tegen." De Vlissingse visafslag raakt jaarlijks tussen de zes- a ze venduizend kisten kwijt. Dat zouden er nog meer zijn als de afslag niet regelmatig de bedrijven langs ging om de kisten op te halen. De Looff schat dat aantal op tien- a twaalfduizend. „Maar we kunnen niet elke keer langsgaan. Dat kost ons veel te veel tijd." Een enkele kist kost de visaf slag ruwweg 21,50 gulden. De schadepost voor Vlissin- gen bedraagt jaarlijks an derhalve ton. De visafslag Colijnsplaat. die elk jaar vijf honderd kisten (inclusief de fecte kratten) in het illegale circuit ziet verdwijnen, be cijfert een schadebedrag van tienduizend gulden. „Eén keer per jaar gaan we de Bel gische kust langs. Scheve- ningen en IJmuiden en dan krijgen we toch een behoor lijk aantal terug. Die kisten verdwalen gewoon", aldus directeur F Lokerse. Zoekacties Mijnmeester P. de Baare van de visafslag Breskens wil geen aantallen noemen „We zijn er in het verleden wel 's wat kwijtgeraakt, maar vo rig jaar viel het mee. We pro beren de zaak eerst intern te regelen met zoekacties. De meeste handelaren zijn be reidwillig genoeg om de kis ten terug te geven. Het is niet zo dat we voor elk wisse wasje justitie inschakelen." De in het Nederlands Over leg Visafslagen (NOVA) ver enigde Nederlandse visafsla gen hebben met de verenig de handelaren afgesproken dat zij eerst hun leden zullen benaderen. „In negen van de tien gevallen lukt dat zonder meer", aldus De Baare. Mocht die actie niet leiden tot het teruggeven van de viskisten, dan pas zal justitie worden ingeschakeld om paal en perk te stellen aan het illegale gebruik van de viskisten. Over de eigen domsrechten valt niet te twisten: op elke kist staat duidelijk wie de rechtmatige eigenaar is. Brandbrief naar instanties GOES - Het Landbouwschap en het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité (KNLC) krij gen binnenkort een brandbrief in de bus van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. De boerenorganisatie toont zich daarin zeer ongerust over de hervormingsplannen voor het Europese landbouwbeleid. De brief gaat overigens naar gelijk gestemden. Ook het Landbouw schap en het KNLC. de koepel organisatie waarbij de ZLM is aangesloten, hebben grote moeite met de voorstellen van de Europese commissie. De Europese commissie wil met de voorstellen een aantal doel stellingen bereiken, verlaging van de kosten van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, het oplossen van de overschot- problematiek, de bevordering van de leefbaarheid van het plat teland en bestrijding van de mi lieuproblematiek De ZLM vreest dat de 'radicale ommezwaai' - van marktonder- steuning naar inkomensonder steuning - vooral ten koste gaat van efficiënt draaiende bedrij ven in de noordelijke lidstaten. Die zullen fors moeten inleveren. Weliswaar stelt de Europese commissie voor boeren inko menscompensatie te geven, maar de ZLM is bang dat Brus sel na enkele jaren d,e 'compen satiekraan' volledig dichtdraait. Bovendien komt de steun hoofd zakelijk terecht bij kleinere en deeltijdbedrijven. Volgens de standsorganisatie leiden de hervormingsplannen tot verpaupering van de boeren gemeenschap in Europa. Als effi ciënte bedrijven door prijs- en quotaverlaging een flinke tol moeten gaan betalen, zal de be drijfsontwikkeling stagneren en Politie beboet jongeren Renesse voor wangedrag RENESSE - De rijkspolitie Schouwen-Duiveland is in de nacht van woensdag op donder dag weer hard opgetreden tegen jongeren die zich in Renesse misdroegen. Zij kregen wegens alcoholmisbruik, vandalisme en baldadigheid direct een boete van tussen de vijftig en negentig gulden opgelegd. de mondiale concurrentiekracht van de Europese landbouw ver zwakken. In dat sombere scenario strijken de Verenigde Staten de winst op. „De VS zullen hun landbouw maximaal blijven ondersteunen en zullen de gaten in de Europe se landbouw graag opvullen. Het is onbegrijpelijk en onbe hoorlijk dat de Europese be leidsmakers met dit ondoor dachte slag-in-de-lucht-plan niet alleen het voortbestaan van een produktieve Europese land bouw, maar ook de toekomstige economische spankracht van de EG op het spel zetten", aldus het hoofdbestuur. Waar de boerenorganisaties te genaan hikken is dat de voorge stelde prijsverlagingen de boe- reninkomens sterk onder druk zetten. Voorlopige berekenin gen van het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) zijn vol gens ZLM-voorzitter H. C. van der Maas nog veel te optimis tisch. „De bruto inkomensda ling per bedrijf zal minstens twee keer zo hoog zijn als het LEI denkt, want de gehanteerde percentages hebben alleen be trekking op de uitkomsten van de betreffende produkties en teelten. Verder negeert het LEI het zogeheten 'verdringingsef fect' in de akkerbouw, dat een zeer negatief effect kan hebben op de prijsvorming van de vrije produkten." Als kenmerkend detail waar het LEI aan voorbijgaat, noemt Van der Maas de produktie van ge droogde groenvoeders (lucerne), die door de voorliggende com missievoorstellen 'totaal onmo gelijk wordt gemaakt'. Controlesysteem Evenals de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond meent de ZLM dat het nagenoeg onmo gelijk is toe te zien op een correc te naleving van de maatregelen die de Europese Commissie voor ogen staan. Gelet op de ingewik kelde regels, de regionale diffe rentiatie en de relatieve klein schaligheid van de landbouw, vergt dat een gigantisch contro lesysteem. „In plaats van één ambtenaar per zes boeren staat straks bij elk damhek een AID-er", mees muilt Van der Maas, die er ook op wijst dat in sommige zuidelij ke lidstaten de controle op Euro pese maatregelen minder strin gent is dan in Nederland. MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft de 18-ja- rige Vlissinger R. P., die zich schuldig maakte aan mishande ling van homosexuele mannen en aan de beroving van een 84- jarige vrouw, tot een veel zwaardere straf veroordeeld dan de officier had geëist. P. kreeg vrijdag twaalf maanden waarvan vier maanden voor waardelijk opgelegd, terwijl de eis luidde acht maanden voor waardelijk (met aftrek van de bijna vijf maanden dat hij al had vastgezeten) en 75 uur dienstverlening. De rechtbank vond dienstverle ning een veel te lichte straf voor de misdrijven die P had ge pleegd. P. moet in de proeftijd van de voorwaardelijke straf contact houden met de reclasse ring, zoals de officier ook had voorgesteld. P. ging samen met een een aan tal makkers op 1 en 2 maart naar de parkeerplaats in het Nollebos in Vlissingen - een ontmoetings plaats voor homosexuele man nen - met de vooropgezette be doeling om 'flikkers te pesten'. Beide keren werd een man ern stig mishandeld. De jongens ge bruikten stokken en eenY mes bij hun aanvallen. Een jaar eer der had P. samen met twee ande re jongens de bejaarde vrouw van haar handtas beroofd. De andere bij de misdrijven betrok ken jongelui zijn al tot gevange nis- en tuchtschoolstraffen ver oordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11