Brit McCarthy na vijf jaar vrij SPRINT PHOTO Franse politie zoekt Iraniërs na moord ex-premier Bakhtiar Aanhang PvdA blijft slinken Exodus Albanezen overspoelt Italië Onderhandelingen over gijzelaars zullen zwaar worden Terreurgroep Libanon dreigt ontvoerde Fransman te doden Verdachte moord Fagel bekent kunst cultuur 7 t/m 11 sport 19 t/m 23 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Meer zon Zonnige perioden. Later op de dag van het westen uit wolkenvelden. Matige, later aan de k:ust vrij krachtige wind. Middagtemperatuur 23 graden. Wolstraat 78 234e jaargang no. 186 Vrijdag 9 augustus 1991 BAYRUT (AFP/RTR) - Een on bekende groepering heeft don derdagavond in Bayrut bekend gemaakt een Fransman te heb ben ontvoerd en hem te zullen doden „op het moment dat op nieuw een westerse gijzelaar wordt vrijgelaten". De organi satie verzet zich met deze actie tegen nieuwe vrijlatingen van gijzelaars nadat eerder donder dag de Britse journalist John McCarthy, na meer dan vijfjaar gevangenschap, door de Islami tische Jihad werd losgelaten. In een telefoontje naar twee in ternationale persbureaus in Bayrut werd gezegd dat de „or ganisatie ter verdediging van de rechten van gevangenen en gij zelaars" de Fransman Jerome Leyraud heeft ontvoerd. „Wij zijn verantwoordelijk voor de ontvoering van de Franse ge heim agent luitenant Jerome Leyraud die werkt onder de dek mantel van een humanitaire or- Een woordvoerster van Medi- cins du Monde deelde mee ge hoord te hebben dat de 25-jarige Jerome Leyraud. sinds mei hun administrateur in Bayrut, was ontvoerd. Het ministerie van defensie in Parijs maakte donderdagavond bekend dat „geen enkele Franse officier van de geheime dienst met de naam Jerome Leyraud zich in Bayrut ophoudt". Na vijf jaar vrij De Britse televisieverslaggever John McCarthy is donderdag in Bayrut vrijgelaten na meer dan vijfjaar gegijzeld te zijn geweest. De 34-jarige McCarthy is gister avond met zijn vader en broer in Engeland aangenomen. Hij heeft van zijn ontvoerders een boodschap meegekregen die hij persoonlijk moet overhandigen aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Javier Pe rez de Cuellar. Gladgeschoren, een beetje bleek en mager maar opmerkelijk fit verscheen McCarthy in de Syri sche hoofdstad Damascus enke le uren nadat hij in Libanon aan de Syrische autoriteiten was overgedragen door zijn ontvoer ders, leden van de pro-Iraanse Islamitische Jihad. In een korte verklaring bevestig de de Britse journalist dat de speciale gezant van de Angli caanse Kerk, Terry Waite, in le ven is. Van Waite was niets meer vernomen sinds hij in januari 1987 "tijdens een bemiddelings poging in Libanon werd ont voerd. Rustig maar toch geëmo tioneerd zei McCarthy dat Wai te, 52, Anderson. 43, en de Ameri kaanse hoogleraar Thomas Sun- DEN HAAG (GPD) - De regeringscoalitie van CDA en PvdA zou haar Kamermeerderheid verliezen, als nu verkiezingen zouden worden gehouden. De PvdA zou maar maar liefst 28 zetels moeten inleveren en uitkomen op slechts 21. Het verlies voor het CDA is beperkter: de christen-democra ten zouden van 54 naar 48 zetels gaan. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het NIPO. Grote winnaar is D66. De partij zou haar aantal kamerzetels maar liefst ver driedubbelen. De democraten stijgen van 12 naar 36 zetels. Groen Links zou volgens het NIPO van zes naar twaalf zetels gaan en de VVD levert één zetel in en komt uit op 21. UTRECHT (GPD) - De 21-jarige S.Z. uit Nijmegen heeft bekend op 9 juni 1989 Gerard Fagel te hebben doodgeschoten. Samen met de 27- jarige E.L. uit Nijmegen wilde hij inbreken in restaurant De Hoef slag in Bosch en Duin. Toen ze via de slaapkamer van Fagel naar binnen gingen werden ze door het slachtoffer betrapt. In de buurt van het restaurant heeft de politie gereedschap gevon den waarop een vingerafdruk van S.Z. zat. Hoewel de verdachte be kend was bij de politie vanwege vermogensdelicten lukte het aan vankelijk niet die te identificeren. Met behulp van het nieuwe CRI- computersysteem Havank is dat op 16 maart wel gelukt. In een handschoen werd bovendien een handpalmafdruk gevonden. (Advertentie) MINDER DAN DE HELFT Leder/synth. trim-vrijetijdsschoen in wit/kobalt, wit/petrol en wit/zwart/grijs. Maten 28 - 46. derland. 60. in goede gezondheid en opgewekt waren toen hij hen verliet. „Ik ben blij tegen de fa milieleden van de Amerikaanse gijzelaars Terry Anderson en Thomas Sunderland en die van mijn landgenoot Terry Waite te kunnen zeggen dat toen ik ze twee dagen geleden verliet, ze in goede gezondheid en opgeruimd waren", aldus McCarthy. Klokgelui In heel Londen luidden de kerk klokken om de vrijlating van McCarthy te vieren na 1.943 da gen gevangenschap. „Het leven kan nu opnieuw beginnen", al dus Jill Morell. de vriendin van McCarthy. In de residentie van de Britse ambassade in Damascus had een geëmotioneerd weerzien plaats tussen McCarthy, zijn va der en zijn broer. Toevallig was de dag waarop McCarthy werd vrijgelaten de verjaardag van zijn moeder, die twee jaar gele den aan kanker is overleden. In de periode van haai' ziekbed zijn diverse (vergeefse) dramatische oproepen gedaan om John McCarthy vrij te laten zodat hij zijn moeder nog zou kunnen zien. De Britse verslaggever werd ont voerd toen hij op weg was naar het vliegveld van Bayrut om een vlucht naar huis te halen na en kele weken in Bayrut te zijn ge weest op zijn eerste reportage- reis voor Worldwide Television News. De Jihad eist dat Israel de hon derden Palestijnse en Libanese gevangenen laat gaan in ruil voor de westerse gijzelaars en zij beschouwt McCarthy als haar gezant naar de VN die die bood schap moet overbrengen. Zie ook pagina 4 De voormalige gijzelaar John McCarthy (r) onderbreekt even zijn verklaring tijdens een personferentie in Damacus over zijn vrijlating door de Libanese Islamitische Jihad. Naast hem de Britse ambassadeur in Syrië, Andrew Flemming-Green (foto AFP) ifaunnar PARIJS - De Franse politie zoekt drie Iraniers in verband met de moord op ex-premier Shapour Bakhtiar van Iran en diens secretaris. Beiden werden donderdagmorgen dood aange troffen in Bakhtiars huis in de Parijse voorstad Suresnes. Bakhtiar (76) was de laatste pre- (Van onze correspondent) ROME - De Italiaanse rege ring heeft donderdagavond tijdens een spoedoverleg be sloten schepen en vliegtuigen in te zetten voor de repatrië ring van de duizenden Albane zen die de afgelopen twee da gen in Zuid-Italie aan land zijn gegaan. In een poging de exodus te stoppen, heeft Rome toegezegd de economische hulp aan het straatarme Alba nië te verhogen. Vooral in de havenstad Bari is de situatie kritiek. Donderdag morgen brak daar het koop vaardijschip 'Vlora' door een cordon van de marine en stroomden meer dan 10.000 wanhopige Albanezen het ha venterrein op. Omdat het on mogelijk was al deze mensen op de kade te houden, werd be sloten de uitgeputte en honge rige vluchtelingen met bussen over te brengen naar een nabij gelegen voetbalstadion. Minister van binnenlandse za ken Scotti deelde mee dat Ita- Üe de 'harde lijn' blijft volgen: alle vluchtelingen zullen moe ten terugkeren naar Albanië. Vanuit Bari en Brindisi zullen 5 militaire vliegtuigen, maar ook burgertoestellen van Ali talia en Ati, worden ingezet. Verder zijn veerboten gevor derd waarmee de duizenden binnen enkele dagen moeten worden terug gebracht naar Albanië. Maar terwijl men in allerijl schepen vordert, blij ven Albanezen naar Italië vluchtten. Op koopvaardij schepen, kleine visserssche pen en vlotten zouden zich in de buurt van de Italiaanse kust nog 4.000 vluchtelingen bevin den. De marine houdt met pa trouilleboten en helikopters de schepen voortdurend scherp in de gaten. Duizenden Albanese vluchtelingen bezetten elk plaatsje op de Vlora bij binnenkomst in de haven van Bari (foto EP At Kevin Costner. dè Robin Hood van de twintigste eemv, zou er een fortuin voorwilleji geven om zijn anonimiteit terug te krijgen. Verder in de bijlage Kunst en Cultuur: Een blik over de muur met Joost Niemöller in Oostduitse levensverhalen Unieke plantkundige meestenverken in de schatkamer van de Zeeuwse bibliotheek, het Cruydtboeck uit 1644 van Rembert Dodoens Vakantie in het land der letteren naar plaatsen ivaar schrijvers zich lieten inspireren De mens Heijermans, neergezet door Frits Lambrechts, staat cen traal in de nieuwe Nederlandse produktie Heijermans! Cardena heeft met zijn tekeningen bezit genomen van de Watertoren in Oost- Souburg. Als ik een rondje zou lopen, moeten ze me van het veld dragen: SK Beveren-trainer Jolian Boskamp kent zijn lichamelijke beperkin gen. Verder in de bijlage Sport: Op voetbalgebied heeft de Nos alle competitie- en bekerrechten en verslaat daarmee RTL4 Richard Witschge legt kritiek luchtig naast zich neer en heeft alle vertrouwen in zijn Spaanse toekomst Het wordt dringen op de Brabantse groe ne mat. maar liefst negen clubs spelen mee in het betaald voetbal. mier van Iran tijdens het be wind van de sjah. Hij woonde sinds 1979 als politiek vluchte ling in Frankrijk en was ge trouwd met een Franpcaise. In 1980 overleefde Bakhtiar een moordaanslag. Donderdag avond laat had nog niemand zich verantwoordelijk gesteld voor de moorden. De lichamen van Bakhtiar en zijn secretaris werden donder dagmorgen door de politie ge vonden in diens huis in Sures nes, ten westen van Parijs. Bei den werden met een mes ver moord. Aanvankelijk dacht de politie dat de moordenaar een bekende was, omdat men geen sporen van een worsteling vond. Maar de verdenking ging don derdagavond uit naar drie man nen, die Bakhtiar de avond daar voor hadden bezocht. Het drie tal had zijn papieren moeten to nen aan de politiemannen die het huis van de ex-premier sinds de aanslag in 1980 bewaken. De Franse politie heeft, onmid dellijk na het bekend worden van de moordaanslag, de con trole aan de grenzen verscherpt. Een vertrouweling van Bakh tiar, Abdel Rahman Boroumand werd op 18 april jl. in Parijs op dezelfde wijze vermoord. Buren hebben verklaard dat de bewa king van Bakhtiar de laatste da gen aanzienlijk was uitgebreid. Doodvonnis Volgens Iraanse oppositie-krin gen is de moord op Bakhtiar het werk van 'volgelingen van de mollahs van Khomeini'. Net als op Salman Rushdie rustte op Shapour Bakhtiar een fatwa, een Islamitisch doodvonnis. Abolhassan Bani-Sadr. die tij- Slot zie pagina 3 kolom 8) NEW YORK/LONDEN/JERü- ZALEM (AFP/RTR) - Ondanks de vrijlating van John McCar thy zullen eventuele onderhan delingen over de overige wes terse gijzelaars in Libanon moeilijk worden. Die verwach ting is donderdag uitgesproken in diplomatieke kringen bij de Verenigde Naties in New York. De secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, zei donderdag dat hij wacht op de brief die de pro-Iraanse bewe ging aan de vrijgelaten Britse journalist heeft meegegeven. Met deze boodschap zouden on derhandelingen kunnen begin nen. De secretaris-generaal zei in New York dat hij verwacht dat een nieuwe vrijlating van een westerse gijzelaar, mogelijk een Amerikaan, op handen is. De Islamitische Jihad heeft be kendgemaakt dat zij de vrijla ting eist van al haar strijders, met name in Israel. Daar is ai meermalen aangeboden meer dan 300 Libanese gevangenen, onder wie de radicale shi'itische leider sjeik Abdel Karim Obeid, te willen ruilen voor in Libanon vermiste Israëlische militaren Een andere speler is Iran. Ver moed wordt dat Teheran directe banden onderhoudt met de pro- Iraanse ontvoerders in Libanon. Gematigden binnen het Iraanse regime zouden nu een oplossing wensen, omdat het probleem een normalisering van de be trekkingen met de westerse lan den blokkeert. In Istanbul zei de Syrische mi nister van buitenlandse zaken. Farouk al-Shara, dat de vrijla ting van donderdag een test is om te zien of het Westen druk op Israël wil uitoefenen om zijn Li banese en Palestijnse gevenge- nen vrij te laten. (Advertentie) In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaal sneller 01184-84216 wêkêmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1