KOVINCIALE ZEEUWSE COUR/IN Geen EG-optreden Joegoslavië Elke 31 GRATIS. Landelijke acties tegen de treintaxi op komst kleintjes Herdenking in Hiroshima Staatsraad kondigt staakt-het-vuren af ANWB raadt toeristen aan Joegoslavië nu snel te verlaten 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. L Bewolking Bewolking en wat regen. Later opkla- ringen. Matige westenwind, later draaiend naar noordwest en vrij krachtig. Temperatuur 23 graden. ■MM Z34e jaargang no. 184 Woensdag 7 augustus 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 advertentie-afdeling PZ( istbus 18. 4380 AA Vllssin PvdA Het PvdA-kamerlid Middel heeft ernstige kritiek op 'zijn' partij voorzitter Sint en het partijbe stuur. Hij verwijt Sint ver krampt optreden en een gebrek aan betrokkenheid. Middel is van mening dat de partij behoef te heeft aan een type als Andrè van der O Louw. O Vrijwel vol Recreatie-organisaties ontra den vakantiegangers nog op de bonnefooi naar Zeeland te ko men. Het kustgebied is voor 98 procent volgeboektalleen in het Zeeuwse achterland is hier en daar nog wat meer plaats. Viscentrum De Stichting World Fish Center wil op korte termijn een onder zoekcentrum bouwen op Neeltje Jans. Het gaat om een gemeen schappelijk centrum van ver schillende instituten en ijlstellin gen. De investering wordt geraamd op 3,5 O miljoen gulden. O VCV Zeeland VCV Zeeland won gisteren het oefenduel tegen afdelings eer steklasser WIK met 2-7. Het spel van de Zeeuwse profploeg oogde rommelig en vroeg nadrukkelijk om een speler die in kansrijke positie de ballen in het vijandelijke doel werkt. DEN HAAG (ANP) - De ANWB raadt Nederlandse toeristen in Joegoslavië aan dit land op korte termijn te verlaten. Gezien de gespan nen politieke verhoudingen en het toenemend geweld is langer verblijf in Joegosla vië volgens de /VNWB onver antwoord. Onduidelijk is ook in hoeverre het geweld zich zal verplaatsen naar andere delen van Joegosla- De ANWB adviseert al gedu rende een maand Joegosla vië te mijden als vakantie land. Toeristen die er al ver bleven werd in overweging gegeven afhankelijk van de situatie ter plaatse het land te verlaten, de ANWB heeft dat advies aangescherpt en raadt verblijf in het land af. Reisadvies Buitenlandse Zaken gaf eni ge weken geleden in overleg met ANWB en reisorganisa ties al een reisadvies. Dat hield in dat reizen naar Joe goslavië werd afgeraden als dat niet strikt noodzakelijk was. Dat advies wordt, aldus een woordvoerster, gehand haafd. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-84216 den HAAG (GPD) - De EG-mi- aisters van buitenlandse zaken nen af van vergaande maatre den om de crisis in Joegosla vië te bezweren. Dat bleek gis- leren na afloop van een spoed- ülting van de EG-ministers van üitenlandse zaken in Den Haag. De EG wil vooralsnog niet over- aan tot extra economische itrafmaatregelen tegen deelre- mblieken, die vrede in Joegosla- në in de weg staan. Ook van de iorming van een vredesmacht ioor de Westeuropese Unie flEU) of de Verenigde Naties PN) zien de ministers voorlopig ■if. Man door moeder tn broer ernstig lerwaarloosd HEERLEN (GPD) - De Heerlen- se politie heeft een 29-jarige jeestelijk niet volwaardige 1 aan uit een huis in Heerlen ge- «iaald. De man was geheel ver- si laarloosd en had het pand ze- ier twee jaar, maar waarschijn- lijk nog langer, niet verlaten. I" I lijn moeder en broer brachten I jgelmatig eten. maar deze be- 1 roeiden zich verder niet met em. De man werd nooit gewas- i tn. Het huis was volgens de po- ilie een beestenbende. De moe- 1 Ier en de broer waren gemach- igd om het uitkeringsgeld van i' 11e29-jarige man in ontvangst te lemen. Volgens de politie betra- I tn ze het huis alleen om eten te jrengen. '••De woning was niet vergren- leid. Maar de jongeman had i'een idee dat er een wereld bui- li I tn dat huis was. Daarom bleef i si] altijd binnen. HIROSHIMA - Japanse studenten liggen als 'doden' op straat in Hiroshima ter herdenking van de atoomaanval op de stad. gisteren 46 jaar geleden. Op de achtergrond het bij die aanval vernielde gebouw, dat nu als monu ment dient. Ongeveer 55.000 mensen namen gisteren deel aan de officiële herdenking. Burgemeester Ta- kashi Hiraoka van Hiroshima herhaalde de jaarlijkse oproep van de stad tot vrede over de hele wereld. Zijn rede bevatte een spijtbetuiging voor het leed dat Japan voor en tijdens de Tweede We reldoorlog aan andere landen heeft berokkend. Ook erkende hij dat de oorlog die met de atoomexplosies boven Hiroshima en Nagasaki eindigde, begonnen was met de Japanse aan val op Pearl Harbor in 1941 foto Kauhiro Nogi/AFPi de Naties nauwgezet op de hoog te wordt gehouden van de ont wikkelingen in Joegoslavië. De Nederlandse minister Van den Broek vatte de uitkomst van de spoedzitting als volgt sa men: ,.We hebben geen concrete plannen, maar we willen klaar staan als er een beroep op ons wordt gedaan". Van den Broek ziet de oproep aan Joegoslavië om een vredesconferentie te or ganiseren als 'een winstpunt'. De EG stelt wel twee nadrukke lijke voorwaarden voor zo'n con ferentie: de binnen- en buiten grenzen van Joegoslavië mogen niet eenzijdig en door middel van geweld worden gewijzigd en de rechten van alle minderhe den in alle deelrepublieken die nen gewaarborgd te worden. De Duitse minister van buiten landse zaken Genscher wees na afloop van de bijeenkomst Ser vië nog eens aan als de boosdoe ner. Volgens Genscher is het de Serven alleen te doen om ge biedsuitbreiding. Van den Broek, die afgelopen zondag ook met een beschuldigende vinger in de richting van de Serven wees. beklemtoonde gisteren dat „we alle partijen nodig heb ben om vrede te kunnen slui ten". Genscher, momenteel voorzitter van de CVSE. zinspeelde op een extra bijeenkomst van de 35 mi nisters. Van den Broek denkt dat zo'n bijeenkomst 'een extra zwaar, politiek signaal' in de richting van de strijdende partij en kan betekenen. De Nederlandse minister liet er geen misverstand over bestaan dat de Twaalf geen heil zien in een militaire interventie: „Een vredesmacht handhaaft de vre de. Dat is wat anders dan het be werkstelligen van vrede". De (Slot zie pagina 3 kolom 6) De spoedzitting in Den Haag werd afgesloten met een nood kreet aan het adres van het Joe goslavische presidium om een vredesconferentie te houden. De 'EG is bereid de organisatie van zo'n conferentie op zich te ne men, als de Joegoslaven er zelf niet toe in staat zijn. Uit de slot verklaring van de EG-ministers blijkt dat de EG alleen nog een rol wil spelen als Joegoslavië er om vraagt. De sancties zijn nog niet hele maal van de baan. De Europese Commissie zal onderzoeken of die zinvol kunnen zijn. Verder bekijken de ambassadeurs van de WEU vandaag of de vorming van een vredesmacht mogelijk en wenselijk is. Eventueel wordt donderdag in Praag besloten een bijeenkomst van de 35 mi nisters van buitenlandse zaken van de CVSE-landen uit te schreven. In de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (VCSE) zijn alle Europe se landen, de Verenigde Staten en Canada vertegenwoordigd. Tenslotte is afgesproken dat de Veiligheidsraad van de Verenig- De EG-ministers van buitenlandse zaken laten zich fotograferen na afloop van het overleg over de situatie in Joegoslavië. Minister Van den Broek (eerste rij, midden) lijkt dan nog steeds te overleggen met zijn Duitse ambtgenoot Genscher (staand, tweede van rechts). Naast de Nederlandse bewindsman zijn troika-collega's Poos (r) van Luxemburg en Joao de Deus Pinheiro (1) van Portugal foto Koen Suyk/ANP) 1hauffeurs eisen hoofd Maij-Weggen IEN HAAG (GPD) - De Vereni- ing Taxibelangen Nederland ïTN) bereidt landelijke acties oor tegen het treintaxi-project an de NS. Geëist wordt dat de poorwegen helemaal stoppen iet het project. De onderne- lers die met de NS blijven sa- lenwerken, zullen niet langer d ils collega's worden behandeld, lat zegt voorzitter F. Thiele van eVTN. Woensdagavond praten leden van de VTN over een ervolg op de acties van maan- ig in Utrecht tegen het Haagse :t reintaxi-project. hiele zal de leden voorstellen og eenmaal een brief te schrij- v en naar de NS met een uitnodi- ng voor een gesprek. „Inmid- I- els willen we niet meer dat de i- IS het project aanpassen, maar elemaal stoppen. En we praten e (eet met directeur Remeri. Die loet van zijn post ontheven wden". i- fcrder is Thiele van plan om de n ndernemers die al een treintaxi tploiteren aan te schrijven met i- verzoek het contract met de Sop te zeggen. „Zo niet dan be lhouwen we ze niet langer als ollega's". 'rotest s Ie VTN werd anderhalf jaar ge il den opgericht als protest te- n m het treintaxi-project. Twee eer ving de vereniging bot voor de rechter. „Alle juridische we gen zijn bewandeld. We kunnen alleen nog maar actie voeren en moeten dat snel doen. Want we hebben weinig tijd", aldus Thie le. Bij de vereniging zijn honder den zelfstandige chauffeurs uit het hele land aangesloten. Op verzoek van de leden zal de KGB wil met geheime dienst van Duitsland samenwerken MAINZ/BONN (DPA) - De KGB, de geheime dienst van de Sov jetunie, wil samenwerken met de Duitse inlichtingendienst en regelmatig informatie uitwis selen met zijn tegenspelers in het westen. Dit heeft de leider van de KGB, Vladimir Chroetsj- kov, dinsdag in Moskou ver klaard in een vraaggesprek met de televisiezender SAT 1. Het vraaggesprek wordt van daag in Duitsland uitgezonden. De Duitse inlichtingendienst BND kan zich samenwerking met de KGB wel voorstellen, bij voorbeeld op het terrein van be strijding van het internationale terrorisme of de handel in drugs. (Advertentie) aanbieding is geldig tot en met zaterdag 17 augustus 1991. Maar op is op VTN ook hardere acties steunen. Thiele: „Misschien moeten we de grenzen wel afsluiten". In Den Haag zijn de emoties zo ver opgelopen dat de taxichauffeurs naar het Binnenhof willen rijden om het aftreden van minister Maij-Weggen van verkeer en wa terstaat te eisen. De Haagse ac tieleider, VTN-lid Van Tongeren wil zo'n ac tie de komende weken op touw zetten. Van Tongeren: „Ik wil met min stens duizend taxi's uit het hele land naar Den Haag, naar minis ter Maij-Weggen. Die steunt het NS-project en moet weg. Met haar valt niet te praten". Voorzitter Thiele gaat niet zover. „Ik blijf liever buiten de politiek. Maij is verantwoor delijk voor het vergunningenbe leid. Dat moet ook veranderen. Maar eerst moet de treintaxi stoppen". De actie tegen het NS-project is pas goed op gang gekomen toen de Spoorwegen aankondigden in oktober te willen beginnen in Rotterdam, Den Haag en op be perkte schaal in Amsterdam. Door acties van chauffeurs in de eerste twee steden haakten de contractpartners van de NS af. Volgens Van Tongeren worden ook in Amsterdam acties voor bereid. Daar wil de NS vanaf station Amsterdam-Zuid treintaxi's richting Amstelveen laten rij den. „Maar de jongens daar voe len de bui al hangen. Daar blijft het natuurlijk niet bij", meent Van Tongeren. Een woordvoerder van de NS laat weten dat de voorbereidin gen voor de treintaxi-projecten in Amsterdam en Den Haag doorgaan. „In Amsterdam ver wachten we geen problemen. En we bestuderen hoe we nu in Den Haag verder kunnen. Het laatste woord met de contractpartner Citytax is nog niet gesproken. Als de emoties was geluwd zijn, bekijken we -hoe we ervoor staan". De organisatie Taxivervoer Ne derland, waarbij achthonderd taxi-ondememers zijn aangeslo ten, verwerpt de „gewelddadige en intimiterende acties van ei gen rijders". De organisatie hoopt dat het project wordt doorgezet. „Helaas heeft Taxi vervoer Nederland moeten con stateren dat de plaatselijke overheid de afgelopen periode blijkbaar niet de bescherming heeft kunnen bieden aan bedrij ven die het project zouden moe ten uitvoeren", aldus een verkla ring van de organisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1